Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 3 ψήφοι

Αγορά iPhone (και όχι μόνο) με απαλλαγή ΦΠΑ (ΠΟΛ 1150/2017)


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
337 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#61   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 01/12/2017 - 14:59

Τώρα πραγματικά...τα έχει δοκιμάσει άνθρωπος αυτά σε έλεγχο και έπιασαν (χωρίς κόστος);

Επειδή έχω περάσει 2 ελέγχους για κλείσιμο 5ετίας/περαίωση στο φαρμακείο και σε άλλον έναν ήμουν παρόν στην φαρμακαποθήκη, όλα με ΟΛΑ είναι σχετικά όταν περνάς έλεγχο.

 

Πρακτικά όπως είπα πριν γίνεται ένα κάποιο παζάρι του πόσα θα πληρώσεις για να κλείσει η περαίωση. Χωρίς να υπάρχουν κάποιοι στάνταρ κανόνες.

 

Μπαίνει μέσα και σου λέει 5000 για να κλείσουμε και δεν κοιτάμε τίποτα. Και δεν μιλάω για μίζα κλπ. Νόμιμα με αποδείξεις.

 

Εκεί δεν σε συμφέρει να του εναντιωθείς γιατί αν αρχίσει να ψάχνει σίγουρα θα βρει πράγματα να κόψει.

 

Οπότε απλά παζαρεύεις το ποσό και τελειώνεις για να αποφύγεις τα χειρότερα.

 

 

Ωραία,πες ότι το αγοράζω και οι φως μετά από 1 μήνα μου χαλάει!!!
Τι πρέπει να κάνω χαρτί καταστροφής όπως κάναμε στον στρατό;
Σοβαρά ρωτάω


Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Θεωρητικά ναι, υπάρχει πρωτόκολλο καταστροφής ή απώλειας αλλά αμφιβάλλω αν και στην εφορία ξέρουν το πως μοιάζει.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#62   skiace

skiace

    iPH Elite Poster

  • 2.552 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 01/12/2017 - 17:52

Ωραία,πες ότι το αγοράζω και οι φως μετά από 1 μήνα μου χαλάει!!!
Τι πρέπει να κάνω χαρτί καταστροφής όπως κάναμε στον στρατό;
Σοβαρά ρωτάω


Sent from my iPad using Tapatalk Pro


φανταζομαι ότι με ένα χαρτί από το σέρβις ότι έχει παραδοθεί εκεί θα σε καλύπτει.
Λόγω χαμηλής αξίας όμως νομίζω ότι η απόσβεση τους σαν πάγια δεν θα πρέπει να ξεπερνάει τον χρόνο.


Sent from my iPad using Tapatalk

#63   agnostos13

agnostos13

    iPH Contributor

  • 1.823 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 02/12/2017 - 11:24

Επειδή έχω περάσει 2 ελέγχους για κλείσιμο 5ετίας/περαίωση στο φαρμακείο και σε άλλον έναν ήμουν παρόν στην φαρμακαποθήκη, όλα με ΟΛΑ είναι σχετικά όταν περνάς έλεγχο.

Πρακτικά όπως είπα πριν γίνεται ένα κάποιο παζάρι του πόσα θα πληρώσεις για να κλείσει η περαίωση. Χωρίς να υπάρχουν κάποιοι στάνταρ κανόνες.

Μπαίνει μέσα και σου λέει 5000 για να κλείσουμε και δεν κοιτάμε τίποτα. Και δεν μιλάω για μίζα κλπ. Νόμιμα με αποδείξεις.

Εκεί δεν σε συμφέρει να του εναντιωθείς γιατί αν αρχίσει να ψάχνει σίγουρα θα βρει πράγματα να κόψει.

Οπότε απλά παζαρεύεις το ποσό και τελειώνεις για να αποφύγεις τα χειρότερα.

Ή 1500+1500 και κλείσαμε!
Εγώ αναφέρω τι είναι νομότυπο και που θα έχει λογικές βάσεις στήριξης.
Από εκεί και πέρα έχει να κάνει σαφώς με τον ελεγκτή,
άλλος θα κοιτάει να σε σκίσει, άλλος να φύγει με γεμάτη τσέπη, άλλος να γράψει κάτι για τα μάτια του κόσμου και να φύγει...
Το θέμα είναι εσύ τι περιθώριο θα δώσεις ωστέ το παζάρι να μην καταλήξει πανηγύρι!

Τελευταία επεξεργασία από: agnostos13, 02/12/2017 - 11:26


#64   ikaros13

ikaros13

    iPH Contributor

  • 1.409 μηνύματα

Δημοσίευση 02/12/2017 - 12:22

Το όλο θέμα έχει να κάνει με εξοπλισμό επιχείρησης και όχι για το πως θα ξεγελάσει το ελληνικό μυαλό το κράτος.. Όποτε προσέξτε που δίνετε ‘’δώρο’’ το τιμολόγιο σας σε φίλου που προσπαθεί να γλυτώσει 200€ για ένα κινητό. Δεν έχω τύχει ποτέ σε έλεγχο άλλωστε έχω έδρα το σπιτι αλλα τέτοια δώρα πλην στα μέλη της οικογένειας δεν κάνω ποτέ


Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

#65   sonic13

sonic13

    iPH Contributor

  • 998 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus

Δημοσίευση 02/12/2017 - 16:51

Αν κάνω πλάνο δόσεων (στον Κωτσόβολο) θα μπορώ να εποφεληθώ του ΦΠΑ εφόσον το κόψω στην επιχείρηση μου για το Χ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

#66   agnostos13

agnostos13

    iPH Contributor

  • 1.823 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 02/12/2017 - 17:27

Αν κάνω πλάνο δόσεων (στον Κωτσόβολο) θα μπορώ να εποφεληθώ του ΦΠΑ εφόσον το κόψω στην επιχείρηση μου για το Χ;
Sent from my iPhone using Tapatalk

Ρώτα στον Κωτσόβολο


#67   tselpemts

tselpemts

    iPH Hero

  • 3.760 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:T S E L

Δημοσίευση 02/12/2017 - 18:07

Αν κάνω πλάνο δόσεων (στον Κωτσόβολο) θα μπορώ να εποφεληθώ του ΦΠΑ εφόσον το κόψω στην επιχείρηση μου για το Χ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Δεν έχει σχέση ο τρόπος πληρωμής.

#68   skiace

skiace

    iPH Elite Poster

  • 2.552 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 02/12/2017 - 21:40

Αν κάνω πλάνο δόσεων (στον Κωτσόβολο) θα μπορώ να εποφεληθώ του ΦΠΑ εφόσον το κόψω στην επιχείρηση μου για το Χ;


Sent from my iPhone using Tapatalk


Γιατί να μην μπορεις ;
Δεν υπάρχει κανένας περιορισμός στον τρόπο εξόφλησης του τιμολογίου σου.


Sent from my iPad using Tapatalk

#69   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 02/12/2017 - 23:23

Ή 1500+1500 και κλείσαμε!
Εγώ αναφέρω τι είναι νομότυπο και που θα έχει λογικές βάσεις στήριξης.
Από εκεί και πέρα έχει να κάνει σαφώς με τον ελεγκτή,
άλλος θα κοιτάει να σε σκίσει, άλλος να φύγει με γεμάτη τσέπη, άλλος να γράψει κάτι για τα μάτια του κόσμου και να φύγει...
Το θέμα είναι εσύ τι περιθώριο θα δώσεις ωστέ το παζάρι να μην καταλήξει πανηγύρι!

Σου ξαναλέω, τα λεφτά που ανέφερα είναι απόλυτα νομότυπα, με ούτε μισό ευρώ στην τσέπη του ελεγκτή.

 

Έτσι δουλεύει το σύστημα εδώ και χρόνια δυστυχώς.

 

Μπαίνει σου λέει τόσα ή ψάχνω, παζαρεύετε και ή συμφωνείτε ή ψάχνει...

 

Για να καταλάβεις σε Φαρμακαποθήκη που ήμουν μπροστά στον έλεγχο, θεωρούσαν ότι οι λογαριασμοί τηλεφώνου ήταν υπερβολικά υψηλοί και ήθελαν να τους κόψουν. Στην φαρμακαποθήκη που όλη μέρα είναι στα τηλέφωνα με τα φαρμακεία και που πρακτικά η δουλειά της είναι να μιλάει στα τηλέφωνα.

 

Δεν γίνεται να μιλάμε για νομότυπα και για βάσεις στήριξης όταν δεν υπάρχουν σαφείς κανόνες για το τι περνάει και τι όχι σε κάθε είδος επιχείρησης.



#70   agnostos13

agnostos13

    iPH Contributor

  • 1.823 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 03/12/2017 - 15:51

Δεν γίνεται να μιλάμε για νομότυπα και για βάσεις στήριξης όταν δεν υπάρχουν σαφείς κανόνες για το τι περνάει και τι όχι σε κάθε είδος επιχείρησης.

Μα υπάρχουν σαφείς κανόνες. Η διαφορά έγκειται στο αν συμφωνεί ο ελεγκτής οτι τηρούνται οι κανόνες ή το αμφισβητεί!
Αν ψάχνει τώρα να γράψει κάτι για να δικαιολογήσει τον έλεγχο...θα προσπαθείς να πείσεις οτι δεν είσαι ελέφαντας και άκρη δεν θα βρίσκεις!


#71   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 03/12/2017 - 18:18

Μα υπάρχουν σαφείς κανόνες. Η διαφορά έγκειται στο αν συμφωνεί ο ελεγκτής οτι τηρούνται οι κανόνες ή το αμφισβητεί!
Αν ψάχνει τώρα να γράψει κάτι για να δικαιολογήσει τον έλεγχο...θα προσπαθείς να πείσεις οτι δεν είσαι ελέφαντας και άκρη δεν θα βρίσκεις!

Σαφείς κανόνες για το τι θεωρείται πάγιο έξοδο σε κάθε είδος επιχείρησης και τι όχι?

 

Χωρίς κανένα είδος ειρωνίας, αν τους έχεις κάπου θα ήθελα να τους δω ειλικρινά.



#72   agnostos13

agnostos13

    iPH Contributor

  • 1.823 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 03/12/2017 - 18:52

Σαφείς κανόνες για το τι θεωρείται πάγιο έξοδο σε κάθε είδος επιχείρησης και τι όχι?

Χωρίς κανένα είδος ειρωνίας, αν τους έχεις κάπου θα ήθελα να τους δω ειλικρινά.

Πρακτικά ότι μπορείς να τεκμηριώσεις οτί χρησιμοποιείται για την λειτουργία της επιχείρησης σου.
Ρώτα το λογιστή σου να σε ενημερώσει κατά περίπτωση...

Τελευταία επεξεργασία από: agnostos13, 03/12/2017 - 18:52


#73   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 03/12/2017 - 18:57

Άρα στο ίδιο καταλήγουμε μιας και το τι μπορεί να θεωρεί ο καθένας ότι δικαιολογεί την λειτουργία μίας επιχείρησης είναι υποκειμενικό.

 

Αν εγώ στα πλαίσια του marketing που είναι αναπόσπαστο κομμάτι της λειτουργίας μίας επιχείρησης αποφασίσω να κληρώσω κατόπιν διαγωνισμού ένα PS4 σε έναν πελάτη μου προκειμένου να προσελκύσω κόσμο στο μαγαζί μου, ποιός μπορεί να το αμφισβητήσει?



#74   skiace

skiace

    iPH Elite Poster

  • 2.552 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 03/12/2017 - 19:07

Μεγάλη κουβέντα θα ανοίξουμε για τα φορολογικά.
Από την στιγμή που ότι γράψει ο οποίος υπάλληλος θεωρείται θέσφατο και πρέπει μετά ο φορολογούμενος να αποδείξει ότι δεν είναι ελέφαντας, το παιχνίδι είναι σικέ.
Θέλετε να δείτε τι πρέπει να κάνει κάποιος αν εκ λάθους του καταλογιστούν αντί για πχ. 1000€, 100.000€ η 1.000.000€ ;
Αγώνες ετών δικαστικοί κατά την διάρκεια των οποίων λειτουργούν κανονικά όλα τα μέτρα όπως κατασχέσεις λογαριασμών, ακινήτων, κτλ.
Τα άκουγα το πρωί συμπτωματικά και έφριξα.


Sent from my iPad using Tapatalk

#75   ikaros13

ikaros13

    iPH Contributor

  • 1.409 μηνύματα

Δημοσίευση 03/12/2017 - 19:10

Δηλαδή μπορεί να πει ο ελεγκτής ότι δικαιολογείται η αγορά κινητού για την επιχείρηση αλλα όχι και iPhone γιατί πχ και με ένα των 200€ κανεις τη δουλειά σου;


Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    Google (1)