Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 3 ψήφοι

Αγορά iPhone (και όχι μόνο) με απαλλαγή ΦΠΑ (ΠΟΛ 1150/2017)


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
337 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#76   agnostos13

agnostos13

    iPH Contributor

  • 1.823 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 03/12/2017 - 19:14

Άρα στο ίδιο καταλήγουμε μιας και το τι μπορεί να θεωρεί ο καθένας ότι δικαιολογεί την λειτουργία μίας επιχείρησης είναι υποκειμενικό.

Αν εγώ στα πλαίσια του marketing που είναι αναπόσπαστο κομμάτι της λειτουργίας μίας επιχείρησης αποφασίσω να κληρώσω κατόπιν διαγωνισμού ένα PS4 σε έναν πελάτη μου προκειμένου να προσελκύσω κόσμο στο μαγαζί μου, ποιός μπορεί να το αμφισβητήσει?

Δεν ξέρω γιατί σου φαίνεται υποκειμενικό το οτί μπορεί να δικαιολογηθεί ένας υπολογιστής σε ένα δικηγορικό γραφείο αλλά ας πούμε ένα αλυσοπρίονο δεν μπορεί!

Επίσης το δώρο σε πελάτες δεν είναι πάγιο... Μην τα μπεδεύεις!

Τελευταία επεξεργασία από: agnostos13, 03/12/2017 - 19:15


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#77   sonic13

sonic13

    iPH Contributor

  • 998 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus

Δημοσίευση 03/12/2017 - 23:16

Για τους φίλους από τη Ρόδο ρώτησα σήμερα έναν φίλο που δουλευει στον Γερμανό περί του νόμου κ αν το κάνουν κ μου είπε ότι ισχύει αλλά ακόμα δν μπορούν να το κάνουν (γραφειοκρατικά κ κάποιες αλλαγές που πρέπει να γίνουν ) αλλά θα εφαρμοστεί σύντομα


Sent from my iPhone using Tapatalk

#78   KostasRodos29

KostasRodos29

    iPH Intergalactic Leader

  • 19.675 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 05/12/2017 - 14:51

Για τους φίλους από τη Ρόδο ρώτησα σήμερα έναν φίλο που δουλευει στον Γερμανό περί του νόμου κ αν το κάνουν κ μου είπε ότι ισχύει αλλά ακόμα δν μπορούν να το κάνουν (γραφειοκρατικά κ κάποιες αλλαγές που πρέπει να γίνουν ) αλλά θα εφαρμοστεί σύντομα


Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Ο φίλος σου κάτι δεν ξέρει καλά πες του .Στο λέω γιατί το iPhone X το αγόρασα από Γερμανό με τιμολόγιο και κανονικά χωρίς ΦΠΑ μου το έκοψαν οπότε ότι σου έχει πει τα έχει βγάλει από το κεφάλι του .


                                                                                                                ΟΤΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΙΡΑΖΟΥΜΕ...!!!!


#79   koumos

koumos

    iPH User

  • 163 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 06/12/2017 - 13:00

Για τους φίλους από τη Ρόδο ρώτησα σήμερα έναν φίλο που δουλευει στον Γερμανό περί του νόμου κ αν το κάνουν κ μου είπε ότι ισχύει αλλά ακόμα δν μπορούν να το κάνουν (γραφειοκρατικά κ κάποιες αλλαγές που πρέπει να γίνουν ) αλλά θα εφαρμοστεί σύντομα


Sent from my iPhone using Tapatalk

O φίλος σου δεν έχει ιδέα my friend. Το αγόρασα από Γερμανό με τιμολόγιο και η πληρωμή έγινε με κατάθεση αμέσως μετά την έκδοση του τιμολογίου.



#80   agnostos13

agnostos13

    iPH Contributor

  • 1.823 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 06/12/2017 - 13:58

Ο φίλος σου κάτι δεν ξέρει καλά πες του .Στο λέω γιατί το iPhone X το αγόρασα από Γερμανό με τιμολόγιο και κανονικά χωρίς ΦΠΑ μου το έκοψαν οπότε ότι σου έχει πει τα έχει βγάλει από το κεφάλι του .

 

O φίλος σου δεν έχει ιδέα my friend. Το αγόρασα από Γερμανό με τιμολόγιο και η πληρωμή έγινε με κατάθεση αμέσως μετά την έκδοση του τιμολογίου.

Στην Αθήνα πάντως πουλάνε κανονικά με τιμολόγιο χωρίς ΦΠΑ, στην Ρόδο μπορεί να είναι κανένα franchise τα ζώα μου αργά... 



#81   KostasRodos29

KostasRodos29

    iPH Intergalactic Leader

  • 19.675 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 06/12/2017 - 20:32

Στην Αθήνα πάντως πουλάνε κανονικά με τιμολόγιο χωρίς ΦΠΑ, στην Ρόδο μπορεί να είναι κανένα franchise τα ζώα μου αργά... 

Ξανά ρώτησε δεν μπορεί το ένα μαγαζί να το κάνει και το άλλο όχι . Απλά δεν το ξέρουν και προσπαθούν να το αποφύγουν.


                                                                                                                ΟΤΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΙΡΑΖΟΥΜΕ...!!!!


#82   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7.098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 09/12/2017 - 12:02

Καλημέρα! Γνωρίζει κανένας αν η Document πουλάει κανονικά με τιμολόγιο; 


| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

#83   venos

venos

    iPH Contributor

  • 1.021 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 09/12/2017 - 12:24

Καλημέρα! Γνωρίζει κανένας αν η Document πουλάει κανονικά με τιμολόγιο;

Πριν απο 2 χρονια περιπου πηρα με τιμολογιο (ημουν ελευθερος επαγγελματιας) το iphone 6s plus...
Καλημερα

Τελευταία επεξεργασία από: venos, 09/12/2017 - 12:25

discord.gg/ajkUM8J

#84   ikaros13

ikaros13

    iPH Contributor

  • 1.409 μηνύματα

Δημοσίευση 09/12/2017 - 17:30

Όλοι οι έμποροι είναι υποχρεωμένοι να κόβουν τιμολόγιο. Η document τι έχει; Ασυλία;


Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

#85   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 09/12/2017 - 17:49

Προφανώς ο Πάνος ρωτάει αν κόβει τιμολόγιο χωρίς ΦΠΑ βάση του ΠΟΛ 1150/2017 σε όσους το δικαιούνται όχι αν κόβει γενικά τιμολόγιο...



#86   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7.098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 09/12/2017 - 18:17

Κοβουν κανονικα, μαλιστα με ενημέρωσαν πλήρω για τη διαδικασία.

Δυστυχώς δεν ειχαν αυτο που ήθελα, οπότε πήγα στο iStorm οπου το βρήκα.

Και εκει κόβουν χωρις ΦΠΑ κανονικά και χωρις μα-μου. Μπράβο τους που δεν κανουν κολπα.
| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

#87   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 09/12/2017 - 19:29

Αυτοί που ούτως ή άλλως απέδιδαν κανονικά το ΦΠΑ των τιμολογίων που έκοβαν δεν έχουν κάποιο λόγο να μην κόβουν χωρίς ΦΠΑ. Αντίθετα τους βολεύει κιόλας.

 

ΑΝ τώρα το κατάστημα είχε σκοπό να καρπώνεται το ΦΠΑ και να μην το αποδίδει, να ένας πολύ καλός λόγος να μην υπακούσει στο 1150/2017.



#88   ikaros13

ikaros13

    iPH Contributor

  • 1.409 μηνύματα

Δημοσίευση 09/12/2017 - 19:30

Μα είναι υποχρέωση τους να κόβουν χωρίς ΦΠΑ. Διαβάστε το νόμο ρε παιδιά, όσοι δεν το κάνουν παρανομούν και είναι εκτεθειμένοι σε καταγγελία


Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

#89   tselpemts

tselpemts

    iPH Hero

  • 3.760 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:T S E L

Δημοσίευση 10/12/2017 - 10:00

Παιδιά έχουν βρει ένα πολύ ωραίο κόλπο.Παραγγελιες online στην κανονική τιμή του προϊόντος αλλά το site τους δεν έχει τη φόρμα για συμπλήρωση στοιχείων τιμολογίου.Αντιθετα από το κατάστημα αγοράζεις με τιμολόγιο κανονικά όπως λέει ο νόμος αλλά σε τιμή καταστήματος,δηλαδή 150-200 ευρώ παραπάνω !!Ειναι προκλητικοί οι τύποι

#90   skiace

skiace

    iPH Elite Poster

  • 2.552 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 10/12/2017 - 10:20

Παιδιά έχουν βρει ένα πολύ ωραίο κόλπο.Παραγγελιες online στην κανονική τιμή του προϊόντος αλλά το site τους δεν έχει τη φόρμα για συμπλήρωση στοιχείων τιμολογίου.Αντιθετα από το κατάστημα αγοράζεις με τιμολόγιο κανονικά όπως λέει ο νόμος αλλά σε τιμή καταστήματος,δηλαδή 150-200 ευρώ παραπάνω !!Ειναι προκλητικοί οι τύποι

Φαντάζομαι ότι σε αυτή την περίπτωση η θα πρέπει να συνεννοηθείς μαζί τους τηλεφωνικά πριν την παραγγελία, η θα πρέπει να επικοινωνήσεις μετά για την έκδοση του σχετικού πιστωτικού τιμολογίου και την επιστροφή του ΦΠΑ.
Πάντως όντως καμμία εταιρεία που πουλάει τέτοιου είδους προϊόντα δεν έχει μεριμνήσει ώστε στο e-shop της να μην επιβαρύνονται με ΦΠΑ τα προϊόντα όταν ζητείται τιμολόγιο.


Sent from my iPad using Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 6

0 μέλη, 6 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες