Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 5 ψήφοι

Αυτός είναι ο λόγος που το παλιό σου iPhone "σέρνεται"!


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
766 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#121   GRchris

GRchris

    iPH Addict

  • 840 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 13/12/2017 - 18:01

με iOS 10.3.3


Sent from my iPhone using Tapatalk

Και στα δύο έχεις λειτουργία χαμηλής ισχύος ενεργοποιημένη.

Όταν ενεργοποιήσω την λειτουργία στο χαμηλής ισχύος  6s plus μου δείχνει 911Mhz. Λογικότατο...

Βγάλε την και ξαναμέτρα...


Τελευταία επεξεργασία από: GRchris, 13/12/2017 - 18:04


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#122   monotis

monotis

    iPH Contributor

  • 1.164 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 13/12/2017 - 19:25

Δε νομίζω πως είναι πουστιά όπως ακριβώς το λες. Δεν σου έβαλε το πιστόλι στον κρόταφο. Εκτός αυτού καμία συσκευη πέραν της διετίας, μη σου πω του έτους θέλει αλλαγή μπαταρίας. Πχ το λαπτοπ σου δεν θέλει αλλαγή μετά απο 2 έτη; Από εκεί και πέρα κανείς δεν μπορεί να την κατηγορήσει διότι έδωσε update. Εάν ήσουν android θα σου έλεγαν απλώς δεν αναβαθμίζουμε ποτέ. Προσπάθησε να λύσει προβλήματα συσκευών και συο 80% των περιπτώσεων το κατάφερε. Για αυτό και μόνο της αξίζουν συγχαρητήρια. Τέλος να σου θυμήσβ πως και αυτοί κοιτάνε το κέρδος. Να πουλήσουν ακριβά ώστε να καταφέρουν το μέγιστο δυνατό κέρδος. Να σου θυμήσω ποιοι πράττουν σαν την apple? Εσύ εγώ ο γείτονας μας, όλοι.

Θα μπορουσε πολυ ευκολα ,μεσα στα τοσα περιττα στις ρυθμισεις,να ειχε μια επιλογη του τυπου "performance depending on battery".Το να το κανει "υπογειος"και εσενα να σου ερχετε να πεταξεις τη συσκευη στο τοιχο,συγνωμη αλλα για εμενα "πουστια"ειναι αυτο.(οπως επισης το οτι σου αχρηστευει τις εφαρμογες για να κανεις αναβαθμιση,που σε οδηγει αργα ή γρηγορα  να αλλαξεις συσκευη,επισης.)

Αγαπαω τα προιοντα της apple,ειμαι appleακιας ok,αλλα οχι να μας κοροιδευει και μες τα μουτρα,και να λεμε ευχαριστω---εε συγνωμη συγχαρητηρια...



#123   photo

photo

    iPH newbie

  • 7 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 13/12/2017 - 19:34

Άλλαξα σήμερα μπαταρία και έως το 16% είχα 1400 και από εκεί και κάτω 1127MHz.
Σε λειτουργία χαμηλής ισχύος 839.
Θυμίζω πως πριν την αλλαγή είχα μέχρι 1127 στο 100% και πολύ γρήγορα, κάποιες φορές και από το 90% έπεφτε στα 600 και το κινητό σερνόταν.
Έψαχνα να βρω τρόπους να κάνω downgrade σε 10 μετά από 2 καθαρές εγκαταστάσεις του 11.

Υπενθυμίζω επίσης πως είχα μια άριστα συντηρημένη μπαταρία στο 82% και με κανένα απότομο shutdown, ποτέ!
Μετά την αλλαγή της μπαταρίας το κινητό πετάει και η απόκρισή του είναι ανάλογη με του 10.

Ακόμη κι αν δεχτώ πως η μπαταρία μου ήταν σε άθλια κατάσταση, ποιος ο λόγος να μην ξέρω πως με την αλλαγή της, θα αποκρίνεται πλέον το κινητό μου και γιατί να βρίσκομαι στο παραπέντε για αναβάθμιση σε νέο iphone παρότι οι δυνατότητες του 6 με καλύπτουν πλήρως?



#124   GRchris

GRchris

    iPH Addict

  • 840 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 13/12/2017 - 19:51

Άλλαξα σήμερα μπαταρία και έως το 16% είχα 1400 και από εκεί και κάτω 1127MHz.
Σε λειτουργία χαμηλής ισχύος 839.
Θυμίζω πως πριν την αλλαγή είχα μέχρι 1127 στο 100% και πολύ γρήγορα, κάποιες φορές και από το 90% έπεφτε στα 600 και το κινητό σερνόταν.
Έψαχνα να βρω τρόπους να κάνω downgrade σε 10 μετά από 2 καθαρές εγκαταστάσεις του 11.

Υπενθυμίζω επίσης πως είχα μια άριστα συντηρημένη μπαταρία στο 82% και με κανένα απότομο shutdown, ποτέ!
Μετά την αλλαγή της μπαταρίας το κινητό πετάει και η απόκρισή του είναι ανάλογη με του 10.

Ακόμη κι αν δεχτώ πως η μπαταρία μου ήταν σε άθλια κατάσταση, ποιος ο λόγος να μην ξέρω πως με την αλλαγή της, θα αποκρίνεται πλέον το κινητό μου και γιατί να βρίσκομαι στο παραπέντε για αναβάθμιση σε νέο iphone παρότι οι δυνατότητες του 6 με καλύπτουν πλήρως?

Διαφορά πρίν με τώρα πώς θα την περιέγραφες;

Συμφωνώ απόλυτα σε ότι είπες.



#125   photo

photo

    iPH newbie

  • 7 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 13/12/2017 - 20:39

Διαφορά πρίν με τώρα πώς θα την περιέγραφες;

Συμφωνώ απόλυτα σε ότι είπες.

Σε πρώτη φάση γιατί μισή μέρα το έχω η διαφορά είναι αρκετά μεγάλη.
Προφανώς και το κινητό μου πριν την αλλαγή σερνόταν.
Το 600 που δούλευε σχεδόν πάντα, με το 1400 που δουλεύει τώρα αντικατοπτρίζει την πραγματικότητα.
Και τα αποτελέσματα από το Geekbench με τα δύο τελευταία επάνω να είναι πριν την αλλαγή της μπαταρίας και μετά.
https://imgur.com/a/SXftC
 



#126   GRchris

GRchris

    iPH Addict

  • 840 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 13/12/2017 - 20:43

Και τα αποτελέσματα από το Geekbench με τα δύο τελευταία επάνω να είναι πριν την αλλαγή της μπαταρίας και μετά.
https://imgur.com/a/SXftC
 

Σχεδόν διπλάσια νούμερα... B) Άλλωστε 600 με 1400 τί να λέμε...και με 3% μπαταρία.


Τελευταία επεξεργασία από: GRchris, 13/12/2017 - 20:43


#127   photo

photo

    iPH newbie

  • 7 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 14/12/2017 - 09:28

Σχεδόν διπλάσια νούμερα... B) Άλλωστε 600 με 1400 τί να λέμε...και με 3% μπαταρία.

To 3% είναι την στιγμή που έκανα το screenshot στο history και όχι όταν έκανα το benchmark ;-)
To benchmark το έκανα μόλις πήρα το κινητό με την καινούργια μπαταρία γύρω στο 50%.



#128   island

island

    iPH newbie

  • 35 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 14/12/2017 - 09:42

 

Πριν προχωρίσω για αλλαγή μπαταρίας, παρότι το battery life της είναι στο 82% και είναι απίστευτα καλομεταχειρισμένη, με φορτίσεις από 20% έως 80% κάθε μέρα και μία φορά το μήνα full cycle charge, θα ήθελα όταν είναι φυσικά εφικτό να δεις αν παραμένει το CPU Frequency στα 1400 ακόμη και όταν η μπαταρία σου είναι χαμηλά πχ στο 20%.

 

Ναι, σημερα εφτασα στο 14% και η συχνότητα είναι ακομη 1400MHz.



#129   xenistis

xenistis

    iPH newbie

  • 17 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G

Δημοσίευση 14/12/2017 - 09:55

Δυστυχώς το iOS 11 είναι τα Vista της Apple



#130   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/12/2017 - 11:26

Επειδή κάποιος χρήστης ανέφερε πως ο exynos 8890 και 8895 διαφέρουν αν και μου είναι συμπαθής ως μέλος καλύτερα να μιλάμε με links 

 

 

https://www.notebook...0.247552.0.html εδώ φαίνεται πως είναι σχεδόν παραπλήσιοι.

 

 

Για την ανωτερότητα του Α10 και Α11 συγκριτικά με το Α8 και Α9 μπορείτε να το δείτε και μόνοι σας με μια απλή αναζήτηση.


Τελευταία επεξεργασία από: billytilaver, 14/12/2017 - 11:28


#131   GRchris

GRchris

    iPH Addict

  • 840 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 14/12/2017 - 12:29

Επειδή κάποιος χρήστης ανέφερε πως ο exynos 8890 και 8895 διαφέρουν αν και μου είναι συμπαθής ως μέλος καλύτερα να μιλάμε με links 

 

 

https://www.notebook...0.247552.0.html εδώ φαίνεται πως είναι σχεδόν παραπλήσιοι.

 

 

Για την ανωτερότητα του Α10 και Α11 συγκριτικά με το Α8 και Α9 μπορείτε να το δείτε και μόνοι σας με μια απλή αναζήτηση.

Να διαβάζεις πιό προσεκτικά ακόμη και αυτά που παραθέτεις. Διαφορετικοί χρονισμοί, ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΤΕΛΕΙΩΣ GPU,άλλη λιθογραφία και άλλα (modem κλπ)...όχι και ίδια.

 

Σε τεχνολογικά φόρουμ να λέμε διαφορετική cpu ιδια με επόμενη γενιά να μην πώς θα το χαρακτήριζα. Χώρια οτι η σειρά των samsung mobiles χρησιμοποιούνε και τους Snapdragon που επίσης είναι διαφορετικοί. Η "ανωτερότητα" που λές άν γνώριζες θα ήξερες.

 

 

Aυτό λοιπόν είναι το μυστικό της "ανωτερότητας" χώρια επίσης οτι η Apple κατηγορήθηκε για κλέψιμο πατεντών στους επεξεργαστές.

 

Ούτε μυστικό υπάρχει ούτε κρυμένη συνταγή. Είναι θέμα επιλογής των κατασκευαστών και προσαρμογής των επεξεργαστών Android σε ένα διαφορετικό λειτουργικό του iOS.

 

Τα ίδια γινόταν με τους Intel και τους Amd.

 

Αναλύει τα πάντα, μάθε και μην σχολιάζεις λές και ανακαλύψατε με την apple τον τροχό.



#132   GRchris

GRchris

    iPH Addict

  • 840 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 14/12/2017 - 12:47

https://www.androida...xplains-802738/

 

Εδώ για όποιον δεν μπορεί να ακούει.

 

Η Apple σχεδιάζει ΕΝΑΝ επεξεργαστή για ένα λειτουργικό. Αποφασίζει τί θα δώσει στην cpu βάσει του επόμενου λειτουργικού.

 

Οι υπόλοιποι φτιάχνουν για όλους τους υπόλοιπους και για ένα λειτουργικό για το οποίο ΔΕΝ αποφασίζει αυτλη τι θα ενσωματώσει η Google.

 

Λειτουργικό, κόστος κατασκευής κ.α επηρεάζουν τις αποφάσεις στο πώς θα κινηθεί η κάθε εταιρεία σχεδιαστικά και κατασκευαστικά.

 

Τρέχουν τα Androids μιά χαρά με ότι υπάρχει; Φυσικά και πολύ όμορφα. Ποιός ο λόγος τότε να μπούνε οι εταιρείες σε αγώνα Geekbench και διαφόρων άλλων νούμερων όταν μιλάμε για διαφορετικό λειτουργικό; Μήπως αυτή που κατασκευάζει oled panels για την Apple ή επεξεργαστές δεν μπορεί να κατασκευάσει έναν Α11 για τον εαυτό της; Σαφέστατα και μπορεί;

 

Την συμφέρει; Όχι. Αφού κάνει την δουλειά της με ότι ισορροπημένο βγάζει για τα επόμενα 4-5 χρόνια. Παραπάνω δεν έχει νοήμα.



#133   s0t0spower

s0t0spower

    iPH Contributor

  • 1.047 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 16/12/2017 - 01:57

Καλησπερα. Σε 6αρι ποσο πρεπει να τρεχει κανονικα; Εμενα τρεχει 1127 και σε χαμηλη λειτουργια 839. Και η μπαταρια μου ειναι αυτη στη φοτοΣυνημμένο αρχείο  62D984E9-8B5B-4719-860E-7AB92439C39C.jpeg   74,03KB   54 λήψεις


Σε τι ποσοστο και κατω αλλαζουμε μπαταρια; Αλλα προβλημα περα οτι δεν κραταει πλεον οσο θα ηθελα οπως να κλεινει μονο του, δεν εχω παντως.

Τελευταία επεξεργασία από: s0t0spower, 16/12/2017 - 01:58


#134   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9.693 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/12/2017 - 02:42


 

Τρέχουν τα Androids μιά χαρά με ότι υπάρχει; Φυσικά και πολύ όμορφα.

:D...



#135   katakefalos

katakefalos

    iPH Member

  • 265 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 16/12/2017 - 08:59

Άλλαξα σήμερα μπαταρία και έως το 16% είχα 1400 και από εκεί και κάτω 1127MHz.
Σε λειτουργία χαμηλής ισχύος 839.
Θυμίζω πως πριν την αλλαγή είχα μέχρι 1127 στο 100% και πολύ γρήγορα, κάποιες φορές και από το 90% έπεφτε στα 600 και το κινητό σερνόταν.
Έψαχνα να βρω τρόπους να κάνω downgrade σε 10 μετά από 2 καθαρές εγκαταστάσεις του 11.

Υπενθυμίζω επίσης πως είχα μια άριστα συντηρημένη μπαταρία στο 82% και με κανένα απότομο shutdown, ποτέ!
Μετά την αλλαγή της μπαταρίας το κινητό πετάει και η απόκρισή του είναι ανάλογη με του 10.

Ακόμη κι αν δεχτώ πως η μπαταρία μου ήταν σε άθλια κατάσταση, ποιος ο λόγος να μην ξέρω πως με την αλλαγή της, θα αποκρίνεται πλέον το κινητό μου και γιατί να βρίσκομαι στο παραπέντε για αναβάθμιση σε νέο iphone παρότι οι δυνατότητες του 6 με καλύπτουν πλήρως?

Βασικα για να δεις το ποσο πεταει πρεπει να το συγκρινεις με ενα ιδιο με μπαταρια στο 82% και λειτουργικο 10.

Αρκει να πατησεις ταυτοχρονα τα settings ή το Whatsup/Viber και μετα ελα να μου πεις το αποτελεσμα.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες