Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 5 ψήφοι

Αυτός είναι ο λόγος που το παλιό σου iPhone "σέρνεται"!


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
766 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#301   agnostos13

agnostos13

    iPH Contributor

  • 1.823 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 24/12/2017 - 10:34

Όταν τελεσιδικήσει η απόφαση θέλω και εγώ μια νέα μπαταρία ή μια νέα συσκευή δώρο από την Apple. Από που παραλαμβάνω;


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#302   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/12/2017 - 11:00

Πάντως προσωπικά θεωρώ οτι δεν θα καταφύγουν σε δικαστήριο και θα βρεθεί μια συμβιβαστική λύση.


Τελευταία επεξεργασία από: billytilaver, 24/12/2017 - 11:03


#303   angelob7

angelob7

    iPH newbie

  • 31 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR

Δημοσίευση 24/12/2017 - 11:01

Πρέπει η apple να αφαιρέσει από μελλοντική αναβάθμιση του ios 11 τον υποχρονισμό των επεξεργαστών ώστε να λειτουργούν φυσιολογικά όλα τα iPhone. Δεν είναι όλοι τρελλοί που βλέπουν το κινητό τους ξαφνικά να σέρνεται και να θέλουν να το πετάξουν στον τοίχο. Αν δεν το κάνει αυτό θα πρέπει να τους δώσει την δυνατότητα να γυρίσουν σε προηγούμενο  ios (χλωμό). Το να αλλάξει κάποιος την μπαταρία, λύνει το πρόβλημα προσωρινά. Το ios θα του ρίξει τα ρολόγια αργά ή γρήγορα, θα πρέπει να αλλάζουμε συνέχεια μπαταρίες για να τρέχουν τα κινητά όπως θα έπρεπε.....παράνοια. Αν δεν διορθώσει το πρόβλημα πρέπει όλοι να μην ξαναγοράσουν iPhone, τόσο απλό είναι. Αν θέλετε να δίνετε χιλιάρικά για κινητά με ημερομηνία λήξης (1 χρόνο) δώστε τα.


Τελευταία επεξεργασία από: angelob7, 24/12/2017 - 11:02


#304   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/12/2017 - 11:14

Πρέπει η apple να αφαιρέσει από μελλοντική αναβάθμιση του ios 11 τον υποχρονισμό των επεξεργαστών ώστε να λειτουργούν φυσιολογικά όλα τα iPhone. Δεν είναι όλοι τρελλοί που βλέπουν το κινητό τους ξαφνικά να σέρνεται και να θέλουν να το πετάξουν στον τοίχο. Αν δεν το κάνει αυτό θα πρέπει να τους δώσει την δυνατότητα να γυρίσουν σε προηγούμενο  ios (χλωμό). Το να αλλάξει κάποιος την μπαταρία, λύνει το πρόβλημα προσωρινά. Το ios θα του ρίξει τα ρολόγια αργά ή γρήγορα, θα πρέπει να αλλάζουμε συνέχεια μπαταρίες για να τρέχουν τα κινητά όπως θα έπρεπε.....παράνοια. Αν δεν διορθώσει το πρόβλημα πρέπει όλοι να μην ξαναγοράσουν iPhone, τόσο απλό είναι. Αν θέλετε να δίνετε χιλιάρικά για κινητά με ημερομηνία λήξης (1 χρόνο) δώστε τα.

Πάνω στο έτος μη σου πω στη διετία όλες οι συσκευές θέλουν αλλαγή μπαταρίας. Από τον η/υ μέχρι το τηλεχειριστήριο που αλλάζεις κανάλια. Εδώ η apple είχε όντως πρόβλημα με τα 6 και τα 6s οπότε αναγκάστηκε να το κάνει αυτό για να μην πέφτουν τα κινητά σε bootloops. Αναγκαίο κακό. Βλέπεις πως άλλες εταιρίες προσπάθησαν να λύσουν προβλήματα και έπεφταν σε bootloops τα κινητά και άλλα πολλά. Ήταν μια μέτρια λύση να λύσουν τα προβλήματα. Το κακό με αυτό είναι πως κατέστρεψαν και το iphone 7 και ομολογούν πως ενδεχομένως να πράξουν το ίδιο και για το iphone 8/plus/x. Στο εξωτερικό μπορείς και αλλάζεις μπαταρία με 79 δολάρια που σημαίνει περίπου 67 ευρώ. Φευ εδώ αλλάζουμε μπαταρία με 105 ευρώ σχεδόν τη διπλάσια τιμή και με περιορισμό πως εάν έχει ανοιχτεί το κινητό δεν στο φτιάχνουν είτε 105 δώσεις είτε 200. Μέσα σε όλο αυτό που επικρατεί υπάρχουν και σαπιομπαταρίες του ebay με αποτέλεσμα ο καταναλωτής, ακόμα και μόνος του στο iphone 6 δεν μπορεί να αλλάξει μπαταρία ή ακόμα και όταν το κάνει το κινητό πέφτει σε ασταμάτητα restarts. Απλώς να σου πω πως και έξω να το πας(το έπαθα ο ίδιος) σε πολλά επισκευαστικά κέντρα βάζουν άθλιες μπαταρίες



#305   3xwsapiax3ria

3xwsapiax3ria

    iPH Enthousiast

  • 482 μηνύματα
  • Twitter:@Xaroumeno_kranio
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:6inner6net6

Δημοσίευση 26/12/2017 - 01:09

Επανέρχομαι και πάλι στο θέμα.
Χρονια πολλα και καλα. Ευτυχισμένο το νέο έτος να μας έρθει με υγεία και μυαλά.

Όσον αφορά το θέμα μας ,κατέβασα το coconutbattery οπως μου είπατε και σας παραθέτω παρακάτω τα αποτελέσματα που μου έδειξε που έχουν ως εξής.

b22c5ae29a0e76b18c5ba1d2e5376f96.jpg6b3927cbf710be6a08e4857f4caf7815.jpg

#306   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 26/12/2017 - 03:01

Φυσιολογική φθορά έχει η μπαταρία.

 

Για την Apple αυτό φυσικά σημαίνει, "καιρός για νέο iPh".


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#307   3xwsapiax3ria

3xwsapiax3ria

    iPH Enthousiast

  • 482 μηνύματα
  • Twitter:@Xaroumeno_kranio
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:6inner6net6

Δημοσίευση 26/12/2017 - 03:11

Φυσιολογική φθορά έχει η μπαταρία.

 

Για την Apple αυτό φυσικά σημαίνει, "καιρός για νέο iPh".

 Αναθεμα την ωρα και τη στιγμη τους .. 

 

Σε ευχαριστω Νικο



#308   SpirosTSporty

SpirosTSporty

    iPH newbie

  • 31 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 26/12/2017 - 08:26

Εγώ την πάτησα χειρότερα. Άλλαξα μπαταρία, health 100% αλλά το cpu κολλημένο στα 600mhz....



#309   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/12/2017 - 10:19

Εγώ την πάτησα χειρότερα. Άλλαξα μπαταρία, health 100% αλλά το cpu κολλημένο στα 600mhz....


Το 100% health από που το έλεγξε; Κάνε μερικά restarts και δες τι θα σου βγάλει και δοκίμασε με την εφαρμογη που αναφέρουν τα παιδιά πιο πάνω να ελέγξεις την μπαταρία. Εμένα μου έτυχε σε προβληματική μπαταρία να βγάζει σε εφαρμογή του appstore 100% υγεία και να πέφτει σε πολλά πάρα πολλά restart, να μην ανεβαίνει πάνω απο 33% η μπαταρια και άλλα πολλά. Σε iphone 6 εδώ Ελλάδα όπως ξαναείπα βρίσκουμε σάπιες μπαταρίες. Αναφέρομαι σε iphone 6. Στα s μπορεί να ισχύει άλλο καθεστώς.

#310   GRchris

GRchris

    iPH Addict

  • 840 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 26/12/2017 - 10:47

Επανέρχομαι και πάλι στο θέμα.
Χρονια πολλα και καλα. Ευτυχισμένο το νέο έτος να μας έρθει με υγεία και μυαλά.

Όσον αφορά το θέμα μας ,κατέβασα το coconutbattery οπως μου είπατε και σας παραθέτω παρακάτω τα αποτελέσματα που μου έδειξε που έχουν ως εξής.

b22c5ae29a0e76b18c5ba1d2e5376f96.jpg6b3927cbf710be6a08e4857f4caf7815.jpg

Έχεις 75% διαθέσιμη απο την σχεδιαστική χωρητικότητα και 423 κύκλους φόρτισης(πολλοί για apple device). Για την Apple όπως είπε και ο Νίκος είσαι στην κόκκινη ζώνη. Συνεπώς κατεβάζει ρολόγια σίγουρα, άν βάλεις το cpu dasherX θα δείς χαμηλούς χρονισμούς σίγουρα. Δυστυχώς καινούρια μπαταρία ή άλλο Iphone (αστειάκι)... ^_^

Έχεις και ωραίο κομμάτι...TSMC όπως το δικό μου. Μην το πουλήσεις ποτέ άποψη μου, κράτα το για δεύτερο ή κάντου μελλοντικά JB. Θα το χαρείς περισσότερο απ'όλα.


Τελευταία επεξεργασία από: GRchris, 26/12/2017 - 10:50


#311   stevchrly

stevchrly

    iPH Enthousiast

  • 522 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 26/12/2017 - 10:59

Το 100% health από που το έλεγξε; Κάνε μερικά restarts και δες τι θα σου βγάλει και δοκίμασε με την εφαρμογη που αναφέρουν τα παιδιά πιο πάνω να ελέγξεις την μπαταρία. Εμένα μου έτυχε σε προβληματική μπαταρία να βγάζει σε εφαρμογή του appstore 100% υγεία και να πέφτει σε πολλά πάρα πολλά restart, να μην ανεβαίνει πάνω απο 33% η μπαταρια και άλλα πολλά. Σε iphone 6 εδώ Ελλάδα όπως ξαναείπα βρίσκουμε σάπιες μπαταρίες. Αναφέρομαι σε iphone 6. Στα s μπορεί να ισχύει άλλο καθεστώς.

οι μπαταρίες παρουσιάζουν πολλά προβλήματα πλέον διότι πουλάνε ότι να ναι

εγώ την γύρισα πίσω και πήρα τα λεφτά μου διότι έδειχνε από την αρχή μείωση της χωριτικότητας με 0 κύκλους και το ρολόι χρονισμού ήταν στα 600mhz και έβαλα πάλι τη δική του περιμένοντας μια άλλη από το ifixit

 

Έχεις 75% διαθέσιμη απο την σχεδιαστική χωρητικότητα και 423 κύκλους φόρτισης(πολλοί για apple device). Για την Apple όπως είπε και ο Νίκος είσαι στην κόκκινη ζώνη. Συνεπώς κατεβάζει ρολόγια σίγουρα, άν βάλεις το cpu dasherX θα δείς χαμηλούς χρονισμούς σίγουρα. Δυστυχώς καινούρια μπαταρία ή άλλο Iphone (αστειάκι)... ^_^

Έχεις και ωραίο κομμάτι...TSMC όπως το δικό μου. Μην το πουλήσεις ποτέ άποψη μου, κράτα το για δεύτερο ή κάντου μελλοντικά JB. Θα το χαρείς περισσότερο απ'όλα.

Αμ το θέμα samsung vs tsmc που το βάζεις, που από την αρχή είχαν σημειώσει ότι είχαν διαφορά μιας ώρας παραπάνω ο ένας από τον άλλον στη διάρκεια της μπαταρίας;



#312   GRchris

GRchris

    iPH Addict

  • 840 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 26/12/2017 - 11:07

οι μπαταρίες παρουσιάζουν πολλά προβλήματα πλέον διότι πουλάνε ότι να ναι

εγώ την γύρισα πίσω και πήρα τα λεφτά μου διότι έδειχνε από την αρχή μείωση της χωριτικότητας με 0 κύκλους και το ρολόι χρονισμού ήταν στα 600mhz και έβαλα πάλι τη δική του περιμένοντας μια άλλη από το ifixit

 

Αμ το θέμα samsung vs tsmc που το βάζεις, που από την αρχή είχαν σημειώσει ότι είχαν διαφορά μιας ώρας παραπάνω ο ένας από τον άλλον στη διάρκεια της μπαταρίας;

Κυκλοφορεί έξω αρκετή φόλα σε μπαταρία δυστυχώς. Λαχείο έχει καταντήσει. Και άν βάλεις μέσα τον παράγοντα που η μπαταρία δεν είναι αποσπώμενη(εδώ δικαιώνεται η άποψη μου), του ανοίγουν τα σωθικά του κάθε λίγο και λιγάκι. Και πρόβλημα να μην έχει το κινητό θα αποκτήσει το καημένο.

 

Για το TSMC vs Samsung άστο...μην το θίξουμε γιατί ποιός ξέρει τί soft "optimize" θα έκανε η apple και δεν το ξέρει κανείς.


Τελευταία επεξεργασία από: GRchris, 26/12/2017 - 11:07


#313   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/12/2017 - 11:28

Κυκλοφορεί έξω αρκετή φόλα σε μπαταρία δυστυχώς. Λαχείο έχει καταντήσει. Και άν βάλεις μέσα τον παράγοντα που η μπαταρία δεν είναι αποσπώμενη(εδώ δικαιώνεται η άποψη μου), του ανοίγουν τα σωθικά του κάθε λίγο και λιγάκι. Και πρόβλημα να μην έχει το κινητό θα αποκτήσει το καημένο.

 

Για το TSMC vs Samsung άστο...μην το θίξουμε γιατί ποιός ξέρει τί soft "optimize" θα έκανε η apple και δεν το ξέρει κανείς.

Αυτό που λες ξέρεις πως δεν γίνεται. Δεν γίνεται και να θες unibody και αποσπώμενη μπαταρία και αδιάβροχη συσκευή. Κάπου θα χάσεις κάπου θα κερδίσεις. Έχεις απόλυτο δίκαιο η μπαταρία ειδικά στο 6αρη είναι σκέτη φόλα. Τώρα για το ifixit που είπε το παιδί απλώς επειδή υπάρχει μεγάλη κατανάλωση πιθανολογώ οτι είναι μικρότερη η πιθανότητα να πέσει σε σάπiα μπαταρία. Κάπου βρήκα και αυτό για bootloop σε iphone 6. Εγώ αγόρασα 5 μπαταρίες για iphone 6 από ελληνικό μαγαζί και ήταν όλες μα όλες σάπιες.

 

The phone is stuck in infinite loop because the battery is discharged just enough to boot the phone up after a short charge time; but as soon as the phone goes into the boot loop, the white boot screen discharges the battery below booting threshold and the phone shuts down again and this loop keeps going forever.

None of the above worked for me, but this solution worked:

  1. plug in iphone into USB on PC
  2. hold the home and power button together for a long time - approximately 20 seconds. It is really long time, keep holding.
  3. the phone screen should display the cord and the word itunes
  4. now unplug iphone and plug it into the wall charger, NOT the USB charger on PC
  5. this action allowed the phone to keep charging without entering the boot loop
  6. I charged all night, you can probably just stop after 1/2 hour

Τελευταία επεξεργασία από: billytilaver, 26/12/2017 - 11:30


#314   KostasRodos29

KostasRodos29

    iPH Intergalactic Leader

  • 19.675 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 26/12/2017 - 11:37

 

Αυτό που λες ξέρεις πως δεν γίνεται. Δεν γίνεται και να θες unibody και αποσπώμενη μπαταρία και αδιάβροχη συσκευή. Κάπου θα χάσεις κάπου θα κερδίσεις. Έχεις απόλυτο δίκαιο η μπαταρία ειδικά στο 6αρη είναι σκέτη φόλα. Τώρα για το ifixit που είπε το παιδί απλώς επειδή υπάρχει μεγάλη κατανάλωση πιθανολογώ οτι είναι μικρότερη η πιθανότητα να πέσει σε σάπiα μπαταρία. Κάπου βρήκα και αυτό για bootloop σε iphone 6. Εγώ αγόρασα 5 μπαταρίες για iphone 6 από ελληνικό μαγαζί και ήταν όλες μα όλες σάπιες.

 

The phone is stuck in infinite loop because the battery is discharged just enough to boot the phone up after a short charge time; but as soon as the phone goes into the boot loop, the white boot screen discharges the battery below booting threshold and the phone shuts down again and this loop keeps going forever.

None of the above worked for me, but this solution worked:

  1. plug in iphone into USB on PC
  2. hold the home and power button together for a long time - approximately 20 seconds. It is really long time, keep holding.
  3. the phone screen should display the cord and the word itunes
  4. now unplug iphone and plug it into the wall charger, NOT the USB charger on PC
  5. this action allowed the phone to keep charging without entering the boot loop
  6. I charged all night, you can probably just stop after 1/2 hour

 

Κάπου είχα διαβάσει ότι αν τους δώσεις περισσότερα volt τις κάνεις για λίγο πάλι τούμπανο ισχύει ? Το λέω γιατί κάποιος να θέλει να βάλει μια καινούρια δεν έχει σου δίνουν και καλά καινούρια και είναι ποιο σάπια από την δική σου .


                                                                                                                ΟΤΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΙΡΑΖΟΥΜΕ...!!!!


#315   GRchris

GRchris

    iPH Addict

  • 840 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 26/12/2017 - 11:49

 

Αυτό που λες ξέρεις πως δεν γίνεται. Δεν γίνεται και να θες unibody και αποσπώμενη μπαταρία και αδιάβροχη συσκευή. 

 

Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει η αδιαβροχοποίηση γιατί και να είχε δεν θα το έβαζα ΠΟΤΕ στο νερό. Άχρηστο ΤΕΛΕΙΩΣ είναι απο την στιγμή που οι εταιρείες και να στο δίνουν δεν στο αναγνωρίζουν στην εγγύηση. B)  Χίλιες φορές αποσπώμενη μπαταρία παρά όλα τα υπόλοιπα, έτσι ιδιαίτερα που έχει καταντήσει το θέμα Battery πλέον...

 

Κάπου είχα διαβάσει ότι αν τους δώσεις περισσότερα volt τις κάνεις για λίγο πάλι τούμπανο ισχύει ? Το λέω γιατί κάποιος να θέλει να βάλει μια καινούρια δεν έχει σου δίνουν και καλά καινούρια και είναι ποιο σάπια από την δική σου .

Αυτό γίνεται στα PowerTools που έχω πάρα πολλά και επαγγελματικά. Υπάρχει και η ευχέρεια λόγω κατασκευής της μπαταρίας (κυψέλες). Για κινητό δεν έχω δεί θα έλεγα και δεν ξέρω κατα πόσο θα απέδιδε.

Κάτι τέτοιο...το θέμα είναι άλλο PowerTool που και να πάρει και λίγο καπνό( ^_^ ) το εργαλείο την βγάζεις και σώζεις το εργαλείο, ΑΝ όμως πάθει κάτι στο κινητό έτσι κολλημένη και εγκλωβισμένη που είναι δεν θα προλάβεις να σώσεις τίποτε. Θα καεί ολόκληρο.


Τελευταία επεξεργασία από: GRchris, 26/12/2017 - 11:55


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες