Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 5 ψήφοι

Αυτός είναι ο λόγος που το παλιό σου iPhone "σέρνεται"!


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
766 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#361   stevchrly

stevchrly

    iPH Enthousiast

  • 522 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 27/12/2017 - 21:11

Στο 8% κάνε ένα κύκλο φόρτισης. Είναι η τρίτη που παίρνεις από ifixit?

όχι βρε η πρώτη είναι από το φιξιτ οι άλλες ήταν από σκρουτζ, πάντως υπάρχει έλλειψη σε μπαταριές στο ελληνιστάν για το 6s 



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#362   Poupou

Poupou

    iPH Member

  • 222 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 27/12/2017 - 21:44

Καλησπέρα. σε iphone 7 από ποια έκδοση του ios ξεκινάει το όλο θέμα? προσωπικά ειμαι σε 11.2.5 beta 1 και ειμαι πολυ ευχαριστημένος και από θέμα μπαταρίας αλλά και απόδοσης της συσκευής. με την ίδια χρήση ίσως και λίγο παραπάνω φορτίζω το κινητό μου με την ίδια συχνότητα που το φόρτιζα και με ios 10 αλλά και σε άλλα iphone που είχα. μια φορά την ημέρα.



#363   Lellos

Lellos

    iPH Enthousiast

  • 493 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 27/12/2017 - 22:38

Που φτάσαμε.. να ειρωνευόμαστε ανθρώπους που διεκδικούν τα καταναλωτικά τους δικαιώματα. 

Τι γίνεται ρε παιδιά; μετοχές στη μαμά Apple έχετε; Οι τύποι υποχρονισαν τα κινητά τηλεφωνα χωρις να ενημερώσουν κανέναν και σεις μιλάτε για φυσιολογική φθορά ακόμη και καλα μας εκαναν για να μη σβηνει το κινητό μας; 

Θλίψη και τίποτα άλλο. 

 

Νομικά υπάρχουν οι προυποθεσεις για να κατατεθούν μηνύσεις . Εδώ στην Ελλάδα θα κάναμε αγωγές. 



#364   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2.334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 27/12/2017 - 22:44

Αντώνη επειδή τυχαίνει στα χέρια μου να έχω ένα 6S το οποίο είναι στην 9.3.3 και δεν έχει ούτε το παραμικρό πρόβλημα η μπαταρία του (βγάζει 1,5 μέρα και δεν έχει κλείσει μόνο του ποτέ), θεωρείς ότι αν το αναβαθμίσω στην 11 και ρίξει τον επεξεργαστή (μπορούμε να διαπιστώσουμε το αν θα το κάνει) θα είναι σωστό ή λάθος?

Το λέω γιατί ακόμα δεν έχει εντοπιστεί ακριβώς η γραμμή κώδικα που δίνει την εντολή και με ποιά συνθήκη την ενεργοποιεί. Αν δηλαδή το κάνει με βάση τους κύκλους φόρτισης, την παλαιότητα ή την πραγματική υγεία της μπαταρίας.

Νικο, εγω εχω ενα 6s plus με μπαταρια σε πολυ καλη κατασταση, στην 11.2 και τρεχει οπως ετρεχε απο την αρχη ... Κανενα προβλημα απολυτως ...Αλλα εγω ειμαι μετοχος και αυτο φαινεται ειναι ασυμβιβαστο με το  'πολυ ικανοποιημενος πελατης' ...Οπως και να 'χει, αυτα τα 'το τηλ. σερνεται' που διαβαζω σε αυτο το thread και που αποδιδονται στην γερασμενη μπαταρια και το συνεπακολουθο throttling τα ακουω βερεσε. Ειναι πολυ  πιο πιθανο να συμβαινει κατι αλλο σε οσους το ισχυριζονται και οχι να φταιει το throttling.

 

 

 

Στις ερωτησεις σου τωρα ... Καταρχην αυτα περι 'κυκλους φορτισεων' και 'ηλικιας' ειναι να χαμε να λεγαμε και να κουναμε τα χερια εξηγωντας στους αλλους 'ετσι σοφοι που γιναμε με τοσο Google.'  Στην πραγματικοτητα υπαρχουν μεσα στην συσκευη συστηματα που εχουν πολυ πιο λεπτομερη, αναλυτικη και (σημαντικο) real time εικονα της καταστασης στην μπαταρια .  Η εικονα αυτη περιλαμβανει τοσο τις στιγμιαιες απαιτησεις απο την μπαταρια οσο και την στιγμιαια ικανοτητα της μπαταριας να τις ικανοποιησει η οχι.Αυτη φυσικα εξαρταται απο το φορτιο της μπαταριας εκεινη την στιγμη, την χαρακτηριστικη της καμπυλη αλλα και την ηλικια της (που βεβαια δεν εκφραζεται σε κυκλους φορτισης αλλα σε αλλες ποσοτητες που μπορουν να χρησιμοποιηθουν για στιγμιαιους υπολογισμους   π.χ. h εσωτερικη της αντισταση ) κλπ. κλπ.  Απο εκει και περα τι γινεται με αυτα τα δεδομενο κανεις δεν μπορει να ξερει με βεβαιοτητα. Υπαρχουν τοσα implementations οσα και διαφορετικοι κατασκευαστες .. Συνηθως υπαρχει power management controller (hardware) που τα χρησιμοποιει αλλα αν αυτο κανει το control, αν το control γινεται σε firmware η αν ειδοποιηται η CPU και μπορει να ελεγξει με system-level software μονο η Apple το ξερει (και ισως και ο GRchris  ) ...

 

Εγω θα μεινω σε αυτα που μας εχει πει η Apple (για καποιο λογο την εμπιστευομαι περισσοτερο απο τον GRchris). Τι μας εχει πει ?? Οτι οταν οι απαιτησεις δεν μπορουν να καλυφτουν τοτε το συστημα δεν επιτρεπει στον επεξεργαστη να παρει οση ισχυ θελει (απο ενα σημειο και πανω). Δεν κοβει συνεχεια τον επεγεργαστη αλλα δεν τον αφηνει να ανεβει οσο θα ηθελε.

Ειναι καλη τακτικη αυτη ? Κατα την γνωμη ειναι πολυ ευλογη . Δεν σκοτεινιαζει την οθονη, δεν μειωνει την ενταση του ακουστικου, δεν κοβει ισχυ απο τα ραδια, δεν οδηγει αλλα συστηματα οριακα (και ισως επισφαλως). ..  Αντι αυτου, κοβει κορφες απο τον επεξεργαστη. Oi μονες επιπτωσεις που εχει αυτο ειναι σε tasks που ειναι CPU-bound οπως λεμε. Και μαντεψε... στην κανονικη λειτουργια της συσκευης δεν υπαρχουν πολλα τετοια tasks. Στην πραγματικοτητα ειναι ελαχιστα. Ισως κανα δυο πολυ απαιτητικα παιχνιδια και το ... wait for it.....Geekbench !!    

 

Επετρεψε μου μια παραβολη που μπορει να εχει η να μην εχει σχεση με την πραγματικοτητα σου αλλα αναλογει στην κατασταση. Φαντασου οτι η γυναικα σου ειναι στην κουζινα, μαγειρευει και ψηνει κεικ στον φουρνο. Η μεγαλη σου κορη κανει τα μαλια της μπιστολακι για να βγει, ο μεγαλος σου γιος εχει αναψει το θερμοσιφωνο για να κανει μπανιο και εσυ καθεσαι μπροστα σε ενα καντραν με ρολογια και βλεπεις ακριβως τι ισχυ ερχεται μεσα στο σπιτι και τι χρειαζεται η καθε συσκευη. Και πηγαινει η μικρη σου να κατσει στο super-duper gaming rig με την εξωτερικη GPU. Εσυ βλεπεις στα ρολογια σου οτι η μικρη μπορει να κανει οτι θελει στο computer (να γραψει mail, να σερφαρει, να δει ταινιες, να παιξει παιχνιδια) χωρις ομως να χρησιμοποιησει την εξωτερικη GPU. Βλεπεις στα ρολογια σου οτι αν την αναψει τοτε η ισχυ δεν φτανει για ολους στο σπιτι και κατι θα πρεπει να κλεισει. Τι κανεις ??



#365   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 27/12/2017 - 22:48

Νικο, εγω εχω ενα 6s plus με μπαταρια σε πολυ καλη κατασταση, στην 11.2 και τρεχει οπως ετρεχε απο την αρχη ... Κανενα προβλημα απολυτως ...Αλλα εγω ειμαι μετοχος και αυτο φαινεται ειναι ασυμβιβαστο με το  'πολυ ικανοποιημενος πελατης' ...Οπως και να 'χει, αυτα τα 'το τηλ. σερνεται' που διαβαζω σε αυτο το thread και που αποδιδονται στην γερασμενη μπαταρια και το συνεπακολουθο throttling τα ακουω βερεσε. Ειναι πολυ  πιο πιθανο να συμβαινει κατι αλλο σε οσους το ισχυριζονται και οχι να φταιει το throttling.

 

 

 

Στις ερωτησεις σου τωρα ... Καταρχην αυτα περι 'κυκλους φορτισεων' και 'ηλικιας' ειναι να χαμε να λεγαμε και να κουναμε τα χερια εξηγωντας στους αλλους 'ετσι σοφοι που γιναμε με τοσο Google.'  Στην πραγματικοτητα υπαρχουν μεσα στην συσκευη συστηματα που εχουν πολυ πιο λεπτομερη, αναλυτικη και (σημαντικο) real time εικονα της καταστασης στην μπαταρια .  Η εικονα αυτη περιλαμβανει τοσο τις στιγμιαιες απαιτησεις απο την μπαταρια οσο και την στιγμιαια ικανοτητα της μπαταριας να τις ικανοποιησει η οχι.Αυτη φυσικα εξαρταται απο το φορτιο της μπαταριας εκεινη την στιγμη, την χαρακτηριστικη της καμπυλη αλλα και την ηλικια της (που βεβαια δεν εκφραζεται σε κυκλους φορτισης αλλα σε αλλες ποσοτητες που μπορουν να χρησιμοποιηθουν για στιγμιαιους υπολογισμους   π.χ. h εσωτερικη της αντισταση ) κλπ. κλπ.  Απο εκει και περα τι γινεται με αυτα τα δεδομενο κανεις δεν μπορει να ξερει με βεβαιοτητα. Υπαρχουν τοσα implementations οσα και διαφορετικοι κατασκευαστες .. Συνηθως υπαρχει power management controller (hardware) που τα χρησιμοποιει αλλα αν αυτο κανει το control, αν το control γινεται σε firmware η αν ειδοποιηται η CPU και μπορει να ελεγξει με system-level software μονο η Apple το ξερει (και ισως και ο GRchris  ) ...

 

Εγω θα μεινω σε αυτα που μας εχει πει η Apple (για καποιο λογο την εμπιστευομαι περισσοτερο απο τον GRchris). Τι μας εχει πει ?? Οτι οταν οι απαιτησεις δεν μπορουν να καλυφτουν τοτε το συστημα δεν επιτρεπει στον επεξεργαστη να παρει οση ισχυ θελει (απο ενα σημειο και πανω). Δεν κοβει συνεχεια τον επεγεργαστη αλλα δεν τον αφηνει να ανεβει οσο θα ηθελε.

Ειναι καλη τακτικη αυτη ? Κατα την γνωμη ειναι πολυ ευλογη . Δεν σκοτεινιαζει την οθονη, δεν μειωνει την ενταση του ακουστικου, δεν κοβει ισχυ απο τα ραδια, δεν οδηγει αλλα συστηματα οριακα (και ισως επισφαλως). ..  Αντι αυτου, κοβει κορφες απο τον επεξεργαστη. Oi μονες επιπτωσεις που εχει αυτο ειναι σε tasks που ειναι CPU-bound οπως λεμε. Και μαντεψε... στην κανονικη λειτουργια της συσκευης δεν υπαρχουν πολλα τετοια tasks. Στην πραγματικοτητα ειναι ελαχιστα. Ισως κανα δυο πολυ απαιτητικα παιχνιδια και το ... wait for it.....Geekbench !!    

 

Επετρεψε μου μια παραβολη που μπορει να εχει η να μην εχει σχεση με την πραγματικοτητα σου αλλα αναλογει στην κατασταση. Φαντασου οτι η γυναικα σου ειναι στην κουζινα, μαγειρευει και ψηνει κεικ στον φουρνο. Η μεγαλη σου κορη κανει τα μαλια της μπιστολακι για να βγει, ο μεγαλος σου γιος εχει αναψει το θερμοσιφωνο για να κανει μπανιο και εσυ καθεσαι μπροστα σε ενα καντραν με ρολογια και βλεπεις ακριβως τι ισχυ ερχεται μεσα στο σπιτι και τι χρειαζεται η καθε συσκευη. Και πηγαινει η μικρη σου να κατσει στο super-duper gaming rig με την εξωτερικη GPU. Εσυ βλεπεις στα ρολογια σου οτι η μικρη μπορει να κανει οτι θελει στο computer (να γραψει mail, να σερφαρει, να δει ταινιες, να παιξει παιχνιδια) χωρις ομως να χρησιμοποιησει την εξωτερικη GPU. Βλεπεις στα ρολογια σου οτι αν την αναψει τοτε η ισχυ δεν φτανει για ολους στο σπιτι και κατι θα πρεπει να κλεισει. Τι κανεις ??

Να σου ανταπαντήσω με μία άλλη παραβολή Αντώνη πολύ πιο σύντομη και πολύ πιο ξεκάθαρη. Αν τα λάστιχά μου στο αυτοκίνητο δεν είναι σε τέλεια κατάσταση έχω μειωμένη πρόσφυση. Αυτό δίνει στην Toyota το δικαίωμα να μου μεταβάλλει απομακρυσμένα με κάποιον ψηφιακό κόφτη τον κυβισμό ή την ιπποδύναμη του αυτοκινήτου μου?


Τελευταία επεξεργασία από: nsxbass, 27/12/2017 - 22:54


#366   Paris1986

Paris1986

    iPH Community Leader

  • 12.704 μηνύματα
  • Twitter:@par1scha
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:Par1s

Δημοσίευση 27/12/2017 - 22:51

Νικο, εγω εχω ενα 6s plus με μπαταρια σε πολυ καλη κατασταση, στην 11.2 και τρεχει οπως ετρεχε απο την αρχη ... Κανενα προβλημα απολυτως ...Αλλα εγω ειμαι μετοχος και αυτο φαινεται ειναι ασυμβιβαστο με το  'πολυ ικανοποιημενος πελατης' ...Οπως και να 'χει, αυτα τα 'το τηλ. σερνεται' που διαβαζω σε αυτο το thread και που αποδιδονται στην γερασμενη μπαταρια και το συνεπακολουθο throttling τα ακουω βερεσε. Ειναι πολυ  πιο πιθανο να συμβαινει κατι αλλο σε οσους το ισχυριζονται και οχι να φταιει το throttling.

 

 

 

Στις ερωτησεις σου τωρα ... Καταρχην αυτα περι 'κυκλους φορτισεων' και 'ηλικιας' ειναι να χαμε να λεγαμε και να κουναμε τα χερια εξηγωντας στους αλλους 'ετσι σοφοι που γιναμε με τοσο Google.'  Στην πραγματικοτητα υπαρχουν μεσα στην συσκευη συστηματα που εχουν πολυ πιο λεπτομερη, αναλυτικη και (σημαντικο) real time εικονα της καταστασης στην μπαταρια .  Η εικονα αυτη περιλαμβανει τοσο τις στιγμιαιες απαιτησεις απο την μπαταρια οσο και την στιγμιαια ικανοτητα της μπαταριας να τις ικανοποιησει η οχι.Αυτη φυσικα εξαρταται απο το φορτιο της μπαταριας εκεινη την στιγμη, την χαρακτηριστικη της καμπυλη αλλα και την ηλικια της (που βεβαια δεν εκφραζεται σε κυκλους φορτισης αλλα σε αλλες ποσοτητες που μπορουν να χρησιμοποιηθουν για στιγμιαιους υπολογισμους   π.χ. h εσωτερικη της αντισταση ) κλπ. κλπ.  Απο εκει και περα τι γινεται με αυτα τα δεδομενο κανεις δεν μπορει να ξερει με βεβαιοτητα. Υπαρχουν τοσα implementations οσα και διαφορετικοι κατασκευαστες .. Συνηθως υπαρχει power management controller (hardware) που τα χρησιμοποιει αλλα αν αυτο κανει το control, αν το control γινεται σε firmware η αν ειδοποιηται η CPU και μπορει να ελεγξει με system-level software μονο η Apple το ξερει (και ισως και ο GRchris  ) ...

 

Εγω θα μεινω σε αυτα που μας εχει πει η Apple (για καποιο λογο την εμπιστευομαι περισσοτερο απο τον GRchris). Τι μας εχει πει ?? Οτι οταν οι απαιτησεις δεν μπορουν να καλυφτουν τοτε το συστημα δεν επιτρεπει στον επεξεργαστη να παρει οση ισχυ θελει (απο ενα σημειο και πανω). Δεν κοβει συνεχεια τον επεγεργαστη αλλα δεν τον αφηνει να ανεβει οσο θα ηθελε.

Ειναι καλη τακτικη αυτη ? Κατα την γνωμη ειναι πολυ ευλογη . Δεν σκοτεινιαζει την οθονη, δεν μειωνει την ενταση του ακουστικου, δεν κοβει ισχυ απο τα ραδια, δεν οδηγει αλλα συστηματα οριακα (και ισως επισφαλως). ..  Αντι αυτου, κοβει κορφες απο τον επεξεργαστη. Oi μονες επιπτωσεις που εχει αυτο ειναι σε tasks που ειναι CPU-bound οπως λεμε. Και μαντεψε... στην κανονικη λειτουργια της συσκευης δεν υπαρχουν πολλα τετοια tasks. Στην πραγματικοτητα ειναι ελαχιστα. Ισως κανα δυο πολυ απαιτητικα παιχνιδια και το ... wait for it.....Geekbench !!    

 

Επετρεψε μου μια παραβολη που μπορει να εχει η να μην εχει σχεση με την πραγματικοτητα σου αλλα αναλογει στην κατασταση. Φαντασου οτι η γυναικα σου ειναι στην κουζινα, μαγειρευει και ψηνει κεικ στον φουρνο. Η μεγαλη σου κορη κανει τα μαλια της μπιστολακι για να βγει, ο μεγαλος σου γιος εχει αναψει το θερμοσιφωνο για να κανει μπανιο και εσυ καθεσαι μπροστα σε ενα καντραν με ρολογια και βλεπεις ακριβως τι ισχυ ερχεται μεσα στο σπιτι και τι χρειαζεται η καθε συσκευη. Και πηγαινει η μικρη σου να κατσει στο super-duper gaming rig με την εξωτερικη GPU. Εσυ βλεπεις στα ρολογια σου οτι η μικρη μπορει να κανει οτι θελει στο computer (να γραψει mail, να σερφαρει, να δει ταινιες, να παιξει παιχνιδια) χωρις ομως να χρησιμοποιησει την εξωτερικη GPU. Βλεπεις στα ρολογια σου οτι αν την αναψει τοτε η ισχυ δεν φτανει για ολους στο σπιτι και κατι θα πρεπει να κλεισει. Τι κανεις ??

 

Εγώ θα σταματούσα να βλέπω τα ρολόγια.... χαχαχαχαχαχα...



#367   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2.334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 27/12/2017 - 22:52

Να σου ανταπαντήσω με μία άλλη παραβολή Αντώνη πολύ πιο σύντομη και πολύ πιο ξεκάθαρη. Αν τα λάστιχά μου στο αυτοκίνητο δεν είναι σε τέλεια κατάσταση έχω μειωμένη πρόσφυση. Αυτό δίνει στην Toyota το δικαίωμα να μου μεταβάλλει απομακρυσμένα με κάποιον ψηφιακό κόφτη τον κυβισμό ή την ιπποδύναμη του αυτοκινήτου μου?

Μα τι νομιζεις οτι ειναι το ESP και αλλα μοντερνα καλουδια :huh: Αυτο ακριβως ... Οταν η προσφυση δεν ειναι αρκετη η ροπη ελεγχεται 


Τελευταία επεξεργασία από: ntnskrds, 27/12/2017 - 22:53


#368   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 27/12/2017 - 22:55

Μα τι νομιζεις οτι ειναι το ESP και αλλα μοντερνα καλουδια :huh: Αυτο ακριβως ... Οταν η προσφυση δεν ειναι αρκετη η ροπη ελεγχεται 

Μην μπερδεύεσαι όμως εκεί μιλάμε για συστήματα που επεμβαίνουν στιγμιαία για να σου σώσουν τη ζωή και που εσύ τα ξέρεις από πριν.

 

Αυτό ακριβώς σου λέω. Η λύση της Apple ως προς την μπαταρία εμένα δεν μου φαίνεται λανθασμένη ως προς την φύση της. Η κρυφή της υλοποίηση είναι αυτή που δεν καταλαβαίνω και που θα μπορούσε να την έχει γλυτώσει από όλα αυτά. Γιατί αν όταν οι συγκεκριμένοι δείκτες για το down regulation του επεξεργαστή ενεργοποιούνταν σου έβγαζε ένα μήνυμα "η μπαταρία σου έχει γεράσει, έχεις 3 επιλογές" 1) Να μείνει ως έχει με κίνδυνο απότομων shutdown 2) Να ρίξω τις επιδόσεις εν γνώση μου 3) Αλλαγή μπαταρίας, στην ουσία θα έκανε το ίδιο ακριβώς πράγμα με τώρα αλλά επικοινωνιακά θα είχε πετύχει ένα τεράστιο win.



#369   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2.334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 27/12/2017 - 23:07

Μην μπερδεύεσαι όμως εκεί μιλάμε για συστήματα που επεμβαίνουν στιγμιαία για να σου σώσουν τη ζωή και που εσύ τα ξέρεις από πριν.

 

Αυτό ακριβώς σου λέω. Η λύση της Apple ως προς την μπαταρία εμένα δεν μου φαίνεται λανθασμένη ως προς την φύση της. Η κρυφή της υλοποίηση είναι αυτή που δεν καταλαβαίνω και που θα μπορούσε να την έχει γλυτώσει από όλα αυτά. Γιατί αν όταν οι συγκεκριμένοι δείκτες για το down regulation του επεξεργαστή ενεργοποιούνταν σου έβγαζε ένα μήνυμα "η μπαταρία σου έχει γεράσει, έχεις 3 επιλογές" 1) Να μείνει ως έχει με κίνδυνο απότομων shutdown 2) Να ρίξω τις επιδόσεις εν γνώση μου 3) Αλλαγή μπαταρίας, στην ουσία θα έκανε το ίδιο ακριβώς πράγμα με τώρα αλλά επικοινωνιακά θα είχε πετύχει ένα τεράστιο win.

Σε αυτο διαφωνω ... Ειμαι καθετα κατα αυτου του ειδους των option... Δεν εχουν νοημα για τετοιες συσκευες και αυτη την στοχευση αγορας κατα την γνωμη μου... Αν καποιος πραγματικα χρειαζεται αυτα τα options (η πιο κοντα στην πραγματικοτητα, εχει την ψευδαισθηση οτι χρειαζεται αυτα τα option και οτι ειναι χρησιμα) τοτε ειμαι σιγουρος οτι μπορει να τα βρει αλλου ...

 

Τελος, η  Apple δεν χρειαζεται να με ειδοποιει ουτε να με ενημερωνει για τιποτε. O Tim Cook και ο Phill o χοντροκωλης ειναι κυριοι και θεοι μου. Αν μου πουν οτι ο Grchris μπορει να με χαστουκισει τοτε εγω θα γυρισω και το αλλο μαγουλο ... :lol:  :lol:



#370   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9.685 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/12/2017 - 23:33

Εχω την εντυπωση οτι αν η apple δεν εκανε αυτη την ταρζανια αυτη τη στιγμη ακομα θα αλλαζαν μπαταριες σε ολες τις σειρες 6 και 7. Μαλλον ενεργειακα κατι πηγε στραβα με την ελευση της 11 με αποτελεσμα να τα φτυνουν οι μπαταριες λογω κακης διαχειρισης (κατι δεν υπολογισαν σωστα). Τωρα αν επρεπε να μας ειδοποιησει η να βγει να το πει ειναι αλλη ιστορια και βασικα δεν με νοιαζει. Αυτο που με νοιαζει ομως ειναι οτι πολυς κοσμος ταλαιπωρηθηκε . Πιστευω οτι ζουμε τα αποτελεσματα της αποχαυνωσης που εζησε αυτη η εταιρεια με την υπερβολικη της επιτυχια που ειχε ως αποτελεσμα να ζαλιστουν πολλοι δηθεν στελεχαρες εκει μεσα. Ετσι απλοικα το εχω στο μυαλο μου και περισσοτερο ανησυχω για το μελλον παρα για το προσφατο τρεις λαλουν και δυο χορευουν παρελθον



#371   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/12/2017 - 01:09

Κάποιοι που έλεγαν πως τα samsung είναι πολύ καλύτερα από τα iphone?????

 

https://www.androida...-charge-825899/


Τελευταία επεξεργασία από: billytilaver, 28/12/2017 - 01:10


#372   hal

hal

    iPH Member

  • 277 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 28/12/2017 - 01:34

Για να είμαστε όλοι εδώ μέσα σημαίνει ότι γουστάρουμε αυτά τα μηχανάκια. Αυτό μας κάνει κακό δείγμα για να εξαγάγει κανείς συμπεράσματα γιατί δεν αντιπροσωπεύουμε τη γενική σύνθεση του κοινού. 

 

Η συντριπτική πλειοψηφία του κόσμου θέλει ένα κινητό που δουλεύει, ένα τηλέφωνο που έκλεισε από μπαταρία δεν καλύπτει αυτή την ανάγκη απλά. Τώρα τι μου λέτε για mhz κλπ χ@στηκ@ αν έχει κλείσει στο 40% μακρυά από φορτιστή και δεν ξέρω που στο διάολο είμαι.

 

Η πλειοψηφία των χρηστών iphone δεν παίζουν με το geekbench όλη μέρα, ούτε μετράνε ψυχαναγκαστικά το battery wear από το πρωί μέχρι το βράδυ.

Άρα το experience για αυτούς σώζεται με την π@π@ρια που έκανε η μαμά όσο κι αν αρρωσταίνει κάποιους εδώ μέσα.

 

Επίσης σε χώρες με apple store η αλλαγή μπαταρίας είναι μια απροβλημάτιστη διαδικασία 1,5 ώρας με σίγουρα αποτελέσματα. Όχι κατάσταση Ελλάντισταν που κλαίμε...

 

Αν μου αρέσει όλο αυτό? Όχι προφανώς.

Τσιγγουνεύτηκαν στις μπαταρίες? Μπορούσαν να διαχειριστούν το peak demand καλύτερα σε επίπεδο hardware?

Δεν το γνωρίζω, σίγουρα ο Grchris με τις απύθμενες γνώσεις του στα mobile devices μπορεί να το απαντήσει και αυτό. 

 

Περιμένω κι άλλες τέτοιες πατάτες? ΣΙΓΟΥΡΑ. Και σε software και hardware, Η πολυπλοκότητα έχει αυξηθεί αρκετά πλέον.


Τελευταία επεξεργασία από: hal, 28/12/2017 - 01:34


#373   GRchris

GRchris

    iPH Addict

  • 840 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 28/12/2017 - 01:34

Που φτάσαμε.. να ειρωνευόμαστε ανθρώπους που διεκδικούν τα καταναλωτικά τους δικαιώματα. 

Τι γίνεται ρε παιδιά; μετοχές στη μαμά Apple έχετε; Οι τύποι υποχρονισαν τα κινητά τηλεφωνα χωρις να ενημερώσουν κανέναν και σεις μιλάτε για φυσιολογική φθορά ακόμη και καλα μας εκαναν για να μη σβηνει το κινητό μας; 

Θλίψη και τίποτα άλλο. 

 

Νομικά υπάρχουν οι προυποθεσεις για να κατατεθούν μηνύσεις . Εδώ στην Ελλάδα θα κάναμε αγωγές. 

Προφανώς και με αποδείξεις απ'ότι βλέπω στα τελευταία σχόλια. Παλαιούς μετόχους θα έλεγα.

 

Κάποιοι που έλεγαν πως τα samsung είναι πολύ καλύτερα από τα iphone? :huh:?

 

https://www.androida...-charge-825899/

Και πάλι αυτό δεν έχει καμία σχέση με αυτό που διαπραγματεύεται το άρθρο. Προφανώς κάποιοι έχουν σχηματίσει την άποψη οτι είναι καλό να μηδενίζουμε την μπαταρία μία στο τόσο. Λάθος μεγάλο για τις μπαταρίες Li-ion. Άν αυτοί που έχουν πρόβλημα και το ανέφεραν στα φόρουμς το κάνανε μερικές φορές απο συνήθεια και λανθασμένα, απλά το μόνο που πέτυχαν ήταν να κολλήσουν οι μπαταρίες.  Δεν έχει σχέση αυτό με samsung ή Iphone. Ο τρόπος όμως που συμπεριφέρεται στους καταναλωτές λόγω μπαταρίας η Apple για τους χ,ψ λόγους είναι ΛΑΘΟΣ. Τα μπερδεύεται όλα μετά και τα κάνετε αχταρμά.

 

ΥΓ: Η λύση λέμε αποσπώμενη. Θα με θυμηθείτε. Και δεν φτάνει όλο αυτό το πρόβλημα που δημιούργησε η Apple έχουμε και τις μαιμού μπαταρίες να υπάρχουν στα ράφια και οι καταναλωτές να ψάχνονται απο όλο τον κόσμο να βρούνε μία σοβαρή και κανονική μπαταρία. Ράβε ξήλωνε μετά τα κινητά έτσι που τα κλείσανε ερμητικά με το ανάλογο κόστος.

Φωτιά να πάρει το κινητό λόγω μπαταρίας με unibody σχεδιασμό δεν το σώζεις. Άν ήταν όμως αποσπώμενη, βγάζεις το καπάκι στην στιγμή και τέλος. Το κακό είναι οτι η πλειοψηφία για την μόδα της Apple το υιοθέτησε. Πληρώνεται τώρα.


Τελευταία επεξεργασία από: GRchris, 28/12/2017 - 01:44


#374   KostasRodos29

KostasRodos29

    iPH Intergalactic Leader

  • 19.675 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 28/12/2017 - 09:28

Προφανώς και με αποδείξεις απ'ότι βλέπω στα τελευταία σχόλια. Παλαιούς μετόχους θα έλεγα.

 

Και πάλι αυτό δεν έχει καμία σχέση με αυτό που διαπραγματεύεται το άρθρο. Προφανώς κάποιοι έχουν σχηματίσει την άποψη οτι είναι καλό να μηδενίζουμε την μπαταρία μία στο τόσο. Λάθος μεγάλο για τις μπαταρίες Li-ion. Άν αυτοί που έχουν πρόβλημα και το ανέφεραν στα φόρουμς το κάνανε μερικές φορές απο συνήθεια και λανθασμένα, απλά το μόνο που πέτυχαν ήταν να κολλήσουν οι μπαταρίες.  Δεν έχει σχέση αυτό με samsung ή Iphone. Ο τρόπος όμως που συμπεριφέρεται στους καταναλωτές λόγω μπαταρίας η Apple για τους χ,ψ λόγους είναι ΛΑΘΟΣ. Τα μπερδεύεται όλα μετά και τα κάνετε αχταρμά.

 

ΥΓ: Η λύση λέμε αποσπώμενη. Θα με θυμηθείτε. Και δεν φτάνει όλο αυτό το πρόβλημα που δημιούργησε η Apple έχουμε και τις μαιμού μπαταρίες να υπάρχουν στα ράφια και οι καταναλωτές να ψάχνονται απο όλο τον κόσμο να βρούνε μία σοβαρή και κανονική μπαταρία. Ράβε ξήλωνε μετά τα κινητά έτσι που τα κλείσανε ερμητικά με το ανάλογο κόστος.

Φωτιά να πάρει το κινητό λόγω μπαταρίας με unibody σχεδιασμό δεν το σώζεις. Άν ήταν όμως αποσπώμενη, βγάζεις το καπάκι στην στιγμή και τέλος. Το κακό είναι οτι η πλειοψηφία για την μόδα της Apple το υιοθέτησε. Πληρώνεται τώρα.

Εκτός κι αν προμηθευτούν μια επώνυμη μπαταρία καινούρια και την αλλάξουν και εκεί τελειώνουν τα προβλήματα . Γιατί ποιος μου λέει ότι αλλάζοντας μια μπαταρία και καλά καινούρια αυθεντική είναι αυθεντική ή είναι καινούρια από την στιγμή που κανένας εδώ δεν είναι επίσημος και να του στέλνει η Apple καινούρια ανταλλακτικά .


                                                                                                                ΟΤΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΙΡΑΖΟΥΜΕ...!!!!


#375   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 28/12/2017 - 11:38

Κώστα εδώ έχεις φάουλ, στα εξουσιοδοτημένα οι μπαταρίες είναι γνησιότατες και η οποιαδήποτε αλλαγή καταχωρείται κανονικά στο GSX σαν να έχει γίνει σε οποιοδήποτε Apple Store.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 8

0 μέλη, 5 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    Google (3)