Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 5 ψήφοι

[ΑΝΑΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ] UPDATED Μια οργανωμένη απάτη ολκής - Skroutz-o-μάγαζα που εμπορεύονται smartphones


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
194 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#181   ComputersGR

ComputersGR

    iPH newbie

  • 8 μηνύματα

Δημοσίευση 18/04/2019 - 23:38

Σύντομα θα ανεβάσουμε νέα έκδοση με τα καταστήματα που πριν ενα χρόνο εμφανίζανε διπλές τιμές, αν υπάρχουν αναφορές και προσωπικές εμπειρίες από την μη έκδοση τιμολογίου από καταστήματα θα ήταν καλό να αναφερθούν για να τα συμπεριλάβουμε στην έρευνα. Γιατί παρά τις αλλαγές το φαινόμενο δεν έχει σταματήσει.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#182   zvrikos

zvrikos

    iPH Addict

  • 668 μηνύματα
  • Twitter:@zvrikos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 19/04/2019 - 09:11

Αγόρασα πρόσφατα ένα καινούργιο ipad 2018.

Η τιμή στο skroutz στα 280 ΜΕ το ΦΠΑ.

Ανέβασα στο σαιτ της εταιρίας τα σχετικά έγγραφα και μετά από μια εβδομάδα (τόσο χριεάστηκε) έγινε ο έλεγχος και μου απεστάλη σε εξαιρετική τιμή χωρίς πολλά πολλά.

Εάν ήθελα αμεσότητα κτλ η αγορά των επισήμων το είχε στα 400

οπως και να έχει πάντως μπορεί να περίμενα αλλά το τιμολόγιο το πήρα καταβάλλοντας περίπου 220.

Απευθύνθηκα επίσης σε άλλο κατάστημα το οποίο μου είπε ότι η έκδοση τιμολογίου απαιτεί την ΑΥΤΟΠΡΟΣΩΠΗ παρουσία μου στο φυσικό τους κατάστημα με την παράδοση ΟΛΩΝ των εγγράφων που θέλουν, πράγμα που τους είπα ότι είναι εντελώς παράλογο και γίνεται προφανώς για αποφυγή της διαδικασίας εκδόσεως τιμολογίου από πλευράς του. ΠΟΥΘΕΝΑ δεν υπάρχει κάτι τέτοιο και για ιντερνετικό σκρουτζομάγαζο είναι αδικαιολόγητο. Τους το έκλεισα και τελείωση η ιστορία.

Πάντως, είναι γεγονός ότι αν και είχε επιφυλάξεις, τελικά αγόρασα το ipad 2018 9,7 με μόλις 220 ευρώ. Μεγάλη υπόθεση..



#183   jtheogr

jtheogr

    iPH Enthousiast

  • 469 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • GameCenter:John.

Δημοσίευση 19/04/2019 - 10:13

Το οξύμωρο με το skroutz είναι ότι ζητάει βεβαίωση απο τον Τειρεσία για τα καταστήματα που μετέχουν σε αυτό, τι σημαίνει αυτό: 

 

Ουσιαστικά το skroutz δεν επιτρέπει σε κάποιο κατάστημα να συμμετέχει σε αυτό αν έχει κάποιο χρέος σε κάποιον έμπορο που έχει εγγραφεί στον Τειρεσία, φυσικά αυτή η πρακτική δεν είναι κακή ΑΛΛΑ ίσως το skroytz να πρέπει να βρει έναν τρόπο να ελέγχει αν το οποιοδήποτε κατάστημα χρωστάει στο δημόσιο (Φόρους , Φ.Π.Α. κλπ) και εφόσον είναι εντάξει στις συνολικές του υποχρεώσεις και λειτουργεί σύμφωνα με τους ισχύοντες νόμους τότε να επιτρέπεται η συμμετοχή του.

 

 

Τα πράγματα είναι απλά και δεν χρειάζεται πολλά-πολλά ΑΝ θελήσει το κράτος να τελειώσει αυτή την ιστορία και τα παρατράγουδα με το skroutz κλπ μπορεί εύκολα να το κάνει οπότε κάπου κάτι τρέχει.... για να μην δίνετε μια οριστική λύση στο ζήτημα.


Τελευταία επεξεργασία από: jtheogr, 19/04/2019 - 10:22


#184   archthanos

archthanos

    iPH Contributor

  • 1.078 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 19/04/2019 - 16:03

Προσπαθώ μια εβδομάδα να αγοράσω XS MAX. 

Έχω κάνει παραγγελία σε 2 καταστήματα και έχω μιλήσει και με άλλα τηλεφωνικά.

 

Στην μία από τις δύο παραγγελίες μου ζήτησαν τα γνωστά στοιχεία από taxisnet κλπ και όταν τα έστειλα μου είπαν πως η τιμή του site είναι προσφορά και αφορά μόνο πελάτες λιανικής, ενώ για να κοπεί τιμολόγιο πρέπει να πληρώσω 200+ παραπάνω και μετά αυτή η τιμή να αποφορολογηθεί. Φυσικά ακύρωσα την παραγγελία.

 

Η δεύτερη παραγγελία ακυρώθηκε από τους ίδιους, με την δικαιολογία πως ο προμηθευτής τους θέλει 20+ μέρες για να νέα παραλαβή. Κάλεσα, χωρίς να πω φυσικά πως έχω κάνει παραγγελία που ακυρώσατε, ρωτώντας ποιά είναι η παράδοση και η απάντηση ήταν, όπως και στο site τους 1-3 ημέρες. Όταν ανέφερα πως έχω κάνει παραγγελία που ακυρώσατε, χωρίς να με ρωτήσετε, ξαφνικά ο χρόνος παράδοσης έγινε 20+ μέρες και μάλλον η αποθήκη μου έστειλε αυτόματα το μήνυμα ακύρωσης. 

 

Ντροπή πραγματικά αυτό που γίνεται....κανένας έλεγχος.



#185   karajim80

karajim80

    iPH Enthousiast

  • 466 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:iPad 2 +3G

Δημοσίευση 19/04/2019 - 20:25

Σε όσους αγοράζουν με ΠΟΛ έτσι κάνουν. Σου λέει που θα πάει?Θα βαρεθεί ο άλλος και θα το πληρώσει κανονικά και θα βάλει το τιμολόγιο για να γίνει μετά η επιστροφή του φόρου. Μάλλον κερδίζουν πολλά περισσότερα με αυτόν τον τρόπο.

Same Sh1t...Different Day

#186   skoupas

skoupas

    iPH User

  • 184 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 19/04/2019 - 20:54

Να αναφέρω κι εγώ ότι σε τηλεφώνημα σε 2 καταστήματα μου είπαν για τιμολόγιο γύρω στις 20 με 30 ημέρες παράδοση ενώ στο site τους λένε για 1-3 ημέρες. Τι να πεις. Λαμογιές!



#187   archthanos

archthanos

    iPH Contributor

  • 1.078 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 20/04/2019 - 15:26

Σε όσους αγοράζουν με ΠΟΛ έτσι κάνουν. Σου λέει που θα πάει?Θα βαρεθεί ο άλλος και θα το πληρώσει κανονικά και θα βάλει το τιμολόγιο για να γίνει μετά η επιστροφή του φόρου. Μάλλον κερδίζουν πολλά περισσότερα με αυτόν τον τρόπο.

Same Sh1t...Different Day

Δεν νομίζω πως γίνεται αυτό.

Αν αγοράσεις συσκευή που υπάγεται στο καθεστώς που περιγράφει η ΠΟΛ, είναι υποχρεωμένοι να το πουλήσουν χωρίς ΦΠΑ.

Δεν μπορούν να το πουλήσουν εισπράττοντας το ΦΠΑ και αποδίδοντάς το μετά.

 

Αν γινόταν δεν θα είχα κανένα πρόβλημα να το πάρω πληρώνοντας κανονικά το ΦΠΑ και στην δήλωση ΦΠΑ να το συμψήφιζα.

 

Αυτό που θέλουν, λογικά, είναι να εισπράττουν το ΦΠΑ από τους ιδιώτες χωρίς να το αποδίδουν, ενώ όταν συναλλάσσονται με επιτηδευματία, που θα δηλώσει το ΦΠΑ εκείνος και αν δεν το δώσουν αυτοί θα διασταυρωθεί, ακυρώνουν ή δεν δέχονται την παραγγελία ή τιμολογούν +200€.



#188   takith

takith

    iPH newbie

  • 1 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus

Δημοσίευση 20/04/2019 - 16:58

Καλησπέρα. Θέλω να πάρω iphone από σκρουτζ. Θα ήθελα να ρωτήσω για ένα συγκεκριμένο μαγαζί. Υποθέτω δημόσια δεν γίνεται. Σωστά;

#189   jtheogr

jtheogr

    iPH Enthousiast

  • 469 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • GameCenter:John.

Δημοσίευση 20/04/2019 - 21:29

Δεν νομίζω πως γίνεται αυτό.
Αν αγοράσεις συσκευή που υπάγεται στο καθεστώς που περιγράφει η ΠΟΛ, είναι υποχρεωμένοι να το πουλήσουν χωρίς ΦΠΑ.
Δεν μπορούν να το πουλήσουν εισπράττοντας το ΦΠΑ και αποδίδοντάς το μετά.
 
Αν γινόταν δεν θα είχα κανένα πρόβλημα να το πάρω πληρώνοντας κανονικά το ΦΠΑ και στην δήλωση ΦΠΑ να το συμψήφιζα.
 
Αυτό που θέλουν, λογικά, είναι να εισπράττουν το ΦΠΑ από τους ιδιώτες χωρίς να το αποδίδουν, ενώ όταν συναλλάσσονται με επιτηδευματία, που θα δηλώσει το ΦΠΑ εκείνος και αν δεν το δώσουν αυτοί θα διασταυρωθεί, ακυρώνουν ή δεν δέχονται την παραγγελία ή τιμολογούν +200€.


Για αυτό το λόγο που περιγράφεις δεν θέλουν να πουλήσουν με τιμολόγιο, δυστυχώς ο νόμος δεν είναι ξεκάθαρος αφήνει την επιλογή στον αγοραστή για το αν θα ζητήσει τιμολόγιο με ή χωρίς ΦΠΑ και σε αυτό το σημείο το εκμεταλευονται και δημιουργούν ένα σωρό δυσκολίες ώστε τελικά να ζητήσει ο αγοραστής τιμολόγιο χωρίς ΦΠΑ.

Αν ο νόμος δεν άφηνε κανένα περιθώριο περιθώριο για την έκδοση τιμολογίου χωρίς ΦΠΑ τότε θα ήταν διαφορετικά αλλά είπαμε για κάποιο συγκεκριμένο λόγο ο νόμος αφήνει ένα παράθυρο που στην προκειμένη περίπτωση εκμεταλευονται κάποιοι.......

#190   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 21/04/2019 - 20:09

Αγόρασα πρόσφατα ένα καινούργιο ipad 2018.
Η τιμή στο skroutz στα 280 ΜΕ το ΦΠΑ.
Ανέβασα στο σαιτ της εταιρίας τα σχετικά έγγραφα και μετά από μια εβδομάδα (τόσο χριεάστηκε) έγινε ο έλεγχος και μου απεστάλη σε εξαιρετική τιμή χωρίς πολλά πολλά.
Εάν ήθελα αμεσότητα κτλ η αγορά των επισήμων το είχε στα 400
οπως και να έχει πάντως μπορεί να περίμενα αλλά το τιμολόγιο το πήρα καταβάλλοντας περίπου 220.
Απευθύνθηκα επίσης σε άλλο κατάστημα το οποίο μου είπε ότι η έκδοση τιμολογίου απαιτεί την ΑΥΤΟΠΡΟΣΩΠΗ παρουσία μου στο φυσικό τους κατάστημα με την παράδοση ΟΛΩΝ των εγγράφων που θέλουν, πράγμα που τους είπα ότι είναι εντελώς παράλογο και γίνεται προφανώς για αποφυγή της διαδικασίας εκδόσεως τιμολογίου από πλευράς του. ΠΟΥΘΕΝΑ δεν υπάρχει κάτι τέτοιο και για ιντερνετικό σκρουτζομάγαζο είναι αδικαιολόγητο. Τους το έκλεισα και τελείωση η ιστορία.
Πάντως, είναι γεγονός ότι αν και είχε επιφυλάξεις, τελικά αγόρασα το ipad 2018 9,7 με μόλις 220 ευρώ. Μεγάλη υπόθεση..


Ποιο μαγαζί;


Sent from my iPhone using Tapatalk

#191   navajo

navajo

    iPH newbie

  • 77 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/04/2019 - 17:56

Καλησπερα επειδη ψαχνομαι απο που να αγορασω ενα xs 256 με χρηση του νομου για απαλλαγη του φπα.. Υπαρχει καποιος να αγορασε προσφατα απο σκρουτζομαγαζο και εχει θετικη εμπειρια να μου το προτεινει σε προσωπικο μηνυμα??



#192   Cxrsed

Cxrsed

    iPH newbie

  • 2 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 03/06/2019 - 21:29

Μπορει καποιος να μου διευκρινισει κατι, επειδη δεν ειμαι σιγουρος εαν καταλαβα; Ουσιαστικα το προβλημα ειναι οτι γλιτωνουν την πληρωμη του ΦΠΑ και καταφερουν λογω των τιμων τους και της παραπανω μεθοδου να βγαζουν κερδος και να ελκυουν τον κοσμο; Και επισης τα προιοντα που αυτοι πουλανε δεν εχουν καμια σχεση με το παραπανω και ειναι αυθεντικα;



#193   Thodoris19s

Thodoris19s

    iPH Addict

  • 647 μηνύματα
  • Twitter:@tspatas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:thodoris20

Δημοσίευση 03/06/2019 - 22:36

Τα προϊόντα είναι κανονικά, απλά είναι παραεισαγωγής. Στην ουσία αυτά τα καταστήματα του θέματος, φοροδιαφεύγουν και αυτό είναι εις βάρος των μικρότερων μαγαζιών.



#194   Cxrsed

Cxrsed

    iPH newbie

  • 2 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 03/06/2019 - 22:44

Ευχαριστω πολυ για τη διευκρινιση, καλο βραδυ!



#195   ComputersGR

ComputersGR

    iPH newbie

  • 8 μηνύματα

Δημοσίευση 10/09/2020 - 16:56

Το ότι οι μηχανές αναζήτησης δεν κάνουν κανέναν έλεγχο στους συνεργάτες ηλεκτρονικά καταστήματα έχει πολλαπλά αποδειχθεί, ακόμη περισσότερο τα τελευταία δύο χρόνια όπου τα κανόνια και οι εκτεθειμένοι καταναλωτές είναι χιλιάδες, εκτός από τα χρήματα που έχουν χαθεί για το κράτος .

Σε πρόσφατη ανάρτησή μας ανεβάσαμε τα πρόστιμα -που ποτέ δεν θα εισπράξει- σε ηλεκτρονικά καταστήματα, ήδη κοντά στο 1.500.000€ σε σε μια δεκάδα eshops.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες