Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 5 ψήφοι

[ΑΝΑΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ] UPDATED Μια οργανωμένη απάτη ολκής - Skroutz-o-μάγαζα που εμπορεύονται smartphones


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
194 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#151   rms

rms

    iPH newbie

  • 12 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 28/10/2018 - 16:54

Το κάθε Site μπορεί να γράφει ο,τι γουστάρει.

 

Και να την έχεις ανοίξει μπορείς να την επιστρέψεις.

 

Τα ΄χουμε ξαναπεί όλα σε άλλο Topic.

Ευχαριστώ πολύ για το λινκ. Έχω ήδη γράψει και εκεί αλλά φαίνεται ενοχλητικό το να δώσει κάπιος προτάσεις καταστημάτων.


Τελευταία επεξεργασία από: rms, 28/10/2018 - 17:00


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#152   vanni

vanni

    iPH Contributor

  • 1.599 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 28/10/2018 - 17:15

Ζητάς να σου δώσουν καταστήματα που εφαρμόζουν το νόμο δεν γίνεται λοιπόν καθώς πόσοι μπορεί να έχουν χρησιμοποιήσει το δικαίωμα υπαναχώρησης επίσης πόσοι ξέρουν ότι μιλάμε μόνο για online αγορά και παραλαβή και όχι παραγγελία online αλλά παραλαβή από κατάστημα κ.α

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Please Before You Ask A Question Use Google You'll See It Will Be Your Best Friend


#153   rms

rms

    iPH newbie

  • 12 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 28/10/2018 - 17:20

Ζητάς να σου δώσουν καταστήματα που εφαρμόζουν το νόμο δεν γίνεται λοιπόν καθώς πόσοι μπορεί να έχουν χρησιμοποιήσει το δικαίωμα υπαναχώρησης επίσης πόσοι ξέρουν ότι μιλάμε μόνο για online αγορά και παραλαβή και όχι παραγγελία online αλλά παραλαβή από κατάστημα κ.α

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μιλάω ξεκάθαρα για ονλινε αγορά , παράδοση στο σπίτι. Καλά είναι τόσο περίπλοκο; Κανείς δεν έχει χρησιμοποιήσει ποτέ το δικαίωμα υπαναχώρησης ; Γιατι εγώ μια φορά που θέλησα να το χρησιμοποιήσω για κινητό ΔΕΝ δέχτηκαν την επιστροφή (εντος 3 ημερών). Περιστατικό που έγινε πέρισυ. Ξεκάθαρη αγορά ονλινε , παράδοση σπίτι κλπ.

 

Επειδή δεν μου αρέσει η θεωρία , οι καβγάδες να το παίζω έξυπνος δείχνωντας το νόμο, να πηγαίνω σε δικηγόρο (ποθ δεν πήγα) ΤΙ ΚΑΚΟ ΕΧΕΙ η ερωτησή μου.

 

Στο λινκ που μου παρέθεσε ο Νίκος έβαλα απόσπασμα απο την πολιτική καταστήματος που τονίζει ξεκάθαρα οτι σε ονλινε αγορά αν ανοίχτεί η συσκευασία δεν τη δέχονται πίσω. Ε δεν θα πάω να ψωνίσω απο εκεί. Γιατι να μπλέκω με δικηγόρους;;; Δηλαδή και αυτό παράλογο είναι; 



#154   vanni

vanni

    iPH Contributor

  • 1.599 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 28/10/2018 - 17:31

Καθόλου παράλογο ούτε έχει κάτι κακό η ερώτηση απλά το θεωρώ δύσκολο να βρεθεί κόσμος να την απαντήσει. Ας πούμε εγώ κάθε 6 μήνες αλλάζω κινητό έχω μούρλα πουλάω το ένα αγοράζω το άλλο δοκιμάζω βγαίνει κάτι καινούργιο άντε πάλι από την αρχή, ειλικρινά δεν μου χρειάστηκε ποτέ οπότε δεν μπορώ να σου πω.

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Please Before You Ask A Question Use Google You'll See It Will Be Your Best Friend


#155   agnostos13

agnostos13

    iPH Contributor

  • 1.823 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 28/10/2018 - 17:37

Αν θυμάμαι καλά ο νόμος ορίζει επιστροφή στην αρχική του κατάσταση.
Αυτό για κάποια καταστήματα σημαίνει σφραγγισμένο, για άλλα ανοιχτό αλλά με τη συσκευασία πλήρη (να μην λείπει κάτι ή έχει καταστραφεί το κουτί του κλπ).
Το τι θα δεχθεί το κάθε κατάστημα χωρίς να τους τρέξεις είναι λίγο λαχείο...

Σε κάθε περίπτωση είμαστε offtopic, οπότε καλό είναι να ανοιχτεί νέο θέμα και να μην γίνει εδώ καφενείο...

Τελευταία επεξεργασία από: agnostos13, 28/10/2018 - 17:38


#156   hlias77

hlias77

    iPH Enthousiast

  • 540 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/10/2018 - 18:46

Καταρχήν δεν μπορώ να καταλάβω την έκρηξη σου.
Απαντάω γιατί αναφέρεσαι στην iStorm,όπου 2-3 ποστ πιο πίσω αναφέρθηκα και εγω.
Όλοι μας αλλάζουμε συσκευές σαν τα πουκάμισα και όλοι μας δουλεύουμε αυτό στο υπογράφω.Εχεις καταλάβει τι κομπίνα παίζει με το ΦΠΑ σε κάποια μαγαζιά από το Σκρουτζ;Διάβασε περί κυκλικής απάτης φπα,και γιατί τα μαγαζιά ανοίγουν και κλείνουν εν ριπή οφθαλμού.ΠΡΟΣΟΧΗ.δεν είναι όλα τα μαγαζιά έτσι.δεν θα τα βάλω όλα στο ίδιο τσουβάλι.υπαρχουν και τα τίμια νόμιμα καταστήματα.
Και πάμε στο παράδειγμα σου.Αυτο που ανέφερες όχι είναι απλα ράδιο αρβύλα,αλλά θα μπορούσε κάλλιστα να είναι ανέκδοτο.Θα βρω αγγελία στο Ίντερνετ για κάποιο κινητο,και θα μου πει αυτός να πάω στο μαγαζί και να βάλω λεφτά κάποιου και μετά να βάλω αλλά λεφτά κάπου άλλου.ειναι ποτε δυνατόν;;;;;;θα τον διάολοστειλω και θα κοιτάξω παρακάτω.ειναι σαν να μου λες να αγοράσω από αγγελία που ζητάει πρώτα κατάθεση,και μετά αποστολή.
Από την άλλη εγω σου μιλάω με συγκεκριμένο παράδειγμα.αυριο το πρωί,μπες Skroutz,και παρε τα πρώτα 5 καταστήματα που έχουν διαθέσιμο ας πούμε το xs.ρωτα για διαθεσιμότητα και αν σου πουν διαθέσιμο και όλα εντάξει,στο τέλος πες τους ότι θες τιμολόγιο.αν από τα 5 καταστήματα δεχτεί το ένα θα είναι ευτύχημα.
Μην το κοιτάς σαν ιδιώτης. Δεν αγοράζουν όλοι σαν ιδιώτες κινητα.Υπάρχουν και οι εταιρείες που χρειάζονται τιμολόγια,και σε αυτό τα καταστήματα του Σκρουτζ παίζουν ένα άσχημο παιχνίδι.

#157   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 28/10/2018 - 21:27

Σε σέβομαι Νίκο αλλά απολύτως φιλικά αυτό το "να τους γυρισουμε την πλάτη" φαίνεται παρατραβηγμένο και ουτοπικό.

Γιατί από τη στιγμή που μπορώ να γλιτώσω αρκετά χρήματα που δεν μου περισσεύουν να μην το κάνω?

Αυτή τη στιγμή το ΧS στους επίσημους πωλείται 1499 ενώ στο Σκρουτζ το βρίσκω και 1299! 130 ευρώ κάτω και όσο περνάει ο καιρός θα πέσει κι άλλο...

Γιατί λοιπόν να πάω να τα σκάσω στους επίσημους τόσο μεγάλη διαφορά?Δεν βρίσκω καθόλου τον λόγο όμως...

Επίσης παρατηρησα ότι ενα γνωστό  Σκρουτζομάγαζο το E-deal που εχω ψωνίσει αρκετες φορές δεν υπάρχει πια πουθενά online.Τι έγινε βάρεσε κανόνι?Ξέρεις κανείς?

Επειδή ανέφερες το e-deal πριν από δυο μέρες πήρα από εκεί το Χ και μάλιστα εταιρικό , Πέμπτη πρωί πήρα τηλέφωνο και ρώτησα αν υπάρχει ετοιμοπαράδοτο είπαν ναι , μεσημέρι έκανα παραγγελία με τα δικαιολογητικά , Παρασκευή πρωί τα ξαναέστειλα λίγο διαφορετικά (με ημερομηνίες) και πλήρωσα μέσω τραπέζης , και το μεσημέρι της ίδιας μέρας παρέλαβα χωρίς ΦΠΑ.  Από ταχύτητα το τερμάτισαν !!!! Αν και από την αρχή ήμουν προκατειλημμένος με αυτά που διάβαζα γενικά  για την σημερινή κατάσταση των σκρουτζομάγαζων , με διέψευσαν περίτρανα !!! 

 

Αρα δεν είναι όλοι ίδιοι , ή τελικά αν θες είναι και με ποιο σκρουτζομάγαζο έχεις να κάνεις (που μέχρι τώρα όσες αγορές έχω κάνει δεν έχω βρει στραβό και έχω κάνει πολλές μέχρι τώρα διαχρονικά) , αλλά και με ποιον πελάτη επίσης..... κάτι που δεν θίγει κανείς μας εδώ μέσα.


Τελευταία επεξεργασία από: petervgr, 28/10/2018 - 21:36


#158   hlias77

hlias77

    iPH Enthousiast

  • 540 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/10/2018 - 21:34

Είπαμε παιδιά δεν είναι όλοι ίδιοι.αυτο εννοείται.δεν είμαστε εναντίον όλων των καταστημάτων.απλα λέμε ότι μερικοί κάνουν εσκεμμένα την πάπια όταν ακούνε για τιμολόγιο.

#159   tselpemts

tselpemts

    iPH Hero

  • 3.760 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:T S E L

Δημοσίευση 28/10/2018 - 21:39

Μην το κοιτάς σαν ιδιώτης. Δεν αγοράζουν όλοι σαν ιδιώτες κινητα.Υπάρχουν και οι εταιρείες που χρειάζονται τιμολόγια,και σε αυτό τα καταστήματα του Σκρουτζ παίζουν ένα άσχημο παιχνίδι.

Και κάπου εδώ θα μπω εγώ να κάνω τον συνήγορο του διαβολου.Απαντησε μου πως γίνεται όλες οι ατομικές επιχειρήσεις να αγοράζουν με απαλλαγή ΦΠΑ κινητό;;;Από τη στιγμή που ο ΦΠΑ θα εξεπιπτε στο τέλος του τριμήνου από το χρεωστικό υπόλοιπο δεν έχει καμία διαφορά στην τσέπη τους.Ελα όμως που όλοι θέλουν σαν τρελοί να αγοράσουν με απαλλαγή ΦΠΑ.Θα σου πω γιατί....Γιατί όλοι μα όλοι κλέβουν από το κράτος μέρος του ΦΠΑ.Γιατι το 90% των μικρών επιχειρήσεων είναι πιστωτικές στον ΦΠΑ όποτε τι να τον κάνει τον ΦΠΑ στα έξοδα της;;Να γίνει μεγαλύτερο το πιστωτικό υπόλοιπο;;;
Ξέρω θα μου πει κάποιος οτι είναι προτιμότερο να γλιτώσεις άμεσα τον ΦΠΑ παρά να περιμένεις το τέλος του τριμήνου να εκπέσει.Αυτα είναι μπαρούφες για μένα.
Γενικώς μυριζομαι ότι σύντομα θα γίνει κακός χαμός με αυτόν τον νόμο.Θα πέσουν έλεγχοι σε μικρές επιχειρήσεις και τρελά πρόστιμα.Μακαρι να βγω ψεύτης !!!


Sent from my iPad using Tapatalk

#160   hlias77

hlias77

    iPH Enthousiast

  • 540 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/10/2018 - 22:07

Θα σου απαντήσω σε αυτό που ρωτάς.καταρχην να σε ενημερώσω ότι προσωπικά δεν παίρνω 10 κινητα τον μήνα.μιλαμε. για 1-2 συσκευές το χρόνο,με τιμολόγιο.αν θελήσω άλλη κανονικά με απόδειξη.και ναι έχεις δίκιο.ειναι προτιμότερο να πάρω άμεσα τα χρήματα από το ΦΠΑ,και να τα ρίξω κάπου αλλου για την επιχείρηση μου,παρα να περιμένω 3 μήνες.δεν υπάρχει πια ρευστότητα στην αγορά,οποτε απο όπου μπορεις κερδίζεις.το ότι ολες οι μικρό μεσαίες ειναι πιστωτικές στο ΦΠΑ δεν πιστεύω να θέλεις να στο αναλύσω.εννοειται με αυτό το χαλι που επικρατεί στην αγορά.

#161   agnostos13

agnostos13

    iPH Contributor

  • 1.823 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 29/10/2018 - 10:17

Και κάπου εδώ θα μπω εγώ να κάνω τον συνήγορο του διαβολου.Απαντησε μου πως γίνεται όλες οι ατομικές επιχειρήσεις να αγοράζουν με απαλλαγή ΦΠΑ κινητό;;;Από τη στιγμή που ο ΦΠΑ θα εξεπιπτε στο τέλος του τριμήνου από το χρεωστικό υπόλοιπο δεν έχει καμία διαφορά στην τσέπη τους.Ελα όμως που όλοι θέλουν σαν τρελοί να αγοράσουν με απαλλαγή ΦΠΑ.Θα σου πω γιατί....Γιατί όλοι μα όλοι κλέβουν από το κράτος μέρος του ΦΠΑ.Γιατι το 90% των μικρών επιχειρήσεων είναι πιστωτικές στον ΦΠΑ όποτε τι να τον κάνει τον ΦΠΑ στα έξοδα της;;Να γίνει μεγαλύτερο το πιστωτικό υπόλοιπο;;;
Ξέρω θα μου πει κάποιος οτι είναι προτιμότερο να γλιτώσεις άμεσα τον ΦΠΑ παρά να περιμένεις το τέλος του τριμήνου να εκπέσει.Αυτα είναι μπαρούφες για μένα.
Γενικώς μυριζομαι ότι σύντομα θα γίνει κακός χαμός με αυτόν τον νόμο.Θα πέσουν έλεγχοι σε μικρές επιχειρήσεις και τρελά πρόστιμα.Μακαρι να βγω ψεύτης !!!
Sent from my iPad using Tapatalk

Στην θεωρία δεν έχει αλλάξει τίποτα σε σχέση με παλιά. Στην πράξη έχουν μάθει όλοι οτι με τιμολόγιο το παίρνεις φθηνότερα (και παλιά ίσχυε, απλά το φθηνότερο δεν φαινόταν στο ταμείο αλλά στους συμψηφισμούς) και ψάχνουν τον γνωστό, φίλο, συγγενή που έχει εταιρεία να κόψουν τιμολόγιο εκεί και να γλυτώσουν ΦΠΑ.


#162   hlias77

hlias77

    iPH Enthousiast

  • 540 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/10/2018 - 10:30

Στην θεωρία δεν έχει αλλάξει τίποτα σε σχέση με παλιά. Στην πράξη έχουν μάθει όλοι οτι με τιμολόγιο το παίρνεις φθηνότερα (και παλιά ίσχυε, απλά το φθηνότερο δεν φαινόταν στο ταμείο αλλά στους συμψηφισμούς) και ψάχνουν τον γνωστό, φίλο, συγγενή που έχει εταιρεία να κόψουν τιμολόγιο εκεί και να γλυτώσουν ΦΠΑ.

Ναι αλλά ένας έμπορος με συνείδηση,και να ξέρει 5 πράγματα δεν κόβει στην επιχείρηση του αβέρτα τιμολόγια για κινητα η λαπτοπ!εκτος αν θέλει να πάει φυλακή.ακριβως όπως και παλιά,που και με τον συμψηφισμό δεν μπορούσες να πάρεις παραπάνω από το επιτρεπτό της εταιρείας σου.

#163   stifler

stifler

    iPH Addict

  • 772 μηνύματα
  • Twitter:@stiflerakos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:MrJail

Δημοσίευση 29/10/2018 - 15:33

Καταρχήν δεν μπορώ να καταλάβω την έκρηξη σου.
Απαντάω γιατί αναφέρεσαι στην iStorm,όπου 2-3 ποστ πιο πίσω αναφέρθηκα και εγω.
Όλοι μας αλλάζουμε συσκευές σαν τα πουκάμισα και όλοι μας δουλεύουμε αυτό στο υπογράφω.Εχεις καταλάβει τι κομπίνα παίζει με το ΦΠΑ σε κάποια μαγαζιά από το Σκρουτζ;Διάβασε περί κυκλικής απάτης φπα,και γιατί τα μαγαζιά ανοίγουν και κλείνουν εν ριπή οφθαλμού.ΠΡΟΣΟΧΗ.δεν είναι όλα τα μαγαζιά έτσι.δεν θα τα βάλω όλα στο ίδιο τσουβάλι.υπαρχουν και τα τίμια νόμιμα καταστήματα.
Και πάμε στο παράδειγμα σου.Αυτο που ανέφερες όχι είναι απλα ράδιο αρβύλα,αλλά θα μπορούσε κάλλιστα να είναι ανέκδοτο.Θα βρω αγγελία στο Ίντερνετ για κάποιο κινητο,και θα μου πει αυτός να πάω στο μαγαζί και να βάλω λεφτά κάποιου και μετά να βάλω αλλά λεφτά κάπου άλλου.ειναι ποτε δυνατόν;;;;;;θα τον διάολοστειλω και θα κοιτάξω παρακάτω.ειναι σαν να μου λες να αγοράσω από αγγελία που ζητάει πρώτα κατάθεση,και μετά αποστολή.
Από την άλλη εγω σου μιλάω με συγκεκριμένο παράδειγμα.αυριο το πρωί,μπες Skroutz,και παρε τα πρώτα 5 καταστήματα που έχουν διαθέσιμο ας πούμε το xs.ρωτα για διαθεσιμότητα και αν σου πουν διαθέσιμο και όλα εντάξει,στο τέλος πες τους ότι θες τιμολόγιο.αν από τα 5 καταστήματα δεχτεί το ένα θα είναι ευτύχημα.
Μην το κοιτάς σαν ιδιώτης. Δεν αγοράζουν όλοι σαν ιδιώτες κινητα.Υπάρχουν και οι εταιρείες που χρειάζονται τιμολόγια,και σε αυτό τα καταστήματα του Σκρουτζ παίζουν ένα άσχημο παιχνίδι.

 

 

Συγνωμη φιλε μου αλλα για ποια εκρηξη μου μιλας ακριβως? Το ποστ μου ειναι δυο σελιδες πιο πισω σε περιπτωση που με μπερδεψες...

Μηπως μιλας για την δικη σου εκρηξη??

Παμε τωρα στο ραδιο αρβυλα παραδειγμα μου...

Καποιος σηκωνει αγγελια στο site , με ενδιαφερει η τιμη και του στελνω μηνυμα. Μου απανταει με τηλεφωνο και μιλαμε. Οποτε ξαναλεω , παω istorm Κολωνακιου , παιρνω τηλ τον ανθρωπο και τον δινω να μιλησει σε εναν υπαλληλο. Πληρωνω και παιρνω συσκευη και τιμολογιο με πολυ χαμηλη τιμη και μετα του στελνω φωτο το τιμολογιο (που ειναι στο ονομα του) καθως και 200 ευρω στην τραπεζα οπως ειχαμε συμφωνησει εξαρχης. Και παλι , ακομα κι ετσι μου ηρθε πολυ φθηνα.

 

ΔΕΝ ειναι παραδειγμα , ειναι η προηγουμενη μου αγορα. Αν θες προσωπικα να το διαπιστωσεις εχω και τα μηνυματα . Μπορω να σβησω ονοματα και τηλεφωνα ωστε να μην εκθεσω κανεναν αλλα γινεται παραυτα.

 

Τωρα αν ο αλλος δεν γουσταρει να πουλαει με τιμολογιο τι θα κανεις ?Θα τον κανεις ντα? Απλα τον διαγραφεις φιλε μου και τον αφηνεις να σβησει απο τον χαρτη μονος. Αφου στο Ελλαντα δεν λειτουργουν οι νομοι...

Οποτε παμε στο επιχειρημα μου που λεει απλα , ψαχτειτε πριν σκασετε τα λεφτακια σας...

Και εν τελη τα θελετε τα σκρουτζομαγαζα ή οχι??

Γιατι αν δεν τα θελετε μπορειτε να πατε στις μεγαλες αλυσιδες , να τα σκασετε και να ειμαστε ολοι ησυχοι.

 

Απο την αλλη παλι , δεν ρωταω ποσο νομιμο ειναι , αλλα ποσο ηθικο να χρησιμοποιει καποιος τιμολογιο για να αποφευγει τον ΦΠΑ οταν σαφεστατα δεν κανει την αγορα για την επιχειρηση αλλα εκμεταλλευεται απλα ενα παραθυρακι που υπαρχει ωστε να γλυτωσει λεφτα??

 

Θα μπορουσα να γραφω ατελειωτα αλλα θα παρεξηγηθω.

 

ΥΓ : Δεν ηταν εκρηξη...



#164   vanni

vanni

    iPH Contributor

  • 1.599 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 29/10/2018 - 15:45

Λοιπόν για να τελειώνει το θέμα οποιαδήποτε επιχείρηση έχει περασμένα τα στοιχεία της σε καταστήματα και εκδίδει τιμολόγιο οποίος και να πάει και να ζητήσει να εκδώσει τιμολόγιο και έχει το ΑΦΜ τις εταιρείας μπορεί να αγοράσει δεν είναι κάτι φοβερό έτσι ήταν πάντα. Επειδή λοιπόν εσένα δεν ήθελε να σου δώσει το ΑΦΜ του γι'αυτό μίλησε με τον υπάλληλο. Τώρα αυτό που δεν καταλαβαίνω από το παράδειγμά σου είναι το εξής βάζει αγγελία ο άλλος 1200 ευρώ κάτι πας στο κατάστημα και το παίρνεις με τιμολόγιο 1000 άρα έκανε κανονικά 1280 ευρώ και όλο αυτό το έκανες για να γλιτώσεις 80 ευρώ; Και αυτός ήταν τόσο σίγουρος ότι εσύ καλό παιδί θα του βάλεις τα 200

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Please Before You Ask A Question Use Google You'll See It Will Be Your Best Friend


#165   hlias77

hlias77

    iPH Enthousiast

  • 540 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/10/2018 - 16:21

Επιλεξτε σωστα το καταστημα που θα ψωνισετε ειτε ειναι Σκρουτζ ειτε οχι. Δεν ειναι ολα τα σκρουτζομαγαζα απατεωνες και αλητες αλλα ουτε ολα τα υπολοιπα καταστηματα καλοι και ηθικοι.

Τωρα το ποιος νικησε ειναι αλλου παπα ευαγγελιο.

Οταν ενα μεγαλο και "ηθικο" καταστημα πουλαει κατι 1000 ευρω και στο σκρουτζ το βρισκεις με 200 ευρω τουλαχιστον κατω πηγαινε εσυ που σου περισευουν να το παρεις απο το ακριβο..

Μην τα ισοπεδωνετε ολα. Εγω που αλλαζω συσκευες καθε δυο μηνες το πολυ θα το σκεφτω να τα δωσω αυτα τα επιπλεον. Τα δουλευω αυτα τα λεφτα και δεν μου τα δινει κανενας ..

Οσο για τα υπολοιπα καταστηματα για ψαχτε το λιγο εσεις οι πολυτροποι.. Ξερετε οτι istorm δινει στα τυφλα συσκευες σε ανθρωπους απο επαρχια χωρις ΦΠΑ? Βγαινει ο αλλος απο την Καβαλα ας πουμε και ανεβαζει αγγελια στην σελιδα σας για xs max 256 1200 euros ας πουμε. Δειχνεις ενδιαφερον , μιλατε και σου λεει : θα πας στο καταστημα , μολις φτασεις θα με παρεις τηλεφωνο και θα μου δωσεις εναν υπαλληλο να του μιλησω. θα δωσεις 1000 ευρω στο καταστημα για την αγορα στο ονομα μου και θα μου στειλεις 200 ευρω μεσω τραπεζας καθως και αντιγραφο τιμολογιου.

Λαμογιες λοιπον γινονται παντου και ειναι στο χερι σου να τις αποφυγεις ή να γινεις μερος τους.

Ευτυχως λοιπον που υπαρχουν καποια απο αυτα τα σκρουτζομαγαζα και αγοραζουμε σε λογικες τιμες.

 

 

Συγνωμη φιλε μου αλλα για ποια εκρηξη μου μιλας ακριβως? Το ποστ μου ειναι δυο σελιδες πιο πισω σε περιπτωση που με μπερδεψες...

Μηπως μιλας για την δικη σου εκρηξη??

Παμε τωρα στο ραδιο αρβυλα παραδειγμα μου...

Καποιος σηκωνει αγγελια στο site , με ενδιαφερει η τιμη και του στελνω μηνυμα. Μου απανταει με τηλεφωνο και μιλαμε. Οποτε ξαναλεω , παω istorm Κολωνακιου , παιρνω τηλ τον ανθρωπο και τον δινω να μιλησει σε εναν υπαλληλο. Πληρωνω και παιρνω συσκευη και τιμολογιο με πολυ χαμηλη τιμη και μετα του στελνω φωτο το τιμολογιο (που ειναι στο ονομα του) καθως και 200 ευρω στην τραπεζα οπως ειχαμε συμφωνησει εξαρχης. Και παλι , ακομα κι ετσι μου ηρθε πολυ φθηνα.

 

ΔΕΝ ειναι παραδειγμα , ειναι η προηγουμενη μου αγορα. Αν θες προσωπικα να το διαπιστωσεις εχω και τα μηνυματα . Μπορω να σβησω ονοματα και τηλεφωνα ωστε να μην εκθεσω κανεναν αλλα γινεται παραυτα.

 

Τωρα αν ο αλλος δεν γουσταρει να πουλαει με τιμολογιο τι θα κανεις ?Θα τον κανεις ντα? Απλα τον διαγραφεις φιλε μου και τον αφηνεις να σβησει απο τον χαρτη μονος. Αφου στο Ελλαντα δεν λειτουργουν οι νομοι...

Οποτε παμε στο επιχειρημα μου που λεει απλα , ψαχτειτε πριν σκασετε τα λεφτακια σας...

Και εν τελη τα θελετε τα σκρουτζομαγαζα ή οχι??

Γιατι αν δεν τα θελετε μπορειτε να πατε στις μεγαλες αλυσιδες , να τα σκασετε και να ειμαστε ολοι ησυχοι.

 

Απο την αλλη παλι , δεν ρωταω ποσο νομιμο ειναι , αλλα ποσο ηθικο να χρησιμοποιει καποιος τιμολογιο για να αποφευγει τον ΦΠΑ οταν σαφεστατα δεν κανει την αγορα για την επιχειρηση αλλα εκμεταλλευεται απλα ενα παραθυρακι που υπαρχει ωστε να γλυτωσει λεφτα??

 

Θα μπορουσα να γραφω ατελειωτα αλλα θα παρεξηγηθω.

 

ΥΓ : Δεν ηταν εκρηξη...

Διαβασα για δουλεμενα και οχι χαρισμενα λεφτα,διαβασα για πολυτροπους και υπεθεσα οτι τα εχεις παρει κρανιο.σου ζηταω συγνωμη,απλα εγω το εξελαβα σαν εκρηξη.

Η απαντηση μου ηταν μεσω tapatalk το οποιο ως γνωστο το εχει παρει και το εχει σηκωσει,για αυτο και η παραθεση.

Το οτι εσενα σου ετυχε αυτο με την αγγελια,που δεν μπορω να το καταλαβω,δεν λεει κατι για τους επισημους.

Εγω εξηγησα τι με ενοχλει με το σκρουτζ.να παιρνω τηλ για τιμολογιο και ξαφνικα να εμφανιζεται ελληψη!εκει τρελλενομαι.Και τι εννοεις δεν γουσταρει να πουλαει με τιμολογιο?ειναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ να μου πουλαει με τιμολογιο.Οχι να βρισκει δικαιολογιες.για να μην το κανει.

Υγ.Πως εδωσες στο ταμειο 1000 για συσκευη που με τιμολογιο κανει 1241,13,και στην εδωσαν και εφυγες?και μετα εδωσες 200 ευρω σε αλλον?και αυτος εβγαλε 41 ολοκληρα ευρω?και αν εσυ δεν του εβαζες τα 200?
Ειλικρινα σε ρωταω καθαρα και μονο απο περιεργεια για να κατανοησω τι πο@στια μπορει να εχει σκαρφιστει καποιος για 41 ευρω.


Τελευταία επεξεργασία από: hlias77, 29/10/2018 - 16:24


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 3

0 μέλη, 3 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες