Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 5 ψήφοι

[ΑΝΑΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ] UPDATED Μια οργανωμένη απάτη ολκής - Skroutz-o-μάγαζα που εμπορεύονται smartphones


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
194 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#166   agnostos13

agnostos13

    iPH Contributor

  • 1.823 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 29/10/2018 - 16:34

Ναι αλλά ένας έμπορος με συνείδηση,και να ξέρει 5 πράγματα δεν κόβει στην επιχείρηση του αβέρτα τιμολόγια για κινητα η λαπτοπ!εκτος αν θέλει να πάει φυλακή.ακριβως όπως και παλιά,που και με τον συμψηφισμό δεν μπορούσες να πάρεις παραπάνω από το επιτρεπτό της εταιρείας σου.

Αυτό είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο.

Και επειδή δεν υπάρχει κάποια διάταξη που να ορίζει τι μπορεί να πάρει κάθε εταιρεία...συνήθως ο καθένας κάνει ότι νομίζει.

Τώρα αν στον έλεγχο δεν μπορείς να δικαιολογήσεις τις αγορές σου τότε απλά στις χαρακτηρίζει ανόργανα έξοδα και τις χάνεις από την έκπτωση φόρου.

Και στην συγκεκριμένη περίπτωση που έχεις πάρει προκαταβολικά έκπτωση ΦΠΑ θα το πληρώσεις εκ των υστέρων...


Τελευταία επεξεργασία από: agnostos13, 29/10/2018 - 16:35


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#167   hlias77

hlias77

    iPH Enthousiast

  • 540 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/10/2018 - 16:56

 

Απο την αλλη παλι , δεν ρωταω ποσο νομιμο ειναι , αλλα ποσο ηθικο να χρησιμοποιει καποιος τιμολογιο για να αποφευγει τον ΦΠΑ οταν σαφεστατα δεν κανει την αγορα για την επιχειρηση αλλα εκμεταλλευεται απλα ενα παραθυρακι που υπαρχει ωστε να γλυτωσει λεφτα??

 

Θα μπορουσα να γραφω ατελειωτα αλλα θα παρεξηγηθω.

 

Το να αποφευγεις τον ΦΠΑ,τον οποιο δεν αποδιδεις εσυ,
(Λόγω της διαφωνίας που υπήρξε για το αν πρέπει ή όχι να αποδοθεί το ΦΠΑ από τον αγοραστή τελικά, να διευκρινίσω ότι: Ο ΦΠΑ ΔΕΝ αποδίδεται στο κράτος. Χρεοπιστώνεται στις εισροές και τις εκροές στην περιοδική δήλωση ΦΠΑ όπως ακριβώς γίνεται στις ενδοκοινοτικές συναλλαγές. Αυτό λέει ο νόμος και δεν ισχύει κάτι διαφορετικό. Επίσης ο επαγγελματίας που υπάγεται σε κανονικό καθεστώς ΦΠΑ είναι υποχρεωμένος να αγοράσει(κινητό, ταμπλετ, λαπτοπ) με τιμολόγιο άνευ ΦΠΑ.

Τα λεγόμενα αυτά μόλις τα επιβεβαίωσα με τον προϊστάμενο του τμήματος ΦΠΑ της ΔΟΥ Καλαμαριάς κ.Πάντσιο Πασχάλη

κατ'εμε ειναι ποιο ηθικο απο το να μην τον πληρωνεις καθολου.

Δεν παρεξηγησε απο κανεναν,συζητηση κανουμε,ηρεμα και πολιτισμενα. 


Τελευταία επεξεργασία από: hlias77, 29/10/2018 - 16:57


#168   stifler

stifler

    iPH Addict

  • 771 μηνύματα
  • Twitter:@stiflerakos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:MrJail

Δημοσίευση 29/10/2018 - 16:59

Διαβασα για δουλεμενα και οχι χαρισμενα λεφτα,διαβασα για πολυτροπους και υπεθεσα οτι τα εχεις παρει κρανιο.σου ζηταω συγνωμη,απλα εγω το εξελαβα σαν εκρηξη.

Η απαντηση μου ηταν μεσω tapatalk το οποιο ως γνωστο το εχει παρει και το εχει σηκωσει,για αυτο και η παραθεση.

Το οτι εσενα σου ετυχε αυτο με την αγγελια,που δεν μπορω να το καταλαβω,δεν λεει κατι για τους επισημους.

Εγω εξηγησα τι με ενοχλει με το σκρουτζ.να παιρνω τηλ για τιμολογιο και ξαφνικα να εμφανιζεται ελληψη!εκει τρελλενομαι.Και τι εννοεις δεν γουσταρει να πουλαει με τιμολογιο?ειναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ να μου πουλαει με τιμολογιο.Οχι να βρισκει δικαιολογιες.για να μην το κανει.

Υγ.Πως εδωσες στο ταμειο 1000 για συσκευη που με τιμολογιο κανει 1241,13,και στην εδωσαν και εφυγες?και μετα εδωσες 200 ευρω σε αλλον?και αυτος εβγαλε 41 ολοκληρα ευρω?και αν εσυ δεν του εβαζες τα 200?
Ειλικρινα σε ρωταω καθαρα και μονο απο περιεργεια για να κατανοησω τι πο@στια μπορει να εχει σκαρφιστει καποιος για 41 ευρω.

 

Φιλε μου ειλικρινα δεν καταλαβαινω πως γινεται αυτο... Η πλακα ειναι οτι στο τιμολογιο αναφερεται 1241 ευρω αλλα ο ταμιας μου πηρε 1000.

Δεν ξερω τι κανουν και πως τα κανουν ... Οταν ομως ανακοινωθηκε η συσκευη και δεν υπηρχε σε κανενα καταστημα διαθεσιμο βρεθηκε ο ανθρωπος αυτος που ειχε κλεισει 4 κομματια παρακαλω και οχι ενα και το θεωρησα ευκαιρια αφου το ηθελα ΤΩΡΑ !

Υπηρχαν οι μαυραγοριτες κλασσικα στα φορουμ που τα πουλαγαν 200 ευρω πανω επειδη τα ειχαν κλεισει απο νωρις με "τιμολογιο" οπως ο δικος μου αρα οποιος βιαζοταν τα εσκαγε.

Εχω παντως και το τιμολογιο αν σε ενδιαφερει να το δεις . Ισως καταλαβεις κατι παραπανω απο μενα.

 

Κι εδω ερχεται ξανα η συζητηση ... Τα λαμογια λοιπον που αγοραζουν με τιμολογιο δεκα δεκα τις συσκευες με το που βγουν ωστε να τα "χτυπησουν" μετα στα φορουμ ... Αυτο ειναι οκ??

 

Συμφωνω μαζι σου και πιστευω πως ειναι αλητεια αυτο που κανουν και στριβουν οταν τους λες για τιμολογιο αλλα μην ξεχνας σε ποια χωρα ζεις. Τι τηρειται δηλαδη εδω περα για να τηρηθει κι αυτο??

Απο την αλλη ολα εχουν δυο οψεις...

 

Τωρα γιατι με εμπιστευτηκε δεν ξερω ... Ισως οι 123 αξιολογησεις μου στο φορουμ που το πηρα? Ισως επειδη ετσι κι αλλιως δεν ειχε κατι να χασει ?Εννοω οτι ειχε ηδη πληρωθει η συσκευη και το ΦΠΑ θα εξεπιπτε στο τελος στο ΑΦΜ του??

 

Και πιο σημαντικο ..... Ξερετε ποσα κυκλωματα εχω ανακαλυψει τα τελευταια χρονια που ανταλλασω πραγματα στα φορουμ???? Το τι λαμογιά γινεται και τι τροπους εχουν βρει να "ξεγελανε"τους νομους δεν υπαρχει...

Αλλοι βγαζουν συσκευες με δηθεν επιδοτησεις απο εταιρειες κινητης , αλλοι απλα τα βγαζουν με δηθεν τιμολογια , αλλοι ακομα πιο χωμενοι εξαφανιζουν ολοκληρα κοντεινερ....

Επισης μια λιστα που δεν σταματαει πουθενα . Δεν λεω παραπανω καθως δεν μου πεφτει και λογος αλλα λεμε τωρα....


Τελευταία επεξεργασία από: stifler, 29/10/2018 - 17:06


#169   hlias77

hlias77

    iPH Enthousiast

  • 540 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/10/2018 - 17:10

Απαντησες μονος σου στην απορια μας.Τα "αγοραζουν” μαζικα,τα πουλανε και βγαζουν πολλα 40αρια.

Το αγοραζουν το εβαλα σε εισαγωγικα γιατι στην ουσια κρατηση κανουν.πας εσυ,εγω ο αλλος,πληρωνουμε ενα χ ποσο,και τα υπολοιπα σε αυτον.Σε πιστευω δεν υπαρχει λογος για το τιμολογιο.Μονο εχε υποψιν σου,οτι και εσυ εχεις 1 χρονο εγγυηση. 

Εννοειτε οτι ειναι μεγαλη λαμογια και αυτο,και θελει και σιγουρα εναν υπαλληλο εκ των εσω.Το μονο σιγουρο ειναι οτι ο συγκεκριμενος πωλητης δεν εχει καμια εταιρεια,και απλα αγοραζει κινητα ανευ φπα και βγαζει απο εκει.

Και ναι σιγουρα οι 123 θετικες σου,ειχαν σημασια στο να σε εμπιστευτει.

Στειλε μου σε πμ το ονομα του πωλητη,για του χρονου.Να του βαλω 1000 και μετα μην τον ειδατε τον Λιακο… :)


Τελευταία επεξεργασία από: hlias77, 29/10/2018 - 17:14


#170   agnostos13

agnostos13

    iPH Contributor

  • 1.823 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 29/10/2018 - 18:08

Στειλε μου σε πμ το ονομα του πωλητη,για του χρονου.Να του βαλω 1000 και μετα μην τον ειδατε τον Λιακο… :)

Όπως έχω γράψει και παραπάνω αν δεν έχεις χαρτί πώλησης ή μεταβίβασης σου μπλοκάρει το IMEI και ψάχνεσαι...



#171   hlias77

hlias77

    iPH Enthousiast

  • 540 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/10/2018 - 19:04

Όπως έχω γράψει και παραπάνω αν δεν έχεις χαρτί πώλησης ή μεταβίβασης σου μπλοκάρει το IMEI και ψάχνεσαι...

Έχεις δίκιο,είχα ξεχάσει τον παράγοντα μπλοκαρισμα.

#172   liodim

liodim

    iPH Enthousiast

  • 415 μηνύματα
  • Twitter:@aliento1983
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • GameCenter:aliento1983

Δημοσίευση 16/12/2018 - 21:23

Μετά από πολύ διάβασμα...μια ερώτηση για να καταλάβω τώρα το ζουμί...αν πάμε με απόδειξη αγοράς να διεκδικήσουμε τον 2ο χρόνο εγγύησης στην infoquest για παράδειγμα...υπάρχει περίπτωση να μας πει ότι η απόδειξη είναι «πλαστή»(ψεύτικο φορολογικό) κ δεν δικαιουσε τιποτα;έχει παρατηρηθεί κάτι ανάλογο με ευρωπαϊκη συσκευή κ αδυναμία κάλυψης λόγο αγοράς από σκρουτζομαγαζο;

Τελευταία επεξεργασία από: liodim, 16/12/2018 - 21:23


#173   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.560 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 16/12/2018 - 23:25

Το ζουμί εδώ δεν είναι οι εγγύησεις, αλλά οι κομπίνες με τις τιμές, τον Φ.Π.Α. τιμολόγια και δε συμμαζεύεται.

 

Όσον αφορά την εγγύηση, ο 2ος χρόνος καλώς ή κακώς είναι υποχρέωση και ευθύνη του πωλητή και όχι του εκάστοτε εξουσιοδοτημένου.

 

Που πολύ εύκολα μπορούν να σου αρνηθούν να αναλάβουν τη συσκευή σου.

 

Επίσης με τις τελευταίες αλλαγές στον 5338/2018 σε αγορά με τιμολόγιο χάνεις τον 2ο χρόνο της εμπορικής εγγύησης.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#174   liodim

liodim

    iPH Enthousiast

  • 415 μηνύματα
  • Twitter:@aliento1983
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • GameCenter:aliento1983

Δημοσίευση 16/12/2018 - 23:52

Το ζουμί εδώ δεν είναι οι εγγύησεις, αλλά οι κομπίνες με τις τιμές, τον Φ.Π.Α. τιμολόγια και δε συμμαζεύεται.

Όσον αφορά την εγγύηση, ο 2ος χρόνος καλώς ή κακώς είναι υποχρέωση και ευθύνη του πωλητή και όχι του εκάστοτε εξουσιοδοτημένου.

Που πολύ εύκολα μπορούν να σου αρνηθούν να αναλάβουν τη συσκευή σου.

Επίσης με τις τελευταίες αλλαγές στον 5338/2018 σε αγορά με τιμολόγιο χάνεις τον 2ο χρόνο της εμπορικής εγγύησης.

ναι αλλά όταν πάμε στον πωλητή την συσκευή IPHONE που αγοράσαμε...εκείνος με την σειρά του δεν το πηγαίνει σε infoquest ή iStorm?αν τα πάμε εμείς απευθείας εκεί...ποιο το πρόβλημα...κ θα πρέπει να είναι υποχρέωση του πωλητή...αφού ο πωλητής δεν μπορεί να κάνει service ή αντικαταταση...θα κινηθεί όπως του πει ο εξουσιοδοτημένος τεχνικός.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#175   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.560 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 17/12/2018 - 00:17

Δε σε απασχολεί που θα το πάει, όπως και δε σε απασχολεί το τι θα του πει ο οποιοσδήποτε.

 

Εσύ ναι, μπορείς να το πας απευθείας στα εξουσιοδοτημένα, δεν είναι όμως υποχρεωμένοι εκεί να σε καλύψουν.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#176   agnostos13

agnostos13

    iPH Contributor

  • 1.823 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 17/12/2018 - 18:36

Νέα μόδα από ορισμένα skroutz-ομάγαζα (ή τουλάχιστον τεχνάσματα τα οποία πρόσφατα ανακαλύψαμε με φίλο που ήθελε να κάνει σχετική αγορά) που θέλουν να κρατάνε ψηλά τη σημαία της ξεφτίλας.

 

Πλέον δέχονται να κόψουν τιμολόγιο με βάση την τιμή λιανικής (για να μπορούν να είναι στο skroutz) αλλά ζητάνε 4-5 ακόμα χαρτιά χωρίς νόημα (από φωτοτυπία ταυτότητας νομίμου εκπροσώπου και εξουσιοδότηση μέχρι βεβαίωση εταιρικών λογαριασμών από την τράπεζα).

 

Και μετά σου λένε να περιμένεις 15-20 μέρες για να γίνει ο έλεγχος για χαρτιά που ζητάνε (έλεγχος που χρειάζεται 2 λεπτά επί της ουσίας)!

 

Ο "επαγγελματισμός" στο ζενιθ...

 

ΥΓ. Με αυτά και με αυτά βλέπω να γυρνάει ο κόσμος τις μεγάλες αλυσίδες στο τέλος.


Τελευταία επεξεργασία από: agnostos13, 17/12/2018 - 18:37


#177   Lefty79

Lefty79

    iPH Addict

  • 665 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 18/12/2018 - 09:27

Νέα μόδα από ορισμένα skroutz-ομάγαζα (ή τουλάχιστον τεχνάσματα τα οποία πρόσφατα ανακαλύψαμε με φίλο που ήθελε να κάνει σχετική αγορά) που θέλουν να κρατάνε ψηλά τη σημαία της ξεφτίλας.

 

Πλέον δέχονται να κόψουν τιμολόγιο με βάση την τιμή λιανικής (για να μπορούν να είναι στο skroutz) αλλά ζητάνε 4-5 ακόμα χαρτιά χωρίς νόημα (από φωτοτυπία ταυτότητας νομίμου εκπροσώπου και εξουσιοδότηση μέχρι βεβαίωση εταιρικών λογαριασμών από την τράπεζα).

 

Και μετά σου λένε να περιμένεις 15-20 μέρες για να γίνει ο έλεγχος για χαρτιά που ζητάνε (έλεγχος που χρειάζεται 2 λεπτά επί της ουσίας)!

 

Ο "επαγγελματισμός" στο ζενιθ...

 

ΥΓ. Με αυτά και με αυτά βλέπω να γυρνάει ο κόσμος τις μεγάλες αλυσίδες στο τέλος.

Αυτό συνέβη σε μένα και το άνοιξα σαν "θέμα" τις προάλλες... Δεν ξέρω αν αναφέρεσαι σε μένα αλλά όντως ισχύει. Και φυσικά ένα μήνα πριν τα Χριστούγεννα που αναμένεται να κινηθεί η αγορά, ενώ πιο πριν όλα γινόντουσαν φυσιολογικά μέσα σε 1 ημέρα.Και το γελοίο της υπόθεσης είναι ότι μου απάντησαν μετά από μέρες ότι τελικά ένα έγγραφο ήταν λάθος κι έπρεπε να ξανακάνω την παραγγελία απ'την αρχή,να ξαναστείλω τα χαρτιά και να ξανα-περιμένω αλλες τόσες μέρες για να ξανα-ελεγγχθούν... Χαχαχαχα...Απλά γελοίοι...

Το πήρα κι εγώ αυθημερόν από το iStorm λοιπόν χωρίς ταλαιπωρία και χωρίς πολλά πολλά από ευγενέστατους επαγγελματίες και τελείωσε..Ας κάνουν τα σκρουτζομάγαζα τις συσκευές "αποθήκη".

Είμαι επαγγελματίας,θέλω να έχω πάρε δώσε με επαγγελματίες και να δίνω τα χρήματα μου σε επαγγελματίες.Και στο Σκρουτζ δεν είναι.



#178   agnostos13

agnostos13

    iPH Contributor

  • 1.823 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 18/12/2018 - 11:16

Αυτό συνέβη σε μένα και το άνοιξα σαν "θέμα" τις προάλλες... Δεν ξέρω αν αναφέρεσαι σε μένα αλλά όντως ισχύει. Και φυσικά ένα μήνα πριν τα Χριστούγεννα που αναμένεται να κινηθεί η αγορά, ενώ πιο πριν όλα γινόντουσαν φυσιολογικά μέσα σε 1 ημέρα.Και το γελοίο της υπόθεσης είναι ότι μου απάντησαν μετά από μέρες ότι τελικά ένα έγγραφο ήταν λάθος κι έπρεπε να ξανακάνω την παραγγελία απ'την αρχή,να ξαναστείλω τα χαρτιά και να ξανα-περιμένω αλλες τόσες μέρες για να ξανα-ελεγγχθούν... Χαχαχαχα...Απλά γελοίοι...
Το πήρα κι εγώ αυθημερόν από το iStorm λοιπόν χωρίς ταλαιπωρία και χωρίς πολλά πολλά από ευγενέστατους επαγγελματίες και τελείωσε..Ας κάνουν τα σκρουτζομάγαζα τις συσκευές "αποθήκη".
Είμαι επαγγελματίας,θέλω να έχω πάρε δώσε με επαγγελματίες και να δίνω τα χρήματα μου σε επαγγελματίες.Και στο Σκρουτζ δεν είναι.

Δεν το είχα δει...
Μιλάω για φαινόμενο που είδα με τα μάτια μου!
Όταν λες στον άλλο οτι το βιάζομαι γιατί δεν έχω συσκευή και ψάχνω κάτι ετοιμοπαράδοτο και μόλις του αναφέρεις το τιμολόγιο σου λέει περίμενε 15 μέρες(λες και είσαι πελάτης β’ κατηγορίας) είναι σαν να σου λέει φύγε!

Τελευταία επεξεργασία από: agnostos13, 18/12/2018 - 11:18


#179   slokie

slokie

    iPH newbie

  • 23 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 21/02/2019 - 13:31

Καλησπερα, μετα απο αγορα iphone apo (phoνegallery) διαπιστωσα ότι το κινητο είναι για την ρώσικη αγορά.

 

Στο σιτε τους το πουλανε ως ΕU.

 

πιστευετε θα εχω καποιο προβλημα με την εγγυηση του δευτερου ετους σε περιπτωση που συμβει κατι?  



#180   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.560 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 21/02/2019 - 14:14

Καλησπερα, μετα απο αγορα iphone apo (phoνegallery) διαπιστωσα ότι το κινητο είναι για την ρώσικη αγορά.

 

Στο σιτε τους το πουλανε ως ΕU.

 

πιστευετε θα εχω καποιο προβλημα με την εγγυηση του δευτερου ετους σε περιπτωση που συμβει κατι? 

Δεν παίζει ρόλο η χώρα προέλευσης.

 

Σκοπός είναι να υπάρχει απόδειξη αγοράς εντός Ε.Ε.

 

Έτσι και αλλιώς ο 2ος χρόνος είναι ευθύνη και υποχρέωση του πωλητή να σε καλύψει.


Τελευταία επεξεργασία από: nikosgnr, 21/02/2019 - 14:14

| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 3

0 μέλη, 3 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες