Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* - - - - 2 ψήφοι

Αρχιζει να θυμιζει windows...


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
6 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   monotis

monotis

    iPH Contributor

  • 1.164 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 01/07/2018 - 23:49

...o safari.Που σημαινει οτι πατωντας στο εικονιδιο ανοιγει αλλα τα εικονιδια κανουν λιιγο χρονο να  εμφανιστουν.Θυμαμαι παλια ανοιγε αστραπιαια και εβλεπες τα εικονιδια αμεσως.(δεν ξερω αν συσχετιζετε με τους σελιδοδεικτες που ειχα τοτε και τωρα,που τωρα ειναι παρα πολλοι)

 

Την ιδια ομως "αδρανεια"παρατηρω και στην εφαρμογη mail,που πλεον κανει πανω απο 2 sec να εμφανισει τα mail,τι στιγμη που παλια τα εβλεπες και αυτα αστραπιαια με το που ανοιγε το παραθυρο.

 

Επισης και στο νεο ξεκινημα του υπολογιστη ,πλεον αυτο θυμιζει windows 100%,καθως για λιγο τα εικονιδια ειναι ασπρα,και μετα απο λιγο παιρνουν την εικονα τους.

 

Το μηχανημα ειναι ενα imac5k late 2015,με sierra.

 



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 02/07/2018 - 07:45

Όλα αυτά που περιγράφεις δεν μπορεί να έχουν προέλθει ξαφνικά από το πουθενά.

Φαίνεται δηλαδή να συντρέχει κάποια αλλοίωση σε hard ή software.

 
Αν λοιπόν επιζητάς τεχνική υποστήριξη, δες εδώ τι θα πρέπει να κάνεις.
 
 

vires acquirit eundo


#3   nkarafo

nkarafo

    iPH Member

  • 291 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 02/07/2018 - 20:31

Είχα δημιουργήσει και εγώ ένα παλιό θέμα παλαιότερα εδώ:

http://www.iphonehel...t-down-restart/

 

και μου θυμίζει αρκετά αυτό με τα λευκά εικονίδια που αναφέρεις και εσύ γιατί το είχα γράψει πιο κάτω. Safari δεν χρησιμοποιώ, ούτε mail app. Αλλά και εγώ με ίδιο imac, retina late 2015 και sierra, είχα ως κακή εμπειρία αυτό με την καθυστέρηση-αδράνεια. Δοκίμασα πολλά αλλά τελικά με αυτό που έφτιαξε ήταν ένα ωραίο restore backup μέσω time machine από παλαιότερο όμως backup. Δηλαδή πέρσι του Αυγούστου. Δεν κατάλαβα ποτέ τι έφταιξε αλλά ξήλωσα antivirus που είχα παλαιότερα και τώρα είμαι τόσους μήνες χωρίς antivirus και είμαι πολύ καλά! Φαντάσου, δημιουργούσα παλαιότερα ένα κενό αρχείο txt και δεν μου το έκανε αμέσως. Μετά έκανα αυτό το αρχείο copy paste και πάλι δεν μου το έκανε αμέσως. Τώρα που είναι εντάξει το λειτουργικό, το κάνει απευθείας όπως θα έπρεπε να το κάνει. Σε συμβουλεύω να κρατήσεις backup (όχι με time machine) χειροκίνητα και μετά εφόσον έχεις παλαιότερο backup, κάντο restore και μετά αν όλα πάνε καλά ξανά αντιγράφεις χειροκίνητα τα αρχεία σου που δεν θέλεις να χάσεις. Ε τόσες φορές και ο giodis το αναφέρει για backups και το σωτήριο έργο του!



#4   monotis

monotis

    iPH Contributor

  • 1.164 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 03/07/2018 - 20:07

Δημιουργω back up ,απο το time machine,ομως δεν ξερω αν εχει σβηστει μετα απο τοσα επανηλημενα,εκεινο που προτινος ας πουμε  δουλευε "πιο ομαλα".
Δεν εχω ιδιαιτερο προβλημα,μονο αυτα που ανεφερα στην αρχη τα οποια ομως δεν υπηρχαν.

 

Το θεμα ειναι να κανω το restore,oμως -γι'αυτο και ανοιξα το θεμα-μηπως ολα αυτα συσχετιζοντε πχ.με τους πολλους σελιδοδεικτες,ή με τα πολλα εικονιδια (και μεγαλα αρχεια)που υπαρχουν πλεον στο γραφειο εργασιας ,ωστε και να κανω τη διαδικασια να μην ηταν αυτη η αιτια?

 

Eνα scan με  CleanMyMac προτεινετε?

 



#5   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 03/07/2018 - 20:46

1. Το restore του συστήματος δεν θα έχει αποτέλεσμα, αφού διαγράφει τον δίσκο και κατόπιν εγκαθιστά το backup που έχεις επιλέξει, πρακτικά δηλαδή το υπάρχον προβληματικό σύστημα.

2. Το CleanMyMac είναι ένα από τα χειρότερα cleaners και μπορεί να προκαλέσει σοβαρό θέμα. Μείνε μακριά του. 
3. Ρίξε μια ματιά και στο ευρετήριο οδηγών, θα βρεις ενδιαφέροντα πράγματα.

vires acquirit eundo


#6   monotis

monotis

    iPH Contributor

  • 1.164 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 04/07/2018 - 16:10

2. Το CleanMyMac είναι ένα από τα χειρότερα cleaners και μπορεί να προκαλέσει σοβαρό θέμα. Μείνε μακριά του. 

 

 

Ευτηχως που μου το ειπες να το σουταρω,και ημουν ετοιμος να το χρησιμοποιησω.Που να τα ξερει αυτα κανεις!

Ευχαριστω



#7   jig

jig

    iPH Elite Poster

  • 2.009 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/07/2018 - 19:38

λάθος

παρακαλώ να διαγραφεί.


Τελευταία επεξεργασία από: jig, 04/07/2018 - 19:39

ⓜⓘⓚⓔ   ✈︎  Everything you can imagine is real [P²]





Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες