Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 2 ψήφοι

iPhone Xs και iPhone Xs Max: Επίσημη παρουσίαση


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
999 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#826   MethAvrio

MethAvrio

    iPH Addict

  • 792 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 27/09/2018 - 11:46

Είμαι σίγουρος πως έχει συζητηθεί ξανα αλλά θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με την αγορά iphone από Ελλάδα και appleacare από άλλη χώρα πχ Ιταλία ή Γαλλία που ταξιδευω συχνά; Θα με καλύπτει αν το πάρω από Ιταλία μόνο στην Ιταλία ή καθόλου αφού θα αφορά σε "ελληνική" συσκευή; Πέρσι είχα κάνει την ασφάλεια στον Ξηρογιαννόπουλο για το iphone X και σκέφτομαι τι να κάνω για το xs max φετος.Ευχαριστώ.

Κατά την αγορά του apple care βάζεις το emei του κινητού, εάν το δεχτεί είσαι καλυμμένος, αυτό για online αγορά του apple care. Από κατάστημα δεν ξέρω τι παίζει.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#827   JohnSerres

JohnSerres

    iPH newbie

  • 98 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen

Δημοσίευση 27/09/2018 - 12:01

Δεν στέκει τιμ χωρίς αφμ

 

Μα και τα στοιχεία της εταιρείας έπρεπε να γράφει.
Γράφει πίστωση πελάτη.κατι πρέπει να έχει γίνει με πιστωτικό.
Όπως και να έχει δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα.

 

Το παραστατικό φορολογικά είναι άκυρο κοινώς τιμολόγιο χωρίς τα στοιχεία του πελάτη δεν στέκει-υπάρχει. Ασχετα από τη φορολογική παράβαση αν δεν κάνω λάθος η αγορά με τιμολόγιο έχει 1 χρόνο εγγύηση ... 

Επειδη ξανατονιζω πως ειμαι ασχετος εντελως με ολα αυτα, αρα συγχωρεστε με αν ρωταω μπαρουφες... Μιας και οντως το τιμολογιο δεν εχει πανω προσωπικα στοιχεια κλπ παρα μονο τα προιοντα που αγοραστηκαν, ουσιαστικα ως παραστατικο δεν εχει καμια ισχυ? Εννοω αυριο μεθαυριο εαν το πουλησω σε καποιον αλλον, ειναι πιο νορμαλ να το δωσω "χωρις αποδειξη"? Επισης αν μου βγαλει καποιο θεμα στον πρωτο χρονο, δεν παρουσιαζω αυτο σαν αποδεικτικο αγορας? Και τελος, δεν μπορω να καταλαβω...ποιο το σκεπτικο πισω απο την μη εγγυηση 2ου χρονου σε αυτους που το αγορασαν με τιμολογιο?


Τελευταία επεξεργασία από: JohnSerres, 27/09/2018 - 12:02


#828   MethAvrio

MethAvrio

    iPH Addict

  • 792 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 27/09/2018 - 12:06

Επειδη ξανατονιζω πως ειμαι ασχετος εντελως με ολα αυτα, αρα συγχωρεστε με αν ρωταω μπαρουφες... Μιας και οντως το τιμολογιο δεν εχει πανω προσωπικα στοιχεια κλπ παρα μονο τα προιοντα που αγοραστηκαν, ουσιαστικα ως παραστατικο δεν εχει καμια ισχυ? Εννοω αυριο μεθαυριο εαν το πουλησω σε καποιον αλλον, ειναι πιο νορμαλ να το δωσω "χωρις αποδειξη"? Επισης αν μου βγαλει καποιο θεμα στον πρωτο χρονο, δεν παρουσιαζω αυτο σαν αποδεικτικο αγορας? Και τελος, δεν μπορω να καταλαβω...ποιο το σκεπτικο πισω απο την μη εγγυηση 2ου χρονου σε αυτους που το αγορασαν με τιμολογιο?

Επικοινώνησε με το public και πες τους να σου εκδώσουν άλλο, μήπως εκεί φαίνεται. Ίσως το αγόρασε μέσω του myclub και του τα έστειλαν ηλεκτρονικά και αυτο χαρτί ειναι απλά λόγο παραλαβής.



#829   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 27/09/2018 - 12:08

1) Αγορά από Αμερική τι σημαίνει ;

2) Είναι ξεκλείδωτο ;

3) Υπάρχει κίνδυνος να κλειδώσει ; 

4) Η sim από Vodafone είναι συμβατή ; 

5) Ως προς την εγγύηση τι παίζει ;

6) Αξίζει να πάω από 7 plus Xs Max ;

Ξεκλείδωτο εφόσον αγοραστεί Full Price απο Apple Store.

 

Εναλλακτικά πάλι απο Apple Store ζητάς Verizon ή T-Mobile.

 

Δε κλειδώνει η συσκευή μελλοντικά.

 

Εγγύηση έχεις μόνο τον 1 χρόνο της Apple πηγαίνοντας στα εξουσιοδοτημένα.

 

Ρε παιδιά πω τώρα κάτι εγώ μην πέσετε να με φάτε... ένα μέλος ανέβασε πιο πάνω πως το κόστος κατασκευής των xs ανέρχεται στα 449$. Είναι δυνατόν να μην τα κοστολογούσε η Apple τουλάχιστον στο διπλάσιο...;;!! Επίσης τα 999$ σε ευρώ δεν είναι και κανένα τρομακτικό ποσό θαρρω... Το αν έρχονται στην Ευρώπη 400€ πάνω από τη μετατρεπόμενη τιμή $ σε €, αυτό είναι άλλο καπέλο και δεν πιστεύω ότι ευθύνεται η εταιρία αυτή καθαυτή γι αυτό. Δεν μπορεί τώρα το xr να κοστίζει 749$ και Ευρώπη να έρχεται στα 900€ κατά μέσο όρο. Καταληκτικά να επισημάνω πως είμαι κάτοχος Χ από πέρυσι το Δεκέμβρη και δεν σκοπεύω να το αλλάξω φέτος γιατί θεωρώ τη μετάβαση περιττή. Αν είχα κάποιον από αμερικα που να μπορούσε να μου το φέρει εννοείται με κλειστά μάτια μόνο για την τρέλα και το "περιττη" που γράφω παραπάνω θα πήγαινε περίπατο. I'm just sayin'

Βέβαια το κόστος αφορά μόνο τα κομμάτια της συσκευής.

 

Μετά προστίθενται Marketing, R&D, μεταφορά κτλ.

 

Το ότι δε θα έπρεπε να φτάνουμε βέβαια στα 1300+ είναι μια άλλη ιστορία. Και ακόμα δεν έχουμε δει τίποτα.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#830   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.859 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 27/09/2018 - 12:10

Επειδη ξανατονιζω πως ειμαι ασχετος εντελως με ολα αυτα, αρα συγχωρεστε με αν ρωταω μπαρουφες... Μιας και οντως το τιμολογιο δεν εχει πανω προσωπικα στοιχεια κλπ παρα μονο τα προιοντα που αγοραστηκαν, ουσιαστικα ως παραστατικο δεν εχει καμια ισχυ? Εννοω αυριο μεθαυριο εαν το πουλησω σε καποιον αλλον, ειναι πιο νορμαλ να το δωσω "χωρις αποδειξη"? Επισης αν μου βγαλει καποιο θεμα στον πρωτο χρονο, δεν παρουσιαζω αυτο σαν αποδεικτικο αγορας? Και τελος, δεν μπορω να καταλαβω...ποιο το σκεπτικο πισω απο την μη εγγυηση 2ου χρονου σε αυτους που το αγορασαν με τιμολογιο?

Μου κάνει εντύπωση που σου έδωσε το παραστατικό αυτός που σου το πούλησε αφού θα έπρεπε να το περάσει στα έξοδά της εταιρίας καθώς και στην κατάσταση πελατών - προμηθευτών, όλα αυτά βέβαια πάνε περίπατο από την στιγμή που δεν αναγράφεται ο Α.Φ.Μ.

Επί του πρακτέου τώρα, η μόνη περίπτωση που σου χρειάζεται εσένα το παραστατικό, ή του επόμενου που θα το πουλήσεις, είναι σε περίπτωση που ξεχάσεις το Apple ID σου και δεν μπορείς να το επαναφέρεις με τίποτα. Σε αυτή την περίπτωση μπορεί να στο επαναφέρει η Apple η οποία ζητάει το παραστατικό που αναγράφει το SN για να ταυτοποιήσει ότι είναι δική σου η συσκευή.



#831   JohnSerres

JohnSerres

    iPH newbie

  • 98 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen

Δημοσίευση 27/09/2018 - 12:26

Μου κάνει εντύπωση που σου έδωσε το παραστατικό αυτός που σου το πούλησε αφού θα έπρεπε να το περάσει στα έξοδά της εταιρίας καθώς και στην κατάσταση πελατών - προμηθευτών, όλα αυτά βέβαια πάνε περίπατο από την στιγμή που δεν αναγράφεται ο Α.Φ.Μ.

Επί του πρακτέου τώρα, η μόνη περίπτωση που σου χρειάζεται εσένα το παραστατικό, ή του επόμενου που θα το πουλήσεις, είναι σε περίπτωση που ξεχάσεις το Apple ID σου και δεν μπορείς να το επαναφέρεις με τίποτα. Σε αυτή την περίπτωση μπορεί να στο επαναφέρει η Apple η οποία ζητάει το παραστατικό που αναγράφει το SN για να ταυτοποιήσει ότι είναι δική σου η συσκευή.

Ευχαριστω για τις πληροφοριες. Αυτο που με ενδιαφερει πρωτιστως, ειναι εαν αυτο το παραστατικο που εχω στα χερια μου ειναι νομιμο ή κωλοχαρτο επι της ουσιας. Δηλαδη αποδειξη δεν ειναι... Ομως και τιμολογιο δεν ειναι αφου δεν γραφει κανενα στοιχειο επανω... Τοτε τι ακριβως ειναι? Ενα απλο δελτιο αποστολης? Πανω αριστερα γραφει τιμολογιο-δελτιο αποστολης, ομως χωρις στοιχεια. Ο τυπος που μου το πουλησε μου τα ειπε καπως μπερδεμενα στο τηλεφωνο... Οτι ας πουμε ειναι τιμολογιο...αλλα τα κοβουν αλλοι γι'αυτον... και κατι τετοια μπερδεματα! Δηλαδη ουσιαστικα δεν εχει ο ιδιος καποια επιχειρηση αλλα του κανουν εξυπηρετηση φιλοι του με επιχειρηση (αν καταλαβα σωστα). Μαλιστα μου εκανε και προταση αν εχω προβλημα να του το γυρισω πισω... ευγενικοτατος κατα τα αλλα ειναι η αληθεια! Το λοιπον, δεν με αφορα ο 2ος χρονος της εγγυησης αφου πανω απο 5-6 μηνες σπανια κραταω συσκευη, αλλα αν εχει καποια ισχυ αυτο που εχω στα χερια μου ή ειναι για τα σκουπιδια! Δηλαδη μη το πουλησω μια μερα σε καποιον και μου πει τι χαρτι ειναι αυτο που μου εδωσες για τιμολογιο...



#832   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.859 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 27/09/2018 - 12:34

Ευχαριστω για τις πληροφοριες. Αυτο που με ενδιαφερει πρωτιστως, ειναι εαν αυτο το παραστατικο που εχω στα χερια μου ειναι νομιμο ή κωλοχαρτο επι της ουσιας. Δηλαδη αποδειξη δεν ειναι... Ομως και τιμολογιο δεν ειναι αφου δεν γραφει κανενα στοιχειο επανω... Τοτε τι ακριβως ειναι? Ενα απλο δελτιο αποστολης? Πανω αριστερα γραφει τιμολογιο-δελτιο αποστολης, ομως χωρις στοιχεια. Ο τυπος που μου το πουλησε μου τα ειπε καπως μπερδεμενα στο τηλεφωνο... Οτι ας πουμε ειναι τιμολογιο...αλλα τα κοβουν αλλοι γι'αυτον... και κατι τετοια μπερδεματα! Δηλαδη ουσιαστικα δεν εχει ο ιδιος καποια επιχειρηση αλλα του κανουν εξυπηρετηση φιλοι του με επιχειρηση (αν καταλαβα σωστα). Μαλιστα μου εκανε και προταση αν εχω προβλημα να του το γυρισω πισω... ευγενικοτατος κατα τα αλλα ειναι η αληθεια! Το λοιπον, δεν με αφορα ο 2ος χρονος της εγγυησης αφου πανω απο 5-6 μηνες σπανια κραταω συσκευη, αλλα αν εχει καποια ισχυ αυτο που εχω στα χερια μου ή ειναι για τα σκουπιδια! Δηλαδη μη το πουλησω μια μερα σε καποιον και μου πει τι χαρτι ειναι αυτο που μου εδωσες για τιμολογιο...

Χμ! Γνωστή μπίζνα που δεν ξέρω όμως γιατί γίνεται. Παλαιότερα είχα έναν γνωστό που έκανε αυτή την δουλειά, σου έλεγε τι θέλεις? απο λαπτοπ, κινητά, pc, τα πάντα όλα... συμφωνούσες μια τιμη π.χ. 500 ευρώ και σου έφερνε τιμ απο μεγάλες αλυσίδες 900 ευρώ. Τότε είχαν πάρει γνωστοί μου 3 lg, εγώ έψαχνα για iphone ή Mac, μου είπε θα σου πω σε λίγες ημέρες και τελικά μου είπε ότι δεν υπάρχουν!!!!



#833   JohnSerres

JohnSerres

    iPH newbie

  • 98 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen

Δημοσίευση 27/09/2018 - 12:39

Χμ! Γνωστή μπίζνα που δεν ξέρω όμως γιατί γίνεται. Παλαιότερα είχα έναν γνωστό που έκανε αυτή την δουλειά, σου έλεγε τι θέλεις? απο λαπτοπ, κινητά, pc, τα πάντα όλα... συμφωνούσες μια τιμη π.χ. 500 ευρώ και σου έφερνε τιμ απο μεγάλες αλυσίδες 900 ευρώ. Τότε είχαν πάρει γνωστοί μου 3 lg, εγώ έψαχνα για iphone ή Mac, μου είπε θα σου πω σε λίγες ημέρες και τελικά μου είπε ότι δεν υπάρχουν!!!!

Σκεψου οτι ο συγκεκριμενος πωλητης σε διπλανο φορουμ... Εχει 60 θετικες αξιολογησεις (και μονο θετικες)... Και πουλαει κυριως σφραγισμενες συσκευες σε δυνατες τιμες! Ε απο αυτον πηρα κι εγω... Και οντως ειναι σφραγισμενη Ελληνικη συσκευη... Με το ΙΜΕΙ αναγραφομενο πανω στο παραστατικο ολα κομπλε... Απλως σου ειπα τι με προβληματιζει!



#834   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.859 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 27/09/2018 - 12:42

Σκεψου οτι ο συγκεκριμενος πωλητης σε διπλανο φορουμ... Εχει 60 θετικες αξιολογησεις (και μονο θετικες)... Και πουλαει κυριως σφραγισμενες συσκευες σε δυνατες τιμες! Ε απο αυτον πηρα κι εγω... Και οντως ειναι σφραγισμενη Ελληνικη συσκευη... Με το ΙΜΕΙ αναγραφομενο πανω στο παραστατικο ολα κομπλε... Απλως σου ειπα τι με προβληματιζει!

Ναι, ναι το ξέρω, σφραγισμένες συσκευές με το imei του τιμ. να συμφωνεί με αυτό του τηλεφώνου.

Δεν έχεις κανένα μα κανένα θέμα με το παραστατικό, άλλωστε σε θέματα εγγύησης δεν στο ζητάνε



#835   JohnSerres

JohnSerres

    iPH newbie

  • 98 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen

Δημοσίευση 27/09/2018 - 12:45

Ναι, ναι το ξέρω, σφραγισμένες συσκευές με το imei του τιμ. να συμφωνεί με αυτό του τηλεφώνου.

Δεν έχεις κανένα μα κανένα θέμα με το παραστατικό, άλλωστε σε θέματα εγγύησης δεν στο ζητάνε

Οπως και να χει απο απλη περιεργεια θα παω το απογευμα στα Public να τους το δειξω και να μου πουν τι παιζει... Σορρυ για το Off topic του θεματος με τα Xs!!  :rolleyes:



#836   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.859 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 27/09/2018 - 12:46

Οπως και να χει απο απλη περιεργεια θα παω το απογευμα στα Public να τους το δειξω και να μου πουν τι παιζει... Σορρυ για το Off topic του θεματος με τα Xs!!  :rolleyes:

Ενημέρωσε τι θα σου πουν!



#837   parafron4

parafron4

    iPH Elite Poster

  • 3.006 μηνύματα
  • Twitter:@parafron4
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:parafron4-

Δημοσίευση 27/09/2018 - 12:50

Αύριο παραλαμβάνω κι εγώ το XS Max space grey από τον Γερμανό.
Έτσι μου είπαν τουλάχιστον.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Τελευταία επεξεργασία από: parafron4, 27/09/2018 - 12:51


#838   marga

marga

    iPH newbie

  • 53 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 27/09/2018 - 12:54

Αύριο παραλαμβάνω κι εγώ το XS Max space grey από τον Γερμανό.
Έτσι μου είπαν τουλάχιστον.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Μήπως έχεις ρωτήσει για την ασφάλεια συσκευής που κάνουν λεπτομερειες;

Στάλθηκε από το SM-A520F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

#839   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.859 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 27/09/2018 - 12:56

Σκεψου οτι ο συγκεκριμενος πωλητης σε διπλανο φορουμ... Εχει 60 θετικες αξιολογησεις (και μονο θετικες)... Και πουλαει κυριως σφραγισμενες συσκευες σε δυνατες τιμες! Ε απο αυτον πηρα κι εγω... Και οντως ειναι σφραγισμενη Ελληνικη συσκευη... Με το ΙΜΕΙ αναγραφομενο πανω στο παραστατικο ολα κομπλε... Απλως σου ειπα τι με προβληματιζει!

ποιο φόρουμ είναι?



#840   parafron4

parafron4

    iPH Elite Poster

  • 3.006 μηνύματα
  • Twitter:@parafron4
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:parafron4-

Δημοσίευση 27/09/2018 - 12:58

Μήπως έχεις ρωτήσει για την ασφάλεια συσκευής που κάνουν λεπτομερειες;

Στάλθηκε από το SM-A520F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Μόνο για το DOA ρώτησα και μου είπαν ότι για τις 3 πρώτες μέρες καλύπτουν τα πάντα και κάνουν επι τόπου αντικατάσταση συσκευής με καινούργια.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες