Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 8 ψήφοι

Shortcuts App


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
817 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#151   eddiedimitris

eddiedimitris

    iPH Enthousiast

  • 490 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 10/10/2018 - 21:39

Μέσω της συγκεκριμένης εφαρμογής μπορώ να βάλω συντόμευση και να μη πηγαίνει απευθείας σε φάκελο email που έχω μέσα στο Gmail?

Λόγω της δουλειάς έχουμε φάκελο εκκρεμότητες και θα με βόλευε να πηγαίνω απευθείας σε αυτόν...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#152   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/10/2018 - 21:44

Καλησπέρα.
Δοκίμασε το παρακάτω:

https://www.icloud.c...c2bd95a0776a9f5

Ενσωματώνει τις εξής προβλέψεις:
-Δεν μπορείς να επιλέξεις «λήξη» αν δεν έχει προηγηθεί καταχώρηση «Έναρξη» για ευνόητους λόγους. Δοκίμασε το.
-Εάν πατήσεις 2 διαδοχικές φορές «Λήξη» έστω και κατά λάθος, θα πάρεις την απάντηση σου.
-Εάν πατήσεις 2 ή περισσότερες διαδοχικές φορές «Έναρξη» έστω και κατά λάθος, θα υπολογιστεί η τελευταία σου ενέργεια προκειμένου να υπολογιστεί ο χρόνος εργασίας σου μετά το πάτημα της «Λήξης».
Μπορείς ωστόσο πάντα να διαγράψεις πιθανές λανθασμένες σου εγγραφές από το ημερολόγιο σου.
-Θα παρατηρήσεις πως μετά το πάτημα οποιασδήποτε επιλογής, η συσκευή σου θα κάνει 6-8 sec να ολοκληρώσει το περιεχόμενο του script. Αυτό δεν συμβαίνει επειδή είναι μεγάλο αλλά επειδή αναζητά την τρέχουσα τοποθεσία σου προκειμένου να την συμπεριλάβει στις εγγραφές.
Σκέφτηκα πως πιθανόν η τοποθεσία να σου είναι περισσότερο χρήσιμη στην εγγραφή της Λήξης μιας και υποθέτω πως πάντα ξεκινάς από το σπίτι σου.
Αν λοιπόν επιθυμείς να μην καταγράφεται η τοποθεσία σου σε ενέργειες «Έναρξη», διέγραψε πατώντας το «x» -στην αρχή του script- το section “Get Current Location”.

Τέλος, περιηγήσου προσεκτικά στο Script και όπου υπάρχει όνομα ημερολογίου να το αλλάξεις στο “Working Hours”. Συνολικά εμφανίζεται 5 φορές.

Έρχεται και η Στατιστική....


@vrachamis μόλις το δοκίμασα..πόσα ευχαριστώ να πω..τέλειο φίλε μου και με οδό!! Αν κουμπώσει και η στατιστική θα είναι το ιδανικό σαν κάτι εφαρμογές που βλέπεις στο AppStore Pay και λες δε γα...τε το θέλω!

Ευχαριστώ!


Εδώ και η στατιστική.

https://www.icloud.c...192680d132c0479

Μην ξεχάσεις όπου μνημονεύεται όνομα ημερολογίου στο script να βάλεις αυτό που γίνονται οι εγγραφές των ωρών εργασίας.
Το στατιστικό κομμάτι « ...από / έως» όπου θα μπορείς να ορίζεις εσύ το χρονικό διάστημα ελέγχου -αν θέλεις ακόμα και σε βάθος ετών- είναι under construction. Θα έρθει σύντομα με ένα update.
Το Shortcut μπορείς να το τρέξεις άμεσα. Υπολογίζει από τότε που έκανες την πρώτη σου εγγραφή.
Περιμένω εντυπώσεις. Εύχομαι να το χαρείς! :)
Big things have small beginnings

#153   Dylan

Dylan

    iPH Member

  • 301 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad 4 +4G

Δημοσίευση 10/10/2018 - 21:53

Εδώ και η στατιστική.

https://www.icloud.c...192680d132c0479

Μην ξεχάσεις όπου μνημονεύεται όνομα ημερολογίου στο script να βάλεις αυτό που γίνονται οι εγγραφές των ωρών εργασίας.
Το στατιστικό κομμάτι « ...από / έως» όπου θα μπορείς να ορίζεις εσύ το χρονικό διάστημα ελέγχου -αν θέλεις ακόμα και σε βάθος ετών- είναι under construction. Θα έρθει σύντομα με ένα update.
Το Shortcut μπορείς να το τρέξεις άμεσα. Υπολογίζει από τότε που έκανες την πρώτη σου εγγραφή.
Περιμένω εντυπώσεις. Εύχομαι να το χαρείς! :)


Αν και το έχουμε τερματίσει με τα ευχαριστώ..ευχαριστώ πολύ!!!
Το δοκίμασα και ειναι καλύτερο απ οτι το φανταζόμουν!!
Όπως είπε και ενας φίλος πιο πάνω πρέπει να κανονιστεί το συντομότερο κέρασμα.


Sent using Tapatalk

#154   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/10/2018 - 21:58

Μέσα σε αυτό το σύνδεσμο, από τα πρόσφατα tweets που περιλαμβάνει πάνω πάνω, αναφέρει «προσοχή σε συντομεύσεις που μπορούν να αποκτησουν πρόσβαση πχ τις φωτό»
Άρα παίζει έστω και η παραμικρή πιθανότητα για αντίστοιχα θέματα ασφαλείας κλπ από συντομεύσεις τέτοιες που μπορεί κάποιος να κατεβάσει από αυτά τα link;


Δεν βλέπω τον λόγο να επηρεάζεται η ασφάλεια των προσωπικών δεδομένων.


Sent from my iPhone using Tapatalk


Θέμα ασφαλείας τίθεται πράγματι όταν ένας χρήστης εγκαταστήσει συνειδητά ένα Shortcut από άγνωστη πηγή, που επικαλείται ότι εκτελεί μια εργασία ενώ στην πραγματικότητα εκτελεί κάποια άλλη.
Για παράδειγμα θα μπορούσα να φτιάξω ένα Shortcut που να τσιμπάει φωτό από το album selfies και να τις στέλνει στο mail μου.
Ή να μου στέλνει το περιεχόμενο του clipboard.
Αυτό όμως δεν είναι κενό ασφαλείας.
Γι ´ αυτό προσοχή. :)

Γίνεται κάθε φορά που συνδέω ακουστικά να μου βγάζει μενού με εφαρμογές και όταν είναι ανοιχτή η εφαρμογή της κάμερας να βγάζει φωτογραφία με το power button?


Δυστυχώς δεν γίνεται :(

Μέσω της συγκεκριμένης εφαρμογής μπορώ να βάλω συντόμευση και να μη πηγαίνει απευθείας σε φάκελο email που έχω μέσα στο Gmail?

Λόγω της δουλειάς έχουμε φάκελο εκκρεμότητες και θα με βόλευε να πηγαίνω απευθείας σε αυτόν...


Ενδέχεται να δώσει update η εφαρμογή του Gmail που να ενσωματώνει ποικίλα Siri shortcuts για το iOS 12.
Δεν είναι περιορισμός του iOS, είναι της εφαρμογής.
Big things have small beginnings

#155   gousias

gousias

    iPH Contributor

  • 1.027 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 10/10/2018 - 22:04

Φίλε vrachamis, όταν κατεβάζω shortcuts από τρίτες πηγές, τι πρέπει να προσέχω, πχ να ανοίγω τη συντόμευση επάνω δεξιά στις τελίτσες και να προσέχω αν περιλαμβάνει κάπου αποστολή πληροφοριών σε email κλπ όπως είπες; Τι άλλο;

#156   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 10/10/2018 - 22:11

Πολύ σωστά απάντησες και με διόρθωσες, θέμα υπάρχει. Όχι όμως κενό.
Μιας και πιάσαμε την κουβέντα (καραούλι είπες στήσει βασικά) ας ρίξω κι ένα request:
Γίνεται συντόμευση να κάνει back up των safari bookmarks (τα οποία συγχρονίζονται με τον Firefox)?
Εννοώ σε iCloud θέση συγκεκριμένη και να πέρνει όνομα αρχείου time stamp.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: alej, 10/10/2018 - 22:12


#157   eddiedimitris

eddiedimitris

    iPH Enthousiast

  • 490 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 11/10/2018 - 08:36

Παιδιά ένα shortcut που ανεβάσετε για κατέβασμα βίντεο απ το YouTube το έχετε δουλέψει;



#158   alabis

alabis

    iPH Contributor

  • 1.100 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 1st gen

Δημοσίευση 11/10/2018 - 09:03

Για τους mods. Καπου να μαζευτουνε ολα βρε παιδια , θεματικα, αρχιζουμε να χανουμε τη μπαλα


Sent from my iPhone using Tapatalk

#159   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.860 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 11/10/2018 - 09:33

Παιδιά ένα shortcut που ανεβάσετε για κατέβασμα βίντεο απ το YouTube το έχετε δουλέψει;

Υπάρχουν πολλά, εγώ χρησιμοποιώ αυτό. Κατεβάζεις απο Youtube, Facebook, insta, Twitter, Dailymotion



#160   panos027

panos027

    iPH Contributor

  • 998 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:PANOYKLAS027

Δημοσίευση 11/10/2018 - 10:11


Θέμα ασφαλείας τίθεται πράγματι όταν ένας χρήστης εγκαταστήσει συνειδητά ένα Shortcut από άγνωστη πηγή, που επικαλείται ότι εκτελεί μια εργασία ενώ στην πραγματικότητα εκτελεί κάποια άλλη.
Για παράδειγμα θα μπορούσα να φτιάξω ένα Shortcut που να τσιμπάει φωτό από το album selfies και να τις στέλνει στο mail μου.
Ή να μου στέλνει το περιεχόμενο του clipboard.
Αυτό όμως δεν είναι κενό ασφαλείας.
Γι ´ αυτό προσοχή. :)


Δυστυχώς δεν γίνεται :(


Ενδέχεται να δώσει update η εφαρμογή του Gmail που να ενσωματώνει ποικίλα Siri shortcuts για το iOS 12.
Δεν είναι περιορισμός του iOS, είναι της εφαρμογής.




Καλημερα φιλε μου ! Θα μπορουσες να φτιαξεις ενα shortcut για να μετατρεπει τα βιντεο του youtube σε mp3. και να αποθηκευονται αν οχι στην εφαρμογη της μουσικης , καπου αλλου ;

#161   mihalis

mihalis

    iPH Addict

  • 681 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 11/10/2018 - 11:50

Δεν έχω προλάβει δυστυχώς να ασχοληθώ καθόλου αλλά φαίνεται πολύ ωραία εφαρμογή.
Λοιπόν δοκίμασα μια από τις έτοιμες που έχει ήδη η εφαρμογή και συγκεκριμένα αυτό που σου λέει πόση ώρα χρειάζεται για να πας στη δουλειά.
Έβαλα διευθύνσεις κλπ, ώρα που πρέπει να είμαι στο γραφείο.
Μόλις την πατάω για να μου βγάλει την ώρα που πρέπει να φύγω ποτέ δεν μου βγάζει την σωστή ώρα άφιξης.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#162   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.860 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 11/10/2018 - 12:26

Καλημερα φιλε μου ! Θα μπορουσες να φτιαξεις ενα shortcut για να μετατρεπει τα βιντεο του youtube σε mp3. και να αποθηκευονται αν οχι στην εφαρμογη της μουσικης , καπου αλλου ;

Υπάρχουν δεκάδες έτοιμα, ένα από αυτά παραθέτω στο ποστ πιο πάνω, κανένα από αυτά όμως δεν γίνεται να πάρει πρόσβαση στην μουσική, αποθηκεύεις είτε στο iCloud Drive είτε στο Dropbox και μετά τα περνάς στην μουσική σου από iTunes


Τελευταία επεξεργασία από: georgeol, 11/10/2018 - 12:27


#163   iFasMan

iFasMan

    iPH Elite Poster

  • 3.477 μηνύματα
  • Twitter:@iFasMan7
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • GameCenter:iFasMan7

Δημοσίευση 11/10/2018 - 17:32

https://youtu.be/Fxlu44hiLYU

Ενδιαφέρον shortcut για όχι τόσο έξυπνους κλέφτες! Ρίξτε μια μάτια

#164   eddiedimitris

eddiedimitris

    iPH Enthousiast

  • 490 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 11/10/2018 - 19:17

Υπάρχουν πολλά, εγώ χρησιμοποιώ αυτό. Κατεβάζεις απο Youtube, Facebook, insta, Twitter, Dailymotion

Ενω μου γράφει αποθηκεύθηκε στο camera roll δε το βρίσκω πουθενά το βίντεο :(

#165   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/10/2018 - 21:05

Φίλε vrachamis, όταν κατεβάζω shortcuts από τρίτες πηγές, τι πρέπει να προσέχω, πχ να ανοίγω τη συντόμευση επάνω δεξιά στις τελίτσες και να προσέχω αν περιλαμβάνει κάπου αποστολή πληροφοριών σε email κλπ όπως είπες; Τι άλλο;

Ακριβώς! Και αν έχεις αμφιβολίες, κοινοποίησε το να δούμε και εμείς.

Πολύ σωστά απάντησες και με διόρθωσες, θέμα υπάρχει. Όχι όμως κενό.
Μιας και πιάσαμε την κουβέντα (καραούλι είπες στήσει βασικά) ας ρίξω κι ένα request:
Γίνεται συντόμευση να κάνει back up των safari bookmarks (τα οποία συγχρονίζονται με τον Firefox)?
Εννοώ σε iCloud θέση συγκεκριμένη και να πέρνει όνομα αρχείου time stamp.

Sent from my iPhone using Tapatalk


Δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα.
Παρά ταύτα ούτως ή άλλως τα Safari Bookmarks συγχρονίζονται με iCloud

Για τους mods. Καπου να μαζευτουνε ολα βρε παιδια , θεματικα, αρχιζουμε να χανουμε τη μπαλα


Sent from my iPhone using Tapatalk


Θα γίνει και αυτό λίαν συντόμως.
Big things have small beginnings

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 4

0 μέλη, 3 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    Facebook (1)