Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 8 ψήφοι

Shortcuts App


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
817 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#121   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 09/10/2018 - 15:10

Να βάλω κάτι δύσκολο (ακούει ο Vrachamis? ) :

Έχω στους φίλους την κοπέλα μου κι αυτή εμένα με πρόσβαση στην τοποθεσία. Πολλές φορές μου λέει έλα να με πάρεις και αρχίζουμε τα που είσαι, στείλε την τοποθεσια κλπ.
Γίνεται συντόμευση αυτό;
Να ανοίγει επιλογή ποιον φίλο θες να βρει που είναι και να ανοίγει χάρτη με τις οδηγίες.
Αν αυτό φαίνεται σχετικά εύκολο -ποιος μιλάει, ε; - το σημαντικότερο είναι να «βλέπει» και την θέση του φίλου καθώς προχωρά. Αυτό δεν ξέρω αν γίνεται.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#122   gousias

gousias

    iPH Contributor

  • 1.027 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 09/10/2018 - 15:33

Οι συντομεύσεις τις Apple από ότι φαίνεται είναι το νέο hit το οποίο ήρθε για να μείνει.
Εδώ άλλη μια δυνατή πηγή:

https://www.reddit.c...953&sh=894551c9

Το άσχημο είναι ότι είναι δύσκολο αν δεν το κατέχεις. Θα περιμένω να δω και τον οδηγό του iOS 12 στα ελληνικά αλλά θεωρώ ότι χρειάζεται βιβλίο ειδικά για το shortcuts το οποίο μάλιστα θα το πλήρωνα με ευχαρίστηση!



Sent from my iPhone using Tapatalk


Μέσα σε αυτό το σύνδεσμο, από τα πρόσφατα tweets που περιλαμβάνει πάνω πάνω, αναφέρει «προσοχή σε συντομεύσεις που μπορούν να αποκτησουν πρόσβαση πχ τις φωτό»
Άρα παίζει έστω και η παραμικρή πιθανότητα για αντίστοιχα θέματα ασφαλείας κλπ από συντομεύσεις τέτοιες που μπορεί κάποιος να κατεβάσει από αυτά τα link;

#123   Dylan

Dylan

    iPH Member

  • 301 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad 4 +4G

Δημοσίευση 09/10/2018 - 15:34

Καλησπέρα.
Δοκίμασε το παρακάτω:

https://www.icloud.c...c2bd95a0776a9f5

Ενσωματώνει τις εξής προβλέψεις:
-Δεν μπορείς να επιλέξεις «λήξη» αν δεν έχει προηγηθεί καταχώρηση «Έναρξη» για ευνόητους λόγους. Δοκίμασε το.
-Εάν πατήσεις 2 διαδοχικές φορές «Λήξη» έστω και κατά λάθος, θα πάρεις την απάντηση σου.
-Εάν πατήσεις 2 ή περισσότερες διαδοχικές φορές «Έναρξη» έστω και κατά λάθος, θα υπολογιστεί η τελευταία σου ενέργεια προκειμένου να υπολογιστεί ο χρόνος εργασίας σου μετά το πάτημα της «Λήξης».
Μπορείς ωστόσο πάντα να διαγράψεις πιθανές λανθασμένες σου εγγραφές από το ημερολόγιο σου.
-Θα παρατηρήσεις πως μετά το πάτημα οποιασδήποτε επιλογής, η συσκευή σου θα κάνει 6-8 sec να ολοκληρώσει το περιεχόμενο του script. Αυτό δεν συμβαίνει επειδή είναι μεγάλο αλλά επειδή αναζητά την τρέχουσα τοποθεσία σου προκειμένου να την συμπεριλάβει στις εγγραφές.
Σκέφτηκα πως πιθανόν η τοποθεσία να σου είναι περισσότερο χρήσιμη στην εγγραφή της Λήξης μιας και υποθέτω πως πάντα ξεκινάς από το σπίτι σου.
Αν λοιπόν επιθυμείς να μην καταγράφεται η τοποθεσία σου σε ενέργειες «Έναρξη», διέγραψε πατώντας το «x» -στην αρχή του script- το section “Get Current Location”.

Τέλος, περιηγήσου προσεκτικά στο Script και όπου υπάρχει όνομα ημερολογίου να το αλλάξεις στο “Working Hours”. Συνολικά εμφανίζεται 5 φορές.

Έρχεται και η Στατιστική....

@vrachamis μόλις το δοκίμασα..πόσα ευχαριστώ να πω..τέλειο φίλε μου και με οδό!! Αν κουμπώσει και η στατιστική θα είναι το ιδανικό σαν κάτι εφαρμογές που βλέπεις στο AppStore Pay και λες δε γα...τε το θέλω!

 

Ευχαριστώ!



#124   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 09/10/2018 - 15:34

Μέσα σε αυτό το σύνδεσμο, από τα πρόσφατα tweets που περιλαμβάνει πάνω πάνω, αναφέρει «προσοχή σε συντομεύσεις που μπορούν να αποκτησουν πρόσβαση πχ τις φωτό»
Άρα παίζει έστω και η παραμικρή πιθανότητα για αντίστοιχα θέματα ασφαλείας κλπ από συντομεύσεις τέτοιες που μπορεί κάποιος να κατεβάσει από αυτά τα link;


Δεν βλέπω τον λόγο να επηρεάζεται η ασφάλεια των προσωπικών δεδομένων.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#125   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/10/2018 - 15:42

Να βάλω κάτι δύσκολο (ακούει ο Vrachamis? ) :

Έχω στους φίλους την κοπέλα μου κι αυτή εμένα με πρόσβαση στην τοποθεσία. Πολλές φορές μου λέει έλα να με πάρεις και αρχίζουμε τα που είσαι, στείλε την τοποθεσια κλπ.
Γίνεται συντόμευση αυτό;
Να ανοίγει επιλογή ποιον φίλο θες να βρει που είναι και να ανοίγει χάρτη με τις οδηγίες.
Αν αυτό φαίνεται σχετικά εύκολο -ποιος μιλάει, ε; - το σημαντικότερο είναι να «βλέπει» και την θέση του φίλου καθώς προχωρά. Αυτό δεν ξέρω αν γίνεται.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αυτό ακριβώς όπως το περιγράφεις το κάνει το Google maps με την επιλογή “Location Sharing” από το κυρίως μενού του. :)
Το χρησιμοποιώ πολύ συχνά για άλλους λόγους βέβαια. :)
Big things have small beginnings

#126   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 09/10/2018 - 15:45

Αυτό ακριβώς όπως το περιγράφεις το κάνει το Google maps με την επιλογή “Location Sharing” από το κυρίως μενού του. :)
Το χρησιμοποιώ πολύ συχνά για άλλους λόγους βέβαια. :)


Κάνει δηλαδή και real time location sharing?
Είναι πολύ χρήσιμο όταν δίνεις ραντεβού, όταν ο άλλος μετακινείται στην αγορά κλπ.
Το μόνο άσχημο είναι ότι το Google maps δεν το εμπιστεύομαι καθόλου... ως προς την ασφάλεια των δεδομένων εννοώ.
Ευχαριστώ για την πληροφορία, θα το δοκιμάσω.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#127   mpatakis

mpatakis

    iPH Elite Poster

  • 2.386 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/10/2018 - 16:12

Μπορειτε να μου πειτε τι πρεπει να κανω για να ανοιγουν τα δεδομενα οταν αποσυνδεομαι απο το wifi μου ......και το αντιθετο....να κλεινουν τα δεδομενα και να ανοιγει το wifi οταν ξανασυνδεομαι?...ευχαριστω!!



#128   sakissalonika

sakissalonika

    iPH Addict

  • 895 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 09/10/2018 - 17:39

Άντε να προτείνω κάτι ακόμα μήπως και γίνεται ....
Έχω ένα Bluetooth hands free και όταν συνδέεται με το iPhone, τότε όλοι οι ήχοι ειδοποίησης πηγαίνουν στο ακουστικό και απλά το κινητό μόνο δονείται.
Αν όμως αλλάξω την ρύθμιση στο Control Centre από το Bluetooth σε iPhone τότε το κινητό έχει ήχους κανονικά.
Γίνεται να αλλάζει αυτό με μια συντόμευση ;


Αφεντικό για εδώ έχουμε κάτι ή να το ξεχάσω ;

#129   kiriakosa

kiriakosa

    iPH Elite Poster

  • 2.088 μηνύματα
  • Twitter:@Kiriakosa
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:kiriakosa

Δημοσίευση 09/10/2018 - 18:53

@vrachamis Δεν θέλω να καταχραστώ την καλοσύνη σου και την προθυμία σου να βοηθήσεις, αλλά θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι: έχω έναν φάκελο φωτογραφιών με 1000 φωτογραφίες τις οποίες έχω ονομάσει με αριθμούς από το 1 ως το 1000. Το φάκελο μπορώ να τον ανοίγω με shortcut. Θα μπορούσα να κάνω να εμφανίζει τη φωτό με βάση το όνομά της; Το Σαββατοκύριακο όσο και αν προσπάθησα, δεν το κατάφερα


Sent from my iPhone using Tapatalk

#130   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/10/2018 - 19:27

Μπορειτε να μου πειτε τι πρεπει να κανω για να ανοιγουν τα δεδομενα οταν αποσυνδεομαι απο το wifi μου ......και το αντιθετο....να κλεινουν τα δεδομενα και να ανοιγει το wifi οταν ξανασυνδεομαι?...ευχαριστω!!


Δυστυχώς χωρίς Jb δεν γίνεται αυτόματα το παραπάνω (Που είσαι ρε Activator) :)
Μόνο αν το κάνεις χειροκίνητα μέσω Shortcut

Αφεντικό για εδώ έχουμε κάτι ή να το ξεχάσω ;

Ούτε το παραπάνω γίνεται. Το Shortcut app δεν έχει πρόσβαση εκεί

@vrachamis Δεν θέλω να καταχραστώ την καλοσύνη σου και την προθυμία σου να βοηθήσεις, αλλά θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι: έχω έναν φάκελο φωτογραφιών με 1000 φωτογραφίες τις οποίες έχω ονομάσει με αριθμούς από το 1 ως το 1000. Το φάκελο μπορώ να τον ανοίγω με shortcut. Θα μπορούσα να κάνω να εμφανίζει τη φωτό με βάση το όνομά της; Το Σαββατοκύριακο όσο και αν προσπάθησα, δεν το κατάφερα


Sent from my iPhone using Tapatalk


Αυτό με τίποτα δεν λέγεται κατάχρηση. Λέγεται κοινή χρήση με την κοινότητα.
Μα φυσικά και θα το κοιτάξω! Ευχαρίστηση μου!
Big things have small beginnings

#131   kiriakosa

kiriakosa

    iPH Elite Poster

  • 2.088 μηνύματα
  • Twitter:@Kiriakosa
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:kiriakosa

Δημοσίευση 09/10/2018 - 19:42

Δεν αρκούν τα Likes


Sent from my iPhone using Tapatalk

#132   kiriakosa

kiriakosa

    iPH Elite Poster

  • 2.088 μηνύματα
  • Twitter:@Kiriakosa
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:kiriakosa

Δημοσίευση 09/10/2018 - 19:42

Δεν αρκούν τα Likes, μάλλον για φαγητό πρέπει να σε βγάλουμε όλοι μας!


Sent from my iPhone using Tapatalk



Sent from my iPhone using Tapatalk

#133   mpatakis

mpatakis

    iPH Elite Poster

  • 2.386 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/10/2018 - 19:59

Δυστυχώς χωρίς Jb δεν γίνεται αυτόματα το παραπάνω (Που είσαι ρε Activator) :)
Μόνο αν το κάνεις χειροκίνητα μέσω Shortcut

Οκ σε ευχαριστώ πάντως :)
Sent from my iPad using Tapatalk HD

Τελευταία επεξεργασία από: mpatakis, 09/10/2018 - 20:00


#134   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/10/2018 - 20:13

έχω έναν φάκελο φωτογραφιών με 1000 φωτογραφίες τις οποίες έχω ονομάσει με αριθμούς από το 1 ως το 1000. Το φάκελο μπορώ να τον ανοίγω με shortcut. Θα μπορούσα να κάνω να εμφανίζει τη φωτό με βάση το όνομά της; Το Σαββατοκύριακο όσο και αν προσπάθησα, δεν το κατάφερα


Sent from my iPhone using Tapatalk

Το δοκίμασες όπως παρακάτω ;
Ο αριθμός 100 που έβαλα είναι τυχαίος.
Υποτίθεται πως είναι το Filename της φωτό που ψάχνεις.

a60409991acf5a09935547c64881e155.png

Τελευταία επεξεργασία από: vrachamis, 09/10/2018 - 20:14

Big things have small beginnings

#135   kiriakosa

kiriakosa

    iPH Elite Poster

  • 2.088 μηνύματα
  • Twitter:@Kiriakosa
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:kiriakosa

Δημοσίευση 09/10/2018 - 20:22

Το δοκίμασες όπως παρακάτω ;
Ο αριθμός 100 που έβαλα είναι τυχαίος.
Υποτίθεται πως είναι το Filename της φωτό που ψάχνεις.

a60409991acf5a09935547c64881e155.png


Με αυτό ξεκίνησα να πειραματιζομαι, αλλά δε μου εμφανίζει τίποτα. Προσπάθησα να ζητήσω ερώτηση αριθμού στην αρχή για να μου εμφανίσει τη φωτό, αλλά ο,τι και αν έβαλα, δεν είχε αποτέλεσμα. Σε ευχαριστώ, ούτως ή άλλως.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 32

0 μέλη, 31 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    Bing (1)