Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 8 ψήφοι

Shortcuts App


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
817 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#106   panos027

panos027

    iPH Contributor

  • 998 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:PANOYKLAS027

Δημοσίευση 08/10/2018 - 14:24

Αυτό είναι built in στο script και δεν αλλάζει.
Καλύτερα να χρησιμοποιείς το 3D Touch menu της εφαρμογής του τηλεφώνου ή το widget για ταχύτερες κλήσεις.
Το Shortcut speed dial πιο πολύ υπάρχει για να εκμεταλλευτεί την Siri.


Δεν τίθεται θέμα πληρωμής,ούτε πρόκειται να τεθεί στο μέλλον.
Είναι ευχαρίστηση μου και όπου μπορώ να προσφέρω στο μέτρο του δυνατού θα το κάνω.
Άλλωστε οι πλειοδότες μιας ιδέας είστε εσείς, εγώ βοηθώ στην υλοποίηση και το καρπωνόμαστε όλοι μας!

Όσο αφορά την επιθυμία σου, δυστυχώς δεν γίνεται. Δεν μπορούμε να έχουμε βάση δεδομένων τιμών και πρατηρίων εκτός και αν φτιάξει κάποιος ένα App γι ´αυτή την δουλειά! :)

Μα είναι λογικό διότι ένα γεγονός ημερολογίου έχει έναρξη και λήξη όταν δεν είναι ολοήμερο.
Επίσης το πρώτο script δεν χρειάζεται.


Οπως ειπε και ενας φιλος πιο πανω , υπαρχει εφαρμογη , το fuel.gr ! Μηπως αυτο βοηθαει στο να υλοποιησες την ιδεα ? 



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#107   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/10/2018 - 16:29

Ευχαριστώ για τον χρόνο σου, τι ακριβώς χρειάζεσαι να σου πω, όπως είπα δημιουργώ κάθε μέρα ενα νέο γεγονός στο ημερολόγιο γράφοντας στον τίτλο π.χ έναρξη 08:00 λήξη 15.15 απο δευτέρα εως σάββατο και κυριακή η μέσα στη βδομάδα αν χρειαστεί μπορώ να έχω μια εικόνα για το πόσες ώρες εχω εργαστεί.

Είναι έτοιμο το 1ο και κύριο shortcut για να μπορείς να κάνεις την δουλειά σου.

https://www.icloud.c...e1092b86b0415a0

Πρώτα από όλα πρέπει να φτιάξεις ένα ολοκαίνουργιο ημερολόγιο με ότι ονομασία θέλεις, πχ “working hours”.

Το shortcut όταν θα τρέχει θα είναι σαφές.
Στην ουσία καταχωρεί αυτόματα γεγονότα με τις ώρες εργασίας σου να περιλαμβάνονται στον τίτλο.
Όταν θα φτιάξουμε το 2ο shortcut δεν θα χρειάζεται να έχεις επαφή με κανένα ημερολόγιο, καθότι όλα τα δεδομένα θα είναι στα πόδια σου. Ούτε πράξεις ούτε τίποτα.

Μετά την εισαγωγή του Shortcut στην βιβλιοθήκη σου, μην ξεχάσεις να περιηγηθείς στο σενάριο του και να καταχωρήσεις το νέο ημερολόγιο που έφτιαξες, στο πεδίο που εικονίζεται κάνοντας ένα απλό tap πάνω του.
e64f3f15ab31c47526ba42b5f735e50b.png

Τελευταία επεξεργασία από: vrachamis, 08/10/2018 - 16:30

Big things have small beginnings

#108   Dylan

Dylan

    iPH Member

  • 301 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad 4 +4G

Δημοσίευση 08/10/2018 - 17:07

Είναι έτοιμο το 1ο και κύριο shortcut για να μπορείς να κάνεις την δουλειά σου.

https://www.icloud.c...e1092b86b0415a0

Πρώτα από όλα πρέπει να φτιάξεις ένα ολοκαίνουργιο ημερολόγιο με ότι ονομασία θέλεις, πχ “working hours”.

Το shortcut όταν θα τρέχει θα είναι σαφές.
Στην ουσία καταχωρεί αυτόματα γεγονότα με τις ώρες εργασίας σου να περιλαμβάνονται στον τίτλο.
Όταν θα φτιάξουμε το 2ο shortcut δεν θα χρειάζεται να έχεις επαφή με κανένα ημερολόγιο, καθότι όλα τα δεδομένα θα είναι στα πόδια σου. Ούτε πράξεις ούτε τίποτα.

Μετά την εισαγωγή του Shortcut στην βιβλιοθήκη σου, μην ξεχάσεις να περιηγηθείς στο σενάριο του και να καταχωρήσεις το νέο ημερολόγιο που έφτιαξες, στο πεδίο που εικονίζεται κάνοντας ένα απλό tap πάνω του.
e64f3f15ab31c47526ba42b5f735e50b.png

 
@Vrachamis το πήγες σε άλλο level εσύ σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!
Το έβαλα και δουλεύει κανονικά με report ώρα έναρξης λήξης και σύνολο ωρών.
Όταν το πατάς ζητάει ημερομηνία έναρξης, λήξης με επιβεβαίωση για να καταχωρήσει το γεγονός στο ημερολόγιο, αυτό σημαίνει πως θα πρέπει να θυμάμαι την ακριβή ώρα της έναρξης και το φοβάμαι αυτό :(
Χτες μέσα στην ασχετοσίνη μου έφτιαξα 2 συντομεύσεις, την μία την ονόμασα έναρξη και την άλλη λήξη, το πρωί με τη τσίμπλα στο μάτι απλά μπήκα στα widget πάτησα έναρξη και έγινε άμεση καταχώρηση στο ημερολόγιο με την ακριβή ώρα, το ίδιο και το μεσημέρι, μια χαρά βγήκε σήμερα σαφώς χωρίς να έχω όμως το σύνολο των ωρών σε report.
Προσπάθησα να ενεργοποιήσω να καταχωρεί και την ακριβή τοποθεσία της έναρξης η λήξης αλλά δε τα κατάφερα.

Συνημμένα αρχεία



#109   giostau

giostau

    iPH User

  • 173 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 08/10/2018 - 17:22

Καλησπέρα, μέσω της εφαρμογής μπορώ να ανοίξω/κλείσω το personal hotspot;
Βρίσκω Bluetooth, WiFi, plane mode, αλλά όχι personal hotspot!
Δεν το έχουν βάλει;

Ευχαριστω!

#110   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/10/2018 - 18:11

@Vrachamis το πήγες σε άλλο level εσύ σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!
Το έβαλα και δουλεύει κανονικά με report ώρα έναρξης λήξης και σύνολο ωρών.
Όταν το πατάς ζητάει ημερομηνία έναρξης, λήξης με επιβεβαίωση για να καταχωρήσει το γεγονός στο ημερολόγιο, αυτό σημαίνει πως θα πρέπει να θυμάμαι την ακριβή ώρα της έναρξης και το φοβάμαι αυτό
Χτες μέσα στην ασχετοσίνη μου έφτιαξα 2 συντομεύσεις, την μία την ονόμασα έναρξη και την άλλη λήξη, το πρωί με τη τσίμπλα στο μάτι απλά μπήκα στα widget πάτησα έναρξη και έγινε άμεση καταχώρηση στο ημερολόγιο με την ακριβή ώρα, το ίδιο και το μεσημέρι, μια χαρά βγήκε σήμερα σαφώς χωρίς να έχω όμως το σύνολο των ωρών σε report.
Προσπάθησα να ενεργοποιήσω να καταχωρεί και την ακριβή τοποθεσία της έναρξης η λήξης αλλά δε τα κατάφερα.

Έχεις κάνει εξαιρετική δουλειά.
Θα το τροποποιήσουμε έτσι ώστε να έχεις ξεχωριστή έναρξη και λήξη αλλά όλα σε μία συντόμευση.
Επίσης θα προσθέσουμε και την τοποθεσία.

Καλησπέρα, μέσω της εφαρμογής μπορώ να ανοίξω/κλείσω το personal hotspot;
Βρίσκω Bluetooth, WiFi, plane mode, αλλά όχι personal hotspot!
Δεν το έχουν βάλει;



Ευχαριστω!


Δυστυχώς δεν είναι διαθέσιμη αυτή η επιλογή

Τελευταία επεξεργασία από: vrachamis, 08/10/2018 - 18:11

Big things have small beginnings

#111   Dylan

Dylan

    iPH Member

  • 301 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad 4 +4G

Δημοσίευση 08/10/2018 - 18:15

Έχεις κάνει εξαιρετική δουλειά.
Θα το τροποποιήσουμε έτσι ώστε να έχεις ξεχωριστή έναρξη και λήξη αλλά όλα σε μία συντόμευση.
Επίσης θα προσθέσουμε και την τοποθεσία.


Δυστυχώς δεν είναι διαθέσιμη αυτή η επιλογή

Το ευχαριστώ είναι λίγο..



#112   BetaTester

BetaTester

    iPH Enthousiast

  • 405 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 08/10/2018 - 20:23

Καλησπέρα. Θα θελα να ρωτήσω και εγώ κάτι. Αν γίνεται μέσω Shortcut να ενεργοποιώ το AirDrop και να επιλέγω εγώ ανάμεσα στις επιλογές του "Receiving Off, Contacts Only και  Everyone". Όσο και αν έψαξα στα Shortcuts για έτοιμο script δεν βρήκα κάτι. Μόνο η επιλογή για AirDrop υπάρχει.


Τελευταία επεξεργασία από: BetaTester, 08/10/2018 - 20:24


#113   iStar

iStar

    iPH Elite Poster

  • 3.419 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 08/10/2018 - 23:01

Θα μπορούσε αυτό να τροποποιηθεί, ώστε να περιέχει και το bluetooth, και στις 2 περιπτώσεις?

Στο "Home" να κλείνει το Bluetooth, και στο "Away" να το ενεργοποιεί?


 4sB  5sG  6SG  7+B  XB  12ProPB  MiniB  MiniRetinaSG  Pro9.7SG  iPad10.2  MBPRetina13  MBP132017  MacMini2.6  AW42mmSG  AW3Nike+42mmSG  AW444mmG  ATV4Gen  Airpods  Airpods Pro HomePodMiniB 


#114   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/10/2018 - 23:21

Θα μπορούσε αυτό να τροποποιηθεί, ώστε να περιέχει και το bluetooth, και στις 2 περιπτώσεις?
Στο "Home" να κλείνει το Bluetooth, και στο "Away" να το ενεργοποιεί?


https://www.icloud.c...ea8c99af2209244

:)
Big things have small beginnings

#115   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/10/2018 - 23:50

@Vrachamis το πήγες σε άλλο level εσύ σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!
Το έβαλα και δουλεύει κανονικά με report ώρα έναρξης λήξης και σύνολο ωρών.
Όταν το πατάς ζητάει ημερομηνία έναρξης, λήξης με επιβεβαίωση για να καταχωρήσει το γεγονός στο ημερολόγιο, αυτό σημαίνει πως θα πρέπει να θυμάμαι την ακριβή ώρα της έναρξης και το φοβάμαι αυτό
Χτες μέσα στην ασχετοσίνη μου έφτιαξα 2 συντομεύσεις, την μία την ονόμασα έναρξη και την άλλη λήξη, το πρωί με τη τσίμπλα στο μάτι απλά μπήκα στα widget πάτησα έναρξη και έγινε άμεση καταχώρηση στο ημερολόγιο με την ακριβή ώρα, το ίδιο και το μεσημέρι, μια χαρά βγήκε σήμερα σαφώς χωρίς να έχω όμως το σύνολο των ωρών σε report.
Προσπάθησα να ενεργοποιήσω να καταχωρεί και την ακριβή τοποθεσία της έναρξης η λήξης αλλά δε τα κατάφερα.

Καλησπέρα.
Δοκίμασε το παρακάτω:

https://www.icloud.c...c2bd95a0776a9f5

Ενσωματώνει τις εξής προβλέψεις:
-Δεν μπορείς να επιλέξεις «λήξη» αν δεν έχει προηγηθεί καταχώρηση «Έναρξη» για ευνόητους λόγους. Δοκίμασε το.
-Εάν πατήσεις 2 διαδοχικές φορές «Λήξη» έστω και κατά λάθος, θα πάρεις την απάντηση σου.
-Εάν πατήσεις 2 ή περισσότερες διαδοχικές φορές «Έναρξη» έστω και κατά λάθος, θα υπολογιστεί η τελευταία σου ενέργεια προκειμένου να υπολογιστεί ο χρόνος εργασίας σου μετά το πάτημα της «Λήξης».
Μπορείς ωστόσο πάντα να διαγράψεις πιθανές λανθασμένες σου εγγραφές από το ημερολόγιο σου.
-Θα παρατηρήσεις πως μετά το πάτημα οποιασδήποτε επιλογής, η συσκευή σου θα κάνει 6-8 sec να ολοκληρώσει το περιεχόμενο του script. Αυτό δεν συμβαίνει επειδή είναι μεγάλο αλλά επειδή αναζητά την τρέχουσα τοποθεσία σου προκειμένου να την συμπεριλάβει στις εγγραφές.
Σκέφτηκα πως πιθανόν η τοποθεσία να σου είναι περισσότερο χρήσιμη στην εγγραφή της Λήξης μιας και υποθέτω πως πάντα ξεκινάς από το σπίτι σου.
Αν λοιπόν επιθυμείς να μην καταγράφεται η τοποθεσία σου σε ενέργειες «Έναρξη», διέγραψε πατώντας το «x» -στην αρχή του script- το section “Get Current Location”.

Τέλος, περιηγήσου προσεκτικά στο Script και όπου υπάρχει όνομα ημερολογίου να το αλλάξεις στο “Working Hours”. Συνολικά εμφανίζεται 5 φορές.

Έρχεται και η Στατιστική....

Τελευταία επεξεργασία από: vrachamis, 09/10/2018 - 12:10

Big things have small beginnings

#116   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.859 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 09/10/2018 - 09:41

Αν γνωρίζεις λίγο από scripts με το shortcut κάνεις σχεδόν ότι θέλεις.

 

 

Έχω κατεβάσει αυτή την συντόμευση δουλεύει τέλεια, το μόνο μου θέμα είναι ότι όταν πατάω αποθήκευση μου ζητάει να δώσω όνομα, πως γίνεται να του ορίσω να παίρνει το όνομα του βίντεο από το YouTube?
https://www.icloud.c...5eb13b3f688305f

Sent from my iPad using Tapatalk

Για να μαθαίνουμε και κάτι, μπορείς να μου πεις πως προσέθεσες το "Video Title" στον ορισμό ονόματος?

Υ.Γ. Το Shortcut με την προσθήκη που έκανες δουλεύει τέλεια!

Συνημμένα αρχεία



#117   jtheogr

jtheogr

    iPH Enthousiast

  • 469 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • GameCenter:John.

Δημοσίευση 09/10/2018 - 10:43

Για να μαθαίνουμε και κάτι, μπορείς να μου πεις πως προσέθεσες το "Video Title" στον ορισμό ονόματος?

Υ.Γ. Το Shortcut με την προσθήκη που έκανες δουλεύει τέλεια!

 

Το Video Title το φέρνω παραπάνω από τα στοιχεία του βίντεο εδώ απλά του λέω να το εμφανίσει.

 

Παρακάτω είναι το σημείο που το φέρνω.

 

 

 

Συνημμένο αρχείο  IMG_1533.jpg   91,56KB   82 λήψεις



#118   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.859 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 09/10/2018 - 10:56

Το Video Title το φέρνω παραπάνω από τα στοιχεία του βίντεο εδώ απλά του λέω να το εμφανίσει.

 

Παρακάτω είναι το σημείο που το φέρνω.

 

 

 

attachicon.gifIMG_1533.jpg

Νομίζω κατάλαβα, θα το δοκιμάσω



#119   megaloupaixtou

megaloupaixtou

    iPH Addict

  • 651 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/10/2018 - 11:42

Για το location services μπορούμε να κάνουμε κάτι σαν διακόπτη με home-away, όπως στο wifi και data;;;;

Δεν το έχω συνέχεια ενεργοποιημένο αλλά θέλω να το ανοίγω όταν βγαίνω από το σπίτι, σε συνδυασμό με άνοιγμα Sygic gps ή google maps

#120   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/10/2018 - 14:27

Καλησπέρα. Θα θελα να ρωτήσω και εγώ κάτι. Αν γίνεται μέσω Shortcut να ενεργοποιώ το AirDrop και να επιλέγω εγώ ανάμεσα στις επιλογές του "Receiving Off, Contacts Only και Everyone". Όσο και αν έψαξα στα Shortcuts για έτοιμο script δεν βρήκα κάτι. Μόνο η επιλογή για AirDrop υπάρχει.


Για το location services μπορούμε να κάνουμε κάτι σαν διακόπτη με home-away, όπως στο wifi και data;;;;

Δεν το έχω συνέχεια ενεργοποιημένο αλλά θέλω να το ανοίγω όταν βγαίνω από το σπίτι, σε συνδυασμό με άνοιγμα Sygic gps ή google maps


Δυστυχώς δεν είναι διαθέσιμες οι παραπάνω επιλογές.
Άλλωστε η αποστολή του Shortcuts app είναι διαφορετική.
Big things have small beginnings

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες