Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * - - 5 ψήφοι

Apple Pay & monese


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
1156 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#421   GeorgiosL

GeorgiosL

    iPH Contributor

  • 1.466 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 31/03/2019 - 16:31

Στο έγραψα για την κάρτα και την εφαρμογή επειδή ρώτησες το παρακάτω:

Τρόπος να μεταφέρουν τα χρήματα σε όσους δν θα μπορεσουν να βάλουν ξανά την κάρτα υπάρχει;

 

Η κάρτα λειτουργεί κανονικά. Απλώς όχι μέσω του Apple Pay. 

Σχετικά με άλλες χώρες που ρωτάς, ο αδερφός μου και ένας φίλος μου που έχουν monese στην Κύπρο τους λειτουργούν κανονικά με το Apple Pay και χωρίς κανένα πρόβλημα ακόμα και μετά το update (σ.σ. ούτε στην Κύπρο υπάρχει το Apple Pay επίσημα). 

 

Επίσης να αναφέρω οτι τα top ups από debit κάρτες Κυπριακών τραπεζών δε χρεώνουν τίποτα και όλες οι μεταφορές φαίνονται στο επόμενο δευτερόλεπτο στα top ups. Καλό θα ήταν να ακολουθήσουν και οι δικές μας τράπεζες. 

 

 

Μα φυσικά όσον αφορά αυτό που λες εννοείται ότι δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα όσον αφορά την κάρτα ή την τράπεζα. Άλλωστε όσοι δεν έτυχε να βγάλουμε την κάρτα ή να κάνουμε Restore δουλεύει κανονικότατα σα να μην έγινε τίποτα, απλά το θέμα είναι ότι για κάποιο λόγο δεν δέχεται πλέον την κάρτα και γι’ αυτό σκέφτομαι μήπως είναι κάποιος από τους παραπάνω λόγους.
Και εγώ θεωρώ ευνόητο ότι δεν έπαθε κάτι η κάρτα, ή η εφαρμογή, ή έγινε κάτι με την τράπεζα δεν το συζητάμε.
Σε Google Search υπάρχουν κ άλλες χώρες με θέματα ; αν όχι τοτε επικεντρωνόμαστε Ελλάδα κ απλα μιλάμε για πολλές συμπτώσεις μαζεμένες.
Βέβαια η ταμπακιέρα μετράει,οτι δν μπορουν να την κανουν add τα παιδιά,ας ελπίσουμε να βρεθεί τρόπος ή ναναι οντως προσωρινο


Sent from my iPhone using Tapatalk



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#422   karasarinis

karasarinis

    iPH Contributor

  • 1.026 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 01/04/2019 - 00:03

Στο έγραψα για την κάρτα και την εφαρμογή επειδή ρώτησες το παρακάτω:
Τρόπος να μεταφέρουν τα χρήματα σε όσους δν θα μπορεσουν να βάλουν ξανά την κάρτα υπάρχει;

Η κάρτα λειτουργεί κανονικά. Απλώς όχι μέσω του Apple Pay.
Σχετικά με άλλες χώρες που ρωτάς, ο αδερφός μου και ένας φίλος μου που έχουν monese στην Κύπρο τους λειτουργούν κανονικά με το Apple Pay και χωρίς κανένα πρόβλημα ακόμα και μετά το update (σ.σ. ούτε στην Κύπρο υπάρχει το Apple Pay επίσημα).

Επίσης να αναφέρω οτι τα top ups από debit κάρτες Κυπριακών τραπεζών δε χρεώνουν τίποτα και όλες οι μεταφορές φαίνονται στο επόμενο δευτερόλεπτο στα top ups. Καλό θα ήταν να ακολουθήσουν και οι δικές μας τράπεζες.


Δεν είναι η Κύπρος στις επόμενες 40 χώρες που θα ενεργοποιηθεί το Apple Pay... Για αυτό λέω ότι κάτι παίζει σχετικά με αυτό...


Sent from my iPad using Tapatalk

#423   Gunner7

Gunner7

    iPH User

  • 178 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 01/04/2019 - 00:09

Μεσα στην βδομαδα ερχεται η καρτα μου
Άλλαξα (καλώς η κακως δεν ξερω) μολις ειδα το συμβάν σε πόλους την διεύθυνση μου σε αγγλική
Θελω να δω τωρα που θα προσπαθησω εξαρχής να κανω το set up αν θα την παρει
Και μετα τι κανεις αν δουλεψει το γυρνας σε ελληνική διευθυνση ;;


Sent from my iPhone using Tapatalk

#424   skous

skous

    iPH Member

  • 216 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:skous

Δημοσίευση 01/04/2019 - 00:25

Πάντως με Αγγλική Διεύθυνση παίζει κανονικά.

Αν το γυρίσεις δεν ξέρω, εγω επειδή έχω κανονική διεύθυνση θα το αφήσω Αγγλική προς το παρόν.

Πάντως προσωπικά δεν θα το ριπσκαρα να βάλω ψεύτικη διεύθυνση



Sent from my iPhone using Tapatalk

#425   Gunner7

Gunner7

    iPH User

  • 178 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 01/04/2019 - 06:46

Πάντως με Αγγλική Διεύθυνση παίζει κανονικά.

Αν το γυρίσεις δεν ξέρω, εγω επειδή έχω κανονική διεύθυνση θα το αφήσω Αγγλική προς το παρόν.

Πάντως προσωπικά δεν θα το ριπσκαρα να βάλω ψεύτικη διεύθυνση



Sent from my iPhone using Tapatalk


Θεωρητικά απο την στιγμη που την διευθυνση Αγγλίας που εχεις βαλει δεν μένεις "ψεύτικη" και αυτη θεωρείται...



Sent from my iPhone using Tapatalk

#426   skous

skous

    iPH Member

  • 216 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:skous

Δημοσίευση 01/04/2019 - 06:58

Θεωρητικά απο την στιγμη που την διευθυνση Αγγλίας που εχεις βαλει δεν μένεις "ψεύτικη" και αυτη θεωρείται...



Sent from my iPhone using Tapatalk


Όταν έγραψα κανονική, αναφέρόμουν σε κανονική διεύθυνση κατοικίας, όχι απλά σε υπαρκτή.

Απλά στην αρχική δήλωση είχα βάλει την άλλη κατοικία σε ελλάδα


Sent from my iPhone using Tapatalk

#427   Gunner7

Gunner7

    iPH User

  • 178 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 01/04/2019 - 07:18

Όταν έγραψα κανονική, αναφέρόμουν σε κανονική διεύθυνση κατοικίας, όχι απλά σε υπαρκτή.

Απλά στην αρχική δήλωση είχα βάλει την άλλη κατοικία σε ελλάδα


Sent from my iPhone using Tapatalk

Σορρυ αλλο καταλαβα
Εγω εβαλα ξενοδοχείου που πηγαινω συχνα στο λονδινο λογω ομαδας (αρσεναλ βλεπεις) το πολυ πολυ να το παιξω πάπια


Sent from my iPhone using Tapatalk

#428   paris20vt

paris20vt

    iPH newbie

  • 4 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 01/04/2019 - 09:53

καλημέρα και πάλι,

 

έλαβα την κάρτα, την ενεργοποίησα, γύρισα περιοχή Αγγλία και πήγα να βάλω στο wallet και μου λέει card not added please contact the bank! 

 

καμια ιδέα 



#429   ls9

ls9

    iPH newbie

  • 78 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen

Δημοσίευση 01/04/2019 - 09:58

Καλημέρα και καλό μήνα. Καμιά διεύθυνση Αγγλίας και για εμάς για εξυπηρέτηση υπάρχει???
Πάντως και η δικιά μου που δεν την πείραξα και έχει κανονικά διεύθυνση ελληνική, δουλεύει στο Apple Pay.
Η διεύθυνση που ζητάω είναι για να κάνει add ο κολλητός στο wallet τη δικιά του που του ήρθε Παρασκευή.
Ευχαριστώ



#430   ls9

ls9

    iPH newbie

  • 78 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen

Δημοσίευση 01/04/2019 - 09:58

καλημέρα και πάλι,

 

έλαβα την κάρτα, την ενεργοποίησα, γύρισα περιοχή Αγγλία και πήγα να βάλω στο wallet και μου λέει card not added please contact the bank! 

 

καμια ιδέα 

Διεύθυνση μέσα στην εφαρμογή έχεις ελληνική? Αν ναι είναι αυτό που αναφέρουν όλοι οι υπόλοιποι παραπάνω 



#431   paris20vt

paris20vt

    iPH newbie

  • 4 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 01/04/2019 - 10:21

Διεύθυνση μέσα στην εφαρμογή έχεις ελληνική? Αν ναι είναι αυτό που αναφέρουν όλοι οι υπόλοιποι παραπάνω 

ευχαριστώ πολύ 

 

άλλαξα την Δνση σε άλλη της Αγγλίας και δεν μπαίνει στο τηλ, μπήκε μόνον στο ρολοι... 



#432   GeorgiosL

GeorgiosL

    iPH Contributor

  • 1.466 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 01/04/2019 - 10:30

Καλημερα και καλο μηνα,
πριν εμπλακειτε σε φασαριες και μπλεξετε και αλλους συνιστω προσεχετε με τις ξενες διευθυνσεις.

Πρωτον και αλλη διευθυνση να βαλει καποιος οταν θα χρειαστει να γινει crosscheck το πρωτο που δε συμβαδιζει και θα φαινεται η «πατεντα» θα ειναι το τηλεφωνο οποτε θα «κλωτσαει» στο συστημα.

Επισης στις αγγλικες διευθυνσεις κατα τους ελεγχους διασταυρωσης φαινονται στο συστημα ποιοι ειναι οι πραγματικοι κατοικοι στην καθε οδο κτιριο. Στην περιπτωση ελεγχου και οπου φανει οτι υπαρχουν αναληθη στοιχεια ο λογαριασμος (monese) μπλοκαρεται. Μην ψαχνετε για πατεντες και εξυπηρετησεις γιατι μπορει να γινει μεγαλο μπλεξιμο.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#433   crossmo

crossmo

    iPH Member

  • 226 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad mini 3

Δημοσίευση 01/04/2019 - 11:23

Εγώ έχω άλλο κουλό θέμα με monese και apple pay, την έκανα delete και μετά προσπάθησα να την ξανα βάλω, μου ζητάει να την κάνω verify αλλά πλέον δεν μου δίνει επιλογή για sms ή email, μου δίνει επιλογή μόνο με τηλεφωνική κλήση στη Monese

Έκανα την κλήση και μου είπαν ότι δεν μπορούν να κάνουν verify!!! και πως θα πρέπει να το δω με την apple!

 

Έχω κάνει τα πάντα, τι remove την κάρτα από το icloud.com, τι unpair και μετά ξανά pair το ρολόι, δεν παίζει τίποτε

Την κάρτα από ότι βλέπω δεν την σβήνει τελείως, όταν πάω να κάνω add card μου την εμφανίζει στο επόμενο βήμα και με ρωτάει αν θέλω να βάλω αυτή ή νεα

Έχει περάσει τέτοιο βάσανο άλλος με τη Monese?

Το θέμα που αναφέρετε όλοι το αντιμετώπισα εγώ όταν έκανα delete την κάρτα από το apple pay, και μετά από επικοινωνίες πολλές μου είπαν ότι η κάρτα δεν υποστηρίζεται σε χώρες άλλες εκτός Αγγλίας και Γαλλίας

 

Παράγγειλα νέα, μου ήρθε και από τότε όλα ΟΚ ακόμη και μετά το update και στο Apple Watch και στο iPHONE



#434   Gunner7

Gunner7

    iPH User

  • 178 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 01/04/2019 - 11:46

Το θέμα που αναφέρετε όλοι το αντιμετώπισα εγώ όταν έκανα delete την κάρτα από το apple pay, και μετά από επικοινωνίες πολλές μου είπαν ότι η κάρτα δεν υποστηρίζεται σε χώρες άλλες εκτός Αγγλίας και Γαλλίας

Παράγγειλα νέα, μου ήρθε και από τότε όλα ΟΚ ακόμη και μετά το update και στο Apple Watch και στο iPHONE

Όλα οκ αλλα με τι διευθυνση;


Sent from my iPhone using Tapatalk

#435   crossmo

crossmo

    iPH Member

  • 226 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad mini 3

Δημοσίευση 01/04/2019 - 12:51

Όλα οκ αλλα με τι διευθυνση;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Κανονικά την Ελληνική



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες