Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * - - 5 ψήφοι

Apple Pay & monese


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
1156 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#436   Gunner7

Gunner7

    iPH User

  • 178 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 01/04/2019 - 12:52

Κανονικά την Ελληνική

Δηλαδή ενω δουλευε κόλλησε δεν άλλαξες διευθυνση και απλα πηρες καινουρια και επαιξε;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#437   crossmo

crossmo

    iPH Member

  • 226 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad mini 3

Δημοσίευση 01/04/2019 - 13:20

Δηλαδή ενω δουλευε κόλλησε δεν άλλαξες διευθυνση και απλα πηρες καινουρια και επαιξε;


Sent from my iPhone using Tapatalk

 

 

Όχι δεν κόλησε, εγώ την έκανα delete για να δοκιμάσω κάτι με τη Ν26 και μετά όταν πήγα να την προσθέχω εκ νέου δεν μου έδινε επιλογή για sms verification, μόνο με κλήση τηλεφωνική

Τους κάλεσα και μου είπαν ότι το πρόβλημα δεν οφείλεται σε αυτούς και να  επικοινωνήσω με το support της Apple. Σε εκ νέου επικοινωνία με email μου είπαν άλλο, ότι δλδ δεν παίζει επειδή δεν είμαι σε χώρα που υποστηρίζεται η monese στο apple pay (UK, France) οπότε και verification με κλήση δεν γίνεται

Τους έγραψα και απλά παράγγειλα ξανά την κάρτα, ήρθε την έβαλα και την ενεργοποίησα κανονικά με sms πλέον όπως και την πρώτη πριν την διαγράψω. Εκτοτε δεν έχω θέμα παίζει κανονικά ακόμη και μετά τις αναβαθμίσεις



#438   sakis697

sakis697

    iPH Hero

  • 3.909 μηνύματα
  • Twitter:@sakis3112
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G
  • GameCenter:RED-BLUE BLUR 12

Δημοσίευση 01/04/2019 - 14:51

523235c559bcf2da20764d3257ffb907.jpg

Πριν λίγο μου έστειλαν αυτό.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Μια φορά Εύζων, για πάντα Εύζων! 


#439   axidous

axidous

    iPH Addict

  • 626 μηνύματα
  • Twitter:@axidous
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:axidous

Δημοσίευση 01/04/2019 - 21:20

Εγώ από ότι κατάλαβα από τον φίλο πιο πάνω κάπου κρατάει το στοιχεία της κάρτας στο κινητό και μετά δεν σε αφήνει να περάσεις την ίδια κάρτα . Όταν ο φίλος παράγγειλε την νέα τον άφησε να την περάσει δεν ξέρω αν έχει νέο Ccv το νούμερο από πίσω αν είναι νέο


Sent from my iPhone using Tapatalk

#440   iceage2609

iceage2609

    iPH Addict

  • 873 μηνύματα
  • Twitter:@iceage_2609
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 01/04/2019 - 22:01

Εγώ από ότι κατάλαβα από τον φίλο πιο πάνω κάπου κρατάει το στοιχεία της κάρτας στο κινητό και μετά δεν σε αφήνει να περάσεις την ίδια κάρτα . Όταν ο φίλος παράγγειλε την νέα τον άφησε να την περάσει δεν ξέρω αν έχει νέο Ccv το νούμερο από πίσω αν είναι νέο


Sent from my iPhone using Tapatalk


Κ πως μετα απο restore εχει ακομα τα στοιχεια της καρτας μεσα στη συσκευη σε οσους δν την περναει;


Sent from my iPhone using Tapatalk

#441   Gunner7

Gunner7

    iPH User

  • 178 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 01/04/2019 - 22:22

Παίδες άλλαξα διευθυνση λιγες μερες πριν την βαλω στον λογαριασμο
Την εβαλα σημερα και την πηρε κανονικα σκεφτομαι βεβαια για να μην με ζώνουν τα φίδια να κανω τωρα την τράμπα απο αγγλικό λογαριασμο σε ελληνικό αλλα δεν ξερω


Sent from my iPhone using Tapatalk

#442   Gunner7

Gunner7

    iPH User

  • 178 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 01/04/2019 - 22:26

https://monese.com/c...roof-of-address

Διαβάστε εδω!


Sent from my iPhone using Tapatalk

#443   sakis697

sakis697

    iPH Hero

  • 3.909 μηνύματα
  • Twitter:@sakis3112
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G
  • GameCenter:RED-BLUE BLUR 12

Δημοσίευση 02/04/2019 - 08:22

Νομιζω ουτε αυτοι δεν ξερουν τι θελουν! 


Τελευταία επεξεργασία από: sakis697, 02/04/2019 - 08:22

Μια φορά Εύζων, για πάντα Εύζων! 


#444   Gunner7

Gunner7

    iPH User

  • 178 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 02/04/2019 - 08:40

Μπηκε χθες η καρτα και δουλευει μια χαρα


Sent from my iPhone using Tapatalk

#445   crossmo

crossmo

    iPH Member

  • 226 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad mini 3

Δημοσίευση 02/04/2019 - 08:42

Εγώ από ότι κατάλαβα από τον φίλο πιο πάνω κάπου κρατάει το στοιχεία της κάρτας στο κινητό και μετά δεν σε αφήνει να περάσεις την ίδια κάρτα . Όταν ο φίλος παράγγειλε την νέα τον άφησε να την περάσει δεν ξέρω αν έχει νέο Ccv το νούμερο από πίσω αν είναι νέο


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ακριβώς έτσι, η νέα κάρτα έχει άλλο νούμερο και cvv και έτσι πέρασε και έγινε τo verification με sms σαν νεα κάρτα, κάτι που δεν γινόταν στην προηγούμενη μετά το delete 

Δοκίμασα να την διαγράψω και από το cloud, ενώ διαγραφόταν όταν πήγαινα να την  ξαναπεράσω μου έβγαζε τα ίδια άρα κάπου τα στοιχεία μένουν και δεν διαγράφονται πλήρως από τον χρήστη τουλάχιστον



#446   crossmo

crossmo

    iPH Member

  • 226 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad mini 3

Δημοσίευση 02/04/2019 - 08:42

Εγώ από ότι κατάλαβα από τον φίλο πιο πάνω κάπου κρατάει το στοιχεία της κάρτας στο κινητό και μετά δεν σε αφήνει να περάσεις την ίδια κάρτα . Όταν ο φίλος παράγγειλε την νέα τον άφησε να την περάσει δεν ξέρω αν έχει νέο Ccv το νούμερο από πίσω αν είναι νέο


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ακριβώς έτσι, η νέα κάρτα έχει άλλο νούμερο και cvv και έτσι πέρασε και έγινε τo verification με sms σαν νεα κάρτα, κάτι που δεν γινόταν στην προηγούμενη μετά το delete 

Δοκίμασα να την διαγράψω και από το cloud, ενώ διαγραφόταν όταν πήγαινα να την  ξαναπεράσω μου έβγαζε τα ίδια άρα κάπου τα στοιχεία μένουν και δεν διαγράφονται πλήρως από τον χρήστη τουλάχιστον



#447   axidous

axidous

    iPH Addict

  • 626 μηνύματα
  • Twitter:@axidous
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:axidous

Δημοσίευση 02/04/2019 - 09:50

ίσως όταν κανεις restore το κινητό να νομίζει ότι έχει κλαπεί η κάτι τέτοιο και να θέλει νέα κάρτα με νέο αριθμό για να περάσει δεν μπορώ να καταλάβω κάτι άλλο 



#448   paris20vt

paris20vt

    iPH newbie

  • 4 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 02/04/2019 - 09:51

ευχαριστώ πολύ 
 
άλλαξα την Δνση σε άλλη της Αγγλίας και δεν μπαίνει στο τηλ, μπήκε μόνον στο ρολοι...

  

Για όσους έχουν το ίδιο πρόβλημα απλά κάνετε log out απο την εφαρμογή και ξανά login και μπαίνει


Καλημερα και καλο μηνα,
πριν εμπλακειτε σε φασαριες και μπλεξετε και αλλους συνιστω προσεχετε με τις ξενες διευθυνσεις.
Πρωτον και αλλη διευθυνση να βαλει καποιος οταν θα χρειαστει να γινει crosscheck το πρωτο που δε συμβαδιζει και θα φαινεται η «πατεντα» θα ειναι το τηλεφωνο οποτε θα «κλωτσαει» στο συστημα.
Επισης στις αγγλικες διευθυνσεις κατα τους ελεγχους διασταυρωσης φαινονται στο συστημα ποιοι ειναι οι πραγματικοι κατοικοι στην καθε οδο κτιριο. Στην περιπτωση ελεγχου και οπου φανει οτι υπαρχουν αναληθη στοιχεια ο λογαριασμος (monese) μπλοκαρεται. Μην ψαχνετε για πατεντες και εξυπηρετησεις γιατι μπορει να γινει μεγαλο μπλεξιμο.
Sent from my iPhone using Tapatalk

Πάμε τώρα στο παραπάνω θέμα μιας και είναι η επαγγελματική μου ιδιότητα

ΣΥΜΦΩΝΩ με το απο πάνω, κάποια στιγμή ενδέχεται να ερωτηθουμε για Δνσεις κλπ

Τι έκανα εγώ ΧΩΡΙΣ να προτρέπω να το κάνει κάποιος άλλος ;)

Α) δήλωσα την Δνση της εταιρίας που εργάζομαι στην Αγγλία (αυτό δεν μπορεί να γίνει απο όλους) όποτε σε επικείμενο έλεγχο απλά είναι το HQ εκεί και τελειώσαμε

Β) κανείς την αλλαγή ΠΡΩΤΑ στην εφαρμογή. Περιμένεις επιβεβαίωση με μαιλ και ΜΕΤΑ sign out.

Γ) κλείνεις την μουσική (σέρνοντας προς τα πάνω την εφαρμογή) - βήμα για αυτούς που έχουν apple music - εγώ έκλεισα κ ΟΛΑ τα location services καλού κακού

Δ) αλλάζεις το region στις ρυθμίσεις στο τηλ και μετά στο ρολόι

Ε) ανοίγεις την εφαρμογή monese και εκεί θα σου βγάλει επιλογή add to Apple Pay

ΣΤ) κάνεις add πρώτα στο κινητό - sign out και μετά ξανά sing in και το ίδιο για το ρολόι

Ζ) μόλις μπει πας account - personal details και αλλάζεις την Δνση με αυτή που σου ήρθε ταχ/κως η κάρτα

Η) sign out στην monese και μόλις έρθει το μαιλ αλλάζεις region στο κινητό και μετά στο ρολόι

ΒΑΣΙΚΟ καμία συναλλαγή με την Δνση της Αγγλίας - βάση αυτού ότι έλεγχος και να γίνει τότε απλά οι συναλλαγές έγιναν με την Ελληνική Δνση όπως και η αποστολή κάρτας - το ότι άλλαξε προσωρινά η Δνση δεν καταγράφεται και δεν μπορεί κάνεις να σου πει κάτι κλπ - αν γίνουν συναλλαγές με ψεύτικη Δνση τότε είναι... ψεύτικη Δνση και υπόκεινται στα terms & conditions.

Απο την εμπειρία μου κανένα cross check δεν έχει γίνει στην Αγγλία για ποσά κάτω των 1000 λιρών

#449   tsitadim

tsitadim

    iPH Elite Poster

  • 2.263 μηνύματα
  • Twitter:@tsitadim
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G

Δημοσίευση 02/04/2019 - 10:44

Θα συμφωνήσω με τον paris20vt, σιγά μην ασχοληθούν με το μικροποσά που παίζουμε εμείς, στο κάτω κάτω όλα φαίνονται κατά τη μεταφορά τους από την δίκη μας τράπεζα. Επειδή τώρα εκμεταλλευόμαστε μία υπηρεσία που δεν έχει έρθει ακόμη, ας μας πάνε φυλακή, ας μας σφραγίσουν τον λογαριασμό, σιγά τα ποσά που θα χάσουμε.


Monese code: DIMIT036 κερδίζεις 5€. Το link για την εφαρμογή: Monese

#450   thanosbx

thanosbx

    iPH newbie

  • 68 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 02/04/2019 - 10:48

  • monese Apple Pay – an easy, secure and private way to pay – is now available to our customers in the UK, France, Germany, Belgium, Denmark, Finland, Ireland, Italy, Poland, Spain and Sweden.
 

 

Επεκτείνεται και σε άλλες χώρες της Ευρώπης ....



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 8

0 μέλη, 7 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    Google (1)