Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * - - 5 ψήφοι

Apple Pay & monese


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
1156 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#451   iceage2609

iceage2609

    iPH Addict

  • 873 μηνύματα
  • Twitter:@iceage_2609
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 02/04/2019 - 12:26

Εγω ηθελα να ρωτησω παιδια εαν οι Ελληνικες τραπεζες ειχαν σκοπο να βαλουν Apple Pay θα ηταν τοσο κακο να γραψουν ενα tweet αναλογο της Ν26 ? Καποιες φορες ορισμενα πραγματα στην Ελλάδα δεν καταλαβαινω γιατι διακατέχονται απο τετοιο κρυψινισμο και τετοια μυστικοπαθεια.

 

Δλδ αν μια Ελληνικη τραπεζα ελεγε οκ σε λιγο καιρο ετοιμαστειτε δεν θα ηταν διαφημιση ? Τι θα γινοταν δλδ,θα ανησυχουσαν οι αγορες?

 

Ολα αυτα λεω και παλι ΑΝ βαζανε. 


Τελευταία επεξεργασία από: iceage2609, 02/04/2019 - 12:31


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#452   iceage2609

iceage2609

    iPH Addict

  • 873 μηνύματα
  • Twitter:@iceage_2609
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 02/04/2019 - 12:32

Σορρυ διπλο ποστ


Τελευταία επεξεργασία από: iceage2609, 02/04/2019 - 12:33


#453   Gunner7

Gunner7

    iPH User

  • 178 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 02/04/2019 - 12:57

Για όσους έχουν το ίδιο πρόβλημα απλά κάνετε log out απο την εφαρμογή και ξανά login και μπαίνει


Πάμε τώρα στο παραπάνω θέμα μιας και είναι η επαγγελματική μου ιδιότητα

ΣΥΜΦΩΝΩ με το απο πάνω, κάποια στιγμή ενδέχεται να ερωτηθουμε για Δνσεις κλπ

Τι έκανα εγώ ΧΩΡΙΣ να προτρέπω να το κάνει κάποιος άλλος ;)

Α) δήλωσα την Δνση της εταιρίας που εργάζομαι στην Αγγλία (αυτό δεν μπορεί να γίνει απο όλους) όποτε σε επικείμενο έλεγχο απλά είναι το HQ εκεί και τελειώσαμε

Β) κανείς την αλλαγή ΠΡΩΤΑ στην εφαρμογή. Περιμένεις επιβεβαίωση με μαιλ και ΜΕΤΑ sign out.

Γ) κλείνεις την μουσική (σέρνοντας προς τα πάνω την εφαρμογή) - βήμα για αυτούς που έχουν apple music - εγώ έκλεισα κ ΟΛΑ τα location services καλού κακού

Δ) αλλάζεις το region στις ρυθμίσεις στο τηλ και μετά στο ρολόι

Ε) ανοίγεις την εφαρμογή monese και εκεί θα σου βγάλει επιλογή add to Apple Pay

ΣΤ) κάνεις add πρώτα στο κινητό - sign out και μετά ξανά sing in και το ίδιο για το ρολόι

Ζ) μόλις μπει πας account - personal details και αλλάζεις την Δνση με αυτή που σου ήρθε ταχ/κως η κάρτα

Η) sign out στην monese και μόλις έρθει το μαιλ αλλάζεις region στο κινητό και μετά στο ρολόι

ΒΑΣΙΚΟ καμία συναλλαγή με την Δνση της Αγγλίας - βάση αυτού ότι έλεγχος και να γίνει τότε απλά οι συναλλαγές έγιναν με την Ελληνική Δνση όπως και η αποστολή κάρτας - το ότι άλλαξε προσωρινά η Δνση δεν καταγράφεται και δεν μπορεί κάνεις να σου πει κάτι κλπ - αν γίνουν συναλλαγές με ψεύτικη Δνση τότε είναι... ψεύτικη Δνση και υπόκεινται στα terms & conditions.

Απο την εμπειρία μου κανένα cross check δεν έχει γίνει στην Αγγλία για ποσά κάτω των 1000 λιρών


Αν καταλαβα καλα αγορινα αφου εβαλες την καρτα και περασε στο Apple Pay μετα ξανα γυρισες την διευθυνση σε ελληνική;


Sent from my iPhone using Tapatalk

#454   thanosbx

thanosbx

    iPH newbie

  • 68 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 02/04/2019 - 13:14

Αν θέλει κανείς κωδικό :  ATHAN118



#455   Gunner7

Gunner7

    iPH User

  • 178 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 02/04/2019 - 13:26

Να ρωτησω κατι ρε παιδες σε εσας που κόλλησε η καρτα ! Σας εβγαλε καποια ειδοποίηση κατι; Η απλα ξαφνικα δεν την δεχόταν το τερματικο


Sent from my iPhone using Tapatalk

#456   GeorgiosL

GeorgiosL

    iPH Contributor

  • 1.464 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 02/04/2019 - 13:35

Δεν ειναι θεμα μονο ποτε θα ερθει το Apple Pay. Εχουμε capital controls. Εδω δεν μπορεις να χρησιμοποιησεις τη debit για να φορτισεις τις prepaid Revolut, Monese, N26, κτλ. Και να ερθει στην Ελλαδα επισημα το Apple Pay, το μηνυματακι θα ειναι το ιδιο, “cannot add card”.

 

Εγω ηθελα να ρωτησω παιδια εαν οι Ελληνικες τραπεζες ειχαν σκοπο να βαλουν Apple Pay θα ηταν τοσο κακο να γραψουν ενα tweet αναλογο της Ν26 ? Καποιες φορες ορισμενα πραγματα στην Ελλάδα δεν καταλαβαινω γιατι διακατέχονται απο τετοιο κρυψινισμο και τετοια μυστικοπαθεια.

Δλδ αν μια Ελληνικη τραπεζα ελεγε οκ σε λιγο καιρο ετοιμαστειτε δεν θα ηταν διαφημιση ? Τι θα γινοταν δλδ,θα ανησυχουσαν οι αγορες?

Ολα αυτα λεω και παλι ΑΝ βαζανε.



Sent from my iPhone using Tapatalk


Τελευταία επεξεργασία από: GeorgiosL, 02/04/2019 - 13:38


#457   MethAvrio

MethAvrio

    iPH Addict

  • 792 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 02/04/2019 - 14:01

Δεν ειναι θεμα μονο ποτε θα ερθει το Apple Pay. Εχουμε capital controls. Εδω δεν μπορεις να χρησιμοποιησεις τη debit για να φορτισεις τις prepaid Revolut, Monese, N26, κτλ. Και να ερθει στην Ελλαδα επισημα το Apple Pay, το μηνυματακι θα ειναι το ιδιο, “cannot add card”.

 



Sent from my iPhone using Tapatalk

Έχω την εντύπωση πως θα συμπεριφέρεται όπως το paypal, δηλαδή θα κάνεις αγορές, αλλά αγορές σε συγκεκριμένες υπηρεσίες (όπως ισχύουν και τώρα) δεν θα προχωρούν.

Και το paypal ηλεκτρονικό πορτοφόλι θεωρείται.


Τελευταία επεξεργασία από: MethAvrio, 02/04/2019 - 14:02


#458   thanosbx

thanosbx

    iPH newbie

  • 68 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 02/04/2019 - 14:37

Παιδιά μπορείτε να δώσετε εναν οδηγό βήμα προς βήμα για την προσθήκη της καρτας στο apple pay γιατί μόλις την ενεργοποίησα με ελληνικά στοιχεία και δεν μου παρουσίασε το (προσθήκη στο apple pay ) . Τί κάνω λάθος ; ( ATHAN118)

Ευχαριστώ ...



#459   crossmo

crossmo

    iPH Member

  • 226 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad mini 3

Δημοσίευση 02/04/2019 - 14:58

Δεν ειναι θεμα μονο ποτε θα ερθει το Apple Pay. Εχουμε capital controls. Εδω δεν μπορεις να χρησιμοποιησεις τη debit για να φορτισεις τις prepaid Revolut, Monese, N26, κτλ. Και να ερθει στην Ελλαδα επισημα το Apple Pay, το μηνυματακι θα ειναι το ιδιο, “cannot add card”.

 



Sent from my iPhone using Tapatalk

Αν έρθει επίσημα από τις τράπεζες δεν βλέπω το λόγο γιατί να μην μπορεί να παίξει, δεν πρόκειται να φορτίσεις κάτι, χρήση πληρωμής με NFC κανονικά θα είναι με τη χρεωστική σου



#460   iceage2609

iceage2609

    iPH Addict

  • 873 μηνύματα
  • Twitter:@iceage_2609
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 02/04/2019 - 15:34

Παιδιά μπορείτε να δώσετε εναν οδηγό βήμα προς βήμα για την προσθήκη της καρτας στο apple pay γιατί μόλις την ενεργοποίησα με ελληνικά στοιχεία και δεν μου παρουσίασε το (προσθήκη στο apple pay ) . Τί κάνω λάθος ; ( ATHAN118)
Ευχαριστώ ...

Το region κινητου ειναι Ελλάδα; Αν ναι, γιαυτο δν σου βγαζει Add to wallet


Sent from my iPhone using Tapatalk

#461   Gunner7

Gunner7

    iPH User

  • 178 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 02/04/2019 - 15:37

Παιδες εγω την εκανα activate με αγγλική διευθυνση και προσθήκη στο Apple Pay απο εκει και περα εκανα 2 συναλλαγές με την αγγλική και για την ωρα το εχω γυρισει στην ελληνική και δουλευει για την ωρα απροβλημάτιστα .. μην το γκαντεμιασω...


Sent from my iPhone using Tapatalk

#462   GeorgiosL

GeorgiosL

    iPH Contributor

  • 1.464 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 02/04/2019 - 15:41

Η πρώτη που θα λειτουργεί σίγουρα θα είναι η N26 και απ ότι ανακοίνωσαν επίσημα αυτό θα γίνει αρκετά σύντομα. Θεωρώ πως θα ακολουθήσουν σχετικά άμεσα Monese (επίσημα, όχι με κόλπο) και κάποια στιγμή και η Revolut (αν και διάβασα από κάποιον που ισχυρίζεται οτι γνωρίζει τα εσωτερικά τους οτι έχουν νομικά κολλήματα μεταξύ τους Revolut και Apple).

 

Κατά το τέλος του 2019 (πχ τελευταίο τρίμηνο) πιστεύω θα μπουν οι ελληνικές τράπεζες. 

 

 

Αν έρθει επίσημα από τις τράπεζες δεν βλέπω το λόγο γιατί να μην μπορεί να παίξει, δεν πρόκειται να φορτίσεις κάτι, χρήση πληρωμής με NFC κανονικά θα είναι με τη χρεωστική σου


Τελευταία επεξεργασία από: GeorgiosL, 02/04/2019 - 15:44


#463   Gunner7

Gunner7

    iPH User

  • 178 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 02/04/2019 - 15:51

Να ρωτησω εγω κατι που δεν ειδα να εχει πολυ συζητηθεί
Εφοσον παντα τα λεφτα ειναι δικαιολογημένα (πχ απο λογαριασμο μισθοδοσίας κλπ)
Νομικά τα εμβάσματα που στέλνουμε στον αντίστοιχο λογαριασμο μας στην Monese ειναι στα πλαίσια "του νόμιμου"
Δεν μιλαω για υπέρογκα ποσα...


Sent from my iPhone using Tapatalk

#464   tsitadim

tsitadim

    iPH Elite Poster

  • 2.263 μηνύματα
  • Twitter:@tsitadim
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G

Δημοσίευση 02/04/2019 - 16:02

Να ρωτησω εγω κατι που δεν ειδα να εχει πολυ συζητηθεί
Εφοσον παντα τα λεφτα ειναι δικαιολογημένα (πχ απο λογαριασμο μισθοδοσίας κλπ)
Νομικά τα εμβάσματα που στέλνουμε στον αντίστοιχο λογαριασμο μας στην Monese ειναι στα πλαίσια "του νόμιμου"
Δεν μιλαω για υπέρογκα ποσα...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Γιατί να μην είναι; Ποιος σου απαγορεύει να έχεις άλλους λογαριασμούς; Αφού είναι νόμιμοι. Όπως έχεις PayPal, Revolut, Skrill κ.α. έτσι και Monese, N26 και ότι άλλο υπάρχει.


Monese code: DIMIT036 κερδίζεις 5€. Το link για την εφαρμογή: Monese

#465   Gunner7

Gunner7

    iPH User

  • 178 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 02/04/2019 - 16:07

Γιατί να μην είναι; Ποιος σου απαγορεύει να έχεις άλλους λογαριασμούς; Αφού είναι νόμιμοι. Όπως έχεις PayPal, Revolut, Skrill κ.α. έτσι και Monese, N26 και ότι άλλο υπάρχει.


Monese code: DIMIT036 κερδίζεις 5€. Το link για την εφαρμογή: Monese

Ρωταω γιατι η λογικη απο τις τράπεζες του (οτι φευγει απο την χώρα ειναι κακο και μείον) υπαρχει
Απλα μου φαντάζει στο δικο μου μυαλο οτι τραβαει τα βλέμματα τυχον ελέγχων μια συνεχής κινηση εμβάσματος στο εξωτερικό
Και δεν γνωριζω αν επιφέρει πρόστιμο η μετακίνηση κεφαλαίων στο εξωτερικό (παντα όντας τα χρηματα νόμιμα)
Στις πραπανω περιπτωσεις που ανέφερες PayPal skrill αν δεν κανω λαθος δεν μιλαμε για εμβάσματα αλλα για τραπεζική καταθεση οτι δεν κανεις αποστολή σε Iban


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες