Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 10 ψήφοι

Apple Pay για ελληνικές κάρτες μέσα στο 2019


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
3169 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#421   argisak

argisak

    iPH User

  • 171 μηνύματα
  • Twitter:@argisak
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:argisak

Δημοσίευση 14/08/2019 - 10:39

Έχει ήδη Revolut,Ν26 και Monese ενεργές
Είδα και αν έχει βγεί νέα έκδοση της εφαρμογής που είπε ένας φίλος πιο πάνω, τίποτε
όχι ότι με επιρρεάζει σε κάτι αφού με το pp κάνω μια χαρά τη δουλειά μου, απλά μου κάνει εντύπωση

Δεν καταλαβαίνω τότε τι φταίει! Σβήσε την εφαρμογή και ξαναπέρασέ την! Σίγουρα δεν σε επηρεάζει σε τίποτα αλλά επειδή θελουμε όλα να λειτουργούν πρέπει να λειτουργήσει κι αυτό!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#422   apostkourtis

apostkourtis

    iPH User

  • 167 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/08/2019 - 15:45

αν και χρησιμοποιω απο την πρωτη στιγμη apple pay με n26 δεν εχει τυχει ποτε να κανω συναλλαγη πανω απο 25,00 ευρω. Τι γινεται σε αυτην την περιπτωση γνωριζει κανεις?


Τελευταία επεξεργασία από: apostkourtis, 14/08/2019 - 15:46


#423   YAz

YAz

    iPH Contributor

  • 1.576 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 14/08/2019 - 16:06

αν και χρησιμοποιω απο την πρωτη στιγμη apple pay με n26 δεν εχει τυχει ποτε να κανω συναλλαγη πανω απο 25,00 ευρω. Τι γινεται σε αυτην την περιπτωση γνωριζει κανεις?


Τιποτα. Πληρωνεται κανονικα


Sent from my iPhone using Tapatalk

#424   apostkourtis

apostkourtis

    iPH User

  • 167 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/08/2019 - 16:17

Τιποτα. Πληρωνεται κανονικα


Sent from my iPhone using Tapatalk

ζηταει το pin της καρτας?



#425   stsirogiannis

stsirogiannis

    iPH newbie

  • 93 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 14/08/2019 - 16:55

ζηταει το pin της καρτας?


Όχι δεν έχει το όριο των ανέπαφων. Έχω πληρώσει με Apple Pay σε super market 65€.

#426   YAz

YAz

    iPH Contributor

  • 1.576 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 14/08/2019 - 17:45

ζηταει το pin της καρτας?


Το Pin σου ειναι το αποτυπωμα σου, ή η φατσα σου σε περιπτωση Face id


Sent from my iPhone using Tapatalk

#427   iceage2609

iceage2609

    iPH Addict

  • 873 μηνύματα
  • Twitter:@iceage_2609
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 14/08/2019 - 22:31

αν και χρησιμοποιω απο την πρωτη στιγμη apple pay με n26 δεν εχει τυχει ποτε να κανω συναλλαγη πανω απο 25,00 ευρω. Τι γινεται σε αυτην την περιπτωση γνωριζει κανεις?


Όχι με ρολόι που εχω πληρώσει εγώ ποτέ δν μου ζήτησε.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Τελευταία επεξεργασία από: iceage2609, 14/08/2019 - 22:32


#428   MethAvrio

MethAvrio

    iPH Addict

  • 792 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 14/08/2019 - 23:50

Λένε ότι η Apple card δεν έχει pin, δηλαδή καθίσταται άκυρη στην Ευρωπαϊκή αγορά. Γενικά οι κάρτες τις Αμερικής δεν έχουν pin μιας και χρησιμοποιούν πάντα την μαγνητική λωρίδα για τις αγορές.

https://www.macrumor...ide/apple-card/

#429   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 15/08/2019 - 08:54

Θα μπορείς λογικά με Apple Pay μέσω κινητού να την χρησιμοποιήσεις και στην Ευρώπη.


Sent from my iPhone X using Tapatalk Pro

#430   GeorgiosL

GeorgiosL

    iPH Contributor

  • 1.464 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 15/08/2019 - 10:56

Aν (και όταν) διατεθεί στην Ευρώπη θα έχει pin αναγκαστικά γιατί θα πρέπει πληρεί τις ευρωπαϊκές προδιαγραφές. Οπότε θα βγουν άλλες κάρτες διαφορετικές. 

Την Αμερικάνικη έτσι κι αλλιώς (που δεν έχει pin) για να τη βγάλεις πρέπει να έχεις κάποιο residency στις ΗΠΑ και US bank account για να γίνει το credit check. 

Επίσης αν βγει στην ευρωπαϊκή αγορά δε γνωρίζουμε αν θα είναι credit card ή prepaid και αν συμβεί το πρώτο μέσω ποιας ή ποιων τραπεζών θα γίνεται το credit check ώστε να εγκριθεί ως πιστωτική κάρτα.

 

Λένε ότι η Apple card δεν έχει pin, δηλαδή καθίσταται άκυρη στην Ευρωπαϊκή αγορά. Γενικά οι κάρτες τις Αμερικής δεν έχουν pin μιας και χρησιμοποιούν πάντα την μαγνητική λωρίδα για τις αγορές.

https://www.macrumor...ide/apple-card/



#431   zerokill

zerokill

    iPH Enthousiast

  • 461 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:iPad mini +4G

Δημοσίευση 15/08/2019 - 11:01

αν και χρησιμοποιω απο την πρωτη στιγμη apple pay με n26 δεν εχει τυχει ποτε να κανω συναλλαγη πανω απο 25,00 ευρω. Τι γινεται σε αυτην την περιπτωση γνωριζει κανεις?



Δέν υπαρχει πρόβλημα πληρώνεις μέχρι το όριο της κάρτας με apple pay.


Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

#432   MethAvrio

MethAvrio

    iPH Addict

  • 792 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 15/08/2019 - 11:50

Aν (και όταν) διατεθεί στην Ευρώπη θα έχει pin αναγκαστικά γιατί θα πρέπει πληρεί τις ευρωπαϊκές προδιαγραφές. Οπότε θα βγουν άλλες κάρτες διαφορετικές. 

Την Αμερικάνικη έτσι κι αλλιώς (που δεν έχει pin) για να τη βγάλεις πρέπει να έχεις κάποιο residency στις ΗΠΑ και US bank account για να γίνει το credit check. 

Επίσης αν βγει στην ευρωπαϊκή αγορά δε γνωρίζουμε αν θα είναι credit card ή prepaid και αν συμβεί το πρώτο μέσω ποιας ή ποιων τραπεζών θα γίνεται το credit check ώστε να εγκριθεί ως πιστωτική κάρτα.

Καλά σίγουρα, δεν νομίζω οτι θα βγει στην ΕΕ πόσο μάλλον ως prepaid. Με την πιστωτική η apple έχει κέρδος, με μια prepaid δεν έχει. Δεδομένου οτι με prepaid το 90% των χαρακτηριστικών που προσφέρει η apple card καταργούνται, όπως το cashback κοκ. Δεν έχει δηλαδή κίνητρο για να την βγάλει κάποιος.



#433   GeorgiosL

GeorgiosL

    iPH Contributor

  • 1.464 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 15/08/2019 - 12:57

Κι εγω δε νομιζω. Θα δειξει, αν και θα αργησει να φανει απο Ευρωπη μερια. Cashback εχουν και οι prepaid. Η Revolut Metal δινει μεχρι 1% σε ολες τις αγορες. Οσο η καρτα αναπτυσσεται, σιγουρα θα της κοτσαρουν κι αλλες υπηρεσιες επανω -οπως κανουν σε ολες τις πιστωτικες εξω (insurances, κτλ).

Προσωπικα με Apple Pay και Revolut Metal ειμαι παραπανω απο κομπλε.



Καλά σίγουρα, δεν νομίζω οτι θα βγει στην ΕΕ πόσο μάλλον ως prepaid. Με την πιστωτική η apple έχει κέρδος, με μια prepaid δεν έχει. Δεδομένου οτι με prepaid το 90% των χαρακτηριστικών που προσφέρει η apple card καταργούνται, όπως το cashback κοκ. Δεν έχει δηλαδή κίνητρο για να την βγάλει κάποιος.



Sent from my iPhone using Tapatalk VIP

#434   MethAvrio

MethAvrio

    iPH Addict

  • 792 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 15/08/2019 - 13:31

Κι εγω δε νομιζω. Θα δειξει, αν και θα αργησει να φανει απο Ευρωπη μερια. Cashback εχουν και οι prepaid. Η Revolut Metal δινει μεχρι 1% σε ολες τις αγορες. Οσο η καρτα αναπτυσσεται, σιγουρα θα της κοτσαρουν κι αλλες υπηρεσιες επανω -οπως κανουν σε ολες τις πιστωτικες εξω (insurances, κτλ).

Προσωπικα με Apple Pay και Revolut Metal ειμαι παραπανω απο κομπλε.





Sent from my iPhone using Tapatalk VIP

Δυστυχώς απο τότε που ψηφίστηκες ενιαία πολιτική στους εμπόρους και τις προμήθειες το cashback στην Ευρωπη είναι πολύ χαμηλό. Ακόμα και το 1% που προσφέρει στην Αμερική είναι λίγο για τα αμερικάνικα δεδομένα. Σκέψου οτι στην Ευρώπη η revolut παίρνει 0.2- 0.3% για κάθε συναλλαγή και το 50% το επιστρέφει στους metal. Το ίδιο γίνεται και με κάθε άλλη τράπεζα. Η προμήθεια του εμπόρου παλιά ήταν πολύ μεγάλη και είχε η τράπεζα την ευχέρεια να δίνει και περισσότερο στον καταναλωτή. Τώρα οι κάρτες που δίνουν 1+% στην Ευρώπη έχουν τεράστια συνδρομή και ουσιαστικά σου επιστρέφουν απο τα δικά σου χρήματα της συνδρομής, μιας και πολλές απο αυτές έχουν και όριο στο πόσο cashback κερδίζεις. 

 

Στην Ελλάδα το cashback "εξελίχθηκε" σε συνεργασία με συγκεκριμένα καταστήματα και bonus τις κακιάς ώρας.



#435   GeorgiosL

GeorgiosL

    iPH Contributor

  • 1.464 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 15/08/2019 - 13:34

Ειδικα αυτα τα bonus, yellows, κτλ, πιο κοροιδια marketing πεθαινεις....

Marketing for dummies μαλλον διαβαζανε οταν τα σκεφτηκανε.


Δυστυχώς απο τότε που ψηφίστηκες ενιαία πολιτική στους εμπόρους και τις προμήθειες το cashback στην Ευρωπη είναι πολύ χαμηλό. Ακόμα και το 1% που προσφέρει στην Αμερική είναι λίγο για τα αμερικάνικα δεδομένα. Σκέψου οτι στην Ευρώπη η revolut παίρνει 0.2- 0.3% για κάθε συναλλαγή και το 50% το επιστρέφει στους metal. Το ίδιο γίνεται και με κάθε άλλη τράπεζα. Η προμήθεια του εμπόρου παλιά ήταν πολύ μεγάλη και είχε η τράπεζα την ευχέρεια να δίνει και περισσότερο στον καταναλωτή. Τώρα οι κάρτες που δίνουν 1+% στην Ευρώπη έχουν τεράστια συνδρομή και ουσιαστικά σου επιστρέφουν απο τα δικά σου χρήματα της συνδρομής, μιας και πολλές απο αυτές έχουν και όριο στο πόσο cashback κερδίζεις.

Στην Ελλάδα το cashback "εξελίχθηκε" σε συνεργασία με συγκεκριμένα καταστήματα και bonus τις κακιάς ώρας.



Sent from my iPhone using Tapatalk VIP

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 5

0 μέλη, 5 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες