Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * - - 4 ψήφοι

Τα πρώτα iPhone 13 Pro/Pro Max - Εντυπώσεις


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
808 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#346   zpaf

zpaf

    iPH newbie

  • 95 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/10/2021 - 12:09

Δεν καλύπτεται το Theft and Loss εδώ στην Ελλάδα.

Ευχαριστω.

Οποτε αν ειναι να κανω την απλη να αφησω να περασουν κατι λιγοτερο απο 60 μερες και να προχωρησω.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#347   nanakos

nanakos

    iPH User

  • 123 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 06/11/2021 - 11:06

Ξέρει κανείς αν αναβάθμισε η Wind την ρύθμιση για το 5G για το 13pro;



#348   soniasim

soniasim

    iPH Contributor

  • 1.498 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 06/11/2021 - 12:50

Καλημέρα σε όλους και καλό ΣΚ!

Κανένας ψείρας με τη φωτογραφία που να έχει κάνει δοκιμές με παλιότερες συσκευές υπάρχει;

Έχω ψιλοφρικάρει με όσα διαβάζω στο MacRumors σχετικά με το πόσο χειρότερες φαίνονται οι φωτογραφίες, ειδικά άμα κάνει κάποιος zoom σε λεπτομέρειες.

Κάποιοι μάλιστα λένε πως δεν έχει να κάνει με τους αλγόριθμους του computational photography, αλλά ότι είναι ξεκάθαρα θέμα hardware, λόγω της αύξησης του μεγέθους του φακού και της αλλαγής του f, καθώς συγκρίνουν RAW λήψεις μεταξύ συσκευών και όχι αυτόματα επεξεργασμένα JPEG.
Λένε επίσης ότι η Apple αναγκάζεται να κάνει overprocessing στα JPEG για να αντισταθμίσει το φυσικό χαρακτηριστικό του νέου φακού που είναι λιγότερο detail.

Από το πρωί διαβάζω αυτό εδώ:

https://forums.macru...3-Pro?.2313150/

#349   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 06/11/2021 - 12:52

Ξέρει κανείς αν αναβάθμισε η Wind την ρύθμιση για το 5G για το 13pro;

Όχι ακόμα.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#350   ipgpi

ipgpi

    iPH Contributor

  • 1.631 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 06/11/2021 - 12:52

Καλημέρα σε όλους και καλό ΣΚ!

Κανένας ψείρας με τη φωτογραφία που να έχει κάνει δοκιμές με παλιότερες συσκευές υπάρχει;

Έχω ψιλοφρικάρει με όσα διαβάζω στο MacRumors σχετικά με το πόσο χειρότερες φαίνονται οι φωτογραφίες, ειδικά άμα κάνει κάποιος zoom σε λεπτομέρειες.

Κάποιοι μάλιστα λένε πως δεν έχει να κάνει με τους αλγόριθμους του computational photography, αλλά ότι είναι ξεκάθαρα θέμα hardware, λόγω της αύξησης του μεγέθους του φακού και της αλλαγής του f, καθώς συγκρίνουν RAW λήψεις μεταξύ συσκευών και όχι αυτόματα επεξεργασμένα JPEG.
Λένε επίσης ότι η Apple αναγκάζεται να κάνει overprocessing στα JPEG για να αντισταθμίσει το φυσικό χαρακτηριστικό του νέου φακού που είναι λιγότερο detail.

Από το πρωί διαβάζω αυτό εδώ:

https://forums.macru...3-Pro?.2313150/

ναι μαπα ειναι μην το περετε  :lol:



#351   Giorgio2112

Giorgio2112

    iPH Contributor

  • 1.175 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 06/11/2021 - 18:04

Καλημέρα σε όλους και καλό ΣΚ!

Κανένας ψείρας με τη φωτογραφία που να έχει κάνει δοκιμές με παλιότερες συσκευές υπάρχει;

Έχω ψιλοφρικάρει με όσα διαβάζω στο MacRumors σχετικά με το πόσο χειρότερες φαίνονται οι φωτογραφίες, ειδικά άμα κάνει κάποιος zoom σε λεπτομέρειες.

Κάποιοι μάλιστα λένε πως δεν έχει να κάνει με τους αλγόριθμους του computational photography, αλλά ότι είναι ξεκάθαρα θέμα hardware, λόγω της αύξησης του μεγέθους του φακού και της αλλαγής του f, καθώς συγκρίνουν RAW λήψεις μεταξύ συσκευών και όχι αυτόματα επεξεργασμένα JPEG.
Λένε επίσης ότι η Apple αναγκάζεται να κάνει overprocessing στα JPEG για να αντισταθμίσει το φυσικό χαρακτηριστικό του νέου φακού που είναι λιγότερο detail.

Από το πρωί διαβάζω αυτό εδώ:

https://forums.macru...3-Pro?.2313150/




Από raw μπορείς να την μετατρέψεις σε HDR , βασικά raw είναι ΟΛΗ η πληροφορία…ψάξε λίγο , μην σου φαίνεται βουνό

#352   karless

karless

    iPH Hero

  • 5.021 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 06/11/2021 - 18:07

Ο φίλος πιο πάνω αναφέρει ότι πλέον δεν μπορείς να αποφύγεις το Smart HDR και ότι δεν υπάρχει η ρύθμιση για απενεργοποίηση.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#353   fdlap

fdlap

    iPH Contributor

  • 996 μηνύματα

Δημοσίευση 06/11/2021 - 18:11

Εγώ προσωπικά βλέπω καλύτερης ποιότητας φωτός στο 13ΠΜ σε σχέση με το 12ΠΜ χωρίς μάλιστα να χρησιμοποιώ φίλτρα. Κ ιλαω για τη λεπτομέρεια όταν κάνεις 100% ζουμ

#354   soniasim

soniasim

    iPH Contributor

  • 1.498 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 06/11/2021 - 18:19

Ο φίλος πιο πάνω αναφέρει ότι πλέον δεν μπορείς να αποφύγεις το Smart HDR και ότι δεν υπάρχει η ρύθμιση για απενεργοποίηση.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ισχύει αυτό, πέραν αυτού όμως, μέσα στο θέμα που ανέβασα, αναφέρουν ξεκάθαρα πως το πρόβλημα της ποιότητας παραμένει και στα RAW αρχεία.
Δηλαδή τα RAW του 13 Pro, είναι κατώτερα των RAW 12 Pro, αν κάνεις zoom και κοιτάξεις λεπτομέρειες.
Τουλάχιστον αυτό γράφουν σε εκείνο το thread, δυστυχώς δεν έχω τη συσκευή για να κάνω συγκρίσεις.
Γενικά υπάρχει η αντίληψη ότι το πρόβλημα έγκειται στο Smart HDR και στους αλγόριθμους που χρησιμοποιεί το Camera app για να φτιάξει τα JPEG, αλλά αφού έχουν εντοπίσει πρόβλημα και στα RAW files, ίσως τελικά η χειρότερη ποιότητα να είναι θέμα του νέου φακού που μεγάλωσε και έχει πλέον διάφραγμα f/1.5 και όχι θέμα software.
Για την ακρίβεια, σε εκείνο το θέμα, αναφέρουν ότι μάλλον γίνεται overediting των JPEG από το Camera app για να "καλυφθούν" οι όποιες αδυναμίες του φακού.
Αν και όλα αυτά ακούγονται λογικά, μου φαίνεται τρομερά ακραίο να έκανε μια τόσο κακή επιλογή η Apple και δε θέλω να το πιστέψω.
Γι'αυτό αναρωτιόμουν αν υπάρχει κάποιος που να ψάχνεται με τη φωτογραφία και να έχει και ένα παλιότερο μοντέλο, λένε πως σε αυτή τη φάση, ακόμα και το 7 Plus δίνει καλύτερα αποτελέσματα από το 13 Pro/Max. Αν είναι δυνατόν δηλαδή...

#355   soniasim

soniasim

    iPH Contributor

  • 1.498 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 06/11/2021 - 18:20

Εγώ προσωπικά βλέπω καλύτερης ποιότητας φωτός στο 13ΠΜ σε σχέση με το 12ΠΜ χωρίς μάλιστα να χρησιμοποιώ φίλτρα. Κ ιλαω για τη λεπτομέρεια όταν κάνεις 100% ζουμ

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, πολύ ενθαρρυντικό αυτό!

#356   Giorgio2112

Giorgio2112

    iPH Contributor

  • 1.175 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 06/11/2021 - 18:44

Ισχύει αυτό, πέραν αυτού όμως, μέσα στο θέμα που ανέβασα, αναφέρουν ξεκάθαρα πως το πρόβλημα της ποιότητας παραμένει και στα RAW αρχεία.
Δηλαδή τα RAW του 13 Pro, είναι κατώτερα των RAW 12 Pro, αν κάνεις zoom και κοιτάξεις λεπτομέρειες.
Τουλάχιστον αυτό γράφουν σε εκείνο το thread, δυστυχώς δεν έχω τη συσκευή για να κάνω συγκρίσεις.
Γενικά υπάρχει η αντίληψη ότι το πρόβλημα έγκειται στο Smart HDR και στους αλγόριθμους που χρησιμοποιεί το Camera app για να φτιάξει τα JPEG, αλλά αφού έχουν εντοπίσει πρόβλημα και στα RAW files, ίσως τελικά η χειρότερη ποιότητα να είναι θέμα του νέου φακού που μεγάλωσε και έχει πλέον διάφραγμα f/1.5 και όχι θέμα software.
Για την ακρίβεια, σε εκείνο το θέμα, αναφέρουν ότι μάλλον γίνεται overediting των JPEG από το Camera app για να "καλυφθούν" οι όποιες αδυναμίες του φακού.
Αν και όλα αυτά ακούγονται λογικά, μου φαίνεται τρομερά ακραίο να έκανε μια τόσο κακή επιλογή η Apple και δε θέλω να το πιστέψω.
Γι'αυτό αναρωτιόμουν αν υπάρχει κάποιος που να ψάχνεται με τη φωτογραφία και να έχει και ένα παλιότερο μοντέλο, λένε πως σε αυτή τη φάση, ακόμα και το 7 Plus δίνει καλύτερα αποτελέσματα από το 13 Pro/Max. Αν είναι δυνατόν δηλαδή...


Συγνώμη απο προσωπική εμπειρία RAW ποτέ δεν δείχνει «καλή» η φωτό πριν την διαχείριση όποτε δεν μπορώ να καταλάβω τι εννοούν…συγκρίνουν αρχικές πριν επεξεργασία ; Ότι δηλαδή ήθελαν λιγότερη επεξεργασία ; Προσωπικά δεν με αγχώνει προς το παρόν, όταν το πάρω στα χέρια μου θα έχω ολοκληρωμένες άποψη

#357   soniasim

soniasim

    iPH Contributor

  • 1.498 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 06/11/2021 - 18:49

Συγνώμη απο προσωπική εμπειρία RAW ποτέ δεν δείχνει «καλή» η φωτό πριν την διαχείριση όποτε δεν μπορώ να καταλάβω τι εννοούν…συγκρίνουν αρχικές πριν επεξεργασία ; Ότι δηλαδή ήθελαν λιγότερη επεξεργασία ; Προσωπικά δεν με αγχώνει προς το παρόν, όταν το πάρω στα χέρια μου θα έχω ολοκληρωμένες άποψη

Ναι, συγκρίνουν τα καθαρά RAW αρχεία, side by side και βλέπουν ότι χωρίς καμία επεξεργασία, είναι χειρότερες οι φωτογραφίες του 13 Pro.
Παίζει να υπάρχουν και ελαττωματικές παρτίδες...

#358   Giorgio2112

Giorgio2112

    iPH Contributor

  • 1.175 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 06/11/2021 - 18:54

Ναι, συγκρίνουν τα καθαρά RAW αρχεία, side by side και βλέπουν ότι χωρίς καμία επεξεργασία, είναι χειρότερες οι φωτογραφίες του 13 Pro.
Παίζει να υπάρχουν και ελαττωματικές παρτίδες...


Και εκει πρόβλημα ; Μετά το κενό οθόνης πλαισίου έχουμε και πρόβλημα με φακούς ; Ρε που πάμε ; Που πάμε ;

#359   Giorgio2112

Giorgio2112

    iPH Contributor

  • 1.175 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 06/11/2021 - 19:09

Αν και θυμάμαι ότι και παλιά όταν είχα μια canon eos ενώ τράβαγε καλύτερες φωτογραφίες raw στην αρχή η ταπεινή μου Nikon παρόμοια χαρακτηριστικά ενω στην αρχή υστερούσε το αποτέλεσμα την δικαίωνε

#360   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 06/11/2021 - 19:11

Καλημέρα σε όλους και καλό ΣΚ!

Κανένας ψείρας με τη φωτογραφία που να έχει κάνει δοκιμές με παλιότερες συσκευές υπάρχει;

Έχω ψιλοφρικάρει με όσα διαβάζω στο MacRumors σχετικά με το πόσο χειρότερες φαίνονται οι φωτογραφίες, ειδικά άμα κάνει κάποιος zoom σε λεπτομέρειες.

Κάποιοι μάλιστα λένε πως δεν έχει να κάνει με τους αλγόριθμους του computational photography, αλλά ότι είναι ξεκάθαρα θέμα hardware, λόγω της αύξησης του μεγέθους του φακού και της αλλαγής του f, καθώς συγκρίνουν RAW λήψεις μεταξύ συσκευών και όχι αυτόματα επεξεργασμένα JPEG.
Λένε επίσης ότι η Apple αναγκάζεται να κάνει overprocessing στα JPEG για να αντισταθμίσει το φυσικό χαρακτηριστικό του νέου φακού που είναι λιγότερο detail.

Από το πρωί διαβάζω αυτό εδώ:

https://forums.macru...3-Pro?.2313150/

Το "Feature" είναι υπαρκτό.

 

Γνώμη μου, κάτι γίνεται ως προς το SW κομμάτι, μιας και με 3rd Party εφαρμογές τα αποτελέσματα είναι τελείως διαφορετικά.

 

Φαίνεται πως το HDR τα πιέζει όλα, κάνοντας τα όπως φαίνονται στο Topic.

 

Όπως έχουμε ξαναπεί, Quality Control has left the building.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες