Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iOS Shortcuts (συντομεύσεις)


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
459 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#46   poipop

poipop

    iPH newbie

  • 40 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 08/10/2022 - 13:40

Δημιούργησε ένα καινούργιο προφίλ focus και ονόμασε το πχ Home. Από τις ρυθμίσεις του φρόντισε να μη γίνεται σίγαση σε καμία από τις εφαρμογές σου ή τις επαφές σου, εκτός αν θέλεις εσύ.
Ενεργοποίησε το smart activation βάσει της τοποθεσίας της κατοικίας σου.
Αυτό ήταν! Τώρα… όταν θα φτάνεις στο σπίτι σου θα ενεργοποιείται αυτόματα το focus “Home” και θα απενεργοποιείται αντιστοίχως όταν θα φεύγεις από το σπίτι σου.

Το μόνο που έμεινε είναι να επισκεφθείς τις προσωπικές αυτοματοποιήσεις στην εφαρμογή των συντομεύσεων. Εκεί, στο section του focus θα έχει προστεθεί ένα Trigger με το όνομα Home.
43ce6690685905de7c1a9cdee6b24219.jpg


Θα φτιάξεις δύο αυτοματισμούς.
Έναν αυτοματισμό για όταν το Home ενεργοποιείται όπου θα προσθέσεις το action “Wi-Fi On” και έναν όταν απενεργοποιείται όπου θα προσθέσεις το action “Wi-Fi Off”

57e9b4866c61584c6e56ab7292a1cb36.jpg

d16b3582f5cbb5e6f3ddcd0ece47a77f.jpg

Αν θέλεις μπορείς να προσθέσεις κι άλλα actionς όπως πχ την ρύθμιση της έντασης του system volume όπως ζητούσε ένας φίλος πιο πάνω…

Αν αντιμετωπίσεις κάποιο πρόβλημα το συζητάμε .

Δεν σου συστήνω να εμπλέξεις τον διακόπτη των δεδομένων στο σενάριο σου.
Εκτός από το γεγονός του ότι δε βρίσκω καμία χρησιμότητα στην εμπλοκή του, θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα:

Η αυτόματη ενεργοποίηση του focus λειτουργεί με τις υπηρεσίες τοποθεσίας. Αυτό σημαίνει πως όταν πλησιάζεις σε μία ακτίνα περίπου 300-400m στο σπίτι σου, το Home θα ενεργοποιείται αυτόματα, θα κλείνουν τα δεδομένα και θα ενεργοποιείται το Wi-Fi.
Αντιστοίχως όταν απομακρύνεσαι από το σπίτι σου περίπου 300-400m θα απενεργοποιείται αυτόματα… και εδώ είναι το πρόβλημα:

Όταν απομακρυνθείς 10m από το σπίτι σου το Wi-Fi θα είναι εκτός εμβέλειας, τα δεδομένα εκ τω προτέρων κλειστά (αφού ήσουν σπίτι) και η συσκευή σου πλέον χωρίς δίκτυο!!!!
Οι Υπηρεσίες τοποθεσίας δεν θα λειτουργούν πλέον και δεν θα διαπιστώσουν ποτέ την απομάκρυνση σου από το σπίτι. Το σενάριο της απομάκρυνσης δεν πρόκειται να πραγματοποιηθεί ποτέ.


Σ ευχαριστώ πάρα πολύ για την αναλυτικότατη απάντηση!!! Θα το κάνω έτσι ακριβώς όπως μου είπες!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#47   sakissalonika

sakissalonika

    iPH Addict

  • 895 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 08/10/2022 - 16:23

To Focus Mode , το οποίο είναι μια επέκταση του Do Not Disturb, όταν είναι ενεργό τότε στέλνει busy tone σε αυτόν που θα σε καλέσει (Αμερικάνικος τρόπος αντίληψης του μην ενοχλείτε).
Πράγμα που σημαίνει ότι ο "απέναντι" νομίζει ότι μιλάς και συνεχίζει να σε καλεί συνεχόμενα (καθώς πιστεύει ότι κάποτε θα το κλείσεις!).
Είναι ένα αρκετά μεγάλο μειονέκτημα αυτό.

Επίσης, ενεργοποιώντας το οπουδήποτε Focus Mode (το οποίο είναι ένας πλάγιος τρόπος να θέσεις το κινητό σε αθόρυβη κατάσταση) δεν μπορείς να βάλεις ταυτόχρονα ΚΑΙ τον ήχο πολυμέσων σε μηδενική ένταση (δεν έχω βρει κάποιον τρόπο). Γιατί όταν λέμε αθόρυβο, εννοούμε αθόρυβο και όχι μερικά σε σιγή και μερικά όχι.




Μπορείς να φτιάξεις το shortcut που θα περιλαμβάνει τις ενέργειες όταν φτάνεις στο σπίτι & όταν φεύγεις από το σπίτι; Αν όχι, περιέγραψε τι θέλεις να συμβαίνει σε κάθε περίπτωση. Θα το φτιάξουμε μαζί

Μπορείς από τους αυτοματισμούς των Shortcuts να το κάνεις αυτό.


Άρα εγώ που θέλω να έχω σε σιγαση τα πάντα χωρίς να δείχνει κατειλημμένο όταν με καλέσει κάποιος, πως το επιτυγχάνω με το Focus mode και τα Shortcuts?

#48   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/10/2022 - 17:23

Με τίποτα από τα δύο.

Ο Μοναδικός και ταυτόχρονα πιο απλός τρόπος να αναπαράγεις με software την συμπεριφορά του φυσικού διακόπτη σίγασης της συσκευή σου, είναι να αναθέσεις στο διπλό ή τριπλό backtap, το System Mute από Ρυθμίσεις.
(Settings > Accessibility > Touch > Back Tap >)

Τελευταία επεξεργασία από: vrachamis, 08/10/2022 - 17:25

Big things have small beginnings

#49   mkougis

mkougis

    iPH Addict

  • 703 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 10/10/2022 - 09:42

Δημιούργησε ένα καινούργιο προφίλ focus και ονόμασε το πχ Home. Από τις ρυθμίσεις του φρόντισε να μη γίνεται σίγαση σε καμία από τις εφαρμογές σου ή τις επαφές σου, εκτός αν θέλεις εσύ.
Ενεργοποίησε το smart activation βάσει της τοποθεσίας της κατοικίας σου.
Αυτό ήταν! Τώρα… όταν θα φτάνεις στο σπίτι σου θα ενεργοποιείται αυτόματα το focus “Home” και θα απενεργοποιείται αντιστοίχως όταν θα φεύγεις από το σπίτι σου.

Το μόνο που έμεινε είναι να επισκεφθείς τις προσωπικές αυτοματοποιήσεις στην εφαρμογή των συντομεύσεων. Εκεί, στο section του focus θα έχει προστεθεί ένα Trigger με το όνομα Home.
43ce6690685905de7c1a9cdee6b24219.jpg


Θα φτιάξεις δύο αυτοματισμούς.
Έναν αυτοματισμό για όταν το Home ενεργοποιείται όπου θα προσθέσεις το action “Wi-Fi On” και έναν όταν απενεργοποιείται όπου θα προσθέσεις το action “Wi-Fi Off”

57e9b4866c61584c6e56ab7292a1cb36.jpg

d16b3582f5cbb5e6f3ddcd0ece47a77f.jpg

Αν θέλεις μπορείς να προσθέσεις κι άλλα actionς όπως πχ την ρύθμιση της έντασης του system volume όπως ζητούσε ένας φίλος πιο πάνω…

Αν αντιμετωπίσεις κάποιο πρόβλημα το συζητάμε .

Δεν σου συστήνω να εμπλέξεις τον διακόπτη των δεδομένων στο σενάριο σου.
Εκτός από το γεγονός του ότι δε βρίσκω καμία χρησιμότητα στην εμπλοκή του, θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα:

Η αυτόματη ενεργοποίηση του focus λειτουργεί με τις υπηρεσίες τοποθεσίας. Αυτό σημαίνει πως όταν πλησιάζεις σε μία ακτίνα περίπου 300-400m στο σπίτι σου, το Home θα ενεργοποιείται αυτόματα, θα κλείνουν τα δεδομένα και θα ενεργοποιείται το Wi-Fi.
Αντιστοίχως όταν απομακρύνεσαι από το σπίτι σου περίπου 300-400m θα απενεργοποιείται αυτόματα… και εδώ είναι το πρόβλημα:

Όταν απομακρυνθείς 10m από το σπίτι σου το Wi-Fi θα είναι εκτός εμβέλειας, τα δεδομένα εκ τω προτέρων κλειστά (αφού ήσουν σπίτι) και η συσκευή σου πλέον χωρίς δίκτυο!!!!
Οι Υπηρεσίες τοποθεσίας δεν θα λειτουργούν πλέον και δεν θα διαπιστώσουν ποτέ την απομάκρυνση σου από το σπίτι. Το σενάριο της απομάκρυνσης δεν πρόκειται να πραγματοποιηθεί ποτέ.

Μπορώ δηλαδή με αυτή τη διαδικασία να χαμηλώνω την  ένταση των ήχων, εισερχόμενες κλήσεις κλπ?

Αυτό το Focus δεν το βρίσκω (iphone 14 pro, ios16.0.2)



#50   cretan

cretan

    iPH Member

  • 305 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 10/10/2022 - 09:45

Προσπαθώ κι εγώ να φτιάξω ένα αυτοματισμό, όταν συνδέεται στο Wi-Fi του σπιτιού μου να απενεργοποιεί τα δεδομένα, αλλά μου βγάζει ειδοποίηση για την συντόμευση την οποία πρέπει να πατήσω για να επιλέξω εκτέλεση. Στα να τρέξει. Εννοείται πως έτσι καταργείται κάθε έννοια "αυτοματοποίησης" καμία ιδέα για το πως να καταφέρω να τρέχει αυτόματα κανονικά όπως πρέπει;


Sent from my iPhone using Tapatalk

#51   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/10/2022 - 10:44

Μπορώ δηλαδή με αυτή τη διαδικασία να χαμηλώνω την ένταση των ήχων, εισερχόμενες κλήσεις κλπ?
Αυτό το Focus δεν το βρίσκω (iphone 14 pro, ios16.0.2)


Δυστυχώς δεν υπάρχει μη χειροκίνητος τρόπος στο iOS να μειώσεις την ένταση του ήχου κλήσεων ή των ειδοποιήσεων.
Το focus προσφέρεται για να θέσεις επιλεκτικά σε σίγαση, τις ειδοποιήσεις των εφαρμογών και τις τηλ. κλήσεις. Βασικά τις κλήσεις τις απορρίπτει.

Προσπαθώ κι εγώ να φτιάξω ένα αυτοματισμό, όταν συνδέεται στο Wi-Fi του σπιτιού μου να απενεργοποιεί τα δεδομένα, αλλά μου βγάζει ειδοποίηση για την συντόμευση την οποία πρέπει να πατήσω για να επιλέξω εκτέλεση. Στα να τρέξει. Εννοείται πως έτσι καταργείται κάθε έννοια "αυτοματοποίησης" καμία ιδέα για το πως να καταφέρω να τρέχει αυτόματα κανονικά όπως πρέπει;


Sent from my iPhone using Tapatalk


Δεν γίνεται ο αυτοματισμός του Wi-Fi να μη ζητάει επιβεβαίωση. Είναι για λόγους ασφαλείας.

Αναρωτιέμαι όμως γιατί να θέλεις να κλείσεις τα δεδομένα σου όταν το Wi-Fi παίρνει πάντα προτεραιότητα σε σχέση με τα δεδομένα, ακόμα και όταν αυτά είναι ανοιχτά;

Πολύ περισσότερο όταν χρησιμοποιούμε στην συσκευή τις υπηρεσίες τοποθεσίας για οποιοδήποτε λόγο.
Big things have small beginnings

#52   cretan

cretan

    iPH Member

  • 305 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 10/10/2022 - 11:50

Έχω ένα ταλαιπωρημένο iPhone 7+ και σκέφτομαι ότι μπορεί να κάνει λιιιιιγο καλύτερη την αυτονομία αν τα κλείσω. Βέβαια τόσα χρόνια τα είχα πάντα ανοιχτά, μάλλον από βαρεμάρα είπα να αλλάξω.
Οπότε μάλλον θα το σβήσω και θα το αφήσω ως έχει. Σ ευχαριστώ για την απάντηση σου


Sent from my iPhone using Tapatalk

#53   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/10/2022 - 12:25

Τίποτα βέβαια…

Μην σε ανησυχεί δεν έχει καθόλου extra κατανάλωση. Απλά τα δεδομένα «περιμένουν εκεί» να πάρουν τα ηνία από το Wi-Fi, όταν δεν θα είναι πλέον συνδεδεμένο.

Θα σε συμβούλευα επίσης να μην κάνεις το ακριβώς αντίστροφο. Δηλαδή, μην κλείνεις το wifi όταν βρίσκεσαι σε εξωτερικό χώρο. Όχι μόνο δεν θα κάνεις οικονομία, αλλά θα έχεις μεγαλύτερη κατανάλωση γιατί χωρίς το Wi-Fi ανοιχτό (ακόμη και αν δεν είναι συνδεδεμένο), οι υπηρεσίες τοποθεσίας δεν θα μπορούν να εντοπίσουν την ακριβής σου θέση.
Ιδίως σε δύσκολες καιρικές συνθήκες, οι κεραίες του GPS θα παλεύουν χωρίς επιτυχία -και με μεγαλύτερο ενεργειακό κόστος- να κλειδώσουν δορυφόρους και θα σου δίνουν λάθος τοποθεσία.

Έκτός βέβαια αν έχεις απενεργοποιημένες τις υπηρεσίες τοποθεσίας στην συσκευή σου

Τελευταία επεξεργασία από: vrachamis, 10/10/2022 - 12:27

Big things have small beginnings

#54   sakis697

sakis697

    iPH Hero

  • 3.909 μηνύματα
  • Twitter:@sakis3112
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G
  • GameCenter:RED-BLUE BLUR 12

Δημοσίευση 11/10/2022 - 22:04

Έχετε παρατηρήσει κολλήματα στις συντομεύσεις κ στις αυτοματοποιήσεις;

Πχ στις 2300 τώρα έπρεπε να κλείσει η HomeKit πρίζα που έχω κ να ανοίξει στις 0400 το πρωί για να φορτίσει το κινητό. Τίποτα.

Κ τώρα δεν έκλεισε κ στις 0400 δεν θα ανοίξει.

Επίσης η συντόμευση που έχω για να κλείνει η πρίζα όταν φτάσει στο 100% ούτε αυτή δουλεύει.

Κ restart έκανα κ ξανά τις έφτιαξα τις συντομεύσεις κ τους αυτοματισμούς κ πάλι τίποτα. Όλα αυτά με το iOS 16 κ μετά.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Μια φορά Εύζων, για πάντα Εύζων! 


#55   TiMoRiS

TiMoRiS

    iPH Member

  • 284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/10/2022 - 10:19

Μία βοήθεια και γω,

επειδη στο σπίτι δεν έχω καλο σήμα έχω ενεργοποιήσει το wifi calling, βεβαια το κινητό παλεύει ανάμεσα σε σήμα και wifi. Όταν είμαι μονο σε wifi μιλάω τελεια και θέλω να φτιάξω ένα shortcut έτσι ώστε όταν φθάνω σπίτι να κλείνει το cellular και όταν φεύγω να το ανοίγει, υπάρχει αυτή η δυνατότητα?



#56   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/10/2022 - 11:40

Μία βοήθεια και γω,

επειδη στο σπίτι δεν έχω καλο σήμα έχω ενεργοποιήσει το wifi calling, βεβαια το κινητό παλεύει ανάμεσα σε σήμα και wifi. Όταν είμαι μονο σε wifi μιλάω τελεια και θέλω να φτιάξω ένα shortcut έτσι ώστε όταν φθάνω σπίτι να κλείνει το cellular και όταν φεύγω να το ανοίγει, υπάρχει αυτή η δυνατότητα?


Το σενάριο σου είναι λογικότατο αλλά δεν μπορεί να εφαρμοστεί.
Εάν φεύγεις από το σπίτι με κλειστά δεδομένα, η συσκευή σου δεν θα μπορεί ποτέ να διαπιστώσει ότι πράγματι έφυγες από το σπίτι διότι δεν θα έχει δίκτυο.
Big things have small beginnings

#57   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/10/2022 - 10:19

Μία βοήθεια και γω,

επειδη στο σπίτι δεν έχω καλο σήμα έχω ενεργοποιήσει το wifi calling, βεβαια το κινητό παλεύει ανάμεσα σε σήμα και wifi. Όταν είμαι μονο σε wifi μιλάω τελεια και θέλω να φτιάξω ένα shortcut έτσι ώστε όταν φθάνω σπίτι να κλείνει το cellular και όταν φεύγω να το ανοίγει, υπάρχει αυτή η δυνατότητα?


Το σενάριο σου είναι λογικότατο αλλά δεν μπορεί να εφαρμοστεί.
Εάν φεύγεις από το σπίτι με κλειστά δεδομένα, η συσκευή σου δεν θα μπορεί ποτέ να διαπιστώσει ότι πράγματι έφυγες από το σπίτι διότι δεν θα έχει δίκτυο.


Με μία δεύτερη σκέψη δεν θα ήταν καθόλου άσχημο να φτιάξεις 2 απλούς αυτοματισμούς, έτσι ώστε όταν θα βρίσκεσαι μόνο στο Wi-Fi του σπιτιού…

1. Όταν η εφαρμογή Phone ανοίξει (βρεθεί στο προσκήνιο), να κλείνουν τα δεδομένα.

2. Όταν η εφαρμογή Phone κλείσει (βρεθεί στο παρασκήνιο), να ανοίγουν τα δεδομένα.

Βέβαια αυτό θα λειτουργεί μόνο για τις εξερχόμενες κλήσεις.
Τις εισερχόμενες που τις απαντάς από την οθόνη κλειδώματος, η εφαρμογή phone δεν μπαίνει στο προσκήνιο, οπότε δεν θα τρέχει ο αυτοματισμός.
Big things have small beginnings

#58   giostau

giostau

    iPH User

  • 173 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 14/10/2022 - 10:25

Καλημέρα,

 

θα ρωτήσω εδώ τον ninja των shortcuts @vrachamis :)

Θέλω να κάνω το εξής:

να ψάχνω στο ημερολόγιο για ένα συγκεκριμένο event, σε συγκεκριμένη μέρα/ώρα. Αν δεν υπάρχει, να μετράει +1

Αν το ίδιο event υπάρχει σε άλλη μέρα/ώρα, να μετράει -1

Όλα αυτά από μια συγκεκριμένη ημερομηνία και μετά.

 

Το output ιδανικά να έχει τις μέρες που μέτρησε -1 & +1, αλλιώς μόνο το αποτέλεσμα μου κάνει.

Δεν χρειάζεται να αποθηκεύεται κάπου, απλά να το βλέπω κάθε φορά που το τρέχω.

 

Γίνεται κάτι τέτοιο;

(πρακτικά είναι για να βλέπω κάποια μαθήματα των παιδιών, και τί χαμένα/αναπληρώσεις έχουμε κάνει)

 

 

Ευχαριστώ πολύ!



#59   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/10/2022 - 12:43

Καλημέρα,

θα ρωτήσω εδώ τον ninja των shortcuts @vrachamis :)

Θέλω να κάνω το εξής:
να ψάχνω στο ημερολόγιο για ένα συγκεκριμένο event, σε συγκεκριμένη μέρα/ώρα. Αν δεν υπάρχει, να μετράει +1
Αν το ίδιο event υπάρχει σε άλλη μέρα/ώρα, να μετράει -1
Όλα αυτά από μια συγκεκριμένη ημερομηνία και μετά.

Το output ιδανικά να έχει τις μέρες που μέτρησε -1 & +1, αλλιώς μόνο το αποτέλεσμα μου κάνει.
Δεν χρειάζεται να αποθηκεύεται κάπου, απλά να το βλέπω κάθε φορά που το τρέχω.

Γίνεται κάτι τέτοιο;
(πρακτικά είναι για να βλέπω κάποια μαθήματα των παιδιών, και τί χαμένα/αναπληρώσεις έχουμε κάνει)


Ευχαριστώ πολύ!


Καλησπέρα. Τα πάντα γίνονται.


Ωστόσο με μπέρδεψες λίγο.
Στην πρώτη σου παράγραφο περιγράφεις πως θέλεις να αναζητήσεις ένα γεγονός (με συγκεκριμένο τίτλο πχ Αγγλικά) που είναι καταχωρημένο (ή όχι) σε συγκεκριμένη ημερομηνία και ώρα.
Το αποτέλεσμα αυτής της αναζήτησης θα είναι 1 γεγονός (στην περίπτωση που υπάρχει) ή 0 γεγονότα (στην περίπτωση που δεν υπάρχει καταχωρημένο)

Μετά αναφέρεις… «Όλα αυτά από μία ημερομηνία και μετά»

Πως είναι δυνατόν να αναζητήσεις ένα συγκεκριμένο γεγονός με συγκεκριμένη ημερομηνία και ώρα μέσα σε ένα εύρος ημερομηνιών ; Είναι Άτοπο.

Αν θέλεις μπορείς να αναζητήσεις ένα γεγονός που έχει συγκεκριμένο τίτλο πχ Αγγλικά, πόσες φορές υπάρχει μέσα σε ένα εύρος ημερομηνιών, πχ μέσα στον μήνα ή τις επόμενες 30 ημέρες κτλ.
Big things have small beginnings

#60   giostau

giostau

    iPH User

  • 173 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 14/10/2022 - 13:48

Καλησπέρα. Τα πάντα γίνονται.


Ωστόσο με μπέρδεψες λίγο.
Στην πρώτη σου παράγραφο περιγράφεις πως θέλεις να αναζητήσεις ένα γεγονός (με συγκεκριμένο τίτλο πχ Αγγλικά) που είναι καταχωρημένο (ή όχι) σε συγκεκριμένη ημερομηνία και ώρα.
Το αποτέλεσμα αυτής της αναζήτησης θα είναι 1 γεγονός (στην περίπτωση που υπάρχει) ή 0 γεγονότα (στην περίπτωση που δεν υπάρχει καταχωρημένο)

Μετά αναφέρεις… «Όλα αυτά από μία ημερομηνία και μετά»

Πως είναι δυνατόν να αναζητήσεις ένα συγκεκριμένο γεγονός με συγκεκριμένη ημερομηνία και ώρα μέσα σε ένα εύρος ημερομηνιών ; Είναι Άτοπο.

Αν θέλεις μπορείς να αναζητήσεις ένα γεγονός που έχει συγκεκριμένο τίτλο πχ Αγγλικά, πόσες φορές υπάρχει μέσα σε ένα εύρος ημερομηνιών, πχ μέσα στον μήνα ή τις επόμενες 30 ημέρες κτλ.

 

Ναι συγνώμη, δεν το περιέγραψα καλά.

 

Ας πούμε ότι ο μικρός έχει αγγλικά κάθε Σάββατο 10-11. Υπάρει εκεί το event "Αγγλικά"

Θέλω να βλέπω πόσα Σάββατα ΔΕΝ έκανε μάθημα και να τα μετράω (προφανώς σβήνω το event αν δεν έχει κάνει).

 

Αν τώρα έχουμε κάνει αναπλήρωση μαθήματος, θα είναι π.χ. Τετάρτη 6-7. Αυτό πρέπει να μειώνει το αριθμό των χαμένων μαθημάτων, ώστε ιδανικά να φτάνουμε στο 0 που να μην έχουμε χαμένα μαθήματα. (αντίστοιχα θα υπάρχει ένα event "Αγγλικά" κάποια Τετάρτη 6-7 ή οποιαδήποτε άλλη μέρα/ώρα που έγινε η αναπλήρωση)

 

Το "από μια ημερομηνία και μετά" εννοώ ότι η καταμέτρηση θα πρέπει να ξεκινάει π.χ. από 1/9, ώστε να μην λαμβάνει υπόψη την περσυνή χρονιά.

Αντίστοιχα δεν θα πρέπει να μετράει μελλοντικά events (δεν ξέρουμε σίγουρα π.χ. αν θα πάει αύριο)



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες