Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Steve Jobs trashes flash


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
77 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   d3vilmaycry

d3vilmaycry

    iPH newbie

  • 74 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/02/2010 - 11:41

Ξερει καποιος να μου απαντησει σε αυτο που ρωτησα λιγο πιο πανω?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   leonbis2000

leonbis2000

    iPH newbie

  • 54 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 20/02/2010 - 11:43

Flash = No Good! Το αποφεύγω όσο μπορώ σε υπολογιστές και φορητές συσκευές όπως ο διάολος το λιβάνι. Τα υπόλοιπα είναι ασήμαντες λεπτομέρειες για μένα. Τουλάχιστον εγώ μπορώ να ζήσω χωρίς αυτό.


Τα macbook και imac δεν υποστιριζουν flash?? Δηλαδη αν καπιος θελει να δει μια σελιδα που χρειαζετε το flash? Εκει τι γινετε??



Υποστηρίζουν κανονικά Flash οι Μac υπολογιστές μόνο που κατάναλώνει 50-60% από κάθε πυρήνα..

#18   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 20/02/2010 - 18:25

Παιδια μετα απο την χθεσινη εμπειρια μου με ενα omnia φιλου internet και flash παλι καλα που το iphone δεν εχει flash.Απλα η εμπειρια μου τραγικη αντεξα 3 λεπτα και αγανακτισα.Δεν λεω καλα θα ηταν να υποστιριζει το iphone αλλα αν κολλουσε ετσι θα το πουλουσα σε μια μερα :lol:



Αυτό είναι που μετράει και ας λέτε Ο,ΤΙ θέλετε για το iPhone. Εδώ ούτε το Nexus δεν το σηκώνει καλά (σε άλλο thread). Και σε αυτό δεν φταίει η Apple αλλά το flash που χρειάζεται 2GHz επεξεργαστή για να λειτουργήσει "σωστά". Ενώ το HTML5 παίζει μια χαρά στο iPhone 2G.

Aπό τη μία το flash αποτελεί το 80% του web (και καλά) και "δεν νοείται να μην το υποστηρίζει μια συσκευή που καυχιέται ότι προσφέρει την καλύτερη web εμπειρία" αλλά έχετε κάτσει να σκεφτεί ότι η ίδια ακριβώς έλλειψη του flash είναι που καθιστά τo browsing την καλύτερη εμπειρία μόνο στο iPhone? Όχι ε; Να δω όταν θα μπαίνατε στο Safari και θα πεφτε η μπαταρία κατακόρυφα. Τότε θα σας φταίγανε άλλα πράγματα. Δεν είστε με τίποτα ευχαριστημένοι. Το ότι στο iPad η μείωση της μπαταρίας θα ήταν από 10 ώρες σε μόλις 1μιση δεν σας λέει ΤΙΠΟΤΑ; Να δω τι χρησιμότητα θα καταλαβαίνατε από το iPhone όταν θα σας έμενε από μπαταρία στη μία ώρα αλλά θα μπορούσατε να παίξετε τα παιχνίδια στο facebook. Τρομερό!

Follow me on twitter


#19   lazlo

lazlo

    iPH User

  • 170 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 20/02/2010 - 19:33

Γιατι σβυστηκαν αυτα που εγραψα??
πειραξε κανεναν stevοφιλο εδω μεσα??

#20   tsopi

tsopi

    iPH newbie

  • 29 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/02/2010 - 20:21

Αυτό είναι που μετράει και ας λέτε Ο,ΤΙ θέλετε για το iPhone. Εδώ ούτε το Nexus δεν το σηκώνει καλά (σε άλλο thread). Και σε αυτό δεν φταίει η Apple αλλά το flash που χρειάζεται 2GHz επεξεργαστή για να λειτουργήσει "σωστά". Ενώ το HTML5 παίζει μια χαρά στο iPhone 2G.

Aπό τη μία το flash αποτελεί το 80% του web (και καλά) και "δεν νοείται να μην το υποστηρίζει μια συσκευή που καυχιέται ότι προσφέρει την καλύτερη web εμπειρία" αλλά έχετε κάτσει να σκεφτεί ότι η ίδια ακριβώς έλλειψη του flash είναι που καθιστά τo browsing την καλύτερη εμπειρία μόνο στο iPhone? Όχι ε; Να δω όταν θα μπαίνατε στο Safari και θα πεφτε η μπαταρία κατακόρυφα. Τότε θα σας φταίγανε άλλα πράγματα. Δεν είστε με τίποτα ευχαριστημένοι. Το ότι στο iPad η μείωση της μπαταρίας θα ήταν από 10 ώρες σε μόλις 1μιση δεν σας λέει ΤΙΠΟΤΑ; Να δω τι χρησιμότητα θα καταλαβαίνατε από το iPhone όταν θα σας έμενε από μπαταρία στη μία ώρα αλλά θα μπορούσατε να παίξετε τα παιχνίδια στο facebook. Τρομερό!

το flash είναι βαρύ αλλά είναι και το κύριαρχο στο ΝΕΤ.την μείωση μπαταρίας που την είδες;;δηλαδή εγώ με το ομνια και τον όπερα 9 και τώρα με τον 10που υποστηρίζει flash γιατί δεν βλέπω διάφορα;;μήπως τα wm έχουνε πρόβλημα τόσα χρόνια που τρεχουνε flash?το ομνια είναι πολύ πιο μικρό και έχει επεξεργαστη στα 624!!!το ομνια 2που φοράει ίδιο επεξεργαστη με το iPhone γιατί δεν είναι υποχρωνισμενος καπ τρέχει στα 854;
στο android παίζει μια χαρά το flash απλώς η 10.1ειναι beta και κολλουσε.έπισης στα νέα wm7 και sympian το flash θα δουλεύει μόνο όταν εντοπίζεται περιεχόμενο.η
apple γιατί δεν το κάνει καν στο ipad?επισης τα νέα wm εχουνε επεξεργαστη 1ghz και ερχονται και διπυρινα. στα 1,2.όλα εχουνε καλύτερη μπαταρία από το iPhone.Ασε που αν τελειώσει μπορείς να πάρεις μια από το eBay στα 15e και να την αλλάξεις.τώρα πως τα wm με 4,3ιντζες οθόνη και ίδιας ισχύς επεξεργαστη με το ipad τρέχει flash και παράλληλα τρέχει μια σελίδα που βλέπεις όλη την νέα Υόρκη live και πάλι σου βγάζει μερικές ώρες αυτονομία μάλλον φοράει τεράστια μπαταρία.όσο για τον φίλο που δοκίμασε το ομνια να του πω να πει του φίλου του να αλλάξει την cache από την ra
στην my storage για να πετάει το Ίντερνετ του.η acer παρουσίασε netbook που τρέχει την νέα έκδοση
της nvidia που παίζει άνετα 1080p και το ipad βρίσκεται Κομα στην ανάλυση του πρώτου
λάπτοπ.

#21   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 23/02/2010 - 10:48

Οι Thibault Imbert και Michael Chaize παρουσιάζουν το νέο Flash PLayer 10.1 στο Google Nexus One: link

Παρατηρήσατε την κατακόρυφη πτώση της μπαταρίας έπειτα από μόλις 7 λεπτά χρήσης;
Behind the Scenes...

#22   kosnic

kosnic

    iPH Member

  • 319 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 23/02/2010 - 11:57

Το flash έχει όλα τα άσχημα που έχουν αναφερθεί εδώ μέσα αλλά εμένα δεν θα με ενοχλούσε να το έχω σαν επιλογή και να το απενεργοποιω οπότε εγώ θέλω!
Γράφω από το iPhone μου και αυτό το βιντεακι του admin (οπως και σχεδόν όλα που παραθετετε στα τοπικ δεν μπορώ να τα δω)!
Πρέπει να πάω στο πισι!σε αλλά που είδα στο γιου τουμπε από το νεξους μια χαρά έπαιζαν τα site!
Άρε apple κακομοιρα!

#23   mixail

mixail

    iPH User

  • 177 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 23/02/2010 - 12:17

ομολογω πως ειναι μια ωραια δικαιολογία.τωρα περιμενω και την δικαιολογία για την αναφορά παράδοσης και την διαγραφή μεμονομένης κλησης απο το ιστορικό..εκτός και αν είναι στο επομενο firmware ε τοτε ουαου...σκεφτομε ακομα και να το πληρώσω αδρα αν χρειαστει!!! ο λόγος που δουλευει τελικά αυτο το κινητό ειναι μαλλον επειδη μπορει να κάνει τα απλά πραγματα γιατί για παραπάνω δεν ειναι...απορώ πως και ρισκαραν και του εβαλαν και 3g γιατι και αυτο καταναλώνει την μπαταρια σαν αλκοολικο :P η μήπως δεν εχει παρατηρησει κανεις την κατακορηφη πτωση της μπαταριας με την χρηση 3g?!!

Τελευταία επεξεργασία από: mixail, 23/02/2010 - 12:21


#24   s1lsep

s1lsep

    iPH newbie

  • 46 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:s1lsep

Δημοσίευση 23/02/2010 - 12:59

Οι Thibault Imbert και Michael Chaize παρουσιάζουν το νέο Flash PLayer 10.1 στο Google Nexus One: link

Παρατηρήσατε την κατακόρυφη πτώση της μπαταρίας έπειτα από μόλις 7 λεπτά χρήσης;



Κατακόρυφη πτώση έχει και το iphone με το που παίξεις κάποια ώρα ένα παιχνίδι. Κατακόρυφη πτώση έχει και το iphone απλά σερφάροντας το web (Ειδικά με 3g).
Είπαμε κακό το flash ΟΚ, αλλά το συγκεκριμένο βίντεο, εμένα μου προκάλεσε ζήλια και όχι αρνητικά συναισθήματα..
Μακάρι να το είχαμε έστω σαν επιλογή on-off και όχι με τον κλασσικό φασιστικό τρόπο της Apple..


ομολογω πως ειναι μια ωραια δικαιολογία.τωρα περιμενω και την δικαιολογία για την αναφορά παράδοσης και την διαγραφή μεμονομένης κλησης απο το ιστορικό..εκτός και αν είναι στο επομενο firmware ε τοτε ουαου...σκεφτομε ακομα και να το πληρώσω αδρα αν χρειαστει!!! ο λόγος που δουλευει τελικά αυτο το κινητό ειναι μαλλον επειδη μπορει να κάνει τα απλά πραγματα γιατί για παραπάνω δεν ειναι...απορώ πως και ρισκαραν και του εβαλαν και 3g γιατι και αυτο καταναλώνει την μπαταρια σαν αλκοολικο :P η μήπως δεν εχει παρατηρησει κανεις την κατακορηφη πτωση της μπαταριας με την χρηση 3g?!!


Ναι, αυτές τις δικαιολογίες και γω τις περιμένω..Ειδικά με την αναφορά παράδοσης..Τι να πω; Τρομερά δύσκολη τεχνολογία! Και τρώει μπαταρίαα, άστα! :P
Τελικά μιας και το iphone γενικά έχει ότι να ναι μπαταρία (κάτι επιβεβαιωμένο, μόνο στα mp3 και στα βιντεάκια -απορώ πως- κρατάει καλύτερα) ΑΥΤΗ τελικά πρέπει να είναι η αληθινή δικαιολογία..
Να βάλουν και flash; Ήδη για να το χρησιμοποιώ όπως θέλω, χρειάζεται 2 φορές τη μέρα φόρτιση και στην καλύτερη 1, που να βάζαν και flash..

#25   sotoskawasaki

sotoskawasaki

    iPH Enthousiast

  • 426 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/02/2010 - 13:09

ομολογω πως ειναι μια ωραια δικαιολογία.τωρα περιμενω και την δικαιολογία για την αναφορά παράδοσης και την διαγραφή μεμονομένης κλησης απο το ιστορικό..εκτός και αν είναι στο επομενο firmware ε τοτε ουαου...σκεφτομε ακομα και να το πληρώσω αδρα αν χρειαστει!!! ο λόγος που δουλευει τελικά αυτο το κινητό ειναι μαλλον επειδη μπορει να κάνει τα απλά πραγματα γιατί για παραπάνω δεν ειναι...απορώ πως και ρισκαραν και του εβαλαν και 3g γιατι και αυτο καταναλώνει την μπαταρια σαν αλκοολικο :P η μήπως δεν εχει παρατηρησει κανεις την κατακορηφη πτωση της μπαταριας με την χρηση 3g?!!


Το να συγκρίνει κανείς το 3G με το Flash είναι εντελώς άτοπο..Το μεν 3G είναι ασύρματη επικοινωνία και είναι ιδανική και αναγκαία (σε ορισμένες περιπτώσεις) για κινητό τηλέφωνο. Και το wireless τρώει την μπαταρία. Ίσως να μην το έβαζαν ούτε αυτό; Και το GPS επίσεις...Το Flash παρόλο που είναι ωραίο δεν κρίνεται απαραίτητο για ένα κινητό. Το 3G όμως ναι...Αυτή είναι η άποψή μου πάντα. Και σαν χρήστης iphone το 3G το χρησιμοποίησα πάαρα πολύ ενώ το Flash δεν μου έλειψε ιδιαίτερα...
Και έλεος με την αναφορά παράδοσης...Αυτό υπήρχε προ 10ετίας σε κινητά....Καιρός να ξεκολλήσουμε απο το παρελθόν. Εκτός και αν είμαστε μαζόχες να γεμίζει το inbox μας με μηνύματα και να ψάχνουμε 10 λεπτά να βρούμε ένα sms που θέλουμε...

Τελευταία επεξεργασία από: sotoskawasaki, 23/02/2010 - 13:14


#26   Tillter

Tillter

    iPH Contributor

  • 1.271 μηνύματα
  • Twitter:@Till773
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:Kajuku

Δημοσίευση 23/02/2010 - 13:10

Παρατηρήσατε την κατακόρυφη πτώση της μπαταρίας έπειτα από μόλις 7 λεπτά χρήσης;


Αυτό που παρατήρησα, ήταν πως η ένδειξη μπαταρίας ήταν γραφική (με increments του 25%) και όχι αριθμητική. Στην αρχή του κλίπ βλέπουμε την ένδειξη στο μισό, και στο τέλος του κλίπ την βλέπουμε στο ένα τέταρτο. Οπότε, θεωρητικά, στα 7 αυτά λεπτά η μπαταρία έχασε το 25% της φόρτισης της. Σωστό; Λάθος. Γιατί πολύ απλά όταν ξεκινάει το κλίπ δεν ξέρουμε πόση ώρα ήταν στην γραφική ένδειξη που έδειχνε αρχικά. Μπορεί κάλλιστα να ήταν τόση πολύ ώρα σε αυτή την ένδειξη, ώστε να ήθελε απλά άλλα 7 λεπτά χρήσης για να πέσει στην επόμενη σκάλα ένδειξης...

#27   mixail

mixail

    iPH User

  • 177 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 23/02/2010 - 13:10

εμενα δεν μου προκαλεσε ζηλια επειδη περιμενω το τελος της χρονιας για να παρω ενα απο αυτα...και το περιεργο ειναι οτι εγω δεν προσεξα το "δεντρο" (μπαταρια) αλλα το "δασος" (flash) σε όλο του το μεγαλείο. δεν περιμενα να παιζει τοσο καλα..μου αρεσε πολυ :) και όσο για το 3g οτι ειναι απαραιτητο ενω το flash οχι....το 3g δεν δημιουργει προβλημα στο appstore ενω το flash ναι... ειναι απλο η apple θελει να βγαλει λεφτα...θεμιτο...θεμιτο επισης να θελω να μην πληρωνω για τα αυτονοητα και να θελω να εχω flash τα αλλα περι μπαταριας ειναι δικαιολογιες για μικρα παιδια :)

Τελευταία επεξεργασία από: mixail, 23/02/2010 - 13:16


#28   christoforos258

christoforos258

    iPH User

  • 107 μηνύματα
  • Twitter:@chrisxenofontos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 23/02/2010 - 13:35

μπορει στο μηλο να μην μας πειραζει τοσο, αλλα στο ipad ΠΡΕΠΕΙ να τρεχει το flash!!

αλλωστε αν εγω θελω να παιξω flash games και να σπαταλησω την μπαταρια σε 1-2 ωρες δικο μου προβλημα σωστα;

#29   s1lsep

s1lsep

    iPH newbie

  • 46 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:s1lsep

Δημοσίευση 23/02/2010 - 14:02

Το να συγκρίνει κανείς το 3G με το Flash είναι εντελώς άτοπο..Το μεν 3G είναι ασύρματη επικοινωνία και είναι ιδανική και αναγκαία (σε ορισμένες περιπτώσεις) για κινητό τηλέφωνο. Και το wireless τρώει την μπαταρία. Ίσως να μην το έβαζαν ούτε αυτό; Και το GPS επίσεις...Το Flash παρόλο που είναι ωραίο δεν κρίνεται απαραίτητο για ένα κινητό. Το 3G όμως ναι...Αυτή είναι η άποψή μου πάντα. Και σαν χρήστης iphone το 3G το χρησιμοποίησα πάαρα πολύ ενώ το Flash δεν μου έλειψε ιδιαίτερα...
Και έλεος με την αναφορά παράδοσης...Αυτό υπήρχε προ 10ετίας σε κινητά....Καιρός να ξεκολλήσουμε απο το παρελθόν. Εκτός και αν είμαστε μαζόχες να γεμίζει το inbox μας με μηνύματα και να ψάχνουμε 10 λεπτά να βρούμε ένα sms που θέλουμε...


Άποψη σου, αλλά δεκτή..Θέλω όμως να αναφερ8ώ σε ένα συγκεκριμένο σημείο που λες για την αναφορά. Μάλλον έχεις 10 χρόνια να τη χρησιμοποιήσεις γιατί πλέον η αναφορά ΔΕ ΓΕΜΙΖΕΙ το Inbox με sms, απλά όταν στείλεις το sms, ακούγετε ο χαρακτηριστικός ήχος και βγαίνει ένα μήνυμα στην οθόνη που λέει ''το μήνυμα σας παραδόθηκε''.
Την αντίστοιχη εφαρμογή την έχω από cydia (iphonedelivey). Αυτό η apple δε θα μπορύσε να το βάλει;;; Γιατί πρέπει να έχω jailbreak ΚΑΙ για αυτό; Όποιος άνθρωπος ξέρω, βρίσκει χρήσιμο μια λειτουργία του να ξέρεις αν πήγε το μήνυμα σου η όχι. Ο μόνος τρόπος να διαπιστώσεις αν έχει κλειστό το κινητό, είναι να αρχίσεις τις αναπάντητες μιας και
χωρίς την αναφορά δε μπορείς να ξεχωρίσεις αν πήγε το μήνυμα σου ή όχι.. Με όλο το θάρρος και τη καλή διάθεση, απλά πάψτε να είστε ΘΥΜΑΤΑ της apple και να δικαιολογείτε ότι κάνει. Είπαμε καλό το iphone αλλά εσείς
είστε ικανοί να σας αφαιρέσουν οποιαδήποτε λειτουργία από τις συσκευές της με τη δικαιολογία "ξεπερασμένο" (η αλλιώς όσα δε φτάνει η αλεπού, τα λέει ξεπερασμένα) και να τρέεεξετε και πάλι να το αγοράσετε!
Έλεγα για το bluetooth πάει και έρχετε έχω το wifi (που και πάλι μέχρι και πρόσφατα ήθελα να πάρω κάτι αποκριάτικες φώτο από ένα άλλο κινητό κ δε μπορούσα..πάλι καλά για μια ακόμη φορά που υπάρχει το Cydia και πλέον το ibluenova), τα mms το ίδιο (αξιώθηκαν μετά να τα βαλουν, πριν τους ενοχλούσε)
μετά το flash, μετά η αναφορά..ΕΕΕ! Εντάξει! Αν εσείς είστε τσιράκια της Apple Τι να πω; Εμένα με ενοχλούν κάποια πράγματα. Σαν θύμα δε θα λέω πάντα "ξεεερει η apple" αρχ*&@α ξέρει. Όλοι έχουν τα συμφέροντα τους. Και εγώ θέλω να έχω
ΤΑ ΠΑΝΤΑ. Και ξεκλείδωτα και user friendly. Και αν κάποια στιγμή δε μπορώ να τα βρω στο μηλαράκι, τι να κάνουμε θα τα βρω αλλού..


μπορει στο μηλο να μην μας πειραζει τοσο, αλλα στο ipad ΠΡΕΠΕΙ να τρεχει το flash!!

αλλωστε αν εγω θελω να παιξω flash games και να σπαταλησω την μπαταρια σε 1-2 ωρες δικο μου προβλημα σωστα;


Πολύ σωστός! Δικό μας πρόβλημα στην τελική..

#30   Altair77

Altair77

    iPH User

  • 157 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Altair77

Δημοσίευση 23/02/2010 - 14:20

Πρέπει να βάλουν flash και στα δυο και στο iphone και στο ipad και να έχει επιλογή enable/disable flash.Έτσι και αλλιώς δικό μου πρόβλημα άμα θέλω να φάω την μπαταρία του iPhone μου γρήγορα η όχι

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες