Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

[Video] Flash running on Nexus One compared to iPhone and HD2


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
48 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   takis797979

takis797979

    iPH newbie

  • 16 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 25/05/2010 - 12:06

Μαλλον δεν γινομαι κατανοητος και δεν προκειται να γινω ποτε...Δεν εχω καμμια καψα ουτε με το flash ουτε με android..για streaming στον υπολογιστη χρησιμοποιω sopecast και veetle τα οποια ομως δεν υπαρχουν ακομα για mobile...αναγκαστικα θα χρησιμοποιω flash σε οποια συσκευη μου δινει αυτην την δυνατοτητα..το iphone δεν μου την δινει..το android μου την δινει την επιλογη.Καλως η κακως πολλα sites ακομα χρησιμοποιουν flash και θελω να χω αυτην την επιλογη!! Δεν με ενδιαφερει αν καταναλωνει ενεργεια,ειναι δικο μου προβλημα!!Θα σου δωσω ενα παραδειγμα..το a/c στο αυτοκινητο κοβει αλογα και καταναλωνει επιπλεον βενζινη,αλλα τι θα κανεις αν εχει 40 βαθμους? Προτιμας να σκασεις? Προτιμω βρε αδερφε ενα κινητο που να φτιαχνει και espresso και ας λιωνει την μπαταρια,ασε με να ψαχνω μπριζα, η apple τι ζορι τραβαει? Και τωρα που καταναλωνω 2gb το μηνα λιωνει η μπαταρια αλλα εχω επιγνωση ποσο ενεργοβορα ειναι η χρηση που κανω...Σεβομαι την επιλογη σου να χεις ευνουχισμενο κινητο αλλα επιτρεψε μου το δικο μου να το θελω αρτιμελες

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   animus

animus

    iPH User

  • 179 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Animus 2.0

Δημοσίευση 25/05/2010 - 12:11

Εδώ δν μπορούνε να πετύχουν την flash για τα Computers θα πετύχουν για τα κινητά!?Με δουλεύετε μου φαίνεται!Ανοίγω να δώ Video στο youtube και το καημένο το mbp μου αναστενάζει απο 40-47 βαθμους που είναι συνέχεια πιάνει 62-65 μετά απο 10 λεπτά στο youtube ισως και λιγότερο...
Επειδη ορισμένοι θα πείτε δηλαδη ικανους σας έχω ότι επειδη είναι Apple η Apple εκανε καμια πατέντα ώστε να αντιδρά αρνητικά στο άνοιγμα flash περιεχομένου,
τα ίδια έχω και στον σταθερό μου που τρέχει Windows 7,ανεβαίνει το CPU Usage και η θερμοκρασία στην CPU!
όπως είχα πει και σε παλιότερο post και είχα έρθει σε αντιπαραθεση με κάποιο παιδί απο εδω μεσα η Flash είναι CPU Hog αναγκαζει την CpU να τρεχει και τι αποτέλεσμα μας επιφέρει αυτο σε mobile devices? Κατανάλωση ενεργειας!ΚΑι ψάχνεις για φορτιστή μετά!
Μην τολμήσει κανεις α πει και το iPhone τρώει την μπαταρία στα Games...Ε φυσικα και την τρωέι αλλα δες αποτέλεσμα αλλα δν εχουν σχέση αυτα με το internet broswing!Εγώ τις προάλλες με iPhone OS 4 Beta 4,είχα 40 λεπτά στο ιντερνετ με wiFi και δν είχα χάσει ούτε 1 % μου φαινόταν απίστευτο και έκλεισα και ανοιξα το κινητό μήπως κόλλησε αλλα έδειχνε σταθερα το ίδιο μεχρι που ξαναρχισα την πλοηγηση και εχασα 1% της μπαταρίας μου.

Καθήστε με την Flash σας και ψαξτε για φορτηστη,αφήστε εμας με την HTML5 με κατι καινούριο δηλαδη και σταθερό και γρηγορο να απολαμβάνουμε την οθόνη του iphone&ipad&itouch στο internet broswing.

#33   sotoskawasaki

sotoskawasaki

    iPH Enthousiast

  • 426 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/05/2010 - 12:52

Επειδή ακριβώς αντιλαμβάνεται τα αρνητικά θα το έχει κλειστό και θα το ενεργοποιεί όταν το χρειάζεται... Προσωπικά και εγώ αυτό θα έκανα!


Η δική μου λογική αυτό δεν μπορεί να το δεχτεί. Δεν υπάρχει λόγος να το εγκαταστήσεις αφού θα το έχεις απενεργοποιημένο. Δηλαδή για να καταλάβω, θα μπαίνει σε μια σελίδα, θα βλέπει ότι υπάρχει flash, θα λέει "όχι ρε πούσ.. μου πάλι flash έχει. Θα βγαίνει απο τον browser θα πηγαίνει στις ρυθμίσεις θα ψάχνει να βρεί πως θα το ενεργοποιήσει, θα το ενεργοποιά. Μετά θα βγαίνει απο τις ρυθμίσεις και θα ξανα ανοίγει τον browser. Θα γράφει το link, θα πατά το go και επιτέλους μετά απο αρκετό χρόνο θα έχει flash content στο κινητό. Μετά όταν τελειώσει θα πρέπει να πάει πάλι στις ρυθμίσεις να βρει πως θα το απανεργοποιήσει γιατί προς θεού είναι πολύ ενεργοβόρο και γεμίζει την ram και πρέπει να το απενεργοποιήσει γιατί κάνει κακό... Σε παρακαλώ πολύ να σκέφτεσαι διπλά και τριπλά πριν γράψεις κάτι. Εάν είναι αυτό που υπονοείς τότε συγνώμη που στο λέω αλλά υποτιμάς την νοημοσύνη σου!

Εάν η δική σου λογική δέχεται αυτό το παράδοξο τότε πάω πάσο. Δεν υπάρχει λόγος να το συζητούμε.

Σεβομαι την επιλογη σου να χεις ευνουχισμενο κινητο αλλα επιτρεψε μου το δικο μου να το θελω αρτιμελες

Μα φυσικά και σέβομαι την άποψή σου, όπως και εσύ την δική μου. Απλά την θεωρώ λανθασμένη και προσπαθώ με επιχειρήματα να εξηγήσω γιατί την θεωρώ λανθασμένη.

Τελευταία επεξεργασία από: sotoskawasaki, 25/05/2010 - 12:54


#34   fteo

fteo

    iPH Enthousiast

  • 558 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:fteo

Δημοσίευση 25/05/2010 - 13:13

Εμ ναι αυτό εννοώ, αλλά δε θα γίνεται τόσο συχνά... Θα γίνεται όταν χρειάζεσαι το flash περιεχόμενο. Προσωπικά στο Ipod touch δε με νοιάζει γιατί δεν έχω 3g, οπότε αν χρειαστώ flash θα μπω από cloudbrowse. Στο δρόμο είναι αλλιώς τα πράγματα. Επίσης για σκέψου τη διαδικασία που θα κάνει κάποιος με Iphone για να δει flash περιεχόμενο ;)

Από τη μια χαίρομαι που ο Jobs έκανε πόλεμο στην Adobe, γιατί είναι πολύ κωλοεταιρία, αλλά για εμένα δεν θα αντέξει πολύ η Apple να μένει τόσο κλειστή. Ο κόσμος πηγαίνει προς ανοιχτά formats. Η apple για την ώρα σπρώχνει το quicktime που και αυτό γεμίζει τη ram αν φορτώσεις ένα μεγάλο βίντεο (με τη διαφορά ότι υπάρχει hw acceleration από πίσω και δε σου τρώει πολύ μπαταρία). Η google από την άλλη επικοινώνησε με εταιρίες, συνεργάστηκε με τους τύπους του theora, επένδυσε χρηματικά για να φτιάξει ένα ανοιχτό πρότυπο που να υποστηρίζει και hw acceleration και καλή συμπίεση έτσι ώστε να δουλεύει σε όλες τις συσκευές. Αν είχα τόσο ανάγκη ένα smartphone και θα χρειαζόμουν internet στο δρόμο, σίγουρα θα προτιμούσα κάτι πιο ανοιχτό.

Και για να επιστρέψουμε στο θέμα μας, φαντάζομαι καταλαβαίνουμε ότι το βίντεο είναι άτοπο...

#35   pcmagas91

pcmagas91

    iPH newbie

  • 34 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 25/05/2010 - 14:02

1.To θεμα της μπαταριας εχει καταντησει κουραστικο..και το 3g λιωνει την μπαταρια οπως και τα παιχνιδια..μηπως να μην κανω τιποτα απο τα 2 και να παιρνω απλα τηλ? η ακομα καλυτερα να το χω κλειστο για να κραταει η μπαταρια για παντα? Αν δηλ βγει αυριο htc με δεκτη ψηφιακης τηλεορασης θα πεις,ευχαριστω δεν θελω γιατι καταναλωνει μπαταρια? Ειναι αποκλειστικα δικο μου θεμα η διαχειριση της ενεργειας της συσκευης μου οχι της apple..ηδη το iphone το φορτιζω 2 φορες την ημερα..

2.Η διατυπωση ειναι λαθος.εννοουσα γρηγορο browsing και αν θελεις browsing με flash εστω και αργο και ενεργοβορο..οσο για το stream μπορεις και με 3g δεν χρειαζεται να χεις wireless..Μπορει να μαι εξω και να θελω να δω τα τελευταια 5 λεπτα ενος αγωνα, γιατι να μου το απαγορευει ο κος Jobs?


1) Το θέμα της μπαταρίας έχει καταντήσει κουραστικό??
Μήπως το χρησιμοποιείς συνέχεια με 500 add-ons στο Winterboard??

Ψάξε ένα Review και ξόδεψε 10 λεπτά της ζωής σου εφαρμόζοντας και ρυθμίζοντας το κινητό σου.. Ποιος ξέρει, ίσως έχεις ανοιχτό GPS, bluetooth και ένα σωρό πράγματα να τρέχουν..
Εμένα μου κρατάει 3 μέρες και το χρησιμοποιώ κυρίως για τηλέφωνο και δεν έχω καθόλου παράπονο.. Είναι τρομερό κινητό.. Και όταν ήθελα να μπώ ίντερνετ - παιχνίδια ποτέ δεν με απογοήτευσε.. Φυσικά έχασα 1 ώρα ολόκληρη από την ζωή μου για να το ρυθμίσω να διεγράψω όλα τα άχρηστα Lauch Daemons ώστε να χρησιμοποιήται λιγότερη RAM αλλά άξιζε!

Browsing?? Υπερβάλλεις, το flash ειναι μια βλακεία που χρησιμοποιεί διαφημήσεις κυρίως... Το μόνο που χρησιμοποιώ το Flash είναι το youtube και για αυτό έχει και εφαρμογή..

Ωραια θέλεις Flash Player πάνω από όλα, ε τότε έκανες λάθος που πήρες iPhone, έπρεπε να πάρεις Android.. Να έχεις τον Browser που τα φορτώνει όλα και κολάει και συνήθως με χάλια Multitouch οθόνη που έχει χειρότερη απόκριση... Η μάλλον θα έπρεπε να πάρεις ένα Mini Laptop :P

Εγώ πάντως προσωπικά σε Windows Mobile Omnia είχα σπαστεί που δεν μπορούσα κάν να συνδεθώ σε Wireless με ένα σωρό παράξενα Messages του τύπου δεν έχω ρυθμίσει κάτι σωστά και για να μπώ στο google να δώ 3 πράγματα έφαγα τουλάχιστον το 20πλάσιο χρόνο να το βρώ.. Και είδα και την απόκριση του στο youtube κολούσε ο Browser Υ-Π-Ε-Ρ-Β-Ο-Λ-Ι-Κ-Α με 833Mhz CPU!!! :S

ΑΜΑΝ δηλαδή με κάποιους εδώ μέσα!!!

Τελευταία επεξεργασία από: pcmagas91, 25/05/2010 - 14:09


#36   animus

animus

    iPH User

  • 179 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Animus 2.0

Δημοσίευση 25/05/2010 - 14:08

1) Το θέμα της μπαταρίας έχει καταντήσει κουραστικό??
Μήπως το χρησιμοποιείς συνέχεια με 500 add-ons στο Winterboard??

Ψάξε ένα Review και ξόδεψε 10 λεπτά της ζωής σου εφαρμόζοντας και ρυθμίζοντας το κινητό σου.. Ποιος ξέρει, ίσως έχεις ανοιχτό GPS, bluetooth και ένα σωρό πράγματα να τρέχουν..
Εμένα μου κρατάει 3 μέρες και το χρησιμοποιώ κυρίως για τηλέφωνο και δεν έχω καθόλου παράπονο.. Είναι τρομερό κινητό.. Και φυσικά έχασα 1 ώρα ολόκληρη από την ζωή μου για να το ρυθμίσω να διεγράψω όλα τα άχρηστα Lauch Daemons ώστε να χρησιμοποιήται λιγότερη RAM αλλά άξιζε!

Browsing?? Υπερβάλλεις, το flash ειναι μια βλακεία που χρησιμοποιεί διαφημήσεις κυρίως... Το μόνο που χρησιμοποιώ το Flash είναι το youtube και για αυτό έχει και εφαρμογή..

Ωραια θέλεις Flash Player πάνω από όλα, ε τότε έκανες λάθος που πήρες iPhone, έπρεπε να πάρεις Android.. Να έχεις τον Browser που τα φορτώνει όλα και κολάει και συνήθως με χάλια Multitouch οθόνη που έχει χειρότερη απόκριση... Η μάλλον θα έπρεπε να πάρεις ένα Mini Laptop :P

Εγώ πάντως προσωπικά σε Windows Mobile Omnia είχα σπαστεί που δεν μπορούσα κάν να συνδεθώ σε Wireless με ένα σωρό παράξενα Messages του τύπου δεν έχω ρυθμίσει κάτι σωστά και για να μπώ στο google να δώ 3 πράγματα έφαγα τουλάχιστον το 20πλάσιο χρόνο να το βρώ.. Και είδα και την απόκριση του στο youtube κολούσε ο Browser Υ-Π-Ε-Ρ-Β-Ο-Λ-Ι-Κ-Α με 833Mhz CPU!!! :S

ΑΜΑΝ δηλαδή με κάποιους εδώ μέσα!!!


το θεμα έχει καταντήσει κουραστικό!τελευταιο πόστ γράφω εδώ! ας κανουνε οτι θέλουν εγω τους προτινω να πουλήσουν ότι apple εχουν και να παρουν Android και PCs ,δεν κανουν γι αυτες τις συσκευες τελος.

εαν μπορουσα να σου δώσω +2 θα σου εδινα για αρχή πάρε +1 :P

#37   pcmagas91

pcmagas91

    iPH newbie

  • 34 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 25/05/2010 - 14:33

το θεμα έχει καταντήσει κουραστικό!τελευταιο πόστ γράφω εδώ! ας κανουνε οτι θέλουν εγω τους προτινω να πουλήσουν ότι apple εχουν και να παρουν Android και PCs ,δεν κανουν γι αυτες τις συσκευες τελος.

εαν μπορουσα να σου δώσω +2 θα σου εδινα για αρχή πάρε +1 :P

Εδώ στο PC σκέφτηκα να το βγάλω...
Να ανοίγω γύρω στα 15 tab και να ακούω βελάκια και μπουνιές...
Και να ακούω ένα ΜΠΑΜ ΜΠΑΜ ΜΠΑΜ..
Και λέω... τι στο καλό είναι αυτό, και να ψάχνω να ψάχνω και να μην το βρίσκω... Και τελικά βρισκόταν σε ένα site που έμπαινα συχνά στο κάτω κάτω μέρος που δεν κοιτούσα ποτέ...
Και έλεγε... "Δώσε μπουνιές να κερδίσεις"!!

:P Δώσε 1+ καλό είναι και αυτό... χαχα!

Το Flash είναι κάτι άχρηστο, αν και πιστεύω πως το iPhone θα τα πήγαινε καλύτερα από τα άλλα κινητά σε αυτόν τον τομέα αν είχε flash, αμφιβάλλω αν θα είχε τόσο lagg όσο στα άλλα κινητά..

#38   Tezas

Tezas

    iPH newbie

  • 25 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/05/2010 - 18:53

Θελω Flash για τα brownser games που παιζω, και θελω την γραμμη που εχει ο τυπος (στην τιμη που την εχει γιατι σιγουρα θα ειναι πολυ πιο φθηνα απο οτι στην Ελλαδα) ;)

#39   diam

diam

    iPH newbie

  • 4 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/05/2010 - 09:05

Αγοράζεις μηλόφωνο και ξενερώνεις που δεν έχει flash; Ε τότε πούλα το ή πέτα το, αφού είναι τόσο κ@λοκινητό να πάρεις ένα κινητό με flash. Πριν αγοράσεις κάτι ζυγίζεις τα προσωπικά σου, θετικά και αρνητικά που βρίσκεις και έτσι αποφασίζεις τι θα πάρεις τελικά. Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει καθόλου αν θα μου βάλουν flash. Το πήρα γιατί το γουστάρω αυτο το κινητό και μάλιστα πριν απο αυτό είχα android τηλέφωνο (HTC). Τα δυο τηλέφωνα δεν είχαν καμία σχέση. Το να επισημαίνουμε ατέλειες του τηλεφώνου ειναι το καλύτερο, το να το βρίζουμε ενώ το χρησιμοποιούμε δεν μπορώ να το καταλάβω.
Οποίος δεν το θέλει να το στο στείλει στο καλό και να αφήσει και εμάς στην ησυχία μας που γουστάρουμε το iphone γιατί ειναι to iphone.

Υ.Γ κανένα λογισμικό δεν είναι τέλειο και ούτε πρόκειται να γίνει γιατί θα χάσουν το ρόλο τους τα update και οι αγορές καινούργιων συσκευών. Αν δεν είχε τόσες ελλείψεις η 3.1.Χ θα περιμέναμε με τόση ανυπομονησία την OS 4;

#40   Smaug

Smaug

    iPH Contributor

  • 1.771 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:smaug.gr

Δημοσίευση 26/05/2010 - 11:29

Εδώ δν μπορούνε να πετύχουν την flash για τα Computers θα πετύχουν για τα κινητά!?Με δουλεύετε μου φαίνεται!Ανοίγω να δώ Video στο youtube και το καημένο το mbp μου αναστενάζει απο 40-47 βαθμους που είναι συνέχεια πιάνει 62-65 μετά απο 10 λεπτά στο youtube ισως και λιγότερο...

Αν έψαχνες πριν αγοράσεις το καημένο mbp που αναστενάζει (κλασσικές υπερβολές ας πούμε εμένα του ανεβάζει 5-6 βαθμούς τη CPU) θα έβλεπες ότι για αυτό φταίει η Apple που δεν έχει δώσει τα API για hardware acceleration στην Αdobe. Τώρα που έμαθες λοιπόν τι φταίει μπορείς να αφήσεις το flash στα MACOSX στην ησυχία του.



Η δική μου λογική αυτό δεν μπορεί να το δεχτεί. Δεν υπάρχει λόγος να το εγκαταστήσεις αφού θα το έχεις απενεργοποιημένο. Δηλαδή για να καταλάβω, θα μπαίνει σε μια σελίδα, θα βλέπει ότι υπάρχει flash, θα λέει "όχι ρε πούσ.. μου πάλι flash έχει. Θα βγαίνει απο τον browser θα πηγαίνει στις ρυθμίσεις θα ψάχνει να βρεί πως θα το ενεργοποιήσει, θα το ενεργοποιά. Μετά θα βγαίνει απο τις ρυθμίσεις και θα ξανα ανοίγει τον browser. Θα γράφει το link, θα πατά το go και επιτέλους μετά απο αρκετό χρόνο θα έχει flash content στο κινητό. Μετά όταν τελειώσει θα πρέπει να πάει πάλι στις ρυθμίσεις να βρει πως θα το απανεργοποιήσει γιατί προς θεού είναι πολύ ενεργοβόρο και γεμίζει την ram και πρέπει να το απενεργοποιήσει γιατί κάνει κακό... Σε παρακαλώ πολύ να σκέφτεσαι διπλά και τριπλά πριν γράψεις κάτι. Εάν είναι αυτό που υπονοείς τότε συγνώμη που στο λέω αλλά υποτιμάς την νοημοσύνη σου!

Εάν η δική σου λογική δέχεται αυτό το παράδοξο τότε πάω πάσο. Δεν υπάρχει λόγος να το συζητούμε.

Εσύ που δεν έχεις jailbreak όταν θέλεις να ανοίξεις το 3G ή το WiFi ή το bluetooth έστω για πες μου τη διαδικασία που ακολουθείς. Εκτός αν τα έχεις 24/24h ανοιχτά οπότε πάω πάσο.

Τελευταία επεξεργασία από: Smaug, 26/05/2010 - 11:33


#41   animus

animus

    iPH User

  • 179 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Animus 2.0

Δημοσίευση 26/05/2010 - 13:50

Αν έψαχνες πριν αγοράσεις το καημένο mbp που αναστενάζει (κλασσικές υπερβολές ας πούμε εμένα του ανεβάζει 5-6 βαθμούς τη CPU) θα έβλεπες ότι για αυτό φταίει η Apple που δεν έχει δώσει τα API για hardware acceleration στην Αdobe. Τώρα που έμαθες λοιπόν τι φταίει μπορείς να αφήσεις το flash στα MACOSX στην ησυχία του.




Εσύ που δεν έχεις jailbreak όταν θέλεις να ανοίξεις το 3G ή το WiFi ή το bluetooth έστω για πες μου τη διαδικασία που ακολουθείς. Εκτός αν τα έχεις 24/24h ανοιχτά οπότε πάω πάσο.

αυτο δεν το ηξερα το ομολογο ,αλλα θυμασαι με το που βγηκαν τα Snow Leopard που υπηρχε η τρυπα ασφαλειας??

#42   sotoskawasaki

sotoskawasaki

    iPH Enthousiast

  • 426 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/05/2010 - 15:50

Εσύ που δεν έχεις jailbreak όταν θέλεις να ανοίξεις το 3G ή το WiFi ή το bluetooth έστω για πες μου τη διαδικασία που ακολουθείς. Εκτός αν τα έχεις 24/24h ανοιχτά οπότε πάω πάσο.


Πρώτον από πού συμπέρανες ότι δεν έχω jailbreak;
Δεύτερον τί σχέση έχει αν έχω ή όχι jailbreak;
Τρίτον με το sbsettings, είναι 2 πατήματα στην οθόνη για να ενεργοποιήσω κάποιο απο αυτά.
Τέταρτον είναι 24/7 και όχι 24/24h.
Πέμπτο δεν είναι καθόλου το ίδιο, αλλά και στην περίπτωση που συμφωνήσουμε ότι είναι το ίδιο δυσκολο ή χρονοβόρο να ενεργοποιήσεις κάποιο απο αυτά γιατί να προσθέσεις ακόμα κάτι; Αλλά στη προκειμένη περίπτωση δεν συζητάμε αυτό αλλά το παράδοξο του να υποστηρίζω σθεναρά το flash εδώ στο forum να θέλω να το εγκαταστήσω, να το εγκαταστώ και μετά να το έχω κλειστό και να μην το χρησιμοποιώ. Γιατί σας είναι τόσο δύσκολο να αντιληφθείται αυτό το παράδοξο; Είναι σαν να κάνω οικονομία μια ζωή για να πάρω μια ferrari και όταν την πάρω να την έχω κλειδωμένη στο γκαράζ. Ε τί στο διάολο σκοιζόμουν μια ζωή να την πάρω αφού δεν θα την χρησιμοποιώ;

#43   fteo

fteo

    iPH Enthousiast

  • 558 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:fteo

Δημοσίευση 27/05/2010 - 19:21

Πρώτον συγκρίνουμε τις συσκευές στην εργοστασιακή κατάστασή τους. Αν είναι έτσι το android είναι Open source οπότε υποθέτω ότι κάνεις ότι μπορείς να φανταστείς. Που και να μην μπορείς Out of the box, υπάρχει η δυνατότητα.

Δεύτερον έχεις λάθος στο μυαλό σου αυτό που λέμε πιο πριν για το flash. Είναι η ίδια λογική με αυτή που σου θα μπεις από άλλο browser (cloudbrowse) για να δεις το flash content, ενώ στο android θα το έχεις στον default browser με όσα θετικά έχει αυτό (bookmarks, history, δεν χρειάζεται να ξαναβρίσκεις το site κλπ). Μόνο που με τον τρόπο που ανοίγεις κανονικά το wifi εδώ θα ανοίγεις το flash.

Αυτό που λέω εγώ και φαντάζομαι και οι υπόλοιποι δεν είναι τόσο το flash αυτό καθ' αυτό, αλλά το να έχεις την επιλογή να το βάλεις!

Και ξαναλέω χαίρομαι που πέτυχε η apple Με τα iDevices και που έκανε πόλεμο στο flash, γιατί με αυτό τον τρόπο δείχνει μια ανάγκη η οποία υπάρχει, απλά δε μου αρέσει η τακτική της με το να έχει τόσο κλειστά τα πάντα και να προωθεί μόνο τα δικά της προϊόντα (πχ για να γράψεις μια εφαρμογή πρέπει να έχεις mac).

Δε λέω ότι είναι κακά τα προϊόντα της, ούτε κατηγορώ την Apple γενικά. Απλά λέω να σκεφτόμαστε τι μας συμφέρει σαν καταναλωτές. Ήθελα το καλύτερο Mp3 player σύμφωνα και για τις ανάγκες μου (ποιότητα ήχου, ευκολία χρήσης, scrobbing, playlist generation) αυτό ήταν το iPod. Όταν θα χρειαστώ ένα smartphone θα ήθελα να μπορώ να κάνω τα πάντα με αυτό και όχι ότι μου επιτρέπει η apple επειδή θέλει να κάνει τη μάχη της στην αγορά. ;)

#44   Smaug

Smaug

    iPH Contributor

  • 1.771 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:smaug.gr

Δημοσίευση 27/05/2010 - 20:55

Πρώτον από πού συμπέρανες ότι δεν έχω jailbreak;
Δεύτερον τί σχέση έχει αν έχω ή όχι jailbreak;
Τρίτον με το sbsettings, είναι 2 πατήματα στην οθόνη για να ενεργοποιήσω κάποιο απο αυτά.
Τέταρτον είναι 24/7 και όχι 24/24h.
Πέμπτο δεν είναι καθόλου το ίδιο, αλλά και στην περίπτωση που συμφωνήσουμε ότι είναι το ίδιο δυσκολο ή χρονοβόρο να ενεργοποιήσεις κάποιο απο αυτά γιατί να προσθέσεις ακόμα κάτι; Αλλά στη προκειμένη περίπτωση δεν συζητάμε αυτό αλλά το παράδοξο του να υποστηρίζω σθεναρά το flash εδώ στο forum να θέλω να το εγκαταστήσω, να το εγκαταστώ και μετά να το έχω κλειστό και να μην το χρησιμοποιώ. Γιατί σας είναι τόσο δύσκολο να αντιληφθείται αυτό το παράδοξο; Είναι σαν να κάνω οικονομία μια ζωή για να πάρω μια ferrari και όταν την πάρω να την έχω κλειδωμένη στο γκαράζ. Ε τί στο διάολο σκοιζόμουν μια ζωή να την πάρω αφού δεν θα την χρησιμοποιώ;


To SBsettings δεν περιλαμβάνεται στο OS του iPhone και η apple το αντιμετωπίζει σαν πειρατικό. Οπότε το πιθανόν toggle του flash θα είναι το ίδιο δυσπρόσιτο με το αντίστοιχο του 3G ή του wifi.

24 ώρες το 24ωρο. Αλλιώς θα έλεγα 24/7/31/365.

Είναι παράδοξο του η συσκευή μου υποστηρίζει 3G αλλά εγώ το κλείνω για λόγους αυτονομίας της. Τρελό παράδοξο.

Άσχετο το παράδειγμα με την Ferrari αλλά παρόλαυτα, την Ferrari την αγοράζεις για εκεί που μπορεί να είναι Ferrari δλδ για δρόμους ταχείας κυκλοφορίας και για πίστες, δεν την αγοράζεις για να μπαίνεις σε στενά να κάνεις σφήνες και να την διπλοπαρκάρεις. Έτσι είναι και με το 3G που το ανοίγεις όταν το έχεις ανάγκη να κατεβάσεις κάποια δεδομένα πιο γρήγορα, έτσι "θα" είναι και με το flash.

#45   takis797979

takis797979

    iPH newbie

  • 16 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 27/05/2010 - 23:00

Ειναι πολυ πιο απλο..ενεργοποιεις ενα setting με το οποιο ανοιγει το site χωρις flash και αντι για τα γνωστα κυβακια με το ερωτηματικο εχει βελακια τα οποια πατας για να ανοιξει το flash content οπου εσυ επιθυμεις...τοσο απλα...ειναι αστειο να (κατα)κρινεις κατι που δεν εχεις δει ποτε πως λειτουργει απο κοντα...μου θυμιζει κατι τυπους που λενε οτι δεν τους αρεσει πχ το λονδινο ενω δεν εχουν παει ποτε...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες