Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Samsung Galaxy Tab revealed


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
57 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#46   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 11/11/2010 - 16:50

Δηλαδη το οτι δεχεται sd δεν ειναι ενα πλεονεκτημα εναντι του ipad; οπως και το οτι μπορει να χρησιμοποιηθει και σαν τηλεφωνο; οπως και το οτι εχει βαρος 380 γραμ , σχεδον το μισο δηλαδη του ipad; Δεν καταλαβαινω γιατι καθε νεα συσκευη android που βγαινει πρεπει να την βγαζεται αχρηστη. Δεν εχω χρησιμοποιησει καμια απο τις 2 συσκευες βεβαια και δεν μπορω να εχω ολοκληρωμενη αποψη. Δεν νομιζω βεβαια οτι προσφερουν και τιποτα ειδικα οταν πωλουνται σε αυτες τις τιμες


...μα γιαυτό ακριβώς αναφέρω ότι "η αίσθηση που αφήνει δεν είναι ενός tablet αλλά ενός μεγάλου κινητού."

Δεν την βγάλαμε άχρηστη τη συσκευή. Θεωρώ ότι το iPad είναι καλύτερο σαν tablet :-)
Behind the Scenes...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#47   soupatoras

soupatoras

    iPH User

  • 101 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 11/11/2010 - 16:56

και το Ipad ενος μεγαλου Ipod!

#48   Tsakis

Tsakis

    iPH newbie

  • 14 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 11/11/2010 - 16:58

Λοιπόν εγώ σαν χρήστης iPad θα μιλήσω για τηβ χρησιμοτητα του.. Να συμειωθει οτι δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ galaxy..

Το iPad έχει γίνει για μένα συμαντικος σύμμαχος στην καθημερινότητα μου και έχει αντικαταστήσει πλήρως το net book μου... Ιδού οι λόγοι:

1) Με το pages, numbers κτλ σε συνδιασμο με το full keybord κ τα Ελληνικά που δυστυχώς πλήρωσα από το cydia έχει αντικαταστήσει πλήρως το net book.
2) το template που χρησιμοποιώ για το site της επιχείρησης μου έχει βγάλει app για iPad οπότε το ενημερώνω πανευκολα
3) έχω 4 διαφορετικά apps calendar k 2do κάθε ένα για ξεχωριστές δουλειές κ λειτουργεί τέλεια!
4) έχω skype κτλ για να μιλάω free σε wifi hotspots
5) printαρω όπου θέλω με αντιστιχο app
6) έχω άμεσα χρησιμοποιουμενο converter/translator/calculator με ταινία κτλ που βολεουν πολύ
7) φοβερή οθόνη και άμεση απόκρηση αφού είναι γρήγορο κ δεν κλείνει ποτέ για να δείχνω videos k pics
8) απίθανο app για καιρό που μου λέει ολες τις λεπτομέρειες για να ξέρω αν με περνει να χρησιμοποιήσω μηχανή αν θα βγάλω ομπρέλες στο μαγαζί κτλ
9) ευχρηστα apps και κυρίως γρήγορα για social networking
10) όλα τα έγγραφα μου σε PDF με αποτέλεσμα να μην κουβαλαω την μισή μου σταντα πλέον!
11) image editors για να αλλάζω αφίσες κτλ γρήγορα κ on the go ( αν κ για να μαι ειληκρηνης δεν έχω βρει ένα προγράμμα που να με καλύπτει πλήρως )
12) ευχρηστα κ mail k browser ακόμη κ αν δεν έχει flash ( το έχω 2 βδομάδες κ δεν έχει χρειαστεί τπτ flash ακόμη εκτός από κάτι video σε αθλητικό σιτε)
13) ωραία παιχνιδα για όταν έχω κάπου αναμονή
14) remote desktop στο pc για όταν (σπάνια) είναι κάτι που δεν μπορώ να κάνω με το ipad η έχω ξεχάσει κάτι στο σπίτι

Όλα αυτά με ΤΡΕΛΗ μπαταρία που για μένα ήταν το main ζητούμενο, standby και φοβερή ευχρηστια κ ταχύτητα. Κ το iPhone μου έχει calendars αλλά τα χρησιμοποιουσα λιγότερο λόγω του αβολου πληκτρολογιου κ της μικρής οθόνης..


Παρ όλα αυτά θα ήθελα:
1) περισσότερη ram γιατί φρικαρει με βαρύ multitasking
2) κάμερα για το χαβαλο στο skype
3) USB. Η αποδηξη ότι προς το παρόν δεν καιγομαι είναι ότι δεν έχω πάρει ακόμα camera kit.. Θα το κάνω όμως...


Για flash δεν είμαι σίγουρος αφού σίγουρα θα χάσει ταχύτητα.. Θα δοκιμάσω το frash που τα παίζεις ΚΑΤ επιλογή να δω αλλα δεν καιγομαι...


Τώρα σχετικά με το tab έχω να πω ότι το σκεφτόμουν να το πάρω αλλά:
1) μικρή οθόνη.. Έτσι κ αλλιως θα το χα στην τσάντα μου οπότε δεν με ενοιαζε η διάφορα στο μεγεθος κ το βάρος..
2) μικρή αξία μεταπωλησης αφού ξέρω ότι μόλις βγει το iPad 2 θα το πάρω. Η apple αναβαθμίζει συνέχεια κ τα παλιά της προϊόντα κ η απαραμιλη ποιοτητα κατασκευης τους εχει αποτέλεσμα να πωλούνται σε σχετικά καλες τιμές ακόμη κ τα 2g σήμερα! Για τον ίδιο λόγο πήρα κ 16gb μηχάνημα...
3) φτωχό community , βασικά ανύπαρκτο στην ελλάδα..
4) έχω ακούσει από παντού ότι είναι αισθητά πιο αργό από το iPad κ πειστηκα.. Η ταχύτητα ήταν από τα βασικά κριτιρια αγοράς μου όπως και....
5) η μπαταρία... Αρκετά μικρότερη πράγμα λογικό λόγω μεγέθους... Ο steveακος με βρίσκει σύμφωνο για τα 7ιν tablets αν κ νομίζω ότι αυτός θα αλαξει γνώμη κ εγώ όχι...
6)ποιότητα κατασκευής που παει πακέτο με το wow factor...

Συμπέρασμα: το iPad οπως κ γενικα τα tab pcs δεν είναι για τον καθένα.. Θέλει ψάξιμο να το φτιάξεις να πληρει τις ανάγκες σου... Για το τηλέφωνο που είπε κάποιος φίλος πιο πάνω ότι μπορεί πάρει-δεχθεί το galaxy κ το ipad μπορεί... Αλλά θέλει μανουρα.. Γενικά εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος από το iPad παρ όλα αυτά εκενυρισμενος που ο Steve μου δείξει features με το σταγονόμετρο και δεν μπορεί η αγορα να μου προσφέρει κάτι το ίδιο ελκυστικό για να τον φτυσω.. Γιατί μπορεί να μην έχω πιάσει galaxy στα χέρια μου Αλλα διαβάζοντας τα παραπάνω νομίζω ότι καταλαβενετε ότι πειστικά με επιχηρηματα...

Τα υπολειπα συμπεράσματα δικά σας...

#49   ktzaf

ktzaf

    iPH Honored Elite member

  • 1.283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 11/11/2010 - 18:20

Ότι κάνεις με το iPad το κάνω φθηνότερα (free apps) με το archos 70 8Gb στα €260. Για καλύτερα δεν θα μιλήσω καθώς είναι προσωπικό ζήτημα και για εμένα το κόψιμο και μόνο του ομφάλιου λώρου με το itunes είναι καλύτερα. Η SD το usb και το HDMI είναι απλά το κερασάκι.

Το wow factor που συνεχώς εμφανίζεται σαν "προσόν" τα λέει όλα.

#50   Noshiz

Noshiz

    iPH Addict

  • 669 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:noshiz

Δημοσίευση 11/11/2010 - 18:51

Το galaxy το κανει αυτο ομως?





:P :P :P

#51   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 11/11/2010 - 18:54

Το galaxy το κανει αυτο ομως?
:P :P :P


Δεν διαθέτει την απαραίτητη μπαταρία για να βγάλει όλη την πορεία/διαμαρτυρία :-)
Behind the Scenes...

#52   Tsakis

Tsakis

    iPH newbie

  • 14 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 11/11/2010 - 18:55

Φίλε μου χαιρομαι που είσαι ευχαριστιμενος με την αγορά σου.. Η αλήθεια είναι πως δεν γνωρίζω το μηχάνημα που λες αρκετά καλά, δεν ξέρω καν αν έχει multitouch οθόνη για να σου πω αν όντως θα κάλυπτε με τον ίδιο τροπο τις ανάγκες μου.. Δεν θέλω σε καμμιά περίπτωση να πω ότι το τάδε είναι καλυτερο από το δεινά..
Απλά έγραψα το παραπάνω ποστ για να δείξω τους λόγους που είμαι ευχαριστημένος από το iPad και τους λογους που με οδήγησαν στην αγορά του εναντι του κυριοτερου αντιπάλου του..

Οσο για το iTunes εμένα δεν με ενοχλεί ίσα ίσα με βολεύει το backup.. Για πολλά πράγματα χρησιμοπειω ssh όμως...

#53   tesalat

tesalat

    iPH Enthousiast

  • 443 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 16/11/2010 - 02:04

Έχω πιστει ότι για να κρίνεις μια συσκευη πρέπει να την έχεις στα χέρια αρκετές μέρες και να ξέρεις να την χρησιμοποιείς ώστε να πάρεις όσα μπορει να σου δώσει.

Έχω το iPad 6 μήνες και είχα το galaxy S που είναι η σμικρισνση ενός galaxy tab, για τρεις μήνες.

Το μόνο που δεν με ενδιαφέρει είναι το flash στο browsing.

Θα ήθελα στο iPad μια τουλάχιστον κάμερα ώστε να μπορω να έχω πλήρη video-επικοινωνία.

H samsung διαθέτει πολυ καλες οθόνες ειδικά αυτη του galaxy s και γενικά αξιοπροσεχτο hardware. Όμως δεν έχει καταφέρει ακόμα να προσαρμόσει το λειτουργικο στις συσκευές της με αποτέλεσμα ο απαιτητικός χρήστης να μην μένει ευχαριστημένος και να χρειάζεται να καταφεύγει σε διάφορα fixes και custom kernels.
Όλες αυτές οι μετατροπές πέρα απο αναγκάζουν τον χρήστη σε συνεχή αναζήτηση και δοκιμές, δημιουργούν πολλα προβλήματα στους λιγότερο ψαγμενους.

Αν διαβάσετε τα σχετικά φορα θα δείτε ότι οι σελίδες τους είναι γεμάτες με τετοια προβλήματα.

Προσωπικά δεν δυσκολεύτηκα στο να περνώ όλα αυτα τα fixes, αλλα με κούρασε. Είχα καταντήσει να ξενυχτω κάθε βράδυ διαβάζοντας τις διάφορες πατεντες στο XDA και κάνοντας συνεχείς δοκιμές για να βρω τους καλύτερους συνδιαδμους auto killer, MinFreeManager, OCLF, kernels κ.λ.π.

Εκτός αυτου υπήρχαν πολλές φορές ανεξήγητα προβληματακια σε διάφορες ρυθμίσεις όπως apn, mms κ.α.

Το copy paste ήταν περιπέτεια. Όταν θες να κανείς επιλογή ενός κομματιού απο ένα mail για να το επικολλησεις κάπου αλλού, είναι ταλαιπωρία αφου σε καμία περίπτωση δεν υπάρχει η ακρίβεια του iPad.

To μέγεθος του galaxy tab είναι μεγάλο για τηλέφωνο και μικρό για tablet. Όπως και να 'χει χρειάζεται τσαντακι μεταφοράς οπότε το μικρότερο μέγεθος είναι δώρο άδωρο.
Εντελώς αβολο να το χρησιμοποιήσεις σαν τηλέφωνο ακόμα και με BT με αναγνώριση κλήσης. Μπορείς να το κανείς μόνο αν βρίσκεσαι στο γραφείο σου η στο αυτοκίνητο. Δεν φαντάζομαι να είσαι στον δρόμο και να βγάζεις απο την τσάντα σου αυτο το πράγμα για να σχηματίσεις το νούμερο που θες να καλεσεις.

Χρησιμοποιω το iPad όλη την μέρα.
Στο γραφείο για όλα εκτός απο διαχείριση μεγάλων αρχείων excel που διαθέτουν φίλτρα και συναρτησεις.
Στο σπίτι σπάνια θα καθησω στο Mac. Toν έχω όμως ανοικτό γιατί τον αξιοποιώ μέσω του iPad αφου μπορω με απίστευτη ευκολία να παρακολουθήσω οποιαδήποτε ταινία έχω αποθηκευμενη στο κομπιούτερ μου, να ακούσω την μουσική μου και να δω ότι έχω στο Mac απο φωτογραφίες videos μέχρι τα PDF μου.
Και όλα αυτα μέσω ενός κλικ. Το σημαντικότερο, μπορω να κάνω όλα αυτα ακόμα και όταν βρίσκομαι μακριά απο το σπίτι μου.

Θεωρητικά αυτα μπορούν να γίνουν και με το galaxy tab, αλλα δεν έχω διαβάσει να το έχει καταφέρει κάποιος. Στο iPad υπάρχουν 3-4 διαφορετικες εφαρμογές που το πραγματοποιούν μ ένα κλικ.

Με την 4.2 που χρησιμοποιω πάνω απο ένα μήνα έχει γίνει ακόμα πληρεστερο. Δεν χρειάζεται πια να το έχω jailbreak.
To multi tasking δουλεύει υπέροχα. Καμία σχέση με το galaxy όπου όσο αυξάνονται οι εφαρμογές που τρέχουν στο background τόσο πέφτει η ταχυητα και αρχίζει το lagarisma.
Εκει γίνεται απαραίτητη η χρήση των βοηθητικών προγραμμάτων.

Παρ όλο που μου άρεσε πολυ το galaxy, δεν μπόρεσα να αντεξω περισσότερο και το έδωσα για να πάρω το iPhone 4.

Χωρίς να είμαι fun κανενός, μπορω να πω με σιγουριά ότι όπως δεν υπάρχει πιο ολοκληρομενη λύση πέρα απο το iPhone στα smart phones, το ίδιο συμβαίνει και στα tablets.
Πάντα υπάρχουν συσκευές που υπερτερούν σε επι μέρους σημεία, αλλα αν τις δούμε συνολικά, το iPhone και iPad υπερτερούν.
Και επειδή έχω χάσει πολλα λεφτά αγοράζοντας και πουλοντας τετοιες συσκευές, κατέληξα και πάλι στον συνδιασμο iPhone-iPad όπου κάνω καλύτερα την δουλεια μου χωρίς να χρειάζεται να χανω τον χρόνο μου ψάχνοντας βελτιώσεις και δεν πετω τα χρήματα μου σε συσκευές που σε δυο μήνες χάνουν την μισή τους αξία.

#54   Andreas2000

Andreas2000

    iPH newbie

  • 80 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/11/2010 - 03:16

Παίζοντας με ένα tab που έπεσε στα χέρια μου θα πω, πως απογοητεύτηκα από το lag που είχε σε οθόνη και browsing. Μιλάμε νομίζεις ότι το ipad είναι 5 χρόνια μπροστά. Επειδή δε νομίζω όμως πως έτσι είναι τα πράγματα μάλλον θα πω πως βιάστηκε η Samsung με το tab εφόσον όπως ομολογεί και η ίδια η google δεν είναι έτοιμο ακόμη το android για ταμπλέτες.

Πάντως το φινίρισμα και η κατασκευή του tab τα βρήκα μια χαρά (αρκεί να δουλευε σωστά κιόλας μια χαρά θα ήταν)

#55   domal

domal

    iPH newbie

  • 64 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 17/11/2010 - 13:59

επαιξα λιγο και εγω με το tap , οκ καλο ειναι , σαν μικρο αντιγραφο του ipad που περνει και τηλεφωνο .... το θεμα ειναι αλλο ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ ..... εκει χανουν ολα , δεν υπαρχει συσκευη ακομα με τοσες πολλες καλοσχεδιασμενες εφαρμογες σαν το ipad ... αν δειτε τις ιδιες εφαρμογες σε android & ios απλα θα γελατε .. του ios ειναι υπεροχες , στα android ειναι καλες .
Με την ios4,2 GM το ipad εγινε επιτελους ελληνικο και ταχυτατο !!!!
Δυστυχως η ευχτυχως , δεν υπαρχει συσκευη σαν το ipad εκει εξω ...
Αν το samsoung ειχε τιμη 300 Ευρω , οκ καλο θα ηταν .... θα δειτε σε λιγο καιρο ενα σωρο κινεζικες συσκευες με κοστος 300-400 ευρω που θα ειναι κατα πολυ καλυτερες απο το samsoung ...

Τελευταία επεξεργασία από: domal, 17/11/2010 - 14:00


#56   nikos278

nikos278

    iPH Member

  • 226 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 25/01/2011 - 07:08

πριν 2 μερες ανταλλαξα το ιπαντ που με τοσο χαρα αγορασα με ενα galaxy tab και μπορω να πω οτι ειμαι καταενθουσιασμενος
δε περιμενω να βρω το δικιο μου σε αυτο εδω το σαιτ
αλλα μια συγκριση δεν την κανεις με ριβιους και μια συντομη εικονα απο μαγαζι

ειπαμε να ειμαστε funboys αλλα μερικοι θελετε αποτοξεινωση απο τον στηβ γιατι προβλημα
φιλικα και καλημερα
επειδη πρεπει να παω για δουλεια
αυριο θα ργαψω αναλυτικη συγκριση που ημουν κατοχος και των 2 και την γνωμη μου

#57   saxlas123

saxlas123

    iPH newbie

  • 52 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 25/01/2011 - 07:40

απλός επηδη είδα τα σχόλια στην πρωτη σελίδα...οι μόνες σελίδες που πραγματικά δεν μπόρεσα να μπω από Ipad ήταν της motorola, της toshiba και της adobe που μπήκα απλός από περιέργεια και μονο που δεν με διώξανε με τις κλοτσιές :blush: :lol:

#58   nikos278

nikos278

    iPH Member

  • 226 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 26/01/2011 - 05:11

λοιπον θετικα και αρνητικα σε σχεση με το ιπαντ
με καθαρο ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟ στυλ.μη με φατε

θετικα
1.οθονη και γενικα μεγεθος. μπορω και το βαζω μεσα στο τσαντακι μου χωρις να χρειαζομαι ουτε να το κρατα;ω στα χερια μου ουτε να πρεπει να αγορασω κατι επιπλεον για να το κυκλοφορω
2.εχει φλας εστω και με καποια καθυστερηση ΕΧΕΙ ομως.για καποιους ειναι αδιαφορο για μενα οχι που παιζω καποια παιχνιδια διαδικτυακα που ειναι σε φλας μορφη
3.εχω στην αρχικη οθονη της ταμπλετας μου widget οπου με το που κανω slide to unlock βλεπω επιτοπου αν εχω νεο μαιλ νεο μηνυμα στο φεισμπουκ και τα τελευταια νεα.αν δεν εχω κατι το κλεινω σε 5 δευτερολεπτα χωρις να χρειαστει να αναλωθω στο να ανοιγω εφαρμογη στην εφαρμογη
4.η υπαρξη λειτουργιας τηλεφωνου . οχι επειδη θα κατσω με τη γκουμουτσα να μιλαω αλλα σε περιπτωση που κατι παθει το κινητο μου για οποιοδηποτε λογο απο μπαταρια μεχρι βλαβη να μπορω να παρω καποιο τηλεφωνο(ο νομος του μερφυ κυριοι)
5.η υπαρξη καμερα αν και δεν ειναι κατι το φοβερο και δε τρελαθηκα το καθυστα πλεονεκτημα σε σχεση με το ιπαντ μονο και μονο επειδη υπαρχει
6.οτι μπορεις να βαλεις μεχρι 1080 ταινια και να τη δεις (σαφως οχι σε 1080 αναλυση)χωρις κολληματα.
7.το ροοτ του (αντιστοιχο jailbrake για android) γινετε με ενα απλο κλικ μεσα απο τη συσκευη και φευγει παλι με ενα απλο κλικ
8.ολες οι εφαρμογες προσαρμοζονται στην οθονη του ταμπ χωρις να πιξελιαζει και χωρις να πρεπει να πληρωσεις εναν μαγκα για το αυτονοητο

αρνητικα σε σχεση με το ιπαντ
1.το γεγονος οτι ενω εχω και το galaxy s περιμενα τον ιδιο φορτιστη αλλα δυστυχως εχει δικο του.με ειχε βολεψει με ιπηονε-ιπαδ που ειχα 2 καλωδιακια και τα φορτιζα ετσι
2.δεν εχει τοσο πλουσιο μαρκετ σε σχεση με το αππ στορε πραμα που ελπιζω οτι θα βελτιωθει αφου και τον ανροιδ εχει αρχισει και περνει αρκετα μεγαλο μεριδιο
3ενω δεν το εχω και πολυ καιρο για να εχω ολοκλκηρωμενη αποψη πισετυω οτι εχει χαμηλοτερη αυτονομια σε σχεση με το ιπαντ αλλα οχι κατι τρομερο αλλα παρολαυτα το βαζω στα αρνητικα

και αρνητικο που ειδα και στις 2 συσκευες
ΓΙΑΤΙ ΚΥΡΙΟΙ ΚΟΡΕΑΤΕΣ ΚΑΙ ΚΥΡΙΕ ΣΤΗΒ ΔΕ ΒΑΖΕΤΕ ΕΝΑ ΚΑΠΑΚΙ ΑΠΟ ΠΙΣΩ ΓΙΑ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ????

αυτα
και ξαναλαεω οτι ειναι καθαρα αποψη μου που για καποιον τα θετικα ειναι αδιαφορα για καποιους οχι
εμενα οι παραπανω λογοι με εκαναν να θεωρω σωστη αποφαση να ανταλλαξω το ιπαντ μου με ενα γαλαξια

ευχαριστω




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες