Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 6 ψήφοι

WWDC 2010 [Keynote]


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
520 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#361   Aster

Aster

    iPH Addict

  • 733 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 12/06/2010 - 11:25

Παιδιά, καλά είναι όλα αυτά, με την MicroSim ομως τι γίνεται; Εχω ακούσει πως ακόμα και αν την κοψεις την κανονική σου Sim πάλι δεν ταιριάζει και δεν μπορείς να κανείς κλήσεις. Ένας φίλος μου απ´ το εξωτερικό μου είπε πως στην χώρα του για παράδειγμα αυτό δεν είναι πρόβλημα, πας στον πάροχο σου και τους λες να σου αλλάξουν την κανονική sim με micro (με το ίδιο νούμερο), σε μας (Ελλαδα) όμως τι γίνετε;

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#362   Paris1986

Paris1986

    iPH Community Leader

  • 12.699 μηνύματα
  • Twitter:@par1scha
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:Par1s

Δημοσίευση 12/06/2010 - 11:27

Aster προχθες συγκεκριμενα ρωτησα και σε Cosmote/Vodafone και μου ειπαν και οι δυο οτι εχουν ηδη MicroSim προς διαθεση.

#363   Aster

Aster

    iPH Addict

  • 733 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 12/06/2010 - 11:30

Α, ωραία! Και δηλαδή πάω και μου αλλάζουν την δικιά μου;

#364   sotoskawasaki

sotoskawasaki

    iPH Enthousiast

  • 426 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/06/2010 - 11:46

Πιστεύω ότι αυτοί που θα κάνουν συμβόλαιο ή θα ανανεώσουν το συμβόλαιο τους θα πάρουν την νέα micro sim δωρεάν. Οι υπόλοιποι (καρτοκινητό) πιστεύω θα πληρώσουν για την αλλαγή της sim. Ξαναλέω ότι αυτά αποτελούν την προσωπική μου άποψη και δεν έχω κάποιες πληροφορίες απο Vodafone/Cosmote.

Αλλά ήταν προφανές απο την πρώτη στιγμή ότι εφόσον το iPhone θα ερχόταν επίσημα στην Ελλάδα, τότε θα υπήρχαν και οι micro sim απο τους παρόχους.

Τελευταία επεξεργασία από: sotoskawasaki, 12/06/2010 - 11:48


#365   Aster

Aster

    iPH Addict

  • 733 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 12/06/2010 - 12:04

Τους πήρα μόλις τηλέφωνο (Cosmote) και μου είπαν ότι η micro sim κυκλοφορεί επίσημα στην Ελλαδα από την 8 Ιουνίου. Για να την αλλάζεις απλά πας στο κατάστημα Cosmote και την αλλάζεις, όπως μου είπαν είναι μια απλή τυπική διαδικασία, δεν μου είπαν όμως αν μπορώ να την κρατησω και την κανονική μου sim σε περίπτωση αν θέλω να την βάλω μετά σε "κανονικό" τηλέφωνο.

#366   thanasis

thanasis

    iPH Guru

  • 9.488 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 12/06/2010 - 12:11

Λογικά δεν θα μπορείς γιατί αυτή που εχεις τώρα την ακυρώνουν.

ezgif_com_crop_2.gif


#367   Paris1986

Paris1986

    iPH Community Leader

  • 12.699 μηνύματα
  • Twitter:@par1scha
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:Par1s

Δημοσίευση 12/06/2010 - 12:13

Μπορεις να εχεις δυο καρτες με τον ιδιο αριθμο.Το εψαξα και γινεται παιδια.Θα πας στο καταστημα και θα πεις οτι θες τον αριθμο σου και σε MicroSim αλλα και σε κανονικη.Θα πρεπει ομως να δουλευει μονο η μια καθε φορα.

#368   Aster

Aster

    iPH Addict

  • 733 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 12/06/2010 - 12:38

Παιδιά γνωρίζουμε αν γίνεται αυτό και με την WIND?

#369   Paris1986

Paris1986

    iPH Community Leader

  • 12.699 μηνύματα
  • Twitter:@par1scha
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:Par1s

Δημοσίευση 12/06/2010 - 12:40

Λογικα θα πρεπει να ρωτησεις και εκει...Για wind εγω τουλαχιστον δεν ξερω κατι...

#370   sotoskawasaki

sotoskawasaki

    iPH Enthousiast

  • 426 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/06/2010 - 12:43

Τους πήρα μόλις τηλέφωνο (Cosmote) και μου είπαν ότι η micro sim κυκλοφορεί επίσημα στην Ελλαδα από την 8 Ιουνίου. Για να την αλλάζεις απλά πας στο κατάστημα Cosmote και την αλλάζεις, όπως μου είπαν είναι μια απλή τυπική διαδικασία, δεν μου είπαν όμως αν μπορώ να την κρατησω και την κανονική μου sim σε περίπτωση αν θέλω να την βάλω μετά σε "κανονικό" τηλέφωνο.


Δεν σου είπαν κάτι για το αν θα σε χρεώνουν για αυτή την διαδικασία;

#371   angmar

angmar

    iPH Member

  • 296 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/06/2010 - 12:56

Λογικά τα ίδια με την αντικατάσταση λόγω απώλειας/φθοράς. Αν θυμάμαι καλά περίπου 16 ευρώ.

#372   MacDimitris

MacDimitris

    iPH Contributor

  • 1.278 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:MacDimitris

Δημοσίευση 12/06/2010 - 13:23

Παιδιά μην ανησυχείτε όλα θα τα κανονίσουν οι πάροχοι.. και τις microsim και όλα.. τώρα όσο για την αλλαγή από απλή σε micro νομίζω ότι δεν έχει σημασία αν θα την χρεώνουν ή οχι.. αν έχετε χρήματα να πάρετε μια συσκευή που κοστίζει 600-700 ευρω θα σας πονέσουν τα 16 ευρω; :P

#373   tsak4

tsak4

    iPH Member

  • 332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad Air 2 +4G
  • GameCenter:tsak4

Δημοσίευση 12/06/2010 - 14:29

20 ημερες? τι κανουν? περιμενουν το iphone να ξεκλειδοθει μονο του ?


Σου λένε να έχεις την δικιά τους σιμ ( π.χ O2 ) μέσα στο iPhone για περίπου 20 μέρες και όταν σε ειδοποιήσουν ότι έγινε unlock η συσκευή σου μπορείς να βάλεις την δικιά σου σιμ.

#374   Aster

Aster

    iPH Addict

  • 733 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 12/06/2010 - 14:30

Δεν σου είπαν κάτι για το αν θα σε χρεώνουν για αυτή την διαδικασία;


Να σου πω την αλήθεια δεν ρώτησα, γιατί όταν αρχησα τις ερωτήσεις η κοπέλα με την οποία μιλούσα μου είπε "Ειναι κάτι καινούργιο και δεν γνωρίζω πολλά, θα πρέπει να ρωτήσετε στο κατάστημα της Cosmote".
Στην WIND πάντως (τους πήρα και αυτούς) δεν έχουν καν ιδέα τι θα πει MicroSim! Ο υπάλληλος μου λέει "Τι είναι αυτό; Υπαρχει κάτι τέτοιο; Πρωτη φορά το ακούω. Μήπως κάνετε κάποιο λάθος;" :D


Sent from my iPhone using Tapatalk

#375   sotoskawasaki

sotoskawasaki

    iPH Enthousiast

  • 426 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/06/2010 - 14:36

Παιδιά μην ανησυχείτε όλα θα τα κανονίσουν οι πάροχοι.. και τις microsim και όλα.. τώρα όσο για την αλλαγή από απλή σε micro νομίζω ότι δεν έχει σημασία αν θα την χρεώνουν ή οχι.. αν έχετε χρήματα να πάρετε μια συσκευή που κοστίζει 600-700 ευρω θα σας πονέσουν τα 16 ευρω; :P


Δεν είναι αυτό το θέμα, απλά για λόγους σωστής πληροφόρησης ρωτάμε και στα πλαίσια αυτά, σίγουρα έχει σημασία αν θα την χρεώσουν ή όχι. Δεν είναι θέμα αν θα πονέσουν τα 16 ευρώ. Αν και πρέπει να πω ότι διαφωνώ πλήρως με το σκεπτικό σου. Δεν ξέρεις πως ο καθένας βρήκε ή θα βρει αυτά τα 600-700 ευρώ για να κανει την αγορά. Εγώ παράδειγμα είμαι φοιτητής, πούλησα το 3G μου 200 ευρώ και το καλοκαίρι θα δουλέψω για να συμπληρώσω το υπόλοιπο. Οπόταν αντιλαμβάνεσε ότι δύσκολα θα καταφέρω να κάνω αυτή την αγορά. Δεν θα με πονέσουν τα 16 ευρώ αλλά είναι κάποιο θεματάκι για μένα αν και αμελητέο. Και σίγουρα δεν είναι το ίδιο με κάποιον, ο οποίος έχει αυτά τα 600-700 ευρώ και κάθονται. Οπόταν βλέπεις ότι και στα 2 παραδείγματα που σου έδωσα αγοράζουν το iphone αλλά σε καμία περίπτωση δεν μπορείς να μας βάλεις στο ίδιο καζάνι.

Τελευταία επεξεργασία από: sotoskawasaki, 12/06/2010 - 14:41


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες