Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iOS 4 to be released June 21st for free!


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
191 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#61   angelo_lagoudakis

angelo_lagoudakis

    iPH Member

  • 300 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • GameCenter:hp_soldier_89

Δημοσίευση 09/06/2010 - 08:42

Φίλε μου για να μπορέσει να παίξει το multitasking Πρέπει να το υποστηρίζει και η εφαρμογή. Ο λόγος είναι ότι δεν τρέχει η εφαρμογή στο background αλλά καλεί κάποια ειδικά services που τρέχουν στο παρασκήνιο. Μόλις την καλέσεις πάλι την εφαρμογή επανέρχεται άμεσα από την μνήμη. (πάλι πρέπει να το υποστηρίζει η εφαρμογή)

Το multitasking δεν δουλεύει όπως το desktop Os και κατά την επαγγελματική αν θες άποψη μου πολύ καλύτερα.

Περίμενε λοιπόν να βγει οι εκδόσεις του IM+ ή του Skype που υποστηρίζουν multitasking και μετά κρίνε. Να δούμε και πόσο κρατάει η μπαταρία έτσι. Θα έχει ενδιαφέρον

Έχεις απόλυτο δίκιο !!!
+1 από εμένα !Εκτός από αυτό η ταχύτητα που ανοίγουν οι εφαρμογές εξαρτάται κυρίως από την συσκευή!Αν έχεις 3gs θα ανοίγουν πιο αργά!Σκεφτείτε μόνο ότι η δύναμη του επεξεργαστή A4 TOY ΙPΗΟΝΕ 4 θα είναι υπερδιπλάσια από αυτή του επεξεργαστή του 3gs!!!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#62   Kostasfalcon

Kostasfalcon

    iPH newbie

  • 36 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 09/06/2010 - 08:42

Φίλε μου για να μπορέσει να παίξει το multitasking Πρέπει να το υποστηρίζει και η εφαρμογή. Ο λόγος είναι ότι δεν τρέχει η εφαρμογή στο background αλλά καλεί κάποια ειδικά services που τρέχουν στο παρασκήνιο. Μόλις την καλέσεις πάλι την εφαρμογή επανέρχεται άμεσα από την μνήμη. (πάλι πρέπει να το υποστηρίζει η εφαρμογή)

Το multitasking δεν δουλεύει όπως το desktop Os και κατά την επαγγελματική αν θες άποψη μου πολύ καλύτερα.

Περίμενε λοιπόν να βγει οι εκδόσεις του IM+ ή του Skype που υποστηρίζουν multitasking και μετά κρίνε. Να δούμε και πόσο κρατάει η μπαταρία έτσι. Θα έχει ενδιαφέρον

Μα υπάρχει ήδη multitasking και χωρίς το νέο os. Έχω την 3.1.2 με j/b και το backgrounder και έχω όσες εφαρμογές θέλω ανοιχτές. Έχω αναφορά παράδοσης στα SMS και πολλά πολλά αλλά που δεν θα τα αναφέρω. Έχω το categories για να φτιαχνω όσους φακέλους γουστάρω και με όσες εφαρμογές μέσα χώρις περιορισμό. Αμάν η τρέλα με το νέο os.....ψαξτε λίγο μέσα στο cydia....

#63   steliosk

steliosk

    iPH newbie

  • 27 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/06/2010 - 08:49

Παιδες καλημέρα,
Από ποτε να περιμένουμε να βγουν τα updates την 4.0, των εφαρμογών?

#64   WoodyAllen

WoodyAllen

    iPH Contributor

  • 1.116 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/06/2010 - 08:59

Μα υπάρχει ήδη multitasking και χωρίς το νέο os. Έχω την 3.1.2 με j/b και το backgrounder και έχω όσες εφαρμογές θέλω ανοιχτές. Έχω αναφορά παράδοσης στα SMS και πολλά πολλά αλλά που δεν θα τα αναφέρω. Έχω το categories για να φτιαχνω όσους φακέλους γουστάρω και με όσες εφαρμογές μέσα χώρις περιορισμό. Αμάν η τρέλα με το νέο os.....ψαξτε λίγο μέσα στο cydia....


Λοιπόν ο τρόπος που έχει υλοποιηθεί το multitasking από τις εφαρμογές στο Cydia είναι ο κλασσικός που υπάρχει και στα windows 7 και στο MacOS. Δηλαδή οι εφαρμογές τρέχουν παράλληλα μοιράζονται resources και μπαταρία και η εφαρμογή είναι ανεξάρτητη από αυτό. Είναι ιδανικός τρόπος για τα συστήματα που τρέχουν αυτά τα πολύ εξελιγμένα λειτουργικά αλλά δεν είναι ο τρόπος που προτείνει η Apple με το iOS 4.

Η Apple υποστηρίζει ότι αν απλά έκανε αυτό τότε η απόδοση του κινητού θα έπεφτε κατακόρυφα και η μπαταρία θα εξαντληθεί πολύ γρήγορα. Και τα δύο είναι πολύ valid arguments και νομίζω ότι κανείς δεν διαφωνεί μαζί τους.
Μπήκε στο κόπο λοιπόν να φτιάξει ένα ολόκληρο σετ από services που προσφέρουν αυτές τις δυνατότητες. Δηλαδή οι εφαρμογές δεν τρέχουν παράλληλα αλλά αποθηκεύονται στην μνήμη ως 'εικόνες'. (Φαντάσου την επιλογή suspend στα virtual machines). Όταν τις ξανακαλέσεις ανασύρεται η εικόνα της εφαρμογής από την μνήμη και συνεχίζεις από εκεί.
Πρέπει όμως η εφαρμογή να έχει γραφτεί έτσι όμως ώστε να υποστηρίζει αυτό το save state!!!
Τώρα για την μουσική το GPS και τα notifications στην ουσία δεν τρέχει η εφαρμογή πάλι αλλά έχει καλέσει αυτά τα services που λέγαμε πριν τα οποία κάνουν αυτές τις λειτουργίες και η εφαρμογή είναι παγωμένη στην μνήμη.

Να σου δώσω ένα παράδειγμα για να καταλάβεις τι οικονομία κάνεις έτσι. Έστω ότι τρέχεις ένα GPS πρόγραμμα το Navigon.

Με το κλασσικό multitasking όταν φύγεις από αυτό και πας πχ στα mail σου, αυτό στο background συνεχίζει να σχεδιάζει χάρτες και τρισδιάστατα αντικείμενα στην οθόνη και να χαλάει πολύ ενέργεια. Αντίθετα αυτό που κάνει το ψεύδο multitasking της Apple είναι να το παγώνει στην μνήμη με αποτέλεσμα να μην χαλάει τσάμπα ενέργεια αφού δεν είναι ορατό στον χρήστη και να χρησιμοποιούνται τα audio και GPS multitasking services για να σε καθοδηγούν στον προορισμό σου.

Το αποτέλεσμα είναι φυσικά πολύ χαμηλότερη κατανάλωση resources και μπαταρίας.

#65   angelo_lagoudakis

angelo_lagoudakis

    iPH Member

  • 300 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • GameCenter:hp_soldier_89

Δημοσίευση 09/06/2010 - 09:18

Ο λόγος να δώσεις λεφτά για το iPhone 4 είναι ότι τα αξίζει και έχει features που έπρεπε να ενσωματωθούν εδώ και καιρό τώρα.Του χρόνου εγώ πιστεύω ότι δεν θα υπάρχει αναβάθμιση στο iPhone(και αν υπάρχει θα είναι κάτι μικρό),η Apple θα αναβαθμίσει το iPad και το iPod Touch και το πιστεύω ότι θα γίνει 100% εκτός αν γίνει κάτι νωρίτερα.

Σωστός !!!
+1
Το παρελθόν αυτό δείχνει !!!! Μία Συσκευή με πολλά νέα feautures και μία με μικρές αλλαγές χρονιά παρά χρομιά!!!Το πρώτο iphone, μετά το επαναστατικό 3g με το γρήγορο surfing, μετά το απλώς πολύ ταχύτερο 3gs και τώρα το απίστευτο iphone 4 με το καινούργιο υπέροχο design (σε μαύρο), την καλύτερη οθόνη που κυκλοφορεί στην κινητή τηλεφωνία(σκεφτείται απλά ότι όλες οι οθόνες amoled των smartphones έχουν ανάλυση 480x800 ενώ το iphone 4 ips με 326 ppi 960x640 ανάλυση), τον εξαιρετικά δυνατό επεξεργαστή,την απίστευτη κάμερα που βγάζει βίντεο στα 720p με 30 fps, multitasking, folders, facetime και πολλά πολλά άλλα!!!!Όλα αυτά απλά μας βοηθούν να βγάλουμε το συμπέρασμα ότι του χρόνου απλά θα βγεί μια λίγο καλύτερη συσκευή που θα διορθώνει τις μικρές ατέλειες!!!Όπιως έχει 3g και έχει την οικονομική δυνατότητα πιστέυω πως πρέπει να αναβαθμίσει με το που κυκλοφορήσει η συσκευή (Δυστηχώς Άυγουστο-Σεπτέμβρη:()!Εγώ έτσι θα κάνω χωρίς πολλές σκέψεις!

#66   angelo_lagoudakis

angelo_lagoudakis

    iPH Member

  • 300 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • GameCenter:hp_soldier_89

Δημοσίευση 09/06/2010 - 09:21

Λοιπόν ο τρόπος που έχει υλοποιηθεί το multitasking από τις εφαρμογές στο Cydia είναι ο κλασσικός που υπάρχει και στα windows 7 και στο MacOS. Δηλαδή οι εφαρμογές τρέχουν παράλληλα μοιράζονται resources και μπαταρία και η εφαρμογή είναι ανεξάρτητη από αυτό. Είναι ιδανικός τρόπος για τα συστήματα που τρέχουν αυτά τα πολύ εξελιγμένα λειτουργικά αλλά δεν είναι ο τρόπος που προτείνει η Apple με το iOS 4.

Η Apple υποστηρίζει ότι αν απλά έκανε αυτό τότε η απόδοση του κινητού θα έπεφτε κατακόρυφα και η μπαταρία θα εξαντληθεί πολύ γρήγορα. Και τα δύο είναι πολύ valid arguments και νομίζω ότι κανείς δεν διαφωνεί μαζί τους.
Μπήκε στο κόπο λοιπόν να φτιάξει ένα ολόκληρο σετ από services που προσφέρουν αυτές τις δυνατότητες. Δηλαδή οι εφαρμογές δεν τρέχουν παράλληλα αλλά αποθηκεύονται στην μνήμη ως 'εικόνες'. (Φαντάσου την επιλογή suspend στα virtual machines). Όταν τις ξανακαλέσεις ανασύρεται η εικόνα της εφαρμογής από την μνήμη και συνεχίζεις από εκεί.
Πρέπει όμως η εφαρμογή να έχει γραφτεί έτσι όμως ώστε να υποστηρίζει αυτό το save state!!!
Τώρα για την μουσική το GPS και τα notifications στην ουσία δεν τρέχει η εφαρμογή πάλι αλλά έχει καλέσει αυτά τα services που λέγαμε πριν τα οποία κάνουν αυτές τις λειτουργίες και η εφαρμογή είναι παγωμένη στην μνήμη.

Να σου δώσω ένα παράδειγμα για να καταλάβεις τι οικονομία κάνεις έτσι. Έστω ότι τρέχεις ένα GPS πρόγραμμα το Navigon.

Με το κλασσικό multitasking όταν φύγεις από αυτό και πας πχ στα mail σου, αυτό στο background συνεχίζει να σχεδιάζει χάρτες και τρισδιάστατα αντικείμενα στην οθόνη και να χαλάει πολύ ενέργεια. Αντίθετα αυτό που κάνει το ψεύδο multitasking της Apple είναι να το παγώνει στην μνήμη με αποτέλεσμα να μην χαλάει τσάμπα ενέργεια αφού δεν είναι ορατό στον χρήστη και να χρησιμοποιούνται τα audio και GPS multitasking services για να σε καθοδηγούν στον προορισμό σου.

Το αποτέλεσμα είναι φυσικά πολύ χαμηλότερη κατανάλωση resources και μπαταρίας.

Και πάλι +1 χωρίς πολλά πολλά!Η μαμά apple μπορεί να αργεί να ενσωματώσει κάποια πράγματα στις συσκευές της αλλά όταν το κάνει είναι μοναδικά και τις περισσότερες φορές τα καλύτερα!!!

#67   angelo_lagoudakis

angelo_lagoudakis

    iPH Member

  • 300 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • GameCenter:hp_soldier_89

Δημοσίευση 09/06/2010 - 09:23

Παιδες καλημέρα,
Από ποτε να περιμένουμε να βγουν τα updates την 4.0, των εφαρμογών?

Λογικά, με βάση το παρελθόν την πρώτη εβδομάδα κυκλοφορίας του os!!!

#68   tfd1978

tfd1978

    iPH Addict

  • 637 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 09/06/2010 - 10:47

Μα υπάρχει ήδη multitasking και χωρίς το νέο os. Έχω την 3.1.2 με j/b και το backgrounder και έχω όσες εφαρμογές θέλω ανοιχτές. Έχω αναφορά παράδοσης στα SMS και πολλά πολλά αλλά που δεν θα τα αναφέρω. Έχω το categories για να φτιαχνω όσους φακέλους γουστάρω και με όσες εφαρμογές μέσα χώρις περιορισμό. Αμάν η τρέλα με το νέο os.....ψαξτε λίγο μέσα στο cydia....



Σωστοοοοοςςςςςς!!!!!!!!!! Ημαρτον πια!!!!!!! :lol:

#69   hellenicsun

hellenicsun

    iPH Enthousiast

  • 572 μηνύματα
  • Twitter:@FotisVNakos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR
  • GameCenter:hellenicsun

Δημοσίευση 09/06/2010 - 12:14

Έψαξα λίγο το θέμα της ταπετσαρίας (φόντο) στο menu των 3G. Διάβασα πολλές ιστοσελίδες και ενδεικτικά σας ένα αποτέλεσμα:

Από εδώ: http://www.tipb.com/2010/06/08/ios-4/

Multitasking, custom wallpaper, and Bluetooth keyboard support are only available for iPhone 4, iPhone 3GS, and the 3rd-generation iPod touch.


Φυσικά και άλλες ιστοσελίδες αναφέρονται σχετικά αλλά όπως φαίνεται όλα έγραφαν ακριβώς τα ίδια. Στην επίσημη ιστοσελίδα της Apple αναφέρεται ειδικά μόνο στο multitasking. Ξέρουμε τελικώς τι ισχύει;

Βασικά, έκανα μια μικρή έρευνα που με οδηγεί στο συμπέρασμα πως όσοι είμαστε χρήστες 3G δε θα δούμε custom wallpaper!

Εδώ: http://appadvice.com...kgrounds-ios-4/
..αναφέρει ως επιχείρημα πως ίσως δούμε τελικώς custom wallpaper επειδή εδώ: http://www.apple.com...softwareupdate/ (και κάτω - κάτω) το 3G φαίνεται να έχει custom wallpaper. Όμως εδώ: http://developer.app...l#compatibility φαίνεται πως το 3G είναι με το γνωστό, μαύρο background. Αν μάλιστα πάτε στην ιστοσελίδα του iPod Touch ( http://www.apple.com...are-update.html )θα διαβάσετε κάτω - κάτω με μικρά γράμματα πως Not all features are compatible with all devices. For example, multitasking, custom wallpaper, and Bluetooth keyboard support are available only with iPhone 4, iPhone 3GS, and the third-generation iPod touch (32GB and 64GB models from late 2009)."

Εκτός κι αν υπάρξει μια έκπληξη της τελευταίας στιγμής!

Τελευταία επεξεργασία από: iPhoneHellas, 09/06/2010 - 12:28


#70 Guest_fitspiros_*

Guest_fitspiros_*

Δημοσίευση 09/06/2010 - 18:05

παιδια καλησπερα ,πως μπορω να κατεβασω την 4.0 στο 1 post δεν ανοιγει το site .υπαρχει καποιος τροπος ???

#71   ilianto

ilianto

    iPH newbie

  • 27 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/06/2010 - 18:33

Το έβαλα κι εγώ το τεσσάρι και τώρα μπορώ να πω ότι είμαι καλυμμένος μέχρι να βγει το καινούργιο iPhone! :P

Επισυνάπτω και τρία screenshots όπου φαίνεται πως οι 11 γεμάτες σελίδες έγιναν 3 με τη βοήθεια των φακέλων!!! :D

Συνημμένο αρχείο  IMG_0001.PNG   232,55KB   18 λήψεις
Συνημμένο αρχείο  IMG_0002.PNG   205,88KB   17 λήψεις
Συνημμένο αρχείο  IMG_0003.PNG   202,95KB   14 λήψεις

Γεια σου ρε Στιβ με τα ωραία σου...

Και όσο για jailbreaking μακρυά από μας... Δεν θέλω άλλα ξενύχτια για να κάνω restore στα καλά καθούμενα. :lol:

#72   hellenicsun

hellenicsun

    iPH Enthousiast

  • 572 μηνύματα
  • Twitter:@FotisVNakos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR
  • GameCenter:hellenicsun

Δημοσίευση 09/06/2010 - 21:23

ilianto, σε ποιό iPhone το δοκίμασες; Επειδή βλέπω στην υπογραφή σου πως έχεις 3G.

#73   Neopas

Neopas

    iPH Contributor

  • 1.133 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 09/06/2010 - 22:27

Οι φακελοι περιοριζονται σε 12 εφαρμογες, αρα καλυτερο το categories πιστευω
σαν υλοποιηση βεβαια ειναι πιο ευχριστο. ισως αν δεχοταν πιο πολλες καπως (πχ με jb) να ηταν οκ.

To multitasking -εφοσον η εκαστοτε εφαρμογη ειναι συμβατη- κανει παυση στο προγραμμα που κατεβαζεις
για να μην τρωει πορους και να μην συνεχιζει να τρεχει προφανως.
Αναλογα την εφαρμογη ειναι καλυτερο / χειροτερο (πχ με το backgrounder εχω το navigon κατω και παιζει κανονικα).
Αν υπαρξει επιλογη αναμεσα σε pause/run θα ειναι μια χαρα

#74   Paris1986

Paris1986

    iPH Community Leader

  • 12.704 μηνύματα
  • Twitter:@par1scha
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:Par1s

Δημοσίευση 09/06/2010 - 22:34

Καταφερα μετα κοπων και βασανων να περασω και εγω την iOS 4.0 και διαπιστωσα σε σχεση με την 4.0beta1 που ειχα δοκιμασει παλι οτι εχουν διαφορετικες baseband.

iOS 4.0: 05.13.04
4.0beta1: 05.13.03

Τυχαιο?Δεν νομιζω!!!

Edit:Οταν μπαινετε στο AppStore παρατηρησατε σε καποιες εφαρμογες το + διπλα απο το free/τιμη?Ξερεις κανεις μηπως τι ειναι αυτο?

Τελευταία επεξεργασία από: Paris1986, 09/06/2010 - 22:58


#75   sotoskawasaki

sotoskawasaki

    iPH Enthousiast

  • 426 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/06/2010 - 23:17

Το έβαλα κι εγώ το τεσσάρι και τώρα μπορώ να πω ότι είμαι καλυμμένος μέχρι να βγει το καινούργιο iPhone! :P

Επισυνάπτω και τρία screenshots όπου φαίνεται πως οι 11 γεμάτες σελίδες έγιναν 3 με τη βοήθεια των φακέλων!!! :D

Συνημμένο αρχείο  IMG_0001.PNG   232,55KB   18 λήψεις
Συνημμένο αρχείο  IMG_0002.PNG   205,88KB   17 λήψεις
Συνημμένο αρχείο  IMG_0003.PNG   202,95KB   14 λήψεις

Γεια σου ρε Στιβ με τα ωραία σου...

Και όσο για jailbreaking μακρυά από μας... Δεν θέλω άλλα ξενύχτια για να κάνω restore στα καλά καθούμενα. :lol:



Ωραίες οι φωτογραφίες. Γιατί έχεις 2 φακέλους Entertainment;

Υ.Γ. Το jailbreak δεν κάνει οποιαδήποτε ζημιά ούτε και χρειάζεται να το κάνεις restore. Δύο χρόνια που έχω το δικό μου jailbreak αλλά και άλλων φίλων δεν έτυχε ποτέ. Πολύ πιθανών να έκανες κάποιο λαθάκι. Εν πάση περιπτώση το λέω αυτό επειδή είναι κρίμα να αποφεύγεις το jailbreak

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες