Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Consumer Reports confirms iPhone 4 antenna problems -- and so do we


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
121 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   dusty

dusty

    iPH Enthousiast

  • 351 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad mini 4
  • GameCenter:dusty

Δημοσίευση 13/07/2010 - 07:35

Το πρόβλημα για μένα σιγά σιγά εντοπίζετε στα κλειδωμένα τηλέφωνα ίσως για να μην της τα σπάνε τόσο εύκολα να πήγε για μαλλί και να βγει κουρεμένη.


Πολυ εξυπνο το σκεπτικο σου φιλε! Δεν το ειχα φανταστει! Για να δουμε...
Μηπως το iphone 4 που τεσταραν τα παιδια εδω στο iPhoneHellas, ηταν κλειδωμενο στην Ο2?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   moviemaker

moviemaker

    -

  • 1.078 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/07/2010 - 07:41

Ακριβως φιλε μου. Ειναι παραδοχη 100% απο τη μερια του Jobs.
Μαλλον το προβλημα δεν εγκειται μονο στη μη μονωμενη κεραια, αλλα ισως και στο λειτουργικο iOS 4.
H Αpple θελει να κερδισει χρονο και να τη βγαλει οσο πιο "καθαρη" γινεται, πραγμα που αποκλειεται.
Ψαχνει να βρει τροπους με software patches προφανως, δηλαδη παει να γινει Microsoft.
Recall δεν πιστευω οτι εχει τα περιθωρια να κανει γιατι και τα λεφτα που θα χασει ειναι πολλα και το ρεζιλικι μεγαλο.
Δυστυχως οπως λες και εσυ οταν βιαζεσαι να βγαλεις ενα προϊον στην αγορα τοτε φυσικο επομενο ειναι να παρουσιασει ελαττωματα (οπως γινεται και με τις ανακλησεις πολλων αυτοκινητων).
Εχει πολυ ψωμι η υποθεση και μενει να δουμε πως θα το χειριστει η Apple.

Από την άλλη επειδή οι Αμερικάνοι δικαστές τα ΣΠΑΝΕ ! δες MIcrosoft και windows explorer παράδειγμα,δεν θα την γλυτώσει εύκολα,απλά πάει να κερδίσει όσο χρόνο της χρειάζεται" μετά μην ξεχνάμε ότι πρώτα φτιάχνεις την γραμμή παραγωγής κ μετά την γραμμή επισκευής.. άρα μάλλον δεν είναι τόσο έτοιμη λόγο βιασύνης.

#18   moviemaker

moviemaker

    -

  • 1.078 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/07/2010 - 07:43

Πολυ εξυπνο το σκεπτικο σου φιλε! Δεν το ειχα φανταστει! Για να δουμε...
Μηπως το iphone 4 που τεσταραν τα παιδια εδω στο iPhoneHellas, ηταν κλειδωμενο στην Ο2?

Τα παιδιά δεν έχουν πρόβλημα και το απέδειξαν . αλλά δεν ξέρω τι συσκευή έχουν κ από που. η τουλάχιστον δεν πρόσεξα.

#19   Looter

Looter

    iPH Enthousiast

  • 431 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 13/07/2010 - 08:23

Μαλλον κανεις δεν εχει καταλαβει τι ειδους δοκιμη σχολιαζουμε.

Μιλαμε για ερευνα με ειδικα μηχανηματα και απο μηχανικους.

Μιλαμε για ερευνα σε απομονωμενο χωρο οπου μετρηθηκε ακριβως η πτωση σηματος της συσκευης.

ΔΕΝ ΜΕΤΡΗΣΑΝ ΤΗΝ ΑΠΩΛΕΙΑ ΣΗΜΑΤΟΣ ΣΕ ΜΠΑΡΕΣ ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΣΥΣΚΕΥΗΣ. ΤΗΝ ΜΕΤΡΗΣΑΝ ΜΕ ΟΡΓΑΝΑ ΑΚΡΙΒΕΙΑΣ ΣΕ db.

ΑΝΑΦΕΡΟΥΝ ΞΕΞΑΘΑΡΑ ΟΤΙ ΜΟΝΟ ΤΟ IPHONE 4 ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.

Δηλαδη τι παραπανω πρεπει να σας πουν για να το καταλαβετε ;


Ειναι ΒΕΒΑΙΟ οτι θα μονωθει η κεραια εσωτερικα σε επομενες παρτιδες.

Το θεμα ειναι τι θα γινει με οσους πιαστηκαν κοροιδα και που μεχρι σημερα τους δινουν λυσεις του στυλ "κρατηστε το τηλεφωνο αλλιως , αγοραστε bumper , ειναι θεμα software , κλπ".

#20   dream21

dream21

    iPH Hero

  • 3.897 μηνύματα
  • Twitter:@dream2100
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:iPhonegr

Δημοσίευση 13/07/2010 - 08:34

Εμείς από την πλευρά μας συνεχίζουμε να χρησιμοποιούμε το iPhone 4 από την 1η ημέρα κυκλοφορίας του χωρίς να αντιμετωπίσουμε κανένα πρόβλημα με την απώλεια σήματος.

Φυσικά, δεν το έχουμε δοκιμάσει σε ειδικά διαμορφωμένους απομονωτικούς θαλάμους, ωστόσο σε καμία περιοχή των δοκιμών εντός και εκτός ελλάδας / εντός και εκτός αστικών κέντρων, δεν μπορέσαμε να αναπαράγουμε το πρόβλημα.

Θα ήθελα να ακούσω και τις απόψεις άλλων μελών που διαθέτουν το iPhone 4 (ήδη κάποιο μέλος είχε αναεβάσει ένα video στο youtube που έδειχνε ότι και αυτός δεν αντιμετωπίζει πρόβλημα - αλλά δεν συγκράτησα το username του) και πως συμπεριφέρεται στην καθημερινή χρήση...



με την πρωτη ευκαιρια θα ενημερωσω

#21   dusty

dusty

    iPH Enthousiast

  • 351 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad mini 4
  • GameCenter:dusty

Δημοσίευση 13/07/2010 - 08:39

Μαλλον κανεις δεν εχει καταλαβει τι ειδους δοκιμη σχολιαζουμε.

Μιλαμε για ερευνα με ειδικα μηχανηματα και απο μηχανικους.

Μιλαμε για ερευνα σε απομονωμενο χωρο οπου μετρηθηκε ακριβως η πτωση σηματος της συσκευης.

ΔΕΝ ΜΕΤΡΗΣΑΝ ΤΗΝ ΑΠΩΛΕΙΑ ΣΗΜΑΤΟΣ ΣΕ ΜΠΑΡΕΣ ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΣΥΣΚΕΥΗΣ. ΤΗΝ ΜΕΤΡΗΣΑΝ ΜΕ ΟΡΓΑΝΑ ΑΚΡΙΒΕΙΑΣ ΣΕ db.

ΑΝΑΦΕΡΟΥΝ ΞΕΞΑΘΑΡΑ ΟΤΙ ΜΟΝΟ ΤΟ IPHONE 4 ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.

Δηλαδη τι παραπανω πρεπει να σας πουν για να το καταλαβετε ;


Ειναι ΒΕΒΑΙΟ οτι θα μονωθει η κεραια εσωτερικα σε επομενες παρτιδες.

Το θεμα ειναι τι θα γινει με οσους πιαστηκαν κοροιδα και που μεχρι σημερα τους δινουν λυσεις του στυλ "κρατηστε το τηλεφωνο αλλιως , αγοραστε bumper , ειναι θεμα software , κλπ".


Αληθεια??
Να σου πω επι του "ελληνικου" πρακτεου τι παιζει??
Στη δουλεια μου που ειναι στην Αθηνα, κοντα στο κεντρο, η Cosmote εχει σημα 1 μπαρα (αντε 2 στην καλυτερη).
Σε ολα τα κινητα που ειχα μεχρι τωρα στα 3 χρονια που ειμαι εδω (γυρω στα 10 κινητα) οταν επιχειρουσα να μιλησω απο το γραφειο μου παντα εκαναν διακοπες.
Δεν επεφτε η κληση απλα ακουγα τον αλλον με διακοπες οπως και εκεινος εμενα.
Το ΜΟΝΟ κινητο μεχρι τωρα που μπορω και μιλαω ΧΩΡΙΣ προβλημα ειναι αυτη η βλακεια, το iphone 4. Και να φανταστεις οτι στο iphone οι μπαρες σηματος ειναι συνηθως 2-3 (οχι οτι παιζει ρολο αυτο).
Συν το γεγονος οτι δεν εχω μεχρι τωρα ΠΟΤΕ dropped calls.
Αυτο και αν ειναι ειρωνια!!! Μαλλον ειμαι εξαιρετικα κωλοφαρδος, δεν εξηγειται αλλιως.

ΥΓ. δεν ειναι μονο η cosmote που δεν εχει σημα καλο εδω καθως και αλλοι συναδεφλοι με vodafone τα ιδια χαλια εχουν (για wind δεν ξερω αλλα χλωμο το κοβω)
ΥΓ2. τα κινητα που εχω αλλαξει σε αυτα τα χρονια ειναι (με τυχαια σειρα): samsung pixon12, samsung innov8, samsung omnia hd, samsung omnia II, nokia n95, nokia n900, se w995, htc touch HD και κανα 2 ακομα που δε θυμαμαι.

#22   ladycy

ladycy

    iPH newbie

  • 43 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 13/07/2010 - 08:55

Δηλαδή είμαστε κορόιδα και ΒΛΑΚΕΣ απο πάνω κατα τη δική σου κρίση, κορόιδα γιατι το αγοράσαμε και βλάκες γιατί πέφτει το σήμα μας και εμεις δεν το βλέπουμε ή κάνουμε πως δεν το βλέπουμε???
Να σε πληροφορήσω ότι εδω στην Κύπρο πολλοί είναι αυτοί που το πήραν ήδη, μόνο απο τον δικό μου περίγυρο 3 ακόμα άτομα και ΚΑΝΕΝΑΣ!! δεν έχει προβλημα και κανενός δεν πέφτει το σήμα. Το έχουμε δοκιμάσει και στα ορεινά που ειχαμε πάει εκδρομή την Κυριακή που εκει πάνω το σήμα είναι πιό αδυνατο και πάλι δεν μας παρουσιασε καμία πτώση και κλήσεις crystal clear.
Τώρα η άλλη εκδοχή του να υπάρχει πρόβλημα και να μη φενεται στις μπαρες δεν ειμαστε και μηχανικοί να το ελένξουμε. Το μόνο που λέμε με ακρίβεια είναι ότι το τηλ κάνει εξαιρετικές πεντακάθαρες κλήσεις και με δυό λόγια τα σπάει.
Δεν ξέρω αν παιζει ρόλο αλλά το δικό μου και των φίλων μου είναι factory unlocked συσκευές απο Αγγλία.
Καλή σας μέρα

#23   polakis

polakis

    iPH Contributor

  • 1.651 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 13/07/2010 - 08:57

Εγώ γνωρίζω τον κολλητό μου που δεν έχει πρόβλημα κανένα με το σήμα. Το είδα με τα μάτια μου. Περιμένω τέλη του μηνός, αρχές Αυγούστου το δικό μου iphone4 ξεκλείδωτο από Αγγλία, θα του βάλω ελληνική κομμένη sim και αμέσως θα κάνω το τεστ. Τότε να δούμε πόσα απίδια πιάνει ο σάκος. Αν έχει πρόβλημα θα βγω αμέσως να το πω. Δεν έχουμε να κρύψουμε τίποτα. Αν όμως δεν έχει, τους έχω γραμμένους όλους τους ιντερνετοκριτικούς...

#24   dusty

dusty

    iPH Enthousiast

  • 351 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad mini 4
  • GameCenter:dusty

Δημοσίευση 13/07/2010 - 08:58

Δηλαδή είμαστε κορόιδα και ΒΛΑΚΕΣ απο πάνω κατα τη δική σου κρίση, κορόιδα γιατι το αγοράσαμε και βλάκες γιατί πέφτει το σήμα μας και εμεις δεν το βλέπουμε ή κάνουμε πως δεν το βλέπουμε???
Να σε πληροφορήσω ότι εδω στην Κύπρο πολλοί είναι αυτοί που το πήραν ήδη, μόνο απο τον δικό μου περίγυρο 3 ακόμα άτομα και ΚΑΝΕΝΑΣ!! δεν έχει προβλημα και κανενός δεν πέφτει το σήμα. Το έχουμε δοκιμάσει και στα ορεινά που ειχαμε πάει εκδρομή την Κυριακή που εκει πάνω το σήμα είναι πιό αδυνατο και πάλι δεν μας παρουσιασε καμία πτώση και κλήσεις crystal clear.
Τώρα η άλλη εκδοχή του να υπάρχει πρόβλημα και να μη φενεται στις μπαρες δεν ειμαστε και μηχανικοί να το ελένξουμε. Το μόνο που λέμε με ακρίβεια είναι ότι το τηλ κάνει εξαιρετικές πεντακάθαρες κλήσεις και με δυό λόγια τα σπάει.
Δεν ξέρω αν παιζει ρόλο αλλά το δικό μου και των φίλων μου είναι factory unlocked συσκευές απο Αγγλία.
Καλή σας μέρα


+1

Αν καποιος εχει αντιμετωπισει εδω στην Ελλαδα το προβλημα καλο θα ηταν να μας το πει παντως! 8)

#25   GodLess

GodLess

    iPH User

  • 101 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/07/2010 - 09:05

To πιο πιθανο ειναι οτι δν εχουν προβλημα ολα τα iPhone 4, το να ειναι θεμα software μαλλον πρεπει να το αποκλεισουμε σιγα σιγα..
αν ηταν κατι τετοιο ειναι δυνατον τοσο καιρο να μην εχει βγει ενα update με το αναλογο fix ? Εχουν γινει ρεζιλι με τη συγκεκριμενη
υποθεση και εχουν βρει ευκαιρεια ολοι οσοι ''συμπαθουν'' την Apple να ριξουν λασπη. Το να επιστραφουν 2 εκατομμυρια iPhone 4 μαλλον
χλωμο το κοβω.... θα γινει μπαχαλο δν μπορουν να κανουν κατι τετοιο.. στις επομενες παρτιδες θεωρω πως δεν θα υπαρχει προβλημα και ισως
μελλοντικα αν δεχθουν να αναλαβουν τις ευθυνες τους να δωσουν την δυνατοτητα να γινεται αντικατασταση της κεραιας σε οσους αγορασαν πρωτοι
και εχουν προβλημα. Παρολαυτα ο καθενας μας πρεπει να αντιληφθει οτι απο τη στιγμη που αγοραζεις κατι ολοκαινουριο στην αγορα δν μπορεις
να ξερεις και τι ελαττωματα θα βγαλει..

#26   moviemaker

moviemaker

    -

  • 1.078 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/07/2010 - 09:08

Δηλαδή είμαστε κορόιδα και ΒΛΑΚΕΣ απο πάνω κατα τη δική σου κρίση, κορόιδα γιατι το αγοράσαμε και βλάκες γιατί πέφτει το σήμα μας και εμεις δεν το βλέπουμε ή κάνουμε πως δεν το βλέπουμε???
Να σε πληροφορήσω ότι εδω στην Κύπρο πολλοί είναι αυτοί που το πήραν ήδη, μόνο απο τον δικό μου περίγυρο 3 ακόμα άτομα και ΚΑΝΕΝΑΣ!! δεν έχει προβλημα και κανενός δεν πέφτει το σήμα. Το έχουμε δοκιμάσει και στα ορεινά που ειχαμε πάει εκδρομή την Κυριακή που εκει πάνω το σήμα είναι πιό αδυνατο και πάλι δεν μας παρουσιασε καμία πτώση και κλήσεις crystal clear.
Τώρα η άλλη εκδοχή του να υπάρχει πρόβλημα και να μη φενεται στις μπαρες δεν ειμαστε και μηχανικοί να το ελένξουμε. Το μόνο που λέμε με ακρίβεια είναι ότι το τηλ κάνει εξαιρετικές πεντακάθαρες κλήσεις και με δυό λόγια τα σπάει.
Δεν ξέρω αν παιζει ρόλο αλλά το δικό μου και των φίλων μου είναι factory unlocked συσκευές απο Αγγλία.
Καλή σας μέρα

Με την δυναμική που έχεις εσύ πως να έχει πρόβλημα το κινητό σου ? και μπαταρία να μην είχε θα φόρτιζε μόνο αν το ακούμπαγες στο αυτί σου !

#27   tonicalvo

tonicalvo

    iPH newbie

  • 92 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 13/07/2010 - 09:11

Θα συμφωνήσω με τον Looter!

Το πρόβλημα είναι στο hardware και όχι στο software παρά το γεγονός ότι μπορεί να κυκλοφορήσει κάποιο update που απλά να βελτιώνει λίγο την κατάσταση!Είναι φανερό από πληροφορίες που συλλέγουμε καθημερινά από το διαδίκτυο,πως το κινητό έχει σίγουρα κάποιο πρόβλημα σχετικά με την κεραία του και δεν πιστεύω πως είναι θέμα της at&t καθώς έχει παρατηρηθεί και αλλού.'Αλλωστε η applE δήλωσε πως το θέμα είναι στο hardware...το μόνο που θα βελτιώσουν είναι τισ χωρίς λόγο προστιθέμενες μπάρες σήματος που είχαν τα προηγούμενα μοντέλα(ήμαρτον!!!!)!
Ακόμη και το email-υπόδεικση του Jobs("μην το κρατάς κατ'αυτόν τον τρόπο") σε πελάτη της applE δείχνει το μέγεθος του προβλήματος αλλά και τον λάθος χειρισμό της ΑPPLE!
Καλά θα κάνουν να κατέβουν από το καλάμι οι κύριοι της ΑpplE...και να φροντίσουν το πρόβλημα...το πώς?δικό τους θέμα...

υ.γ.για την ιστορία και για να μην παρεξηγηθώ είμαι fan της APPLE και τον προιόντων της,παρά το γεγονός ότι έχω υπάρξει μόνο περήφανος κάτοχος ενός iphone 3g και κανενός άλλου
υ.γ.2.όσον αφορά το θέμα σήμα στην Ελλάδα σχετικά με το iphone 4 ας πραγματοποιήσει καποιος αντικειμενικές μετρήσεις και μετά ανοίγουμε λογαριασμό σχετικά με το αν είναι υπαρκτό το πρόβλημα ή όχι και σε μας...άλλωστε οι κάτοχοι του 4 αυτοί την στιγμή στην Ελλάδα δεν θα ήταν παρά ένα μικρό δείγμα στην οποιαδήποτε μέτρηση κάναμε σχετικά με την ύπαρξη προβλήματος με σήμΑ
υ.γ.3----------"...Αν δεν παινέψεις το σπίτι σου,θα πέσει να σε πλακώσει..."--------------
υ.γ.4 http://www.cultofmac...r-reports/50597 {Sieg Heil!!!!}

#28   mikexs

mikexs

    iPH Master

  • 5.698 μηνύματα
  • Twitter:@mikexst
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 13/07/2010 - 09:19

Μήπως υπάρχει θέμα με το ότι η Αμερική/Καναδάς παίζουν σε GSM 850 MHz και 1900 MHz, ενώ εμείς, Ευρώπη κτλ στα 900 MHz και 1800 MHz και γι' αυτό το λόγο δεν εμφανίζονται παρόμοια συμπτώματα σε ευρωπαϊκές συσκευές?

Εννοείται ότι οι μετρήσεις σε ειδικά διαμορφωμένο περιβάλλον, σε ιδανικές συνθήκες είναι πιο έγκυρες, από μετρήσεις του στυλ έχω 2 γραμμές σήμα στο κέντρο, αλλά στο βουνό έχω τρεις, για παράδειγμα. Κανένας δεν έχει άδικο. Λέει αυτά που βλέπει. Απλά τα αποτελέσματα μιας μέτρησης είναι πάντα διαφορετικά ανάμεσα σε ανομοιογενή περιβάλλοντα.

#29   slay3rg1

slay3rg1

    iPH Elite Poster

  • 2.189 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 13/07/2010 - 09:27

Πολυ εξυπνο το σκεπτικο σου φιλε! Δεν το ειχα φανταστει! Για να δουμε...
Μηπως το iphone 4 που τεσταραν τα παιδια εδω στο iPhoneHellas, ηταν κλειδωμενο στην Ο2?

Για αποφυγή παρεξηγήσεων Jailbreak για το iPhone 4 ΔΕΝ υπάρχει κατά συνέπεια ΟΥΤΕ unlock, οποτε αυτό που είπες φιλε δεν υφίσταται.

#30   ladycy

ladycy

    iPH newbie

  • 43 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 13/07/2010 - 09:32

Με την δυναμική που έχεις εσύ πως να έχει πρόβλημα το κινητό σου ? και μπαταρία να μην είχε θα φόρτιζε μόνο αν το ακούμπαγες στο αυτί σου !




Η δύναμη της λογικής είναι πάνω απο όλα!

Ναι ρίσκαρα και το πήρα, και το χρυσοπλήρωσα κιόλας. Και χωρίς καμία εγγύηση απο κανένα παροχο εδω. Να είσαι σίγουρος όμως πως αν έβλεπα πρόβλημα στη συσκεύη θα το πετούσα και θα έπερνα άλλο κινητό. όχι γιατί δεν ξέρω που να πετάω τα λευτά αλλά γιατι ότι τηλ και να χρεισιμοποιώ το θέλω πρώτα να είναι ΤΗΛΕΦΩΝΟ και μετά ότιδήποτε άλλο και θα ήμουνα η πρώτη που θα έβγαινα και θα έλεγα "μην βιαστήτε να το πάρετε, θα κλαίτε τα λευτά σας", όμως τα πράγματα δεν είναι έτσι.
Στη κρίση του καθενός είναι αν θα το αγοράσει ή όχι.
Εδωσα την δική μου κριτική απο τη δική μου συσκευή και κανενος αλλου. Αν βγούν μετα και πουν πολλοί ότι το πήραν και εχουν πρόβλημα τότε θα είμαι και γώ σιγουρη ότι η τύχη ήταν με το μέρος μας γιατι πεσαν σε μας μερικά απο τα λίγα iphone 4 χωρίς κανενα προβλημα.
Για όσο όμως δεν το έχετε στα χερια σας και να περάσετε μερικές μέρες μαζί του για να είσαστε σίγουροι για το performance του κινητού, μην πετάτε ανούσια σχόλια.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες