Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 2 ψήφοι

Vodafone Access Gateway - iPhoneHellas Review


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
72 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   RobinHood

RobinHood

    iPH newbie

  • 16 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/07/2010 - 23:47

Ξέρετε αν υπάρχουν σχέδια για cosmote μεριά;


Πολύ χλωμό.

Το femtocell δεν είναι σαν τα κινητά ή τα Dell laptops. Δεν αρκεί μια συμφωνία με τον κατασκευαστή για να τα φέρεις. Χρειάζονται εκτενείς επενδύσεις στο δίκτυο κορμού για να υποστηριχθεί η υπηρεσία αυτή και αμφιβάλλω πολύ αν ο Cosmote έχει κάνει κάτι. Αν ήταν αλλιώς, φαντάζομαι κάτι θα είχε βγάλει, τουλάχιστον ως απάντηση.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   manosfp

manosfp

    iPH newbie

  • 97 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/07/2010 - 23:59

Το femtocell δεν παρέχει κάλυψη GSM αλλά κάλυψη 3G. Και όχι, δεν έχει όλος ο κόσμος την κάλυψη που θα ήθελε στο σπίτι του.

Μάλλον δεν έχεις καλή εικόνα του ... "πανελλήνιου".

Ήδη μέσα στην Αττική μπορώ να σου κάνω λίστα με περιοχές που υπάρχει ασθενέστατο εώς ανύπαρκτο 2G, και από τις τρεις εταιρείες, ενώ το ADSL προσφέρεται αβέρτα με 24Mbps.

Στο σπίτι μου έχω μόνο στο μπαλκόνι μερικές μπάρες, και αν κλείσω τα μπατζούρια, εισερχόμενες κλήσεις καταλαβαίνω μόνο από τα μηνύματα για τις χαμένες κλήσεις...

Πίστεψέ με, υπάρχει πολύς κόσμος που δεν έχει την κάλυψη που θα ήθελε στο σπίτι του, και με το femtocell θα την αποκτήσει, μια για πάντα.

Στην περίπτωση αυτή εγκρίνω και επαυξανω. Εξακολουθώ όμως να επιμένω πως αποτελεί εξαίρεση.
Μου λες σε παρακαλώ το ποσοστό των κατοικημενων περιοχών που υπολογίζεις οτι δεν πιάνουν απο κανένα πάροχο κινητής;

#18   VMan

VMan

    iPH newbie

  • 24 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/07/2010 - 00:05

Στην περίπτωση αυτή εγκρίνω και επαυξανω. Εξακολουθώ όμως να επιμένω πως αποτελεί εξαίρεση.
Μου λες σε παρακαλώ το ποσοστό των κατοικημενων περιοχών που υπολογίζεις οτι δεν πιάνουν απο κανένα πάροχο κινητής;


Ένα απλούστατο παράδειγμα θα σου πω πήγαινε μια βόλτα από Άνω Γλυφάδα (Τερψιθέα) ή Άνω Ηλιούπολη (Αστυνομικά) και προσπάθησε συνεννοηθείς από κινητό, η Νίκαια που δεν έχει καν σήμα...Άμα αρχίσουμε τις μετρήσεις και τις μαύρες περιοχές δεν θα τελειώσουμε ποτέ...

#19   giorgos92

giorgos92

    iPH Member

  • 220 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 20/07/2010 - 00:26

Το σημαντικότερο πλεονέκτημα όλων και κακώς που δεν αναφέρεται σχεδόν καθόλου και απο κανενα είναι οτι η εκπομπή του κινητού σας μειώνεται ΔΡΑΜΑΤΙΚΟΤΑΤΑ και για όσους έχουν καρτοκινητά ή μιλάνε γενικά υπερβολικά πολύ στο κινητό (200-300+ λεπτά) τους κάθεται γάντι το συγκεκριμένο μαραφέτι.
^_^

Τελευταία επεξεργασία από: giorgos92, 20/07/2010 - 00:26


#20   theoeki

theoeki

    iPH newbie

  • 23 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/07/2010 - 01:23

θα ηθελα να ρωτησω ποση αποσταση πρεπει να εχει απο το wireless router η συσκευη αυτη. το ρωταω επειδη ολα τα router τωρα πια ειναι ασυρματα, μηπως χρειαζεται κανενα utp καλωδιο για να μην υπαρξουν παρεμβολες.

προσωπικα επειδη το εχω ηδη παραγγειλει ειχα σκοπο να το βαλω διπλα στο router.

παντως αυτη η συσκευη θα βοηθησει πολυ κοσμο. εγω προσωπικα στο σπιτι μου δεν εχω καθολου σημα και για να μιλησω πρεπει να βγω στο μπαλκονι για να πιασω μια μπαρα με τα βιας.

#21   manosfp

manosfp

    iPH newbie

  • 97 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/07/2010 - 01:28

θα ηθελα να ρωτησω ποση αποσταση πρεπει να εχει απο το wireless router η συσκευη αυτη. το ρωταω επειδη ολα τα router τωρα πια ειναι ασυρματα, μηπως χρειαζεται κανενα utp καλωδιο για να μην υπαρξουν παρεμβολες.

προσωπικα επειδη το εχω ηδη παραγγειλει ειχα σκοπο να το βαλω διπλα στο router.

παντως αυτη η συσκευη θα βοηθησει πολυ κοσμο. εγω προσωπικα στο σπιτι μου δεν εχω καθολου σημα και για να μιλησω πρεπει να βγω στο μπαλκονι για να πιασω μια μπαρα με τα βιας.

Με καμία εταιρία δεν έχεις σήμα;
Επίσης τι θα πληρώσεις για να το αποκτήσεις;

#22   mapas

mapas

    iPH newbie

  • 24 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 20/07/2010 - 02:44

είναι σε άλλες συχνότητες οπότε και το ένα δίπλα στο άλλο να το έχεις θα είσαι οκ!

#23   RobinHood

RobinHood

    iPH newbie

  • 16 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/07/2010 - 10:29

Δεν είναι ακριβώς έτσι.

Οι συχνότητες του 3G (2.1GHz) και του WiFi (2.4GHz) είναι γειτονικες, που σημαίνει δυο ασυρματες συσκευές δίπλα δίπλα δεν αποκλείεται να έχουν πρόβλημα με out of band emissions.

Καλό είναι να μη βάλεις τι συσκευες διπλα δίπλα, διαφορετικό δωμάτιο η απλά και ράφι στην βιβλιοθήκη σου αρκεί.

#24   theoeki

theoeki

    iPH newbie

  • 23 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/07/2010 - 11:09

Με καμία εταιρία δεν έχεις σήμα;
Επίσης τι θα πληρώσεις για να το αποκτήσεις;



δυστυχως επειδη εχω εταιρικο δεν μπορω να αλλαξω εταιρια και πρεπει να εχω vodafone που δεν πιανει στην περιοχη μου.

την συσκευη την πηρα τζαμπα.πηρα την vodafone για να παραπονεθω για το σημα και μου το προσεφεραν δωρεαν.

επισης υπαρχη και μια αλλη συσκευη που σου προτεινουν που στην ουσια περνει το σημα με μια κεραιουλα εξω απο το σπιτι και το φερνει μεσα.

#25   RobinHood

RobinHood

    iPH newbie

  • 16 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/07/2010 - 13:14

δυστυχως επειδη εχω εταιρικο δεν μπορω να αλλαξω εταιρια και πρεπει να εχω vodafone που δεν πιανει στην περιοχη μου.

την συσκευη την πηρα τζαμπα.πηρα την vodafone για να παραπονεθω για το σημα και μου το προσεφεραν δωρεαν.

επισης υπαρχη και μια αλλη συσκευη που σου προτεινουν που στην ουσια περνει το σημα με μια κεραιουλα εξω απο το σπιτι και το φερνει μεσα.



@theoeki

Φαίνεται να είσαι ακριβώς η "περίπτωση femtocell"! Όταν με το καλό έρθει πες μας τις εμπειρίες σου.

Το άλλο που αναφέρεις είναι πιο πολύπλοκο και ως μηχάνημα και ως τοποθέτηση, με αλλους περιορισμούς, ξεχνά το.

Το femto είναι για σένα :)

#26   god21

god21

    iPH Contributor

  • 1.019 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 20/07/2010 - 13:27

Ναι όμως αυτό για να λειτουργήσει είναι απαραίτητο μία ADSL σύνδεση.Ποιο μεγάλη κάλυψη έχει το σήμα της vodafone/cosmote παρά οι adsl συνδέσεις!Π.χ. εδώ που είμαι εγώ δεν έχει σήμα vodafone, μόνο cosmote και ούτε δεν μπορείς να βάλεις adsl γραμμή οπότε το VAG δεν είναι χρήσιμο!Επίσης είναι πολλά άλλα μέρη στην Ελλάδα που έχουν κάλυψη από την vodafone/cosmote αλλά όχι από adsl συνδέσεις!Αν μπορούσε να λειτουργήσει μέσω του σήμα της vodafone τότε θα ήταν πολύ χρήσιμο, αλλά είναι σχεδόν αδύνατο. :(

#27   jakeduth

jakeduth

    iPH Enthousiast

  • 440 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Rambokouklo

Δημοσίευση 20/07/2010 - 14:08

παρατήρηση: RobinHood, μέχρι αυτή την ώρα που γράφω, έχεις 6 posts συνολικά σαν user , όλα σε αυτό το topic, και όλα υποστηρίζοντας (έως φανατικά) την παραπάνω συσκευή της vodafone.

Σε όλα τα post ανάλυση σου είναι εξαιρετική, για μία τόσο νέα συσκευή. Πραγματικά μένω έκπληκτος! Ούτε στην Vodafone να δούλευες <_< .

Και κάτι ακόμα, καλώς ήρθες στην παρέα μας, αν δεν κάνω λάθος γράφτηκες μόλις χτες στο forum μας, που κατά τύχη είναι η ίδια μέρα που έγινε το post για την παραπάνω συσκευή.

Τελευταία επεξεργασία από: jakeduth, 20/07/2010 - 14:13


#28   RobinHood

RobinHood

    iPH newbie

  • 16 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/07/2010 - 14:09

To femto αφορα περιπτώσεις με ADSL αλλά χωρίς σήμα και ναι, είναι αρκετές εώς πολλές.

#29   tsak4

tsak4

    iPH Member

  • 332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad Air 2 +4G
  • GameCenter:tsak4

Δημοσίευση 20/07/2010 - 14:39

δηλαδή αντί να βάλουν κεραίες για να έχουν σήμα οι συνδρομητές της vodafone τους χρεώνουν επιπλέον;; σαν να θέλουν να πιάσουν κορόιδα μερικούς …
Κανονικά έπρεπε να το δίνουν δωρεάν σε όλους τους συνδρομητές τους..

#30   jimavagianos

jimavagianos

    iPH newbie

  • 24 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/07/2010 - 15:28

Ευτυχώς με τα ethernet dslam το voip δουλεύει καλά αλλά σε περιοχές με pppoa, που τυχόν εφαρμόζεται ακόμα packet throttling, π.χ. απομακρυσμένα κέντρα, άντε να μιλήσεις με αυτό το μαραφέτι!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες