Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

Πως να κρατήσετε το αντικείμενο πόθου σας καινούριο..


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
58 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   moviemaker

moviemaker

    -

  • 1.078 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/09/2010 - 11:50

Αποφάσισα να ανοίξω αυτό το ποστ για σας βοηθήσω κ να με βοηθήσετε να διατηρήσουμε το Laptop,Netbook,iPhone, k ότι άλλη συσκευή έχετε σαν καινούρια. Πραγματικά καινούρια.Εδω θα ακούσετε κ το αυτονόητο γιατί αν κ αυτονόητο οι περισσότεροι από εμάς δεν το κάνουμε.
Επίσης επιβάλετε ! να γράψετε τις δικές σας απόψεις αλλά παρακαλώ για το θέμα (π.χ μια πατέντα που έχετε κάνει για να μην σπαταλήσετε χρήματα άδικα). Μοιραστείτε τις δικές σας εμπειρίες και οσο μπορείτε πιο αναλυτικά κ με φωτογραφίες.μην τα χωρέσετε όλα σε ένα ποστ καλό θα είναι κάθε ποστ να είναι κ μια εμπειρία ενα τρυκακι, κολπάκι,η κατι που διαβάσατε και θα μας βοηθήσει να κρατήσουμε τα αντικείμενα πόθου χρηστικά, όμορφα, καθαρά,και καινούρια. Τέλος θα παρακαλέσω να μην μπούμε σε αντιπαραθέσεις ο καθένας μας διαβάζει, αποφασίζει, πράττει. Άλλωστε δικό του είναι ! Σε λίγο ξεκινάω με 2-3 τρυκακια αν θέλετε περιμένετε να δείτε το πρώτο για να καταλάβουμε όλοι στην πράξη τι εννοώ.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   bigboss

bigboss

    iPH Member

  • 315 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/09/2010 - 12:03

Ωραίο topic, περιμένω την πρώτη άποψη για να ΄καθαρίσω το apple wireless keyboard μου που κοντεύει από άσπρο να γίνει γκρί...

#3   moviemaker

moviemaker

    -

  • 1.078 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/09/2010 - 12:09

Και ξεκινάω με το πιο απλό κ να το σκεφτείτε κ να το κάνετε. Άφορά το καλώδιο του iPhone που πραγματικά τραβάει τα πάνδεινα !

Προσπαθήστε να μην το χρησιμοποιηθεί ποτέ τυλιγμένο.
Μην τραβάτε την συσκευή η τον φορτιστή απο αυτό.
Μην αφήνετε να κάνει κόμπους,και μην πιάνετε τους ακροδέκτες με τα δάκτυλα που έχουν λίπος και βρωμιά.
Μια φορά στους 6-8 μήνες με ενα ΕΙΔΙΚΟ σπρευ για επαφές(χωρίς λίπανση) το ψεκάζουμε κ το αφήνουμε να στεγνώσει μόνο του.
Δεν θα χρησιμοποιήσουμε ΠΟΤΕ ΑΣΕΤΟΝ σε τίποτα . είναι ο πιο θανάσιμος εχθρός των Gags μας.
Ειδικότερα:
Πολλά καλώδια έχουν αρχίσει να παίρνουν διαζύγιο απο τα βύσματα.για να το αποφύγουμε αυτό,(25 ευρω κάνει το γνήσιο ?) κάνουμε την παρακάτω πατεντιτσα.

Συνημμένο αρχείο  IMG_0003.JPG   1,2MB   17 λήψεις

Βάζουμε μια καλή ταινιούλα που να βγαίνει εύκολα μετά κ να μην αφήνει κόλα και ενισχύουμε αυτή την σχέση. Εγώ έχω βάλει χρωματιστή χαρτοταινία.

#4   nikosg21

nikosg21

    iPH Member

  • 308 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/09/2010 - 12:10

καινουριο κοσκινακι μου και που να σε κρεμασω, λεγανε...ε λοιπον ισχυει...
τωρα πως να κρατησεις κατι εντελως καινουριο; απλα προσεξε το, δεν υπαρχει νομιζω πατεντα...
αν το καθαριζες μερα παρα μερα το keybord του υπολογιστη σου, επλενες τα χερια σου πριν κατσεις δεν θα γινοταν γκρι...να μια πατεντα, αλλα επειδη αυτο θα γινει τις πρωτες 2 βδομαδες max, ας αφησουμε την q connect να βγαλει κανα ψιλο με τα σπρει καθαρισμου.... :P

Τελευταία επεξεργασία από: nikosg21, 03/09/2010 - 12:12


#5   nikosg21

nikosg21

    iPH Member

  • 308 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/09/2010 - 12:15

Και ξεκινάω με το πιο απλό κ να το σκεφτείτε κ να το κάνετε. Άφορά το καλώδιο του iPhone που πραγματικά τραβάει τα πάνδεινα !

Προσπαθήστε να μην το χρησιμοποιηθεί ποτέ τυλιγμένο.
Μην τραβάτε την συσκευή η τον φορτιστή απο αυτό.
Μην αφήνετε να κάνει κόμπους,και μην πιάνετε τους ακροδέκτες με τα δάκτυλα που έχουν λίπος και βρωμιά.
Μια φορά στους 6-8 μήνες με ενα ΕΙΔΙΚΟ σπρευ για επαφές(χωρίς λίπανση) το ψεκάζουμε κ το αφήνουμε να στεγνώσει μόνο του.
Δεν θα χρησιμοποιήσουμε ΠΟΤΕ ΑΣΕΤΟΝ σε τίποτα . είναι ο πιο θανάσιμος εχθρός των Gags μας.


υποκλεινομαι στην υπομονη σου πραγματικα...respect! :P

Τελευταία επεξεργασία από: nikosg21, 03/09/2010 - 12:15


#6   bigboss

bigboss

    iPH Member

  • 315 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/09/2010 - 12:16

Είχα πάει πλαίσιο να κοιτάξω για κανά σπρέϊ αλλά φοβήθηκα μην πάρω κανένα κ χαλάσει το keyboard. Ξέρει κανείς ποιο να πάρω? Με αέρα?Δεν έχω ιδέα...

#7   Smaug

Smaug

    iPH Contributor

  • 1.771 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:smaug.gr

Δημοσίευση 03/09/2010 - 12:17

Όλα τα αντικείμενα έχουν κάποια ημερομηνία λήξης, ειδικά όταν μιλάμε για προϊοντα τεχνολογίας που έχουν ακόμα μικρότερο χρόνο ζωής. Ευχαριστηθείτε τα και μην τρελένεστε.

#8   moviemaker

moviemaker

    -

  • 1.078 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/09/2010 - 12:20

Ωραίο topic, περιμένω την πρώτη άποψη για να ΄καθαρίσω το apple wireless keyboard μου που κοντεύει από άσπρο να γίνει γκρί...

Ένα πανάκι που να μην αφήνει χνούδι καθόλου.το βρέχουμε καλά και του ρίχνουμε ΜΙΑ σταγόνα απορυπαντικο πιάτων.(διασπά τα λίπη)
Αφου φυσήξουμε καλα το πληκτρολόγιο απο σκόνες,καπνους,κλπ.και αφου ειναι αποσυνδεδεμένο απο το Pc μας και ΧΩΡΙΣ μπαταρίες,ΜΕ ΣΤΗΜΕΝΟ ΟΣΟ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΠΟΡΟΥΜΕ αυτό το πανί περνάμε το πληκτρολόγιο μας χωρίς να πιέζουμε πολύ τα πλήκτρα αλλα επιμένοντας στα βρώμικα σημεία.Μετα το ίδιο με ενα στεγνό.κ τελος. παρακάτω θα σας πω κ ενα κόλπο να μην ξανα βρομίσει εύκολα και να συντηρηθεί το πλαστικό του.

#9   moviemaker

moviemaker

    -

  • 1.078 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/09/2010 - 12:45

Τωρα ενα απο τα καλύτερά μου που μερικοί θα λατρέψετε.

Λέγετε σπρευ ΣΙΛΙΚΟΝΗΣ εχει την ιδιότητά να μονώνει, αδιαβροχοποιεί, γυαλίζει,κ συντηρεί τα πλαστικά που πάσχουν απο τον πόρο που κανουν καθος γερνάνε.
Εγω εχω αυτο
Συνημμένο αρχείο  IMG_0004.JPG   993,07KB   10 λήψεις

Με αυτο περνάμε οτι θέλουμε να κάνουμε καινούριο.ΔΕΝ το ρίχνουμε όμως ποτέ κατευθείαν απο το μπουκάλι στην συσκευή γιατί θα μονώσει τις επαφές μας. ρίχνουμε λιγο στο γνωστό πλέον πανάκι και περνάμε την συσκευή, το πληκτρολόγιο μας η ότι άλλο θέλουμε.Το αφήνουμε 5 λεπτά να κάνει ενα αδιόρατο φιλμ και να κλείσει τους πόρους του πλαστικού.μετα σκουπίζουμε μέχρι να γυαλίσει.Οτι περάσουμε με αυτο θα κάνει τον 2πλασιο χρόνο τουλάχιστον να ξαναβρωμισει.Δεν ενδεικνύεται για οθόνες οχι οτι θα πάθουν κατι αλλα θα ιδρώσετε για να βγάλετε τη θαμπάδα.(στο κρύσταλλο του iPhone μπορείτε.Αν εχει γρατζουνιά θα την μαλακώσει.)

#10   userX

userX

    iPH Member

  • 245 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:teopless

Δημοσίευση 03/09/2010 - 13:09

Στις γρατζουνιές στο case του Nintendo DSi δουλεύει και πάρα πολύ καλά μάλιστα το Smart Pen για αυτοκίνητα της τηλεμάρκετινγκ (φυσικά δε μιλάμε για το άσπρο).
Μια φορά στους 6 μήνες ανοίγουμε την τηλεόραση μας αν είναι CRT και την καθαρίζουμε με σεσουάρ και πανάκι που δεν αφήνει χνούδια από τυχόν σκόνες (από σκόνη βραχυκύκλωσε η δικία μου και αναγκάστηκα να πάρω καινούρια,καταλαβαίνετε πόσα ζητούσαν στο service).

#11   moviemaker

moviemaker

    -

  • 1.078 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/09/2010 - 13:13

Οθόνες ! Σημαντικό σημείο.

Ακολουθούμε ακριβός την ίδια διαδικασία με το πληκτρολόγιο κυρίως τον χειμώνα με τα φτερνίσματα !
Μονο που μετα απο αυτο πρέπει να έχουμε ειδικο πανάκι οθονης(καλο ειναι να αγοράσουμε ενα μεγάλο σε μέγεθος)η το πολυ λεπτο δέρμα (σαμουα) που πουλάνε στα βενζινάδικα για την σκουπίσουμε με αυτο και να νομίζουμε πλεον οτι αγοράσαμε καινούρια HD.
Προσοχή ! στα laptops καλό ειναι να ακουμπάει η οθονη σε σταθερό σημείο για να αποφύγουμε τις στρεβλώσεις.

Οι Οθόνες μου ..(δύστροπες στην Φωτογράφηση)

Συνημμένο αρχείο  IMG_0005.JPG   980,29KB   109 λήψεις



#12   moviemaker

moviemaker

    -

  • 1.078 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/09/2010 - 13:16

Στις γρατζουνιές στο case του Nintendo DSi δουλεύει και πάρα πολύ καλά μάλιστα το Smart Pen για αυτοκίνητα της τηλεμάρκετινγκ (φυσικά δε μιλάμε για το άσπρο).
Μια φορά στους 6 μήνες ανοίγουμε την τηλεόραση μας αν είναι CRT και την καθαρίζουμε με σεσουάρ και πανάκι που δεν αφήνει χνούδια από τυχόν σκόνες (από σκόνη βραχυκύκλωσε η δικία μου και αναγκάστηκα να πάρω καινούρια,καταλαβαίνετε πόσα ζητούσαν στο service).

Έτσι είναι. η σκόνη είναι τεράστιος εχθρός αν περάσουν κ μέρες με υγρασία τότε γίνετε λάσπη.

#13   nikosg21

nikosg21

    iPH Member

  • 308 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/09/2010 - 13:16

Οι Οθόνες μου ..(δύστροπες στην Φωτογράφηση)

Συνημμένο αρχείο  IMG_0005.JPG   980,29KB   109 λήψεις


ποιο vaio ειναι το πρωτο;

#14   moviemaker

moviemaker

    -

  • 1.078 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/09/2010 - 13:18

Όλα τα αντικείμενα έχουν κάποια ημερομηνία λήξης, ειδικά όταν μιλάμε για προϊοντα τεχνολογίας που έχουν ακόμα μικρότερο χρόνο ζωής. Ευχαριστηθείτε τα και μην τρελένεστε.


Σωστό αλλά εγώ προσωπικά τα ευχαριστιέμαι μόνο αν είναι κ καθαρά και δεν τα χώνω κάθε τόσο στα Servis.

#15   moviemaker

moviemaker

    -

  • 1.078 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/09/2010 - 13:19

ποιο vaio ειναι το πρωτο;

Vgn-fw 41 HHD ;) Κόβει το ματάκι σου έτσι ?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες