Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iPhone 4 GlassGate


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
131 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Δημοσκόπηση: iPhone 4 GlassGate

iPhone 4 GlassGate

Δεν μπορείτε να δείτε τα αποτελέσματα αυτής της δημοσκόπησης μέχρι να ψηφίσετε. Παρακαλούμε συνδεθείτε και δώστε την ψήφο σας για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αν το iPhone 4 σας υποφέρει από το Glassgate ποιός έχει την ευθύνη;

Δεν μπορείτε να δείτε τα αποτελέσματα αυτής της δημοσκόπησης μέχρι να ψηφίσετε. Παρακαλούμε συνδεθείτε και δώστε την ψήφο σας για να δείτε τα αποτελέσματα.
Ψηφίστε Οι επισκέπτες δεν μπορούν να ψηφίσουν

#106   Athan

Athan

    iPH Member

  • 280 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/10/2010 - 21:37

Να δούμε τι έχει να γίνει μόλις σκάσει η βόμβα των 35 βαθμών κελσίου plus ! (Ήδη υπάρχουν περιπτώσεις) . Η apple το κρατάει μυστικό. Εμείς??????

Δηλαδή δεν κατάλαβα τι περιμένεις να συμβεί στους 35C; Έφαγα κάτι σαραντάρια στους καύσωνες του Αυγούστου παρέα με το νεοαποκτηθέν τότε iPhone 4 μου και δεν είδα καμμιά "βόμβα" να σκάνει. :lol:

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#107   YAz

YAz

    iPH Contributor

  • 1.576 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 11/10/2010 - 10:16

Καλημέρα!
Δεν έχω ούτε θήκη slide, ούτε έχει θρυματιστεί το πίσω γυαλί της συσκευής μου οπότε δεν ψήφισα μιας και δεν με καλύπτει κάποια απάντηση.

Από εκεί και πέρα η άποψη μου είναι πως το φταίξιμο πηγαίνει στην Apple. O καταναλωτής όταν αγοράζει ένα προϊόν (Iphone4) έχει να κάνει με την εταιρία όπου το αγοράζει και όχι με την εταιρία που κατασκευάζει τα υλικά της.
Επιπλέον, στα promotion video του iphone, αναφερόντουσταν στην ανθεκτικότητα της οθόνης της συσκευής, συγκεκριμένα στο γυαλί όπου χρησιμοποιεί, και ότι εξαιτίας αυτού το τοποθετήσαν και πίσω, οπότε αν όντως υπάρχει πρόβλημα glassgate τότε ο πονοκέφαλος πηγαίνει απευθείας στην Apple.

#108   Athan

Athan

    iPH Member

  • 280 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/10/2010 - 12:32

Από εκεί και πέρα η άποψη μου είναι πως το φταίξιμο πηγαίνει στην Apple. O καταναλωτής όταν αγοράζει ένα προϊόν (Iphone4) έχει να κάνει με την εταιρία όπου το αγοράζει και όχι με την εταιρία που κατασκευάζει τα υλικά της.

Λίγο λογική βρε παιδιά, πως μπορεί να ευθύνεται η Apple αν μια τρίτη άσχετη εταιρεία κατασκευάζει θήκες χωρίς καμμιά μηχανολογική μέριμνα για απλούς φυσικούς νόμους όπως αυτός της τριβής;
Αν δηλαδή αγοράσεις ένα φτηνοφτιαγμένο αλλεργιογόνο ρούχο ευθύνεται ο ...Θεός που σε έκανε ευαίσθητο ή η εταιρεία που κατασκευάζει τα συγκεκριμένα ρούχα;

Τελευταία επεξεργασία από: Athan, 11/10/2010 - 12:34


#109   Plato

Plato

    iPH User

  • 135 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/10/2010 - 12:35

Μα για όνομα του Θεού, πως μπορεί να ευθύνεται η Apple αν μια τρίτη άσχετη εταιρεία κατασκευάζει θήκες χωρίς καμμιά μηχανολογική μέριμνα για απλούς φυσικούς νόμους όπως αυτός της τριβής;
Αν δηλαδή αγοράσεις ένα φτηνοφτιαγμένο αλλεργιογόνο ρούχο ευθύνεται ο ...Θεός που σε έκανε ευαίσθητο ή η εταιρεία που κατασκευάζει τα συγκεκριμένα ρούχα;

χαχαχα Το πιο άσχετα όμορφο παράδειγμα που έχω ακούσει και δεν το λέω κακοπροαίρετα ! +1 !!

Έλα βρε ! άλλαξες διατύπωση ! :(

Τελευταία επεξεργασία από: Plato, 11/10/2010 - 12:37


#110   Athan

Athan

    iPH Member

  • 280 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/10/2010 - 12:43

χαχαχα Το πιο άσχετα όμορφο παράδειγμα που έχω ακούσει και δεν το λέω κακοπροαίρετα ! +1 !!

Πραγματικά αδελφέ μου ορισμένες φορές απορώ με όλους εμάς τους καταναλωτές. Να κατηγορούμε έναν κατασκευαστή είτε λέγεται Apple είτε ότι άλλο, για δικά του λάθη το καταλαβαίνω απόλυτα και είμαι μαζί με όποιον το πράττει. Από την άλλη όμως να χρησιμοποιούμε ότι τρισάθλια κινεζοσκουπίδια αξεσουάρ και να κατηγορούμε μετά την συσκευή που υπέστει την οποιαδήποτε ζημιά εξαιτίας τους, αυτό ειλικρινά ποτέ μου δεν το κατάλαβα. :lol:
Ο ένας ηλίθιος πυροβολεί το iPhone, ο άλλος το βάζει στο blender, άλλοι το κάνουν μπαλάκι του τέννις και άλλοι το τρίβουν με σβουράκι. Μα τόσο βλακεία πια; Τι να πω...

Τελευταία επεξεργασία από: Athan, 11/10/2010 - 12:46


#111   Plato

Plato

    iPH User

  • 135 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/10/2010 - 12:45

Πραγματικά αδελφέ μου ορισμένες φορές απορώ με όλους εμάς τους καταναλωτές. Να κατηγορούμε έναν κατασκευαστή είτε λέγεται Apple είτε ότι άλλο, για δικά του λάθη το καταλαβαίνω απόλυτα και είμαι μαζί με όποιον το πράττει. Από την άλλη όμως να χρησιμοποιούμε ότι τρισάθλια κινεζοσκουπίδια αξεσουάρ και να κατηγορούμε μετά την συσκευή που υπέστει την οποιαδήποτε ζημιά εξαιτίας τους, αυτό ειλικρινά ποτέ μου δεν το κατάλαβα. :lol:


Φαντάζομαι είδες τι γράφω πιο πάνω.. Οπότε καταλαβαίνεις κ την ταύτιση.. ;)

#112   JP335i

JP335i

    iPH Contributor

  • 1.080 μηνύματα
  • Twitter:@JimPapan
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:JP335i

Δημοσίευση 11/10/2010 - 12:48

Ακόμα δεν μπορώ να συλλάβω τον λόγο που αυτό το τοπικ έχει πάρει διάσταση έξι σελίδων. Τρομέρα ανούσιο. Οποιαδήποτε γυάλινη κατασκεύη την συρείς και την τρίψεις με δύναμη σε επιφάνειες μή λείες έχει ως συνέπεια την καταστροφή της, όποια και αν είναι αυτη (θρυματισμός, χαρακιές, κτλ κτλ ). Αυτό από μένα. ;)

Τελευταία επεξεργασία από: JP335i, 11/10/2010 - 12:49


#113   Athan

Athan

    iPH Member

  • 280 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/10/2010 - 12:49

Φαντάζομαι είδες τι γράφω πιο πάνω.. Οπότε καταλαβαίνεις κ την ταύτιση.. ;)

Ναι κατάλαβα φίλε μου. Απλά έχω σκάσει με όλο αυτό τον ..."κατακλυσμό ανοησίας" του web που πραγματικά δοκιμάζει την ελάχιστη λογική που μας απέμεινε. :lol:

#114   YAz

YAz

    iPH Contributor

  • 1.576 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 11/10/2010 - 14:11

Λίγο λογική βρε παιδιά, πως μπορεί να ευθύνεται η Apple αν μια τρίτη άσχετη εταιρεία κατασκευάζει θήκες χωρίς καμμιά μηχανολογική μέριμνα για απλούς φυσικούς νόμους όπως αυτός της τριβής;
Αν δηλαδή αγοράσεις ένα φτηνοφτιαγμένο αλλεργιογόνο ρούχο ευθύνεται ο ...Θεός που σε έκανε ευαίσθητο ή η εταιρεία που κατασκευάζει τα συγκεκριμένα ρούχα;


Ίσως να μην το έθεσα σωστά.
ΑΝ αποδειχτεί ότι ήταν αστοχία υλικού, το φταίξιμο θα πάει στην Apple και όχι στην κατασκευάστρια εταιρία του γυαλιού. Αυτό εννοώ εγώ.
Και έδωσα το παράδειγμα με το video της Apple, γιατί τονίσαν ότι προσθέσαν την ανθεκτικότητα του γυαλιού της οθόνης και στο πίσω μέρος της συσκευής.

#115   Fotis88

Fotis88

    iPH Enthousiast

  • 491 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/10/2010 - 14:16

Παιδιά όλα αυτά που λένε είναι ανούσια!!! Η Apple είχε υποχρέωση σε όλους εμάς τους καταναλωτές να κατασκευάσει το iphone εξ'ολοκλήρου απο διαμάντι ωστε να μην χαράσεται... ΦΤΑΙΕΙ!!!! :lol: :lol:

#116   Athan

Athan

    iPH Member

  • 280 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/10/2010 - 14:41

Ίσως να μην το έθεσα σωστά.
ΑΝ αποδειχτεί ότι ήταν αστοχία υλικού, το φταίξιμο θα πάει στην Apple και όχι στην κατασκευάστρια εταιρία του γυαλιού. Αυτό εννοώ εγώ.
Και έδωσα το παράδειγμα με το video της Apple, γιατί τονίσαν ότι προσθέσαν την ανθεκτικότητα του γυαλιού της οθόνης και στο πίσω μέρος της συσκευής.

Δεν φταις εσύ σε τίποτα καλέ μου φίλε αφού εσύ αυτό διάβασες και σε αυτό επάνω σχολιάζεις.
Μιλώντας όμως γενικότερα, για ποιά "αστοχία" υλικού μπορούμε να μιλάμε; Το όλο το θέμα μιλάει για γρατζουνιές που προκλήθηκαν από πλαστικές slider θήκες, κάτι πολύ φυσικό και αναμενόμενο εφόσον οι συγκεκριμένες θήκες στο σύνολό τους ασκούν τριβή στο σώμα της συσκευής με ευνόητα αποτελέσματα. Τα ίδια συνέβαιναν και σε πολύ μεγαλύτερη κλίμακα στα iPhone 3G/3GS των οποίων το πλαστικό backplate και το ψευτοχρώμιο frame στην κυριολεξία υπέφεραν από τέτοιου είδους θήκες. Τα ίδια σε υπερθετικό βαθμό συμβαίνουν και σε κάθε συσκευή που στο σύνολό τους είναι κατασκευασμένες από τα πλέον "μαλακά" υλικά όπως πλαστικό ή αλουμίνιο.

Καταλαβαίνεις λοιπόν πως δεν μιλούμε ούτε για κάτι νέο, ούτε κάτι που αφορά αποκλειστικά τα iPhones ούτε φυσικά κάτι μη αναμενόμενο. Τώρα αν υπάρχουν χρήστες που περιμένουν πως μια πλαστική κακοφτιαγμένη θήκη θα τρίβεται επάνω στο σώμα μιας οποιασδήποτε συσκευής, σύροντας μαζί της τα σωματίδια της σκόνης που είναι το τέταρτο σκληρότερο υλικό στη φύση, και δεν θα κάνει αυτό γρατζουνιές, τότε τι να πω; Τότε μιλούμε για απουσία κοινής λογικής.

Κάποια στιγμή θα πρέπει όλοι μας να καταλάβουμε πως η Apple ποτέ δεν ισχυρίστηκε πως το γυαλί που χρησιμοποιεί είναι άθραυστο, άφθαρτο ή δεν ξέρω εγώ τι άλλο. Αυτό που είπε είναι το αυτονόητο, πως όπως κάθε πυριτικά ενισχυμένο κρύσταλλο έχει πολλαπλάσια ανθεκτικότητα σε χάραξη από το κοινό γυαλί και υπερπολλαπλάσια από την σχεδόν ανύπαρκτη του οποιουδήποτε πλαστικού. Αυτοί οι ισχυρισμοί της Apple αυταπόδεικτα ισχύουν, αλλά όπως είπε και προηγουμένως ο φίλος Fotis88 ας είμαστε λογικοί και μην περιμένουμε "αδαμάντινη" ανθεκτικότητα.

Και να τελειώσω την μακρυγορία μου με το επίσης αυτονόητο. Η μόνη λύση σε τέτοια θέματα φθοράς είναι η σύννεση του ίδιου του χρήστη. Αν επιλέγει σωστά κατασκευασμένα και όχι απλώς όμορφα αξεσουάρ, αν φροντίζει για την στοιχειώδη καθαριότητα και τη σωστή μεταχείριση της συσκευής του, τότε σίγουρα θα ελαχιστοποιήσει τα όποια δυσάρεστα αποτελέσματα της κατά τα άλλα φυσικής φθοράς.

Τελευταία επεξεργασία από: Athan, 11/10/2010 - 14:48


#117   Fotis88

Fotis88

    iPH Enthousiast

  • 491 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/10/2010 - 14:57

+1 στον φίλο Athan που με κάλυψε και με το παραπάνω... Athan εγώ θα το πώ με απλά λόγια γιατί το πτυχίο απ'το Harvard δεν ήρθε ακόμα! :lol: Το να χρησιμοποιείς τέτοιες θήκες είναι λάθος χρήση της συσκευής πο έχεις στα χέρια σου και η λάθος χρήση μιας συσκευής αναπόφευκτα οδηγεί σε βλάβες...

#118   Athan

Athan

    iPH Member

  • 280 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/10/2010 - 14:58

Το να χρησιμοποιείς τέτοιες θήκες είναι λάθος χρήση της συσκευής πο έχεις στα χέρια σου και η λάθος χρήση μιας συσκευής αναπόφευκτα οδηγεί σε βλάβες...

Έτσι ακριβώς! Δυστυχώς όμως, ειδικά όσον αφορά τις θήκες, οι περισσότεροι χρήστες κοιτούν περισσότερο το θέμα της συχνά αμφιλεγόμενης "εμφάνισης" παρά την αντικειμενική προστασία που μπορούν να προσφέρουν, ή ακόμα σημαντικότερα τις δυσμενείς επιπτώσεις που μπορούν κάποιες από αυτές να έχουν στην "υγεία" της συσκευής τους.

Τελευταία επεξεργασία από: Athan, 11/10/2010 - 15:03


#119   Fotis88

Fotis88

    iPH Enthousiast

  • 491 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/10/2010 - 15:04

Έτσι ακριβώς! Δυστυχώς όμως, ειδικά όσον αφορά τις θήκες, οι περισσότεροι χρήστες κοιτούν περισσότερο το θέμα της συχνά αμφιλεγόμενης "εμφάνισης" παρά την αντικειμενική προστασία που μπορούν να προσφέρουν, ή ακόμα σημαντικότερα τις δυσμενείς επιπτώσεις που μπορούν κάποιες από αυτές να έχουν στην "υγεία" της συσκευής τους.


Μπορείς να κατηγορήσεις μια αυτοκινητοβιομηχανία οτι δεν έχει καλή λαμαρίνα στο αυτοκίνητο επειδή εσυ στο πλύσιμο πήρες π.χ. ένα σκληρό πανί και γέμισες το καινούριο σου αυτοκίνητο γρατσουνιές? Δε νομίζω..... :huh:

Τελευταία επεξεργασία από: Fotis88, 11/10/2010 - 15:05


#120   Athan

Athan

    iPH Member

  • 280 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/10/2010 - 15:08

Μπορείς να κατηγορήσεις μια αυτοκινητοβιομηχανία οτι δεν έχει καλή λαμαρίνα στο αυτοκίνητο επειδή εσυ στο πλύσιμο πήρες π.χ. ένα σκληρό πανί και γέμισες το καινούριο σου αυτοκίνητο γρατσουνιές? Δε νομίζω..... :huh:

Και για να συμπληρώσω το πολύ καλό παράδειγμά σου, εδώ μιλάμε πως οι πόρτες του κακοφτιαγμένου γκαράζ σου τρίβονται επάνω στο αυτοκίνητο και το γεμίζουν γρατζουνιές. Ποιός άραγε φταίει; :lol:

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες