Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iPhone 3GS: First unboxing photos


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
87 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#61   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 12/06/2009 - 15:14

Το 3G S προσφέρει σίγουρα μεγαλύτερη ταχύτητα. Λογικά, τους gamers θα τους πηγαίνει περισσότερο το S από το 3G και μόνο σε αυτούς θα το πρότεινα. Όπως και το  3G το προτείνω μόνο σε όσους χρησιμοποιούν ίντερνετ συστηματικά, έναντι του 2G

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#62   Billucky

Billucky

    iPH Member

  • 315 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/06/2009 - 15:20

Πάντως πραγματικά απορώ με την Apple ώρε ώρες ρε παιδιά....

Δηλαδή έκανε έρευνα, marekting research και μετά από ώωωωρες ανάλυσης των δεδομένων αποφάσισε ότι μια εφαρμογή σαν την πυξίδα είναι κάτι που ζητάει η αγορά και ο κόσμος???? κάτι που θα τραβήξει πελάτες ή απλά δεν είχε τι κάνει καποιος από εκει μέσα και του την βαρεσε...:

Χμμμμμ Αυτό ειναι .... Το βρήκα.... θα βάλουμε πυξίδα στο νέο κινητο......

(πω πω πω μα ποιος είμαι τελοςπάντων..... Πόσο τεράστιος είμαι ρε παιδι μου

#63   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 12/06/2009 - 15:23

Σιγά μην έβαζε ότι ζητάει ο κόσμος...χαζή είναι?

Πάντως τώρα με την 3.0 που θα συνεργάζεται με εξωτερικές συσκευές το iPhone μην παραξενευτείτε αν θα βγει καμιά καφετιέρα για iPhone :D

#64   Billucky

Billucky

    iPH Member

  • 315 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/06/2009 - 15:26

Quote

Σιγά μην έβαζε ότι ζητάει ο κόσμος...χαζή είναι?



Πάντως τώρα με την 3.0 που θα συνεργάζεται με εξωτερικές συσκευές το iPhone μην παραξενευτείτε αν θα βγει καμιά καφετιέρα για iPhone :D


Κάποιες φορές (λίγο λίγο βεβαια) πρέπει να το κάνεις και αυτό dear Sepsis...

Αλλά αντε και να βάλεις και μια ξεκάρφωτη εφαμοργη, ώστε να δημιουργήσεις νέες ανάγκες στον πελάτη....

αλλά Π Υ Ξ Ι Δ Α  ;;;;;;

Τι πίνουν και δεν μας δίνουν εκει στην Apple???
Μετά από πόσα κοκτειλ το σκεφτηκανε αυτο??? :P :P :P :P

#65   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 12/06/2009 - 15:30

νταξ, η apple δν είναι τέτοια εταιρεία. η πυξίδα δεν είναι άσχημη ιδέα βέβαια. Μπορεί να έχει πάρα πολλές εφαρμογές. Απλώς σε εμάς τους ατεχνολόγητους (?) στην Ελλάδα δεν μας φαίνεται τίποτα σπουδαίο :P Η φαντασία των developers όμως μπορεί να κάνει θαύματα

#66   Peris

Peris

    iPH Enthousiast

  • 580 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:peris72

Δημοσίευση 12/06/2009 - 15:39

Τι να πω ρε παιδιά... Πυξίδα θα χρειαστεί κάποιος που είναι ορειβάτης και δεν ξέρω τι άλλο εφάμιλλο με τέτοια σπορ. Ποιος αθλητής ή κάποιος που χρειάζεται τέτοια εργαλεία για να ανέβει βράχους, μπορεί να έχει το iPhone στο χέρι;

Νομίζω για παιχνίδια θα χρειαστεί περισσότερο στους πιο πολλούς. Κανα παιχνίδι που θα σου λέει, γύρνα τώρα νότια γιατί έρχονται εχθροί και θα κάνεις σβούρες μέσα στο σπίτι ανάλογα το που κοιτάς για βορρά, νότο κ.λ.π.

Ένα Axim x51v που έχω ακόμα, δουλεύει όπως πρέπει και πολύ καλά για ότι κάνει (ίντερνετ, παιχνίδια και ότι προκύψει τέλος πάντων στα λογικά πλαίσια για ppc).

Αμφιβάλω αν χρειαζόμουν φακό, πυξίδα και άλλα τέτοια εργαλεία, να χρησιμοποιούσα το Axim για τέτοιες δουλειές. Όπως και το αλφάδι στο iPhone. Δεν το δοκίμασα ποτέ σε έργα υπό κατασκευή! Εδώ το φροντίζουμε το κινητάκι μας για να το έχουμε και να το χαιρόμαστε. Δεν το θα έπαιρνα μαζί μου στα βουνά και τα λαγκάδια για να κάνει δουλειές τέτοιου είδους.

Για την πόλη, την δουλειά, το σπίτι και κανα ταξιδάκι, το iPhone είναι ότι καλύτερο. Για ορειβασίες και εργασίες καλύτερα να έχω τα κατάλληλα εργαλεία που δεν θα τα κλαίω κιόλας αν πάθουν κάτι.

Λειτουργίες όπως η πυξίδα δεν είναι χρήσιμες για τους περισσότερους απο εμάς πιστεύω. Ότι καινούργιο έχει κάθε νέα συσκευή είναι καλοδεχούμενο, αλλά δεν είναι πάντα λόγος για άμεση αναβάθμιση!

#67   Billucky

Billucky

    iPH Member

  • 315 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/06/2009 - 15:45

Quote

Νομίζω για παιχνίδια θα χρειαστεί περισσότερο στους πιο πολλούς. Κανα παιχνίδι που θα σου λέει, γύρνα τώρα νότια γιατί έρχονται εχθροί και θα κάνεις σβούρες μέσα στο σπίτι ανάλογα το που κοιτάς για βορρά, νότο κ.λ.π.


Δεν ξέρω αν το κατάλαβες αλλά πέταξες Τρομερή ιδέα

Λοιπόν αφού βγεί το νέο iphone και το OS3 οι διαχειρηστές του forum να κάνουν διαγωνισμό:

Κυνήγι Θησαυρού ανά την Ελλάδα με την Πυξίδα του iphone

Χαμός θα γίνει..... μετά το καφενείο του Θεμιστοκλή στον Πλαταμώνα στριψε Νότια / Νοτιοανατολικά και προχώρησε 200 βήματα :P :P :P :P :P :P :P

#68   Peris

Peris

    iPH Enthousiast

  • 580 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:peris72

Δημοσίευση 12/06/2009 - 15:46

Quote

Quote

Νομίζω για παιχνίδια θα χρειαστεί περισσότερο στους πιο πολλούς. Κανα παιχνίδι που θα σου λέει, γύρνα τώρα νότια γιατί έρχονται εχθροί και θα κάνεις σβούρες μέσα στο σπίτι ανάλογα το που κοιτάς για βορρά, νότο κ.λ.π.




Δεν ξέρω αν το κατάλαβες αλλά πέταξες Τρομερή ιδέα



Λοιπόν αφού βγεί το νέο iphone και το OS3 οι διαχειρηστές του forum να κάνουν διαγωνισμό:



Κυνήγι Θησαυρού ανά την Ελλάδα με την Πυξίδα του iphone



Χαμός θα γίνει..... μετά το καφενείο του Θεμιστοκλή στον Πλαταμώνα στριψε Νότια / Νοτιοανατολικά και προχώρησε 200 βήματα :P :P :P :P :P :P :P


Το πρώτο που σκέφτηκα ήταν αυτό όταν διάβασα για την πυξίδα :-)
Αυτό με το κυνήγι του θησαυρού θα έκανε πάταγο πάντως :-))

#69   Billucky

Billucky

    iPH Member

  • 315 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/06/2009 - 15:48

Έχω και inside tip.....100% βέβαιο από εγκυρότατη πηγή....


Στο επόμενο iphone 3GS200 Turbo θα έχει και αστρολάβο!!!!!!!!!!

#70   telas

telas

    iPH newbie

  • 11 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/06/2009 - 15:55

Quote

Έχω και inside tip.....100% βέβαιο από εγκυρότατη πηγή....





Στο επόμενο iphone 3GS200 Turbo θα έχει και αστρολάβο!!!!!!!!!!


ΑΑΑΑΑΑΑΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧ ΜΕ ΠΕΘΑΝΕΣ~!~!~!~!

Πέρα από την πλάκα,ΒΑΛΤΕ ΕΝΑ FLASH ΝΑ ΒΓΑΖΟΥΜΕ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΣΤΑ ΣΚΟΤΑΔΙΑ ΗΜΑΡΤΟΝ!

το επόμενο iphone θα λέγετε μάλλον "iphone Flash" (cam edition) και το επόμενο του παραχρόνου θα λέγετε "iphone Flash" (Adobe Edition)  ;D ;D ;D

#71   dpap

dpap

    iPH User

  • 156 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/06/2009 - 16:28

Η πυξίδα τοσο πολυ χλευάζετε ειναι απλα ενα παράδειγμα εφαρμογής που χρησιμοποιεί το μαγνητόμετρο.

Η πραγματική αξία του μαγνητόμετρου, θα φανει αμέσως στο google maps το οποίο τώρα σε μπερδεύει οταν ο δρόμος σου δεν ειναι και τοσο παραλληλος με τον άξονα βορρά - νότου που εμφανίζονται οι χάρτες. Ηταν το μόνο μου παράπονο οποτε χρησιμοποιουσα το maps application για να βρώ τον δρόμο μου.

Πλεον με το μαγνητόμετρο λυθηκε και αυτο. Αντι να σχηματίζω στο μυαλο μου νοητές γραμμες βλεποντας την κουκίδα να κυλαει στο χάρτη, η κατευθυνση στην οποια κινουμε θα φαινεται στο χάρτη [ή μήπως θα περιστρεφετε ο χαρτης αυτόματα? Δεν θυμαμε ακριβως ..]

Στην τελική με τις εργοστασιακές εφαρμογές και μόνο [ουτε jailbreak δηλαδή - ουτε αγορά εφαρμογής απο το AppStore], η πυξίδα/μαγνητόμετρο, το GPS, το accelerometro και το Google maps μετατρεπουν το ειναι-και-κινητο τηλέφωνο σε είναι-και navigator. H ακρίβεια του δε, θα ειναι απιστευτη. Ξερει αν κινησε, προς τα που κινήσε, ποσο γρήγορα ή αργα κινήσε και που ακριβως βρίσκεσε.

Το μονο που θα του λείπει θα ειναι οι φωνητικες οδηγίες ... ή μήπως θα ακολουθήσει σύντομα και αυτό?

Αφου βαλανε στο software speech engine καθόλου απίθανο να δουμε συντομα απο το maps application και φωνητικές οδηγίες  ;D

... χώρια οι εφαρμογές των αλλων εταιριών του χώρου που θα ακολουθήσουν.



#72   Smaug

Smaug

    iPH Contributor

  • 1.771 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:smaug.gr

Δημοσίευση 12/06/2009 - 17:08

Quote

Η πυξίδα τοσο πολυ χλευάζετε ειναι απλα ενα παράδειγμα εφαρμογής που χρησιμοποιεί το μαγνητόμετρο.

Παρόλαυτα είναι περιττό.

Quote

Η πραγματική αξία του μαγνητόμετρου, θα φανει αμέσως στο google maps το οποίο τώρα σε μπερδεύει οταν ο δρόμος σου δεν ειναι και τοσο παραλληλος με τον άξονα βορρά - νότου που εμφανίζονται οι χάρτες. Ηταν το μόνο μου παράπονο οποτε χρησιμοποιουσα το maps application για να βρώ τον δρόμο μου.

Πλεον με το μαγνητόμετρο λυθηκε και αυτο. Αντι να σχηματίζω στο μυαλο μου νοητές γραμμες βλεποντας την κουκίδα να κυλαει στο χάρτη, η κατευθυνση στην οποια κινουμε θα φαινεται στο χάρτη [ή μήπως θα περιστρεφετε ο χαρτης αυτόματα? Δεν θυμαμε ακριβως ..]

Δεν έχω συναντήσει καμία δυσκολία όταν χρησιμοποίησα το google maps ακόμα και όταν ήμουν στην Αθήνα που δεν έχω καμία ιδέα. Επίσης ποτέ δεν προσπάθησα να δω τον δρόμο σε παραλληλία με την θέση του βορρά νότου αλλά στο πως βρέθηκα στον δρόμο αυτό και που ήμουν πριν.


Quote

Στην τελική με τις εργοστασιακές εφαρμογές και μόνο [ουτε jailbreak δηλαδή - ουτε αγορά εφαρμογής απο το AppStore], η πυξίδα/μαγνητόμετρο, το GPS, το accelerometro και το Google maps μετατρεπουν το ειναι-και-κινητο τηλέφωνο σε είναι-και navigator. H ακρίβεια του δε, θα ειναι απιστευτη. Ξερει αν κινησε, προς τα που κινήσε, ποσο γρήγορα ή αργα κινήσε και που ακριβως βρίσκεσε.

Όχι δεν το μετατρέπουν γιατί η ακρίβεια του google maps είναι άθλια.

Quote

Το μονο που θα του λείπει θα ειναι οι φωνητικες οδηγίες ... ή μήπως θα ακολουθήσει σύντομα και αυτό?


Με την πολιτική της apple αυτό θα γίνει στο επόμενο iphone που θα ονομάζεται iPhone SL ( location )


Quote

... χώρια οι εφαρμογές των αλλων εταιριών του χώρου που θα ακολουθήσουν.


Τις οποίες παρόλαυτα άργησαν μόλις ένα χρόνο να τις βγάλουν ενώ άλλα τηλέφωνα ακόμη και πιο παλιά απο το 2G τις είχανε ενσωματωμένες απο την πρώτη μέρα κυκλοφορίας τους.


Με το post μου δεν θέλω να σε ειρωνευτώ. Απλά να σου δείξω ότι η apple παρότι για μένα είναι απο τις καλύτερες εταιρίες στο είδος της μερικές φορές στηρίζεται παραπάνω στο marketing αποτι πρέπει (επιτυχημένα εντούτοις) με αποτέλεσμα να μας προκαλεί αμφίβολα αισθήματα ακόμα κ με λάθος ενέργειές της.

#73   epaminos

epaminos

    iPH Contributor

  • 1.546 μηνύματα
  • Twitter:@epaminos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad Air 2 +4G
  • GameCenter:epaminos

Δημοσίευση 12/06/2009 - 17:32

Μαγνητόμετρο δεν ξέρω αν το είδατε, αλλά έχουν και τα android.

Μία επιπλέον λειτουργία της πυξίδας είναι και στο Street View της google που θα έρθει και στο iPhone σύντομα!

Ενδεικτικά δείτε αυτό: http://www.youtube.c...h?v=4PRfVKzuUJ4


#74   trisk

trisk

    iPH Elite Poster

  • 2.395 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:online Μονο fifa στο PS3

Δημοσίευση 12/06/2009 - 17:52

ρε παιδια τι σας παραξενευει που η αππλε εβαλε πυξιδα ειναι τεραστια τα κτηρια της εταιριας και δεν θελουν να χανοντε  οι εργαζομενοι

#75   panospc

panospc

    iPH newbie

  • 54 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 12/06/2009 - 19:15

Η πυξίδα θα έχει πολλές χρήσεις στις εφαρμογές και στα παιχνίδια. Για παράδειγμα στο Android υπάρχει μια εφαρμογή που χρησιμοποιεί την πυξίδα σε συνδυασμό με το Accelerometer  και όταν στρέφεις το κινητό προς κάποιο αστέρι η εφαρμογή σου λέει την ονομασία του αστεριού. Στα παιχνίδια πάλι θα στρίβεις το σώμα σου και θα στρίβει και αναλόγως ο χαρακτήρας του παιχνιδιού η θα στρίβει η κάμερα για παράδειγμα... Η πυξίδα έρχεται για να συμπληρώσει το κενό του accelerometer γιατί αν για παράδειγμα αφήσεις το iphone επάνω σε ένα τραπέζι και αρχίσεις και το γυρίζεις δεξιά και αριστερά το accelerometer δεν μπορεί να εντοπίσει αυτή την κίνηση, τώρα όμως με την πυξίδα θα μπορεί... Άλλη μια εφαρμογή που θα μπορούσε να είναι χρήσιμη η πυξίδα θα είναι και στις εφαρμογές που τραβάς πανοραμικές φωτογραφίες, όταν τραβάς κάθε φωτογραφία το κινητό θα γνωρίζει πόσες μοίρες έστρεψες κινήτο και θα κάνει καλύτερη συγκόλληση των εικόνων. Φαντασία να έχουν οι developers και θα δούμε πολλά πράγματα από την χρήση της πυξίδας σε συνδιασμό με το acceloremeter και τους άλλους αισθητήρες του iPhone...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες