Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * - - 7 ψήφοι

RedSn0w 0.9.6b4 (Jailbreak iOS 4.2.1)


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
1730 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#106   Semelos

Semelos

    iPH Enthousiast

  • 539 μηνύματα
  • Twitter:@Semelos_T_
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 02/12/2010 - 18:30

Πώς θα το ανοίξει ρε συ Γιώργο, αφού χρειάζεται activate. Αυτό ρωτάει ο φίλος...
Semelos, ζήτα μαζί με την συσκευή να σου στείλουν και μια SIM AT&T για να μπορείς να το κάνεις activate κάθε φορά. Επίσης μπορείς να βρεις και στο ebay.
Εναλλακτικά, μπορείς να βάλεις το SN που γράφει στο κουτί ΕΔΩ και να δεις πότε κατασκευάστηκε. Από εκεί, στο περίπου μπορείς να μαντέψεις τι iOS κυκλοφορούσε τότε, άρα και τι θα έχει φορτωμένο.



Σ'ευχαριστω kdelios. Θα κοιταξω τι μπορω να κανω για καρτα. Εχω μια καρτα που πηρα απο το ebay που ειναι universal activation sim card αλλα ειναι για συγκεκριμενα μοντελα και iOS. Αν φτιαξω μια micro sim αυτη που εχω και την βαλω ισως πιασει.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#107   geORGIOSb

geORGIOSb

    iPH Master

  • 7.215 μηνύματα
  • Twitter:@georgiosbr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad+3G

Δημοσίευση 02/12/2010 - 18:33

Πώς θα το ανοίξει ρε συ Γιώργο, αφού χρειάζεται activate. Αυτό ρωτάει ο φίλος...
Semelos, ζήτα μαζί με την συσκευή να σου στείλουν και μια SIM AT&T για να μπορείς να το κάνεις activate κάθε φορά. Επίσης μπορείς να βρεις και στο ebay.
Εναλλακτικά, μπορείς να βάλεις το SN που γράφει στο κουτί ΕΔΩ και να δεις πότε κατασκευάστηκε. Από εκεί, στο περίπου μπορείς να μαντέψεις τι iOS κυκλοφορούσε τότε, άρα και τι θα έχει φορτωμένο.

ρε παιδια αμα εξηγουμε τα αυτονοητα καηκαμε.
απο αμερικη ερχεται σφραγισμενο δεν εχει καρτα at&t? αν παλι ειναι used εγω που να το ξερω? σαμπως μας το λεει ο φιλος.
σε καθε περιπτωση ας του στειλουν μια prepaid at&t να κανει δουλεια.
custom ισως?
μονο του σπανου τα γενια δεν γινονται.
και τι θα του το στειλουν εδω ελλαδα θα το ανοιξει θα δει οτι δεν του κανει και θα το στειλει πισω?
μεχρι το καματερο μπορει να μου το στειλει αν ειναι ετσι?

#108   kdelios

kdelios

    iPH Elite Poster

  • 3.248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 02/12/2010 - 18:39

Σ'ευχαριστω kdelios. Θα κοιταξω τι μπορω να κανω για καρτα. Εχω μια καρτα που πηρα απο το ebay που ειναι universal activation sim card αλλα ειναι για συγκεκριμενα μοντελα και iOS. Αν φτιαξω μια micro sim αυτη που εχω και την βαλω ισως πιασει.

Μάλλον θα εννοείς Phonebook SIM.
Δυστυχώς δεν δουλεύουν πλέον σε καμιά συσκευή (ελέω Apple)

αν παλι ειναι used εγω που να το ξερω? σαμπως μας το λεει ο φιλος.


κλειστο με την ζελατινα στο κουτι του.


Τελευταία επεξεργασία από: kdelios, 02/12/2010 - 18:42


#109   geORGIOSb

geORGIOSb

    iPH Master

  • 7.215 μηνύματα
  • Twitter:@georgiosbr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad+3G

Δημοσίευση 02/12/2010 - 18:40

αν εισαι αθηνα θα στο ενεργοποιησω εγω εχω αττ

#110   Semelos

Semelos

    iPH Enthousiast

  • 539 μηνύματα
  • Twitter:@Semelos_T_
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 02/12/2010 - 18:47

αν εισαι αθηνα θα στο ενεργοποιησω εγω εχω αττ


Ρε σεις ηρεμα...να βρουμε λυσεις θελουμε στα θεματα που εχουμε οχι να δημιουργησουμε κ αλλα. Αθηνα ειμαι αλλα δεν γινεται καθε φορα να βρισκομαστε για να μου το ενεργοποιεις. Θα παρω αν ειναι καμια καρτα απο ebay. Αυτη η αναμονη με τα προιοντα απο Αμερικη μου σπαει τα νευρα. Τελοσπαντων. Σας ευχαριστω παιδια και τους δυο.

#111   geORGIOSb

geORGIOSb

    iPH Master

  • 7.215 μηνύματα
  • Twitter:@georgiosbr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad+3G

Δημοσίευση 02/12/2010 - 18:49

γιατι ρε φιλε θα πρεπει να στο ενεργοποιω και καλα καθε φορα? μια φορα θα γινει ενεργοποιησει. μηπως μπερδεψες το tethered jb με το activation?
πιθανων.
anyhow κανε ο,τι σε φωτισει ο Θεός. εγω προσφέρθηκα να βοηθήσω, δεν εχω καμια διαθεση να τ' ακουσω κι απο πανω

#112   Semelos

Semelos

    iPH Enthousiast

  • 539 μηνύματα
  • Twitter:@Semelos_T_
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 02/12/2010 - 18:57

γιατι ρε φιλε θα πρεπει να στο ενεργοποιω και καλα καθε φορα? μια φορα θα γινει ενεργοποιησει. μηπως μπερδεψες το tethered jb με το activation?
πιθανων.
anyhow κανε ο,τι σε φωτισει ο Θεός. εγω προσφέρθηκα να βοηθήσω, δεν εχω καμια διαθεση να τ' ακουσω κι απο πανω


Σε καμια περιπτωση δεν θα τ'ακουσεις και το καταλαβα απολυτα οτι προσφερθηκες για βοηθεια. Επειδη πριν καποιους μηνες ειχα 3GS, οπως ειπα, καποια στιγμη εκανα restore και μου ζητουσε ενεργοποιηση παλι απο την αρχη. Ξερω τι ειναι το tethered και το untethered επειδη εχω διαβασει παρα πολλα post σ'αυτο το site πριν γραψω εδω. Απλα επειδη μου το εκανε τοτε, πιστευα οτι καποια στιγμη αν ξανακανω restore σε καθαρη ipsw μπορει να μου ξαναζητουσε activate. Δεν ειπα ουτε εννοουσα τιποτα κακο για σενα αλλα ουτε και σε κανεναν.

#113   geORGIOSb

geORGIOSb

    iPH Master

  • 7.215 μηνύματα
  • Twitter:@georgiosbr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad+3G

Δημοσίευση 02/12/2010 - 19:02

Σε καμια περιπτωση δεν θα τ'ακουσεις και το καταλαβα απολυτα οτι προσφερθηκες για βοηθεια. Επειδη πριν καποιους μηνες ειχα 3GS, οπως ειπα, καποια στιγμη εκανα restore και μου ζητουσε ενεργοποιηση παλι απο την αρχη. Ξερω τι ειναι το tethered και το untethered επειδη εχω διαβασει παρα πολλα post σ'αυτο το site πριν γραψω εδω. Απλα επειδη μου το εκανε τοτε, πιστευα οτι καποια στιγμη αν ξανακανω restore σε καθαρη ipsw μπορει να μου ξαναζητουσε activate. Δεν ειπα ουτε εννοουσα τιποτα κακο για σενα αλλα ουτε και σε κανεναν.

καθε φορα που θα πρεπει να αλλαζεις ipsw θα πρεπει να το ενεργοποιεις είτε με hactive custom είτε με αττ
γι αυτο λεμε οτι αν κατι δουλευει δεν το πειραζουμε. ειδικα τωρα με τις κομπογιαννιτικες ββ 06 15 00\
εγω αν ειχα κινητο με τετοια ββ θα το αφηνα εκει μεχρι να εβγαζε η απλ λειτουργικο με ββ ιση ή μεγαλυτερη

#114   Semelos

Semelos

    iPH Enthousiast

  • 539 μηνύματα
  • Twitter:@Semelos_T_
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 02/12/2010 - 19:08

καθε φορα που θα πρεπει να αλλαζεις ipsw θα πρεπει να το ενεργοποιεις είτε με hactive custom είτε με αττ
γι αυτο λεμε οτι αν κατι δουλευει δεν το πειραζουμε. ειδικα τωρα με τις κομπογιαννιτικες ββ 06 15 00\
εγω αν ειχα κινητο με τετοια ββ θα το αφηνα εκει μεχρι να εβγαζε η απλ λειτουργικο με ββ ιση ή μεγαλυτερη



οποτε pre-paid at&t καρτουλα απο ebay και τελος με το θεμα ενεργοποιηση.

#115   lrbill

lrbill

    iPH User

  • 181 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/12/2010 - 19:31

επρεπε να ειναι καποτε jb.
τωρα και να μην ειναι μια φορα αμα ειχε γινει τα shsh κρατιωνται πλεον αυτοματα απο τη cydia
οποτε αφου στο λεει στα γραμματακια που ειπαμε ανετα πας σε ολες αυτες τις εκδοσεις και σε οσες μελλοντικες.
εκτος κι αν διαγραψει καποιες παλαιες η σιντια λογω φορτου στους σερβερς


Συγνώμη που σε κουράζω, αλλά δεν μου είπες κάτι, τώρα το κινητό δεν είναι με JB, να το κάνω να βάλω το cydia, κανονικα και μετά να πάω στην 4.1?

#116   geORGIOSb

geORGIOSb

    iPH Master

  • 7.215 μηνύματα
  • Twitter:@georgiosbr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad+3G

Δημοσίευση 02/12/2010 - 19:36

Συγνώμη που σε κουράζω, αλλά δεν μου είπες κάτι, τώρα το κινητό δεν είναι με JB, να το κάνω να βάλω το cydia, κανονικα και μετά να πάω στην 4.1?

ηταν ποτε jb? τι φορας τωρα?
για να δουμε τι shsh εχεις σωσει κατεβασε το tinny umprella και κανε save shsh θα σου δειχνει ενα ενα που σωζει και μετα θα τα δεις και συγκεντρωτικα ολα.
θελεις να πας 4.1 αν εχεις τα shsh πας με shift and restore ακομα και με γνησια ipsw και jb with limera1n or greenpoison.
αν εισαι new bootroom 3γς δεν πας σε 4.2 και υπαρχουν και αλλοι περιορισμοι οπως αν θελεις ενεργοποιηση ξεκλειδωμα.
σορρυ αλλα πεφτουν τα ποστ βροχη και χανονται και δεν μπορω να τα θυμαμαι ολα.
παντως αν εχεις shsh πας και γνησια 41 αν δεν θελεις ξεκλειδωμα.
δες και πες μου
και οχι μην το βαλεις αν ειναι να πας στην 4.1 χαμενος κοπος το jb θα χαθει στην αναβαθμιση

#117   lrbill

lrbill

    iPH User

  • 181 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/12/2010 - 19:58

ηταν ποτε jb? τι φορας τωρα?
για να δουμε τι shsh εχεις σωσει κατεβασε το tinny umprella και κανε save shsh θα σου δειχνει ενα ενα που σωζει και μετα θα τα δεις και συγκεντρωτικα ολα.
θελεις να πας 4.1 αν εχεις τα shsh πας με shift and restore ακομα και με γνησια ipsw και jb with limera1n or greenpoison.
αν εισαι new bootroom 3γς δεν πας σε 4.2 και υπαρχουν και αλλοι περιορισμοι οπως αν θελεις ενεργοποιηση ξεκλειδωμα.
σορρυ αλλα πεφτουν τα ποστ βροχη και χανονται και δεν μπορω να τα θυμαμαι ολα.
παντως αν εχεις shsh πας και γνησια 41 αν δεν θελεις ξεκλειδωμα.
δες και πες μου
και οχι μην το βαλεις αν ειναι να πας στην 4.1 χαμενος κοπος το jb θα χαθει στην αναβαθμιση



Λοιπόν είναι 3GS new Bootroom με baseband 05.15.04 τώρα φοράω την 4.2.1 και χωρίς JB και όταν ήταν JB ήμουν με την 4.0.1 μου έγραφε επάνω με πράσινα γράμματα ότι έχω κρατήσει shsh μέχρι και την 4.1.
Τώρα μπαίνω σε DFU Mode για να κάνω restore μετά πατάω shift -> Restore και βάζω την 4.1 original?
Έχω κρατήσει Backup αυτή τη στιγμή,μετά μπορώ να κάνω restore from Backup.

#118   geORGIOSb

geORGIOSb

    iPH Master

  • 7.215 μηνύματα
  • Twitter:@georgiosbr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad+3G

Δημοσίευση 02/12/2010 - 20:06

Λοιπόν είναι 3GS new Bootroom με baseband 05.15.04 τώρα φοράω την 4.2.1 και χωρίς JB και όταν ήταν JB ήμουν με την 4.0.1 μου έγραφε επάνω με πράσινα γράμματα ότι έχω κρατήσει shsh μέχρι και την 4.1.
Τώρα μπαίνω σε DFU Mode για να κάνω restore μετά πατάω shift -> Restore και βάζω την 4.1 original?
Έχω κρατήσει Backup αυτή τη στιγμή,μετά μπορώ να κάνω restore from Backup.

ναι σε ολα. αλλα ειναι ελληνικο ή θα χρειαστεις και διαδικασια ξεκλειδωματος μετα.
και συγχρονισμο εκανες?
το σωστο ειναι set up as new μετα κι οχι απο backup αλλα αν δεν εκανες τοτε ειναι μονοδρομος
καθε επιτυχια

#119   lrbill

lrbill

    iPH User

  • 181 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/12/2010 - 20:30

ναι σε ολα. αλλα ειναι ελληνικο ή θα χρειαστεις και διαδικασια ξεκλειδωματος μετα.
και συγχρονισμο εκανες?
το σωστο ειναι set up as new μετα κι οχι απο backup αλλα αν δεν εκανες τοτε ειναι μονοδρομος
καθε επιτυχια


Το εκανα και μου εβγαλε σφαλμα 1015 και με πηγε να κανω παλι restore απο την αρχη, οποτε παμε παλι στην 4.2?
Και μου εχει βγαλει το καλωδιο με το iTunes στο κινητο.

Τελευταία επεξεργασία από: lrbill, 02/12/2010 - 20:35


#120   deepk

deepk

    iPH User

  • 118 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 03/12/2010 - 15:53

καλησπερα!εχω ενα iphone 3g μαλλον απο αμερικη στα χερια μου και οταν το παρελαβα ηταν σε recove mode οποτε για να το ενεργοποιησω επρεπε να το συνδεσω με itunes και να του κανω restore-update..ετσι βρεθηκα ναι μεν στην 4.2 αλλα ειναι και κλειδωμενο..απο αυτα που διαβασα δεν μπορω να κανω τιποτα ε?ή μηπως μπορω??δεν μου αναγνωριζει την sim card..ξερει κανεις αν θα βγει unlock για το 4.2??ή παει για πεταμα???

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες