Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Motorola Xoom


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
97 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#76   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 24/02/2011 - 12:27

Για μια συσκευή που βγαίνει 1 χρόνο μετά και με αυτά τα specs θα ήταν παράξενο να ΜΗΝ "νίκαγε" το iPad.

Aφήνω, βέβαια, το OS στην άκρη μιας και είναι θεωρώ υποκειμενική η αντίληψη του καθενός.

Και φυσικά, ας μην ξεχνάμε και την τιμή του.

Follow me on twitter


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#77   djibril13

djibril13

    iPH Contributor

  • 963 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/02/2011 - 12:46

αν το multitasking του honeycomb δινει μαθηματα τι να πει το webos?
ουσιαστικα αυτη τη στιγμη ο μονοςλογος για να παρεις το xoom ειναι το full internet browsing...
πολλες εφαρμογες προσαρμοσμενες για tablet δεν υπαρχουν στο android market και στο τελος θα καταληξεις να κοιτας τα widgets και να βλεπεις τα mail σου...

#78   antoniss

antoniss

    iPH User

  • 189 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/02/2011 - 13:01

Ανακοινώθηκαν τιμές!!!!!!!!!!!!!!

Το 32αρι WIFI θα κάνει 600$ , όσο ακριβώς και το αντίστοιχο ipad 1.


Απίστευτα ελκυστική τιμή για ένα ΥΠΕΡΠΛΗΡΕΣ tablet!!!

http://www.engadget....on-verizon-600/


Κανονική τιμή = $800
Η τιμή αυτη ειναι με επιδοτηση (-200$)... με 2 χρόνια συμβολαιο για 1GB data στα 20$ (δηλ $600 + $480 = $1080 τελική)
24 μήνες κλειδωμένος στο χώρο των gadgets είναι γεωλογικος χρόνος.

Ηδη την πρωτη κρυάδα στις τιμες την πηραμε με τη Voda και το Samsung 10.1 tablet στα 800Ε.
Δυστυχώς είναι ενα DOA για την SAMSUNG... γιατι δεν έχει
* SD or SDHC card support
* No HDMI out
* No DLNA
* No USB

Και εγώ ψάχνω για tablet με μέλι... και μάλλον το XOOM είναι καλύτερη λυση... και οχι σε ισοτιμίες 1Ε = 1$
το συζητάω στα 400-450Ε...οταν οι μή πωλήσεις θα οδηγησουν στη πτώση τιμών...

Τελευταία επεξεργασία από: antoniss, 24/02/2011 - 13:10


#79   djibril13

djibril13

    iPH Contributor

  • 963 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/02/2011 - 13:08

και οχι μονο αυτο.
το galaxy tab θα ερθει στην ελλαδα απο τη vodafone και θα κανει 799 !
πιιστευω οτι καπου εκει θα κυμανθει και η τιμη του xoom αν ερθει ελλαδα...

#80   dusty

dusty

    iPH Enthousiast

  • 351 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad mini 4
  • GameCenter:dusty

Δημοσίευση 24/02/2011 - 13:08

Κοντος ψαλμος παιδες... Πλησιαζει η 2α του Μαρτη!

#81   djibril13

djibril13

    iPH Contributor

  • 963 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/02/2011 - 13:19

καλα στις 2 μαρτιου θα ξεχαστουν ολα τα υπολοιπα tablets... ;)

#82   Looter

Looter

    iPH Enthousiast

  • 431 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 24/02/2011 - 13:26

Για μια συσκευή που βγαίνει 1 χρόνο μετά και με αυτά τα specs θα ήταν παράξενο να ΜΗΝ "νίκαγε" το iPad.

Aφήνω, βέβαια, το OS στην άκρη μιας και είναι θεωρώ υποκειμενική η αντίληψη του καθενός.

Και φυσικά, ας μην ξεχνάμε και την τιμή του.


Φίλε μου έχω το IPAD από τον Μάη , multitasking όμως η apple αποφάσισε να μου προσφέρει μόλις στο τέλος του Νοέμβρη...

Συγκρίνοντας το multitaksing του IOS που έχω στο ipad με αυτό που βλέπω στο HoneyComb είναι για να τραβάω τα μαλλιά μου.

Τα notifications δεν τα αναφέρω καν. Για ένα λειτουργικό που θα κλείσει το καλοκαίρι 4 χρόνια ζωής η λέξη απαράδεκτα είναι λίγη για να τα περιγράψει.

Σε λιγότερους από 3 μήνες έρχεται το HoneyComb για να μας δείξει πως θα έπρεπε να είναι η εμπειρία χρήσης του internet σε μια συσκευή των 10 ιντσών.

ΔΕΝ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΗΛΕΦΩΝΑ , ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ TABLETS .

Δεν μπορεί το ipad να μου δείχνει τις σελίδες λειψές , δεν μπορεί να μην έχω Flash , δεν μπορεί να έχω πληρώσει για tablet και να παίρνω εμπειρία χρήσης ίντερνετ κινητού...

Το πρόβλημα δεν είναι πλέον μόνο η υπεροχή των androids σε hardware αλλά και σε software...

Όποιος δεν το βλέπει , απλά εθελοτυφλεί...


Ας μην γελιόμαστε. Όλοι μας λίγο πολύ πήγαμε στο στρατόπεδο της apple γιατί έδωσε κάτι καινούργιο , πρωτοποριακό αλλά και γιατί ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟΣ.

Τώρα που όλα τα παραπάνω παύουν να υφίστανται η κατάσταση είναι μονόδρομος για την Apple.

Ή θα κάνει ΝΕΕΣ ΤΟΜΕΣ και θα παρουσιάσει πάλι κατι πρωτοποριακό ή θα χάσει το μερίδιό της...

Απλά τα πράγματα...

#83   Looter

Looter

    iPH Enthousiast

  • 431 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 24/02/2011 - 13:29

Κανονική τιμή = $800
Η τιμή αυτη ειναι με επιδοτηση (-200$)... με 2 χρόνια συμβολαιο για 1GB data στα 20$ (δηλ $600 + $480 = $1080 τελική)
24 μήνες κλειδωμένος στο χώρο των gadgets είναι γεωλογικος χρόνος.

Ηδη την πρωτη κρυάδα στις τιμες την πηραμε με τη Voda και το Samsung 10.1 tablet στα 800Ε.
Δυστυχώς είναι ενα DOA για την SAMSUNG... γιατι δεν έχει
* SD or SDHC card support
* No HDMI out
* No DLNA
* No USB

Και εγώ ψάχνω για tablet με μέλι... και μάλλον το XOOM είναι καλύτερη λυση... και οχι σε ισοτιμίες 1Ε = 1$
το συζητάω στα 400-450Ε...οταν οι μή πωλήσεις θα οδηγησουν στη πτώση τιμών...


Η τιμή που αναφέρεις είναι για το Xoom της Verizom με δυνατότητα αναβάθμισης για 4G.

Η τιμή του Xoom 32GB χωρίς 3G θα είναι στα 600 δολάρια όπως αναφέρω...

#84   Looter

Looter

    iPH Enthousiast

  • 431 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 24/02/2011 - 13:43

αν το multitasking του honeycomb δινει μαθηματα τι να πει το webos?
ουσιαστικα αυτη τη στιγμη ο μονοςλογος για να παρεις το xoom ειναι το full internet browsing...
πολλες εφαρμογες προσαρμοσμενες για tablet δεν υπαρχουν στο android market και στο τελος θα καταληξεις να κοιτας τα widgets και να βλεπεις τα mail σου...


Η πλοήγηση στο internet είναι η βασικότερη χρήση που κάνω στο ipad. Δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει να διαπραγματευτούμε κάτι λιγότερο από το full internet browsing... Η εμπειρία που προσφέρει το ios είναι πλέον εντελώς απαρχαιωμένη..

Το email είναι η δουλειά μου. Και η νέα υλοποίηση του mail app στο Honeycomb είναι πάρα πολύ καλή.

Επίσης χρησιμοποιώ τις εφαρμογές κοινωνικής δικτύωσης , κάτι που το android ενσωματώνει πλέον πολύ καλύτερα από το ios.

Επίσης βλέπω Videos και ταινίες όταν ταξιδεύω στο αεροπλάνο. Και εδώ το android υποστηρίζει πολύ περισσότερα formats σε σύγκριση με το ios κάνοντας τη ζωή μου ευκολότερη.

Τέλος έχω και 4-5 παιχνίδια για να σκοτώνω τον όποιο ελεύθερο χρόνο που μπορεί να προκύψει. Ψάχνοντας στο market είδα ότι ΟΛΑ τα παιχνίδια που παίζω (angry birds ,klp ) υπάρχουν και εκεί.


Όλα τα παραπάνω νομίζω ότι περιγράφουν ένα ΜΕΣΟ ΧΡΗΣΤΗ ipad.

Ποιος ο λόγος να παραμείνω στο ipad με τις τόσες ελλείψεις σε hardware και σε λειτουργικό ;

Τελευταία επεξεργασία από: Looter, 24/02/2011 - 13:45


#85   WoodyAllen

WoodyAllen

    iPH Contributor

  • 1.116 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/02/2011 - 14:13

Φίλε Looter διάβασα προσεκτικά τα γραφόμενα σου. Καταλαβαίνω το σκεπτικό σου, αλλά έχω κάποιες ενστάσεις

--Καταρχήν δεν είδαμε ακόμα μια σωστή υλοποίηση του Flash player στο Adroid. Όπως ξέρεις υποστήριξη στο Xoom θα έρθει σε ένα μήνα άρα ας αφήσουμε τα συμπεράσματα για εκεί. Πάντως σε ότι συσκευή το έχω δοκιμάσει δεν με έχει ικανοποιήσει. Επιφυλάσσομαι για το Xoom όταν βγει το νέο update από την Google Και την Adobe. Πραγματικά συμφωνώ όμως στο γεγονός ότι και εμένα μου τι σπάει να χρειαστεί να ανοίξω το laptop για να δω ένα site Με flash. Πάντως μέχρι τώρα το hardware στα tablet δεν ήταν ικανό να το υποστηρίξει. Ίδωμεν από εδώ και πέρα. Πάντως αν θες την 'τεχνική' άποψη μου ως developer το κακό με τα flash site είχε παραγίνει και χρησιμοποιούταν στην προ iOs εποχή για ψύλλου πήδημα. Καλό ήταν που μαζεύτηκε λίγο το πράγμα.

--Τώρα όντως το notification system του IOs είναι πολύ κατώτερο της υλοποίησης του Android. Ειδικά για εμάς τους business users πραγματικά είναι ένα σοβαρό μείον του οικοσυστήματος και πρέπει να αντιμετωπισθεί άμεσα από την Apple. Έχω βαρεθεί να κατεβάζω τρίτες εφαρμογές για τα αυτονόητα.

--Η κύρια διαφωνία μας είναι ότι δεν νομίζω ότι έχεις αναγνωρίσει το κοινό που αναφέρεται το iOs. Η απλότητα της εμπειρίας χρήσης του είναι πραγματικά απίστευτη και δεν είναι τυχαίο ότι άσχετοι με τους υπολογιστές άνθρωποι το συνηθίζουν αμέσως. Μην ξεχνάς ότι υπάρχουν πάρα πολύ χρήστες που για να μπουν σε μια σελίδα πχ στο facebook την ψάχνουν στο google αφού δεν ξέρουν να πληκτρολογήσουν το URL. Εκεί λοιπόν στην απλότητα της χρήσης το Android 3 έχει αρκετά κενά και δεν είναι ακόμα για όλους σε τέτοιο βαθμό τουλάχιστον που είναι το iOs με το iPad .

--Τώρα καλό είναι να υπάρχει ανταγωνισμός πάνω από όλα. Πράγματι δεν θέλουμε καμιά Apple σαν μοναδικό δερβέναγα πάνω από το κεφάλι μας. Αλλά νομίζω ότι ακόμα έχει το πρώτο λόγο και ο ανταγωνισμός είναι αρκετά πίσω ακόμα. Όχι τόσο πίσω όσο ήταν πριν ένα χρόνο, αλλά ακόμα το gap είναι μεγάλο.

Εδώ θα είμαστε να τα συζητάμε, το σίγουρο είναι ότι θα έχει πολύ ενδιαφέρον!!! :lol:

#86   Looter

Looter

    iPH Enthousiast

  • 431 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 24/02/2011 - 19:06

Φίλε Looter διάβασα προσεκτικά τα γραφόμενα σου. Καταλαβαίνω το σκεπτικό σου, αλλά έχω κάποιες ενστάσεις

--Καταρχήν δεν είδαμε ακόμα μια σωστή υλοποίηση του Flash player στο Adroid. Όπως ξέρεις υποστήριξη στο Xoom θα έρθει σε ένα μήνα άρα ας αφήσουμε τα συμπεράσματα για εκεί. Πάντως σε ότι συσκευή το έχω δοκιμάσει δεν με έχει ικανοποιήσει. Επιφυλάσσομαι για το Xoom όταν βγει το νέο update από την Google Και την Adobe. Πραγματικά συμφωνώ όμως στο γεγονός ότι και εμένα μου τι σπάει να χρειαστεί να ανοίξω το laptop για να δω ένα site Με flash. Πάντως μέχρι τώρα το hardware στα tablet δεν ήταν ικανό να το υποστηρίξει. Ίδωμεν από εδώ και πέρα. Πάντως αν θες την 'τεχνική' άποψη μου ως developer το κακό με τα flash site είχε παραγίνει και χρησιμοποιούταν στην προ iOs εποχή για ψύλλου πήδημα. Καλό ήταν που μαζεύτηκε λίγο το πράγμα.

--Τώρα όντως το notification system του IOs είναι πολύ κατώτερο της υλοποίησης του Android. Ειδικά για εμάς τους business users πραγματικά είναι ένα σοβαρό μείον του οικοσυστήματος και πρέπει να αντιμετωπισθεί άμεσα από την Apple. Έχω βαρεθεί να κατεβάζω τρίτες εφαρμογές για τα αυτονόητα.

--Η κύρια διαφωνία μας είναι ότι δεν νομίζω ότι έχεις αναγνωρίσει το κοινό που αναφέρεται το iOs. Η απλότητα της εμπειρίας χρήσης του είναι πραγματικά απίστευτη και δεν είναι τυχαίο ότι άσχετοι με τους υπολογιστές άνθρωποι το συνηθίζουν αμέσως. Μην ξεχνάς ότι υπάρχουν πάρα πολύ χρήστες που για να μπουν σε μια σελίδα πχ στο facebook την ψάχνουν στο google αφού δεν ξέρουν να πληκτρολογήσουν το URL. Εκεί λοιπόν στην απλότητα της χρήσης το Android 3 έχει αρκετά κενά και δεν είναι ακόμα για όλους σε τέτοιο βαθμό τουλάχιστον που είναι το iOs με το iPad .

--Τώρα καλό είναι να υπάρχει ανταγωνισμός πάνω από όλα. Πράγματι δεν θέλουμε καμιά Apple σαν μοναδικό δερβέναγα πάνω από το κεφάλι μας. Αλλά νομίζω ότι ακόμα έχει το πρώτο λόγο και ο ανταγωνισμός είναι αρκετά πίσω ακόμα. Όχι τόσο πίσω όσο ήταν πριν ένα χρόνο, αλλά ακόμα το gap είναι μεγάλο.

Εδώ θα είμαστε να τα συζητάμε, το σίγουρο είναι ότι θα έχει πολύ ενδιαφέρον!!! :lol:



Φίλε Woody


Όσον αφορά το flash , μπορώ να δεχτώ για χάρη της κουβέντας ότι ΟΥΤΕ και η 10.2 που ΘΑ κυκλοφορήσει σε λίγες βδομάδες θα είναι η τέλεια υλοποίηση.
Δεν μπορείς όμως να αμφισβητήσεις ότι τη δουλειά σου θα την κάνεις. Θα μπορείς πχ να μπεις στο site ενός ξενοδοχείου που είναι full flash και να κάνεις μια κράτηση ή να δεις 5 πράγματα. Δεν μπορεί λοιπόν να είμαστε τόσο αυστηροί για την υλοποίηση του flash στο android όταν η Apple σφυρίζει αδιάφορα εδώ και 4 χρόνια.

Για τα notifications δε νομίζω να βρεθεί άνθρωπος που δε θα συμφωνεί μαζί μας.

Όσον αφορά το κοινό στο οποίο απευθύνεται το ios , θα διαφωνήσω 100% . Τo ios είχε κάποια πράγματα που έκανε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ καλά από την αρχή σε σύγκριση με τον ανταγωνισμό και κάποια που απλά ΔΕΝ ΤΑ ΕΚΑΝΕ ΚΑΘΟΛΟΥ. Η απλότητα στη χρήση είναι κάτι υποκειμενικό και είναι συνδεδεμένο με το χρήστη.

Πήγα στο "άρμα" της Apple πριν 4 χρόνια γιατί έδινε κάτι καινούργιο!

Σήμερα συνεχίζει να προσπαθεί να μου πουλήσει ότι έδινε και πριν 3 χρόνια ως καινούργιο και καινοτόμο.

Η διαφορά είναι ότι πριν 4 χρόνια θυσίασα αναφορές , προφίλ , ραδιόφωνο , ειδοποιήσεις , κάμερα , κλπ για να πάρω κάτι πραγματικά νέο όπως το touch interface , τον σφαιράτο browser , τα applications , τα όμορφα γραφικά , τη μεγάλη οθόνη , κλπ.

Σήμερα για να παραμείνω στην πλατφόρμα της Apple βλέπω ότι χρειάζεται να συνεχίσω να κάνω θυσίες σε ΠΟΛΥ ΒΑΣΙΚΑ πράγματα που εδώ και 4 χρόνια δεν έχουν λυθεί και που στο Android θεωρούνται αυτονόητα.

Είναι σαν να μου έλεγε κάποιος πριν 4 χρόνια να μείνω στα Nokia και στα Windows 6.

Και τότε και τώρα θα πάρει την ίδια απάντηση , "ευχαριστώ δε θα πάρω"...

Η ώρα των Android έφτασε!!!!

#87   WoodyAllen

WoodyAllen

    iPH Contributor

  • 1.116 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/02/2011 - 19:28

Φίλε Looter, συμφωνούμε ότι διαφωνούμε :lol:

Για εμένα η υλοποίηση του Android για Tablet είναι σαν τις νέες επεκτάσεις του μετρό. Πολύ καλές, θα δώσουν λύσεις αλλά δεν είναι έτοιμες ακόμα. Τεσπά το μέλλον θα δείξει. Ας δούμε και τι θα μας δείξει και η Apple στις 2 του Μάρτη να μιλάμε και με κάτι πιο χειροπιαστό.

Επίσης μην αγνοείς τον novice user. Έχει πολύ αγοραστική δύναμη και η Apple είναι σε πολύ καλύτερη μοίρα να τον ξεζουμίσει.

Πάντως η εξέλιξη θα έχει ενδιαφέρον και εδώ θα είμαστε να τα λέμε.

#88   bakchr

bakchr

    iPH Addict

  • 813 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 24/02/2011 - 20:11

Σίγουρα, οι android συσκευές έχουν εξελιχθεί πάρα πολύ και αυτή τη στιγμή έχουν καλύτερα τεχνικά χαρακτηριστικά από τις αντίστοιχες ios. Επίσης, και το android ως λειτουργικό έχει βελτιωθεί πολύ και συνεχώς εξελίσσεται. Το μόνο κακό είναι ότι δεν υπάρχει η αντίστοιχη υποστήριξη από τους developers. Βλέπουμε χιλιάδες άθλιες εφαρμογές στο market...ακόμα και οι ίδιες ακριβώς εφαρμογές, έχουν μεγάλες διαφορές στα δύο λειτουργικά. Όσο και να εξελιχθεί λοιπόν το android, όσο κι αν εξοπλίσουν τις συσκευές με απίθανα χαρακτηριστικά...αν δεν ασχοληθούν σοβαρά οι developers και οι μεγάλες εταιρίες ανάπτυξης εφαρμογών...οι ios συσκευές δεν θα έχουν αντίπαλο.

#89   sotoskawasaki

sotoskawasaki

    iPH Enthousiast

  • 426 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/02/2011 - 02:31

Δε νομίζω ότι είναι ιδιαίτερα αναλυτικό το συγκεκριμένο review.

Έχω την εντύπωση ότι περισσότερο θέλησαν να "ξεπετάξουν" τη συσκευή και σε αρκετά σημεία δε θα έλεγα ότι είναι και ιδιαίτερα αντικειμενικοί.
.......

........

To Flash 10.2 σε λίγες βδομάδες θα σε κάνει να νιώθεις ότι είσαι μπροστά στον browser του υπολογιστή σου.

Η εμπειρία χρήσης του internet είναι πλέον καλύτερη στα androids. Οι σελίδες φορτώνουν πιο γρήγορα από το IPAD και βλέπεις ΟΛΟ ΤΟ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ τους. Ένα μεγάλο κάστρο της Apple έπεσε ΟΡΙΣΤΙΚΑ!

Το android market πλέον περιλαμβάνει τα ΠΑΝΤΑ και οι εφαρμογές θα γίνουν port και για το HoneyComb ταχύτατα.

......



........
Σε λιγότερους από 3 μήνες έρχεται το HoneyComb για να μας δείξει πως θα έπρεπε να είναι η εμπειρία χρήσης του internet σε μια συσκευή των 10 ιντσών.
.....
Δεν μπορεί το ipad να μου δείχνει τις σελίδες λειψές , δεν μπορεί να μην έχω Flash , δεν μπορεί να έχω πληρώσει για tablet και να παίρνω εμπειρία χρήσης ίντερνετ κινητού...

.......



Φίλε Looter καταρχάς διαφωνώ πλήρως μαζί σου! Κατά δεύτερο να μου επιτρέψεις να αναφέρω ότι απο τα γραφόμενα και το πάθος με το οποίο υποστηρίζεις μια συσκευή που όχι μόνο δεν έχεις δουλέψει αλλά δεν έχεις καν δεί, είσαι προκατειλημμένος. Κατά τρίτο αναφέρω ότι κάνεις τραγικότατα λάθη στα λεγόμενά σου γεγονός που δείχνει όχι μόνο ότι δεν ξέρεις τι λες, αλλά και το πόσο προκατειλημμένος είσαι!

Έκανα quote μερικά απο τα λεγόμενά σου.
1) Τα reviews του engadget θεωρούνται ανα το παγκόσμιο ως τα πιο αναλυτικά reviews. Το engadget γενικά σαν blog είναι απο τα πιο αναγνωρισμένα και αξιοσέβαστα blogs τα οποία συμβουλεύονται πολλά άλλα blogs. Δεν μπορείς να έρχεσαι εσύ και να υποτιμάς και να κατηγορείς το engadget επειδή δεν λέει αυτό που θέλεις να ακούσεις.

2) Προφανώς δεν γνωρίζεις (και αυτό λέει πολλά...) ότι ο web browser του Xoom (Android 3.0) αναγνωρίζετε ως mobile browser οπόταν όλες οι σελίδες που έχουν mobile έκδοση θα σου εμφανίζουν αυτή. Οπόταν η super wow εμπειρία χρήσης ίντερνετ που αναφέρεις πολλάκις, που είναι σαν να κάθεσε στον υπολογιστή σου, πάει περίπατο.... Θα βλέπεις την ίδια σελίδα που θα βλέπεις και στο Nokia N73 (εμπειρία χρήσης κινητού που έλεγες.....)!

3)Οποιαδήποτε σύγκριση μεταξύ Apple AppStore και Android Market κατ'εμέ είναι εκ φύσεως άκυρη. Αυτή είναι η προσωπική μου άποψη. Συγκεκριμένα τώρα και με χειροπιαστά στοιχεία οι εφαρμογές για tablet στο Android Market είναι σε μηδαμινά επίπεδα (αριθμητικά) και κατά την άποψή μου αυτοί που θα αγοράσουν πρώτοι αυτά τα tablets θα κάνουν πολύ καιρό πριν να αρχίσουν να βλέπουν εφαρμογές...

Τέλος για να προλάβω διάφορους χαρακτηρισμούς δεν υποστήριξα τα προιόντα της Apple ούτε κατηγόρησα προιόντα άλλης εταιρίας. Απλά ανάφερα και σχολίασα μερικές ασάφειες στα λεγόμενα σου με τις οποίες διαφωνώ! Επίσεις αναφέρω ότι δεν έχω καμία πρόθεση να προσβάλω ή να ξεκινήσω διαμάχη με τον οποιοδήποτε.

Τελευταία επεξεργασία από: sotoskawasaki, 25/02/2011 - 02:39


#90   Looter

Looter

    iPH Enthousiast

  • 431 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 25/02/2011 - 12:51

Φίλε Looter καταρχάς διαφωνώ πλήρως μαζί σου! Κατά δεύτερο να μου επιτρέψεις να αναφέρω ότι απο τα γραφόμενα και το πάθος με το οποίο υποστηρίζεις μια συσκευή που όχι μόνο δεν έχεις δουλέψει αλλά δεν έχεις καν δεί, είσαι προκατειλημμένος. Κατά τρίτο αναφέρω ότι κάνεις τραγικότατα λάθη στα λεγόμενά σου γεγονός που δείχνει όχι μόνο ότι δεν ξέρεις τι λες, αλλά και το πόσο προκατειλημμένος είσαι!

Έκανα quote μερικά απο τα λεγόμενά σου.
1) Τα reviews του engadget θεωρούνται ανα το παγκόσμιο ως τα πιο αναλυτικά reviews. Το engadget γενικά σαν blog είναι απο τα πιο αναγνωρισμένα και αξιοσέβαστα blogs τα οποία συμβουλεύονται πολλά άλλα blogs. Δεν μπορείς να έρχεσαι εσύ και να υποτιμάς και να κατηγορείς το engadget επειδή δεν λέει αυτό που θέλεις να ακούσεις.

2) Προφανώς δεν γνωρίζεις (και αυτό λέει πολλά...) ότι ο web browser του Xoom (Android 3.0) αναγνωρίζετε ως mobile browser οπόταν όλες οι σελίδες που έχουν mobile έκδοση θα σου εμφανίζουν αυτή. Οπόταν η super wow εμπειρία χρήσης ίντερνετ που αναφέρεις πολλάκις, που είναι σαν να κάθεσε στον υπολογιστή σου, πάει περίπατο.... Θα βλέπεις την ίδια σελίδα που θα βλέπεις και στο Nokia N73 (εμπειρία χρήσης κινητού που έλεγες.....)!

3)Οποιαδήποτε σύγκριση μεταξύ Apple AppStore και Android Market κατ'εμέ είναι εκ φύσεως άκυρη. Αυτή είναι η προσωπική μου άποψη. Συγκεκριμένα τώρα και με χειροπιαστά στοιχεία οι εφαρμογές για tablet στο Android Market είναι σε μηδαμινά επίπεδα (αριθμητικά) και κατά την άποψή μου αυτοί που θα αγοράσουν πρώτοι αυτά τα tablets θα κάνουν πολύ καιρό πριν να αρχίσουν να βλέπουν εφαρμογές...

Τέλος για να προλάβω διάφορους χαρακτηρισμούς δεν υποστήριξα τα προιόντα της Apple ούτε κατηγόρησα προιόντα άλλης εταιρίας. Απλά ανάφερα και σχολίασα μερικές ασάφειες στα λεγόμενα σου με τις οποίες διαφωνώ! Επίσεις αναφέρω ότι δεν έχω καμία πρόθεση να προσβάλω ή να ξεκινήσω διαμάχη με τον οποιοδήποτε.



Θα ξεκινήσω από το τέλος του μηνύματός τους μιας και υποδείξεις για το ύφος και τον τόνο των απαντήσεων που ΘΑ δώσω δεν δέχομαι. Αυτά να τα πεις αλλού και όχι σε εμένα...

Όσον αφορά τα λεγόμενα σου , ας τα πάρουμε ένα ένα :

1. Για το review του engadget. Δε χρειάζεται να σου απαντήσω καν. Μπαίνεις στο Anandtech , μπαίνεις και στο engadget και βλέπεις τη διαφορά. Στο ένα υπάρχει εκτενής κάλυψη κάθε κομματιού του λειτουργικού και πάνω από όλα σύγκριση των επιδόσεων της συσκευής με τον ανταγωνισμό ενώ στη δεύτερη περίπτωση ένα πασάλειμμα...
Αν εσύ δεν το διακρίνεις , πρόβλημά σου...

2. Έχω το ipad από τον Μάιο και μπορώ να κάνω σύγκριση με αυτά που βλέπω στα δεκάδες videos του xoom. H εμπειρία χρήσης και η ταχύτητα είναι κλάσεις ανώτερη από το ipad και αυτό το παραδέχεται μέχρι και το engadget... Ακόμα και σε σελίδες με mobile έκδοση , έχεις πάντα τη δυνατότητα να δεις την πλήρη έκδοση...

3. Θα σου θυμίσω και πάλι ότι σοβαρή υποστήριξη στο ipad που αγόρασα τον Μάιο η apple μου έδωσε στο τέλος Νοέμβρη... Όσον αφορά το market , μάλλον εσύ είσαι πιο προκατειλημμένος από εμένα... lol


Για τα τόσα θετικά και νέα που μας έφερε το Honeycomb δε βλέπω να μιλάει κανείς πάντως...
Τόσα μεγάλα και εκτενή review δημοσιεύτηκαν , μόνο μερικά αρνητικά σχόλια σας έμειναν;

Τελευταία επεξεργασία από: Looter, 25/02/2011 - 12:52


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες