Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iOS 4.3 με WiFi HotSpot.. σύντομα κοντά μας!


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
73 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   giorgiog13

giorgiog13

    iPH Member

  • 341 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/01/2011 - 22:16

Καλη φαση. Ωραιο feature. Αλλα κανενα ΕΤΑ για την 4.3 εχουμε;;;;

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   tesalat

tesalat

    iPH Enthousiast

  • 443 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 11/01/2011 - 22:23

+1000
ειδικά ο φίλος που ανέφερε τα android, αν είχε οποιαδήποτε συσκευη εκτος iphone που κυκλοφόρησε πριν 2.5 χρόνια, θα είχε ξεχαστεί όχι μόνο απο τον κατασκευαστή αλλα απ όλον τον κόσμο.

Την εποχη που βγήκε το 3G κυκλοφορούσαν το HTC Diamond1 και το samsung OMNIA1 σαν ανταγωνιστικές συσκευές οι οποίες έχουν πεθάνει προ πολλου και δεν πήραν ποτε μια αναβάθμιση.
Αν πουλησεις σήμερα το 3G σου θα πάρεις 200 ευρω. Αν βάλεις το HTC diamond αγγελια, δεν θα βρεις κανένα να το αγοράσει.:)

Το ίδιο και οι σημερινές android συσκευές. Σε 3 μήνες είναι ξεπερασμενες απο αλλα μοντέλα και παίρνουν το πολυ μια επίσημη αναβάθμιση. Μετα η εταιρεία τα ξεχνά για πάντα. Τα κρατα μόνο στον μουσιακο της χώρο.

Κανείς δεν μένει υποχρεωτικά στην apple αλλα τούλαχιστον εμένα που προερχομαι απο την απέναντι όχθη και έχω περάσει απο android, δεν μ έχει πείσει κάποια άλλη λύση σε συνολικό επίπεδο.

Μακάρι να είναι αλήθεια και να έχουμε wifi hotspot γιατί είναι ένας απο τους λόγους που είμαι JB και το έχω πληρώσει στην cydia.

Τελευταία επεξεργασία από: tesalat, 11/01/2011 - 22:26


#18   kdiamant

kdiamant

    iPH newbie

  • 78 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/01/2011 - 22:27

Το wifi Hotspot είναι συνήθως δωρέαν (πχ Flokafe, everest, starbucks) ανοίγεις το iPhone σου ή το laptop και εχεις νετ.
Αν δεν υπάρχει μοιράζεις το 3G απο το iphone σου σε αλλες συσκευές.

Μα το ίδιο δεν μπορείς να κάνεις και με το Tethering (να έχεις νετ Flokafe και να μοιράζεις το 3G σε άλλους)? Πάνω σε αυτό παρατηρώ πολλές φορές όταν πηγαίνω π.χ. σε Flocafe βλέπώ wifi δίκτυο χωρίς να δείχνει ότι είναι κλειδωμένο και όταν πάω να συνδεθώ ενώ και καλά συνδέεται δεν μου δείχνει τις γραμμούλες με το σήμα μα ούτε μου ζητάει και κωδικό. Τι παίζει?

#19   kdiamant

kdiamant

    iPH newbie

  • 78 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/01/2011 - 22:36

Μα το ίδιο δεν μπορείς να κάνεις και με το Tethering (να έχεις νετ Flokafe και να μοιράζεις το 3G σε άλλους)? Πάνω σε αυτό παρατηρώ πολλές φορές όταν πηγαίνω π.χ. σε Flocafe βλέπώ wifi δίκτυο χωρίς να δείχνει ότι είναι κλειδωμένο και όταν πάω να συνδεθώ ενώ και καλά συνδέεται δεν μου δείχνει τις γραμμούλες με το σήμα μα ούτε μου ζητάει και κωδικό. Τι παίζει?

Μήπως η διαφορά είναι ότι με το Wifi-Hotspot μπορείς να μοιράσεις το 3G μέσω WIfi ενώ στο Tethering μόνο μέσω USB και Bluetooth και επίσης ότι μήπως υπάρχει περιορισμός με το tethtering σε συσκευές που συνδέονται?

#20   Super

Super

    iPH Enthousiast

  • 467 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/01/2011 - 22:37

kdiamant με το tethering σίγουρα δεν μπορείς να συνδέσεις το ipad..

Τελευταία επεξεργασία από: Super, 11/01/2011 - 22:37


#21   Jimmy08

Jimmy08

    iPH Community Leader

  • 10.257 μηνύματα
  • Twitter:@JimmyR8
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:j0kerr

Δημοσίευση 11/01/2011 - 23:20

Είναι χρήσιμο στο εξής σενάριο ...
Είσαι αράχτος στη παραλία και δεν εχει πουθενα γυρω σου Wifi hotspot....
Ανοίγεις το iPhone σου και το κάνεις 3G hotspot...και ετσι με το laptop σου συνδέεσαι χωρίς καλώδια (untethered) και παίρνεις απο εκει νετ.


ναι αλλα δε χρειαζεται να το κανεις hotspot για να μπεις απο το λαπτοπ. απλα το συνδεεις με την επιλογη που υπαρχει κ τωρα στις ρυθμισεις του iPhone

#22   Researcher

Researcher

    iPH Hero

  • 3.615 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/01/2011 - 23:23

System Preferences->Sharing->Internet Sharing

from 3G to wi-fi...

Βλέπω σιγά-σιγά όλο το mac os x, να μπαίνει στο iOS. Τώρα με το Lion όλα θα γίνουν merge. Ήδη από το 2001 είχαμε 3-clicks internet sharing.

#23   Jimmy08

Jimmy08

    iPH Community Leader

  • 10.257 μηνύματα
  • Twitter:@JimmyR8
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:j0kerr

Δημοσίευση 11/01/2011 - 23:23

iOS 4.3 = Untethered JB..


για την 4.2 εννοεις?

#24   Deathorion

Deathorion

    iPH newbie

  • 5 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/01/2011 - 00:39

Πριν από λίγο το 9to5mac ανέβασε post αναφέροντας το άρθρο του iPhoneHellas για wifi hotspot σε GSM iPhones με το iOS 4.3!!!!!!!!
http://www.9to5mac.c...e Intelligence)

Τελευταία επεξεργασία από: Deathorion, 12/01/2011 - 00:40


#25   leonbis2000

leonbis2000

    iPH newbie

  • 54 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 12/01/2011 - 00:55

Μπορεί να ακούγεται πρακτικό αλλά για κάποιους που έχουν π.χ. 500mb data plan θα τελειώσει αέρα.
Επίσης μου κάνει εντύπωση που η Apple βάζει αυτό το χαρακτηριστικό γιατί καταργεί εν μέρει την χρησιμότητα του iPad 3G. Στην αρχή όταν κυκλοφόρησε όλοι έκαναν λόγο για κανιβαλισμό του iPad 3G κτλ.

#26   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/01/2011 - 01:04

Μπορεί να ακούγεται πρακτικό αλλά για κάποιους που έχουν π.χ. 500mb data plan θα τελειώσει αέρα.
Επίσης μου κάνει εντύπωση που η Apple βάζει αυτό το χαρακτηριστικό γιατί καταργεί εν μέρει την χρησιμότητα του iPad 3G. Στην αρχή όταν κυκλοφόρησε όλοι έκαναν λόγο για κανιβαλισμό του iPad 3G κτλ.

βρε αφου ηταν παρουσιαση iphone το ipad τι σχεση εχει?θα σταματουσαν την παρουσιαση για να πουν για το ipad λιγο ακυρο δεν θα ηταν?

Τελευταία επεξεργασία από: billytilaver, 12/01/2011 - 01:05


#27   leonbis2000

leonbis2000

    iPH newbie

  • 54 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 12/01/2011 - 01:08

Δεν με κατάλαβες. Άλλο εννοούσα. Μιλάω για τον ντόρο που είχε γίνει στο ίντερνετ όταν είχε κυκλοφορήσει το iPad, με το mail του Jobs που υποστήριζε ότι δεν θα γίνεται tethering μεταξύ iPhone και iPad και είναι λογικό για τον λόγο που ανέφερα. Και τώρα αυτό αλλάζει.

#28   parafron4

parafron4

    iPH Elite Poster

  • 3.006 μηνύματα
  • Twitter:@parafron4
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:parafron4-

Δημοσίευση 12/01/2011 - 01:09

εμενα παλι αυτο δεν μου λεει απολυτος τιποτα...καταρχην αυτη την δουλεια κανει το mywi αλλα θα μου πεις δεν κανουν ολοι jailbreak..
δευτερον αν συνδεσεις το λαπτοπ με 3g τα mb θα ανεβοκατεβενουν με τα μπουνια κ εδω στην ελλαδα ειναι πανακριβα τα μαμημενα....
ελπιζω η 4.3 να εχει και κατι πιο χρησιμο απο το συγκεκριμενο σουπερ ουαου επαναστατικο και ανεπαναληπτο hotspot... ;)

#29   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/01/2011 - 01:10

εμενα παλι αυτο δεν μου λεει απολυτος τιποτα...καταρχην αυτη την δουλεια κανει το mywi αλλα θα μου πεις δεν κανουν ολοι jailbreak..
δευτερον αν συνδεσεις το λαπτοπ με 3g τα mb θα ανεβοκατεβενουν με τα μπουνια κ εδω στην ελλαδα ειναι πανακριβα τα μαμημενα....
ελπιζω η 4.3 να εχει και κατι πιο χρησιμο απο το συγκεκριμενο σουπερ ουαου επαναστατικο και ανεπαναληπτο hotspot... ;)

μα το tethering δεν κοβεται απο οτι καταλαβα...επιπλεον δυνατοτητα μας προσφερουν

#30   stacy

stacy

    iPH Elite Poster

  • 2.103 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 12/01/2011 - 09:45

Γιατί δεν μπορω να καταλάβω τι είναι ακριβώς αυτο; Μπορεί κάποιος να το εξηγήσει πιο απλά για εμάς που δεν έχουμε και τόσες γνώσεις πάνω στο συγκεκριμενω θέμα.;;

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες