Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iPad 2: Καλύτερη οθόνη, γρηγορότερος επεξεργαστής, δύο κάμερες


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
55 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   djibril13

djibril13

    iPH Contributor

  • 963 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 31/01/2011 - 01:59

Να σου πώ την αλήθεια ο βαλές της apple είναι το appstore αλλα και πάλι εγώ θα προτιμούσα playbook έτσι όπως το βλέπω ή το Motorola Xoom ..

κοιταξε ο καθενας διαλεγει αυτο που του ταιριαζει. εγω κοιταω προς το ipad γιατι θελω την εμπειρια του iphone σε μεγαλυτερη οθονη και με μεγαλυτερη αυτονομια. στα συν και οι επαγγελματικες εφαρμογες pages κτλ. τωρα το internet ειναι στα μειον του οχι γιατι δεν ειναι smooth και γρηγορο αλλα επειδη δεν μπορεις να δεις τα site με flash. εαν νομιζει καποιος οτι το full internet browsing απο μονο του ειναι ενα απο τα πιο σημαντικα πραγματα σε ενα tablet απλα πρεπει να κοιταξει αλλου. τωρα εαν το σημαντικο χαρακτηριστικο ειναι τα widgets ε τι να πω...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   djibril13

djibril13

    iPH Contributor

  • 963 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 31/01/2011 - 02:04

Το έχω πει 1000 φορές φίλε ότι το μόνο τεράστιο πλεονέκτημα της Apple παραμένει το Appstore.

Αντί όμως να το επεκτείνει έχει κάτσει πάνω στα αυγά της.

Τώρα όμως με τους Tegra θα δεις ότι οι κατασκευαστές παιχνιδιών θα δώσουν πολύ μεγαλύτερη σημασία στο Android...

οι developers δεν κοιτανε προς το android γιατι δεν ειναι κερδοφορο. οταν σε πολλες χωρες εκτος αμερικης δεν μπορεις να αγορασεις κατι απο το market πως να ασχοληθεις? επισης η πειρατια ειναι ενας σοβαρος λογος. μην ξεχνας στο android για να βαλεις μια σπασμενη εφαρμογη κανεις μια απλη εγκατασταση μεσω ενως file manager των .apk αρχειων. ουτε root χρειαζεται να κανεις ουτε j/b οπως στο iphone...

#18   Agnwristos

Agnwristos

    iPH Contributor

  • 926 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Agnwristos

Δημοσίευση 31/01/2011 - 02:06

κοιταξε ο καθενας διαλεγει αυτο που του ταιριαζει. εγω κοιταω προς το ipad γιατι θελω την εμπειρια του iphone σε μεγαλυτερη οθονη και με μεγαλυτερη αυτονομια. στα συν και οι επαγγελματικες εφαρμογες pages κτλ. τωρα το internet ειναι στα μειον του οχι γιατι δεν ειναι smooth και γρηγορο αλλα επειδη δεν μπορεις να δεις τα site με flash. εαν νομιζει καποιος οτι το full internet browsing απο μονο του ειναι ενα απο τα πιο σημαντικα πραγματα σε ενα tablet απλα πρεπει να κοιταξει αλλου. τωρα εαν το σημαντικο χαρακτηριστικο ειναι τα widgets ε τι να πω...


Θέλω Internet Browsing - ΟΣΟ πιο βολικό γίνεται (Να μοιάζει με του Pc δηλαδή όσο πιο αρμονικά γίνεται)..
Θέλω Video 1080-720p on the run (Όχι μόνο streaming)
Θέλω Apps-Games..
Θέλω Καλό multitasking
Θέλω Long Battery life..

Δέν ζητάω πολλά .. :)

#19   codmdantes

codmdantes

    iPH User

  • 180 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 31/01/2011 - 02:07

Μ'αρέσει που περιμένω σαν τρελλός να έρθει επιτέλους το iPad 2, αφού αυτός είναι ο λόγος που δεν αγοράζω ακόμα το iPad 1. Όμως ρε παιδιά σιγά τις διαφορές που θα έχει με το ήδη υπάρχον μοντέλο. Είμαι ορκισμένος στο στρατόπεδο της Apple, μπαίνοντας στον "χώρο" της με τα iPhone, αλλά πραγματικά για το iPad, το οποίο υποτίθεται ότι θα είναι ο αντικαταστάτης των laptop, ζητάω πολλά περισσότερα... Θα χάσει πολύ κόσμο αν συνεχίσει αυτή την φειδωλή στρατηγική με το να μας δίνει κάποια πράγματα με το σταγονόμετρο... Και εάν δεν την νοιάζει για το κοινό της, νομίζω ότι δεν θα αργήσει η ώρα που θα χρειαστεί μία άλλη Microsoft να χρηματοδοτήσει την Apple για να μην χρεωκοπήσει...

#20   Looter

Looter

    iPH Enthousiast

  • 431 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 31/01/2011 - 02:07

κοιταξε ο καθενας διαλεγει αυτο που του ταιριαζει. εγω κοιταω προς το ipad γιατι θελω την εμπειρια του iphone σε μεγαλυτερη οθονη και με μεγαλυτερη αυτονομια. στα συν και οι επαγγελματικες εφαρμογες pages κτλ. τωρα το internet ειναι στα μειον του οχι γιατι δεν ειναι smooth και γρηγορο αλλα επειδη δεν μπορεις να δεις τα site με flash. εαν νομιζει καποιος οτι το full internet browsing απο μονο του ειναι ενα απο τα πιο σημαντικα πραγματα σε ενα tablet απλα πρεπει να κοιταξει αλλου. τωρα εαν το σημαντικο χαρακτηριστικο ειναι τα widgets ε τι να πω...


Φίλε μου για το μέγεθος της οθόνης πάω πάσο , είναι θέμα επιλογής!

Στα υπόλοιπα όμως σας χρήστης Ipad μπορώ να σου απαντήσω.

Tον περισσότερο χρόνο σου στο ipad θα τον περνάς στο internet και στις εφαρμογές.

Και πίστεψε με , οι εφαρμογές για ipad είναι πολύ πολύ λιγότερες σε σύγκριση με αυτές για το iphone (μιλάω για τις natine).

Και στο market του android θα βρεις πλέον τις περισσότερες από αυτές...

Επίσης θα καταλάβεις πόσο άβολο είναι να έχεις μια οθόνη 10 ίντσες και να μην μπορείς να βλέπεις με ένα click το νέο email που σου έρχεται..

Να μην μπορείς να δεις flash , το facebook να σου ανοίγει αλλά να μην παίζει το chat και άλλα πολλά!

Το αγόρασα για δοκιμή και γιατί δεν υπήρχε κάτι αντίστοιχο στην αγορά.

Αυτό όμως καλώς ή κακώς άλλαξε...

#21   Aelaos

Aelaos

    iPH Enthousiast

  • 494 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 31/01/2011 - 02:41

Πραγματικά νομίζω ότι κάποιοι έχουν παρεξηγήσει τα πράγματα . Ένα Tablet πρέπει να είναι εύκολο και απρόσκοπτο στην χρήση και να σου επιτρέπει να κάνεις κάποιες εργασίες , πιο casual χαρακτήρα . Δηλαδή να δεις καμία ιστοσελίδα , κάτι από youtube να παίξεις κανένα παιχνιδάκι απλό, να γράψεις ένα κείμενο , να διαβάσεις ένα βιβλίο. Τα μόνα χαρακτηριστικά που με ενδιαφέρουν είναι η καλύτερη οθόνη και το μικρότερο βάρος. Το iPad ακόμα και έτσι όπως είναι με καλύπτει σαν συσκευή και το μόνο μείον που βρίσκω είναι το βάρος του , καταντά κουραστικό στο χέρι μετά από λίγη ώρα. Τώρα δηλαδή θα κάτσεις να δεις HD video στο tablet; Η θα κουνάς αριστερά δεξιά το iPad για να βγάζεις φώτο; Μόνο την πρόσθια κάμερα βρίσκω χρήσιμη για facetime. Επίσης τα χαρακτηριστικά δεν κάνουν και ένα tablet καλύτερο από το άλλο, αλλά η γενική φιλοσοφία και το δέσιμο μιας συσκευής. Και πραγματικά θα πρέπει να πάρω μια tablet συσκευή για να παίξω ένα 3D παιχνίδι ; Νομίζω ότι ακόμα και τώρα κάτι 3D που υπάρχουν στο iPad είναι υπερβολικά .Στην ταμπλέτα ταιριάζουν τα casual παιχνίδια. Τα angry Birds έχουν δείξει τον δρόμο . πιο σημαντικά είναι το Βάρος,η ποιότητα της οθόνης και η Αυτονομία. Αν το iPad 2 έχει κάνει ουσιαστικά βήματα προς αυτήν την κατάσταση θα πάρω και το καινούργιο.
Αλήθεια για ποίο λόγω υπερθεματίζετε προϊόντα που ακόμα δεν τα έχει πιάσει καταναλωτής στα χέρια του ;

Τελευταία επεξεργασία από: Aelaos, 31/01/2011 - 02:42


#22   codmdantes

codmdantes

    iPH User

  • 180 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 31/01/2011 - 02:42

Θέλω Internet Browsing - ΟΣΟ πιο βολικό γίνεται (Να μοιάζει με του Pc δηλαδή όσο πιο αρμονικά γίνεται)..
Θέλω Video 1080-720p on the run (Όχι μόνο streaming)
Θέλω Apps-Games..
Θέλω Καλό multitasking
Θέλω Long Battery life..

Δέν ζητάω πολλά .. :)


Και βέβαια δεν ζητάς πολλά από μία συσκευή high-tech, όπως θέλει να λέγεται... Δεν νοείται να δημιούργησε η Apple μία κατηγορία μόνη της (την κατηγορία των tab), και να μην την υποστηρίζει σωστά με αποτέλεσμα ένα μόνο χρόνο μετά να βρίσκεται ήδη πολύ πίσω από τον ανταγωνισμό... Και να μην κάνει τίποτα για να το φτιάξει, ίσα ίσα να μας κοροϊδεύει βάζοντας μία κάμερα 0,3Μ (εάν όντως αληθεύει)... Κρίμα!!! Έχω εξοργιστεί πραγματικά γιατί περίμενα το iPad 2 πώς και πώς και βλέπω ότι μάλλον δεν αξίζει την αναμονή... >:(

#23   codmdantes

codmdantes

    iPH User

  • 180 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 31/01/2011 - 02:48

Πραγματικά νομίζω ότι κάποιοι έχουν παρεξηγήσει τα πράγματα . Ένα Tablet πρέπει να είναι εύκολο και απρόσκοπτο στην χρήση και να σου επιτρέπει να κάνεις κάποιες εργασίες , πιο casual χαρακτήρα . Δηλαδή να δεις καμία ιστοσελίδα , κάτι από youtube να παίξεις κανένα παιχνιδάκι απλό, να γράψεις ένα κείμενο , να διαβάσεις ένα βιβλίο. Τα μόνα χαρακτηριστικά που με ενδιαφέρουν είναι η καλύτερη οθόνη και το μικρότερο βάρος. Το iPad ακόμα και έτσι όπως είναι με καλύπτει σαν συσκευή και το μόνο μείον που βρίσκω είναι το βάρος του , καταντά κουραστικό στο χέρι μετά από λίγη ώρα. Τώρα δηλαδή θα κάτσεις να δεις HD video στο tablet; Η θα κουνάς αριστερά δεξιά το iPad για να βγάζεις φώτο; Μόνο την πρόσθια κάμερα βρίσκω χρήσιμη για facetime. Επίσης τα χαρακτηριστικά δεν κάνουν και ένα tablet καλύτερο από το άλλο, αλλά η γενική φιλοσοφία και το δέσιμο μιας συσκευής. Και πραγματικά θα πρέπει να πάρω μια tablet συσκευή για να παίξω ένα 3D παιχνίδι ; Νομίζω ότι ακόμα και τώρα κάτι 3D που υπάρχουν στο iPad είναι υπερβολικά .Στην ταμπλέτα ταιριάζουν τα casual παιχνίδια. Τα angry Birds έχουν δείξει τον δρόμο . πιο σημαντικά είναι το Βάρος,η ποιότητα της οθόνης και η Αυτονομία. Αν το iPad 2 έχει κάνει ουσιαστικά βήματα προς αυτήν την κατάσταση θα πάρω και το καινούργιο.
Αλήθεια για ποίο λόγω υπερθεματίζετε προϊόντα που ακόμα δεν τα έχει πιάσει καταναλωτής στα χέρια του ;


Φίλε μου εδώ καθόμαστε και βλέπουμε βίντεο και ταινίες στο iPhone που έχει μικροσκοπική οθόνη και δεν θα κάτσουμε να δούμε βίντεο σε οθόνη 10 ιντσών? Ακόμα και παιχνίδια που παίζω στο μηλόφωνο, αν και εκπληκτικά σε γραφικά, με κουράζουν λόγω μικρής οθόνης... Το iPad θα έπρεπε να είναι ένα εργαλείο που να κάνει τα πάντα. Παιχνίδια, βίντεο, browsing χωρίς περιορισμούς στο flash και φυσικά μία αξιόλογη κάμερα για βιντεοκλήσεις και συνομιλίες....

#24   Agnwristos

Agnwristos

    iPH Contributor

  • 926 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Agnwristos

Δημοσίευση 31/01/2011 - 02:51

Φίλε μου εδώ καθόμαστε και βλέπουμε βίντεο και ταινίες στο iPhone που έχει μικροσκοπική οθόνη και δεν θα κάτσουμε να δούμε βίντεο σε οθόνη 10 ιντσών? Ακόμα και παιχνίδια που παίζω στο μηλόφωνο, αν και εκπληκτικά σε γραφικά, με κουράζουν λόγω μικρής οθόνης... Το iPad θα έπρεπε να είναι ένα εργαλείο που να κάνει τα πάντα. Παιχνίδια, βίντεο, browsing χωρίς περιορισμούς στο flash και φυσικά μία αξιόλογη κάμερα για βιντεοκλήσεις και συνομιλίες....


Μπορώ να πώ οτι με κάλυψες πλήρως.. +1 :)

#25   nikos278

nikos278

    iPH Member

  • 226 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 31/01/2011 - 05:47

ipad 2 θα το βγαλουν η samsung ipad2? :lol: :lol: :lol:
ευτυχως εδωσα το ιπαντ και πηρα το γκαλαξι ταμπ και βρηκα την υγεια μου
μονο ιπηονε πλεον χρησημοποιω απο τον κολοσο της αππλε

αλλα ρε παιδια πολυ σαμσουνγκ δεν θα φοραει μεσα του δε νομιζετε?

#26   animus

animus

    iPH User

  • 179 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Animus 2.0

Δημοσίευση 31/01/2011 - 08:03

Μερικοί τα πιστεύετε αυτά που λέτε;Ειλικρινά απορώ με ορισμένους...
Έχετε την εντύπωση ορισμένοι ότι η Apple θα κυκλοφορίσει κάτι υποδιέστερο απο τα προιόντα που θα βγούν και έχουν βγει δημόσια τα χαρακτηριστικά τους...
ή αν δεν έχουν δημοσιευτεί ,έστω που έχουν ακουστεί φήμες για τα specs τους...Να ξέρετε ότι το iPad 2 θα έχει ή καλύτερα specs από το κορυφαίο tab που θα κυκλοφορίσει,
ή θα το ισοφαρίζει σε specs, η apple ποτέ έκανε τέτοια μαμακία...όλοι μας περιμένουμε την επίσημη παρουσιασή του...

#27   Agnwristos

Agnwristos

    iPH Contributor

  • 926 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Agnwristos

Δημοσίευση 31/01/2011 - 08:13

Μερικοί τα πιστεύετε αυτά που λέτε;Ειλικρινά απορώ με ορισμένους...
Έχετε την εντύπωση ορισμένοι ότι η Apple θα κυκλοφορίσει κάτι υποδιέστερο απο τα προιόντα που θα βγούν και έχουν βγει δημόσια τα χαρακτηριστικά τους...
ή αν δεν έχουν δημοσιευτεί ,έστω που έχουν ακουστεί φήμες για τα specs τους...Να ξέρετε ότι το iPad 2 θα έχει ή καλύτερα specs από το κορυφαίο tab που θα κυκλοφορίσει,
ή θα το ισοφαρίζει σε specs, η apple ποτέ έκανε τέτοια μαμακία...όλοι μας περιμένουμε την επίσημη παρουσιασή του...


Λυπάμαι αλλα ειλικρινά δέν το βλέπω.. Εκτός αν εσύ περιμένεις ipad 2 με HDMI - microSD Card slot,microUSB, - Flash - 5mp camera κ 1080p HD video recording..
Τελικά νομίζω εγώ θα έπρεπε να απορώ μαζί σου.. ;)

EDIT: Συγνώμη για το ύφος αλλα ψιλο-προσβλήθηκα.. Εγώ πιστεύω πως η Apple θα στηρίξει το ipad 2 ώς το πιό simple - easy to use tablet με τα καλύτερα apps και θα επαναπαυτεί στις δάφνες της..
Ελπίζω να έχει ήδη κάποιο plan Β though..

Τελευταία επεξεργασία από: Agnwristos, 31/01/2011 - 08:22


#28   dream21

dream21

    iPH Hero

  • 3.897 μηνύματα
  • Twitter:@dream2100
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:iPhonegr

Δημοσίευση 31/01/2011 - 08:57

Αυτή τη στιγμη που μιλάμε στην παγκόσμια αγοράς εκτός του iPad υπάρχουν αλλες 2 κατηγορίες tablet στις οποίες χωρίζονται με βάση το λογισμικό τους.από την μια η google με το android στα οποία tablets δυστυχώς για την google έχει φτιάξει ενα λογισμικό για τα smart phones και απλά το έχει μεταφέρει στα tablets οπότε τι έχει πετύχει; Απλά ενα μεγάλο smartphone και όχι ενα tablet.
Από την άλλη έχουμε την Microsoft με τά windows καλό λογισμικό για tablets αλλά δυστυχώς όλες η συσκευές μα όλες οι συσκευές που έχουν windows είναι μεγάλες πολύ βαριές και ακριβές καθώς και με παρα πολύ μικρή αυτονομία.
Το iPad αυτή τη στιγμή κατέχει το 88% στην παγκόσμια αγορά και ειλικρινά την apple δεν την αγγίζουν οι ανταγωνιστές της.Ψάχνει για καινούργιες ιδέες στις οποίες θα τις υλοποιήσει βγάζοντας στην αγορα ενα καινούργιο προϊόν που τελικά θα κανει και πάλι να βλέπουμε, τους ανταγωνιστές να τρέχουν και παλι για να την προλάβουν, βγάζοντας κάποιο αντίστοιχο προϊόν αλλα δυστυχώς για άλλη μια φορά "Μάπα το καρπούζι " :P

Τελευταία επεξεργασία από: dream21, 31/01/2011 - 08:59


#29   dusty

dusty

    iPH Enthousiast

  • 351 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad mini 4
  • GameCenter:dusty

Δημοσίευση 31/01/2011 - 09:42

+1 για τον Looter απο μενα.
Τραγικα τα specs του ipad 2, τουλαχιστον οπως αναφερονται πιο πανω.
- αφου βαζεις που βαζεις καμερα, βαλε μια καλη και οχι 0.3 mp...
- 512 ram μονο? τοσο εχει και το iphone 4...
- καλα το flash ειναι πονεμενη ιστορια
- θα μπορουσε να βελτιωσει την αναλυση της οθονης

#30   Agnwristos

Agnwristos

    iPH Contributor

  • 926 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Agnwristos

Δημοσίευση 31/01/2011 - 09:47

Αυτή τη στιγμη που μιλάμε στην παγκόσμια αγοράς εκτός του iPad υπάρχουν αλλες 2 κατηγορίες tablet στις οποίες χωρίζονται με βάση το λογισμικό τους.από την μια η google με το android στα οποία tablets δυστυχώς για την google έχει φτιάξει ενα λογισμικό για τα smart phones και απλά το έχει μεταφέρει στα tablets οπότε τι έχει πετύχει; Απλά ενα μεγάλο smartphone και όχι ενα tablet.
Από την άλλη έχουμε την Microsoft με τά windows καλό λογισμικό για tablets αλλά δυστυχώς όλες η συσκευές μα όλες οι συσκευές που έχουν windows είναι μεγάλες πολύ βαριές και ακριβές καθώς και με παρα πολύ μικρή αυτονομία.
Το iPad αυτή τη στιγμή κατέχει το 88% στην παγκόσμια αγορά και ειλικρινά την apple δεν την αγγίζουν οι ανταγωνιστές της.Ψάχνει για καινούργιες ιδέες στις οποίες θα τις υλοποιήσει βγάζοντας στην αγορα ενα καινούργιο προϊόν που τελικά θα κανει και πάλι να βλέπουμε, τους ανταγωνιστές να τρέχουν και παλι για να την προλάβουν, βγάζοντας κάποιο αντίστοιχο προϊόν αλλα δυστυχώς για άλλη μια φορά "Μάπα το καρπούζι " :P


Έχεις ακούσει για το honeycomb? Τα νέα tablets θα έχουν σωστό λειτουργικό φτιαγμένο για αυτά και οι σοβαροί πλέον παίχτες είναι η RIM με το Playbook και η Motorola με το Xoom..
Δές λίγο τί προσφέρουν και μετά βλέπουμε αν την αγγίζουν την apple ή όχι..

Κατα την γνώμη μου αν τα features του ipad μείνουν όπως φαίνεται σε αυτό το άρθρο το Ipad to έχει χάσει το παιχνίδι και αν και θα κρατήσει μεγάλο ποσοστό χρηστών λόγω του AppStore και του γεγονότος οτι είναι αρκετά user friendly θα χάσει επίσης ένα μεγάλο ποσοστό που θέλει συγκεκριμένα πράγματα που οι νέοι παίχτες στον χώρο θα προσφέρουν..

Τώρα άν θέλουν να καταντήσουν το iPad ένα Mac Book Air ok..

Τελευταία επεξεργασία από: Agnwristos, 31/01/2011 - 09:48


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες