Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iPad 2: Καλύτερη οθόνη, γρηγορότερος επεξεργαστής, δύο κάμερες


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
55 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#46   larryf13

larryf13

    iPH Member

  • 250 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:larryf13

Δημοσίευση 31/01/2011 - 12:59

Εγώ θα ψιλοδιαφωνήσω με το γενικότερο κλίμα σε αυτό το τόπικ. Η πίσω κάμερα του iPad είναι άχρηστη. Το iPad δεν έχει τη φορητότητα που χρειάζεται μια φωτογραφική μηχανή, οπότε καλά κάνει ο Steve και βάζει μια κάμερα της πλάκας.

Από την άλλη το πρόβλημα του iPad είναι στο rendering των ιστοσελίδων. Δεν ξέρω εαν φταίει ο Safari ή ο επεξεργαστής ή και τα δύο αλλά πάντα υπάρχει ένα lag στο generate μιας ιστοσελίδας που εμένα προσωπικά μου σπάει τα νεύρα. Ελπίζω να βοηθήσει ο νέος CPU, αλλά είμαι πεπεισμένος ότι με το Safari δεν πάς πουθενά. Συγνώμη κιόλας στους χρήστες Safari Desktop, αλλά απορώ πως χρησιμοποιούν αυτόν τον browser...

Και μην ξεχνάμε κιόλας τι σασί θα έχουν τα μηχανάκια του ανταγωνισμού - εάν είναι οι κλασσικές πλαστικούρες...

Το App Store δύσκολα θα χάσει την πρωτοκαθεδρία, γιατί οι χρήστες MAC τα σκάνε και αγοράζουν. Αγοράζουν πολλά, αγοράζουν και μαλακιούλες. Στις άλλες πλατφόρμες οι χρήστες δεν είναι τόσο ανοιχτοχέρηδες, το εκάστοτε store δεν έχει τζίρο, οι developers δεν το βλέπουν σαν προοπτική και μένει με λίγες εφαρμογές ή χαμηλής ποιότητας. Έτσι γίνεται αυτός ο φαύλος κύκλος.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#47   codmdantes

codmdantes

    iPH User

  • 180 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 31/01/2011 - 13:43

Το ανέφερα και σε προηγούμενο post μου και το ξαναλέω και τώρα... Δεν με ενοχλεί που το iPhone μου δεν παίζει flash, δεν παραμετροποιείται κτλ. αλλά ρε παιδιά από το iPad ΕΧΩ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ... Και δεν μιλάω για οπίσθια κάμερα, παραμετροποίηση αρχικής και τέτοια, αλλά θέλω να έχει μεγάλη ανάλυση οθόνης, δυνατό επεξεργαστή για σοβαρό multitasking και κυρίως να υποστηρίζει flash... Δεν νοείται εν έτη 2011 που χρησιμοποιούν το internet ακόμα και παππούδια 80 χρονών, να μην μπορείς να δεις ιστοσελίδες που χρησιμοποιούν flash. Και όπως ξαναείπα, η κατηγορία των tab είναι αυτή που πραγματικά θα αντικαταστήσει τα laptop και ήδη οι ανταγωνίστριες εταιρίες έχουν φτιάξει tabs που ανταγωνίζονται στα ίσα υπολογιστές... Και η Apple ακόμα κολλημένη... Δεν χρειαζόμαστε flash, δεν χρειαζόμαστε κάμερα, δεν χρειαζόμαστε bluetooth, δεν το ένα δεν το άλλο... Και το χειρότερο είναι ότι εμείς το υιοθετούμε!!! Και για να κλείσω, νομίζω ότι μέχρι τώρα όντως ήταν πρωτοπόρα η Apple με το λειτουργικό της, αλλά αν δεν σταματήσει την κλειστή και φειδωλή νοοτροπία της θα μείνει πολύ πίσω....

Τελευταία επεξεργασία από: codmdantes, 31/01/2011 - 13:44


#48   apostonikos

apostonikos

    iPH newbie

  • 35 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 31/01/2011 - 14:46

Παιδια να πω και γω την ταπεινη μου γνωμη. Καταρχας δεν ξερουμε ακομα αν ΟΝΤΩΣ ! θα ειναι αυτα τα χαρακτηριστικα του νεου Ipad 2 της Apple. Και συγνωμη που το λεω αλλα αν περιμενει κανεις να παρει tablet για να παιξει 3D games εγω αυτο το βλεπω καπως :S Σα να λεμε γιατι το iphone 4 δε φοραει Νvidia gtx 580 για να παιζω crysis ?!

#49   djmanosv

djmanosv

    iPH Addict

  • 615 μηνύματα
  • Twitter:@m_vogiatzis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad mini +4G
  • GameCenter:djmanosv

Δημοσίευση 31/01/2011 - 19:22

Αν και offtopic, να ρωτήσω τους χρήστες ipad .... δε σας εκνευρίζει το γεγονός οτι γενικά αρκετές σελίδες αργουν να ανοιξουν σε συγκριση με ενα λαπτοπ ?
Εχω δοκιμάσει 3 διαφορετικους browsers απο την 3.2.1 και τώρα στην 4.2.1

Πολλές φορές για να παω πισω στα topics εδω στο forum ή για να μπω σε σελίδες που με ενα λαπτοπ θα ειχα ηδη μπει και θα εβλεπα αυτά που ήθελα,
με το ipad έχω αισθητη καθυστέρηση (οση εχει και το iphone4). Στο iphone4 ίσως μερικές να τις ανοιγει γρηγορότερα, ή τελως πάντων δεν εχω και τρελές απαιτήσεις...
αλλά για εναν απαιτήτικό χρήση που χρησιμοποιεί dsl και όχι 3g, θέλει απο το ipad να ανοιγει τουλαχιστον σε ικανοποιητικό χρόνο τις σελίδες και να κάνει τη δουλεια του.

Δε λέω καλό το ipad φοβερή αναμονή, αλλά τι να το κάνω αν ανοιγοντας 2-3 προγραμματα εχω τη ram sto 10-30 mb και οι σελίδες αργουν να ανοιξουν ?
Παω και πέρνω απο το γραφείο το 13αρι και κάνω γρηγορα τη δουλεια μου, και μένει το ipad για παιχνίδια, βιβλια, και κανα χαζοσερφαρισμα στο facebook / twitter...

BTW οι δυο εφαρμογές
"friendly for facebook" και "friendlypad" ειναι πολυ απαιτητικές σε ραμ. Και για να μπεις στο chat ή να κάνεις ας πουμε upload ενα video σου βγάζουν την πίστη ....

Ελπίζω το νεο ipad θα εχει καλύτερη επεξεργαστική ισχύ και περισσότερη "αυτονόητο πιστεύω" ραμ. Τουλαχιστον να κάνουμε τη δουλεια μας σωστά και γρήγορα οσον αφορά στο ιντερνετ surf..

#50   Florian

Florian

    iPH User

  • 165 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:florevil

Δημοσίευση 31/01/2011 - 19:50

Παιδια να πω και γω την ταπεινη μου γνωμη. Καταρχας δεν ξερουμε ακομα αν ΟΝΤΩΣ ! θα ειναι αυτα τα χαρακτηριστικα του νεου Ipad 2 της Apple. Και συγνωμη που το λεω αλλα αν περιμενει κανεις να παρει tablet για να παιξει 3D games εγω αυτο το βλεπω καπως :S Σα να λεμε γιατι το iphone 4 δε φοραει Νvidia gtx 580 για να παιζω crysis ?!


Σωστος

Καλα εγω καλα εκανα και πηρα το ipad ουτισισαλος απο οτι βλεπω πανω κατω τα ιδια ειναι δεν αξιζει... θα περιμενω για το ipad 3 ^^

#51   nikosg21

nikosg21

    iPH Member

  • 308 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 31/01/2011 - 20:10

Σωστος

Καλα εγω καλα εκανα και πηρα το ipad ουτισισαλος απο οτι βλεπω πανω κατω τα ιδια ειναι δεν αξιζει... θα περιμενω για το ipad 3 ^^

να σου πω και γω χωρις να κρινω την επιλογη σου απλα λεγοντας τη γνωμη μου.
Γι αυτο το λογο δημιουργουνται ολες οι αντιπαραθεσεις εδω, γιατι ο καθενας προσπαθει να δικαιωθει - ακομα και στον εαυτο του- για την αγορα που εκανε.
Εσυ μολις ειπες οτι καλα εκανες και το πηρες τωρα, για εμενα δεν εκανες καλα γιατι σε 2-3 μηνες θα εχει βγει το καινουριο, στην ιδια τιμη με features που θα ειναι απαραιτητα για τα applications που θα ετοοιμαστουν και θα κανουν το δικο σου υποδεεστερο. -αλλα αυτο δε μετραει γιατι δικα σου ειναι τα λεφτα-
Αυτος που μπορει να μιλησει σωστα λοιπον ειναι αυτος που ειτε κατεχει και τα δυο , και δεν εχει αναγκει να αιτιολογησει στον εαυτο του την αγορα του ειτε αυτος που δεν εχει κανενα παρολαυτα τα εχει δοκιμασει και τα δυο(η και παραπανω) ειτε αυτος που ξερει οτι εν γνωση του αγορασε μια πατατα( δεν λεω για το ipad - γενικοτερα μιλαω) ετσι γιατι δεν το σκεφτηκε εκεινη τη στιγμη η επειδη το ηθελε τωρα!

Τελευταία επεξεργασία από: nikosg21, 31/01/2011 - 20:14


#52   Raider

Raider

    iPH newbie

  • 84 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 31/01/2011 - 20:28

Μηπως ξερουμε ποτε θα ερθει στην Ελλαδιτσα μας?

#53   nikosg21

nikosg21

    iPH Member

  • 308 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 31/01/2011 - 20:35

Μηπως ξερουμε ποτε θα ερθει στην Ελλαδιτσα μας?

To ipad ''1'' εχει ερθει.
To ''ipad 2'' κατσε να ανακοινωθει πρωτα και μετα βλεπουμε...

#54   dusty

dusty

    iPH Enthousiast

  • 351 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad mini 4
  • GameCenter:dusty

Δημοσίευση 31/01/2011 - 21:02

Το iPad 2 λογικα θα ερθει επισημα οταν ηρθε και το 1 εδω, δλδ σε κανα χρονο.. (πρωτα ο Θεος)

#55   dream21

dream21

    iPH Hero

  • 3.897 μηνύματα
  • Twitter:@dream2100
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:iPhonegr

Δημοσίευση 31/01/2011 - 21:16

Το iPad 2 λογικα θα ερθει επισημα οταν ηρθε και το 1 εδω, δλδ σε κανα χρονο.. (πρωτα ο Θεος)



Eγώ πιστεύω πάνω κάτω 4 μήνες πιο πριν από τι λές ,θα συμπέσει με διαφορά ενός μήνα με το καινούργιο iPhone :)

#56   dusty

dusty

    iPH Enthousiast

  • 351 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad mini 4
  • GameCenter:dusty

Δημοσίευση 31/01/2011 - 22:36

Αντε να δουμε ρε Γιαννη...




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες