Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iPad 2: Καλύτερη οθόνη, γρηγορότερος επεξεργαστής, δύο κάμερες


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
55 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   themdro

themdro

    iPH User

  • 182 μηνύματα
  • Twitter:@th3m
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 31/01/2011 - 10:10

Να δω εγω τι ποσοστο του κοσμου θα νοιαστει που το iPad 2 δεν θα εχει 5-8mpx φακο... Ιδιαιτερα αν υποθεσουμε οτι θα ενσωματωνει του touch με hd video recording (περισσοτερο χρησιμο απο φωτογραφιες για ενα tablet 10"). Λες και θα κατσει καποιος να βγαζει φωτογραφιες με το tablet, ιδιαιτερα απο τη στιγμη πoυ θα εχει κινητο με καλη φωτογραφικη. Για μενα ουσιαστικα η πισω καμερα δεν εχει λογο υπαρξης, παρα μονο η προσθια για βιντεοκλησεις και facetime που ειναι σιγουρα χρησιμη και αναγκαια..

Τελευταία επεξεργασία από: themdro, 31/01/2011 - 10:11


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   stevchrly

stevchrly

    iPH Enthousiast

  • 522 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 31/01/2011 - 10:12

αυτό που δεν αναφέρετε είναι ότι το IOS όπως και το OSX αντίστοιχα είναι αυτό που πουλάει η apple και αυτό είναι που κάνει το κοινό της να την προτιμάει εκτός από μερικούς που πάνε πάντα με τη μόδα και αλλάζουν συσκευές έτσι για να αλλάζουν

#33   KostasSTi

KostasSTi

    iPH Enthousiast

  • 449 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:KostasSTi

Δημοσίευση 31/01/2011 - 10:33

Μπλα μπλα μπλα... Δεν ξέρω τι κερδίζετε ή οι μεν ή οι δε, εγώ πάλι δεν κερδίζω τίποτα ούτε από την Apple, ούτε από τη Google. Τις έχω τιμήσει δεόντως και τις δύο εταιρίες και το καλό που τους θέλω είναι να συνεχίσουν να είναι ανταγωνιστικές για να είμαι εγώ κερδισμένος (μιας και είμαι ο πελάτης και έχω πάντα δίκιο). Όσο υπήρχε το μονοπώλειο της microsoft στα smartphones (ναι, μονοπώλειο ήταν, δε θεωρώ τα nokia smartphones) υπήρχε μια αργή εξέλιξη στην αγορά (αν υπήρχε κι αυτή) μέχρι που έκανε το μπαμ η apple και για καλή μας τύχη και η google λίγο μετά (αλλιώς θα συνέχιζε η apple μόνη της μιας και η microsoft ακόμα προσπαθεί να πάρει μπροστά)...

Ζήτω λοιπόν το νέο iPad, το Xoom, το NotionInk Adam, το Archos 101, NookColor και όποιος άλλος έχει βάλει το ποδαράκι του στην κατηγορία tablets...

#34   chresto

chresto

    iPH Addict

  • 656 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus

Δημοσίευση 31/01/2011 - 10:35

μια χαρά θα είναι από άποψη hardware το ipad2 αν περιέχει αυτά που ακούγονται. απλά κάποιοι νομίζετε ότι η apple κάθε χρόνο θα ενσωματώσει τον mac pro της σε μια συσκευή tablet ή στο iphone/ipod. για εμένα είναι σημαντικότερο να κάνει το βήμα παραπέρα στο λογισμικό της, κάνοντάς το πιο διαδραστικό και άμεσο στην ενημέρωση, διαθέτοντας πλέον το κατάλληλο υλικό για να στηρίξει κάτι πιο σύνθετο. όσον αφορά το honeycomb, μια από τα ίδια όπως και στα κινητά, το android θα είναι μια ζωή ένα μπάχαλο.

υγ: ειλικρινά υπάρχει κόσμος που ξενερώνει επειδή θα έχει κάμερα 0.3 μπροστά και 1,πόσο πίσω; tablet πέρνετε όχι φωτογραφική μηχανή προς θεού.. με την ίδια λογική, πάρτε και nokia για κινητό που έχει φωτογραφική με ανάλυση που κάνει παπάδες και φακό carl zeiss.. περισσότερη βαρύτητα δώστε στην οθόνη, επεξεργαστή και μπαταρία, πράγματα ουσιαστικά για το πραγματικό λόγο που μπορεί κανείς να αγοράσει το ipad.

#35   n4speed

n4speed

    iPH User

  • 143 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 31/01/2011 - 10:42

Την διάρκεια της μπατταρίας την σκέφτηκε κανείς ή όλοι βλέπεται αν μπορεί να παίζει βίντεο 1080p.
Έχω το ipad 1 χρόνο τώρα και ποτέ δεν με ενδιέφερε να δω στην οθόνούλα βίντεο 1080p.

Αντιθέτως το ότι η μπαταρία κρατάει 10 ώρες με φουλ χρήση με ενδιαφέρει πάρα πολύ.

#36   iSpyridon

iSpyridon

    iPH newbie

  • 32 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 31/01/2011 - 10:50

Η μεγάλη ανάλυση της πίσω κάμερας εξυπηρετεί τις εφαρμογές augment reality και είναι σημαντικότατη...

#37   Agnwristos

Agnwristos

    iPH Contributor

  • 926 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Agnwristos

Δημοσίευση 31/01/2011 - 10:52

Την διάρκεια της μπατταρίας την σκέφτηκε κανείς ή όλοι βλέπεται αν μπορεί να παίζει βίντεο 1080p.
Έχω το ipad 1 χρόνο τώρα και ποτέ δεν με ενδιέφερε να δω στην οθόνούλα βίντεο 1080p.

Αντιθέτως το ότι η μπαταρία κρατάει 10 ώρες με φουλ χρήση με ενδιαφέρει πάρα πολύ.


10 ώρες video --> Xoom Και προφανώς τα ίδια και το playbook..
Δέν σκέφτονται όλοι σαν εσένα n4speed.. Εγώ πχ βλέπω ταινίες 1080p καθημερινά είτε στην TV είτε στο laptop είτε στο desktop είτε στο iPhone.. ;)

Το θέμα είναι οτί και να μήν νοιάζεσαι για την κάμερα 5mpx όταν το Xoom πχ σου δίνει αυτό και +10 features ενώ το iPad όχι και έχουν το ίδιο battery life γιατί να πάρεις iPad?..

Μερικές φορές δέν είναι θέμα αναγκών..
Πχ μπορεί εσύ να μήν χρησιμοποιείς καθόλου 3G αλλα πές οτι σου δίνουν 2 ipad, ένα σκέτο Wifi και ένα +3G στα ίδια λεφτά (πχ 500ευρώ) ..
Ε εσύ ποιό θα πάρεις?..

Τώρα ο καθένας μόνος του κρίνει επιλέγει και αγοράζει..

Τελευταία επεξεργασία από: Agnwristos, 31/01/2011 - 10:53


#38   nikosg21

nikosg21

    iPH Member

  • 308 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 31/01/2011 - 10:57

παρακολουθωντας την κουβεντα, καταληγω στο οτι σχεδον ολοι αρχιζεται να μετρατε τι ειναι χρησιμο και τι οχι πανω στο ipad και σε καθε tablet, χωρις να σκεφτεστε τα λεφτα που δινετε.
Ο ενας δεν θελει καμερα, ο αλλος δεν θελει 1080p video recording, ο αλλος δε θελει flash, αλλος θελει παιχνιδια...Δινετε 1 βασικο μισθο , και γραφετε '' ειναι τοσο συμαντικο να εχει πισω καμερα 5 Mpx , να παιζει 1080p ''
''δεν με ενδιαφερει να βλεπω ταινιες στο ipad , αλλα ολα τα αλλα tablets εχουν μικρη οθονη''
Λιγο αξιοπρεπεια δεν βλαπτει , γιατι για αξιοπρεπεια μιλαμε, πελατες ειμαστε στην τελικη και υποψηφιοι ενδιαφερομενοι - αγοραστες, και αν ειχατε ιδεα περι λειτουργιας των επιχειρισεων δεν θα λεγατε ετσι ευκολα οτι η apple δεν ενδιαφερετε να χασει 1 πελατη γιατι δεν θα ειναι ενας...
Επισης φερτε στο μυαλλο σας την εικονα εξω απο καθε apple store τον περασμενο χρονο ουρες 100 μετρων + για να παρουν πρωτοι το ipad χωρις να εχουν δει ουτε ενα review! (περα απο του jobs)...

σε καθε περιπτωση τωρα, ξερουμε ποτε βγαινουν τα : Xoom , playbook ?
γιατι για το ipad ενημερωνομαστε απο εδω...

#39   Agnwristos

Agnwristos

    iPH Contributor

  • 926 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Agnwristos

Δημοσίευση 31/01/2011 - 11:13

παρακολουθωντας την κουβεντα, καταληγω στο οτι σχεδον ολοι αρχιζεται να μετρατε τι ειναι χρησιμο και τι οχι πανω στο ipad και σε καθε tablet, χωρις να σκεφτεστε τα λεφτα που δινετε.
Ο ενας δεν θελει καμερα, ο αλλος δεν θελει 1080p video recording, ο αλλος δε θελει flash, αλλος θελει παιχνιδια...Δινετε 1 βασικο μισθο , και γραφετε '' ειναι τοσο συμαντικο να εχει πισω καμερα 5 Mpx , να παιζει 1080p ''
''δεν με ενδιαφερει να βλεπω ταινιες στο ipad , αλλα ολα τα αλλα tablets εχουν μικρη οθονη''
Λιγο αξιοπρεπεια δεν βλαπτει , γιατι για αξιοπρεπεια μιλαμε, πελατες ειμαστε στην τελικη και υποψηφιοι ενδιαφερομενοι - αγοραστες, και αν ειχατε ιδεα περι λειτουργιας των επιχειρισεων δεν θα λεγατε ετσι ευκολα οτι η apple δεν ενδιαφερετε να χασει 1 πελατη γιατι δεν θα ειναι ενας...
Επισης φερτε στο μυαλλο σας την εικονα εξω απο καθε apple store τον περασμενο χρονο ουρες 100 μετρων + για να παρουν πρωτοι το ipad χωρις να εχουν δει ουτε ενα review! (περα απο του jobs)...

σε καθε περιπτωση τωρα, ξερουμε ποτε βγαινουν τα : Xoom , playbook ?
γιατι για το ipad ενημερωνομαστε απο εδω...


Θα συμφωνήσω μαζί σου.. Μάλλον δέν καταλαβαίνουν οτί όσο περισσότερα features στα ίδια λεφτά τόσο το καλύτερο για εμάς..
Το xoom τo βλέπω να βγαίνει κοντά στον Απρίλιο ενω για το playbook κάτι για Q1 2011 έχουν πει..

Τελευταία επεξεργασία από: Agnwristos, 31/01/2011 - 11:13


#40   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 31/01/2011 - 11:31

Χωρίς να θέλω να προκαλέσω αντιπαράθεση ας μην αναλωνόμαστε σε ξερά χαρακτηριστικά. Μπορεί το iPad να μην μπορεί να κάνει το ένα και το άλλο που μπορούν να κάνουν οι άλλοι αλλά διαθέτει κάτι που κανείς τους δεν το έχει και ούτε πρόκειται για τα επόμενα 2-3 χρόνια: το iOS και το App Store. Όταν το Android φτάσει αυτό το επίπεδο ξαναμιλάμε γιατί μέχρι στιγμής η συζήτηση θυμίζει Windows vs Mac που ουσιαστικά όταν κάποιος αγοράζει Mac αγοράζει τον αρμονικό συνδυασμό hardware+software ενώ όταν αγοράζει Windows αγοράζει απλώς ένα κουτί.

edit: Επίσης, πέρα από το φιλότιμο της Apple ας μην ξεχνάμε άλλους παράγοντες που διαδραματίζουν ρόλο στις αποφάσεις της. Πχ η Retina οθόνη είναι αδύνατη λόγω κόστους και χαμηλής παραγωγής. Ε όπως και να το κάνουμε δεν γίνεται να συμβιβαστείς με κάτι τέτοιο. Επίσης, η 0.3 κάμερα μπορεί να αποδειχθεί υπεραρκετή για FaceTime κλήσεις. Και στο iPhone 4 τόσο είναι η μπροστινή κάμερα.

Follow me on twitter


#41   nyo77

nyo77

    iPH newbie

  • 70 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 31/01/2011 - 11:36

Μετά από ένα χρόνο κυκλοφορίας, η προσμονή μας να ακούσουμε ότι το one more thing του μήλου για το 2011 θα είναι μια σημαντική ώθηση στην αγορά των tablets είναι μεγάλη. Σίγουρα όταν ξεκινάς μια κατηγορία και μάλιστα με επιτυχία στον χώρο της τεχνολογίας (που σημειωτέον να συμπληρώσω δεν υπάρχει παρθενογένεση), η απαιτήσεις από τους καταναλωτές για το επόμενο σου βήμα είναι μεγάλες. Η apple σε μια δύσκολη οικονομικά περίοδο (και μιλώ από την απόφαση υλοποίησης του project ipad μέχρι σήμερα) επένδυσε σε τεχνογνωσία προμήθειες marketing κλπ κλπ, για ένα προϊών που υπήρχε στο μυαλό όλων δεκαετίες πριν αλλά κανένας δεν είχε τα κότσια να τρέξει. Με την έλευση της συσκευής και την τεράστια αποδοχή της αγοράς το κουτί της Πανδώρας άνοιξε. Μέσα σε ελάχιστους μήνες βγήκαν από τα ράφια σκονισμένα σχεδία και σκέψεις χρόνων για pad’s με διάφορα specs που η αγορά ήταν έτοιμη να αγαλλιάσει. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΜΦΙΒΟΛΙΑ ότι η πλειοψηφία των ανταγωνιστών της Αpple μπορεί και έχει την ικανότητα να προσφέρει περισσότερα specs και να παραμετροποιήσει με ποικίλους τρόπους το hardware. Όμως μιας και το μήλο είναι από τις περιπτώσεις που hardware και software βγαίνουν από το ίδιο μαγαζί το αποτέλεσμα εγγυημένα θα είναι πάντα ποιο κοντά στο επιθυμητό.Αυτό της απρόσκοπτης και ισορροπημένης λειτουργίας της συσκευής με στόχο (1.)την αυτονομία (που δεν νομίζω να την αμφισβητεί κάνεις) και την γενικότερη (2.)εμπειρία χρήσης. Δεν μετρώ σαν πλεονέκτημα την αρχή της δημιουργίας, στο παρελθόν μεγάλα και ξακουστά κάστρα που δημιούργησαν από το μηδέν έπεσαν σε μια νύχτα. Μετά από ένα χρόνο με το ipad και το galaxy (την αμέσως επόμενη αξιόπιστη πρόταση για εμένα) με σιγουριά θα αγόραζα το ipad 3 και θα έδεινα πάσο στο 2 (γνωρίζοντας-υποθέτοντας και κρίνοντας την γενικότερη φιλοσοφία της apple για τις αναβαθμίσεις στα 1ετους προϊόντα της).Η ποιότητα κατασκευής πατά σε άλλο επίπεδο. Το λογισμικό λειτούργει απροβλημάτιστα από την αρχή (ούτε τα θέματα με τo wifi δεν είχα) και η τιμή του (αν το αγοράσεις από Αμερική με τον θειο) είναι λογική για ένα τέτοιο προϊόν (και σύμφωνα με τους νόμους της αγοράς).Ξέρω ότι με το flash υπάρχει θέμα η με κάποιες εφαρμογές που δεν έχουν μεταφερθεί ακριβώς όπως θα έπρεπε. Όμως είναι υποκειμενικό γιατί πχ σε εμένα δεν έχει χρειαστεί ποτέ o flash και δεν είμαι στο face.

Υ.Γ. OXI δεν δουλεύω στην apple. και έχω αρκετά χρόνια στο παιχνίδι…

Τελευταία επεξεργασία από: nyo77, 31/01/2011 - 11:38


#42   dusty

dusty

    iPH Enthousiast

  • 351 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad mini 4
  • GameCenter:dusty

Δημοσίευση 31/01/2011 - 11:56

Όμως μιας και το μήλο είναι από τις περιπτώσεις που hardware και software βγαίνουν από το ίδιο μαγαζί το αποτέλεσμα εγγυημένα θα είναι πάντα ποιο κοντά στο επιθυμητό.


Καλα οχι και απο το ιδιο μαγαζι. Τα περισσοτερα εσωτερικα ειναι samsung οπως γραφτηκε στο αρχικο ποστ.
Οσον αφορα στην οθονη... Αν δεν μπορει λογω παραγωγης να βγαλει retina display τοτε να βγαλει μια παρομοιας ποιοτητας για το ipad. Το πώς θα το κανει? Αυτο ειναι δουλεια της Apple...

#43   nyo77

nyo77

    iPH newbie

  • 70 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 31/01/2011 - 12:02

Καλα οχι και απο το ιδιο μαγαζι. Τα περισσοτερα εσωτερικα ειναι samsung οπως γραφτηκε στο αρχικο ποστ.
Οσον αφορα στην οθονη... Αν δεν μπορει λογω παραγωγης να βγαλει retina display τοτε να βγαλει μια παρομοιας ποιοτητας για το ipad. Το πώς θα το κανει? Αυτο ειναι δουλεια της Apple...


Έχεις δίκιο δεν το έγραψα σωστά. Ήθελα να πω υπό την εποπτεία τους ίδιου μαγαζιού.

Ναι σίγουρα και αν το κάνει καλό για εμάς.

Κάθε βήμα που γίνεται στα πλαίσια του ανταγωνισμού από εδώ και περά ωφελεί εμάς που είμαστε στο στάδιο της ζήτησης.

#44   dusty

dusty

    iPH Enthousiast

  • 351 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad mini 4
  • GameCenter:dusty

Δημοσίευση 31/01/2011 - 12:07

Ακριβως φιλε...
Πιστευω οτι τα τελικα specs θα διαφερουν απο αυτα που βγηκαν στο φως τωρα.
Ιδωμεν...

#45   Looter

Looter

    iPH Enthousiast

  • 431 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 31/01/2011 - 12:11

Χωρίς να θέλω να προκαλέσω αντιπαράθεση ας μην αναλωνόμαστε σε ξερά χαρακτηριστικά. Μπορεί το iPad να μην μπορεί να κάνει το ένα και το άλλο που μπορούν να κάνουν οι άλλοι αλλά διαθέτει κάτι που κανείς τους δεν το έχει και ούτε πρόκειται για τα επόμενα 2-3 χρόνια: το iOS και το App Store. Όταν το Android φτάσει αυτό το επίπεδο ξαναμιλάμε γιατί μέχρι στιγμής η συζήτηση θυμίζει Windows vs Mac που ουσιαστικά όταν κάποιος αγοράζει Mac αγοράζει τον αρμονικό συνδυασμό hardware+software ενώ όταν αγοράζει Windows αγοράζει απλώς ένα κουτί.

edit: Επίσης, πέρα από το φιλότιμο της Apple ας μην ξεχνάμε άλλους παράγοντες που διαδραματίζουν ρόλο στις αποφάσεις της. Πχ η Retina οθόνη είναι αδύνατη λόγω κόστους και χαμηλής παραγωγής. Ε όπως και να το κάνουμε δεν γίνεται να συμβιβαστείς με κάτι τέτοιο. Επίσης, η 0.3 κάμερα μπορεί να αποδειχθεί υπεραρκετή για FaceTime κλήσεις. Και στο iPhone 4 τόσο είναι η μπροστινή κάμερα.


Φίλε για το Appstore να συμφωνήσω ότι έχει μεγάλο προβάδισμα η Apple αν και να ξέρεις ότι το gap με το Android έχει μειωθεί κατά πολύ και σε αυτό το κομμάτι (κάνε μια λίστα εφαρμογών που χρησιμοποιείς στο Ipad και ψάξε στο market για αντίστοιχες και θα δεις ότι δε θα απογοητευτείς).

Το προβάδισμα των 2-3 χρόνων που αναφέρεις είναι υπερβολικό αν αναλογιστούμε τον ρυθμό ανάπτυξης του Android καθώς και το γεγονός ότι πρώτο ενσωμάτωσε τους tegra που είναι ότι καλύτερο κυκλοφορεί σε γραφικά...


Για το IOS θα διαφωνήσω . Το έχω ζήσει από το πρώτο iphone και μπορώ να πω με σιγουριά ότι πλέον δείχνει πιο Outdated από ποτέ. Μηδέν παραμετροποίηση , μετά από 4 χρόνια δεν έχουμε ακόμα themes , το Notification system είναι για γέλια , δεν υπάρχει σοβαρή ενσωμάτωση των site κοινωνικής δικτύωσης στο λειτουργικό , δεν υπάρχουν ακόμα αναφορές στα μηνύματα(έλεος) , δεν υπάρχουν προφίλ , δεν υπάρχει flash , κλπ...

Τελευταία επεξεργασία από: Looter, 31/01/2011 - 12:13


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες