Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Το iPad 2 και οι αντιδράσεις που θα ακολουθήσουν...


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
64 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   komos

komos

    iPH Contributor

  • 1.410 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/03/2011 - 13:04

για να ειναι πιο δικαιη η συγκριση βαλε στο xoom να ειναι rooted με custom kernel deodexed zipalined και να παιζει σε ext 4
βαλε και ενα oc να κανουμε πιο ενδιαφερον την συγκριση
απο τι καταλαβες το ipad παλι 2 ο ειναι σε καθαρα νουμερα

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   IaNN

IaNN

    iPH newbie

  • 6 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/03/2011 - 13:09

Συγχαρητήρια Vassilis για το ωραίο άρθρο.
Μπορεί στην πρώτη ανάγνωση να αφήνει την γεύση μιας Apple που "ξεφουσκώνει" αλλά με την δεύτερη ανάγνωση διαβάζει κανείς τα σημαντικότερα που βρίσκονται "ανάμεσα στις αράδες".
Χρειαζόταν μια προσγείωση γιατί όλη αυτό το νεο-πολεμικό μετα-90's κλίμα έχει επιρρεάσει άσχημα τους "τεχνολογικόφιλους".
Ναι η "Star Trek" εποχή αργεί και δεν την βλέπω να την προλαβαίνει κανεις μας [με την καλή ένοια].

Προσωπικά ανυπομονώ να δω την παρουσίαση του iPad 2 μια και το πρώτο μου προκάλεσε έναν ενθουσιασμό σχεδόν παιδικό :rolleyes:

#18   komos

komos

    iPH Contributor

  • 1.410 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/03/2011 - 13:11

κατ εμε η μονη προσθηκη που χρειαζεται ειναι η facetime camera
ολα τα αλλα ερχονται δευτερα καθως υπαρχει αρκετη δυναμη για games internet κτλ
ισως και μια καλυτερη μπαταρια,δεν περιμενω κατι παραπανω,

#19   nmout

nmout

    Advanced Member

  • 1.205 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/03/2011 - 13:16

http://www.techchee....aked-on-amazon/
1.2 ghz thunderbolt camera

Συνημμένα αρχεία


Τελευταία επεξεργασία από: nmout, 02/03/2011 - 13:17


#20   eddiedimitris

eddiedimitris

    iPH Enthousiast

  • 490 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 02/03/2011 - 13:22

Δεν ξερω οσοι λετε για τις συσκευες android κατα ποσο τις εχετε χρησιμοποιησει οπως και κατα ποσο εχετε χρησιμοποιησει ipad.Εχοντας στην κατοχη μου το Archos το 7ιντσο(το οποιο πλεον το εχω δωσει στον αδερφο μου)αλλα και το galaxy s απλα να σας πω οτι δεν υπαρχει συγκριση.Σιγουρα το android εχει κανει τρελλα βηματα μπροστα αλλα στο θεμα σταθεροτητας και συμβατοτητας εφαρμογων δεν την πιανουν την apple(ακομα)
Λεμε θα βγει το XOOM.Τι υποστηριξη θα εχει?Θα παιρνιουνται αμεσα αναβαθμισεις?Υπαρχουν ετοιμες εφαρμογες για το συγκεκριμενο?Και οταν υπαρξουν για ποσο θα φτιαχνονται?Μηπως μετα απο 4-5 μηνες σταματησει η υποστηριξη του απ τους developers γιατι θα εχουν βγει αλλες 10 συσκευες?Γενικα στο android τα πραγματα ειναι λιγο μπερδεμενα.Ακομα και στο market(ανοιχτο το εχω βλεπω ολες τις εφαρμογες)εχει ενα καρο εφαρμογες οι οποιες ειτε ειναι σκουπιδια ειτε μπορει να δημιουργησουν προβλημα στη συσκευη.Γενικα κατα τη γνωμη μου επικρατει ενα μπαχαλο.
Το τελευταιο μηνα χρησιμοποιω το iphone4 και το ipad(τη φθηνη εκδοση 16 gb)και ειμαι απολυτα καλυμενος.
Το android πρεπει να κοιταξει να μαζεψει λιγο το μπαχαλο με ολες αυτες τις συσκευες που εχουν βγει και τοτε οντως θα μπορουμε να μιλησουμε για <<σβησιμο της apple>>μεχρι τοτε βλεπουμε...

#21   biller

biller

    iPH Enthousiast

  • 354 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/03/2011 - 13:26

Εαν ειναι απλα μια αναβαθμηση τυπου 3G - 3Gs και η επομενη ερθει του χρονου τετοιο καιρο , πιστευω οτι πολλοι θα στραφουν στο Galaxy Tab 2 και καλα θα κανουν. Εκτος βεβαια απο αυτους που θελουν απλα μια συσκευη ψυχαγωγιας.

Οσο για μενα , το ipad δεν αξιζει οπως και να εχει , λογο λειτουργικου. Αλλο να εχεις Android 3 με DualCore και να κανεις σχεδον οτι κανεις με ενα PC και αλλο να εχεις ενα μπιχλιμπιδι για games και κουτσουρεμενο internet.

#22   komos

komos

    iPH Contributor

  • 1.410 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/03/2011 - 13:29

Δεν ξερω οσοι λετε για τις συσκευες android κατα ποσο τις εχετε χρησιμοποιησει οπως και κατα ποσο εχετε χρησιμοποιησει ipad.Εχοντας στην κατοχη μου το Archos το 7ιντσο(το οποιο πλεον το εχω δωσει στον αδερφο μου)αλλα και το galaxy s απλα να σας πω οτι δεν υπαρχει συγκριση.Σιγουρα το android εχει κανει τρελλα βηματα μπροστα αλλα στο θεμα σταθεροτητας και συμβατοτητας εφαρμογων δεν την πιανουν την apple(ακομα)Λεμε θα βγει το XOOM.Τι υποστηριξη θα εχει?Θα παιρνιουνται αμεσα αναβαθμισεις?Υπαρχουν ετοιμες εφαρμογες για το συγκεκριμενο?Και οταν υπαρξουν για ποσο θα φτιαχνονται?Μηπως μετα απο 4-5 μηνες σταματησει η υποστηριξη του απ τους developers γιατι θα εχουν βγει αλλες 10 συσκευες?Γενικα στο android τα πραγματα ειναι λιγο μπερδεμενα.Ακομα και στο market(ανοιχτο το εχω βλεπω ολες τις εφαρμογες)εχει ενα καρο εφαρμογες οι οποιες ειτε ειναι σκουπιδια ειτε μπορει να δημιουργησουν προβλημα στη συσκευη.Γενικα κατα τη γνωμη μου επικρατει ενα μπαχαλο.Το τελευταιο μηνα χρησιμοποιω το iphone4 και το ipad(τη φθηνη εκδοση 16 gb)και ειμαι απολυτα καλυμενος.Το android πρεπει να κοιταξει να μαζεψει λιγο το μπαχαλο με ολες αυτες τις συσκευες που εχουν βγει και τοτε οντως θα μπορουμε να μιλησουμε για <<σβησιμο της apple>>μεχρι τοτε βλεπουμε...

Δεν ξερω οσοι λετε για τις συσκευες android κατα ποσο τις εχετε χρησιμοποιησει οπως και κατα ποσο εχετε χρησιμοποιησει ipad.Εχοντας στην κατοχη μου το Archos το 7ιντσο(το οποιο πλεον το εχω δωσει στον αδερφο μου)αλλα και το galaxy s απλα να σας πω οτι δεν υπαρχει συγκριση.Σιγουρα το android εχει κανει τρελλα βηματα μπροστα αλλα στο θεμα σταθεροτητας και συμβατοτητας εφαρμογων δεν την πιανουν την apple(ακομα)
Λεμε θα βγει το XOOM.Τι υποστηριξη θα εχει?Θα παιρνιουνται αμεσα αναβαθμισεις?Υπαρχουν ετοιμες εφαρμογες για το συγκεκριμενο?Και οταν υπαρξουν για ποσο θα φτιαχνονται?Μηπως μετα απο 4-5 μηνες σταματησει η υποστηριξη του απ τους developers γιατι θα εχουν βγει αλλες 10 συσκευες?Γενικα στο android τα πραγματα ειναι λιγο μπερδεμενα.Ακομα και στο market(ανοιχτο το εχω βλεπω ολες τις εφαρμογες)εχει ενα καρο εφαρμογες οι οποιες ειτε ειναι σκουπιδια ειτε μπορει να δημιουργησουν προβλημα στη συσκευη.Γενικα κατα τη γνωμη μου επικρατει ενα μπαχαλο.
Το τελευταιο μηνα χρησιμοποιω το iphone4 και το ipad(τη φθηνη εκδοση 16 gb)και ειμαι απολυτα καλυμενος.
Το android πρεπει να κοιταξει να μαζεψει λιγο το μπαχαλο με ολες αυτες τις συσκευες που εχουν βγει και τοτε οντως θα μπορουμε να μιλησουμε για <<σβησιμο της apple>>μεχρι τοτε βλεπουμε...
επισης το archos που εχεις ως σημειο επαφης με android tablet δεν εχει καμια σχεση με honeycomp (και ουτε με τις τιμες αγορας του(ουτε και του ipad)

#23   komos

komos

    iPH Contributor

  • 1.410 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/03/2011 - 13:33

Εαν ειναι απλα μια αναβαθμηση τυπου 3G - 3Gs και η επομενη ερθει του χρονου τετοιο καιρο , πιστευω οτι πολλοι θα στραφουν στο Galaxy Tab 2 και καλα θα κανουν. Εκτος βεβαια απο αυτους που θελουν απλα μια συσκευη ψυχαγωγιας.Οσο για μενα , το ipad δεν αξιζει οπως και να εχει , λογο λειτουργικου. Αλλο να εχεις Android 3 με DualCore και να κανεις σχεδον οτι κανεις με ενα PC και αλλο να εχεις ενα μπιχλιμπιδι για games και κουτσουρεμενο internet.

απο τα λεγομενα σου φαινεται οτι δεν εχεις δουλεψει idevice
τι να τον κανω τον dual core οταν οι εφαρμογες γραφονται για cortex a8 γιατι αυτο εχει ορισει ως σημειο αναφορας η google (nexus s)
το ιδιο παραμυθι ειδαμε οταν βγηκαν οι a8 και PowerVR SGX540 αλλα το σημειο αναφορας ηταν ενας ταπεινος qualcomm snapdragon??
στα idevice οι devs γραφουν για συγκεκριμενα χαρακτηριστικα και μπορουν να εχουν το σχετικο fragmentation

Τελευταία επεξεργασία από: komos, 02/03/2011 - 13:34


#24   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 02/03/2011 - 13:48

Παίδες επειδή έχω ένα iPhone 3GS και ένα SE X8, σας λέω ότι το iOS με το Android είναι νύχτα με την ημέρα...
Τεράστιες διαφορές σε σχέση με
1. User Interface. Ευκολία, ταχύτητα, αμεσότητα, ακρίβεια δεν μπορούν να συγκριθούν. Το Χ8 δεν φορά το τελευταίο αλλά το 2.1 αλλά οι διαφορές κάνουν μπαμ.
2. App. Τι να λέμε τώρα.. Ούτε για αστείο. Σχέση 1:10
3. JAILBREAK. Παρόλες τις γκρίνιες, άμεσο, ασφαλές και με τεράστια βάση και φυσικά σχετικά εύκολο.
4. Μπαταρία, οθόνη και λοιπά στοιχεία Hardware αφήνουν τον ανταγωνισμό ιδρωμένο πολύ πίσω.
5. Συνέχεια. Σκεφτείτε πότε βγήκε το 3GS και ακόμα είναι ''μέσα'' στην αγορά. Τρέχει το τελευταίο λογισμικό και δεν νιώθεις ότι έχεις παλιό κινητό. Πριν με SE που είχα σε έξη μήνες ένιωθα ότι ήταν παλιαντζούρα!

Όλα τα παραπάνω ισχύουν και για το iPad.
Δεν παίζουν ρόλο απλά κάποια νούμερα. Ο συνδυασμός μετράει.

Όλα αυτά τα ξέρει η Apple και για αυτό κάνει τέτοιες μικρές είναι η αλήθεια αναβαθμίσεις.

Τελευταία επεξεργασία από: alej, 02/03/2011 - 13:50


#25   Aelaos

Aelaos

    iPH Enthousiast

  • 494 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/03/2011 - 13:49

Όντας κάτοχος iPad ,νομίζω ότι αυτό που του χρειάζεται είναι μείωση του βάρους και μια αύξηση της RAM . Σίγουρα και το Facetime είναι καλοδεχούμενο , αλλά δεν είναι και το killer χαρακτηριστικό . Για μένα ο μόνος λόγος να το Αλλάξω για το δύο θα είναι αν μειώσουν κατά 200 γραμμάρια το βάρος του . Μακάρι συνέχεια να βελτιώνονται οι συσκευές, αλλά να μην καίγονται οι παλαιότερες . Για παράδειγμα βγήκε πριν λίγο καιρο το 7" Galaxy Tab .Τι υποστήριξη θα έχει τώρα με τα Xoom και Galaxy Tab II . Θα αναβαθμιστεί στο HoneyComb ; Γραφτήκανε εφαρμογες για αυτό ;

#26   komos

komos

    iPH Contributor

  • 1.410 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/03/2011 - 13:53

καλα κοιτα να δεις τωρα με την 4.3 ποσο γρηγορα θα δεις jb
και αν οχι σε αυτην (για να αγορασεις την συσκευη επειδη μπορεις να κανεις jb)
τοτε στην επομενη σιγουρα.
αληθεια στο super iphone που δεν λειπει τπτ
μπορεις να : στειλεις με bt?
να δεις flash περιεχομενο?
να παρεις την μουσικη μου απο το itunes μου χωρις να χασεις την δικια σου?
να δεις μια ταινια με υποτιτλους χωρις itunes και με ενα απλο copy paste?

#27   redararas

redararas

    iPH newbie

  • 95 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/03/2011 - 14:12

Οσοι παρακολουθούμε την apple από κοντά τα τελευταία χρόνια έχουμε ξαναδεί το έργο πολλές φορές. Πριν την παρουσίαση συσκευών δημιουργείται τεράστιο hype και η παρουσίαση των πραγματικών συσκευών απογοητεύει. Όταν κυκλοφορούν βέβαια αργότερα όλοι πανε και τις αγοράζουν. Ξεχνάμε την παρουσίαση του iPad πέρυσι τι αρνητικες εντυπωσεις προκαλεσε? Όλοι λέγανε ότι μοιαζεί με κορνίζα και ότι από δυνατότητες είναι ενα μεγάλο iPhone (χωρίς κάμερες κιόλας!). Μετά έγινε η πιο επιτυχημένη καταναλωτική συσκευή των τελευταίων χρόνων, με τις αντίπαλες εταιρίες να αντιγράφουν τον σχεδιασμό μέχρι κεραίας! Κι όλα αυτά γιατί άλλα πράγματα φαντασιωνόμαστε ότι πρέπει να έχει μια συσκευή στο παρόν, κι αλλά (πιο απλά και λειτουργικά) πραγματικά χρειαζόμαστε. Όταν πιανεις μια συσκευή της apple στα χέρια το καταλαβαίνεις αυτο.
Κατα την γνώμη μου το hardware του iPad 2 θα είναι ανταγωνιστικότατο, με 2 καμερες, διπυρηνο επεκεργαστη και 1γιγα ραμ. Εκεί που χρειάζονται ριζικές βελτιώσεις πλέον είναι στο software και από πλευράς εμφάνισης και λειτουργικότητας. Το iPad 2 ξερουμε τι θα έχει και τι όχι, Στο iOS 5 για μενα είναι το θέμα.

#28   masbass

masbass

    iPH User

  • 112 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS

Δημοσίευση 02/03/2011 - 15:22

Πολυ αμφιβαλλω οτι θα δουμε hardware upgrade κιολας, δεν εχουν λογο να βιαστουν, οσοι εχουν iPad και iPhone δυσκολα θα κοιταξουν αλλου και το tablet market ειναι κατα 80% δικο τους. Ναι μεν το Android κανει αλματα σε αναπτυξη κοινου αλλα οσο ο ανταγωνισμος δεν προσφερει συσκευες στη μιση τιμη η Apple δεν ανησυχει. Κι εδω που τα λεμε, και στη μιση τιμη να βγουν καλες συσκευες (οχι τα κινεζικα aPad κλπ) εχει οπαδους που θ'αγοραζουν ο,τι βγαζει κανοντας upgrade μια φορα το χρονο, ανοιξη τα tablets, καλοκαιρι τα τηλεφωνα. Εδω 30 χρονια βγαζει υπολογιστες και με το ζορι εχει το 10% των παγκοσμιων πωλησεων, σιγα μην χασει τον υπνο της που υπαρχει καποιος ανταγωνισμος στα σκαρια. Και, καθως ειναι μαστορες του planned obsolescence δεν προκειται να τα ριξουν ολα στο τραπεζι, ακομη κι αν υπαρχουν σαν τεχνολογιες εδω και καιρο, για να κρατησουν κατι και για του χρονου. Οσον αφορα τις υπολοιπες εταιρειες hardware, εβγαλε μεν η Apple το iPad και χτυπησε τα netbooks αλλα απο την αλλη δημιουργησε μια νεα κατηγορια στην οποια συντομα ολοι αυτοι θα πουλανε συσκευες ανανεωνοντας το ενδιαφερον του κοινου. Αλλο ειναι να προσπαθω να σου πουλησω το νεο netbook που ηδη εχεις, ενα format σαν το laptop απλα πιο μικρο, κι αλλο να σε ψησω για tablet που δεν ειχες ποτε. Κι η επανασταση που ολοι λιβανιζουν δεν θα ερθει απο τα iPad αλλα απο τα φθηνα σχεδον αναλωσιμα tablets που, σαν τα netbooks, θα πεσουν στα 250 euro τελικη και θα μπορει να παρει ολος ο κοσμος χωρις να ξηλωθει. Ειτε μας αρεσει ειτε οχι τα Apple δεν ειναι φτιαγμενα και δεν απευθυνονται στο ευρυ κοινο.

#29   komos

komos

    iPH Contributor

  • 1.410 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/03/2011 - 15:26

τοτε γιατι το εχει και η κουτση μαρια?

#30   Telephoner

Telephoner

    iPH Member Leacher

  • 1.753 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:TeleiPhoner

Δημοσίευση 02/03/2011 - 15:40

Μην αρχίσετε την σύγκριση iOS vs Android.Δεν βγάζει πουθενά.
Το κακό με το Android είναι ότι το έχει και η SE και η HTC και άλλες 200 εταιρίες.
Το iOS μόνο η Apple.
Τι υποστήριξη να έχει ένα λειτουργικό όταν χρησιμοποιείται σε 1.000.000 διαφορετικές συσκευές?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες