Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Το iPad 2 και οι αντιδράσεις που θα ακολουθήσουν...


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
64 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#46   komos

komos

    iPH Contributor

  • 1.410 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/03/2011 - 01:37

αλλα τι ειναι?
ασε τι πλασαρει ο bill
εγω βλεπω ενα gaming netbook χωρις πληκτρολογιο
σιγουρα λεει οτι δεν ειναι pc γιατι για να δουλεψει το ipad θελει pc/mac (activation inport export data sw updates etc)

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#47   Looter

Looter

    iPH Enthousiast

  • 431 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 03/03/2011 - 01:38

καποιος που δεν εχει netbook laptop η απλα δεν του κανει λογω ογκου
συμφερει να παρει tablet,αυτο το κοινο στοχευει και η apple
οπως επισης τους gamers με τετοια οθονη (μεγεθος) και τετοια δυναμη
θα κανει παπαδες
πιστευω θα βγαλει καλυτερα games και απο pc


Δεν έγινε καμιά αναφορά σύγκρισης του νέου Α5 με τον Tegra 2 οπότε κράτα μικρό καλάθι...

Τίποτα δεν είναι τυχαίο...

#48   komos

komos

    iPH Contributor

  • 1.410 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/03/2011 - 01:40

Δεν μπορώ να καταλάβω τι είχαν στο μυαλό τους εκεί στην Apple όσο εξέλισσαν το Ipad 2.Δεν υπήρχαν σοβαρά προβλήματα στο ipad 1 ένα για να ασχοληθούν και έριξαν το βάρος στο πως θα κάνουν τη συσκευή λεπτότερη και ελαφρύτερη ;Θα ήθελα χρήστες-κάτοχοι του ipad 1 να μου απαντήσουν στις παρακάτω ερωτήσεις :Τι να τον κάνω τον dual core αν είναι να έχω την ίδια οθόνη αναμονής με μηδενικές πληροφορίες ;Τι να τον κάνω τον dual core αν δεν έχω widgets και άλλα animation καλούδια ;Τι να τον κάνω τον dual core αν έχω ένα τόσο άθλιο σύστημα notifications ;Τι να τον κάνω τον dual core αν δεν έχω flash τον safari μου ;Τα 9x φορές ταχύτερα γραφικά σημαίνει ότι θα υπάρχουν παιχνίδια που θα παίζουν μόνο στο ipad 2 ή μιλάμε απλά για ένα trick της παρουσίασης ;Πόσα χρόνια θα πρέπει να περάσουν για να δούμε μια απλή θύρα USB ή ένα SD card slot ;Γιατί να μην έχει ραδιόφωνο το ipad 2 ;Γιατί έπρεπε να βάλουν τις χειρότερες κάμερες τις αγοράς στην ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ τους συσκευή ; Ειδικά η μπροστινή VGA είναι για να γελάς...Γιατί,γιατί γιατί...

στο pc σου τι webcamera εχεις?
δεν πιστευω 10 megapixel και 1080 p βιντεο

#49   Looter

Looter

    iPH Enthousiast

  • 431 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 03/03/2011 - 01:55

στο pc σου τι webcamera εχεις?
δεν πιστευω 10 megapixel και 1080 p βιντεο


Ή VGA πρέπει να έχεις ή 10 megapixels με 1080p ;

Μια μέση λύση χωρίς δόση υπερβολής ούτε προς τα πάνω ούτε προς τα κάτω δεν μπορούσε να υπάρξει ;

Ωραία η συλλογιστική σου...

#50   Aelaos

Aelaos

    iPH Enthousiast

  • 494 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/03/2011 - 02:01

Η Apple σήμερα έκανε μια πολύ καλή στρατηγική κίνηση που θα την σταθεροποίησει στην αγορά των tablets . Κλασικά διάβασα στα διάφορα μπλογκς διάφορα σχόλια του τύπου ότι η apple δεν ξεπέρασε τον ανταγωνισμό , ότι το Xoom έχει καλύτερα specs ακόμα , και αλλα τέτοια χαριτομενα σχόλια . Μου φαίνεται μερικοί δεν καταλαβαίνουν τι διαβάζουν . Η Apple κατάφερε να ξεπεράσει τον εαυτό της στο σχεδιασμό ,προσφερωντας μια πολ´υ λεπτή συσκευή , πιο λεπτή και απο το iPhone 4 , που είναι η πιο ελαφριά που κυκλοφορεί , παρόλο που δεν χρησιμοποιεί πλαστικουρες αλλα αλουμίνιο και γυαλι. Και αυτοί που δεν βρήκαν πολύ δυνατό το hardware , μάλλον δεν κατάλαβαν για το μικρό κτηνάκι που είναι ο Α5 . Πέρα από τον σχετικά λογικό διπλασιασμό λόγω διπλού πυρήνα της επεξεργαστικης δύναμης , μιλάμε για ΕΝΝΙΑ φορές πιο γρήγορα γραφικά από το ήδη πολύ σπιρταδικο iPad 1 . Αυτο σημαίνει πολυ τρελά γραφικά με πολλα πολυγωνα και ομαλό antialising. Σε προηγούμενα πόστς κοροιδευα τα specs freaks που ήθελαν να παίξουν crysis στο iPad , αλλά να που ίσως και να τα καταφέρουν . Και η μεγάλη της Μαγκιά είναι ενώ όλοι την κατηγορούν ότι είναι πολυ άκριβη εταιρεία στα κινητά και στους υπολογιστές , στα tablets κατάφερε να είναι η πιο φθηνή χωρίς να ρίξει την ποιότητα κατασκευής . Και όχι μόνο αυτο αλλά έχει και το παλιο σε χαμηλότερη τιμή οπότε πείτε μου αν κάποιος θέλει ένα φθηνό tablet τι θα προτιμήσει , μια πλαστικουρα με κακή απόκριση φορτομενο με android η θα προτιμούσε ένα ποιοτικό iPad 1 που στο κάτω κάτω θα έβρισκε και εφαρμογές να το αξιοποιήσει . Οπότε αν βάλουμε και τα εκκατομυρια iPad που θα πουληθούν μεταχειρισμένα σε χαμηλότερη τιμή , θα έχουμε πλέον με το τέλος του 2011 ένα τεράστιο οικοσύστημα από iPad που μπορεί να φθάσει τα 30000000 συσκευές συνολικά μπορεί και παραπάνω . Με την υποστήριξη του software που έχει η Apple , και με τις νέες καινοτομίες που θα μας φέρει το iOS δύσκολα χτυπιέται μια αγορά , ειδικά όταν ο αντίπαλος δεν γίνει δελεαστικος οικονομικά τόσο για τους καταναλωτές όσο και για τους Developers .Και τέλος μιλώντας για τα χαρακτηριστικά του νέου iPad μην ξεχνάμε την ικανότητα για mirror image ,που νομίζω θα δώσει άλλες διαστάσεις στις δυνατότητες τις συσκευής . Και πιστεύω ότι αυτο το mirroring στο iOS 5 θα το κάνει και ασύρματα μέσω apple tv . Τα πιο δυνατά γραφικά της νέας συσκευής θα μας επιτρέπει να παίζουμε παιχνίδια σε ικανοποιητική ανάλυση στην τηλεόραση μας . Ο μόνος που ίσως θα μπορουσε να σπάσει αυτήν την κυριαρχία νομίζω θα ήταν η Microsoft γιατί το παιχνίδι παίζεται στο software σε τελική ανάλυση , και σε τέτοια θέματα αν υπαρχει κάποια εταιρεία που έχει τις δυνάμεις να το κάνει , είναι αυτή .

#51   Necromantia

Necromantia

    iPH newbie

  • 21 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/03/2011 - 02:28

Δεν μπορώ να καταλάβω τι είχαν στο μυαλό τους εκεί στην Apple όσο εξέλισσαν το Ipad 2.

Δεν υπήρχαν σοβαρά προβλήματα στο ipad 1 ένα για να ασχοληθούν και έριξαν το βάρος στο πως θα κάνουν τη συσκευή λεπτότερη και ελαφρύτερη ;

Τα 9x φορές ταχύτερα γραφικά σημαίνει ότι θα υπάρχουν παιχνίδια που θα παίζουν μόνο στο ipad 2 ή μιλάμε απλά για ένα trick της παρουσίασης ;

Πόσα χρόνια θα πρέπει να περάσουν για να δούμε μια απλή θύρα USB ή ένα SD card slot ;

Γιατί να μην έχει ραδιόφωνο το ipad 2 ;

Γιατί έπρεπε να βάλουν τις χειρότερες κάμερες τις αγοράς στην ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ τους συσκευή ; Ειδικά η μπροστινή VGA είναι για να γελάς...

Γιατί,γιατί γιατί...


Εγώ όμως δεν μπορώ να καταλάβω γιατί βρίσκεις ανούσιο το λόγο να γίνει κάπως πιο κομψή αυτή η συσκευή. Ένα λεπτότερο και ελαφρύτερο ipad δεν είναι μικρή υπόθεση γι'αυτούς που θα το χρησιμοποιούν όλη την ώρα.
Τα 9 φορές ταχύτερα γραφικά είναι ένας τρόπος να χτυπήσουν την κατηγορία των gamers. Σίγουρα μια καλή οθόνη αφής 10 ιντσών και μια φορητή παιχνιδομηχανή είναι ένας μικρός [;] πόθος για τους απανταχού gamers ανά τον κόσμο όπως και να το κάνουμε.
Πες μου σε παρακαλώ, πότε ipod,iphone ή ipad είχε ενσωματωμένο ραδιόφωνο; Πότε είχε μια απλή θύρα usb ή card reader? H απουσία αυτών των πραγμάτων στο πέρασμα των χρόνων δημιούργησαν μια ταυτότητα για την apple και η παρουσία τους θα είναι κάτι εντελώς διαφορετικό από idevice και αισθητικά θα είναι κάτι άκρως κίτς και κακόγουστο.
Όσον αφορά για τις κάμερες θα συμφωνήσω για την πίσω αλλά θα διαφωνήσω για την μπροστινή. Αν είναι σαν του ipod [0.7 Mpx] θα είναι κρίμα. Αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν το θέλεις τώρα το νταμάρι για να βγάζεις φωτογραφίες. Προς θεού δηλαδή. Αν θες κινητό με καλή φωτογραφία πάρε κάποιο ακριβό sonny ericsson να τελειώνει η υπόθεση ή το iphone 4 αν θες να μείνεις σε idevice. Καλά τώρα αν θες τηλέφωνο για να βγάζεις αξιοπρεπείς φωτογραφίες...τι να σου πω, αυτό σηκώνει άλλη συζήτηση. Αλλά η μπροστά είναι αυτό ακριβώς που θέλεις και τίποτα άλλο.

#52   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/03/2011 - 02:37

ραδιοφωνο?αγορασε της griffin τα ακουστικα και ακου ραδιορωνο μεχρι να βαρεθεις...τα πραγματα ειναι απλα κυριε Looter ξεραμε τι μας δινει και τι οχι θα ηταν παραλογο να της ζητουσαμε να μας δωσει και bluetooth ενω δεν μας το εδωσε ποτε..(εμενα μου αρεσαν τα χαρακτηριστικα του ο Α5 επεξεργαστης του αλλα οχι τοσο ωστε να το αγορασω λογο οικονομικης κρισης).ισως στραφω στο iphone 5..θα μου πεις για τα widget που δεν εχει θα σου πω ομως για το android market που περιλαμβανει ενα καρο σκουπιδια που δεν ελεγχονται και αρκετες φορες σου γ*μανε την συσκευη και θες restore(παθων στο κινητο του αδερφου μου και οχι καποια εφαρμογη σπασμενη),το android φαινεται στην αρχη εντυπωσιακο σε μαγευει επειδη δεν μοιαζει με το ios αλλα οταν αρχισει τα κολληματα γινεται αφανταστα εκνευριστικο.οσο για το αν θα ειναι χειροτερο η καλυτερο απο το samsung galaxy tab 2 αυτο θα το δειξει ο χρονος,οι πωλησεις,τα κολληματα καθως και ποιοητητα στις εφαρμογες γραφικα και απαιτητικες εφαρμογες

#53   nikos278

nikos278

    iPH Member

  • 226 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 03/03/2011 - 02:44

Η Apple σήμερα έκανε μια πολύ καλή στρατηγική κίνηση που θα την σταθεροποίησει στην αγορά των tablets . Κλασικά διάβασα στα διάφορα μπλογκς διάφορα σχόλια του τύπου ότι η apple δεν ξεπέρασε τον ανταγωνισμό , ότι το Xoom έχει καλύτερα specs ακόμα , και αλλα τέτοια χαριτομενα σχόλια . Μου φαίνεται μερικοί δεν καταλαβαίνουν τι διαβάζουν . Η Apple κατάφερε να ξεπεράσει τον εαυτό της στο σχεδιασμό ,προσφερωντας μια πολ´υ λεπτή συσκευή , πιο λεπτή και απο το iPhone 4 , που είναι η πιο ελαφριά που κυκλοφορεί , παρόλο που δεν χρησιμοποιεί πλαστικουρες αλλα αλουμίνιο και γυαλι. Και αυτοί που δεν βρήκαν πολύ δυνατό το hardware , μάλλον δεν κατάλαβαν για το μικρό κτηνάκι που είναι ο Α5 . Πέρα από τον σχετικά λογικό διπλασιασμό λόγω διπλού πυρήνα της επεξεργαστικης δύναμης , μιλάμε για ΕΝΝΙΑ φορές πιο γρήγορα γραφικά από το ήδη πολύ σπιρταδικο iPad 1 . Αυτο σημαίνει πολυ τρελά γραφικά με πολλα πολυγωνα και ομαλό antialising. Σε προηγούμενα πόστς κοροιδευα τα specs freaks που ήθελαν να παίξουν crysis στο iPad , αλλά να που ίσως και να τα καταφέρουν . Και η μεγάλη της Μαγκιά είναι ενώ όλοι την κατηγορούν ότι είναι πολυ άκριβη εταιρεία στα κινητά και στους υπολογιστές , στα tablets κατάφερε να είναι η πιο φθηνή χωρίς να ρίξει την ποιότητα κατασκευής . Και όχι μόνο αυτο αλλά έχει και το παλιο σε χαμηλότερη τιμή οπότε πείτε μου αν κάποιος θέλει ένα φθηνό tablet τι θα προτιμήσει , μια πλαστικουρα με κακή απόκριση φορτομενο με android η θα προτιμούσε ένα ποιοτικό iPad 1 που στο κάτω κάτω θα έβρισκε και εφαρμογές να το αξιοποιήσει . Οπότε αν βάλουμε και τα εκκατομυρια iPad που θα πουληθούν μεταχειρισμένα σε χαμηλότερη τιμή , θα έχουμε πλέον με το τέλος του 2011 ένα τεράστιο οικοσύστημα από iPad που μπορεί να φθάσει τα 30000000 συσκευές συνολικά μπορεί και παραπάνω . Με την υποστήριξη του software που έχει η Apple , και με τις νέες καινοτομίες που θα μας φέρει το iOS δύσκολα χτυπιέται μια αγορά , ειδικά όταν ο αντίπαλος δεν γίνει δελεαστικος οικονομικά τόσο για τους καταναλωτές όσο και για τους Developers .Και τέλος μιλώντας για τα χαρακτηριστικά του νέου iPad μην ξεχνάμε την ικανότητα για mirror image ,που νομίζω θα δώσει άλλες διαστάσεις στις δυνατότητες τις συσκευής . Και πιστεύω ότι αυτο το mirroring στο iOS 5 θα το κάνει και ασύρματα μέσω apple tv . Τα πιο δυνατά γραφικά της νέας συσκευής θα μας επιτρέπει να παίζουμε παιχνίδια σε ικανοποιητική ανάλυση στην τηλεόραση μας . Ο μόνος που ίσως θα μπορουσε να σπάσει αυτήν την κυριαρχία νομίζω θα ήταν η Microsoft γιατί το παιχνίδι παίζεται στο software σε τελική ανάλυση , και σε τέτοια θέματα αν υπαρχει κάποια εταιρεία που έχει τις δυνάμεις να το κάνει , είναι αυτή .

1.δεν ειναι το iphone 4 το πιο ελαφρι αλλα το γκαλαξι
2.το γεγονος οπως με προλαβε και ενας φιλος οτι σου κανει ενα 9 φορες πιο γρηγορα γραφικα ειναι υποπτο γιατι η που θα βγαλει παιχνιδαρες και δε θα τα σηκωνει το 1 ετους ipad η που ειναι καποιο επικοινωνιακο κολπο
3.ο αντιπαλος φιλε ειναι ακρως δελεαστικος στους χρηστες αλλα οχι στους προγραματιστες.αλλο το να αλλο το αλλο
4.το μονο που συμφωνω μαζι σου ειναι οτι κρατησαν χαμηλη τιμη αλλα ακομα και αυτο ειναι υποπτο

για μενα τωρα που θα πεσουν τα ιπαντ 1 καλο ειναι να παρει ο κοσμος αυτα γιατι δε βλεπω διαφορες τρελες επι της ουσιας και οχι στα χαρτια...

#54   nikos278

nikos278

    iPH Member

  • 226 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 03/03/2011 - 02:50

ραδιοφωνο?αγορασε της griffin τα ακουστικα και ακου ραδιορωνο μεχρι να βαρεθεις...τα πραγματα ειναι απλα κυριε Looter ξεραμε τι μας δινει και τι οχι θα ηταν παραλογο να της ζητουσαμε να μας δωσει και bluetooth ενω δεν μας το εδωσε ποτε..(εμενα μου αρεσαν τα χαρακτηριστικα του ο Α5 επεξεργαστης του αλλα οχι τοσο ωστε να το αγορασω λογο οικονομικης κρισης).ισως στραφω στο iphone 5..θα μου πεις για τα widget που δεν εχει θα σου πω ομως για το android market που περιλαμβανει ενα καρο σκουπιδια που δεν ελεγχονται και αρκετες φορες σου γ*μανε την συσκευη και θες restore(παθων στο κινητο του αδερφου μου και οχι καποια εφαρμογη σπασμενη),το android φαινεται στην αρχη εντυπωσιακο σε μαγευει επειδη δεν μοιαζει με το ios αλλα οταν αρχισει τα κολληματα γινεται αφανταστα εκνευριστικο.οσο για το αν θα ειναι χειροτερο η καλυτερο απο το samsung galaxy tab 2 αυτο θα το δειξει ο χρονος,οι πωλησεις,τα κολληματα καθως και ποιοητητα στις εφαρμογες γραφικα και απαιτητικες εφαρμογες

συμφωνω με το ανδροιδ σε ενα κομματι ομως
στο οτι ανδροιδ φοραν απλες συσκευες αλλα και δυνατες συσκευες
δηλαδη και μενα ενα φιλαρακι πηρε ενα με προσφορα αν θυμαμαι καλα λεγαν το πιο φτηνο ανδροιδ 200 ευρω καπου και χτυπουσε το κεφαλι στο τοιχο
εγω με το γκαλαξι δεν εχω κανενα θεμα γιατι μπορει να το υποστηριξει και και και ...

τωρα το ακουω συνεχεια και καθε φορα που εχει καποια παρουσιαση το ακουω περισοτερο
γιατι ρε φιλε για κατι που ειναι τοσο απλο να μην το απιτεις απο μια συσκευη που θα την χρυσοπληρωσεις?
δε ζητησα ριζοσπαστικες αλλαγες.αλλα ενα γα(*μενο card slot να μη μπαινω στο τρυπακι να τις βαζω στο πισι να τις βαζω στο itunes και μετα να τις περναω η να πρεπει να αγορασω καποιο εξαρτημα για κατι πολυ απλο ???ξερω οτι αυτα ειναι μια ταυτοτητα της αππλε αλλα δε σημαινει οτι ειμαστε και ζομπι που την ακολοουθουμε οπου μας παει(εγω τουλαχιστον οχι)
το θεμα ειναι βγαινω οφ τοπικ και δε θελω .εγω προσωπικα δε θα το παρω .ειχα ενα ιπαντ το οποιο και εχασα ,ψαχνω παλι το ιπαντ 1 και ειμαι σουπερ κουλ και δεν εχω κανενα προβλημα

#55   Xalkiadakhs13

Xalkiadakhs13

    iPH newbie

  • 47 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 03/03/2011 - 03:15

Ολοι εσεις οι andoids funs δεν μπορειτε να καταλαβετε τις ουσιαστικες διαφορες του ipad1 με του ipad2 διοτι δεν εχετε καθησει να δουλεψετε καθολου ενα ipad να δειτε ´´εαν´´ υστερει καπου..οπως ενας απο αυτους ειμαι και εγω που σε andoid-πλαστικουρα δεν θελω οχι να το πιασω αλλα να το βλεπω..πιαστε ενα ipad με jailbreak και φτιαγμενο σωστα και μετα μιλατε...εαν δεν σας καλυπτει επειδη δεν εχει usb η δεν εχει card reader η δεν εχει bluetooth τοτε μην το παρετε,πολιτικη ειναι αυτη!!!!
Και οσον αφορα τους χρηστες που ρωτανε,μα τι να το κανω το ipad?σε τι μου χρησιμευει?να πιασετε ενα φιλο να σας δειξει τι μπορει να κανει,αλλα ο φιλος να ειναι γνωστης και οχι ενας απλος ´´´´πωλητης¨¨¨ ενος καταστηματος!!!!!

#56   nikos278

nikos278

    iPH Member

  • 226 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 03/03/2011 - 03:30

Ολοι εσεις οι andoids funs δεν μπορειτε να καταλαβετε τις ουσιαστικες διαφορες του ipad1 με του ipad2 διοτι δεν εχετε καθησει να δουλεψετε καθολου ενα ipad να δειτε ´´εαν´´ υστερει καπου..οπως ενας απο αυτους ειμαι και εγω που σε andoid-πλαστικουρα δεν θελω οχι να το πιασω αλλα να το βλεπω..πιαστε ενα ipad με jailbreak και φτιαγμενο σωστα και μετα μιλατε...εαν δεν σας καλυπτει επειδη δεν εχει usb η δεν εχει card reader η δεν εχει bluetooth τοτε μην το παρετε,πολιτικη ειναι αυτη!!!!
Και οσον αφορα τους χρηστες που ρωτανε,μα τι να το κανω το ipad?σε τι μου χρησιμευει?να πιασετε ενα φιλο να σας δειξει τι μπορει να κανει,αλλα ο φιλος να ειναι γνωστης και οχι ενας απλος ´´´´πωλητης¨¨¨ ενος καταστηματος!!!!!

γνωστης=apple funboy φιλε μου

γιατι με το παραπανω που ειπες απογορευτεται να εισαι γνωστης και να μην προτιμας τα αππλε για παραδειγμα.τοτε δεν εισαι γνωστης αλλα andoids fun που δε3ν μπορει να καταλαβει τη διαφορα ...οκ το ακουσαμε και αυτο

δηλαδη εσυ δεν το σκεφτεσαι καν οτι καποιος μπορει να τα εχει δουλεψει και να μην τα προτιμαει ε????

ωρες ωρες με γονατιζει αυτη η επιχειρηματολογια

Τελευταία επεξεργασία από: nikos278, 03/03/2011 - 03:30


#57   Looter

Looter

    iPH Enthousiast

  • 431 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 03/03/2011 - 03:49

Ολοι εσεις οι andoids funs δεν μπορειτε να καταλαβετε τις ουσιαστικες διαφορες του ipad1 με του ipad2 διοτι δεν εχετε καθησει να δουλεψετε καθολου ενα ipad να δειτε ´´εαν´´ υστερει καπου..οπως ενας απο αυτους ειμαι και εγω που σε andoid-πλαστικουρα δεν θελω οχι να το πιασω αλλα να το βλεπω..πιαστε ενα ipad με jailbreak και φτιαγμενο σωστα και μετα μιλατε...εαν δεν σας καλυπτει επειδη δεν εχει usb η δεν εχει card reader η δεν εχει bluetooth τοτε μην το παρετε,πολιτικη ειναι αυτη!!!!
Και οσον αφορα τους χρηστες που ρωτανε,μα τι να το κανω το ipad?σε τι μου χρησιμευει?να πιασετε ενα φιλο να σας δειξει τι μπορει να κανει,αλλα ο φιλος να ειναι γνωστης και οχι ενας απλος ´´´´πωλητης¨¨¨ ενος καταστηματος!!!!!


Έχω πάρει το ipad από τον Μάιο.

Μου επιτρέπεις να εκφέρω γνώμη ή μήπως πρέπει και να μυρίζω προβατίλα ;

#58   Looter

Looter

    iPH Enthousiast

  • 431 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 03/03/2011 - 04:11

Ας πάρουμε τις καθημερινές ανάγκες ενός μέσου χρήστη και ας συγκρίνουμε τη νέα γενιά tablets.

1. Πλοήγηση στο internet.
To Honeycomb νικάει κατά κράτος με την υποστήριξη flash , τον browser με tabs αλλά chrome και με δυνατότητα εμφάνισης περισσότερου περιεχομένου

2. Emails
To Honeycomb νικάει κατά κράτος μιας και μπορείς να δεις τα emails σου και να κάνεις scroll σε αυτά στην κεντρική οθόνη. Επίσης έχεις τσάμπα την υπηρεσία Push μέσω του Gmail σε αντίθεση με το mobileme που είναι χρεώσιμο.

3. Μultimedia περιεχόμενο (videos , youtube , κλπ )
Το Honeycomb νικάει με διαφορά καθώς υποστηρίζει περισσότερα format και ο χρήστης έχει τη δυνατότητα να παίξει στη συσκευή του μεγαλύτερο αριθμό videos.

4. Ευκολία μεταφοράς αρχείων multimedia στη συσκευή και χρησιμοποίησή τους.
Δε νομίζω ότι χρειάζεται καν να επιχειρηματολογήσω για το ποιος είναι νικητής.

5. Υλοποίηση multitasking και notifications.
Άλλο ένα σημείο που το Honeycomb υπερτερεί εμφανώς.

6.Επεκτασιμότητα
Και εδώ το Honeycomb νικά κατα κράτος με συσκευές που ενσωματώνουν card slots , usb ,hdmi , κλπ

7. Εφαρμογές
Το μεγάλο όπλο της Apple σε σύγκριση με τον ανταγωνισμό.Μεγαλύτερη ποικιλία εφαρμογών αν και στο market δύσκολα πλέον δε θα βρεις κάποια από τις "εμπορικές" και "πιασάρικες" εφαρμογές του IOS.

8. Κάμερες
Η apple χάνει και εδώ μιας και εξόπλισε το ipad 2 μόνο με τα απολύτως απαραίτητα τη στιγμή που ο ανταγωνισμός δίνει κάμερες 5 και 8 megapixels.

9. Παιχνίδια
Οι ταμπλέτες του Honeycomb ενσωματώνουν τον καλύτερο διπύρηνο της αγοράς (nvidia tegra 2) αν και η ποικιλία σε παιχνίδια αυτή τη στιγμή είναι ξεκάθαρα υπέρ του ipad.

10. Τιμή
Η τιμή της έκδοσης wifi 16gb είναι πολύ ανταγωνιστική , στα 32GB όμως κοστίζει όσο αναμένεται να είναι και το κόστος των ανταγωνιστών του με πολύ καλύτερο hardware.

Επίσης μην ξεχνάτε ότι το xoom έγινε rooted πριν καν κυκλοφορήσει. Για το Ipad 2 δεν ξέρουμε αν και πότε θα κυκλοφορήσει jailbreak καθώς θα πρέπει να βρεθούν νέα exploits για τον Α5...

Τελευταία επεξεργασία από: Looter, 03/03/2011 - 04:19


#59   nikos278

nikos278

    iPH Member

  • 226 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 03/03/2011 - 04:20

φιλε συμφωνω απολυτα
μονο στο 7 διαφωνω καθως εχω 2 συσκευες ανδροιδ και 1 ΙΟS και μπορω να πω οτι υπαρχει διαφορα μεγαλη στις εφαρμογες των προγραμματιστων της αππλε.στα οπως ειπα με βρισκεις απολυτα συμφωνο

#60   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 03/03/2011 - 08:41

Όταν βγήκε το iPad οι ανταγωνιστές γελούσαν και μετά έτρεξαν να αντιγράψουν.
Είναι ειδική συσκευή σε κάποιους πολύ χρήσιμη. Δικηγόροι, γιατροί, μηχανικοί κι όχι μόνο θέλουν μια συσκευή ελαφριά, γρήγορη, με τρελή μπαταρία, με έξυπνο UI, αξιόπιιστη και με πολλές εφαρμογές. Αυτά προσφέρει το iPad. Και σε αυτά από τον ανταγωνισμό είναι έτη φωτός μπροστά.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 3

0 μέλη, 3 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες