Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία

Ευχαριστώ τον φίλο που έσπασε και ανέβασε το app μας


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
484 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#466   Lefteris23

Lefteris23

    iPH Addict

  • 624 μηνύματα
  • Twitter:@LefterisHaritou
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 18/03/2011 - 13:14

Πρόταση έκανα με κάποιες ιδέες.
Φυσικά και θα πρέπει να μπει και αυτή η επιλογή που λες.

Τα αποτελέσματα θα μπορέσουν να αξιολογηθούν μετά για να καταλάβουμε το Ελληνικό αγοραστικό κοινό.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#467   xarisk

xarisk

    iPH Contributor

  • 1.878 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 18/03/2011 - 13:15

PC: Έχω Windows, NOD32 και Advanced Sysyem Optimizer νόμιμα αγορασμένα. Όλο το άλλο λογισμικό μου είναι free. Το τελευταίο παιχνίδι που αγόρασα ήταν το Starcraft II. Πριν από αυτό το Cataclysm. Πριν απο αυτό το WotLK. Πρίν απο αυτό το Burning Crusade. Και πριν απο αυτό το WoW. Έχω επίσης αγορασμένα τα Warcraft I, II και III, και καμία 25ριά ακόμα παιχνίδια, αγορασμένα απο το 2000 και μετά. Πριν το 2000 ήμουν βουτηγμένος στο κλέψυ-κόπυ: πρέπει να έπαιρνα μέχρι και 10 αντεγραμμένα παιχνίδια τη βδομάδα απο το γνωστό μαγαζάκι πίσω απο τη Στουρνάρη...

iPhone: Έχω καμιά εικοσαριά εφαρμογές νόμιμα αγορασμένες, και καμιά εκατοστή free, όλα απο AppStore. Επίσης έχω και 7-8 εφαρμογές αγορασμένες απο Cydia, μαζί με μερικές free.

Archos 101: Έχω 5 αγορασμένες εφαρμογές και άλλες 10 free.

Μουσική: Διαθέτω μια πολύ ωραία συλλογή με ~500 νόμιμα CD, όλη ψηφιοποιημένη και περασμένη στο iTunes. Επίσης έχω και καμιά 30ριά κομμάτια αγορασμένα απευθείας απο iTunes. Δουλεύω τη συλλογή μου 20 χρόνια τώρα...

Ταινίες: Έχω μια συλλογή από 110 DVD, όλα νόμιμα. Κομμάτια διαλεγμένα ένα προς ένα (πχ έχω τον Κλέφτη Ποδηλάτων, το Εργαστήρι του δόκτωρος Καλλιγκάρι, τον Γαλάζιο Άγγελο, τα Director's Cut του Άρχοντα των Δαχτυλιδιών με τα αγαλματάκια, την κασετίνα των επεισοδίων IV, V, VI του Πόλεμου των ¨Αστρων, την κασετίνα με την τριλογία του Νονού...). Μαζεύω τα κομμάτια αυτά εδώ και 15 χρόνια.

Απο εκεί και πέρα δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι άλλο που να μπορεί να θεωρηθεί πειρατικό... Τα τζήν μου για παράδειγμα είναι όλα ίδια μάρκα (Lee) και ΔΕΝ είναι μαϊμούδες, τα δε 2 κουστούμια που έχω δεν είναι επώνυμα, τα έχω ράψει σε ράφτη. Μπλούζες, T-Shirt και καπέλα αγοράζω απο το Jinx.com.

Ελπίζω να σε κάλυψα.



ε τωρα μου τα χαλασες...αφου ησουν και εσυ βουτιγμενος στο κοπυ και επειδη τωρα το σταματησες δεν σημενει οτι εισαι και οκ. καταληγουμε λοιπον οτι ολοι μας εχουμε κανει καποια παρανομια. ολοι μας καποια στιγμη που μπορει να εχουμε την οικονομικη δυνατοτητα αφοραζουμε κατι νομιμο. οποτε τσαμπα φωναζουμε.

#468   xarisk

xarisk

    iPH Contributor

  • 1.878 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 18/03/2011 - 13:22

Φυσικά υπάρχει και το γκρίζο. Μόλις τώρα δε μιλούσαμε για το YouTube?
Απο εκεί και πέρα, η διαφορά μας είναι ότι εγώ επιλέγω συνειδητά να προσπαθώ να ζήσω μια pirate-free ζωή. Εσύ επιλέγεις συνειδητά να μην κάνεις αυτή την προσπάθεια. Και ενώ αυτό που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ θα έπρεπε να απασχολεί τόσο εσένα όσο και όλους τους άλλους που συμμετέχουν σε αυτή τη συζήτηση είναι το γιατί επιλέγει κάποιος συνειδητά μια παραβατική συμπεριφορά, αναλώνεσαι στην αναζήτηση γκρίζων σημείων που θα καταδείξουν ότι είμαι και εγώ και και εσένα.

Αν το σκεφτείς, όλο αυτό το σκηνικό είναι μια μικρογραφία του τι συμβαίνει σήμερα στην Ελλάδα: Αντί να προσπαθεί ο καθένας να είναι ειλικρινής και σωστός απέναντι στον εαυτό του και στους άλλους, προτιμά να πείσει τους άλλους ότι και αυτοί είναι ίδιοι με αυτόν, αναζητώντας έτσι το "συλλογικό άλλοθι" που θα δικαιολογήσει τις πράξεις του... Ακόμα όμως κι αν καταφέρεις να καταδείξεις ότι είμαι και εγώ το ίδιο πειρατής με εσένα, δεν πρόκειται να κερδίσεις κανένα άλλοθι: και πάλι θα είσαι ένας πειρατής, κάποιος που επιλέγει να ιδιοποιηθεί παράνομα κάτι που αρνείται να το αποκτήσει νόμιμα...

στο γιατι μπορω να σου απαντησω....εγω το κανω καθαρα απο οικονομικης αποψεως. μπορω μια εφαρμογη που κανει ασπουμε μετατροπη video σε καποιο format που μου χρειαστηκε στην δουλεια να κανω , να την χρησιμοποιησω μονο μια φορα την συγκεκριμενη στιγμη....και αυτο μου συμβαινει συχνα ανα περιπτωση πελατη...αν λοιπον αγοραζα καθε φορα την εκαστοτε εφαρμογη του καθε developer για να την κανω use μια φορα τοτε θα επρεπε να ειχα σκασει πολλα λεφτα και μαλιστα πεταμένα γιατι μετα μου ειναι αχρηστη η εφαρμογη. απλα τα πραγματα λοιπον...Τα windows τα εχω και εγω γνησια και τα οffice.

#469   Tillter

Tillter

    iPH Contributor

  • 1.271 μηνύματα
  • Twitter:@Till773
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:Kajuku

Δημοσίευση 18/03/2011 - 13:30

ε τωρα μου τα χαλασες...αφου ησουν και εσυ βουτιγμενος στο κοπυ και επειδη τωρα το σταματησες δεν σημενει οτι εισαι και οκ. καταληγουμε λοιπον οτι ολοι μας εχουμε κανει καποια παρανομια. ολοι μας καποια στιγμη που μπορει να εχουμε την οικονομικη δυνατοτητα αφοραζουμε κατι νομιμο. οποτε τσαμπα φωναζουμε.



Με την ίδια λογική και αυτός που ήταν βουτηγμένος στα ναρκωτικά και τα έκοψε, δεν είναι πλέον οκ, εξακολουθεί να φέρει τη ρετσινιά του ναρκομανή, και αυτός που ήταν βουτηγμένος στο αλκοόλ και έκανε αποτοξίνωση δεν είναι οκ, εξακολουθεί να φέρει τη ρετσινιά του αλκοολικού... Αν τη βρίσκεις σωστή αυτή τη θεώρηση, τι να πω...

Το γεγονός ότι κάποιος έχει παρανομήσει στο παρελθόν δεν τον κάνει αυτόματα παράνομο εσαεί, και επιπλέον δεν δίνει στους άλλους δικαιολογίες για να είναι παράνομοι και αυτοί...

#470   xarisk

xarisk

    iPH Contributor

  • 1.878 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 18/03/2011 - 13:37

Με την ίδια λογική και αυτός που ήταν βουτηγμένος στα ναρκωτικά και τα έκοψε, δεν είναι πλέον οκ, εξακολουθεί να φέρει τη ρετσινιά του ναρκομανή, και αυτός που ήταν βουτηγμένος στο αλκοόλ και έκανε αποτοξίνωση δεν είναι οκ, εξακολουθεί να φέρει τη ρετσινιά του αλκοολικού... Αν τη βρίσκεις σωστή αυτή τη θεώρηση, τι να πω...

Το γεγονός ότι κάποιος έχει παρανομήσει στο παρελθόν δεν τον κάνει αυτόματα παράνομο εσαεί, και επιπλέον δεν δίνει στους άλλους δικαιολογίες για να είναι παράνομοι και αυτοί...

οχι ρε συ δεν ειπα οτι δινεις δικαιολογια στους αλλους να ειναι παρανομοι. ουτε εξακολουθεις να εισαι...ομως εχεις περασει ακι εσυ απο αυτο...και για μενα ενας που επερνε ναρκωτικα και το εκοψε μπορει να πει στον αλλον μια συμβουλη για να μην τον αφησει να πεσει και εκεινος στα ναρκωτικα δεν μπορει να του το επιβαλει λεγοντας του πως θα γινει ναρκωμανης αυτο ειναι καλυτερα να το πει καποιος που δεν εχει παρει ποτε του ναρκωτικα γιατι ειναι λογικο να μην σε ακουσει εσενα που ησουν καποτε και δεν εισαι τωρα.

#471   Aelaos

Aelaos

    iPH Enthousiast

  • 494 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/03/2011 - 13:59

Λίγο πολύ , όλοι κάποτε κάναμε και κάνουμε τις ατασθαλίες μας. Εκ πεποιθήσεως πρέπει να είμαστε υποστηρικτές τις νομιμότητας , και με αυτόν τον τρόπο και βοηθάμε και τα μικρότερα software houses . Πλέον δεν κατεβάζω σπασμένα προγράμματα , και τα ψάχνω η να τα αγοράσω original σε προσφορές (και πιστέψτε με μερικές καλές κινήσεις μπορείς να πάρεις πολύ φθηνά τα προγράμματα , πχ το office 2011 που σου δίνει το δικαίωμα εγκατάστασης σε τρεις υπολογιστές , το πήρα 49€ !!!)Αλλά η στάση μερικών είναι απαράδεκτη . Δεν φθάνει που κλέβουν τον κόπο κάποιων , αλλά το θεωρούν και δικαίωμα τους!!! Δηλαδή αν το Navigon σου φαίνεται ακριβό ,μην το αγοράζεις ,δεν στο υποσχέθηκε κανείς μαζί με το κινητό σου . Και αν πραγματικά το χρειάζεσαι κάνε οικονομία και πάρ'το !!! Και η άποψη του φίλου ότι :

"εγω το κανω καθαρα απο οικονομικης αποψεως. μπορω μια εφαρμογη που κανει ασπουμε μετατροπη video σε καποιο format που μου χρειαστηκε στην δουλεια να κανω , να την χρησιμοποιησω μονο μια φορα την συγκεκριμενη στιγμη....και αυτο μου συμβαινει συχνα ανα περιπτωση πελατη...αν λοιπον αγοραζα καθε φορα την εκαστοτε εφαρμογη του καθε developer για να την κανω use μια φορα τοτε θα επρεπε να ειχα σκασει πολλα λεφτα και μαλιστα πεταμένα γιατι μετα μου ειναι αχρηστη η εφαρμογη. απλα τα πραγματα λοιπον."

Την θεωρώ απαράδεκτη και αναίσχυντη. Πρώτα από όλα από την στιγμή που κάτι σου έφερε λεφτά και το χρησιμοποιείς για δουλεία , πρέπει να πληρώσεις το τίμημα του . Φυσικά αν είχε μπει σε ένα κόπο παραπάνω θα έβλεπε ότι για μετατροπές σε φορμάτ υπάρχουν και πολύ καλά free εργαλεία , Format Factory π.χ. , σίγουρα λίγο πιο στριφνα από ένα εμπορικό προγραμμα . Αλλά τι κάνουμε ; Προτιμάμε την ευκολία και το κλέψιμο και σαν ακόμα πιο σουπερ καραμάγκες που είμαστε , βγάζουμε και το πρόγραμμα άχρηστο !!! Αν είσαι σωστός και χρησιμοποιείς ένα πρόγραμμα μια στις τόσο , στείλε ένα αναλογικό αντίτιμο στον κατασκευαστή. Αντε γιατί σε αυτήν την χώρα η διαφθορά μας δεν έχει όρια , και φθάνουμε να νομιμοποιουμε την κλοπή και να ζητάμε και τα ρέστα από τους "Αληταράδες" τους διμιουργούς που τολμάν και ζητάν και λεφτά για την δουλεία τους .

#472   xarisk

xarisk

    iPH Contributor

  • 1.878 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 18/03/2011 - 14:22

Λίγο πολύ , όλοι κάποτε κάναμε και κάνουμε τις ατασθαλίες μας. Εκ πεποιθήσεως πρέπει να είμαστε υποστηρικτές τις νομιμότητας , και με αυτόν τον τρόπο και βοηθάμε και τα μικρότερα software houses . Πλέον δεν κατεβάζω σπασμένα προγράμματα , και τα ψάχνω η να τα αγοράσω original σε προσφορές (και πιστέψτε με μερικές καλές κινήσεις μπορείς να πάρεις πολύ φθηνά τα προγράμματα , πχ το office 2011 που σου δίνει το δικαίωμα εγκατάστασης σε τρεις υπολογιστές , το πήρα 49€ !!!)Αλλά η στάση μερικών είναι απαράδεκτη . Δεν φθάνει που κλέβουν τον κόπο κάποιων , αλλά το θεωρούν και δικαίωμα τους!!! Δηλαδή αν το Navigon σου φαίνεται ακριβό ,μην το αγοράζεις ,δεν στο υποσχέθηκε κανείς μαζί με το κινητό σου . Και αν πραγματικά το χρειάζεσαι κάνε οικονομία και πάρ'το !!! Και η άποψη του φίλου ότι :

"εγω το κανω καθαρα απο οικονομικης αποψεως. μπορω μια εφαρμογη που κανει ασπουμε μετατροπη video σε καποιο format που μου χρειαστηκε στην δουλεια να κανω , να την χρησιμοποιησω μονο μια φορα την συγκεκριμενη στιγμη....και αυτο μου συμβαινει συχνα ανα περιπτωση πελατη...αν λοιπον αγοραζα καθε φορα την εκαστοτε εφαρμογη του καθε developer για να την κανω use μια φορα τοτε θα επρεπε να ειχα σκασει πολλα λεφτα και μαλιστα πεταμένα γιατι μετα μου ειναι αχρηστη η εφαρμογη. απλα τα πραγματα λοιπον."

Την θεωρώ απαράδεκτη και αναίσχυντη. Πρώτα από όλα από την στιγμή που κάτι σου έφερε λεφτά και το χρησιμοποιείς για δουλεία , πρέπει να πληρώσεις το τίμημα του . Φυσικά αν είχε μπει σε ένα κόπο παραπάνω θα έβλεπε ότι για μετατροπές σε φορμάτ υπάρχουν και πολύ καλά free εργαλεία , Format Factory π.χ. , σίγουρα λίγο πιο στριφνα από ένα εμπορικό προγραμμα . Αλλά τι κάνουμε ; Προτιμάμε την ευκολία και το κλέψιμο και σαν ακόμα πιο σουπερ καραμάγκες που είμαστε , βγάζουμε και το πρόγραμμα άχρηστο !!! Αν είσαι σωστός και χρησιμοποιείς ένα πρόγραμμα μια στις τόσο , στείλε ένα αναλογικό αντίτιμο στον κατασκευαστή. Αντε γιατί σε αυτήν την χώρα η διαφθορά μας δεν έχει όρια , και φθάνουμε να νομιμοποιουμε την κλοπή και να ζητάμε και τα ρέστα από τους "Αληταράδες" τους διμιουργούς που τολμάν και ζητάν και λεφτά για την δουλεία τους .



καταρχην για το format που ειπα ειναι ενα παραδειγμα και οχι free εργαλειο δεν υπηρχε το ειχα ψαξει αρκετα.Τωρα για το αν μου φερνουν λεφτα τα προγραμματα αυτα θα σου πω μαλλον οχι....το αντιθετο...και εξηγω αυτο που εχω δει γενικα ειναι οτι ενας απλος χρηστης ο οποιος εχασε τα cd που πηρε με τον υπολογιστη ή θέλει να βάλει νεότερη εκδοση windows σε καλει να του το φτιαξεισ στο σπιτι και σου λεει εχει καποιο σπασμενο? αν πεις οχι σου λεει χμ οκ αστο τοτε...(χανεις λοιπον τον πελατη ) παει σε αλλον τεχνικο δεν βρισκει αλλον οκ...παει στην τελικη το μηχανημα στο πλαισιο αφου θα αγορασει που θα αγορασει τα windows και του τα περνουν εκει.εγω δεν βαζω σε πελατες παρανομα γιατι μετα θα εχω τρεξιματα λογο οτι κλειδονουν και τα λοιπα...ομως πολυ το κανουν και ετσι χανω και εγω δουλεια. Αρα το θεμα δεν ειναι και πολυ απλο παιδες μην προσπαθειτε να το δειτε τοσο απλα. Και οσο για αυτο ποθ λες να στειλω στους developer καποιο ποσο δεν παιζει φιλε...τοσες εφαρμογες που εχω κατα καιρους κανει used και μετα τις αφαιρεσα για διαφορετικο λογο την καθεμια αν πω να στειλω χρηματα θελω μια περιουσια που λεει ο λογος. Αν παλι τους ενοιαζε τοσο θα ειχαν μπει μεσα πολλοι απο αυτους που εκαναν το κρακ στις εφαρμογες τους. Αυτα απο μενα και επειδη δεν προκειτε να συμφωνησετε οσοι ειστε στο αλλο ακρο σταματαω εδω να ασχολουμε με το threat αυτο.

#473   tgnikit

tgnikit

    iPH Contributor

  • 1.137 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/03/2011 - 14:33

Μακάρι όλοι να είχανε την οικονομική δυνατότητα να τα έχουν όλα original!

#474   DaKnOb

DaKnOb

    iPH Contributor

  • 1.336 μηνύματα
  • Twitter:@DaKnObCS
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • GameCenter:DaKnObCS

Δημοσίευση 18/03/2011 - 14:41

Μακάρι όλοι να είχανε την οικονομική δυνατότητα να τα έχουν όλα original!


Δεν είναι η οικονομική δυνατότητα.
Είναι ποιο πολύ οι τρόποι πληρωμής πιστεύω.
Αν υπήρχαν giftcards και στην Ελλάδα σε περίπτερα και δεν ήταν μόνο πιστωτική, λογικά θα ήτανε λιγότερο το ποσοστό.

#475   ifrit

ifrit

    iPH Contributor

  • 1.238 μηνύματα
  • Twitter:@ifritakos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ifrit

Δημοσίευση 18/03/2011 - 15:27

Νομίζω κάποια πράγματα έχουν τεθεί σε λάθος βάση σε αυτό εδώ το thread. Και εξηγούμαι:
Δε γίνεται να φέρνουμε παραδείγματα μεταξύ σπασμένου λογισμικού και τσιγάρα απ' τον περιπτερά. Σας διαβεβαιώ, αν μπορούσα να πάρω ένα απ' τα 10 πακέτα Prince που έχει στο περίπτερο, και μετά να εξακολουθεί να έχει 10, θα το έκανα. Μιλάμε για πληροφορία, δεν είναι κάτι απτό.
Ωραία πέρα απ' αυτό, το ξεκαθαρίσαμε. Σπασμένες εφαρμογές χρησιμοποιούσα πάντα. Οι λόγοι ήταν πολλοί. Οικονομικοί (50 ευρώ το παιχνίδι ας πούμε πάει πολύ) κυρίως. Ναι ξέρω δε με ανάγκασε κανένας να το παίξω, αλλά είχα τη δυνατότητα (όχι το δικαίωμα φυσικά, μιλάμε για κάτι παράνομο) και το έκανα χωρίς καμία συνέπεια. Όλοι το έχουν κάνει, το κάνουν και θα το κάνουν.
Το βλέπω εγωιστικά το θέμα πολύ, και το παραδέχομαι. Το τάδε πρόγραμμα που θα χρησιμοποιήσω 5-6 φορές θα το κατεβάσω σπασμένο ναι. Απ' την άλλη μεριά, όσο αφορά τη μουσική, έχω μια συλλογή 400+ CDs αυθεντικών. Την εποχή που είχα PS2 όλα τα παιχνίδια αυθεντικά. Στο iPhone τα περισσότερα αγορασμένα (έχω και σπασμένες εφαρμογές). Όσο παράνομο (και για πολλούς απαράδεκτο) είναι, είναι άλλο τόσο εύκολο και φτηνό. Δυσκολεύομαι να λάβω θέση, συμφωνώ με επιχειρήματα και των δύο πλευρών.
Για παράδειγμα, στη σχολή μου για μερικά εργαστήρια χρειάζομαι το Matlab (προσοχή, το MATLAB, όχι κάποιο άλλο freeware που θα μου έκανε μια χαρά τη δουλειά μου, ΑΥΤΟ). Φυσικά η σχολή δε το παρέχει (όπως θα περιμένατε). Και ναι σωστά μαντέψατε, δε παίζει να το αγοράσω. Καθαρά οικονομικά. Είναι πανίσχυρο εργαλείο, όσο και να κοστίζει τα αξίζει αλλά δε μπορώ. Οικονομικά. Άρα cracked και τύψεις δεν έχω. Χαρακτηρίστε με όπως θέλετε, εγώ την βγάζω καλά με τον τρόπο με τον οποίο αντιμετωπίζω τα θέματα αυτά. Αγοράζω ό,τι μπορώ και ό,τι αξίζει.

#476   panospc

panospc

    iPH newbie

  • 54 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 18/03/2011 - 15:57

Πας στο περίπτερο για τσιγάρα. Ο περιπτεράς μόλις έχει παραλάβει εμπόρευμα που δεν το έχει μετρήσει ακόμα, και επιπλέον εκείνη τη στιγμή έχει πεταχτεί απέναντι μέχρι το αμάξι του για να πάρει από μέσα κάτι που χρειάζεται. Γύρω δεν είναι κανείς. Ξέρεις ότι για τα επόμενα 3 λεπτά είσαι ολομόναχος εσύ και το περίπτερο. Μπορείς άνετα να βουτήξεις 1-2 πακέτα τσιγάρα και ξέρεις ότι ο περιπτεράς δεν θα το πάρει χαμπάρι ποτέ. Να υποθέσω λοιπόν πως εφόσον "δεν βρίσκεις λόγο να πληρώσεις για κάτι απο την στιγμή που μπορείς να το έχεις τσάμπα" θα απλώσεις το χέρι σου και θα πάρεις τα τσιγάρα? Θα σε παρακαλούσα πολύ να απαντήσεις, είναι σημαντικό να ξέρει κανείς με τι ανθρώπους έχει να κάνει...

Δεν είναι το ίδιο πράγμα η κλοπή ενός υλικού αγαθού με την αντιγραφή ενός άυλου αγαθού. Αν κλέψω μια κούτα τσιγάρα που κοστίζει πχ 100 ευρώ τότε αφαιρώ από τον κάτοχο του το αρχικό προϊόν. Όταν αντιγράψω μια εφαρμογή δεν αφαιρώ τίποτα από τον κάτοχο γιατί έτσι κι' αλλιώς δεν θα την αγόραζα.

Κλοπή μιας κούτας τσιγάρα = -100 ευρώ για τον περιπτερά
Αντιγραφή μιας εφαρμογής που δεν θα αγόραζα = 0 ευρώ για τον προγραμματιστή

Το ίδιο πράγμα είναι τα -100 ευρώ με το 0 ευρω στα δύο παραπάνω παραδείγματα;

Αναρτημένη εικόνα

Για μένα η πειρατεία είναι παρανομία όχι κλοπή.

Τελευταία επεξεργασία από: panospc, 18/03/2011 - 15:58


#477   kdelios

kdelios

    iPH Elite Poster

  • 3.248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 18/03/2011 - 16:03

Για μένα η πειρατεία είναι παρανομία όχι κλοπή.

Είναι ξεκάθαρη κλοπή πνευματικής ιδιοκτησίας και διώκεται ποινικά σε όλες τις πολιτισμένες κοινωνίες του κόσμου.

#478   panospc

panospc

    iPH newbie

  • 54 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 18/03/2011 - 16:07

Είναι ξεκάθαρη κλοπή πνευματικής ιδιοκτησίας και διώκεται ποινικά σε όλες τις πολιτισμένες κοινωνίες του κόσμου.

Σύμφωνα με τον νόμο που επικρατεί, ναι έτσι είναι, συμφωνώ. Ηθικά όμως για μένα προσωπικά, κλοπή πνευματικής ιδιοκτησίας θα ήταν να κλέψω το source code κάποιας εφαρμογής και να την πουλάω σαν δικιά μου...

Τελευταία επεξεργασία από: panospc, 18/03/2011 - 16:08


#479   kdelios

kdelios

    iPH Elite Poster

  • 3.248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 18/03/2011 - 16:13

Σύμφωνα με τον νόμο που επικρατεί, ναι έτσι είναι, συμφωνώ. Ηθικά όμως για μένα προσωπικά, κλοπή πνευματικής ιδιοκτησίας θα ήταν να κλέψω το source code κάποιας εφαρμογής και να την πουλάω σαν δικιά μου...

Αυτό να το πεις στον δικαστή που θα σε δικάσει γιατί σε τσάκωσαν με πειρατικά προγράμματα στο PC σου να δούμε τι θα σου πει.
Το δεύτερο που αναφέρεις είναι ακόμη χειρότερο γιατί βγάζεις εμπορικό κέρδος και από την πώλησή του, (όχι μόνο από την χρήση του) και είναι δυσκολότερο να αποδειχτεί.

#480   JohnHasio

JohnHasio

    iPH Contributor

  • 1.268 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 18/03/2011 - 16:17

Το έχετε καταλάβει όλοι σας ότι κάνετε τσάμπα διαφήμιση σε αυτόν που ξεκίνησε το τόπικ ε??
Χωρίς να έχω κάτι με το παλικάρι και συμμερίζομαι μάλιστα και τον πόνο/αγανάκτησή του , αλλά είμαι τελείως αντίθετος με τον τρόπο αυτό διαμαρτυρίας μιας και θα μπορούσαν και οι άλλοι χιλιάδες αδικημένοι developers να πράξουν αναλόγως και να κάνουν και την διαφημισούλα τους παράλληλα!!!
Προτείνω να μεταφερθεί το θέμα στο blabla και να μετονομαστεί σε κάτι σχετικό με πειρατεία και ιδεοντολογία και τα τοιαύτα!!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες