Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Τα iPhone και iPad 3G καταγράφουν τα δεδομένα τοποθεσίας


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
208 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#91   apostolo

apostolo

    iPH Addict

  • 747 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 21/04/2011 - 17:33

Απο τα Γρεβενα στον Ελλήσποντο πηγες πετωντας :lol:

Χα χαχα σωστός. Να πω την αληθεια εχω θυμώσει λιγο με το ιφον μου,υπαρχουν τόσα μέρη που εχω παει και δεν εχουν καταγραφει απο το τηλεφωνο μου!Μήπως το iPhone ειναι ζωντανος οργανισμος και καταγραφει οποιο μερος του αρεσει, ή μηπως τελος πάντων η apple ειναι τόσο ανικανη που ουτε ενα σωστο προγραμμα παρακολουθησης δεν μπόρεσε να βγαλει;Τείνω προς το πρωτο μάλλον.

Τελευταία επεξεργασία από: apostolo, 21/04/2011 - 17:34


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#92   thanasis

thanasis

    iPH Guru

  • 9.488 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 21/04/2011 - 17:39

@jsjim: Σε ευχαριστούμε για το κείμενο αλλά έχει δημοσιευθεί ήδη από τον Administrator Vasilis χωρίς να μας λέει κάτι διαφορετικό το κείμενο που παραθέτεις..

Τελευταία επεξεργασία από: thanasis, 21/04/2011 - 17:40

ezgif_com_crop_2.gif


#93   konandrio

konandrio

    iPH Contributor

  • 1.545 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:konandrio

Δημοσίευση 21/04/2011 - 17:40

Χα χαχα σωστός. Να πω την αληθεια εχω θυμώσει λιγο με το ιφον μου,υπαρχουν τόσα μέρη που εχω παει και δεν εχουν καταγραφει απο το τηλεφωνο μου!Μήπως το iPhone ειναι ζωντανος οργανισμος και καταγραφει οποιο μερος του αρεσει, ή μηπως τελος πάντων η apple ειναι τόσο ανικανη που ουτε ενα σωστο προγραμμα παρακολουθησης δεν μπόρεσε να βγαλει;Τείνω προς το πρωτο μάλλον.

Να το πετάξεις δεν ειναι καλο, να κανεις restore πρωτα :rolleyes:

#94   konandrio

konandrio

    iPH Contributor

  • 1.545 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:konandrio

Δημοσίευση 21/04/2011 - 17:47

Φιλε μου δεν ειπα πως δεν με απασχολουν τα θέματα προσωπικων δεδομένων αλλα και το αναλλωνομαστε σε γεγονοτα που δεν εκθέτουν το πρόβλημα στη σωστη του βαση ειναι σαν να χανουμε το δρόμο μας. Για μένα το ξαναλέω η μονη λύση και ΔΥΣΤΥΧΩΣ ειναι να μην κουβαλαμε μαζι μας τηλεφωνο.
Τωρα για την database μπορει εσενα να κατεγραφει λεπτομερως.Να η δικια μου.





Οποιος βρει που μενω κερδιζει ενα ιφον 4 (για να κανω πραξη κ αυτο που ειπα περι καταργησης κινητου).Στα Ιωαννινα δεν μενω αν και εχω παει 1 φορα...

Το αρχειο πως το εκανες csv και το φόρτωσες?

#95   apostolo

apostolo

    iPH Addict

  • 747 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 21/04/2011 - 17:54

Το αρχειο πως το εκανες csv και το φόρτωσες?

post #52

#96   konandrio

konandrio

    iPH Contributor

  • 1.545 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:konandrio

Δημοσίευση 21/04/2011 - 18:00

Thanks.

#97   jolinaras

jolinaras

    iPH User

  • 197 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/04/2011 - 19:04

Αν κάνει μήνυση κανένας από τα μέλη του forum, να μας πει τι κατάφερε. Δεν το λέω ειρωνικά σοβαρά μιλάω.

#98   djmanosv

djmanosv

    iPH Addict

  • 615 μηνύματα
  • Twitter:@m_vogiatzis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad mini +4G
  • GameCenter:djmanosv

Δημοσίευση 21/04/2011 - 19:18

Παντως ανακαλύπτω μέρη που δειχνει οτι πήγα κ δεν εχω πάει !!! φοβερό !! ολα τα gps απο τη μέρα που το πήρα !! πολύ καλο κ χρήσιμο αν θες να παρακολουθήσεις κάποιον !

#99   masbass

masbass

    iPH User

  • 112 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS

Δημοσίευση 21/04/2011 - 19:21

Δεν ειναι αναγκη να ειναι καποιος εγκληματιας για να φοβαται την καταγραφη προσωπικων δεδομενων και δεν είναι adware οι iσυσκευες που αγορασαμε, τις πληρωσαμε και θα θελαμε τουλαχιστον να μας ρωτησουν αν και τι καταγραφουν. Το συγκεκριμενο προβλημα (γιατι feature δεν το λες) ακομη κι αν χρειαζεται για να δινει το στιγμα του geolocation σε αλλες εφαρμογες δεν εχει λογο να κραταει οποιαδηποτε απο την τωρινη θεση που βρισκομαι. Αντε στο τσακιρ κεφι να κραταει τις θεσεις που βρισκομαι για 2-3 μερες (αν και δεν βλεπω το λογο που καποιο app θα ζητησει "This application wants your location at noon yesterday"), δεν υπαρχει κανενας μα κανενας λογος να καταγραφονται ενα μασουρι θεσεις απο περσι το καλοκαιρι και να με ακολουθουν απο συσκευη σε συσκευη. Ειμαι στο instagram και θελω να ποσταρω μια φωτογραφια, -ποια ειναι η θεση μου τωρα βρε ios; -α να καπου εδω εισαι -ευχαριστω -παρακαλω, σε λιγη ωρα που θα ξανατσεκαρω θα ξεχασω αυτην και θα κρατησω μονο την καινουργια κ.ο.κ. Τελος. Παει. Που ειμαι τωρα; Εδω. Αυτο ειναι η μονη λειτουργια που πρεπει να εχει το API κι οχι να ειναι ο βιογράφος μου να με παιρνει απο πισω ολη μερα.

Ακομη κι αν το δεις οτι δεν υπαρχει εμπορικος σκοπος (συνδεση με iAd ή οποιαδήποτε δικτυα διαφημιστων) γιατι απ οτι δειχνουν ολα δεν χρησιμοποιειται ετσι, ειναι κακιστη λυση του προβληματος παροχης τοποθεσιας απο το API στα apps. Δεν γινεται να τρεχουν ολα σε sandbox, να μην υπαρχει file system και να μου αφηνεις ενα τετοιο αρχειο να μαζευει τομους απο data και να μενει εκει unencrypted καθως και ν'αλωνιζει εξω στο backup (επισης unencrypted).

Το οτι ειναι κατι γνωστο σε μερικους κυκλους απο περυσι ή οτι συμπιπτει η χτεσινη ανακοινωση με την παρουσιαση των εσοδων 1ου τριμηνου της Apple δεν κανει τη γκαφα λιγοτερο αθωα ή επικινδυνη, ούτε είναι δάκτυλος της Google. Ισα ισα κοντευει χρονος και μετα απ ολα αυτα τα updates κανεις δεν ασχοληθηκε να το διορθωσει (απλα κρατωντας μονο 2-3 τελευταια locations) ή εστω να ενημερωσει τι μαζευει εκει μεσα. Ολα αυτα που λεει ο Levinson σε κοτζαμ βιβλιο για iOS forensics εγω κι εσυ δεν εχουμε λογο να τα διαβασουμε αλλα οι τεχνικοι της Apple δεν ειδαν πουθενα καμπανακια να βαρανε; Η απλα ειπαν βαλτο κατω απ το χαλι και δεν θα το παρει πρεφα κανεις...

#100   Pantel

Pantel

    iPH User

  • 100 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/04/2011 - 20:59

Apple και google τα καλυτερα αδερφια.
Απορω πως έπεσαι τοση γκρινια, ουτως σι αλλως απο παντου φακελωμένοι ήμαστε.
Ποιος δεν πηγε να δηλωσει τα καρτοκινητα του?
Ποιος δεν εχει λογαριασμο google?
Ποιος δεν εχει λογαρισμο fecebook που προβαλει το κοινωνικο-προσωπικο του δικτυο και το σπιτι του ολοκληρο?
Ποιος δεν εχει twitter και δεν καθεται να εκφραζει τις σκεψεις του και τους προβληματισμους του?
Ποιος δεν εχει internet?

Δεν κινδυνεουμε απ ολα αυτα αμα ημαστε καθαροι, οι κακοι να φοβουντε
Τα πιτσιρικια σας να προσεχεται απο το net.

Τους ορους τους εχουμε αποδεχτοι ολλοι απο τα παραπανω, αλλοι το καταλαβαν και αλλοι οχι.
Σ αυτες τις μεγαλο εταιριες-κυβερνησεις το μονο που μπορει να πετυχει καποιος, ειναι να τους κλασει τα 0||0 .

Καλο πασχα σε ολους


Να σε δώ τι θα λές οταν για τον Α ή Β λόγο κάποιος, κάποια μερα θεωρήσει εσένα η τα παιδιά σου "κακό". Βέβαια το πιθανότερο είναι να πεις YES MASTER, αλλα τι να κάνουμε ρε αδερφέ, επειδή κι εμέις χρησιμοποιούμε το internet δε πάει να πεί οτι θεωρούμε τις ατομικες μας ελευθερίες για πέταμα.

Όσο για αυτό που λες για τις μεγαλοεταιρίες, ΣΙΓΑ Τ'ΑΥΓΑ... Ας πέσουν λίγο οι πωλήσεις της APPLE και θα δείς τι ωραία θα σου κάνει κωλοτούμπες για να ξαναγοράσεις το προιόν τους. Αυτό βέβαια με την προυπόθεση οτι δεν έχεις αποδεχτει τον BigBrother μεσα στο σπίτι σου, ωπου βρέξει χιονίσει εσυ θα ξαναπάρεις iPhone γιατι δεν είσαι "κακός" ανθρωπος και δεν έχεις τίποτα να φοβηθείς...

Τελευταία επεξεργασία από: Pantel, 21/04/2011 - 21:01


#101   konandrio

konandrio

    iPH Contributor

  • 1.545 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:konandrio

Δημοσίευση 21/04/2011 - 22:28

Να σε δώ τι θα λές οταν για τον Α ή Β λόγο κάποιος, κάποια μερα θεωρήσει εσένα η τα παιδιά σου "κακό". Βέβαια το πιθανότερο είναι να πεις YES MASTER, αλλα τι να κάνουμε ρε αδερφέ, επειδή κι εμέις χρησιμοποιούμε το internet δε πάει να πεί οτι θεωρούμε τις ατομικες μας ελευθερίες για πέταμα.

Όσο για αυτό που λες για τις μεγαλοεταιρίες, ΣΙΓΑ Τ'ΑΥΓΑ... Ας πέσουν λίγο οι πωλήσεις της APPLE και θα δείς τι ωραία θα σου κάνει κωλοτούμπες για να ξαναγοράσεις το προιόν τους. Αυτό βέβαια με την προυπόθεση οτι δεν έχεις αποδεχτει τον BigBrother μεσα στο σπίτι σου, ωπου βρέξει χιονίσει εσυ θα ξαναπάρεις iPhone γιατι δεν είσαι "κακός" ανθρωπος και δεν έχεις τίποτα να φοβηθείς...

Ενώ εσυ ύστερα απ αυτό πεταξες το μήλο ή θα κάνεις διαδήλωση ;

#102   jsjim

jsjim

    iPH Member

  • 222 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 21/04/2011 - 22:42

@jsjim: Σε ευχαριστούμε για το κείμενο αλλά έχει δημοσιευθεί ήδη από τον Administrator Vasilis χωρίς να μας λέει κάτι διαφορετικό το κείμενο που παραθέτεις..

Sorry δεν το είδα


Sent from my iPhone using Tapatalk

#103   zvrikos

zvrikos

    iPH Addict

  • 668 μηνύματα
  • Twitter:@zvrikos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 22/04/2011 - 00:50

Δεν ειναι αναγκη να ειναι καποιος εγκληματιας για να φοβαται την καταγραφη προσωπικων δεδομενων και δεν είναι adware οι iσυσκευες που αγορασαμε, τις πληρωσαμε και θα θελαμε τουλαχιστον να μας ρωτησουν αν και τι καταγραφουν. Το συγκεκριμενο προβλημα (γιατι feature δεν το λες) ακομη κι αν χρειαζεται για να δινει το στιγμα του geolocation σε αλλες εφαρμογες δεν εχει λογο να κραταει οποιαδηποτε απο την τωρινη θεση που βρισκομαι. Αντε στο τσακιρ κεφι να κραταει τις θεσεις που βρισκομαι για 2-3 μερες (αν και δεν βλεπω το λογο που καποιο app θα ζητησει "This application wants your location at noon yesterday"), δεν υπαρχει κανενας μα κανενας λογος να καταγραφονται ενα μασουρι θεσεις απο περσι το καλοκαιρι και να με ακολουθουν απο συσκευη σε συσκευη. Ειμαι στο instagram και θελω να ποσταρω μια φωτογραφια, -ποια ειναι η θεση μου τωρα βρε ios; -α να καπου εδω εισαι -ευχαριστω -παρακαλω, σε λιγη ωρα που θα ξανατσεκαρω θα ξεχασω αυτην και θα κρατησω μονο την καινουργια κ.ο.κ. Τελος. Παει. Που ειμαι τωρα; Εδω. Αυτο ειναι η μονη λειτουργια που πρεπει να εχει το API κι οχι να ειναι ο βιογράφος μου να με παιρνει απο πισω ολη μερα.

Ακομη κι αν το δεις οτι δεν υπαρχει εμπορικος σκοπος (συνδεση με iAd ή οποιαδήποτε δικτυα διαφημιστων) γιατι απ οτι δειχνουν ολα δεν χρησιμοποιειται ετσι, ειναι κακιστη λυση του προβληματος παροχης τοποθεσιας απο το API στα apps. Δεν γινεται να τρεχουν ολα σε sandbox, να μην υπαρχει file system και να μου αφηνεις ενα τετοιο αρχειο να μαζευει τομους απο data και να μενει εκει unencrypted καθως και ν'αλωνιζει εξω στο backup (επισης unencrypted).

Το οτι ειναι κατι γνωστο σε μερικους κυκλους απο περυσι ή οτι συμπιπτει η χτεσινη ανακοινωση με την παρουσιαση των εσοδων 1ου τριμηνου της Apple δεν κανει τη γκαφα λιγοτερο αθωα ή επικινδυνη, ούτε είναι δάκτυλος της Google. Ισα ισα κοντευει χρονος και μετα απ ολα αυτα τα updates κανεις δεν ασχοληθηκε να το διορθωσει (απλα κρατωντας μονο 2-3 τελευταια locations) ή εστω να ενημερωσει τι μαζευει εκει μεσα. Ολα αυτα που λεει ο Levinson σε κοτζαμ βιβλιο για iOS forensics εγω κι εσυ δεν εχουμε λογο να τα διαβασουμε αλλα οι τεχνικοι της Apple δεν ειδαν πουθενα καμπανακια να βαρανε; Η απλα ειπαν βαλτο κατω απ το χαλι και δεν θα το παρει πρεφα κανεις...


Very very well said

#104   Agnwristos

Agnwristos

    iPH Contributor

  • 926 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Agnwristos

Δημοσίευση 22/04/2011 - 12:11

Τώρα τί κάνουμε??.. :mellow:

#105   Pantel

Pantel

    iPH User

  • 100 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/04/2011 - 12:18

Ενώ εσυ ύστερα απ αυτό πεταξες το μήλο ή θα κάνεις διαδήλωση ;

Ηδη εχω βαρεθει τα τετραγωνακια, τους χαζους περιορισμους,το itunes. Λιγο να βελτιωθουν οι εφαρμογες στο Android (που ηδη αρχιζει και γινεται) κι εχω φυγει πεταδην... ;) Όσο για τη διαδήλωση, κατεβαίνω στο δρόμο για πολύ πιο σοβαρά θέματα απο τα smartphones

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες