Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία

itavli


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
179 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#61   hackertom

hackertom

    iPH Contributor

  • 1.095 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 09/06/2011 - 12:07

Εδώ και καιρό σκέφτομαι να το προγραμματίσω να κάνει roll με shake. Επίσης, με διπλό tap να μετακινεί το πούλι στην πλησιέστερη θέση. Θα προσπαθήσω να τα συμεριλάβω στην έκδοση που ετοιμάζω.


το role με shake προσωπικά δεν θα μου άρεσε δεν θέλω να δω την συσκευή μου από απροσεξία σε κανένα τοίχο... :lol:

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#62   MasterX

MasterX

    iPH Enthousiast

  • 412 μηνύματα
  • Twitter:@iSmartSolution
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 09/06/2011 - 12:38

Φίλε καλημέρα,

Αγόρασα και εγώ το ταβλάκι σου και έχω τις εξής παρατηρήσεις άμα θες τις κάνεις :

1) Κάθε φορά που πάω να παίξω ένα Game ζητάει συνέχεια το όνομά μου (Βαρετό να το γράφω συνέχεια και δεν θέλω να παίζω με το player)
2) Αφού γράψω το όνομα και πατήσω done δεν κάνει τίποτα πρέπει να πατήσω μέσα στην οθόνη για να προχωρήσω
3) Έχεις μόνο 2 επιλογές χρωμάτων στα πούλια κάτι που δεν μου άρεσε και τόσο δώσε επιλογή στο χρήστη να επιλέγει αυτός από μια μεγαλύτερη γκάμα
4) Τα πόσα πούλια έχει ο κάθε παίχτης π.χ στο πλακωτό στην αρχή( το άσπρο κουτάκι πάνω από τα πούλια ) είναι τελείως άκυρο με αυτήν την γαμάτη ταβλιέρα που έβαλες φτιάξτο κάπως να δένει με τα χρώματα στο τάβλι και να φαίνεται όμορφα στο μάτι
5) Δώσε επιλογή να παίζουν τα ζάρια μόνα τους στην σειρά μου βαριέμαι να πατάω role και role και role ...
6) καθώς και το iphone turn και player turn δεν μου άρεσαν στην μέση της σκακιέρας και με απλά γράμματα κάντο π.χ με ένα διακριτικό φωτάκι γιατο ποιός έχει σειρά να παίξει
7) Το επίπεδο δυσκολίας στο master είναι πολύ εύκολο για τους κάπως ποιο προχωρημένους ανέβασε κατά πολύ την δυσκολία

Υ.Γ. Τα θετικά δεν στα γράφω :-P και συνέχισε να υποστηρίζεις την εφαρμογή σου γιατί μπορεί να γίνει πολύ καλή!!!
ΑΥΤΑ! Ότι νομίζεις φτιάξτο απλά την γνώμη μου είπα


Καταρχάς σε ευχαριστώ για την αγορά σου. Με στεναχωρεί που δεν γράφεις τα θετικά της εφαρμογής, τα σχόλιά σας (κυριώς τα θετικά, αλλά και τα αρνητικά που έχουν, όμως, μια δικαιολογία) είναι μια πολύ καλή υποστήριξη, μου δίνετε τη δύναμη να συνεχίσω...

Λοιπόν, όσο αφορά τα σχόλιά σου:
1-3 έχουν ήδη προγραμματιστεί, δές το Sneak Preview.

Το πρόβλημα που επισήμανες στο 2, έχει να κάνει με το API της Apple.

Θα κοιτάξω το 4 και το 6.

Το 5, το shake για roll, και το tap για roll, θα μπουν στις ρυθμίσεις. Αν θέλεις, θα μπορείς να τα ενεργοποιήσεις. Μάλοον, θα ετοιμάσω σήμερα τον κώδικα, και αργά το βράδυ θα ανεβάσω το σχετικό video.

Για το 7, το μόνο σχόλιο που έχω να κάνω είναι ότι υπάρχουν παίχτες που ξέρουν πολύ καλό τάβλι, και παίχτες που απλώς τα καταφέρνουν. Αν βελτιώσω το A.I., θα γίνει δύσκολο (σχεδόν αδύνατο) για τη δεύτερη κατηγορία παιχτών. Ίσως, είναι καλύτερα να μπει ένα τέταρτο επίπεδο δυσκολίας, με το όνομα "Guru". Όταν έδειξα την εφαρμογή σε ένα φίλο, μου είπε ότι ο κόσμος δεν θέλει να χάνει. Με το A.I. που υπάρχει αυτή τη στιγμή, μπορεί να χάσεις το παιχνίδι, αν δεν είσαι προσεκτικός.

Τέλος, μην ξεχνάς ότι σύντομα θα υπάρχει το online game, οπότε θα μπορείς να παίξεις τάβλι με άλλους καλούς παίχτες. Ίσως να παίξουμε και μαζί :)

#63   hackertom

hackertom

    iPH Contributor

  • 1.095 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 09/06/2011 - 15:19

Για τις αλλαγές στο όνομα και στα χρώματα στα πούλια δεν το ήξερα οτι τα έκανες ... :blush:
Όπως επίσης και για τα API τις Apple ...
Το 4-6 θέλουν άλλαγμα για να καθαρίσει κάπως το κέντρο στο τάβλι... Με απλά γράμματα... (δείχνει κάπως προχειροδουλειά)
Στο shake για roll (αν μπει στις ρυθμίσεις καλοδεχούμενο ), και το tap για roll (Με μια σοβαρή αλλαγή να μην είναι σκέτα γράμματα... π.χ να πατάμε πάνω στα ζάρια για να ξανά παίξουμε έτσι καθαρίζει και το κέντρο), για μένα βάλε και την επιλογή Auto roll ( Να παίζουν αυτόματα )...
Στο 7 ΣΥΜΦΩΝΩ να μπει μια νέα δύσκολη κατηγορία Guru αλλά να μην "κλέβει" το μηχάνημα στις ζαριές...!!! (Τουλάχιστον να μην φαίνεται τόσο)
Για το online game αν δουλεύει όπως λες θα είναι από τα μεγαλύτερα + στην εφαρμογή!!!

Τέλος δεν γράφω τα θετικά και πάλι... αλλά δεν θα αγόραζα την εφαρμογή σου αν δεν έβλεπα ότι προσπαθείς και έχεις κάνει σημαντικές βελτιώσεις , ότι συνεχίζεις και την υποστηρίζεις και πάνω απο όλα ακούς τις γνώμες μας και όσο μπορείς τις κάνεις πράξη στο itavli!!! Καλή συνέχεια!!!

Τελευταία επεξεργασία από: hackertom, 09/06/2011 - 15:20


#64   gang123

gang123

    iPH Member

  • 221 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/06/2011 - 00:40

Εμένα πάλι τα ζάρια μου φαίνονται κάπως μεγάλα ...
Και στο preview που είδα δεν μου άρεσε η επιλογή παλέτας σε κάποια χρώματα στα πούλια επιτυχημένη η επιλογή χρωμάτων αλλά μερικά χρώματα είναι πολύ μουντα βλέπε κίτρινο...

Στο χρώμα που θα παίζει το iPhone πρέπει κάθε φορά να το επιλέγουμε???

Στην online έκδοση θα κάνεις μια κίνηση και θα περιμένεις τον αντίπαλο να παίξει και μετά απο μια μέρα π.χ ? Η είναι κάπως live?

#65   MasterX

MasterX

    iPH Enthousiast

  • 412 μηνύματα
  • Twitter:@iSmartSolution
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 10/06/2011 - 09:58

Το 4-6 θέλουν άλλαγμα για να καθαρίσει κάπως το κέντρο στο τάβλι... Με απλά γράμματα... (δείχνει κάπως προχειροδουλειά)
Στο shake για roll (αν μπει στις ρυθμίσεις καλοδεχούμενο ), και το tap για roll (Με μια σοβαρή αλλαγή να μην είναι σκέτα γράμματα... π.χ να πατάμε πάνω στα ζάρια για να ξανά παίξουμε έτσι καθαρίζει και το κέντρο), για μένα βάλε και την επιλογή Auto roll ( Να παίζουν αυτόματα )...

Τέλος δεν γράφω τα θετικά και πάλι... αλλά δεν θα αγόραζα την εφαρμογή σου αν δεν έβλεπα ότι προσπαθείς και έχεις κάνει σημαντικές βελτιώσεις , ότι συνεχίζεις και την υποστηρίζεις και πάνω απο όλα ακούς τις γνώμες μας και όσο μπορείς τις κάνεις πράξη στο itavli!!! Καλή συνέχεια!!!


Ανέβασα χθες το βράδυ ένα νέο video με τις αλλαγές που συζητήσαμε. Συμφωνώ μαζί σου, ότι η αγορά των παιχνιδιών δείχνει ότι σου αρέσει η εφαρμογή. Όμως, ο κόσμος διαβάζει τα σχόλια, και είναι άδικο να γράφουν μόνο όσοι έχουν αρνητική γνώμη για την εφαρμογή.


Εμένα πάλι τα ζάρια μου φαίνονται κάπως μεγάλα ...
Και στο preview που είδα δεν μου άρεσε η επιλογή παλέτας σε κάποια χρώματα στα πούλια επιτυχημένη η επιλογή χρωμάτων αλλά μερικά χρώματα είναι πολύ μουντα βλέπε κίτρινο...

Στο χρώμα που θα παίζει το iPhone πρέπει κάθε φορά να το επιλέγουμε???

Στην online έκδοση θα κάνεις μια κίνηση και θα περιμένεις τον αντίπαλο να παίξει και μετά απο μια μέρα π.χ ? Η είναι κάπως live?


Νομίζω ότι τα ζάρια έχουν κανονικό μέγεθος, αλλά είναι υπό συζήτηση.
Θα προσπαθήσω να "ανοίξω" το κίτρινο χρώμα. Όμως, γίνεται "μουντό" γιατί εμφανίζονται διάφορες σκιές.

Συνφωνώ μαζί σου ότι είναι κουραστικό να επιλέγεις κάθε φορά το χρώμα του αντιπάλου. Θα κάνω μερικές αλλαγές στις ρυθμίσεις, ώστε να επιλέγεις εκεί το χρώμα του αντιπάλου.

Γιατί πιστεύεις ότι το online game θα είναι αργό? Από τη στιγμή που ο χρήστης επιλέξει την κίνησή του, τα πούλια κινούνται σχεδόν συγχρόνως στις συσκευές. Δοκίμασε να παίξεις τάβλι μέσω bluetooth, και θα πειστείς.

#66   VasmaV

VasmaV

    iPH Member

  • 241 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2 +3G
  • GameCenter:VASMAV

Δημοσίευση 10/06/2011 - 10:09

Πολύ καλό φίλε μου. Έχει όμως θεματάκι στο μάζεμα, πρέπει να κανω tap πολλές φορές την πράσινη τελεία, μέχρι να μπορέσω να μαζέψω το κάθε πούλι, ενώ στις κανονικές κινήσεις δεν έχει τέτοιο πρόβλημα

#67   MasterX

MasterX

    iPH Enthousiast

  • 412 μηνύματα
  • Twitter:@iSmartSolution
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 10/06/2011 - 10:24

Πολύ καλό φίλε μου. Έχει όμως θεματάκι στο μάζεμα, πρέπει να κανω tap πολλές φορές την πράσινη τελεία, μέχρι να μπορέσω να μαζέψω το κάθε πούλι, ενώ στις κανονικές κινήσεις δεν έχει τέτοιο πρόβλημα


Γιατί δεν δοκιμάζεις διπλό tap (δες την τελευταία φώτο) στο πούλι?

Τελευταία επεξεργασία από: MasterX, 10/06/2011 - 10:25


#68   hackertom

hackertom

    iPH Contributor

  • 1.095 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 10/06/2011 - 11:29

Καλή προσπάθεια φίλε... και επιτέλους auto roll!!! :lol:

Τελευταία επεξεργασία από: hackertom, 10/06/2011 - 11:30


#69   gang123

gang123

    iPH Member

  • 221 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/06/2011 - 11:29

Φίλε μακάρι να είναι όπως τα λες για το online δώσε και χρονικά περιθώρια δηλαδή ο άλλος μπορεί να παίξει τώρα και την επόμενη κίνηση μετά από μια βδομάδα. Βάλε ένα συνολικό χρονόμετρο αν περάσει αυτός ο χρόνος να χάνει το παιχνίδι ο αντίπαλος. Επίσης κάνε και ένα πίνακα με τούς καλύτερους παίχτες και δίπλα την βαθμολογία τους... Έτσι θα θέλει ο καθένας να φτάσει στην κορυφή κερδίζοντας παρτίδες και παίρνοντας πόντους.

Το θέμα που λέει και ο φίλος παραπάνω με τα πόσα πούλια είναι στην άκρη (ακόμα και με το νέο βίντεο που έκανες) και το player turn μέσα στην μέση δεν μου άρεσε καθόλου.
Τα πόσα πούλια έχει ο καθένας κάντο να δένει με το τάβλι στα καφέ χρώματα και να μην είναι άσπροι αριθμοί μέσα σε ένα τετράγωνο η κύκλο!Επίσης μπορείς να το κάνεις όπως και στο φυσικό τάβλι να φαίνονται όλα στην άκρη!!! Χωρίς αριθμούς!!! Βάλε την επιλογή στις ρυθμίσεις να επιλέγει ο καθένας τι θέλει. Και το player turn βγάλτο από εκεί και κάντο διακριτικό δώσε "ανάσες" στο τάβλι σου.

Το auto roll τα σπάει! +1

Το roll σκέτο το άφησες πάλι έτσι. ούτε και εμένα μου αρέσει.

#70   VasmaV

VasmaV

    iPH Member

  • 241 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2 +3G
  • GameCenter:VASMAV

Δημοσίευση 10/06/2011 - 11:36

Γιατί δεν δοκιμάζεις διπλό tap (δες την τελευταία φώτο) στο πούλι?

δεν το ξερα, αυτό. Thanks θα το δοκιμάσω!

#71   MasterX

MasterX

    iPH Enthousiast

  • 412 μηνύματα
  • Twitter:@iSmartSolution
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 10/06/2011 - 13:31

Φίλε μακάρι να είναι όπως τα λες για το online δώσε και χρονικά περιθώρια δηλαδή ο άλλος μπορεί να παίξει τώρα και την επόμενη κίνηση μετά από μια βδομάδα. Βάλε ένα συνολικό χρονόμετρο αν περάσει αυτός ο χρόνος να χάνει το παιχνίδι ο αντίπαλος. Επίσης κάνε και ένα πίνακα με τούς καλύτερους παίχτες και δίπλα την βαθμολογία τους... Έτσι θα θέλει ο καθένας να φτάσει στην κορυφή κερδίζοντας παρτίδες και παίρνοντας πόντους.

Το θέμα που λέει και ο φίλος παραπάνω με τα πόσα πούλια είναι στην άκρη (ακόμα και με το νέο βίντεο που έκανες) και το player turn μέσα στην μέση δεν μου άρεσε καθόλου.
Τα πόσα πούλια έχει ο καθένας κάντο να δένει με το τάβλι στα καφέ χρώματα και να μην είναι άσπροι αριθμοί μέσα σε ένα τετράγωνο η κύκλο!Επίσης μπορείς να το κάνεις όπως και στο φυσικό τάβλι να φαίνονται όλα στην άκρη!!! Χωρίς αριθμούς!!! Βάλε την επιλογή στις ρυθμίσεις να επιλέγει ο καθένας τι θέλει. Και το player turn βγάλτο από εκεί και κάντο διακριτικό δώσε "ανάσες" στο τάβλι σου.

Το auto roll τα σπάει! +1

Το roll σκέτο το άφησες πάλι έτσι. ούτε και εμένα μου αρέσει.


Έθεσε πολλά θέματα..
1) Όση ώρα περιμένεις να πάιξει ο άλλος, δε θα υπάρχει "κίνηση" στο δίκτυο (και άρα και χρέωση, αν είσαι σε 3G).
2) Όλα όσα θέλεις να γίνουν στο online game, θα γίνουν. Έχω σκεφτεί να προσθέσω αρκετές επιλογές/ λειτουργίες..
3) Θα δοκιμάσω ένα πλαίσιο σε καφέ χρώμα. Όμως, δε θέλω να φύγει το όνομα του παίχτη (μπορεί να το κάνω transparent)
4) Το roll πρέπει να υπάρχει, γιατί πρέπει να ξέρεις πότε μπορείς να ρίξεις τα ζάρια. Αν, όμως, επιλέξεις το auto-roll, τότε το roll δεν εμφανίζεται.

#72   MasterX

MasterX

    iPH Enthousiast

  • 412 μηνύματα
  • Twitter:@iSmartSolution
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 24/06/2011 - 20:06

Επειδή το online game θα καθυστερήσει λίγο, έστειλα στην Apple για review την έκδοση 1.20, η οποία περιλαμβάνει αρκετά νέα στοιχεία.

Συγκεκριμένα:
1) Διορθώθηκε το πρόβλημα με το μάζεμα των chips
2) Διορθώθηκαν μερικά bugs στην κίνηση των chips
3) Τρεις τρόποι για να ρίξετε τα ζάρια: auto-roll, shake to roll, tap on screen
4) Μερικές αλλαγές στο Α.Ι για τα παιχνίδια πόρτες και πλακωτό
5) Στατιστικά
6) Επιλογή χρώματος για τα chips

Αν δεν έχετε ήδη επισκεφτεί τη σελίδα για το Sneak Preview, μπορείτε να επισκεφτείτε τη σελίδα με την τελική έκδοση

Καλό παιχνίδι

Τελευταία επεξεργασία από: MasterX, 24/06/2011 - 20:06


#73   MasterX

MasterX

    iPH Enthousiast

  • 412 μηνύματα
  • Twitter:@iSmartSolution
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 27/07/2011 - 22:32

Ανέβασα ένα sneak preview για το online game

Σύντομα θα είναι έτοιμο.

Τελευταία επεξεργασία από: MasterX, 27/07/2011 - 22:34


#74   konandrio

konandrio

    iPH Contributor

  • 1.545 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:konandrio

Δημοσίευση 30/07/2011 - 20:02

Μπραβο φιλε μου για την υποστιριξη, εχω αγορασει την εφαρμογη σου, αντε και online.

#75   gang123

gang123

    iPH Member

  • 221 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/09/2011 - 13:40

Εχουμε κανένα νέο για το update με την online υποστίριξη ?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες