Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iPhone και μπαταρία!


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
1054 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#961   ted

ted

    iPH newbie

  • 11 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/11/2009 - 18:30

ρε παιδια αν σας ειναι ευκολο πειτε την γνωμη σας στο προβλημα μου

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#962   nmout

nmout

    Advanced Member

  • 1.205 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/11/2009 - 18:36

1 ωρα χρησης = 20% στην μπαταρια

#963   Athan

Athan

    iPH Member

  • 280 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/11/2009 - 18:38

Eυχαριστω κυριοι. Δυο τρεις μερες τωρα ποσταρω συνεχως στο παρον νημα σε μια προσπαθεια να καταλαβω ΑΝ υπαρχει προβλημα στην μπαταρια ΚΑΙ ΟΧΙ να κανω κριτικη στον κατασκευαστη. Βεβαια μου λετε οκ αλλα αν κοιταξετε σε προηγουμενα ποστ και δειτε τα στατιστικα ισως εντοπιστει αποκλιση απο το μεσο ορο των υπολοιπων.


Πίστεψέ με, βάση των στατιστικών σου δεν έχεις σχεδόν καθόλου απόκλιση, θα έλεγα μάλιστα πως είσαι και ελαφρώς καλύτερα από τον μέσο όρο πολλών άλλων.
Όσο για κριτική στον κατασκευαστή, να κάνεις και μάλιστα όσο περισσότερη μπορείς. Έτσι και αλλιώς με το χρόνο θα διαπιστώσεις πως δεν σταματούν στην μπαταρία οι αδυναμίες του iPhone, συνεπώς όσο και αν το συμπαθούμε δεν μπορούμε να κλείσουμε τα μάτια στις ανόητες ελλείψεις και τις ιδιοτροπίες του. :)

#964   loggos64

loggos64

    iPH newbie

  • 74 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/11/2009 - 20:32

Πίστεψέ με, βάση των στατιστικών σου δεν έχεις σχεδόν καθόλου απόκλιση, θα έλεγα μάλιστα πως είσαι και ελαφρώς καλύτερα από τον μέσο όρο πολλών άλλων.
Όσο για κριτική στον κατασκευαστή, να κάνεις και μάλιστα όσο περισσότερη μπορείς. Έτσι και αλλιώς με το χρόνο θα διαπιστώσεις πως δεν σταματούν στην μπαταρία οι αδυναμίες του iPhone, συνεπώς όσο και αν το συμπαθούμε δεν μπορούμε να κλείσουμε τα μάτια στις ανόητες ελλείψεις και τις ιδιοτροπίες του. :)


Πολυ σωστα φιλε Athan αλλα...........μη μου πεις οτι δεν ειμαστε ενημερωμενοι ΠΡΙΝ την αγορα για τις οποιες επιδοσεις. Απλα προσωπικα ελπιζω να μην πεφτω στην οχι και τοσο σπανια περιπτωση του ελαττωματικου κομματιου. Για να επανελθω ομως στην ουσια , σημερα ειδα το αιφον (3g) συναδελφου.Λοιπον με μιαμιση ημερα αναμονη και εξι ωρες χρηση ειχε 65% μπαταρια. Σημειωτεον ανοικτα bluetooth & wifi ενω το δικο μου ειχε 40& με bluetοοth μονο με αναμονη μιασιμη ημερα και χρηση δυο και κατι ωρων. Οπως καταλαβαινει καποιος ευκολα η δικη μου ηταν αρκετα πιο κατω. Μαλιστα μου ειπε οτι του κρατα τρεις ημερες με αυτα ανοικτα.
Αυτα γνωριζω αυτα λεω.

Τελευταία επεξεργασία από: loggos64, 23/11/2009 - 20:33


#965   nwlis

nwlis

    iPH newbie

  • 1 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 23/11/2009 - 23:08

Καλησπερα κ απο μενα!11 ωρες αναμονη και 1:20 λεπτα χρησης (15 λεπτα σερφ με 3g on και λιγες κλησεις) και ι μπαταρια στο 17% ...Μαλλον παω για καινουρια μπαταρια...8 μηνες το εχω...Κ τα εχω ολα σβηστα...Εχει τυχει να το εχω φορτισει το βραδυ και το πρωι που ξυπνησα να ειναι στο 40-30 % ...

#966   Athan

Athan

    iPH Member

  • 280 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/11/2009 - 03:51

Πολυ σωστα φιλε Athan αλλα...........μη μου πεις οτι δεν ειμαστε ενημερωμενοι ΠΡΙΝ την αγορα για τις οποιες επιδοσεις. Απλα προσωπικα ελπιζω να μην πεφτω στην οχι και τοσο σπανια περιπτωση του ελαττωματικου κομματιου. Για να επανελθω ομως στην ουσια , σημερα ειδα το αιφον (3g) συναδελφου.Λοιπον με μιαμιση ημερα αναμονη και εξι ωρες χρηση ειχε 65% μπαταρια. Σημειωτεον ανοικτα bluetooth & wifi ενω το δικο μου ειχε 40& με bluetοοth μονο με αναμονη μιασιμη ημερα και χρηση δυο και κατι ωρων. Οπως καταλαβαινει καποιος ευκολα η δικη μου ηταν αρκετα πιο κατω. Μαλιστα μου ειπε οτι του κρατα τρεις ημερες με αυτα ανοικτα.


Και το δικό μου κρατά τρεις ημέρες με τα πάντα ανοιχτά (εκτός των push notifications που δεν τα χρησιμοποιώ), με δύο fetched mail accounts κλπ. Αυτό όμως δεν είναι απόλυτο, όπως δεν είναι απόλυτα συγκρίσιμη η χρήση του φίλου σου, η δική μου και η δική σου. Όπως καταλαβαίνεις μια μικρή διαφοροποίηση, μπορεί να αλλάξει άρδην την αυτονομία. Για παράδειγμα υπάρχουν games που στον ίδιο χρόνο ξοδεύουν μέχρι δύο, τρεις ή ακόμα και τέσσερεις φορές περισσότερο ρεύμα από ότι άλλα. Αντίστοιχα, μικρές διαφοροποιήσεις στο χειρισμό, έχουν αναντίστοιχα μεγάλο αντίκτυπο στην αυτονομία.
Έτσι αν για παράδειγμα δοκιμάσεις να κάνεις CPU load (ή current) monitoring την ώρα που σκρολάρεις στο Safari, θα διαπιστώσεις πως το scrolling χρησιμοποιεί απίστευτα περισσότερα resources (συνεπώς και ρεύμα) από ότι το page shift με tap στο κάτω μέρος της σελίδας. Έτσι κάποιος όπως εγώ που προτιμώ το page shift είναι φυσικό να δω πολύ μικρότερη κατανάλωση από ότι κάποιος που συνεχώς σέρνει το δάχτυλο στο touch.

Αν σε αυτά προσθέσουμε την εξαιρετικά μεγάλη διαφοροποίηση της κατανάλωσης ανά περιοχή και συνθήκες λήψης του δικτύου, καταλαβαίνεις πως απόλυτα μεγέθη στηριζόμενα απλά και μόνο στα στατιστικά και στην φαινομενικά ίδια χρήση, δεν υπάρχουν. Από αυτά όμως που έγραψες παραπάνω και από τη δική μου εμπειρία, δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα στην μπαταρία σου. Άλλωστε τα συνηθέστερα προβλήματα ρεύματος στα 3GS δεν έχουν να κάνουν με "προβληματικές" μπαταρίες των οποίων τα περιστατικά διεθνώς είναι ελάχιστα, αλλά με software issues όπως runaway system processes που μετά το κόλημμά τους κυριολεκτικά "καταπίνουν" το ρεύμα μέσα σε λίγες ώρες, και άλλα τέτοια software προβλήματα για τα οποία η μόνη λύση είναι το system restart ή ακόμα και το "restore as new phone".

#967   loggos64

loggos64

    iPH newbie

  • 74 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/11/2009 - 10:33

Αυτη θεωρω πειστικη-κατατοπιστικη απαντηση. Nασαι καλα Athan.

#968   Stala

Stala

    iPH Member

  • 203 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 27/11/2009 - 16:18

Συνεχίζοντας σε παλιοτερα ποστ μου...επειτα απο αναβάμιση στη 3.1.2 και jailbreak το iphone mou(3g) συνεχιζει να αποφορτίζεται ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΓΡΗΓΟΡΑ.....οπως ξαναείχα πει η μπαταρια του πεφτει σαν countdown...μονο με ματιες...έπειτα απο 3 φορες jailbreak restore στην 3,1,2 και set as new phone και τις 3 φορες το προβλημα φαινεται να ειναι ακομα εντονο ισως και περισσοτερο...
Εχω σπαστει παρα πολυ...δε μπορω να κανω πια τπτ με το κινητο οπως καταλαβαινετε...
μονο cydia εχω κατεβασμενο και sbs settings για να βλεπω τη πορεια της μπαταριας.ΜΕ μηδενικη χρηση η μπαταρια μου σε απλη αναμονη πεφτει 20% σε μια ωρα..Δεν το συζητω αν μιλησω για 10 λεπτα στο τηλεφωνο...
Σκεφτομαι να του περασω την τελευταια εκδοση παλι και να μην του κανω αλλο jailbreak να δω πως θα παει.
Αν δε λειτουργησει και αυτο σκεφτομαι να το παω σε vodafone και να τους πω για προβλημα με τη μπαταρια.
Το κινητο ειναι αγορασμενο Okt 08.Θα με καλυψουν?
Τι αλλη αποψη εχετε επι του θεματος?
Ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις σας.
Σταλα.-

#969   PoluxGreece

PoluxGreece

    iPH Elite Poster

  • 3.100 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 27/11/2009 - 16:53

Συνεχίζοντας σε παλιοτερα ποστ μου...επειτα απο αναβάμιση στη 3.1.2 και jailbreak το iphone mou(3g) συνεχιζει να αποφορτίζεται ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΓΡΗΓΟΡΑ.....οπως ξαναείχα πει η μπαταρια του πεφτει σαν countdown...μονο με ματιες...έπειτα απο 3 φορες jailbreak restore στην 3,1,2 και set as new phone και τις 3 φορες το προβλημα φαινεται να ειναι ακομα εντονο ισως και περισσοτερο...
Εχω σπαστει παρα πολυ...δε μπορω να κανω πια τπτ με το κινητο οπως καταλαβαινετε...
μονο cydia εχω κατεβασμενο και sbs settings για να βλεπω τη πορεια της μπαταριας.ΜΕ μηδενικη χρηση η μπαταρια μου σε απλη αναμονη πεφτει 20% σε μια ωρα..Δεν το συζητω αν μιλησω για 10 λεπτα στο τηλεφωνο...
Σκεφτομαι να του περασω την τελευταια εκδοση παλι και να μην του κανω αλλο jailbreak να δω πως θα παει.
Αν δε λειτουργησει και αυτο σκεφτομαι να το παω σε vodafone και να τους πω για προβλημα με τη μπαταρια.
Το κινητο ειναι αγορασμενο Okt 08.Θα με καλυψουν?
Τι αλλη αποψη εχετε επι του θεματος?
Ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις σας.
Σταλα.-


δοκιμασε να κάνεις ενα καθαρό ρεστορε στην 3.1.2 jailbreak Μην κάνεις ακομά και περίμενε να τελειώση τελείος η μπαταρία και μετά φορτισέτο στον υπολογιστή.και δές πως θα πάει αλλιος πάντο για service αν και μετά το ρεστορε εξακολουθή το ίδιο πρόβλημα

Τελευταία επεξεργασία από: PoluxGreece, 27/11/2009 - 16:55


#970   Stala

Stala

    iPH Member

  • 203 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 27/11/2009 - 17:11

δοκιμασε να κάνεις ενα καθαρό ρεστορε στην 3.1.2 jailbreak Μην κάνεις ακομά και περίμενε να τελειώση τελείος η μπαταρία και μετά φορτισέτο στον υπολογιστή.και δές πως θα πάει αλλιος πάντο για service αν και μετά το ρεστορε εξακολουθή το ίδιο πρόβλημα


ok..θα το δοκιμασω..καμια αλλη ιδεα ?
Αν χρειαστει να το παω στη vodafone πιστευετε θα μου παρουν πολλα χρηματα για αντικατασταση της μπαταριας?

#971   sjonjon

sjonjon

    iPH User

  • 143 μηνύματα
  • Twitter:@sjonjon
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS

Δημοσίευση 27/11/2009 - 19:00

ok..θα το δοκιμασω..καμια αλλη ιδεα ?
Αν χρειαστει να το παω στη vodafone πιστευετε θα μου παρουν πολλα χρηματα για αντικατασταση της μπαταριας?


αν τυχόν σε προλαβα πριν κάνεις restore δοκίμασε να βάλεις απο cydia το mobile terminal και το top (υπάρχει σχετικό topic) για να δείς ακριβώς τι τρέχει και τι τρώει cpu και άρα μπαταρία..Αν πάλι δε σε πρόλαβα τότε το καθαρό restore χωρίς jb θα κάνει τη διαφορά...αλλιώς.......

#972   Stala

Stala

    iPH Member

  • 203 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 27/11/2009 - 19:25

to sbs settings δεν το δειχνει αυτο?μπορω κ απο κει να βλεπω...
ανοιγει κλασσικα μόνο του σαφαρι,ιποντ κλπ....δεν νομιζω οτι κατι τρεχει απο πισω και πεφτει η μπαταρια...ειναι απλα σκατα η μπαταρια γενικα...

#973   Christos75

Christos75

    iPH Hero

  • 3.927 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:Justsaychris

Δημοσίευση 27/11/2009 - 22:49

to sbs settings δεν το δειχνει αυτο?μπορω κ απο κει να βλεπω...
ανοιγει κλασσικα μόνο του σαφαρι,ιποντ κλπ....δεν νομιζω οτι κατι τρεχει απο πισω και πεφτει η μπαταρια...ειναι απλα σκατα η μπαταρια γενικα...



Κάνε αυτό που σου έγραψε κάποιος φίλος παραπάνω. Κάνε καθαρό restore και μην βιαστείς να κάνεις jailbreak να δεις την πορεία του! Είναι σημαντικό να δεις πως συμπεριφέρεται δίχως j/b και μετά το ξαναβλέπουμε! Ανάφερέ μας απόδοση μετά από αυτό!

#974   sjonjon

sjonjon

    iPH User

  • 143 μηνύματα
  • Twitter:@sjonjon
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS

Δημοσίευση 28/11/2009 - 12:26

to sbs settings δεν το δειχνει αυτο?μπορω κ απο κει να βλεπω...
ανοιγει κλασσικα μόνο του σαφαρι,ιποντ κλπ....δεν νομιζω οτι κατι τρεχει απο πισω και πεφτει η μπαταρια...ειναι απλα σκατα η μπαταρια γενικα...

όχι..το sbsettings σου δείχνει μόνο αν τρέχει κάποια εφαρμογή η top θα σου δείξει ακριβώς τι και αν τρέχει..πχ κάποια ξεχασμένη διαδικασία κτλ! Όπως στο pc άλλο το alt+tab και άλλο το task manager...επιμένω επειδή έτσι την είχε πατήσει φίλος μου είχε βάλει κάτι από Cydia το οποίο για να τρέξει εκινουσε μια διαδικασία η οποία δεν τερματιζόταν με κλείσιμο της εφαρμογής και έπρεπε να την κάνει kill από terminal....
Τέσπα αφού όμως λες ότι δεν έχεις βάλει τπτ περίεργο παρά μόνο sbsettings μάλλον κάτι άλλο παίζει.Αν κ μετά το restore + no jb γίνουν τα ίδια τότε πας για αλλαγή..

#975   PoluxGreece

PoluxGreece

    iPH Elite Poster

  • 3.100 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 28/11/2009 - 12:42

ok..θα το δοκιμασω..καμια αλλη ιδεα ?
Αν χρειαστει να το παω στη vodafone πιστευετε θα μου παρουν πολλα χρηματα για αντικατασταση της μπαταριας?

Κανένα 150 μέσα στο νερό.θα σου πρότεινα να πάς στο 9volto θα σου βγεί ποιο οικονομικά,γτ εγγύηση μάλλον δν έχεις

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 9

0 μέλη, 9 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες