Μετάβαση στο περιεχόμενο


Τα όρια των reviews στο App Store και η θέση των developers.


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
82 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31 Guest_bluradio_*

Guest_bluradio_*

Δημοσίευση 01/08/2011 - 11:32

αξιότιμοι κύριοι devs
παρότι σας καταλαβαίνω που αντιδράτε έτσι,λόγω της δουλειάς που έχετε αφιερώσει στις εφαρμογές σας και τις νιώθετε "παιδιά" σας , δεν μπορώ να καταλάβω γιατί χαλιέστε τόσο πολύ με αυτά τα ανούσια και κακοπροαίρετα σχόλια....κάθε λογικός αγοραστής ανεξαρτήτου ηλικίας το καταλαβαίνει,και όχι μόνο αυτό,αλλά και ενοχλείτε ή γελάει με τα άτομα αυτά και ο ίδιος,
για εμένα σταματήστε να ασχολείστε και απολάυστε την δημιουργία σας και τα όμορφα σχόλια...
εξάλλου όπως και στην ζωή έτσι και εδώ ή στο Itunes πάντα υπάρχουν κάποιοι που συμπεριφέρονται έτσι χωρίς λόγο...μάλλον λόγο έλλειψης παιδείας,ευγένειας,σοβαρής επιχειρηματολογίας...τι να πω?? οι καλές εφαρμογές φαίνονται και αγοράζονται ΟΤΙ σχόλια και αν έχουν...αυτό μόνο να προσέχετε...

πάντα φιλικά και με συμπαράσταση...

Έχοντας κάποιο υψηλό επίπεδο νοημοσύνης εσύ και πολλοί άλλοι χρήστες της συσκευής, ίσως σκέφτονται έτσι!
Επειδή ΄'ομως αυτό που μου εχει διδάξει η ζωή είναι πως δεν ήμαστε όλοι ίδιοι,... είναι πάρα πολλοί αυτοί που επηρεάζονται αρνητικά βλέποντας μια υβριστική κριτική.
Επίσης ο συγκεκριμένος χρήστης κάθε φορά που ανέβαζε την κριτική του (φρόντιζε πάντα να το κάνει αργά τη νύχτα ώστε το πρωί να φαίνεται πρώτη) οι πωλήσεις της εφαρμογής μας έπεφταν κατακόρυφα!
Πιστεύουμε οτι το προιόν μας είναι εξαιρετικό (προσωπικά θα το βαθμολογούσα με 4 αστέρια γιατί έχω κι άλλες απαιτήσεις απο εμάς) για τον μέσο χρήστη νομίζω πως είναι κοντά στα 5 αστέρια.
Σε κάποιους ίσως να μην αρέσουν κάποιες λειτουργίες ή ο σχεδιασμός ή τα γραφικά (γούστα είναι αυτά κι απολύτως σεβαστά φυσικά) και να το βαθμολογήσουν με 3 αστέρια,
αλλά το 1 αστέρι που συνοδεύεται με μια κακή κριτική μόνο υστεροβουλία και κακία δείχνει και σε μερικές περιπτώσεις, συμφέρον!

Σας ευχαριστούμε για τις συμβουλές. τα σχόλια και την συμπαράσταση. Ήταν μια πολύ μεγάλη ψυχολογική ανάσα για να συνεχίσουμε.
Στόχος μας είναι να φτιάξουμε την καλύτερη ραδιοφωνική εφαρμογή.
Είμαστε λίγοι (σε αριθμό, σε σχέση με τους κολοσούς) αλλά είμαστε ΕΛΛΗΝΕΣ και θα τα καταφέρουμε.

Καλές διακοπές.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32 Guest_bluradio_*

Guest_bluradio_*

Δημοσίευση 01/08/2011 - 11:33

Έχω μια παρόμοια περίπτωση με τύπο που κατέβασε την Lite έκδοση του Gfx Hotkeys (δωρεάν), έκανε review σε αυτήν για να βρίσει την εμπορική έκδοση (80+ reviews 4,5 αστέρια μέσο όρο) που δεν αγόρασε, και εμένα προσωπικά με βρισιές...

http://itunes.apple....d388368695?mt=8

Παρόλο που έχω κάνει report στην Apple δεν είδα κάποια αλλαγή.
Δυστυχώς με λυπεί κι εμένα που ορισμένοι δεν σέβονται τίποτα και εκφράζονται με αυτό τον τρόπο, κανοντας ανυπολόγιστη ζημιά. Υποθέτω ανταγωνιστές είναι, η απλά έχουν πολλά ψυχολογικά!

Ευτυχώς για εμένα, δεν έχει καμία αξία ούτε νόημα το review του δικού μου, ευτυχώς για εσάς που ξεφορτωθήκατε τον δικό σας... :)
Δυστυχώς θα δούμε πολλά τέτοια ακόμη....

Κι ο Άγιος φοβέρα θέλει...

#33 Guest_bluradio_*

Guest_bluradio_*

Δημοσίευση 01/08/2011 - 11:46

5 Promo Codes της εφαρμογής ραδιόφωνο για καλές διακοπές με ατελείωτες ακροάσεις ραδιοφώνων απο όλο τον κόσμο.

Πρόταση για παραλία: Ραδιόφωνα απο τη χώρα Mauritious (Άγιος Μαυρίκιος), έχει μόνο δύο αλλά τι δύο...


Y4A7XE4APJER
L6LLMW6FW4WF
HKHWXK3WTKXY
NYTX9NNLLXW7
Y3L6REPN4YFF

#34   dream21

dream21

    iPH Hero

  • 3.897 μηνύματα
  • Twitter:@dream2100
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:iPhonegr

Δημοσίευση 01/08/2011 - 11:52

5 Promo Codes της εφαρμογής ραδιόφωνο για καλές διακοπές με ατελείωτες ακροάσεις ραδιοφώνων απο όλο τον κόσμο.

Πρόταση για παραλία: Ραδιόφωνα απο τη χώρα Mauritious (Άγιος Μαυρίκιος), έχει μόνο δύο αλλά τι δύο...


Y4A7XE4APJER
L6LLMW6FW4WF
HKHWXK3WTKXY
NYTX9NNLLXW7
Y3L6REPN4YFF



Πήρα τον NYTX9NNLLXW7

Ευχαριστώ

#35 Guest_bluradio_*

Guest_bluradio_*

Δημοσίευση 01/08/2011 - 11:54

Θα εκτιμούσαμε την οποιαδήποτε κριτική σας στο App Store ή στο iTunes Store.

#36   azaleea

azaleea

    iPH Master

  • 6.727 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 01/08/2011 - 11:56

με προμο δεν επιτρεπουν κριτικες πλεον
το ειχαν αλλαξει...
(εκτος αν το επανεφεραν στην πιο προηγουμενη κατασταση)

#37   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16.182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/08/2011 - 12:01

επιβεβαιωνω πως κριτικη με promo δεν μπορεις να ανεβασεις στο appstore πλεον... :(

#38   psariatros

psariatros

    iPH newbie

  • 46 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/08/2011 - 12:03

HKHWXK3WTKXY

Ευχαριστώ πολύ

#39   Bilbo1

Bilbo1

    iPH User

  • 158 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/08/2011 - 13:30

πηρα τον Y3L6REPN4YFF.

ευχαριστω πολυ.
πολυ ωραια εφαρμογη, πραγματικα μου αρεσε
εχει παρα πολλες επιλογες!

μπραβο παιδια! καλυ συνεχεια!

#40   GadgetMaciac

GadgetMaciac

    iPH Member

  • 333 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/08/2011 - 13:34

Φίλε μου κάλεσε με την μία την ΔΙΩΞΗ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΥ ΕΓΚΛΗΜΑΤΟΣ/ΥΠΟΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΔΙΩΞΗΣ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΥ ΕΓΚΛΗΜΑΤΟΣ Τηλέφωνο: 210-6476464, 210-6476000 πάρε τηλέφωνο τώρα να σου εξηγήσουν τον τρόπο ωστε να του εντοπίσουν τα ηλεκτρονικά ίχνη και μετα εσυ να καταθέσεις μήνυση, και εν συνεχεια δικηγόρο που θα χρειαστείτε για την δίκη εαν προχωρίσεις.Καλό βράδυ

Χαχααααχαχαχχαααχχχ να΄σαι καλα μεσημεριατικα ρε φιλε!!

#41   kormos

kormos

    iPH Elite Poster

  • 1.943 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 04/08/2011 - 21:41

L6LLMW6FW4WF :rolleyes:

:ph34r:  bit.ly/iPhoneHellas  :ph34r:


#42   Corinna

Corinna

    iPH User

  • 178 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone SE
  • GameCenter:Zealgr

Δημοσίευση 04/08/2011 - 22:12

Y4A7XE4APJER

Ευχαριστώ πολύ και καλή συνέχεια!

#43   LegalRadiationTeam2

LegalRadiationTeam2

    iPH Member

  • 233 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/08/2011 - 20:16

Παιδιά επειδή μπλέξατε με έναν κακοήθη μην χαλάτε την ζαχαρένια σας και να δείνετε στα review που κάνει την απαραίτητη σημασία (δηλαδή καθόλου σημασία μην δείνετε). Μια χαρά είναι η εφαρμογές σας απλά μην του δίνετε σημασία. Αν δεν του δίνετε σημασία πιστεύω πως θα σταματήσει.


Καλησπέρα σε όλους τους συνομιλητές.
Είτε ξαναγράψει ο τύπος, είτε όχι, την ζημιά την έχει κάνει.
Όταν η εφαρμογή σου είναι top10 και έχει ένα σχετικό exposure, ένα κακοήθες σχόλιο σε στέλνει άνετα για τσάι.
Υπάρχουν σχόλια, που είτε είναι από ανταγωνιστές είτε είναι από ψυχάκηδες, whatever, είναι τόσο αιχμηρά και πειστικά που πραγματικά κάνουν ζημιά.

Για παράδειγμα, ένα arcade που φτιάξαμε πέρυσι (Tap Disc), ήταν στην θέση 2 όλων των apps και "πoύλαγε" καλά.
Ξαφνικά σκάει ένας παίκτης και γράφει (ακριβώς όπως το έχει γράψει):

VERY BAD GAME 1 star
Πολυ κακο παιχνίδι.Βαρετο και κουραστικο.Απορω γιατι ολοι του βαζετε 5 αστερακια.Επειδη το εφτιαξαν Ελληνες;..Ελεος..Σκεφτειτε λιγο και αυτους που κοιταζουν τις κριτικες ενος παιχνιδιου πριν το αγορασουν.


Ο φίλος που κάποια στιγμή κατάφερα να επικοινωνήσω, δεν φαίνεται να το έγραψε για κάποιο συγκεκριμμένο σκοπό, απλά το έγραψε γιατί δεν του άρεσε το παιχνίδι. Ένα παιχνίδι υπάρχουν πολλοί λόγοι να μη σου αρέσει. Εϊτε δεν είναι του γούστου σου το genre, είτε δεν τό`χεις και σε δυσκολεύει πολύ, είτε είναι φόλα.
Μιλάμε όμως για ένα παιχνίδι που πήρε απίστευτες κριτικές από τον ξένο τύπο, που προωθήθηκε επαγγελματικά στο εξωτερικό κλπ κλπ.
Αλλά δείτε πόσο πειστικό και ειλικρινές φαίνεται. Θα μπορούσε να έχει γραφτεί από image maker / destroyer στην συγκεκριμμένη.

Κι όμως από εκείνη την κριτική και μετά, εξαφανίστηκε από τα ελληνικά charts. Όχι πως θα έμενε εκεί για πολύ καιρό ακόμα αλλά ήταν στην ανοδική του πορεία και κρίνοντας από προηγούμενη εμπειρία, είχε άνετα 7-9 μέρες να μείνει top ten.

Μια κακή κριτική μπορεί να κάνει ζημιά και είναι μεγάλη τρύπα της Apple αυτή η δημοκρατική ιστορία που ανακάλυψε.
Θα μπορούσε να είναι δημοκρατική σε άλλους τομείς όπως στο exposure ΟΛΩΝ των εφαρμογών και όχι μόνο των "κολλητών".
Θα μπορούσε να έχει βάλει στο store της να σχολιάζουν οι διάφοροι τα προϊόντα της σε κοινή θέα.
Αλλά ανεξέλεγκτα user reviews είναι απαράδεκτο να υπάρχουν όταν έχουν να κάνουν με προϊόντα που οι δημιουργοί, σπαταλάμε χρόνο και χρήμα για να ολοκληρώσουμε και στηρίζουμε φιλοδοξίες και όνειρα σε αυτά. Το κακό είναι πως υπάρχει τόση σαβούρα εκεί μέσα που εύκολα πείθεται κάποιος δεινός αγοραστής από ένα καλογραμμένο κακό σχόλιο.

Ποιος φταίει για την σαβούρα ? Η Apple.
Ποιος κερδίζει κυρίως από την σαβούρα ? το ίδιο
Anyway μιλάμε για εταιρεία που έχει μεγαλύτερο προϋπολογισμό από αυτόν των Ηνωμένων Πολιτειών τώρα και είναι their way or the highway !!!

Φιλικά
s

#44 Guest_bluradio_*

Guest_bluradio_*

Δημοσίευση 07/08/2011 - 20:43

Πες τα Χρυσόστομε!
Με κάλυψες! :rolleyes:

#45   igogos

igogos

    iPH Contributor

  • 1.044 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/08/2011 - 20:44

Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι ότι τουλάχιστον στο Ελληνικό App Store η Apple δε φαίνεται να υπολογίζει τα reports χρηστών για να σβήσει κακοήθη σχόλια, υπάρχουν εφαρμογές για τις οποίες έχουν πέσει χοντρά βρισίματα που στο κάτω κάτω ήταν και free εφαρμογές και τα σχόλια μένουν εκεί. Από άποψης δυσφήμισης προιόντος, αν ένας γράψει κακά λόγια και εκατό δώσουν 5 αστέρια δε νομίζω ότι μπορεί να επηρεάσει. Ως προς τη νομική κατοχύρωση αυτή είναι εν τέλει εφικτή όμως είναι χρονοβόρα με αμφίβολο αποτέλεσμα και μεγάλο κόστος.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες