Μετάβαση στο περιεχόμενο


Τα όρια των reviews στο App Store και η θέση των developers.


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
82 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#46 Guest_bluradio_*

Guest_bluradio_*

Δημοσίευση 07/08/2011 - 20:56

Προσωπικά τον καλώ να φανερωθεί και να μας στείλει ένα email, αν θέλει να ζητήσει μια συγγνώμη. Το θέμα είναι ηθικό για την ώρα. Άνθρωποι είμαστε, κάνουμε λάθη!
Το γεγονός όμως πως εξαφάνισε τις κριτικές του τόσο γρήγορα σημαίνει πως το καταλαβαίνει και ο ίδιος πως έχει λερωμένη τη φωλιά του κι οτι το κακόγουστο αστειάκι που κράτησε 1 χρόνο και βάλε, τέλειωσε!

Τελευταία επεξεργασία από: bluradio, 07/08/2011 - 20:58


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#47 Guest_bluradio_*

Guest_bluradio_*

Δημοσίευση 12/08/2011 - 17:10

...τελικά όχι μόνο δεν ανταποκρίθηκε στο κάλεσμά μας για συμφιλίωση αλλά συνεχίζει απ ότι φαίνεται με νέο nickname και με τον ίδιο τρόπο γραφής (κεφαλαία γράμματα) προσέχοντας αυτή τη φορά να μη χρησιμοποιεί χυδαίες λέξεις.
Το νέο σχόλιο που μας προκάλεσε το ενδιαφέρον είναι αυτό:

0
by George Papadokostakis - iRadio GR - Version 3.0.2 - Aug 11, 2011
ΑΥΤΟΊ ΠΟΥΛΑΝΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΜΕ ΔΥΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΟΝΟΜΑΤΑ.ΘΕΛΩ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΜΟΥ ΠΙΣΩ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟΥΣ ΑΝΑΦΕΡΩ ΣΤΟ ΣΥΝΗΓΟΡΟ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΗ.


Βαθμολογεί το νέο iRadio GR με 0 και μας απειλεί οτι θα μας αναφέρει στο Συνήγορο του πολίτη.
Μας χαρακτηρίζει "AYTOI" τόσο υποτιμητικά, αλλά δεν μας αποκαλεί απατεώνες γιατί ξέρει τώρα...

Περιμένουμε λοιπόν με μεγάλη χαρά κι αγωνία την καταγγελία του στο συνήγορο του πολίτη για να μάθουμε επιτέλους ποιός ή ποιοί είναι κρυμμένοι πίσω απο
όλο αυτό το συκοφαντικό παιχνίδι που διαρκεί πάνω απο 1 χρόνο και μας έχει στερήσει πολλές πωλήσεις των εφαρμογών μας αλλά κι έχει μειώσει το κύρος
και την αξιοπιστία μας σαν developers στο App Store.

Επίσης θα πρ'επει να του υποδείξουμε πως σύμφωνα με τη λογική του θα πρ'επει να καταγγείλει τα Angry Birds (3 ίδιες εφαρμογές κι άλλες 3 για iPad), το Cut the rope (2 ίδιες εφαρμογές κι άλλες τόσες για iPad), το Tune in Radio (πιου έχει κυκλοφορήσει πολλ'α αδερφάκια με τη δικαιωλογία powered by TuneIn Radio όπως το iRdaio σκέτο κι άλλά) όλα τα παιχνίδια της EA sports που κάθε χρόνο κυκλοφορούν καινούργια, όλες τις αυτοκινητοβιομηχανίες που κάθε τρεις και λίγο βγάζουν νέα μοντέλα αλλά και την ίδια την apple που σχεδιάζει καινούργιο iPhone κάθε χρόνο.

Το iRadio GR έχει μοιραστεί δωρεάν σε 15.000 χρήστες οι οποίοι εδώ και δύο χρόνια κατεβάζουν εντελώς δωρεάν όλες τις αναβαθμίσεις κι απολαμβάνουν εντελώς δωρεάν τις νέες λειτουργείες. Το ίδιο ισχύει και για αυτούς που το αγόρασαν με 0,79 !
Οι διαφορές των δύο εφαρμογών Ραδιόφωνο και iRadio GR ελιναι γνωστές κι έχουν συζητηθεί σε διάφορα forum και post.
Νομίζω πως είναι κουραστικό ποιά να τις αναφέρουμε ξανά!
Ένας πλά νοήμων 'ανθωπος τις καταλαβαίνει!
όταν φτιάχνουμε καινούργιες λειτουργίες για το ραδιόφωνο τις φτιάχνουμε με μεγάλη χαρά και για το iRadio GR για να μη νοιώθει κανέις αδικημένος. Θα έπρεπε να μην αναβαθμίζουμε μια απο τις δύο για να μην μοιάζουν ίδιες στις λειτουργίες? Για όνομα του Θεού!

Τέλος δεν έχουμε υποχρεώσει ποτέ κανέναν να αγοράσει καμμία εφαρμογή μας και στο edit της κάθε εφαρμογής λέμε την αλήθεια, δηλαδή ακριβώς τι περιέχει κι αφήνουμε το χρήστη να επιλέξει.

Thanks
Περιμένουμε σχόλια!

Τελευταία επεξεργασία από: bluradio, 12/08/2011 - 17:19


#48   larryf13

larryf13

    iPH Member

  • 250 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:larryf13

Δημοσίευση 12/08/2011 - 20:18

Εντάξει μη σκάς! Δεν επηρεάζεται ο κόσμος από μεμονωμένα περιστατικά. Κάνουν μπάμ.

Όπως και οι στημένες καλές κριτικές.

#49   igogos

igogos

    iPH Contributor

  • 1.044 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/08/2011 - 20:37

Εντάξει μη σκάς! Δεν επηρεάζεται ο κόσμος από μεμονωμένα περιστατικά. Κάνουν μπάμ.

Όπως και οι στημένες καλές κριτικές.


Έτσι είναι εν τέλη απλά πρέπει να αναφέρουμε και ορισμένα πράγματα τα οποία ο απλός (μη τεχνικά καταρτισμένος) χρήστης ΔΕΝ καταλαβαίνει:

Παράδειγμα 1: Έχω μια γραμμή Wifi το οποίο μάλιστα προέρχεται από shared γραμμή 2mb μιας καφετέριας στην οποία 5 πελάτες και ο DJ είναι online. Προσπαθώ ν ακούσω radio stream και κάνει διακοπές. Ο λογικός καλοπροαίρετος χρήστης αντιλαμβάνεται πως ίσως φταίει το ίντερνετ. Έλα όμως που ο κλασσικός και συνήθως Έλληνας (είναι γνωστό μας ίδιον η ανυπομονησία) λέει τον beep τον πάντιο τον δείξιο φάε ένα αστεράκι". Συγχαρητήρια μόλις πυροβόλησες έναν αθώο.

Παράδειγμα 2: Έχω ένα κινητό 2G-3G φορτωμένο (και) με πατάτες και απορώ που δεν τρέχει μια αρκετά βαριά σε γραφικά/ανάγκες μπαταρίας κτλ εφαρμογή. Και πάλι η σωστή αντιμετώπιση είναι να κατανοήσει ο χρήστης τις δυνατότητες της συσκευής του όχι να γράψει "Σε μένα δεν ανοιγει καν, μην την πάρει κανείς, μούφα".

Τα γράφω όλα αυτά διότι έχω κατεβάσει πάνω από 500 free και αγορασμένες εφαρμογές και εκμεταλλεύομαι πάντα τις προσφορές μιας μέρα δωρεάν και πάντα γράφω ένα αναλυτικό σχόλιο. Δε βοηθάει κανέναν να πεί κανείς "καλό" ή "κακό". Ας πεί σε ποια συσκευή με ποιό iOS σε τι συνθήκες. πχ δε μου έπαιζε παλιά ένα game. Πουθενά δε διάβαζα ότι ήθελε 4.3+ για να παιξει.

Σε αυτόν βέβαια τον τομέα ΤΕΡΑΣΤΙΑ ευθύνη φέρει η ίδια η Apple. Ας φτιάξει ένα σύστημα αξιολόγησης το οποίο να είναι πιο αναλυτικό και βέβαια ας αστυνομεύσει καλύτερα τα φόρουμ της. Υπάρχουν εφαρμογές οι οποίες δεν αρέσουν για άλλους λόγους άσχετους προς την εφαρμογή και τις κατεβάζουν χρήστες απλά και μόνο για να έχουν το δικαίωμα να γράψουν υβριστικά σχόλια και να κάνουν την αξιολόγηση φόρουμ διαπληκτισμού.

Γενικά πάντως καλό είναι να γνωρίζει ο κόσμος ότι και η Ελλάδα κάνει ραγδαία βήματα μπροστά στον τομέα της έννομης προστασίας των ηλεκτρονικών αγαθών (e-goods) και ότι όπως και η πνευματική ιδιοκτησία έτσι και η online περιουσία χαίρει της προστασίας του νόμου.

#50   god21

god21

    iPH Contributor

  • 1.019 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 15/08/2011 - 10:09

Βρε παιδιά αυτο είναι 12χρονο δεν έχει ιδέα και γράφει μλκ, αυτό με το συνίγορο του πολίτη θα πρέπει να του το είχε πει ο πατέρας του να το έμαθε. Είστε σίγουροι ότι δεν μπορείτε να του κάνετε μήνυση για δυσφήμηση, ή έστω να πάτε σε ένα αστυνομικό τμήμα να πάτε να του κάνουν παρατήρηση. Θέλεις να του γραψω τίποτα στο app store;

Τελευταία επεξεργασία από: god21, 15/08/2011 - 10:12


#51   larryf13

larryf13

    iPH Member

  • 250 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:larryf13

Δημοσίευση 15/08/2011 - 10:42

Δε νομίζω να μπορεί να γίνει κάτι. Αφού έχει αγοράσει την εφαρμογή και μπορεί να γράψει review, έχει δικαίωμα να γράψει ότι θέλει. Τα πολυσέλιδα Licence Agreement που βάζει η Apple να δεχτείς, σίγουρα θα διασφαλίζουν την εύρυθμη λειτουργία του App Store. Δεν είναι βλάκες.

#52   igogos

igogos

    iPH Contributor

  • 1.044 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/08/2011 - 20:51

Τα πολυσέλιδα Licence Agreement που βάζει η Apple να δεχτείς, σίγουρα θα διασφαλίζουν την εύρυθμη λειτουργία του App Store. Δεν είναι βλάκες.


Πολύ σωστά! Το EULA της Apple έχει σαφέστατο όρο στον οποίο περιέχει waiver (απαλλαγή ευθύνης) για οποιοδήποτε περιεχόμενο ανεβαίνει από τρίτους χρήστες και μπορεί να είναι παράνομο, προσβλητικό κτλ κτλ. Εν τούτοις υπάρχουν δυνατότητες προστασίας απλά δεν είναι ο κατάλληλος τόπος για αναλύσεις που πιθανόν θα κουράσουν.

Καλό είναι πάντως οι χρήστες του διαδικτύου εν γένει να μην αισθάνονται ανασφαλείς κατά την χρήση των νέων τεχνολογιών, να είναι σίγουροι πως υπάρχει προστασία από τον νόμο.

#53   larryf13

larryf13

    iPH Member

  • 250 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:larryf13

Δημοσίευση 16/08/2011 - 08:35

Πολύ σωστά! Το EULA της Apple έχει σαφέστατο όρο στον οποίο περιέχει waiver (απαλλαγή ευθύνης) για οποιοδήποτε περιεχόμενο ανεβαίνει από τρίτους χρήστες και μπορεί να είναι παράνομο, προσβλητικό κτλ κτλ. Εν τούτοις υπάρχουν δυνατότητες προστασίας απλά δεν είναι ο κατάλληλος τόπος για αναλύσεις που πιθανόν θα κουράσουν.

Καλό είναι πάντως οι χρήστες του διαδικτύου εν γένει να μην αισθάνονται ανασφαλείς κατά την χρήση των νέων τεχνολογιών, να είναι σίγουροι πως υπάρχει προστασία από τον νόμο.


Απαλλαγή ευθύνης για την Apple προφανώς.
Τώρα για τον reviewer δε νομίζω να γίνεται κάτι...

#54 Guest_bluradio_*

Guest_bluradio_*

Δημοσίευση 16/08/2011 - 12:30

Βρε παιδιά αυτο είναι 12χρονο δεν έχει ιδέα και γράφει μλκ, αυτό με το συνίγορο του πολίτη θα πρέπει να του το είχε πει ο πατέρας του να το έμαθε. Είστε σίγουροι ότι δεν μπορείτε να του κάνετε μήνυση για δυσφήμηση, ή έστω να πάτε σε ένα αστυνομικό τμήμα να πάτε να του κάνουν παρατήρηση. Θέλεις να του γραψω τίποτα στο app store;


Σε ευχαριστούμε για την προθυμία, νομίζω πως δεν χρειάζεται!
Κι αυτή τη φορά απέσυρε την κριτική του, έκανε μπαμ πως ήταν ο ίδιος παρ όλο που άλλαξε nick name. Όποιος κι αν είναι τη συγκεκριμένη στιγμή που γράφει τη κακόφημη κριτική τη ζημιά την κάνει.'Εχουμε όμως συλλέξει όλα τα στοιχεία (πότε, που είμασταν και που πήγαμε στα chart μετά απο τις επιθέσεις του, τις συκοφαντικές κριτικές, πόσες πωλήσεις χάσαμε κλπ) που αν ξαναγράψει στο μέλλον έστω και καλησπέρα σε δική μας εφαρμογή είμαστε διατεθημένοι να φτάσουμε μέχρι εκεί που χρειάζεται.
Ελπίζουμε να μη χρειαστεί!
Δουλεύουμε σκληρά για να κάνουμε τις εφαρμογές μας καλύτερες και βοηθάμε όλους όσους έχουν πρόβλημα και πάντα βρίσκουμε λύσεις άμεσα!
Σας παραθέτουμε ένα απο τα εκατοντάδες email που έχουμε ανταλλάξει μαζί σας:

Χρήστης: Hi there, the favourites button is not working, i installed this app about 1 year ago and it worked fine up to an update today. Please help!
SmartApps: Καλή σας μέρα,
Αν διαγράψετε την εφαρμογή και την εγκαταστήσετε ξανα (είναι δωρεάν) θα λειτουργήσουν όλα!
Είναι η μόνη άμεση λύση!
Ετοιμάζουμε update!

Ευχαριστούμε
SmartApps

Χρήστης: Ευχαριστο, λειτουργαι κανονικα τορα!

Regards,

Jim Katehos


Να είστε καλά!
Καλές διακοπές σε όλους!

#55   god21

god21

    iPH Contributor

  • 1.019 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 16/08/2011 - 16:12

Μπορεί να ακουστεί ηλίθιο αλλά ξέρεται και ονοματεπώνυμο; (Δεν είμαι εγώ που τα γράφω χαχα)

#56   HaVaNeZoS

HaVaNeZoS

    iPH User

  • 139 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/08/2011 - 17:23

Τι διωξη ηλεκτρονικου εγκληματος κ κακο μια ειναι η λυση για τετοια ατομα κ ισχυει εδω και χρονια...βρες του γκομενα να ξεμπερδεψεις...απλο το πραγμα...να εχει να απασχολει τα χερακια του απο το να γραφει το μακρυ κ το κοντο του στον κοπο σας!!! :P

#57   tasulm

tasulm

    iPH Addict

  • 673 μηνύματα
  • Twitter:@tasulm
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:tasulm

Δημοσίευση 16/08/2011 - 21:30

Σε αυτό που λέει, "δείτε τα σχόλια και στις άλλες εφαρμογές, τα ίδια άτομα δίνουν 5 αστέρια" το κοίταξε κανείς ή αβίαστα πέσατε όλοι να υπερασπιστείτε τη σκληρή δουλεια των devs?

Tο έχω ξαναγράψει οτι έχω δεί κραυγαλέα reviews - δυστυχώς και απο τη review team αυτού εδώ του φόρουμ- που κάνουν μπαπ απο χιλιόμετρα οτι είναι "στημένα". 5 αστέρια, thumbs up, θαυμαστικά, γελάκια, καρδόυλες και όλα υπερτέλεια για μέτριότατες εφαρμογές.

Επανέρχομαι επειδή βλέπω οτι το παραπάνω το περάσατε στο ντούκου, και επειδή το συνεχίζετε (και κυρίως ο developer)...

Κάθησα και έψαξα λίγο πιο αναλυτικά τα reviews της εφαρμογής "Ραδιόφωνο" απο το itunes, που παρέχονται περισσότερα στοιχεία.

Με λύπη μου αναφέρω τα παρακάτω που διαπίστωσα:

Α)Σούπερ Ντούπερ 5άστερα reviews απο άτομα που δεν έχουν ξανακάνει σχόλιο ΠΟΥΘΕΝΑ. Τυχαίο? :mellow: Δε νομίζω.
(Εκτός αν θεωρούμε οτι η πρώτη και μοναδική εφαρμογή που θα αγοράσει κάποιος με iPhone ειναι το Ραδιόφωνο)

Και αν θέλετε περισσότερα στοιχεία, ανοίξτε το itunes, βρείτε την εφαρμογή Ραδιόφωνο και δείτε τα reviews:

Μαρίνα-Περιστέρι 5/8/11
Koza1971 4/8/11
Θεόδωρος1111 28/7/11
vespa79 (αυτός βάζει 5αστέρια σε ότι φέρει υπογραφή George Blu, και δεν έχει ασχοληθεί με καμία άλλη εφαρμογή πέρα απο μια αντίστοιχη, άλλου developer -panayotis.com στην οποία μαντέψτε.. έβαλε 1 αστέρι, κράζοντας για αποτυχία, εφαρμογή άλλης εποχής κτλ! πολύ γέλιο!)
Iason Karagiorgas 18/7/11
George Bakiris 18/7/11 (5αστέρια σε 2 εφαρμογές του George Blu, δεν ξέρω πως έκατσε και ασχολήθηκε και με άλλη μία :Ρ)
Master-Streamer69 14/7/11 (αποκλεστικός αντιπρόσωπος 5αστέρων του George Blu, δεν ασχολείτε με καμία άλλη απο τις 425,000 άλλες εφαρμογές του app store)
OdysseyM 1/3/11
Makiskirv 16/2/11
digi78 28/1/11
gbour65 28/1/11

B ) Σχόλια απίστευτου κραξίματος, χωρίς επεξήγηση (τύπου σκ@τ@, τελεία και παυλα) επίσης απο άτομα που δεν έχουν ξανακάνει σχόλιο ΠΟΥΘΕΝΑ αλλού! Τυχαίο και αυτό? :mellow: Δε νομίζω.
Christina Gavriilidou 10/8/10
Dimitris Spyridakis 25/7/11
Pepe7778 13/3/11
bibasart 7/3/11 (ο George Blu πρέπει να του σκότωσε τη μάνα δεν εξηγείται αλλιώς )
Ελενα_Ο 15/1/11
Geo2152 21/10/10
ps2105 26/6/10 (αυτός προτείνει και άμεση απόσυρση, είναι πολύ μπροστά το παληκάρι)


Δυστυχώς το itunes δεν μου επιτρέπει να αντιγράψω τα σχόλια, όσοι ενδιαφέρεστε μπορείτε να ανοίξετε το iTunes...
Επίσης δεν ασχολήθηκα με άλλη εφαρμογή, απλά επειδή βαρέθηκα. Η επιλογή έγινε εντελώς τυχαία
Είμαι όμως πεπεισμένος μετά απο αυτά οτι και άλλη εφαρμογή, άλλου Έλληνα developer να κοιτάξω, μια απο τα ίδια θα δώ.

Η δική μου εκδοχή?(πείτε με καχύποπτο, δεν με απασχολεί)

Α) Στην καλύτερη περίπτωση φίλοι-αυλικοί των developers (αλλά και πάλι τι στα διάλα, άλλη εφαρμογή δεν έχουν κατεβάσει/σχολιάσει? Όλος τους ο καημός κρατώντας ένα iPhone στα χέρια τους, ήταν αυτή η εφαρμογή? :lol: )
Ψευτικα accounts που εχουν δημιουργηθεί απο τους ίδιους τους δημιουργούς , μόνο και μόνο για να αποθεώσουν την εφαρμογή τους ώστε να δίνει όποτε χρειάζεται ώθηση στις πωλήσεις της κτλ κτλ

Β)Στην καλύτερη περίπτωση, απλά δυσαρεστημένοι πελάτες (που μετά απο τόόόση δυσαρέσκεια, αποφάσισαν να μην ξανακατεβάσουν καμία εφαρμογή απο τις υπόλοιπες 425,000 :lol: )
Ανθέλληνες
Ψευτικα accounts που έχουν δημιουργηθεί απο ανταγωνιστές developers, ώστε να θάψουν την εφαρμογή του άλλου.

Ελπίζω να μου διαφεύγει κάτι στην όλη ιστορία και να μη την έχω ερμηνεύσει σωστά. (αναμένω και τη θέση του bluradio, μιας και ξεκίνησε το θέμα για να παραπονεθεί. Δεν είδα όμως να παραπονιέται για τα Α reviews, anyway)

Αν όμως ισχύουν όσα υποπτεύομαι, ευχομαι όσοι (αν) ακολουθούν ανάλογες τακτικές, να φάνε Installous σύννεφο και να μην μπορούν να γραφτούν σύντομα ΟΥΤΕ στο ταμείο ανεργίας. ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΑΞΙΖΕΙ.

#58   LegalRadiationTeam2

LegalRadiationTeam2

    iPH Member

  • 233 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/08/2011 - 23:34

Επανέρχομαι επειδή βλέπω οτι το παραπάνω το περάσατε στο ντούκου, και επειδή το συνεχίζετε (και κυρίως ο developer)...

Κάθησα και έψαξα λίγο πιο αναλυτικά τα reviews της εφαρμογής "Ραδιόφωνο" απο το itunes, που παρέχονται περισσότερα στοιχεία.

Με λύπη μου αναφέρω τα παρακάτω που διαπίστωσα:

Α)Σούπερ Ντούπερ 5άστερα reviews απο άτομα που δεν έχουν ξανακάνει σχόλιο ΠΟΥΘΕΝΑ. Τυχαίο? :mellow: Δε νομίζω.
(Εκτός αν θεωρούμε οτι η πρώτη και μοναδική εφαρμογή που θα αγοράσει κάποιος με iPhone ειναι το Ραδιόφωνο)

Και αν θέλετε περισσότερα στοιχεία, ανοίξτε το itunes, βρείτε την εφαρμογή Ραδιόφωνο και δείτε τα reviews:

Μαρίνα-Περιστέρι 5/8/11
Koza1971 4/8/11
Θεόδωρος1111 28/7/11
vespa79 (αυτός βάζει 5αστέρια σε ότι φέρει υπογραφή George Blu, και δεν έχει ασχοληθεί με καμία άλλη εφαρμογή πέρα απο μια αντίστοιχη, άλλου developer -panayotis.com στην οποία μαντέψτε.. έβαλε 1 αστέρι, κράζοντας για αποτυχία, εφαρμογή άλλης εποχής κτλ! πολύ γέλιο!)
Iason Karagiorgas 18/7/11
George Bakiris 18/7/11 (5αστέρια σε 2 εφαρμογές του George Blu, δεν ξέρω πως έκατσε και ασχολήθηκε και με άλλη μία :Ρ)
Master-Streamer69 14/7/11 (αποκλεστικός αντιπρόσωπος 5αστέρων του George Blu, δεν ασχολείτε με καμία άλλη απο τις 425,000 άλλες εφαρμογές του app store)
OdysseyM 1/3/11
Makiskirv 16/2/11
digi78 28/1/11
gbour65 28/1/11

B ) Σχόλια απίστευτου κραξίματος, χωρίς επεξήγηση (τύπου σκ@τ@, τελεία και παυλα) επίσης απο άτομα που δεν έχουν ξανακάνει σχόλιο ΠΟΥΘΕΝΑ αλλού! Τυχαίο και αυτό? :mellow: Δε νομίζω.
Christina Gavriilidou 10/8/10
Dimitris Spyridakis 25/7/11
Pepe7778 13/3/11
bibasart 7/3/11 (ο George Blu πρέπει να του σκότωσε τη μάνα δεν εξηγείται αλλιώς )
Ελενα_Ο 15/1/11
Geo2152 21/10/10
ps2105 26/6/10 (αυτός προτείνει και άμεση απόσυρση, είναι πολύ μπροστά το παληκάρι)


Δυστυχώς το itunes δεν μου επιτρέπει να αντιγράψω τα σχόλια, όσοι ενδιαφέρεστε μπορείτε να ανοίξετε το iTunes...
Επίσης δεν ασχολήθηκα με άλλη εφαρμογή, απλά επειδή βαρέθηκα. Η επιλογή έγινε εντελώς τυχαία
Είμαι όμως πεπεισμένος μετά απο αυτά οτι και άλλη εφαρμογή, άλλου Έλληνα developer να κοιτάξω, μια απο τα ίδια θα δώ.

Η δική μου εκδοχή?(πείτε με καχύποπτο, δεν με απασχολεί)

Α) Στην καλύτερη περίπτωση φίλοι-αυλικοί των developers (αλλά και πάλι τι στα διάλα, άλλη εφαρμογή δεν έχουν κατεβάσει/σχολιάσει? Όλος τους ο καημός κρατώντας ένα iPhone στα χέρια τους, ήταν αυτή η εφαρμογή? :lol: )
Ψευτικα accounts που εχουν δημιουργηθεί απο τους ίδιους τους δημιουργούς , μόνο και μόνο για να αποθεώσουν την εφαρμογή τους ώστε να δίνει όποτε χρειάζεται ώθηση στις πωλήσεις της κτλ κτλ

Β)Στην καλύτερη περίπτωση, απλά δυσαρεστημένοι πελάτες (που μετά απο τόόόση δυσαρέσκεια, αποφάσισαν να μην ξανακατεβάσουν καμία εφαρμογή απο τις υπόλοιπες 425,000 :lol: )
Ανθέλληνες
Ψευτικα accounts που έχουν δημιουργηθεί απο ανταγωνιστές developers, ώστε να θάψουν την εφαρμογή του άλλου.

Ελπίζω να μου διαφεύγει κάτι στην όλη ιστορία και να μη την έχω ερμηνεύσει σωστά. (αναμένω και τη θέση του bluradio, μιας και ξεκίνησε το θέμα για να παραπονεθεί. Δεν είδα όμως να παραπονιέται για τα Α reviews, anyway)

Αν όμως ισχύουν όσα υποπτεύομαι, ευχομαι όσοι (αν) ακολουθούν ανάλογες τακτικές, να φάνε Installous σύννεφο και να μην μπορούν να γραφτούν σύντομα ΟΥΤΕ στο ταμείο ανεργίας. ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΑΞΙΖΕΙ.


Ωχ πόνεσε αυτό.
Θα υπερασπιστώ τη θέση μου ως developer επειδή έτυχε να ποστάρω κάτι εδώ και το παραπάνω post
μιλά για έλληνες devs γενικώς. Η γενικότητα μας έχει φέρει στα χάλια που είμαστε όμως.
Ούτε τον dev του συγκεκριμμένου app, ούτε γενικώς τους devs παγκοσμίως θα υποστηρίξω
αφού μπορώ να μιλήσω εκ μέρους της ομάδας μου και μόνο και για τακτικές και λογικές
που πρεσβεύω.

Δεν υπάρχει indy app που να μην έχει ψευτοreviews από τους δημιουργούς και κάνα φίλο
και δεν υπάρχει app γενικώς που να μην έχει φυτευτά reviews για λόγους marketing.
Το παιχνίδι μας έχει τουλάχιστον 3 αν θυμάμαι καλά σε όλα τα versions.

Όμως υπάρχει ένα κουμπάκι στο itunes που το γυρίζεις σε αμερικάνικο appstore.
Και από εκεί κάποιος που ξέρει να ψαχτεί μπορεί να βγάλει τα συμπεράσματά του.
Αν δεν είχε καμία τύχη εκεί το app βέβαια είναι άλλο ζήτημα.

Το να καταδικάζουμε έτσι απλά έναν indy dev επειδή έβαλε ένα φίλο να βοηθήσει δεν είναι σωστό
και δεν πρέπει να το κάνουμε ελαφρά τη καρδία λέγοντας να αποσυρθεί στην ανεργία.
Είναι ένα από τα λιγοστά όπλα του.
Το να πει πως είναι καλό app δεν είναι αθέμιτο. Το να πει πως ψήνει καφέ όμως ενώ δε βράζει ούτε νερό
είναι κακό. Υπάρχουν ευδιάκριτα όρια.

Πόσες και πόσες στημένες συνεντεύξεις τρέχουν στην tv σε οδοντόκρεμες και απορρυπαντικά...
Τι γελοίες και καμιά φορά και επικίνδυνες μεθόδοι χρησιμοποιούνται για marketing γενικώς από μεγάλες εταιρείες.

Είναι άλλο να υποβοηθάς την δουλειά σου ιδίως αν δεν υπάρχουν χρήματα για σοβαρή προώθηση
και άλλο να τρως δυσφήμιση που δεν αξίζεις.

Για όποιον ενδιαφέρεται αν λέω τρίχες ή όχι για το δικό μας τουλάχιστον game, που όπως είπα μπορώ να μιλήσω,
ας μπει στο itunes US appstore και ας κάνει search Tap Disc.
Και για όποιον είναι κι εκεί δύσπιστος: www.tapdiscgame.com/press.html με reviews από παγκόσμια blogs.

Συνεχίζω να υποστηρίζω πάντως πως αυτή η δημοκρατική διαδικασία της apple με τα reviews είναι το πιο ¨πετυχημένο¨ και φαινομενικά αθώο marketing trick
που εφύυρε. Μην ξεχνάτε πως μιλάμε για μια εταιρεία που δεν αφήνει τίποτα στην τύχη.
Ελπίζω να σας έδωσα λίγη τροφή για σκέψη...

Φιλικά

#59   tasulm

tasulm

    iPH Addict

  • 673 μηνύματα
  • Twitter:@tasulm
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:tasulm

Δημοσίευση 17/08/2011 - 02:02

Ωχ πόνεσε αυτό.
Θα υπερασπιστώ τη θέση μου ως developer επειδή έτυχε να ποστάρω κάτι εδώ και το παραπάνω post
μιλά για έλληνες devs γενικώς. Η γενικότητα μας έχει φέρει στα χάλια που είμαστε όμως.
Ούτε τον dev του συγκεκριμμένου app, ούτε γενικώς τους devs παγκοσμίως θα υποστηρίξω
αφού μπορώ να μιλήσω εκ μέρους της ομάδας μου και μόνο και για τακτικές και λογικές
που πρεσβεύω.

Δεν υπάρχει indy app που να μην έχει ψευτοreviews από τους δημιουργούς και κάνα φίλο
και δεν υπάρχει app γενικώς που να μην έχει φυτευτά reviews για λόγους marketing.
Το παιχνίδι μας έχει τουλάχιστον 3 αν θυμάμαι καλά σε όλα τα versions.

Όμως υπάρχει ένα κουμπάκι στο itunes που το γυρίζεις σε αμερικάνικο appstore.
Και από εκεί κάποιος που ξέρει να ψαχτεί μπορεί να βγάλει τα συμπεράσματά του.
Αν δεν είχε καμία τύχη εκεί το app βέβαια είναι άλλο ζήτημα.

Το να καταδικάζουμε έτσι απλά έναν indy dev επειδή έβαλε ένα φίλο να βοηθήσει δεν είναι σωστό
και δεν πρέπει να το κάνουμε ελαφρά τη καρδία λέγοντας να αποσυρθεί στην ανεργία.
Είναι ένα από τα λιγοστά όπλα του.
Το να πει πως είναι καλό app δεν είναι αθέμιτο. Το να πει πως ψήνει καφέ όμως ενώ δε βράζει ούτε νερό
είναι κακό. Υπάρχουν ευδιάκριτα όρια.

Πόσες και πόσες στημένες συνεντεύξεις τρέχουν στην tv σε οδοντόκρεμες και απορρυπαντικά...
Τι γελοίες και καμιά φορά και επικίνδυνες μεθόδοι χρησιμοποιούνται για marketing γενικώς από μεγάλες εταιρείες.

Είναι άλλο να υποβοηθάς την δουλειά σου ιδίως αν δεν υπάρχουν χρήματα για σοβαρή προώθηση
και άλλο να τρως δυσφήμιση που δεν αξίζεις.

Για όποιον ενδιαφέρεται αν λέω τρίχες ή όχι για το δικό μας τουλάχιστον game, που όπως είπα μπορώ να μιλήσω,
ας μπει στο itunes US appstore και ας κάνει search Tap Disc.
Και για όποιον είναι κι εκεί δύσπιστος: www.tapdiscgame.com/press.html με reviews από παγκόσμια blogs.

Συνεχίζω να υποστηρίζω πάντως πως αυτή η δημοκρατική διαδικασία της apple με τα reviews είναι το πιο ¨πετυχημένο¨ και φαινομενικά αθώο marketing trick
που εφύυρε. Μην ξεχνάτε πως μιλάμε για μια εταιρεία που δεν αφήνει τίποτα στην τύχη.
Ελπίζω να σας έδωσα λίγη τροφή για σκέψη...

Φιλικά

Σταμάτη (αν θυμάμαι καλά το όνομα σου, έχουμε μιλήσει παλαιότερα με pm)

Το φαντάστηκα οτι θα έπαιζε αυτή η "προώθηση" γενικά.. και κατανοητή ως ένα σημείο. Το αν είναι απο κολλητό ή απο εσένα τον ίδιο λίγο σημασία έχει.

Αλλά σαν γνήσιοι Έλληνες πρωτοτυπούμε πάλι!
1) Ακούσαμε "προώθηση" και το κάναμε πανηγύρι--> τύπου "ΚΑΡΑΓΑΜΑΤΗ ΕΦΑΡΜΟΓΗ!!!!!!!" η καλύτερη εφαρμογή που έχει βγάλει η ανθρωπότητα, άξιζε κάθε δεκάρα! και 50ευρώ να μου ζητάγανε θα τα έδινα - κι ας μην έχω να πάρω τσιγάρα!!! Συγχαρητήρια στη νονά αυτών των παλικαριών, για το λάδι που τους έβαλε και τους φώτισε ο Θεός να δημιουργήσουν αυτό το θαύμα της τεχνολογίας!!!! Τι κρίμα να μην μπορώ να βάλω 15αστέρια!)

Και μιας και λέμε για προώθηση, ξαναθίγω (για 3η φορά κι ας κάνουν οι υπεύθυνοι τους κινέζους) τούτο εδώ το φόρουμ και συγκεκριμένα μέλος της review team, για αντίστοιχα θριαμβευτικά σχόλια σε ελληνική εφαρμογή. 100 φορές να μου πεις αγόρασε το και στήριξε τους Έλληνες, παρά να μου πεις αγορασέ το γιατί είναι τέλειο - αφού ξέρεις και ξέρω οτι είναι ένα ΤΙΠΟΤΑ!

2)Επειδή η προώθηση δεν αποδίδει τα αναμενόμενα κάποιες φορές, τι σκαρφιστήκαμε?
Λάσπη στον ανταγωνιστή!
Γιατι οχι κακή (αλλά συγκεκριμένη) κριτική? Μα γιατί αυτό θα μας γυρίσει μπούμερανγκ, θα χρειαστεί να δουλέψουμε κι εμείς περισσότερο στην δική μας εφαρμογή.. δε βαριέσαι τώρα. Πετάμε εκεί στον τίτλο ένα "ΣΚ@Τ@" και στα σχόλια "ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ, ΚΛΕΦΤΕΣ, ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΜΑΣ ΠΙΣΩ"
Θα εβαζα το χέρι μου στη φωτιά οτι αυτό είναι ελληνικό προνόμιο!

Και η προώθηση με ενοχλεί με τον τρόπο που γίνεται (γιατί με τέτοια υπερβολή,μαλλον για μα... τον περνάς τον υποψήφιο πελάτη) αλλά κυρίως η λάσπη στον ανταγωνιστή. Εκεί πραγματικά χωρίς κανένα δισταγμό θα ήθελα ο Χ (ας μην κολλάμε στους devs, γενικά ο κακός επαγγελματίας) να βρεθεί στο ταμείο για να εκτιμήσει 2 πράγματα: τον πελάτη και τα χρήματά του.

Αν μου επιτρέπεται, φιλική συμβουλή στον George Blu, ξεκόλλα απο την εφαρμογή για ράδιο.
14/15 εφαρμογές σου είναι ραδιοφωνικές (χωρίς να έχω γνώσεις προγραμματισμού το μεταφράζω σαν μια εφαρμογή, στην οποία φοράς 14 διαφορετικά κοστούμια για λόγους που δεν γνωρίζω - αλλά δεν νομίζω να μου αρέσουν κιόλας)

Τελευταία επεξεργασία από: tasulm, 17/08/2011 - 02:06


#60   Tillter

Tillter

    iPH Contributor

  • 1.271 μηνύματα
  • Twitter:@Till773
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:Kajuku

Δημοσίευση 17/08/2011 - 08:15

Αν μου επιτρέπεται, φιλική συμβουλή στον George Blu, ξεκόλλα απο την εφαρμογή για ράδιο.
14/15 εφαρμογές σου είναι ραδιοφωνικές (χωρίς να έχω γνώσεις προγραμματισμού το μεταφράζω σαν μια εφαρμογή, στην οποία φοράς 14 διαφορετικά κοστούμια για λόγους που δεν γνωρίζω - αλλά δεν νομίζω να μου αρέσουν κιόλας)


Απο 3 σελίδες με posts, αυτό ομολογουμένως μου χτύπησε περισσότερο. Αντιλαμβάνομαι πως προγραμματιστικά μιλάμε για μία μηχανή (ένα βασικό κομμάτι κώδικα) με το οποίο φτιάχτηκαν 14 (!) εφαρμογές ραδιοφώνου. Συγνώμη, αλλά αυτό μόνο ως αρπαχτή μπορώ να το χαρακτηρίσω. Και ναι, μπορεί και το Angry Birds να έχει βγάλει 3 εφαρμογές, αλλά άλλο 3 και άλλο 14...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες