Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Πρόβλημα σε Downgrade από 3.0.1 σε 3.0 firmware


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
47 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   Meowth

Meowth

    iPH newbie

  • 81 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/08/2009 - 00:01

Πως κανουμε downgrade βρε παιδια απο 3.0.1 σε 3.0 firmware εχω το iPhone 3GS και δεν εχω κανει jailbrake, καπου διάβασα οτι απο το itunes πατας Restore και shift για να επιλεξεις ποια firmware θελεις εγω το εκανα αλλα δεν τα καταφερα που μπορει να κανω λαθος. μπορει κανεις να βοηθησει...
οπως επίσεις που αποθηκευοναται τα firmware updates στο pc?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   Christos75

Christos75

    iPH Hero

  • 3.927 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:Justsaychris

Δημοσίευση 20/08/2009 - 10:17

Για να κάνεις Downgrade από 3.0.1 σε 3.0 πρέπει να κατεβάσεις αυτό το firmware: iPhone2,1_3.0_7A341_Restore.ipsw αλλά προσοχή με Mozilla Firefox και όχι με Explorer αναφέρομαι κατά κύριο λόγο στα Vista,με XP πιθανόν να είναι διαφορετικά διότι ο τελευταίος σου κατεβάζει ένα .zip αρχείο που δεν έχεις τι να το κάνεις!!!!!! Αφού το κατεβάσεις και το αποθηκεύσεις κάπου στο pc σου ανοίγεις το itunes-εννοείται ότι το τηλέφωνο είναι συνδεδεμένο με τον υπολογιστή-και πας στο αρχικό μενού(summary) και και πατάς Shift και κρατώντας πατημένο κάνεις κλικ στο Restore! Θα σου ανοίξει παράθυρο που θα σου λέει από που να πάρει το firmaware και εσύ θα πας στο σημείο-φάκελο που το έχεις αποθηκεύσει! Μετά όλα θα γίνουν μόνα τους σε περίπου ένα δεκάλεπτο!!!!! Πρόσεχε,με restore χάνεις κάποιες εφαρμογές ή δεδομένα γι'αυτό κάνε back up πριν!!!!
Ελπίζω να σε βοήθησα...

#3   Meowth

Meowth

    iPH newbie

  • 81 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/08/2009 - 10:27

Αυτο ακριβώς εχω κάνει αλλα οταν πατάω Shift + Restore δεν μου βγαζει καπου να επιλέξω πια firmware πρεπει να χρησημοποιήσω... και αυτο μου κανει μεγαλη εντυπωση ξακινα να κανει μονο του restore και φυσικα παλι μου περνα την 3.0.1 εκδοση :( :(

#4   Christos75

Christos75

    iPH Hero

  • 3.927 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:Justsaychris

Δημοσίευση 20/08/2009 - 10:33

Περίεργο αυτό!!! Αν είναι βγάλε το τηλέφωνό σου από τo pc και ξαναβάλτο πάλι επάνω!!! Και ακολούθησε την ίδια διαδικασία!! Δεν μπορεί να μην σου πιάσει...

#5   Meowth

Meowth

    iPH newbie

  • 81 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/08/2009 - 10:43

Το έχω κάνει και αυτο συνγκεκριμένα την ίδια διαδικασια την έκανα 3 φορές χθες το βραδυ. Εχω windows vista, το iPhone μου ειναι το 3GS και δεν εχω κανει jailbrake η οτιδήποτε άλλο ειναι ''παρθένο'' οπως το αγόρασα. οπως επίσεις το firmware το κατέβασα με Mozilla απο το iphonehellas φυσικά.

Μηπως ξέρεις σε ποιο μέρος στο Pc αποθηκέυει τις Firmware οταν κανουμε update απο το itunes? μηπως να εσβηνα την 3.0.1 απο εκει, και να έβαζα μόνο την 3.0.0 εκει μήπως παίξει έτσι?

#6   Christos75

Christos75

    iPH Hero

  • 3.927 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:Justsaychris

Δημοσίευση 20/08/2009 - 10:52

Υπάρχει κάπου το path αλλά δεν θυμάμαι,ψάξε στο forum και θα το βρεις αλλά δεν μπορεί να μην σου το κάνει αυτό!!! Κάνε ένα roboot στη συσκευή! Κράτα παρατεταμένα το κουμπί πάνω στη συσκευή και το Home button που είναι το κουμπάκι κάτω από την οθόνη μαζί για κάποια δευτερόλπετα και προσπάθησε να ξανακάνεις την διαδικασία!!!Αν δεν μπορέσεις...ενημέρωσε!

#7   Meowth

Meowth

    iPH newbie

  • 81 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/08/2009 - 10:56

Υπάρχει κάπου το path αλλά δεν θυμάμαι,ψάξε στο forum και θα το βρεις αλλά δεν μπορεί να μην σου το κάνει αυτό!!! Κάνε ένα roboot στη συσκευή! Κράτα παρατεταμένα το κουμπί πάνω στη συσκευή και το Home button που είναι το κουμπάκι κάτω από την οθόνη μαζί για κάποια δευτερόλπετα και προσπάθησε να ξανακάνεις την διαδικασία!!!Αν δεν μπορέσεις...ενημέρωσε!



Το reboot ειναι κατι αντίστοιχο σαν να κάνουμε restart στον υπολογιστη?

#8   Christos75

Christos75

    iPH Hero

  • 3.927 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:Justsaychris

Δημοσίευση 20/08/2009 - 10:57

Το reboot ειναι κατι αντίστοιχο σαν να κάνουμε restart στον υπολογιστη?


Ακριβώς!!!!

#9   Meowth

Meowth

    iPH newbie

  • 81 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/08/2009 - 11:00

Ακριβώς!!!!


Σ' ευχαριστώ πολύ, Θα το δοκιμασω το απογευμα στο σπίτι και θα σου πώ νέα.... ελπίζω αυχαριστα :rolleyes:

#10   Christos75

Christos75

    iPH Hero

  • 3.927 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:Justsaychris

Δημοσίευση 20/08/2009 - 11:02

Σ' ευχαριστώ πολύ, Θα το δοκιμασω το απογευμα στο σπίτι και θα σου πώ νέα.... ελπίζω αυχαριστα :rolleyes:


Στο εύχομαι!!!Αν είμαι εδώ το απόγευμα θα βοηθήσω όσο μπορώ!

#11   thanasis

thanasis

    iPH Guru

  • 9.488 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 20/08/2009 - 11:11

Μηπως ξέρεις σε ποιο μέρος στο Pc αποθηκέυει τις Firmware οταν κανουμε update απο το itunes? μηπως να εσβηνα την 3.0.1 απο εκει, και να έβαζα μόνο την 3.0.0 εκει μήπως παίξει έτσι?


η διαδρομη απου αποθικευτε το .ipsw στο pc σου ειναι αυτη: C:\Documents and Settings\όνομα του PC\Application Data\Apple Computer\iTunes\iPhone Software Updates κοιταξε μην τυχον μπερδευεις τα ipsw και επιλεγεις της 3.0.1..

ezgif_com_crop_2.gif


#12   Christos75

Christos75

    iPH Hero

  • 3.927 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:Justsaychris

Δημοσίευση 20/08/2009 - 11:17

η διαδρομη απου αποθικευτε το .ipsw στο pc σου ειναι αυτη: C:\Documents and Settings\όνομα του PC\Application Data\Apple Computer\iTunes\iPhone Software Updates κοιταξε μην τυχον μπερδευεις τα ipsw και επιλεγεις της 3.0.1..



Σωστό και αυτό!!!

#13   Meowth

Meowth

    iPH newbie

  • 81 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/08/2009 - 11:35

ευχαριστω πολυ παιδία θα το παλεψω το απογευμα

#14   Christos75

Christos75

    iPH Hero

  • 3.927 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:Justsaychris

Δημοσίευση 20/08/2009 - 11:39

ευχαριστω πολυ παιδία θα το παλεψω το απογευμα


Να είσαι καλά! Αν είμαστε εδώ θα βοηθήσουμε και πάλι!

#15   Meowth

Meowth

    iPH newbie

  • 81 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/08/2009 - 23:05

Να είσαι καλά! Αν είμαστε εδώ θα βοηθήσουμε και πάλι!


Και φυσικα οπως ηταν αναμενομενο δεν εγινε το downgrade. το path αυτο δεν ισχυει για τα vista C:\Documents and Settings\όνομα του PC\Application Data\Apple Computer\iTunes\iPhone Software Updates. Τι να πω δεν χερω τα εκανα ολα οπως μου τα ειπατε ... :( :(

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες