Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Πρόβλημα σε Downgrade από 3.0.1 σε 3.0 firmware


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
47 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   thanasis

thanasis

    iPH Guru

  • 9.488 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 20/08/2009 - 23:08

βασικα σου προτεινω να το αφησεις οπως ειναι και κανε υπομονη ενα μηνα ακομα.22 Σεπτεμβριου βγενει η OS 3.0.1full

ezgif_com_crop_2.gif


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   Meowth

Meowth

    iPH newbie

  • 81 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/08/2009 - 23:11

βασικα σου προτεινω να το αφησεις οπως ειναι και κανε υπομονη ενα μηνα ακομα.22 Σεπτεμβριου βγενει η OS 3.0.1full



Τελικά κατι τετοιο με κοβω να κανω.... αν και δεν μ'αρεσει να τα παραταω...

#18   thanasis

thanasis

    iPH Guru

  • 9.488 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 20/08/2009 - 23:17

αυτη η περιπτωση ειναι σαν τον βιασμο που λενε αν δεν μπορεις να το αποφυγεις απολαυσετο ;) κανε και εσυ το ιδιο.απολαυσε το καινουριο σου gadgetaki :)

ezgif_com_crop_2.gif


#19   sotpap

sotpap

    iPH newbie

  • 52 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/08/2009 - 23:20

Δεν είναι ...\όνομα-pc\... αλλά είναι ...\όνομα-χρήστη\... Και στα vista ο φάκελος είναι c:\Χρήστες\όνομα-χρήστη\......

#20   Meowth

Meowth

    iPH newbie

  • 81 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/08/2009 - 11:43

αυτη η περιπτωση ειναι σαν τον βιασμο που λενε αν δεν μπορεις να το αποφυγεις απολαυσετο ;) κανε και εσυ το ιδιο.απολαυσε το καινουριο σου gadgetaki :)


Απο την μια εχεις δίκιο, αλλα και πως να απολαυσω το καινουργιο μου Gadgetaki οταν φοβαμαι και να το ανοιχω τοσο φαγανα στην μπαταρια που ειναι? να φανταστεις επαιξα μια παρτιδα ταυλι στην εφαρμογη igammon και η μπατρια απο 59% πηγε στο 55% με δυο τρια λεπτα χρήση... πως να το απολαυσω πεσ μου...

#21   Meowth

Meowth

    iPH newbie

  • 81 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/08/2009 - 20:14

Τελικα μετα απο παρα πολλες προσπαθειες και πολυ ερευνα καταλαβα οτι το iPhone οταν δεν ειναι jailblake και ειναι κανονικο δεν μπορει να γινει downgrade σε αλλη Firmware... και ολα τα αλλα ειναι μυθος.

#22   ktzaf

ktzaf

    iPH Honored Elite member

  • 1.283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 21/08/2009 - 20:52

Τελικα μετα απο παρα πολλες προσπαθειες και πολυ ερευνα καταλαβα οτι το iPhone οταν δεν ειναι jailblake και ειναι κανονικο δεν μπορει να γινει downgrade σε αλλη Firmware... και ολα τα αλλα ειναι μυθος.

Μόλις έκανα το downgrade. Κάνε τα πάρακάτω.
Σύνδεσε το τηλ. στο pc και άνοιξε itunes.
Άφησέ το να το αναγνωρίσει.

Τώρα πρέπει να βάλεις το τηλ. σε DFU Mode. Είναι πολύ απλό. Πάτα ταυτόχρονα το ON/OFF και το Home Button για περίπου 10''. Μόλις κάνει τον ήχο σύνδεσης άφησε το ON/OFF. Μόνο το ON/OFF είναι σημαντικο να συνεχίσεις να κρατάς το Home Button πατημένο μέχρι το iTunes να σου πεί ότι βρείκε ένα iPhone που πρέπει να γίνει restore.

Σε αυτό το σημείο κάνεις "SHIFT+Restore" και διαλέγεις το firmware που θέλεις να εγκαταστήσεις.

Το must είναι το iPhone να μπεί σε DFU mode.

Τελευταία επεξεργασία από: ktzaf, 21/08/2009 - 20:52


#23   Meowth

Meowth

    iPH newbie

  • 81 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/08/2009 - 21:29

Μόλις έκανα το downgrade. Κάνε τα πάρακάτω.
Σύνδεσε το τηλ. στο pc και άνοιξε itunes.
Άφησέ το να το αναγνωρίσει.

Τώρα πρέπει να βάλεις το τηλ. σε DFU Mode. Είναι πολύ απλό. Πάτα ταυτόχρονα το ON/OFF και το Home Button για περίπου 10''. Μόλις κάνει τον ήχο σύνδεσης άφησε το ON/OFF. Μόνο το ON/OFF είναι σημαντικο να συνεχίσεις να κρατάς το Home Button πατημένο μέχρι το iTunes να σου πεί ότι βρείκε ένα iPhone που πρέπει να γίνει restore.

Σε αυτό το σημείο κάνεις "SHIFT+Restore" και διαλέγεις το firmware που θέλεις να εγκαταστήσεις.

Το must είναι το iPhone να μπεί σε DFU mode.



Τα εχω κάνει όλα αυτα που μου λες απλα στο σημειο ποθ κανεις Shift + restore εκει δεν κανει τιποτα απλα ξεκιναει να κανει restore χωρισ να με αφηνει να επιλεξω πια firmware θελω μου βαζει την 3.0.1. απο μονο του. Σημ, εχω windows vista.

Μετα το SHIFT+Restore λογικα θα πρεπει να μου ανοιξει παραθυρο για να επιλεξω που εχω αποθυκευμενο το firmware? ετσι δεν ειναι? εμενα δεν το κανει αυτο........

#24   ktzaf

ktzaf

    iPH Honored Elite member

  • 1.283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 21/08/2009 - 21:48

Μία ερώτηση. Όταν το βάλεις το iPhone σε DFU και ξαναπεράσουν τα Vista τον driver, τι πληροφορίες σου δείχνει το iTunes για την συσκευή? (capacity, version και serial #)

To downgrade το έκανα σε Windows7.

Τελευταία επεξεργασία από: ktzaf, 21/08/2009 - 21:49


#25   Meowth

Meowth

    iPH newbie

  • 81 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/08/2009 - 21:53

Μία ερώτηση. Όταν το βάλεις το iPhone σε DFU και ξαναπεράσουν τα Vista τον driver, τι πληροφορίες σου δείχνει το iTunes για την συσκευή? (capacity, version και serial #)

To downgrade το έκανα σε Windows7.


μου δειχνει n/a σε ολα .....

#26   ktzaf

ktzaf

    iPH Honored Elite member

  • 1.283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 21/08/2009 - 22:05

μου δειχνει n/a σε ολα .....

Έψαξα λίγο στο google και βλέπω ότι υπάρχει κόσμος που δεν μπορεί να κάνει downgrade με τα vista. Βρές ένα pc με XP ή με windows 7. Κάλύτερα μην το δοκιμάζεις άλλο γιατί διάβασα σε κάποιο site ότι τα vista προκαλούσαν και error messages. Αν καταφέρω ν α βρώ κάτι άλλο θα σε ενημερώσω.

#27   Meowth

Meowth

    iPH newbie

  • 81 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/08/2009 - 22:09

Έψαξα λίγο στο google και βλέπω ότι υπάρχει κόσμος που δεν μπορεί να κάνει downgrade με τα vista. Βρές ένα pc με XP ή με windows 7. Κάλύτερα μην το δοκιμάζεις άλλο γιατί διάβασα σε κάποιο site ότι τα vista προκαλούσαν και error messages. Αν καταφέρω ν α βρώ κάτι άλλο θα σε ενημερώσω.




Σέυχαριστω πολυ, αλλα μπορω να κανω restore απο αλλα pc me xp? να κατεβασω τα itunes ξανα? απο οτι ξερω μπορεισ μονο σε εναν υπολογιστη να δουλευειες μονο το iphone...

#28   ktzaf

ktzaf

    iPH Honored Elite member

  • 1.283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 21/08/2009 - 22:17

Σέυχαριστω πολυ, αλλα μπορω να κανω restore απο αλλα pc me xp? να κατεβασω τα itunes ξανα? απο οτι ξερω μπορεισ μονο σε εναν υπολογιστη να δουλευειες μονο το iphone...

Αν κάνεις το downgrade σε κάποιο άλλο υπολογιστή και πας μετά να συνδέσεις το iPhone στον δικό σου, δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα, απλά θα σου βγάλει αυτό το μύνημα

Συνημμένο αρχείο  iphone-sync-step-4.png   28,25KB   9 λήψεις

Διαλέγεις replace info και από εκεί και πέρα θα σου κάνει sync με το δικό σου pc. Απλά μην περάσεις τίποτα από το pc που θα χρησημοποιήσεις για να κάνεις το downgrade και είσαι OK.

#29   Meowth

Meowth

    iPH newbie

  • 81 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/08/2009 - 22:20

Αν κάνεις το downgrade σε κάποιο άλλο υπολογιστή και πας μετά να συνδέσεις το iPhone στον δικό σου, δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα, απλά θα σου βγάλει αυτό το μύνημα

Συνημμένο αρχείο  iphone-sync-step-4.png   28,25KB   9 λήψεις

Διαλέγεις replace info και από εκεί και πέρα θα σου κάνει sync με το δικό σου pc. Απλά μην περάσεις τίποτα από το pc που θα χρησημοποιήσεις για να κάνεις το downgrade και είσαι OK.


θα το δοκιμασω στο κατω κατω τι εχω να χασω... στην χειροτερη το κανω restore ξανα απο το κανονικο μοθ pc με τα Vista..

#30   ktzaf

ktzaf

    iPH Honored Elite member

  • 1.283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 21/08/2009 - 22:24

θα το δοκιμασω στο κατω κατω τι εχω να χασω... στην χειροτερη το κανω restore ξανα απο το κανονικο μοθ pc με τα Vista..

Αν τελικά τα καταφέρις στα XP κάνε μία ενημέρωση γιατί προβλεπω οτι θα παιδευτεί πολύς κόσμος. Κάλή τύχη.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες