Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Αγορά MacBook Air


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
109 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#61   nmout

nmout

    Advanced Member

  • 1.205 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/08/2011 - 23:03

Σκέψου τι παίρνεις με τα ίδια λεφτά σε Pc Windows 7
Είχα Mac και πήρα Pc, γιατί τα πάντα στο Mac είναι ακριβά, και πολλά που ακούγονται ότι υπάρχουν για Pc δεν υπάρχουν για Mac

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#62   sixtypounder

sixtypounder

    iPH Enthousiast

  • 589 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:sixtypounder

Δημοσίευση 09/08/2011 - 23:19

Α κ κάτι άλλο: η μπαταρία είναι ενσωμάτωμενη πως γίνεται όταν κάποιος το έχει συνέχεια στο ρεύμα;


θα σου απαντησω σε αυτο που ξέρω , η μπαταρία ναι είναι ενσωματομένη , αλλα δεν νομίζω να έχει πρόβλημα εαν το έχεις συνέχεια στο ρεύμα , εαν ηταν απαρέτητο για να εχουμε ενα φορητό υπολογιστή στο ρεύμα να
βγάζουμε τη μπαταρία , δεν θα τον κυκλοφορούσαν με ενσωματομενη εξ αρχής, επησεις κατι άλλο για τη μπαταρία , πιστεύω οτι ειναι απο τις καλύτερες "μαμα" που θα βρείς στην ελλάδα!
δυστηχώς οσοι κάτοχοι φορητών υπολογηστών ξέρουν οτι η μπαταρίες λειτουργουν 1-2 ώρες!, δηστηχως μας έχουν για παραπέταμα και οι reseller εδω π.χ. κοτσοβολος,μουλτιραμα, πλαισιο κτλπ απο οτι εχω καταλάβει σε αυτο
το θέμα χάνουν! (σε περίπτωση που κάποιο απο τα παραπάνω δεν στέκει διορθώστε με!το λέω με όλη τη καλη διαθεση γιατι παντογνώστης δεν ειμαι , αλλα 4 λαπτοπ που έχω τσεκάρει προσωπικα τα τελευταια 3 χρόνια τοση διάρκεια μπαταρίας
εχουν , ποιο συγκεκριμένα , ενας dell, δυο hp ,και ενας toshiba, ) εχω δει toshiba απο αμερικη με μαμα μπαταρια 4+ ωρες, δηλαδη σου λενε παρε ενα λαπτοπ 6 κατοσταρικα εεεε δωσε και αλλα 3 για να εχεις μια γνησια μπαταρια που να κρατάει
με λιγα λογια ξεφτιλα!,

τωρα η apple σε αυτο το θέμα υπερτερει αρκετά!!!! δεν ξερω συγκεκριμενα , εχουν κανει κολπα με τη μπαταρια ( συν κ το χορο που πιανη μια αποσπομενη) και την εχουν κανει να κρατάει με νορμαλ χρηση και φωτηνοτητα στο 50% μεχρι και 8 ωρες,!
{η χαρά του λαπτοπ} απο θεμα αυτονομιας πάντα!,

τωρα για μενα ρε ευαγγελια (εχεις κ ωραιο ονομα!) αξιζει αρκετα ενας μακ , ακουο γενηκοτερα καλα λογια , σε μαγαζια που εχω ρωτησει λενε αξιζει! και στο φορουμ απο οτι βλεπει παρομοιες γνωμες! οποτε εχεις το ελευθερο,
τωρα απο τα λιγα που ξερω ειναι οτι ενας μακ θα σου κρατησει 4-5 χρονια σε αντιθεση με ενα αλλο λαπτοπ που κραταει 2-3 ( αναλογα τη χρηση που το χρειαζετε ο καθενας, πολυ γενικη αποψη που μολις αναφερα)

μπορεις βεβαια να ρωτησεις κιαλλο και το προ ειναι αρκετα καλη επιλογη! αν πας και σε 15ρι εισαι πολυ καλα πιστευω! τωρα αυτα που λες για καδο ανακυκλωσης κτλπ πολυ minor μου φενοντε, εχει πολα πλεονεκτηματα οποτε δε χρειααζετε να κοιτας τα ποιο απλα! οπως και με το iphone! γιατι να πτωηθω που δεν μπορω να στειλω με bluetooth ή που πρεπει να αγορασω ενα ringtone για να χτηπαει το κινητο με αυτο! (καποια απο τα ελαχιστα μειονεκτηματα) ενω το τηλέφωνο εχει
ενα σωρο πλεονεκτηματα! οταν τα καλα υπέρισχυουν απο τα κακα κατα 95% δεν δινεις καν βάση το πέρνεις!!!

λοιπον αυτα απο μένα , και μην καταντισετε ετσι παιδες ... (*look bellow) :)

Συνημμένα αρχεία



#63   Researcher

Researcher

    iPH Hero

  • 3.615 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/08/2011 - 23:22

Όσα είπες περί μπαταρίας είσαι λάθος!

Να μιλάς με άρθρα αν θέλεις να σε πιστέψει κάποιος.

#64   sixtypounder

sixtypounder

    iPH Enthousiast

  • 589 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:sixtypounder

Δημοσίευση 09/08/2011 - 23:23

Όσα είπες περί μπαταρίας είσαι λάθος!

Να μιλάς με άρθρα αν θέλεις να σε πιστέψει κάποιος.


γινε λιγο ποιο συγκεκριμενος σε παρακαλω :)

#65   Researcher

Researcher

    iPH Hero

  • 3.615 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/08/2011 - 23:26

Υπάρχουν πολλά threads εδώ μέσα που μιλούν για τη μπαταρία. Έχω γράψει κατεβατά.

Όσα είπες, είσαι λάθος. Η μπαταρία στο ρεύμα πεθαίνει. Δε θα καθήσω να στο εξηγήσω....ψάξτο. Αν έχεις αντίθετη γνώμη να μας αναφέρεις κ τα sites, βιβλία, έρευνες που στηρίζουν την άποψή σου.

#66   sixtypounder

sixtypounder

    iPH Enthousiast

  • 589 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:sixtypounder

Δημοσίευση 09/08/2011 - 23:32

δεν εχω sites , ουτε βιβλια , και σιγουρα δεν θα κατσω να το ψάξω γιατι πολυ απλα δεν με ενδιαφέρει αμεσα

αλλα όπως ειπα και πριν απο προσωπικα απο τα μηχανηματα που εχω κάτσει αυτα βλέπω!

τωρα τι να σου πω εαν το εχεις ψάξει, λογικα ξέρεις τι λες,

αλλα για κατι που αναφέρθηκε πριν! για τη διάρκεια τις μπαταρίας σε μακ δεν νομίζω εαν
κάνει τοσο κακο στο ρευμα οπώς λες να την βγαζαν ενσωματομένη εξ αρχης , το πα και παραπάνω!
τουλαχιστον η κοινη λογικη αυτο λεει ... .

#67   Researcher

Researcher

    iPH Hero

  • 3.615 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/08/2011 - 23:35

Όλα τα sites και κάτι έρευνες απο πανεπιστήμια που είχα ποστάρει έλεγαν πως την μπαταρία τη βγάζεις όταν τον έχεις στο ρεύμα γιατί πεθαίνει η χωρητικότητά της...

Μόνο η άτιμη η apple της ενσωμάτωσε. 70Ευρώ η αλλαγή...

#68   PoluxGreece

PoluxGreece

    iPH Elite Poster

  • 3.100 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 09/08/2011 - 23:49

Όλα τα sites και κάτι έρευνες απο πανεπιστήμια που είχα ποστάρει έλεγαν πως την μπαταρία τη βγάζεις όταν τον έχεις στο ρεύμα γιατί πεθαίνει η χωρητικότητά της...

Μόνο η άτιμη η apple της ενσωμάτωσε. 70Ευρώ η αλλαγή...

τι 70?εγω που ρωτησα για το macbook unibody 140 Μου ειπαν

#69   giannisg2004

giannisg2004

    iPH Contributor

  • 914 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/08/2011 - 00:14

Υπάρχουν πολλά threads εδώ μέσα που μιλούν για τη μπαταρία. Έχω γράψει κατεβατά.

Όσα είπες, είσαι λάθος. Η μπαταρία στο ρεύμα πεθαίνει. Δε θα καθήσω να στο εξηγήσω....ψάξτο. Αν έχεις αντίθετη γνώμη να μας αναφέρεις κ τα sites, βιβλία, έρευνες που στηρίζουν την άποψή σου.

Αυτό που συμβαίνει είναι το εξής:
Ειδικά η Apple για τα laptop της έχει δημιουργήσει κάποιο σύστημα, ώστε όταν φορτίσει η μπαταρία, αν συνεχίσεις να το έχεις συνδεδεμένο στην πρίζα, η μπαταρία σταματάει να φορτίζει και το laptop τραβάει ρεύμα απευθείας από την πρίζα. Επομένως, είναι σαν να το λειτουργείς με βγαλμένη την μπαταρία. Αυτό βέβαια συμβαίνει στα unibody μοντέλα, που η μπαταρία είναι ενσωματωμένη. Επομένως, έτσι εξαλείφεται η ανάγκη να την βγάζεις.

Αλλά έχεις δίκιο ότι αν το έχεις συνέχεια συνδεδεμένο στην πρίζα, κάνεις ζημιά στην μπαταρία. Αυτό συμβαίνει γιατί η μπαταρία μένει συνέχεια φορτισμένη. Και λόγω της δομής των μπαταριών (όλων των μπαταριών, ενσωματωμένων και μη), όταν μια μπαταρία είναι τελείως φορτισμένη ή τελείως αφόρτιστη για μεγάλο διάστημα (δηλαδή μέρες), χάνει σταδιακά την χωρητικότητά της.
Επομένως, αυτό που μπορεί να κάνει κανείς, αν το δουλεύει συνέχεια στο ρεύμα, είναι ένα calibration κάθε μιά-δυό βδομάδες. Ή αλλιώς μόλις φορτίσει να το βγάζει από την πρίζα και να το ξαναβάζει μόλις κοντεύει να τελειώσει η μπαταρία.

Σύμφωνα μάλιστα με μελέτες που έχω διαβάσει (ίσως είναι και οι ίδιες με αυτές που αναφέρεις και εσύ), ο ιδανικότερος τρόπος να λειτουργεί κανείς την μπαταρία, ώστε και ζημιά να μην της κάνει και τους κύκλους φόρτισης να μειώσει (κάθε μπαταρία αντέχει συγκεκριμένο αριθμό κύκλων φόρτισης) είναι να φορτίζεις την μπαταρία στο full, μόλις γεμίσει να βγάζεις την πρίζα και μόλις πέσει στο 40% να το ξαναβάζεις στην πρίζα. Αλλά αυτό είναι ψιλά γράμματα και ίσως όχι τόσο πρακτικό.
Το αμέσως επόμενο καλύτερο, είναι αν δουλεύεις το laptop όλη μέρα συνέχεια, να το έχεις στην πρίζα (ώστε να μην έχεις πολλούς κύκλους φόρτισης) και να κάνεις calibration μιά στο τόσο, ενώ αν το χρησιμοποιείς περιστασιακά κατά την διάρκεια της μέρας, το φορτίζεις, το βγάζεις από την πρίζα και μόλις τελειώσει η μπαταρία το ξαναβάζεις.

Τελευταία επεξεργασία από: giannisg2004, 10/08/2011 - 00:17


#70   Researcher

Researcher

    iPH Hero

  • 3.615 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/08/2011 - 00:16

Αυτό που συμβαίνει είναι το εξής:
Ειδικά η Apple για τα laptop της έχει δημιουργήσει κάποιο σύστημα, ώστε όταν φορτίσει η μπαταρία, αν συνεχίσεις να το έχεις συνδεδεμένο στην πρίζα, η μπαταρία σταματάει να φορτίζει και το laptop τραβάει ρεύμα απευθείας από την πρίζα. Επομένως, είναι σαν να το λειτουργείς νε βγαλμένη την μπαταρία. Αυτό βέβαια συμβαίνει στα unibody μοντέλα, που η μπαταρία είναι ενσωματωμένη. Επομένως, έτσι εξαλείφεται η ανάγκη να την βγάζεις.


Συμφωνούμε σε όλα εκτός από αυτό που αναφέρεις πάνω. Μπορείς να παραθέσεις μία πηγή?

Τελευταία επεξεργασία από: Researcher, 10/08/2011 - 00:18


#71   TiMoRiS

TiMoRiS

    iPH Member

  • 284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/08/2011 - 00:59

Που ακρίβως έχει 70ευρώ η αλλαγή της μπαταρίας? ρωτάω γιατί στην document μου είχαν πεί 190ευρω και σκέφτομαι να παρω μία απο ebay και να την αλλάξω μόνος μου!

#72   Smaug

Smaug

    iPH Contributor

  • 1.771 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:smaug.gr

Δημοσίευση 10/08/2011 - 01:38

H μπαταρία φθείρεται αν μένουν στάσιμα τα στοιχεία της και δεν κάνει κύκλους και φθείρεται κάνοντας κύκλους. Η apple λέει κάνε 1 full charge ανά μήνα σαν μόνη συμβουλή για τη μπαταρία.

#73   yell0wsoldi3r

yell0wsoldi3r

    iPH Honored Advanced Member

  • 1.391 μηνύματα
  • Twitter:@zax0s
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 10/08/2011 - 04:08

Όλα τα sites και κάτι έρευνες απο πανεπιστήμια που είχα ποστάρει έλεγαν πως την μπαταρία τη βγάζεις όταν τον έχεις στο ρεύμα γιατί πεθαίνει η χωρητικότητά της...

Μόνο η άτιμη η apple της ενσωμάτωσε. 70Ευρώ η αλλαγή...


Μαλιστα.
Εγω να μη διαφωνήσω γιατι δεν εχω και τα απαιτουμενα στοιχεια.
Το μονο στοιχειο που εχω ειναι η επικοινωνια μου με το Support της Apple στην Αμερικη που μου τονισαν αυτο που λεει και ο φιλος Γιαννης παραπανω.Δηλαδη 1-2 φορες το μηνα κανεις ενα Calibration.

Μπορεις να μου πεις εσυ φιλε Researcher πως πιστευεις οτι πρεπει να λειτουργει το θεμα μπαταρια-φορτιση-πρίζα στα unibody μηχανηματα και δη στα MacBook?

Γιατι προφανως δε γινεται να παμε και στο αλλο ακρο (φορτιζω πληρως-βγαζω απ'τη πριζα-ξεφορτιζω και παλι απο την αρχη)
Γιατι οταν χρησιμοποιεις το MB σε καθημερινη και συνεχη χρηση κατι τετοιο μαλλον θα αποτελειωνε την μπαταρια.

Πραγματικα θελω να ακουσω τη γνωμη σου,καθως κι εγω ειχα τον ιδιο φοβο οταν πρωτοπηρα το MBP και γι'αυτο απευθυνθηκα και στο Support της Apple.

#74   Evangelia

Evangelia

    iPH Enthousiast

  • 548 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 10/08/2011 - 07:15

Όταν είχα πάρει το fujitsu - το πρώτο laptop-μου είχαν πει στο κατάστημα ότι όταν το έχω στη πρίζα να βγάζω την μπαταρία!!θα την βάζω μόνο Οτάβα θέλω να τη φόρτιση!!!δεν μου είπαν όμως ότι εάν δεν τη φόρτισω θα χαλάσει!! Πήγα και μετά απο ένα χρόνο- τόσο νωρίς- να φόρτισω τη μπαταρία για να το χρησιμοποιήσω εκτός σπιτιού κ δεν φορτιζε!!!παει....!!!γι αυτό ρώτησα!!αν και δεν πρόκειται να το βγάλω εκτός μιας κ έχω το iPad!!!

#75   Researcher

Researcher

    iPH Hero

  • 3.615 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/08/2011 - 08:58

Μαλιστα.
Εγω να μη διαφωνήσω γιατι δεν εχω και τα απαιτουμενα στοιχεια.
Το μονο στοιχειο που εχω ειναι η επικοινωνια μου με το Support της Apple στην Αμερικη που μου τονισαν αυτο που λεει και ο φιλος Γιαννης παραπανω.Δηλαδη 1-2 φορες το μηνα κανεις ενα Calibration.

Μπορεις να μου πεις εσυ φιλε Researcher πως πιστευεις οτι πρεπει να λειτουργει το θεμα μπαταρια-φορτιση-πρίζα στα unibody μηχανηματα και δη στα MacBook?

Γιατι προφανως δε γινεται να παμε και στο αλλο ακρο (φορτιζω πληρως-βγαζω απ'τη πριζα-ξεφορτιζω και παλι απο την αρχη)
Γιατι οταν χρησιμοποιεις το MB σε καθημερινη και συνεχη χρηση κατι τετοιο μαλλον θα αποτελειωνε την μπαταρια.

Πραγματικα θελω να ακουσω τη γνωμη σου,καθως κι εγω ειχα τον ιδιο φοβο οταν πρωτοπηρα το MBP και γι'αυτο απευθυνθηκα και στο Support της Apple.


Καλημέρα, το calibration εννοείται και νομίζω πως στο post που είχα αναφέρει όλα αυτά, υπήρχε και ένα λινκ σε άλλο κορυφαίο site μόνο για mac που εξηγούσε το σωστό calibration.

Τώρα σχετικα με το ερώτημά σου, ακριβώς εκεί είναι το πρόβλημα, πως πλέον δεν υπάρχει σωστός τρόπος. Εκςί που μπορούσες να παρατείνεις τη ζωή της μπαταρίας, πλέον δε μπορείς και στα 2.5-3 χρόνια θα πας να τα σκάσεις. ΔΕΝ υπάρχει εναλλακτική.

Οι περισσότεροι ίσως είστε πιο νέοι στον κόσμο της Apple ή δεν πολυασχολείστε (και καλά κάνετε γιατί υπάρχουν σοβαρότερα πράγματα), και δε θα θυμάστε τις αρχικές εντυπώσεις κατά τη μετάβαση στα unibody...κράξιμο λόγω του θέματος της μπαταρίας.

70Ευρώ φίλε μου έκανε imitation μπαταρία από το ebay, για το Powerbook μου 1.67GhZ του 2001. Νόμιζα πως οι τιμές είχαν διατηρηθεί.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες