Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iPhone 3GS και κίτρινη οθόνη


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
189 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#61   Cavadias

Cavadias

    iPH newbie

  • 22 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/08/2009 - 02:39

The 3GS display is ever-so-slightly warmer than the 3G's, having a yellow/orangish tint when viewed side by side. If you remember, the 3G's screen was also warmer than the 2G's. It's not distracting in any way, and the warm screen is slightly easier on your eyes even if the brightness is bumped up high.

Αυτό το κομάτι λές? Δεν βρήκα άλλη αναφορά στην οθόνη η παραπάνω μάλον μου κάνει για κολακευτική αναφορά στην κίτρινη οθόνη.

Όσο για αυτό:
The iPhone 3GS has a slightly warmer representation of the colors as compared to the 3G and that's a good thing since the 3G had it way too cool and even bluish (check out the last photo). But that difference is obvious only when you compare the devices head-to-head. When you have them on their own, chances are you'd never notice it.

Δλδ. σημφωνείς ότι καλά έκανε η Apple και βγάζει κίτρηνες οθόνες?

Δουλευόμαστε μεταξύ μας... σε καμία 10αρια χρόνια δεν θα υπάρχει άσπρο σε καμία συσκευή θα είναι όλες κίτρινες... Στα ΙΜΑΚ γιατί δεν το αλλάζουν?? Τα πράγματα είναι απλά, το άσπρο πρέπει να είναι άσπρο, το μαύρο μαύρο.
Μετάξι αστείου και σοβαρού εμένα μου δημιουργεί πρόβλημα στο διάβασμα, είμαι δυο χρόνια με λευκό άσπρο, μου πουλάνε με κίτρινο και το ντεμο είναι σωστό???

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#62   doctorm

doctorm

    iPH newbie

  • 88 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 30/08/2009 - 03:22

Δλδ. σημφωνείς ότι καλά έκανε η Apple και βγάζει κίτρηνες οθόνες?

εγω απλα παρουσιαζω οτι η apple πραγματι εχει επιλεξει αλλους χρωματισμους και πιο θερμα στο τελευταιο κινητο της με φωτογραφιες και αποδειξεις :D , τωρα εαν σε καποιους δεν τους αρεσει τα πιο εντονα θερμα/φυσικα χρωματα και προτειμουν ενα πιο μπλε κινητο/εντονο ασπρο τοτε εαν ειναι τυχεροι και πετυχουν κανα απο τα πρωτα 3gs αλλιως ας επιλεξουν το 3g, γιατι απο εδω και περα ολα τα 3gs θα ειναι κιτρινα. Σαφως το πραγμα πηγαινει σε προσωπικη προτιμηση και σιγουρα δεν μιλαμε για ελλατωματικο κινητο. Και ας ειμαστε λιγο σοβαροι, η οθονη δεν εχει προβλημα, εαν δεν υπηρχαν τα προηγουμενα μοντελα θα υπηρχε κανεις να ασχολειτε ??? ?χαρειται το κινητο, εγω αυτο εχω να πω.

σημειωση, δεν αμφιβαλω οτι σιγουρα θα υπαρξουν καποια κινητα με αλοιωση χρωματισμων (οπως πχ μονο στο κατω μερος του κινητου κιτρινισμα κ.α.), αυτο ειναι αλλο πραγμα και πρεπει να απατειται αλλαγη κινητου

Τελευταία επεξεργασία από: doctorm, 30/08/2009 - 03:26


#63   guzel

guzel

    iPH User

  • 123 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 30/08/2009 - 10:54

The 3GS display is ever-so-slightly warmer than the 3G's, having a yellow/orangish tint when viewed side by side. If you remember, the 3G's screen was also warmer than the 2G's. It's not distracting in any way, and the warm screen is slightly easier on your eyes even if the brightness is bumped up high.

http://gizmodo.com/5...hone-3gs-review

ας διαβασουν μερικοι για να τους φυγει η ιδεα οτι το να ειναι κιτρινισμενο το κινητο δεν σημαινει οτι ειναι ελλατωματικο. Αν ειναι να βγαλουν αναξιοπιστο το review του Gizmodo, τοτε δεν εχω να πω τιποτα αλλο





εμενα ειναι διχρωμο..δεν φαινεται αλλα αν το προσεξεις πολυ καλα στο κατω ακρο κιτρινιζει ελαφρως και πανω ειναι ολοασπρο!!!!
αν μη τι αλλο αστειο για την apple να δινει την ιδια συσκευη με διαφορετικες οθονες

επισης το προβλημα δεν νομιζω να ειναι μονο στο ασπρο αλλα και στο μαυρο καθως θα φαινεται λαδι

Τελευταία επεξεργασία από: guzel, 30/08/2009 - 10:55


#64   Antong

Antong

    iPH User

  • 181 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 30/08/2009 - 11:25

Το ίδιο πρόβλημα έχω, στο κάτω μέρος η οθόνη έχει μια πιο έντονα κίτρινη περιοχή.
αυτό δεν είναι αστοχία υλικού ???? Δεν είναι θέμα saturation της οθόνης!!

#65   Smaug

Smaug

    iPH Contributor

  • 1.771 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:smaug.gr

Δημοσίευση 30/08/2009 - 12:11

The 3GS display is ever-so-slightly warmer than the 3G's, having a yellow/orangish tint when viewed side by side. If you remember, the 3G's screen was also warmer than the 2G's. It's not distracting in any way, and the warm screen is slightly easier on your eyes even if the brightness is bumped up high.

http://gizmodo.com/5...hone-3gs-review

ας διαβασουν μερικοι για να τους φυγει η ιδεα οτι το να ειναι κιτρινισμενο το κινητο δεν σημαινει οτι ειναι ελλατωματικο. Αν ειναι να βγαλουν αναξιοπιστο το review του Gizmodo, τοτε δεν εχω να πω τιποτα αλλο


Γιατί δεν είναι όλες οι οθόνες κιτρινισμένες. Θέλω μια σαφή απάντηση σε μια συγκεκριμένη ερώτηση αφού βαλθήκαμε να βγάλουμε ότι έτσι πρέπει να είναι.
Στο site της apple στις photos του 3GS τα χρώματα εμφανίζονται τέλεια. Γιατί εφόσον υπάρχουν οι κίτρινες οθόνες δεν τις έχουν και αυτές κίτρινες.
Γιατί στην παρουσίαση του 3GS δεν ανέφεραν τπτ για χρωματισμούς οθόνης παρα μόνο όταν ξεκίνησαν να εμφανίζονται τα προβλήματα.
Πώς εξηγείς ότι οι πρώτες παρτίδες του 3G είχαν ακριβώς το ίδιο πρόβλημα κάτι το οποίο μερικές εβδομάδες μετά απλά εξέλειψε.

#66   tsitoudi

tsitoudi

    iPH newbie

  • 19 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/08/2009 - 12:15

Παιδιά τα πράγματα είναι πολύ απλά και όλο γυρίζετε γύρω-γύρω από το ίδο θέμα: όταν είναι ομοιόμορφα κίτρινη η οθόνη δεν υπάρχει πρόβλημα στην συσκευή. Η διαφορά με το ντέμο οφείλεται στην εβδομάδα παραγωγής και όλα είναι καλά. Όταν όμως υπάρχει διαφοροποίηση χρώματος στην ίδια την οθόνη(π.χ. έντονο κιτρίνισμα στο κάτω μέρος της οθόνης) θα πρέπει να απαιτείται αλλαγή-αντικατάσταση με σφραγισμένο και όχι επισκευή εφόσον το παραδώσετε εντός δεκαημέρου από την ημερομηνία αγοράς του και μαζί με όλα τα περιεχόμενα. Μην το κουράζετε παραπάνω καθώς δεν θα είναι εύκολο σε κάποιον αναγνώστη εκ των υστέρων να βγάλει άκρη από το παρόν θέμα. Εγώ παραλαμβάνω αύριο στο σπίτι μου το 16άρι και αν δω κάτι μεμπτό θα ενημερώσω.

#67   Smaug

Smaug

    iPH Contributor

  • 1.771 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:smaug.gr

Δημοσίευση 30/08/2009 - 12:26

Η διαφορά με το ντέμο οφείλεται στην εβδομάδα παραγωγής και όλα είναι καλά.


Όχι δεν είναι. Γιατί είναι δηλαδή;

#68   PoluxGreece

PoluxGreece

    iPH Elite Poster

  • 3.100 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 30/08/2009 - 12:29

φανταστήτε η οθόνη να είταν μαύρη...εκει θα είχατε προβλημα :D

#69   ktzaf

ktzaf

    iPH Honored Elite member

  • 1.283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 30/08/2009 - 12:32

Το ίδιο πρόβλημα έχω, στο κάτω μέρος η οθόνη έχει μια πιο έντονα κίτρινη περιοχή.
αυτό δεν είναι αστοχία υλικού ??? ? Δεν είναι θέμα saturation της οθόνης!!

Παίδια, το κουράζουμε πολύ το θέμα. Δεν θέλω να το παίξω ειδικός αλλά το έχω ψάξει πολύ. Παράτησα να ψάχνω για bluetooth, flash κλπ. για να δω τι γίνεται με την οθονη και αν η κιτρινίλα είναι ελλάτωμα για να πάω και εγώ να το αλλάξω. Το θέμα είναι πάρα πολύ απλό.

Η Apple είτε επίτηδες είτε κατά λάθος φέναιτε πως άλλαξε οθόνες στα 3Gs. To πρόβλημα φαίνεται να εμφανίζεται μετά την 31η εβδομάδα του 2009. Αυτό που μπορώ εγώ να συμπεράνω είναι ότι τα πρώτα iPhone και συννεπώς τα Demo, φοράνε τις οθόνες που είχαν μείνει στοκ από το 3G.

H κίτρινη οθόνη αν και διαφορετική δεν θα θεωρηθεί ελλάτωμα τον κώλο μας να βαράμε κάτω 24/7!!! Μπορεί ίσως στο επόμενο fw να ρυθμιστεί το warmth ή να ενσωματωθεί ρύθμιση όπως το brightness και να το φτιάχνουμε όπως θέλουμε. Το 3.1 είναι κοντά θα δούμε.

Όσοι έχετε ξεπλυμένες ή ανομοιόμορφες οθόνες όχι μόνο άπο άποψη χρώματος αλλά και από φωτεινώτητα έχετε ελλατωματικές συσκευές και κανένα fw δεν θα το διορθώσει. Καθώς στη voda/cosmote δεν καταλαβαίνουν γράψτε ΤΩΡΑ ένα mail στο customer service της εταιρίας που το προμηθευτήκατε και να αναφέρετε το ΙΜΕΙ το SERIAL την περιγραφή του προβλήματος πχ. "στο κάτω μέρος η οθόνη έχει μια πιο έντονα κίτρινη περιοχή" και κλείστε το ως εξής "Θεωρώ ότι ενημερωθήκατε εγκαίρως για το πρόβλημα της συσκευής μου και καθώς το πρόβλημα το έχω ήδη αναφέρει στο "Ταδε κατάστημα" δεν πήρατε καμία πρωτοβουλία για την εξυπηρέτησή μου και την αντικατάσταση της εν λόγω ελλατωματικής συσκευής ως οφείλατε. Επίφυλάσωμαι κάθε νόμιμου δικαιώματός μου που προκύπτει από την Ελληνική και Ευρωπαϊκή νομοθεσία για τα δικαιώματα του καταναλωτή. Η παρούσα κατάσταση έχει διαβιβαστει και στα κεντρικά της Apple και αναμένω τις οδηγείες τους για το πώς θα κινηθώ απέναντί σας."

Στείλετε και το .doc που έγραψα κανα δυο ποστς πιό πάνω στην Apple και περιμένετε. Κράτήστε ένα printout και εννοείται την απόδειξή σας, και περιμένετε καμιά εβδομάδα πρίν ξαναπάτε σε κατάστημα για αντικατάσταση (έχωντας το παραπάνω printout μαζί σας) έτσι δεν θα μπορεί κανείς να σας πει "καλά τώρα το θυμήθικες?" αφού έχετε ενήμερώσει και μάλιστα γραπτώς.

Τελευταία επεξεργασία από: ktzaf, 30/08/2009 - 12:33


#70   tsitoudi

tsitoudi

    iPH newbie

  • 19 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/08/2009 - 12:36

Όχι δεν είναι. Γιατί είναι δηλαδή;


Γιατί είμαι σίγουρος ότι έχεις δεις αρκετές φορές στο παρελθόν διαφοροποιήσεις στο καλιμπράρισμα συσκευών λόγω firm κ.τ.λ. και δεν πιστεύω ότι αποτελεί πρόβλημα ή ότι θα έπρεπε η apple να ενημερώσει όταν αποφάσισε να ανεβάσει θερμοκρασία στην οθόνη. Άλλωστε όπως διαβάζω σε αρκετά φορουμ και του εξωτερικού, η διαφορά γίνεται αντιληπτή μόνο όταν το βάλεις δίπλα-δίπλα σε ένα 3g. Αυτό σημαίνει ότι ο μέσος χρήστης δεν καταλαβαίνει ότι αυτό που βλέπει δεν είναι το απόλυτο λευκό και επομένως δεν αποτελεί πρόβλημα. Και για να μην παρεξηγηθώ, δεν είμαι υπέρμαχος της νοοτροπίας του Steve αλλά μέχρι ένα σημείο-υπάρχουν πολύ περισσότερα πράγματα για τα οποία δεν μας έχουν ρωτήσει ποτέ στην αγορά της microsoft-apple για να με προβληματίσει το παρόν.

#71   Smaug

Smaug

    iPH Contributor

  • 1.771 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:smaug.gr

Δημοσίευση 30/08/2009 - 19:13

Τέτοιες διαφοροποιήσεις όχι δεν έχω δεί, λυπάμαι.

Ωραία έστω έχουμε 10 BMW στις 9 βγάζουμε το κινητήρα και βάζουμε ενός yugo. Ο ένας θα αγοράσει μια BMW όπως πρέπει και οι άλλοι 9 θα αγοράσουν μια πατάτα. Αν κάποιος μέσα στους 9 είχε ή έχει και άλλο παρεμφερές μοντέλο BMW θα καταλάβει τη διαφορά ενώ οι άλλοι 8 όχι. Στην συγκεκριμένη περίπτωση ποιός έχει δίκιο; Ο ένας που αγόρασε κάτι όπως θα πρεπε να είναι, οι 8 που δεν κατάλαβαν τίποτα, ή ο τελευταίος που κατάλαβε τη διαφορά.
Αυτό όσο αναφορά την γνώμη του μέσου χρήστη.

#72   fuzzy

fuzzy

    iPH Addict

  • 725 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 31/08/2009 - 11:28

Έχουμε καμία εξέλιξη? επέστρεψε κανείς άλλος συσκευή στον ΓΕΡΜΑΝΟ?

#73   ktzaf

ktzaf

    iPH Honored Elite member

  • 1.283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 31/08/2009 - 11:49

Τέτοιες διαφοροποιήσεις όχι δεν έχω δεί, λυπάμαι.

Ωραία έστω έχουμε 10 BMW στις 9 βγάζουμε το κινητήρα και βάζουμε ενός yugo. Ο ένας θα αγοράσει μια BMW όπως πρέπει και οι άλλοι 9 θα αγοράσουν μια πατάτα. Αν κάποιος μέσα στους 9 είχε ή έχει και άλλο παρεμφερές μοντέλο BMW θα καταλάβει τη διαφορά ενώ οι άλλοι 8 όχι. Στην συγκεκριμένη περίπτωση ποιός έχει δίκιο; Ο ένας που αγόρασε κάτι όπως θα πρεπε να είναι, οι 8 που δεν κατάλαβαν τίποτα, ή ο τελευταίος που κατάλαβε τη διαφορά.
Αυτό όσο αναφορά την γνώμη του μέσου χρήστη.

Δεν είναι έτσι είναι σαν να παίρνουν 10 BMW οι 9 να βγάζουν 170hp, και η μία να (η πίο πρόσφατη παρεπιπτόντως) να φοράει μοτέρ με 165hp. Ή αν θές με τις αντίστροφες ηπποδυνάμεις. Αν όλα έχουν την ίδια μηχανή κάνεις παράπονο γιατί η διακιά σου βγάζει λιγότερα άλογα (αν βγάζει παραπάνω δεν μιλάμε). Αν η BMW σου πεί τέρμα τα 170 άλλαξα τις προδιαγραφές mid-production και τώρα βγάζω 165 hp τι θα πεις? Το μόνο που μπορείς να κάνεις (αν δεν υπάρχει ο κλασσικός όρος ότι η ετιρεία μπορεί να αλλάζει τις προδιαγραφές χωρίς προειδοποίηση) είναι να ζητήσεις τα λεφτά σου πίσω. Όχι αντικατάσταση.

Tο πρόβλημα είναι με τα παιδιά που έχουν όντως ελλατωματικές οθόνες. Οθόνες που αντί για 170hp βγάζουν 170 χαμστεράκια (ούτε καν μουλάρια) Πρέπει να το προσέξουν γιατί ανεξαρτήτως κιτρινήλας ή όχι το πιο κοινό πρόβλημα στις οθόνες αφορά το κάτω τρίτο κομάτι (home button), εκεί που οι περισότεροι έχουν το ζήτημα με την έντονη κιτρινήλα.

#74   fuzzy

fuzzy

    iPH Addict

  • 725 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 01/09/2009 - 10:44

Παιδιά τι γίνεται έχετε κανένα νεο ή συνηθίσατε όλοι τις κατουρημένες οθόνες σας? :lol:

Την άλλη εβδομάδα που επιστρέφω Ελλάδα θα πάω από τον ΓΕΡΜΑΝΟ με το δικό μου.

Μίλησα με το SUPPORT της APPLE για Ελλάδα, για να δω αν έχουν βγάλει κάποια 'οδηγία' αλλά δεν έχουν βγάλει κάτι, οπότε δεν μπορούν να βοηθήσουν με κάποιο τρόπο αυτοί... <_<

#75   kitkat1

kitkat1

    iPH Contributor

  • 901 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/09/2009 - 11:53

Χαχαχαχα...κατουρημένες όθόνες!!! :P

Παιδιά, έχω μια απορία.

Αντικατάσταση κάνουν στα μαγαζιά;;;
Όχι , έτσι; Γιατί έμαθα ότι καλείς την rainbow (αντιπρόσωπος της Apple στην Ελλάδα) , έρχονται στο σπίτι σου, το παίρνουν και μετά από λίγες μέρες στο ξαναφέρνουν φτιαγμένο.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες