Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iPhone 3GS και κίτρινη οθόνη


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
189 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#91   panosg1977

panosg1977

    iPH User

  • 104 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/09/2009 - 22:46

δεν βγαινει ακρη τοτε ...φτασαμε στην 32η εβδομαδα παραγωγης και η οθονη ειναι ασπρη ?! οποτε δεν ισχυει οτι η οθονη του 3gs θα ειναι ελαφρως πιο κιτρινη καθως ειναι πιο ξεκουραστη...

εγω θα παω αυριο-μεθαυριο και θα αιτηθω αντικατασταση με καινουργια συσκευη


Δεν είπα άσπρη :D Είναι σαν την οθόνη του demo των καταστημάτων. Σε σύγκριση όμως με το 2G είναι σαφώς πιο "θερμή".

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#92   guzel

guzel

    iPH User

  • 123 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 02/09/2009 - 22:59

μα η οθονη του ντεμο σε οσα εχω δει δεν ειναι κιτρινη ειναι "ασπρη" !!

#93   Antong

Antong

    iPH User

  • 181 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 02/09/2009 - 23:51

Ωραία με την κίτρινη απόχρωση... αλλά με την Δυσχρωμία στο κάτω μέρος της οθόνης??? Έχει περάσει σχεδόν μια εβδομάδα από τότε που έδωσα το 3GS μου για service στην Vodafone... πότε συνήθως σε παίρνουν τηλέφωνο? Επίσης , τους έστειλα προκαταβολικά mail μέσω της σελίδας τους με απειλητική διάθεση (αν δεν γίνει αντικατάσταση - καταγγελία σε ΙΝΚΑ,ΚΕΠ.ΚΑ,ΕΚΠΟΙΖΩ,Γενική Γραμματεία καταναλωτή -Υπουργείο ανάπτυξης). Ελπίζω να με καλέσουν και εμένα από το τμήμα ποιότητας... Το ξέρετε ότι σαν καταναλωτές έχουμε δικαίωμα αντικατάστασης ή υπαναχώρησης και λήψης των χρημάτων για ένα ελαττωματικό προϊόν ? Οι φίλοι που θα τους επιστραφεί χωρίς αντικατάσταση τι σκοπεύουν να κάνουν ???

#94   Antong

Antong

    iPH User

  • 181 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 03/09/2009 - 00:02

Δείτε και τον παρακάτω οδηγό δικαιωμάτων παρακαλώ.. www.tvxs.gr/v3915

#95   Antong

Antong

    iPH User

  • 181 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 03/09/2009 - 00:04

και τηλέφωνα για πιθανές καταγγελίες:
Ινστιτούτο Προστασίας Καταναλωτή 210 3632443
Γενική Γραμματεία Καταναλωτή (Υπουργείο Ανάπτυξης) 1520
Ένωση Καταναλωτών-Ποιότητα Ζωής (ΕΚΠΟΙΖΩ) 210 3304444, 2310 257776

#96   Cavadias

Cavadias

    iPH newbie

  • 22 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/09/2009 - 00:38

Καλησπέρα φίλε,

Μαζί σου, θα γίνει χαμός... πρέπει κάπως να ανταλλάξουμε πληροφορίες και να στείλουμε ένα συνολικό εμαιλ όσοι έχουμε το πρόβλημα.

#97   guzel

guzel

    iPH User

  • 123 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 03/09/2009 - 12:17

Συμφωνω,

@ Antong στο κατω μερος σου ειναι εντονο κιτρινισμα δλδ φαινεται αμεσως η απλα δεν φαινεται και πρεπει καποιος να το ελενξει καλυτερα για να το διαπιστωσει... εγω ειμαι στην δευτερη περιπτωση ωστοσο το κιτρινισμα κατω ειναι υπαρκτο ..χωρις βεβαια να ειναι ενοχλητικο ουτε εντονο

#98   kitkat1

kitkat1

    iPH Contributor

  • 901 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/09/2009 - 12:37

Συγνώμη ρε παιδιά, αλλά τα demo έχουν κάποια διαφορά με το κανονικό;

#99   panosg1977

panosg1977

    iPH User

  • 104 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/09/2009 - 12:42

μα η οθονη του ντεμο σε οσα εχω δει δεν ειναι κιτρινη ειναι "ασπρη" !!


Καλά μην φτάσουμε και στο άλλο άκρο τώρα! Άλλο πιο καθαρή και διαυγής και άλλο "άσπρη"! Έχει διαφορά πιστεύω το ένα από το άλλο.

Εν πάση περιπτώσει, ο μόνος δρόμος είναι η καταγγελία του γεγονότος στους φορείς που αναφέρθηκαν πιο πάνω, ειδικά για τις περιπτώσεις με το πρόβλημα στο κάτω μέρος της οθόνης.

#100   panosg1977

panosg1977

    iPH User

  • 104 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/09/2009 - 12:44

Συγνώμη ρε παιδιά, αλλά τα demo έχουν κάποια διαφορά με το κανονικό;


Ο φίλος εννοεί πως η οθόνη των demos είναι πιο "καθαρή" και ελαφρώς ψυχρότερη σε ό,τι αφορά την ισορροπία του λευκού σε σχέση με κάποια 3GS των οποίων οι οθόνες έχουν ελαφρώς πιο κιτρινωπή (θερμότερη) απόχρωση ή ένα είδος δυσχρωμίας στο κάτω μέρος της οθόνης.

#101   Cavadias

Cavadias

    iPH newbie

  • 22 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/09/2009 - 12:48

Όποιος θέλει να τους κάνει και αναφορά και την δική μου συσκευή, είναι τώρα στο σερβις. πχ με το στυλ και ο τάδε έχει το πρόβλημα δεν είναι μεμονωμένο περιστατικό. Καββαδίας IMEI: 011948005685547,IPHONE 3GS λευκό. Επίσης ενημερώνω ότι τα Ντεμο Βούλας Και Γλυφάδας (λαζαρακη), είναι καλές οι οθόνες τους (εχω και τα ΙΜΕΙ).

#102   kitkat1

kitkat1

    iPH Contributor

  • 901 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/09/2009 - 12:58

Ο φίλος εννοεί πως η οθόνη των demos είναι πιο "καθαρή" και ελαφρώς ψυχρότερη σε ό,τι αφορά την ισορροπία του λευκού σε σχέση με κάποια 3GS των οποίων οι οθόνες έχουν ελαφρώς πιο κιτρινωπή (θερμότερη) απόχρωση ή ένα είδος δυσχρωμίας στο κάτω μέρος της οθόνης.

Eνας φίλος μου έχει το ντεμο ... Δε δουλευει όπως και το κανονικό; Η έχει διάφορες ;

#103   guzel

guzel

    iPH User

  • 123 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 03/09/2009 - 13:02

Καλά μην φτάσουμε και στο άλλο άκρο τώρα! Άλλο πιο καθαρή και διαυγής και άλλο "άσπρη"! Έχει διαφορά πιστεύω το ένα από το άλλο.

Εν πάση περιπτώσει, ο μόνος δρόμος είναι η καταγγελία του γεγονότος στους φορείς που αναφέρθηκαν πιο πάνω, ειδικά για τις περιπτώσεις με το πρόβλημα στο κάτω μέρος της οθόνης.



δεν εχεις καταλαβει μαλλον η δεν εχεις δει τις διαφορες

οταν λεμε κιτρινη ενοουμε κιτρινη οπως λεει φιλος παραπανω σαν κατουρημενη :lol:

οταν λεμε ασπρη εννουμε ασπρη.. οπως ειναι και η δικη μου απλα στο κατω μερος κιτρινιζει ελαχιστα. η υπολοιπη οθονη ειναι ολοασπρη οπως ειναι και τα ντεμο.εννοοντας ασπρη το ασπρο φαινεται πραγματικα ασπρο και οχι εκρου κιτρινο κλπ το ασπρο ειναι ασπρο..ουτε θερμο ουτε ψυχρο ΑΣΠΡΟ.. εκτος αν το ασπρο αλλαξε χρωμα και εχω χασει επεισοδιο:lol:

ανεβασε καμια φοτωγραφια να δουμε αυτο που κατεβασες απο αμερικη για να καταλαβουμε που βρισκομαστε

Τελευταία επεξεργασία από: guzel, 03/09/2009 - 13:06


#104   panosg1977

panosg1977

    iPH User

  • 104 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/09/2009 - 13:26

Τότε δεν είναι η οθόνη που είναι άσπρη! Στο προηγούμενο post σου μίλησες για άσπρη οθόνη όπως αυτή στα demos!

Το γνωρίζω πολύ καλά το πρόβλημα φίλε, μην ανησυχείς. Έχουν περάσει από τα χέρια μου περισσότερα από 10 iPhones συνολικά (από 2G μέχρι 3GS) και γνωρίζω τις διαφορές τόσο αναμεσα στο 2G και στο 3G όσο και ανάμεσα στο 2G και στο 3GS.

Σε ό,τι αφορά το άσπρο που φαίνεται πιο άσπρο ή λιγότερο άσπρο ή πιο κίτρινο ή εκρού ή δεν ξέρω κι εγώ τι, εννοείται πως είναι θέμα white balance (ισορροπίας λευκού) και ψυχρότητας ή θερμότητας. Εξαρτάται άμεσα από το calibration της οθόνης και το χρωματικό προφίλ της. Δεν λέω κάτι καινούργιο πιστεύω.

Από 'κεί και μετά, όσοι ενοχλούνται -και καλώς ενοχλούνται- από το συγκεκριμένο πρόβλημα καλά θα κάνουν όπως είπα να απευθυνθούν στους κατάλληλους φορείς.

#105   Smaug

Smaug

    iPH Contributor

  • 1.771 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:smaug.gr

Δημοσίευση 03/09/2009 - 18:41

Προσωπικά το δικό μου τήλ γύρισε σήμερα στα χέρια μου. Η απάντηση είναι δεν βρέθηκε πρόβλημα.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες