Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

To iPad 2 παραμένει η γρηγορότερη συσκευή στην αγορά


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
52 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 16/09/2011 - 20:30

To Anandtech δημοσίευσε τα αποτελέσματα συγκριτικών δοκιμών μεταξύ πέντε smartphones και δύο tablets για να ελέγξει την απόδοση των επεξεργαστών και βρήκε ότι το iPad 2 παραμένει πρώτο στην απόδοση από οτιδήποτε κυκλοφορεί στην αγορά.

Συγκεκριμένα, στο τεστ συμπεριλήφθηκε ο Exynos 4210 (dual-core- Cortex A9 με τη Mali-400 GPU της ARM) που βρίσκετε στο νέο Galaxy S 2. Όσον αφορά τα smartphones το S 2 έχει πολύ καλή απόδοση ξεπερνώντας κατά πολύ τον A4 του iPhone 4. Ωστόσο, παραμένει σημαντικά πιο αργός από τον A5 του iPad 2.

Αναρτημένη εικόνα

Σίγουρα τα πράγματα αναμένονται να αλλάξουν με τον ερχομό του iPhone 5 αλλά μέχρι τότε η κατάσταση στην αγορά σε «καθαρούς αριθμούς» φαίνεται παραπάνω στο διάγραμμα.

Follow me on twitter


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   eNeRGy

eNeRGy

    iPH Member

  • 336 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/09/2011 - 10:11

Σίγουρα τα πράγματα αναμένονται να αλλάξουν με τον ερχομό του iPhone 5 αλλά μέχρι τότε η κατάσταση στην αγορά σε «καθαρούς αριθμούς» φαίνεται παραπάνω στο διάγραμμα.


Η κατασταση σε ποια αγορα? Κινητου ή tablet? Δηλαδη εγω που ψαχνω να παρω κινητο να παρω το ipad2 μιας και στην αγορα οπως λες παραπανω φαινεται το καλυτερο?
Πολυ biased εχει γινει το φορουμ ρε παιδια... Ντε και καλα τα iκατι ειναι καλυτερα. Σε περιπτωση που καποιo tablet της samsung βγει γρηγοροτερο απο το ipad2 θα βαλετε imac μετα στο διαγραμμα για να φαινεται η κατασταση στην "αγορα"?
Και εγω γουσταρω το iphone και περιμενω το 5αρι για να αποφασισω τι θα παρω αλλα θα ντρεπομουν να εχω στο φορουμ μου τετοιο πρωτοσελιδο...
Ελεος!!!

#3   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 17/09/2011 - 10:20

Μην ακούω βλακείες. Το τεστ δεν το κάναμε εμείς καταρχάς. Αυτό που φαίνεται είναι ότι στα κινητά το S 2 είναι το γρηγορότερο και αυτό πάρε εάν κρίνεις από τέτοια τεστ. Ωστόσο, ο Α5 του iPad 2 είναι αρκετά γρηγορότερος και πρέπει να έχουμε υπόψιν ότι ΕΑΝ μπει ο Α5 στο iPhone 5 θα έχουμε «νέο νικητή». That's all. Αν ήμασταν προκατειλημμένοι δεν θα το βγάζαμε καν εφόσον το iPhone 4 «χάνει»

Follow me on twitter


#4   kaklas

kaklas

    iPH newbie

  • 75 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/09/2011 - 10:55

Μην ακούω βλακείες. Το τεστ δεν το κάναμε εμείς καταρχάς. Αυτό που φαίνεται είναι ότι στα κινητά το S 2 είναι το γρηγορότερο και αυτό πάρε εάν κρίνεις από τέτοια τεστ. Ωστόσο, ο Α5 του iPad 2 είναι αρκετά γρηγορότερος και πρέπει να έχουμε υπόψιν ότι ΕΑΝ μπει ο Α5 στο iPhone 5 θα έχουμε «νέο νικητή». That's all. Αν ήμασταν προκατειλημμένοι δεν θα το βγάζαμε καν εφόσον το iPhone 4 «χάνει»


Σωστος! Πρακτικά αυτο που φαίνεται ειναι οτι σε καθαρούς αριθμούς το iphone 4 ειναι πολυυυυ πισω.
Οπότε σε καμια περιπτωση δεν ειναι μεροληπτικο το δημοσιευμα!
Προφανώς και δεν προτρέπει κανέναν να παρει το ipad2 αντι του galaxy!

#5   musiclover

musiclover

    iPH newbie

  • 71 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 17/09/2011 - 11:12

Αν θεωρήσεις το iPad 2 ένα μεγάλο τηλέφωνο, πράγμα στο οποίο συμφωνώ,τότε ναι,είναι γρηγορότερο και η σύγκριση σωστή.

Τελευταία επεξεργασία από: musiclover, 17/09/2011 - 11:13


#6   Jeronimos

Jeronimos

    iPH User

  • 139 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 17/09/2011 - 11:17

Είναι λίγο ατοπη η σύγκριση κινητού με ταμπλετα. όταν δημοσίευεις μια σύγκριση συγκρίνεις ίδια πράγματα και όχι ποδήλατο με αυτοκίνητο. Αν κάποια στιγμή καταφέρουν να βάλουν τον Α5 στο iPhone και καταφέρουν να έχει της ίδιες επιδόσεις με το iPad2 τότε πάσο. Κάτι τέτοιο όμως μου φαίνεται ολίγο δύσκολο είτε να μπει ή και να μπει να έχει ίδιες επιδόσεις.

#7   biller

biller

    iPH Enthousiast

  • 354 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/09/2011 - 11:20

Τα παιδιά απλα κάνουν μία συγκριση επεξεργαστων. Δεν έχει να κανει με κινητα ή tablet.
Επιβεβαιωνω και εγω τα παραπανω καθως εχω Galaxy2 και ipad2 και το βλεπω καθημερινα.
Εγω περιμενα το αντιθετο , μιας και το galaxy2 εχει 1,2Ghz cpu και 1024 ram.

#8   sotoskawasaki

sotoskawasaki

    iPH Enthousiast

  • 426 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/09/2011 - 11:26

Άλλο τo κινητό και άλλο το tablet. Δύο εντελώς ξεχωριστά πράγματα. Και όχι το ipad ΔΕΝ είναι ένα μεγάλο κινητό. Επίσης η έρευνα έγινε στους επεξεργαστές + GPU, και όχι μεταξύ κινητών και tablet, οπότε η σύγκριση είναι έγκυρη κατά την άποψή μου! Τώρα εάν κάποιος θέλει να επιχειρηματολογήσει ότι δεν είναι σωστή σύγκριση μεταξύ επεξεργαστών κινητών και tablet αυτό είναι άλλο θέμα. Πάντως η έρευνα ήθελε κατά την άποψή μου να δείξει ότι ο A5 είναι κατά πολύ γρηγορότερος επεξεργαστής.

#9   mustang

mustang

    iPH User

  • 118 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/09/2011 - 12:28

Καλό θα ήταν φίλε μου Jeronimos να είσαι λίγο πιο προσεκτικός και όχι επιθετικός σε ένα φόρουμ. Επίσης σε τέτοια άρθρα καλό είναι να κοιτάς και την πηγή και να διαβάζεις και το άρθρο της πηγής. Αν το διάβαζες θα έβλεπες ότι διαπίστωνε ότι:

"ARM's Mali-400 MP4 is the Fastest Smartphone GPU...for Now" μετάφραση: "Στο κομμάτι των γραφικών (GPU) ο επεξεργαστής Mali-400 MP4 (αυτός που φοράει το Samsung Galaxy S 2) που είναι ARM είναι ο πιο γρήγορος επεξεργαστής που έχει φορεθεί σε κινητό τηλέφωνο ... για την ώρα"

λέει επίσης παρακάτω: " it's anywhere from 1.7 - 4x faster than anything that's shipping in a smartphone today. "
μετάφραση: "είναι 1.7 μέχρι 4 φορές πιο γρήγορος από όποιον άλλον επεξεργαστή υπάρχει σε κινητό σήμερα"

Αλλά:

Λέει επίσης: " Although it's still not as fast as the PowerVR SGX 543MP2 found in the iPad 2 "
μετάφραση: " Ωστόσο δεν είναι ταχύτερος από τον επεξεργαστή PowerVR SGX 543MP2 που έχουμε βρει στο ipad 2 "

Δηλαδή συνοψίζοντας κάνει σύγκριση επεξεργαστών γραφικών κινητών τηλεφώνων με νικητή το Samsung Galaxy S2 αλλά ενημερώνει έμμεσα και τους φίλους του site - μελλοντικούς αγοραστές κάποιου κινητού τηλεφώνου ότι περιμένετε να δείτε και τι θα φοράει το iphone 5 μιας και είναι 100% σίγουρο ότι θα έχει τον ίδιο επεξεργαστή με το ipad 2 ... και τότε με δεδομένο ότι το ipad 2 νικάει σε ταχύτητα, θα έχουμε νέο νικητή ... (όπως είπε και ο φίλος sepsis"). Τώρα στο θέμα i7 και οτιδήποτε άλλου παρομοίου δεν αξίζει πιστεύω να απαντήσω μιας και τέτοιον επεξεργαστή δεν θα τον δεις ποτέ σε κινητό τηλέφωνο αλλά αξίζει να κάνουμε την ίδια συζήτηση όταν θα βγουν οι καινούργιοι Atom επεξεργαστές της Intel για κινητά τηλέφωνα.

#10   eNeRGy

eNeRGy

    iPH Member

  • 336 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/09/2011 - 12:32

Οταν, και αν και ισως και ερχεται και μαλλον...
Οταν κανεις μια σοβαρη ερευνα δεν κοιτας τι ΘΑ βγει, γιατι αναμενονται τερατα ΑΠΟ ΟΛΕΣ τις πλατφορμες και ολους τους κατασκευαστες cpu-gpu...
Αν η ερευνα ΔΕΝ εψαχνε ΝΤΕ και καλα να δει πρωτο ενα apple θα επρεπε να δειξει:

Αναρτημένη εικόνα


Και σε μια υποκατηγορια να ειχε και:

Αναρτημένη εικόνα

Και μετα να σχολιαζε οτι ισως τελικα ο Α5 που θα μπει στο iphone5(?) να το φερει μπροστα στα κινητα...

Φυσικα αυτο θα ηθελε αμεροληψια που απ'οτι βλεπω ισως (λεω ισως) ειμαι ο μονος χρηστης iphone που την εχει??

Τελευταία επεξεργασία από: eNeRGy, 17/09/2011 - 12:37


#11   mustang

mustang

    iPH User

  • 118 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/09/2011 - 13:01

Εγώ συμφωνώ απόλυτα με αυτό που λες ... και σίγουρα ήταν μεροληπτικό για να δείξει την apple ...
Απλώς εγώ εξήγησα στο φίλο jeronimos το πως κατάλαβα εγώ την έρευνα και να ηρεμήσω λίγο τα πνεύματα!
Πάντως ισχύει και αυτό που λες! και θα ήταν πιο πρέπων να γίνει με τον τρόπο που λες ...

#12   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 17/09/2011 - 13:14

Είπαμε το τεστ αφορά επεξεργαστές..περιλαμβάνονται smartphones και δύο tablets (iPad, Galaxy Tab). Εάν σύγκρινε smartphones θα έπρεπε να αφαιρέσει τα δύο tablets. Δεν έχει σχέση με την «σοβαρότητα» της έρευνας κάτι τέτοιο. Όταν κάνεις ένα review για το Air πχ θα βάλεις και το iMac μέσα να δει ο αναγνώστης συγκριτικά και πιο σφαιρικά τα πράγματα. Έτσι και δω βάζει και άλλους mobile επεξεργαστές.
Σιγα το πράγμα...από που και ως που ντε και καλά να βγει η Apple πρώτη αφού το iPhone 4 είναι τελευταίο;

Follow me on twitter


#13   eNeRGy

eNeRGy

    iPH Member

  • 336 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/09/2011 - 13:16

Είπαμε το τεστ αφορά επεξεργαστές..περιλαμβάνονται smartphones και δύο tablets (iPad, Galaxy Tab). Εάν σύγκρινε smartphones θα έπρεπε να αφαιρέσει τα δύο tablets. Δεν έχει σχέση με την «σοβαρότητα» της έρευνας κάτι τέτοιο. Όταν κάνεις ένα review για το Air πχ θα βάλεις και το iMac μέσα να δει ο αναγνώστης συγκριτικά και πιο σφαιρικά τα πράγματα. Έτσι και δω βάζει και άλλους mobile επεξεργαστές.
Σιγα το πράγμα...από που και ως που ντε και καλά να βγει η Apple πρώτη αφού το iPhone 4 είναι τελευταίο;


Ναι, το τεστ αντε και το καταλαβαινω... ο τιτλος του iphonehellas?
"To iPad 2 παραμένει η γρηγορότερη συσκευή στην αγορά"
Ποια αγορα? Ιδια αγορα ειναι τα pads με τα phones? Ή επειδη δεν εβγαινε αλλιως η πρωτια??
Πραγματικα ντρεπομαι που βλεπω τετοια μεροληψια σε φιλους iphoneακιδες που μαλιστα πιστευουν οτι ειναι και αμεροληπτοι, βλεπε: "σιγα το πραμα"!!!

Τελευταία επεξεργασία από: eNeRGy, 17/09/2011 - 13:18


#14   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 17/09/2011 - 13:19

Ναι, στην αγορά των tablets και phones. Ικανοποιήθηκες τώρα;

edit: Και τα tablets και τα smartphones είναι mobile προϊόντα με mobile επεξεργαστές και αυτό αφορά η σύγκριση. Μην χάνετε το δάσος.

Follow me on twitter


#15   chresto

chresto

    iPH Addict

  • 656 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus

Δημοσίευση 17/09/2011 - 13:44

πάντως όπως έχει δείξει και η ιστορία ως τώρα, το ότι το iphone έχει ίδιο επεξεργαστή με το ipad δεν σημαίνει ότι έχει και τον ίδιο χρονισμό. οπότε όταν με το καλό κυκλοφορήσει το iphone5 μακάρι να δούμε ποσοστά σαν αυτά που πιάνει αυτή τη στιγμή το ipad2, αν και το πιθανότερο είναι να ξεπερνάει για λίγο το galaxy s2, αλλιώς είτε θα ψήνεις μπιφτέκι από πίσω του, είτε θα θες μια φορητή γεννήτρια να σου γεμίζει την μπαταρία, είτε και τα δύο.

Τελευταία επεξεργασία από: chresto, 17/09/2011 - 13:45


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες