Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

To iPad 2 παραμένει η γρηγορότερη συσκευή στην αγορά


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
52 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   Jeronimos

Jeronimos

    iPH User

  • 139 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 17/09/2011 - 13:47

Είπαμε το τεστ αφορά επεξεργαστές..περιλαμβάνονται smartphones και δύο tablets (iPad, Galaxy Tab). Εάν σύγκρινε smartphones θα έπρεπε να αφαιρέσει τα δύο tablets. Δεν έχει σχέση με την «σοβαρότητα» της έρευνας κάτι τέτοιο. Όταν κάνεις ένα review για το Air πχ θα βάλεις και το iMac μέσα να δει ο αναγνώστης συγκριτικά και πιο σφαιρικά τα πράγματα. Έτσι και δω βάζει και άλλους mobile επεξεργαστές.
Σιγα το πράγμα...από που και ως που ντε και καλά να βγει η Apple πρώτη αφού το iPhone 4 είναι τελευταίο;

Αν το τεστ συγκρινε άπλα επεξεργαστες τότε πρώτα θα είχε τον επεξεργάστη και σε παρένθεση την συσκευή και τον κατασκευαστή. Λεπτομέρεια θα μου πεις. Αν μη τι άλλο εκτός απο διαφημιση μοιάζει το γραφημα παρά σαν σύγκριση. Και γιατί ο τίτλος του θέματος να μην είναι "Το iPhone παραμένει η ποιο αργή συσκευή στην αγορά" Θα μου πεις το tag του θέματος είναι iPad.
Και επειδή έχω έρθει σε κόντρα αρκετές φορές για το θέμα apple απλά να πω πως και γω έχω iσυσκευές και μερεσει αυτη η εταιρεια αλλα να λέμε και κάποια πράγματα με το ονομα τους.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   chresto

chresto

    iPH Addict

  • 656 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus

Δημοσίευση 17/09/2011 - 13:52

Αν το τεστ συγκρινε άπλα επεξεργαστες τότε πρώτα θα είχε τον επεξεργάστη και σε παρένθεση την συσκευή και τον κατασκευαστή. Λεπτομέρεια θα μου πεις. Αν μη τι άλλο εκτός απο διαφημιση μοιάζει το γραφημα παρά σαν σύγκριση. Και γιατί ο τίτλος του θέματος να μην είναι "Το iPhone παραμένει η ποιο αργή συσκευή στην αγορά" Θα μου πεις το tag του θέματος είναι iPad.
Και επειδή έχω έρθει σε κόντρα αρκετές φορές για το θέμα apple απλά να πω πως και γω έχω iσυσκευές και μερεσει αυτη η εταιρεια αλλα να λέμε και κάποια πράγματα με το ονομα τους.

εντάξει τώρα άμα κλείσεις adblock στον browser, βλέπεις διαφήμιση istorm παντού, θεωρείς δηλαδή τόσο περίεργο να προμοτάρονται τα προϊόντα της apple εδώ μέσα και πάντα αυτά να είναι τα καλύτερα στην "αγορά";

#18   themisk

themisk

    iPH newbie

  • 7 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 17/09/2011 - 13:55

Aπλα τραγικό το λεξιλόγιο του moderator. "Μην ακούω βλακείες" , "Ικανοποιηθηκες τώρα...". Εκτός ότι το test ειναι αλλού γι αλλού...

#19   Jeronimos

Jeronimos

    iPH User

  • 139 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 17/09/2011 - 13:58

Καλό θα ήταν φίλε μου Jeronimos να είσαι λίγο πιο προσεκτικός και όχι επιθετικός σε ένα φόρουμ. Επίσης σε τέτοια άρθρα καλό είναι να κοιτάς και την πηγή και να διαβάζεις και το άρθρο της πηγής.

Τώρα στο θέμα i7 και οτιδήποτε άλλου παρομοίου δεν αξίζει πιστεύω να απαντήσω μιας και τέτοιον επεξεργαστή δεν θα τον δεις ποτέ σε κινητό τηλέφωνο αλλά αξίζει να κάνουμε την ίδια συζήτηση όταν θα βγουν οι καινούργιοι Atom επεξεργαστές της Intel για κινητά τηλέφωνα.

Αν διαβαζεσ ποιο προσεκτικα θα εβλεπεσ ποιοσ ειμαι επιθετικοσ ποιοσ οχι. Μάλλον θα πρέπει να προσέχουν αυτοί που γράφουν τα θέματα και να μην δημιουργούν εντυπώσεις.
Όσο για τον επεξεργάστη ξαναλέω-γράφω πως ανέφερα παράδειγμα. Αλλα ούτε αυτο το διαβασες φαντάζομαι.

#20   Jeronimos

Jeronimos

    iPH User

  • 139 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 17/09/2011 - 14:07

εντάξει τώρα άμα κλείσεις adblock στον browser, βλέπεις διαφήμιση istorm παντού, θεωρείς δηλαδή τόσο περίεργο να προμοτάρονται τα προϊόντα της apple εδώ μέσα και πάντα αυτά να είναι τα καλύτερα στην "αγορά";

Δε μου φαίνεται περίεργο αυτο φίλε το περίεργο είναι το κράξιμο απο μερικούς σε κάποιον που παει να κριτικαρει αρνητικά τα λάθος γραφόμενα.
Πάντως αν με κάποιο τροπο περνει feedback η apple απο αυτο το φορουμ τότε σίγουρα τα προϊόντα της θα αργήσουν να κυκλοφορήσουν πολυ ακόμα βλέποντας το πόσο χαρούμενοι είναι κάποιοι με την πρώτη αλλα και την τελευταία θεση

Τελευταία επεξεργασία από: Jeronimos, 17/09/2011 - 14:14


#21   themisk

themisk

    iPH newbie

  • 7 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 17/09/2011 - 14:08

Αυτα τα τεστ ειναι καθαρά marketing και τίποτα άλλο. Δεν αναφέρονται στην πρακτικότητα χρήσης κάθε συσκευής. Τι να το κάνω το ότι το iPhone 4 ειναι τελευταίο στη λίστα όταν τρέχει χαλαρά το Navigon περνώντας φωνητικές εντολές απο το bluetooth την ωρα που βλεπω ενα email ενώ μιλάω στο τηλέφωνο?..Η όταν το iPad1 απο το οποίο γράφω αυτή τη στιγμή κανει τα πάντα πολυ γρήγορα, μου έχει λύσει τα χέρια και όχι σε απλά tasks, ενώ την διάφορα ταχύτητας με το 2 μπορείς να τη παρατηρησεις σε μικρό αριθμο προγραμμάτων και μονο αν βαλεις τις 2 συσκευές δίπλα δίπλα...

#22   spiros23

spiros23

    iPH Guru

  • 9.284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 17/09/2011 - 14:14

αυτα τα αρθρα εγιναν απο καποιους και απλως αντιγραφονται και αναφερονται στο φορουμ, οπως γινονται σε χιλιαδες αλλα φορουμ σε ολον τον κοσμο.
τωρα ο καθενας κρινει μονος του αν εχουν ουσιαστικο λογο υπαρξης, ποιον εξυπηρετουν κτλ..

#23   ntsili

ntsili

    iPH User

  • 180 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/09/2011 - 14:17

Προσωπικά δεν βλέπω κάτι περίεργο... Μια έρευνα είνα και ο καθένας βγάζει τα συμπεράσματά του...
Μπορείς να βγάλεις το iPad2 αν θές...
Το συμπέρασμα που βγάζω εγώ είναι ότι ο Α5 είναι κορυφή αυτή τη στιγμή και μαγκιά σε όποια συσκευή τον φοράει...

#24   apostolis79

apostolis79

    iPH newbie

  • 17 μηνύματα

Δημοσίευση 17/09/2011 - 14:27

Πω πωωωω... Οι περισσότεροι δεν διαβάζεται τα σχόλια των υπολοίπων.
1) Δεν το έχει κάνει το iPhone-Hellas το rewie
2) Έχει γεμίσει το Ίντερνετ με ακριβως τον ίδιο τιτλο
και
3) Εμ πως να το κάνουμε, το πολυ σε ένα μήνα βγαίνει το νέο iPhone το οποίο θα φοράει τον Α5, και ο οποίος είναι (γεγονός) κατα (παρα) πολυ πιο γρήγορος απο τον ανταγωνισμό. Λογικό δεν είναι να υπέρχει επιφύλαξη;

#25   apostolis79

apostolis79

    iPH newbie

  • 17 μηνύματα

Δημοσίευση 17/09/2011 - 14:28

Προσωπικά δεν βλέπω κάτι περίεργο... Μια έρευνα είνα και ο καθένας βγάζει τα συμπεράσματά του...
Μπορείς να βγάλεις το iPad2 αν θές...
Το συμπέρασμα που βγάζω εγώ είναι ότι ο Α5 είναι κορυφή αυτή τη στιγμή και μαγκιά σε όποια συσκευή τον φοράει...


Αυτο ακριβως λέει και η έρευνα και λίγοι το έχουν καταλάβει...

#26   eNeRGy

eNeRGy

    iPH Member

  • 336 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/09/2011 - 15:08

..."Το iPhone παραμένει η ποιο αργή συσκευή στην αγορά" Θα μου πεις το tag του θέματος είναι iPad.


Υπηρχε ποτε περιπτωση να δεις σε αυτο το φορουμ τιτλο: "Το ipad2 ειναι το ταχυτερο αλλα το iphone4 πατωσε" ??

Φυσικα ακομη και με τον παρον τιτλο, η πρωτια μεταφραζεται ως "Ειναι ετη φωτος εμπρος ο Α5 κλπ κλπ" και ο πατος ως "Τι να κανεις την ταχυτητα οταν ολα τρεχουν τελεια στο iOS"...

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

Παιδια πραγματικα εχω διασκεδασει σημερα... Θα κανω αναφορα στον μπαμπινιωτη να βαλει το iphoneHellas διπλα απο τη λεξη αμεροληψια! :lol: :P

Αντε να ερθει το 5αρι να το παρω να σταματησω να διαβαζω αμεροληπτα νεα/promotion!!!

Τελευταία επεξεργασία από: eNeRGy, 17/09/2011 - 15:10


#27   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 17/09/2011 - 15:29

Σαν να το κουράσατε λίγο το θέμα (και εμάς μαζί), δεν νομίζεται;

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#28   Jimmy08

Jimmy08

    iPH Community Leader

  • 10.257 μηνύματα
  • Twitter:@JimmyR8
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:j0kerr

Δημοσίευση 17/09/2011 - 15:35

Διυλιζετε τον κονωπα. Η σύγκριση ειναι συγκεκριμένη, μεταξύ mobile επεξεργαστων είτε αυτα βρίσκονται σε κινητά είτε σε tablets. Απο κει και πέρα οποίος δε μπορει να περιοριστεί στη σύγκριση και στούς αριθμούς και θελει να το αναγάγει παλι σε fanboy-σμο χάνει το δάσος. Τελεια.

#29   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 17/09/2011 - 15:44

Για να ξεκαθαρίσει λίγο το τοπίο.

Όταν ο x, y προσβάλει με τον α ή β τρόπο ένα δημοσίευμα με αβάσιμες κατηγορίες που δεν μπορεί να αποδείξει πρέπει να υποστεί και την ανάλογη συμπεριφορά από τον αρθρογράφο. Το Anandtech έκανε ένα συγκριτικό δημοσίευμα mobile επεξεργαστών με αφορμή την κυκλοφορία του Galaxy S II. Σε αυτό το συγκριτικό παρατηρούμε ότι το iPad 2, παρόλο που είναι πιο παλιό είναι και σχεδόν 2 φορές πιο γρήγορο. Ως iPhoneHellas αυτό ενδιαφέρει εμάς και τους αναγνώστες. Προφανώς εάν δεν υπήρχε κάποια Apple συσκευή στο συγκριτικό δεν θα το αναφέραμε καν γιατί είμαστε iPhone/iPad forum.

Από κει και πέρα:
1. Η μεροληπτική στάση από που προκύπτει; Ο τίτλος του άρθρου ΔΕΝ είναι παραπλανητικός. Τα τεστ είναι ξεκάθαρα: το iPad 2 έχει τον ταχύτερο επεξεργαστή σε mobile συσκευές στην αγορά. Μετράει αυτό πρακτικά; Ο αναγνώστης θα κρίνει με βάση τα δικά του κριτήρια. Στο άρθρο, επίσης, ΔΕΝ παραλήφθηκε η πληροφορία ότι το iPhone 4 είναι τελευταίο.

Όταν κατηγορείς τον άλλον για μεροληψία δώσε στοιχεία. Είπα κάτι ψευδές; Έκρυψα κάποιο συμπέρασμα; Το τεστ μιλά από μόνο του.

2. Τα σχόλια περί διαφήμισης πραγματικά δεν τα καταλαβαίνω. Δεν έχουμε προφανώς καμία σχέση με το Anandtech ούτε με την Apple ως εταιρεία. Και να διαφημίσουμε τι; Το iPad 2; Δεν νομίζω ότι κάποιο πρόβλημα στις πωλήσεις. Και πάλι: εάν θες να κατηγορήσεις κάποιον δώσε στοιχεία/αποδείξεις αλλιώς μην πεις τίποτα καλύτερα.

Αυτά. Μην χάνετε το δάσος. Ένα απλό τεστ είναι.

Follow me on twitter


#30   dedalos

dedalos

    iPH Member

  • 273 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/09/2011 - 16:47

Δεν καταλαβαίνω τι δουλειά έχουν όλοι αυτοί που κατακρίνουν ένα iphone σε ένα iphone-forum.
Είπαμε ότι όλες οι άλλες συσκευές που δεν έχουν το I μπροστά είναι ταχύτερες, ομορφότερες, με περισσότερες λειτουργίες, πιο αξιόπιστες, με καλύτερη κατασκευή, .....
Τι άλλο θέλετε επιτέλους να σας πουν για να μας αφήσετε ήσυχους στον οπαδισμό μας, στην φιγούρα μας, στον κοριτσίστικο κόσμο μας, στην τύφλα μας.
Γιατι δεν δημιουργείτε ένα Android-forum η ένα windows-mobile-forum και να πάτε να κατακρίνετε το iphone εκεί.
Γιατί σας πονάει τόσο πολύ όλα αυτά που γράφονται για τα apple.

"ΝΑ ΦΥΓΕΤΕ ΝΑ ΠΑΤΕ ΑΛΛΟΥ"

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 27

0 μέλη, 27 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες